تعطیلات نوروزی و بیم زمین خواری در فارس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
تعطیلات نوروزی و بیم زمین خواری در فارس

تعطیلات نوروزی و بیم زمین خواری در فارس

ایرناخبرگزاری ایرنا |
شیراز - ایرنا - استان فارس در سالهایی نه چندان دور بهشت زمین خواران بود؛هر چند در سالهای اخیر با اقدامات قضایی جلو زیاده طلبان این عرصه گرفته شده اما همچنان بیم آن می رود که زمین خواران با سوء استفاده از روزهای تعطیل نوروز، دست اندازی به عرصه های طبیعی را آغاز کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بر اساس شواهد و مستندات موجود اغلب حصاربندی‌ها و قطعه قطعه شدن اراضی و منابع ملی در روزهایی انجام می‌شود که دستگاه‌های مسئول در ایام تعطیل هستند، روزهایی که ناظران نظارت کمتری بر این عرصه‌ها دارند و زیاده طلبان دور از چشم قانون به عرصه‌های طبیعی تجاوز می‌کنند.

روزهای تعطیل به ویژه تعطیلات سلسله وار می‌تواند تهدیدی برای تجاوزبه عرصه‌های طبیعی و اراضی ملی و انفال به شمار آید؛ از این رو بنا به تاکید مقامات قضایی در این روزها دستگاه‌های ناظر، ضابطان قضایی و همه کسانی که دراین عرصه مسئولیت دارند باید با چشم‌های بینا‌تر و گوش‌های شنوا‌تری در عرصه طبیعی و ملی تحرکات مشکوک را رصد کنند.

رئیس کل دادگستری استان فارس اخیرا در نشست شورای پیشگیری از تخریب و تصرف اراضی ملی و صیانت از حقوق بیت المال بر هوشیاری نهادهای متولی امر زمین برای پیشگیری از تصرفات و زمین خواری احتمالی متصرفان در ایام نوروز تأکید کرد.

علی القاصی مهر در این نشست با بیان اینکه زمین خواران در روزهای ابتدایی سال به لحاظ تعطیلی ادارات و نهادها زمینه را آماده دست اندازی به اراضی ملی می‌دانند گفت: با آمادگی و پیش بینی و تشکیل گروه‌ها و گشت‌های سیار در ادارات منابع طبیعی، محیط زیست، راه و شهرسازی، شهرداری و اوقاف می‌توان این فرصت بالقوه را از سودجویان گرفت.

وی با بیان اینکه ادارات و نهاد‌های متولی حفظ و صیانت از اراضی ملی در ایام تعطیلات نوروز برای دسترسی به دستورات قضایی با مشکلی مواجه نخواهند بود، افزود: قضات و مسئولان قضایی استان همچون سالهای گذشته طبق برنامه زمان بندی مشخص با حضور در محل خدمت نیازهای ضروری و فوری مردم و نهادها به مراجع قضایی را برآورده می‌کنند و در زمینه مقابله و برخورد با تصرفات احتمالی آماده صدور دستورات قضایی مورد نیاز هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در شورای پیشگیری از تخریب وتصرف اراضی ملی در استان فارس، مصوبات و تصمیمات این شورا در سال گذشته را کاربردی و مؤثر خواند و افزود: البته مصوبات و اقدامات این شورا درحفاظت و صیانت از اراضی ملی باید استمرار داشتته باشد تا اثر بازدارندگی آن در طول زمان حفظ و زمینه پیشگیری از تصرفات ایجاد و حفظ شود.

رئیس شورای قضایی استان از اقدام دادستان شیراز در ابتدای امسال و حضور میدانی در رفع تصرفات اراضی در اطراف شیراز به عنوان یک حرکت جهادی یاد کرد و گفت: این اقدام باید ادامه و استمرار داشته باشد و لازم است مدیران و مسئولان ادارات و نهاد‌های متولی امر زمین نیز در چارچوب اختیارات قانونی تعیین شده و استفاده از ظرفیت‌های قانون رفع تصرفات را در دستور کار خود قرار دهند.

