1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سیاسی

اعتماد به جوانان بر مبنای سیره نبوی است

خبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- برای آینده‌ی انقلاب اسلامی تمام امید رهبر معظم انقلاب به جوانان است با هفت توصیه‌ای که فرمودند، در عرصه‌ی معنویت، در عرصه‌ی علم و پژوهش و دیگر عرصه‌ها.اعتماد به جوانان بر مبنای سیره نبوی است - 0

گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ رهبر انقلاب اسلامی در بیانیه‌ی «گام دوم انقلاب» با مرور تجربه‌ی ۴۰ ساله‌ی انقلاب اسلامی اعلام کردند: انقلاب «وارد دومین مرحله‌ی خودسازی و جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی شده ‌است». گام دومی که باید در چارچوب «نظریه‌ی نظام انقلابی» و با «تلاش و مجاهدت جوانان ایران اسلامی» به‌سوی تحقق آرمان «ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی (ارواحنافداه)» برداشته شود.

به همین مناسبت پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR طی سلسله یادداشت‌ها و گفتگوهایی در قالب پرونده‌ی «گام دوم انقلاب» به بررسی و تبیین ابعاد مختلف این بیانیه‌ می‌پردازد. در ادامه‌ی سلسله مطالب این پرونده، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید احمد خاتمی از اعضای مجلس خبرگان رهبری و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در حاشیه‌ی اجلاس مجلس خبرگان رهبری (سه‌شنبه ۲۱ اسفندماه ۹۷) طی گفت‌وگویی به تحلیل مسأله ترسیم گذشته انقلاب برای جوانان و اعتماد بر جوانان در بیانیه‌ی گام دوم انقلاب پرداخته است که ماحصل آن، در قالب گفتار زیر تنظیم شده و متن آن در اختیار مخاطبان محترم قرار گرفته است.

روایتی از دیروز انقلاب برای نسل جوان

بیانیه‌ی گام دوم رهبر معظم انقلاب یک متن بسیار فشرده در رابطه با سه مسأله‌ی اصلی انقلاب اسلامی است. یکی دیروز انقلاب است، که متأسفانه آن چنان که شایسته است کار نشده و نسل دوم، سوم و چهارم انقلاب آن چنان که شایسته است از آن مطلع نیستند. رهبر معظم انقلاب بیانیه‌شان را از دیروز شروع کردند، دیروزی که همه‌ی سرمایه‌های این ملت به تاراج می‌رفت؛ دین مردم، آزادی مردم، استقلال مردم و سرمایه‌های اقتصادی مردم. رهبر معظم انقلاب به عنوان بزرگی که خود در متن حوادث، حوادث را دیده روایت کرده است. یک مرتبه کسی روایتگر است لکن از تاریخ و در کتاب خوانده است، اما رهبر معظم انقلاب آن چه را که دیده به قلم آورده است. این یک بخش که من پیشنهادم این است که فرهیختگان این بخش را مستند کنند، جمله جمله‌ی رهبر معظم انقلاب جای مستند کردن دارد. الحمدلله در این عرصه مورخین متعهد فراوان داریم که می‌شود از آنها استفاده کرد و با مستندکردن این رهنمودها بر غنای این بیانیه‌ی پرمحتوا افزود. اگر این مستند فقط به صورت کتبی نباشد و از هنر مستندسازی رسانه‌ای دیگر در عرصه شنیداری و دیداری استفاده بشود. باید از هنر متعهد در این عرصه‌ها استفاده کرد. معتقدم در عرصه‌ی مکتوب کم نداریم، کتاب‌هایی در این رابطه نوشته شده ولی باید این مکتوب را به تصویر کشید.

بخش دوم بیانیه، امروز انقلاب است. رهبر معظم انقلاب به خوبی به تصویر کشیدند دینداری امروز را، استقلال امروز را، آزادی امروز را، جایگاه علمی امروز را. با آن قلم شیوا بیان کردند «چه بودیم، چه هستیم و چه داریم». این بخش هم یک ضرورت انقلاب ما است. چرا؟ به دلیل آنکه اگر برجستگی‌ها دیده نشود، خدای ناکرده دچار ناسپاسی می‌شویم و این هشدار قرآن است که «ولئن کفرتم إن عذابی لشدید» (۱) این آیه می‌گوید اگر ناسپاسی کردید، نه تنها نعمت را از شما می‌گیرم که این بدیهی است گرفته می‌شود، بلکه مجازات خواهید شد. این برکت «ترسیم آنچه هستیم» است، که در عرصه‌های مختلف در این بیانیه ترسیم شده است.

در خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

امید به جوانان بنابر سیره حکومتی پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله) و امیرالمؤمنین (علیه‌السلام)

بخش سوم این بیانیه آینده‌ی انقلاب است. در رابطه با آینده‌ی انقلاب آنچه در این بیانیه موج می‌زند تمام امید رهبر معظم انقلاب به جوانان است. این بیانیه را اگر کسی پیگیری کند، بیش از هر واژه‌ای، واژه‌ی جوانان در این بیانیه به کار گرفته شده است. این یک شعار از طرف رهبر معظم انقلاب نیست، یک باور است. باوری که وجود مقدس نبی اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله) داشت. پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله) سه تا پست به جوانان داد که آن روز و امروز برای بعضی‌ها قابل تحمل نبود و نیست.

۱) پیغمبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله) یک جوان ۲۰ ساله به نام «مصعب بن عمیر» را نماینده‌ی خودش و امام جمعه‌ی مدینه قرار داد. دیروز که جای خود دارد، امروز هم اگر یک جوان ۲۰ ساله را امام جمعه‌ی بخش بگذارند، می‌گویند بچه‌ها امام جمعه شدند، ولی پیغمبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله) این ادبیات را نداشت، توانایی جوانان را باور داشت.

۲) بعد از فتح مکه پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله) عازم جنگ حنین شد، جوان ۲۱ ساله‌ای به نام «عتاب بن اسید» هم فرماندار مکه شد، هم امام جماعت مسجدالحرام. بعضی‌ها اعتراض کردند، گفتند که مگر نبودند کسانی که سن بیشتری داشته باشند و پخته‌تر باشند؟ پیغمبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمود: «و لا یحتج محتج منکم بصغر سنه» کسی نگوید سن «عتاب» کم است. «فلیس الأکبر هو الأفضل» این طور نیست هر کس سنش بیشتر شد، برتر هم باشد. «بل الأفضل هو الأکبر» (۲)، بلکه هر کس فضیلت بیشتری دارد، او بزرگ‌تر هست.

۳) هفت روز مانده بود به ارتحال نبی اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله) که جنگی علیه مسلمانها تحمیل شد. پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله) «اسامة بن زید» ۱۸ ساله را فرمانده لشگر قرار داد و فرمود: «همه بروند زیر پرچم او» «لعن الله من تخلف عن جیش اسامة» (۳). این سنت، سیره و روش نبی اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله) است.

۴) در رکاب امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) هم همین بوده است، از چهره‌های بسیار برجسته‌ی رکاب امیرالمؤمنین «محمد بن ابی بکر» است، که قبل از جناب مالک اشتر، استاندار مصر شد - محمد بن ابی بکر با وضع فجیعی کشته شد، او را در پوست الاغی قرار دادند و سوزاندند. از سنخ همین کارهایی که امروز داعش می‌کند - «محمد بن ابی بکر» ۲۸ سالش بود، مالک اشتر هم حدود ۴۰ سالگی به شهادت رسید.

در حادثه‌ی جان‌گداز کربلا هم سیمای جوانان موج می‌زند. در رکاب حضرت ولی‌عصر ارواحنا لتراب مقدمه الفداه هم روایت تصریح دارد اکثریت قریب به اتفاقشان جوانان هستند.

برای آینده‌ی انقلاب اسلامی تمام امید رهبر معظم انقلاب به جوانان است با هفت توصیه‌ای که فرمودند، در عرصه‌ی معنویت، در عرصه‌ی علم و پژوهش و دیگر عرصه‌ها. سخن این است که این بیانیه مطلقا در حد شعار نباید باقی بماند، در برنامه ریزی‌ها به عنوان سند بالادستی باید به آن توجه کرد.

پانوشت:

۱) سوره‌ی ابراهیم، آیه‌ی ۷.

۲) بحار الأنوار، ج‌۲۱، ص.۱۲۳

۳) الملل و النحل، ج‌۱، ص۳۰

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید احمد خاتمی، گام دوم انقلاب، بیانیه گام دوم انقلاب و اعتماد به جوانان از تلگرام

📷 آخرین #گردهمایی

مدیران تبلیغات اسلامی شهرهای استان در سال ۹۷

🔹 حجت الاسلام #شکریان: باشکوه ترکردن مراسم اعتکاف، گام عملی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است.