رئیس شورای حفظ حقوق بیت المال در استان فارس با بیان اینکه اگر این حساسیت و مطالبه‌گری نباشد وضعیت تصرفات ادامه خواهد یافت اضافه کرد: بسیاری تصرفات و دست اندازی‌ها به اراضی ملی در جلو چشم مسئولین صورت می‌پذیرد در حالی که در قانون اختیارات وسیعی برای رفع تصرف در مراحل اولیه برای این نهاد‌ها و ادارات پیش بینی شده است اما اقدام خود را منوط به رسیدگی قضایی می‌کنند.

القاصی مهر گفت: در حالی که بارها سازو کار رفع تصرفات بدون تشکیل پرونده قضایی را متذکر شده‌ایم و هماهنگی لازم با دستگاه‌های امنیتی و نیروی انتظامی برای برقراری امنیت در زمینه رفع تصرفات انجام شده است اما اراده‌ای در برخی از مسئولان در این خصوص وجود ندارد.

رئیس کل دادگستری استان فارس رویکرد دستگاه قضایی در سال جدید را معرفی همه سهل انگاران در امر پیشگیری، برخورد با زمین خواران و مقابله با متصرفان و فسادهای مرتبط با این پدیده ذکر و اضافه کرد: حتی مسئولان قضایی حوزه هایی که پیگیری حقوق عامه را مد نظر قرار ندهند مورد بازخواست قرار خواهند گرفت.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

** زمین خواران بزرگ در تیررس قانون

استاندار فارس نیز همواره بر برخورد قانونی با زمین خواران بزرگ تاکید دارد و معتقد است باید به سمت برخورد قانونی با زمین خواران بزرگ و افرادی که اراضی ملی و دولتی را به شکل وسیع و گسترده مورد تعرض قرار داده‌اند، حرکت کنیم.

عنایت الله رحیمی پیشتر در کارگروه مقابله با پدیده زمین خواری، بیان داشت: البته این به معنای بی توجهی نسبت به زمین خواری‌های خرد و کوچک نیست بلکه اینگونه موارد نیز مورد غفلت واقع نخواهد شد.

وی روند برخورد با زمین خواران و آزادسازی زمین‌های تصرف شده در استان فارس را ظرف ۲ سال گذشته خوب و مطلوب توصیف کرد و افزود: مجموعه اقداماتی که در این زمینه انجام گرفته سبب شده افرادی که در پی تصرف اراضی ملی و دولتی هستند احساس امنیت نکنند.

او اظهار داشت: اگر روند صیانت از زمین‌های ملی و بیت المال و برخورد با زمین خواران با همین شیوه ادامه پیدا کند در سال‌های آتی دیگر با پدیده زمین خواری در این استان مواجه نخواهیم بود.

وی گفت: با توجه به اقدامات انجام شده، افزون بر آزادسازی بخش هایی از اراضی تصرف شده، با افرادی که اقدام به تغییر کاربری غیر مجاز مستثنیات کرده بودند نیز برخورد شده است.

استاندار فارس افزود: شهرداری‌های استان نیز اقداماتی در زمینه جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز در محدوده و حریم انجام داده‌اند که این اقدامات مطلوب است اما نتایج آن چون به شکل مدون از سوی شهرداری‌ها گزارش نمی‌شود، ملموس نیست.

رحیمی بیان کرد: مجموعه بخشداری‌ها و دهیاری‌ها هم در ارتباط با ساخت و سازهای روستایی فعالیت‌های خوبی داشته‌اند اما نیاز است که اطلاعات این اقدامات را نیز ارایه کنند تا عملکرد آنها با سال ۹۶ مقایسه شود.

وی یکی از دلایل تغییر کاربری‌ها و تصرف غیر مجاز اراضی را عدم تعیین تکلیف در مورد طرح‌های توسعه شهری برشمرد و افزود: شهرهای ما طرح هایشان سال هاست که منقضی شده و طرح جدیدی هم تعریف نشده در حالی که طرح‌های جدید نیاز شهرهای امروز است و چنانچه نتوانیم طرح و پاسخ مناسب به شهروندان ارایه دهیم آنها خود را مجاز خواهند دانست که نیاز خود را به هر شکل ممکن ولو با تخلف تامین کنند.

رحیمی ادامه داد: بی شک اگر ما برنامه و طرح ارایه دهیم، شهروندان هم خود را با طرح‌ها و برنامه‌های ارایه شده همراه خواهند کرد.

وی، با اشاره به اینکه اقدامات دستگاه‌های اجرایی امکان صدور آرای قضایی را فراهم می‌کند، گفت: این اقدامات در چند مرحله تعریف و عملیاتی شده که شامل پیشگیری از تصرف، تغییر کاربری غیره مجاز، شناسایی اراضی تصرف شده از سوی متصرفان و تشکیل پرونده است.

وی بیان کرد: همچنین مراحل دیگری که در این مورد تعریف شده شامل، پیگیری اخذ حکم قضایی و اجرای رای برای رفع تصرف و مجازات متصرفان است.

استاندار فارس ادامه داد: پایش و حفاظت از اراضی عمومی نیز از جمله مراحلی است که در دستور کار اجرایی قرار گرفته و در این راه با تمام توان و جدیت از منابع عمومی حفاظت خواهیم کرد.

وی اظهار داشت: در این راه استفاده از توان مردم و سازمان‌های مردم نهاد بدون تردید بر توان دستگاه‌های متولی خواهد افزود و با توجه به گستردگی این استان لازم است از نیروهای مردمی برای حفاظت از اراضی ملی بهره بیشتری گرفته شود.

رحیمی بیان کرد: استفاده از فناوری‌های روز، پایش ماهواره‌ای و سنجش از دور نیز مد نظر است و سطح استفاده از این فناوری‌ها روز به روز گسترده‌تر خواهد شد.

۶۱۱۳ /۱۸۷۶

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اجتماعی، زمین خواری، اراضی ملی و قضایی و دادگستری از تلگرام

نامه مهم دکتر #فرزین_محمودی_پاتی رییس شورای اسلامی استان مازندران به #آیت_الله_جنتی دبیرشورای نگهبان

🔹وی در این نامه چند صفحه‌ای با ارائه چندین دلیل متقن بیان داشت: موضوع انتقال #آب_خزر به #فلات_مرکزی,ساخت سد کسیلیان و ساخت سد فینسک مغایر با #قانون_اساسی و #شرع_اسلام است.

۱. اجرای این طرح علاوه بر خسارات جبران ناپذیر موجب تحریک اختلافات استانی و قومیتی نیز میگردد.

۲. این طرح طبق گزارش مجلس شورای اسلامی مغایر با اصل ۰ ۴ قانون اساسی است.

۳. این طرح با سیاست‌های کلی محیط زیست ابلاغی مقام معظم رهبری منطبق با بند ۱ اصل ۰ ۱ ۱ قانون اساسی مغایرت دارد

۴. همچنین این طرح با بند << ر >> ماده ۸ ۳ قانون پنج ساله ششم توسعه به دلیل عدول از از پوشش صددرصد حفاظت جنگل‌ها و مراتع و اراضی ملی و دولتی مغایرت دارد.

🖇مشروح نامه در فایل پی دی اف قابل مطالعه است.


🔻سطح نشاط اجتماعی در کشور پایین است

🔹معاون سازمان امور اجتماعی کشور گفت: متاسفانه آمارها و گزارش‌ها نشان می‌دهد که سطح نشاط اجتماعی در کشور پایین است.

جزئیات بیشتر:


🔻تخریب ۴۷۰ مورد ساخت و ساز غیرمجاز در شمیرانات طی یکسال گذشته

🔹فرماندار شهرستان شمیرانات از تخریب ۴۷۰ مورد ساخت و ساز غیرمجاز در شمیرانات طی یکسال گذشته خبر داد که بیش از نیمی از آنها متعلق به افراد غیربومی بود.

🔹به گفته سیاوش شهریور اگر طرح «کاداستر» اجرایی شود، می‌توان از بسیاری تخلفات زمین خواری جلوگیری کرد. /ایسنا

جزئیات بیشتر:


🔻 مدیران متخلف ناظر براراضی ملی شمیرانات به دادگاه معرفی شدند

🔹 مدیران ادارات متولی در امر نظارت بر اراضی در بخش‌های #لواسانات و رودبار قصران شهرستان شمیرانات به دنبال تصرف ۵۰ هکتار از اراضی ملی توسط نیروهای امنیتی (اداره اطلاعات لواسانات و رودبار قصران) به محاکم قضائی معرفی شدند.