📢 آیت الله علم‌الهدی: انتخاب رئیس قوه قضائیه بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب بود

🗣 امام جمعه مشهد:

◀️ مقام معظم رهبری علی‌رغم اینکه آقای رئیسی تولیت آستان قدس رضوی را بر عهده داشت با توجه به سوابق و خصوصیات او، وی را از این مقام برداشتند و تولیت قوه قضائیه را به او دادند تا این انتصاب با محتویات بیانیه گام دوم تطبیق کند.

◀️ آقای رئیس‌جمهور! مشکل توزیع کالا در کشور از کجا آمده است؟ این مشکل توزیع از فساد در مدیریت و تدبیر آمد که امیدهای مردم را به باد داد.

◀️ گفته می‌شود انبارها پر از کالای اساسی است و گوشت به طور وافر در انبارها دپو شده است، اما قشر ضعیف و آسیب‌پذیر مردم بیش از دو سه ماه است با این قیمت‌ها ذره‌ای گوشت به شکم زن و بچه‌شان نرسیده است، مگر غیر از فساد در توزیع است؟

◀️ مگر گوشت کیلویی ۱۲۰-۱۳۰ هزار تومان به دست مردم داده نمی‌شود؟ آیا جز جریان مدیریت فاسد و مفسدی است که این کالا را به این شکل در اختیار یک مشت عناصر ناپاک دلال سودجوی زالوصفت قرار داده است؟ غیر از این کار چه کسی است؟


🔶 «گام دوم انقلاب اسلامی» برنامه درسی می‌شود

🔹 «گام دوم انقلاب اسلامی» به عنوان جدیدترین درس آموزشی مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان منتشر شد. /ایسنا


🔻بیانیه رهبر انقلاب با عنوان «گام دوم انقلاب» خطاب به ملت ایران منتشر شد

🔹 در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، رهبر انقلاب با صدور «بیانیه‌ گام دوم انقلاب» و برای ادامه‌ این راه روشن، به تبیین دستاوردهای شگرف چهار دهه‌ گذشته پرداخته و توصیه‌هایی اساسی به‌منظور «جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ» ارائه فرموده‌اند.

🔹 بیانیه‌ «گام دوم انقلاب» تجدید مطلعی است خطاب به ملت ایران و به‌ویژه جوانان که به‌مثابه منشوری برای «دومین مرحله‌ی خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی» خواهد بود و «فصل جدید زندگی جمهوری اسلامی» را رقم خواهد زد.

متن کامل بیانیه:


♨️از سوی رهبر انقلاب صادر شد

📝نسخه PDF بیانیه گام دوم انقلاب خطاب به ملت ایران به ویژه جوانان

🔹در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، رهبر انقلاب با صدور «بیانیه‌ی گام دوم انقلاب» و برای ادامه‌ی این راه روشن، به تبیین دستاوردهای شگرف چهار دهه‌ی گذشته پرداخته و توصیه‌هایی اساسی به‌منظور «جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ» ارائه فرموده‌اند.

🔹بیانیه‌ی «گام دوم انقلاب» تجدید مطلعی است خطاب به ملت ایران و به‌ویژه جوانان که به‌مثابه منشوری برای «دومین مرحله‌ی خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی» خواهد بود و «فصل جدید زندگی جمهوری اسلامی» را رقم خواهد زد.

🔹این گام دوم، انقلاب را به آرمان بزرگش که ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای ظهور است نزدیک خواهد کرد.

====


⭕️ مخالفت عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان با لوایح FATF

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران و عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی، ظهر روز یکشنبه ۱۲ اسفند (سوم مارس) گفت: «اجازه نمی‌دهیم پای دشمنان با لوایح استکباری به داخل باز شود.»

خاتمی در اجتماعی در دفاع از بیانیه اخیر رهبر جمهوری اسلامی به این موضوع اشاره کرده است. بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» که به مناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ منتشر شد.

دو لایحه از مجموع چهار لایحه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) با موضوع مبارزه با پولشویی و حمایت مالی از تروریسم برای تصمیم‌گیری به مجمع تشخیص مصلحت ارسال شده است. این مجمع تا کنون تصمیم‌گیری در این باره را به تأخیر انداخته است.

https: //bit. ly/۲NPc۱u۷

📌 اخبار دویچه وله در اینجا:

https: //p. dw. com/p/۳ENRv


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سیل شیراز از زاویه‌ای دیگر (هشدار تصاویر ناراحت‌کننده)

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
سیل سهمگین شیراز که از حوالی ۱۱ صبح امروز آغاز شد، تاکنون دست کم ۱۷ کشته و ۷۴ مصدوم در پی داشته است. ویدئویی که می‌بینید، زوایای تازه‌ای از این سیل را نشان می‌دهد. این ویدئو حاوی تصاویر ناراحت کننده است.

تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب!

12+
خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
به گزارش «ورزش سه»، یکی از جالب‌ترین دیدارهایی که در فیفا دی امروز و در راستای آماده‌سازی تیم‌های مختلف برگزار می‌شود توسط عربستانی‌ها برگزار خواهد شد. دیداری که یک طرف آن عربستانی‌ها حضور دارند و در طرف دیگر آن نیز حریفی گمنام به نام گینه استوایی به میدان خواهد رفت. عربستانی‌ها پس از عملکرد ناموفق خود در جام ملت‌های آسیا به رده هفتادم دنیا و هفتم آسیا رسیدند. این در حالیست که حریف عجیب این تیم در دیدار امشب در رده یکصد و چهل و هشتم دنیا و رده چهل و سوم آفریقا قرار دارد. انتخاب حریفی به نام گینه استوایی برای عربستانی‌ها همه هواداران فوتبال کشورمان را به یاد حریفی به نام سیرالئون می‌اندازد که تیم ملی کشورمان حدودا یک سال پیش روبروی آن قرار گرفتند.
الفالف14 ساعت قبل
نماینده رشت با انتقاد از رئیس جمهور به خاطر حضور نیافتن در مناطق سیل زده، گفت: رئیس جمهور بجای آنکه از مناطق خوش آب و هوای ایران دستور تلفنی صادر کند، در مناطق سیل زده حضور یابد. وی افزود: ظاهرا رئیس جمهور در مناطق خوش آب و هوای کشور از جمله قشم در حال گذراندن تعطیلات و استراحت است. عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس تصریح کرد: علاوه بر رئیس جمهور محمود واعظی رئیس دفترش هم در تهران حضور ندارد. ظاهرا واعظی برای گذراندن تعطیلات به گیلان سفر کرده و در ویلاهای این استان حضور دارد. وی گفت: در شرایط بحرانی برخی استانها، رئیس جمهور و همه اعضای هیئت دولت باید پیگیر مشکلات بوده و با هماهنگی‌های لازم، دستور حل مشکلات را صادر می‌کردند.
مهرمهر6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتبال امید ایران در آخرین دیدار مرحله مقدماتی انتخابی المپیک از ساعت ۱۸:۴۵ امروز سه شنبه در ورزشگاه آزادی به مصاف تیم امید عراق رفت که این بازی با نتیجه تساوی بدون گل ‏‬ به اتمام رسید. به این ترتیب تیم عراق با ۷ امتیاز و تفاضل گل بهتر ‏‬ به صورت مستقیم به مرحله نهایی انتخابی المپیک که در کشور تایلند برگزار خواهد شد، صعود کرد. تیم ایران هم باید منتظر نتایج سایر مسابقات باشد. چهار تیم برتر که در رده دوم جدول گروه‌های ۱۱ گانه قرار دارند هم به مرحله نهایی راه می‌یابند. برتری ایران در نیمه نخست نسبت به عراق کاملا محسوس بود بخصوص در ۱۰ دقیقه ابتدایی که ایران صاحب دو موقعیت گلزنی شد.
ایلناایلنا17 ساعت قبل
ادوارد واستینج استاد روابط‌بین‌الملل دانشگاه اوپن است وی در حوزه روابط‌بین‌الملل و سیاست خارجه به خصوص حوزه ایران و تحقیقات زیادی کرده‌ است‌. وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا نظرات خود را در خصوص سفر روحانی به عراق که اواخر سال گذشته شمسی انجام شد، مطرح کرده‌ است. روحانی در سفر به عراق بسیار موفق‌تر از ترامپ بودادوارد واستینج درباره سفر روحانی به عراق در مقایسه با سفر چند ماه قبل ترامپ به این کشور گفت: باید بگویم روحانی بسیار موفق‌تر عمل کرده‌ است. ترامپ آرزوی دیدار با آیت‌الله سیستانی را دارداستاد روابط‌ بین‌الملل دانشگاه اوپن در ادامه با اشاره به دیدار روحانی با آیت‌الله سیستانی گفت: این دیدار بسیار مهم و در نوع خود بی‌نظیر بود. روابط قوی ایران و عراق برای صلح و ثبات خاورمیانه ضروری استواستینج در ادامه به اتحاد ایران و عراق اشاره کرد و گفت: سفر روحانی به عراق فرصتی برای تقویت روابط تهران و بغداد است.

اخبار بیشتر