🔹 روابط عمومی فرمانداری شمیرانات روز شنبه اعلام کرد: این میزان تصرف اراضی ملی، تخریب و ساخت و ساز در مناطق چهارگانه محیط زیست اعم از پارک‌های ملی، آثار طبیعی ملی، پناهگاه‌های حیات وحش و مناطق حفاظت‌ شده در بخش‌های لواسانات و رودبار قصران رخ داده است.

🔹 براساس این گزارش، به علت ضعف نظارت دستگاه‌های متولی در برخورد با متخلفان، نیروهای امنیتی متولی اقدام به شناسایی متصرفان و معرفی مدیران متخلف به محاکم قضائی کرده‌اند.

🔹 سیاوش شهریور فرماندار شمیرانات نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: باهمه مدیرانی که در حفظ و صیانت از بیت المال و نیز عرصه‌های ملی و محیط زیست اهمال کرده یا اقدام بموقع نکرده باشند به طورحتم برخورد قانونی خواهد شد.

🔹 شهرستان شمیرانات متشکل از شهر شمیران و دو بخش لواسانات و رودبار قصران با آب و هوایی کوهستانی و جمعیتی افزون بر ۴۷ هزار نفر در شمال و شمال شرقی تهران واقع شده است. /ایرنا

جزییات بیشتر:


🔻پاسکاری‌ برخورد با زمین‌خواران شمال تهران

🔹درحالی‌که این روزها #زمین‌خواری در ۲۳ هکتار از مناطق حفاظت شده شمیرانات و افزایش دو برابری زمین‌خواری در نیمه اول سال ۹۷ نسبت به سراسر سال ۹۶ مطرح شده است، کلانتری، مدیر کل محیط زیست استان تهران ضمن تکذیب این موضوع می‌گوید:

🔹من به عنوان مدیر کل محیط زیست استان اعلام می‌کنم که طی امسال و سال گذشته تصرف اراضی در مناطق حفاظت شده محیط زیست در شمیرانات رخ نداده است و تصرفاتی که برای آن‌ها امسال طرح دعوا شده مربوط به سال‌های گذشته است.

🔹اما حسن شکری، رئیس اداره منابع طبیعی شمیرانات - نظر متفاوتی دارد و به نامه‌ای اشاره می‌کند که در آن مدارک و مستندات درباره تصرفات به اداره کل محیط زیست شهرستان شمیرانات ارائه شده است.

🔹درحالی دستگاه‌های متولی در استان تهران طرح دعوا علیه متخلفان زمین‌خواری شمیرانات را پاسکاری می‌کنند که رهبر معظم انقلاب همواره برخورد با زمین خواران را از موضوعات بسیار مهم دانسته و بر همکاری بیش از پیش مسئولان و دستگاه‌ها برای مقابله با زمین خواری تاکید کرده‌اند. /ایسنا

جزییات بیشتر:


🔻زمین خواری جنون آمیز در #لواسان بی‌داد می‌کند است | مسئولان بی‌کفایت خوابند

🔹۲۳ هکتار زمین خواری در مناطق حفاظت شده شمیرانات در سکوت محیط زیست

▫️تصرف عدوانی اراضی ملی در مناطق حفاظت شده تحت مدیریت محیط زیست در #لواسان طی شش ماهه نخست سال جاری ۸۶ فقره به مساحت ۲۳۶ هزار مترمربع بوده که این رقم بیش از کل تصرفات در سالهای ۹۵ و ۹۶ می‌باشد!

#اسکان_نیوز


در ادامه بخوانید

فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
فرانگر: محمد علی نجفی در دومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد در خصوص سابقه خودکشی خودش به قاضی کشکولی گفت: آبان سال ۹۷ به خاطر اختلافاتی که با میترا استاد داشتم و، چون فکر می‌کردم راه به خطا رفته می‌خواستم جدا شوم، اما میترا قبول نمی‌کرد به همین خاطر تصمیم به خودکشی گرفتم و بعد از آن وقتی زنده ماندم چند نفر درباره حکم شرعی اقدام به خودکشی صحبت کردند که همانجا از کارم پشیمان شدم و در صحنه قتل هم به خاطر همین حکم شرعی خودکشی نکردم. وی افزود: به یکی از هتل‌های تهران رفتم و قرص خوردم و، چون نمی‌خواستم کسی متوجه مرگ من شود در اتاق هتل تصمیم گرفتم پس از خوردن قرص، رگ دستم را بزنم که با توجه به زیاد بودن تعداد قرص‌ها بیهوش شدم و دیگر نتوانستم رگ دستم را بزنم.

نیمی از مناطق کشور دمای بالای ۴۰ درجه داشت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: استقرار هوای بسیار گرم همچنان در چند روز آینده ادامه خواهد داشت و البته در برخی نواحی جنوب شرقی و سواحل دریای خزر شاهد بارش‌های بسیار خفیف و پراکنده خواهیم بود. کارشناس هواشناسی افزود: در نواحی شرقی و در شمال سیستان و بلوچستان در شهرستان‌های زابل، زهک و هیرمند وزش باد ۱۲۰ روزه موجب افزایش گرد و خاک و کاهش کیفیت دید می‌شود. سرکرده گفت: آسمان تهران امروز صاف است و در دمای آن در گرمترین زمان به ۴۱ درجه سانتی گراد می‌رسد.

مورد عجیب موتورسوار مشهور ایرانی و قوانین نوشته و نانوشته!

تابناکتابناک23 ساعت قبل
آن گونه که در این ویدئوی کوتاه و البته تدوین شده (بله! تخلفی که مورد پذیرش راکب نیست …آیا زنان در کشورمان مجاز به راندن موتورسیکلت هستند؟ اگر خیلی سریع به این سوال پاسخ گفتید، بهتر است کمی در قضاوت هایتان تجدید نظر کنید! به گزارش «تابناک»، به تازگی ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که در نوع خود بسیار عجیب است. نکته خاص ماجرا آنجاست که خانم موتورسوار گواهینامه بین المللی رانندگی دارد و مامور پلیس تاکید دارد گواهینامه وی برای موتورسواری در پیست است. موضوعی به ظاهر ساده که به هیچ وجه ساده نیست و مناقشه برانگیز شده است.

نسل سوم

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ علی‌اکبر موسایی‌نژاد دانش اموخته انیمیشن ۷ سال است در نقاشی دیجیتال خوش درخشیده و توانسته با ابزار هنر پیام رسان ارزش‌های انقلاب باشد.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشسیف الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور درباره آمار ازدواج و طلاق در سال ۹۷ و ۹۸ اظهار کرد: ۵۵۰ هزار و ۵۶۵ رویداد ازدواج در سال ۹۷ تا ۱۵ تیرماه سال ۹۸ ثبت شده است و میانگین سن مردان در اولین ازدواج ۲۷٫۵ و میانگین سن زنان در اولین ازدواج ۲۳٫۴ است. اخبار اجتماعی- وی با اشاره به آمار طلاق ثبت شده در این مدت بیان کرد: ۱۷۵ هزار و ۶۱۴ رویداد طلاق در سال ۹۷ تا تیرماه ۹۸ ثبت شده است و میانگین سن مردان ۳۶٫۹ و میانگین سن زنان ۳۲٫۱ در طلاق بوده است.

افزایش ۵ درصدی بسته‌های مشترکان اینترنت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سیدمجید صدری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: با توجه به اینکه رویکرد اصلی شرکت مخابرات توجه به مشترکان و ارائه خدمات خوب است و با توجه به قطعی‌هایی که در ماه گذشته داشتیم و تاکید وزیر ارتباطات مبنی بر اینکه حقی از کسی ضایع نشود با هماهنگی سازمان تنظیم مقررات مقرر شد بخشی از اجحافی که در حق مشتریان شده است جبران شود. وی گفت: بر همین اساس پنج درصد به حجم همه مشترکان اینترنت مخابرات اضافه کردیم که به صورت خودکار و اتوماتیک اضافه می‌شود. مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: این کار از دیروز آغاز شد و همه بسته‌های مصرفی مشمول افزایش پنج درصدی وضعیت می‌شوند. وی گفت: امیدواریم پس از این شاهد قطعی نباشیم و بتوانیم خدماتی خوب، با کیفیت و با هزینه مناسب به مردم ارائه کنیم. صدری گفت: ما نخستین شرکتی هستیم که این کار را کرده‌ایم.

نظرها

اخبار بیشتر