1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
باغ موزه دفاع مقدس و صنعت نفت آبادان طبیعی‌ترین موزه ایران

باغ موزه دفاع مقدس و صنعت نفت آبادان طبیعی‌ترین موزه ایران

خبرگزاری مهر |
آبادان - باغ موزه دفاع مقدس و صنعت نفت آبادان، طبیعی ترین و وسیع ترین باغ موزه در ایران است که به عنوان محلی بکر برای بازدید کاروان های راهیان نور مورد توجه است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها- فرزانه یحیی آبادی: آبادان تنها شهر واقع در نقطه صفر مرزی کشور است که به رغم هجوم ارتش بعث عراق به ایران و محاصره یک ساله و هفت ساله، دفاع جانانه و تقدیم چهار هزار و ۲۰۰ شهید هیچگاه به دست دشمن نیفتاد و اینگونه بود که «پایتخت مقاومت» ایران اسلامی در طول دوران هشت ساله دفاع مقدس نام گرفت.

موقعیت مکانی موزه دفاع مقدس و صنعت نفت آبادان بر خلاف دیگر موزه‌های کشور که در مناطق دور از خط مقدم جبهه ساخته شده، خود در منطقه جنگی و در خط مقدم جبهه بر پا شده است.

این منطقه به سبب موقعیت ویژه جغرافیایی خود و وجود ابنیه و آثار تخریبی به جای مانده از دوران دفاع مقدس (مرتبط با صنعت نفت)، بکر بودن و همچنین وجود ویژگی‌های منحصر به فرد نسبت به سایر اماکن موجود در آبادان، به عنوان مکان و موقعیتی مناسب برای ایجاد موزه دفاع مقدس و صنعت نفت در نظر گرفته شده است.

باغ موزه دفاع مقدس و صنعت نفت آبادان طبیعی‌ترین موزه ایران - 4

مرکز فرهنگی دفاع مقدس و صنعت نفت آبادان که در منطقه‌ای به وسعت ۲۷ هکتار و در ابعادی به طور تقریبی ۹۵۰ متر و عرض متغیر ۳۰۰ متر در نظر گرفته شده، در سال ۱۳۹۱ توسط هیئت مدیره وقت شرکت پالایش نفت آبادان به امر باغ موزه دفاع مقدس و صنعت نفت اختصاص داده شد. بافت تاریخی این منطقه بسیار ارزشمند و پژوهشی است.

مزار ۸ شهید گمنام دفاع مقدس

در بخشی از این موزه، پیکر پاک و مطهر هشت شهید دوران دفاع مقدس به خاک سپرده شده که زیارت و دیدار این هشت مزار برکت و فضای مثبت بسیار قوی را در این منطقه به وجود آورده است.

باغ موزه دفاع مقدس و صنعت نفت آبادان همجوار با اروند رود است، رودخانه مهمی که عملیات‌های زیادی را همچون کربلای ۴، کربلای ۵، والفجر ۸ و کربلای ۸ را در تاریخ خود نگه داشته است. تمامی این عملیات‌ها مربوط به دفاع هشت ساله از شهر مقاوم آبادان است.

نمایشگاه تجهیزات و غنایم جنگی

در نمایشگاه‌های دفاع مقدس، یکی از جاذبه‌های دیدنی، چیدمان ادوات نظامی است. در این مرکز جایگاهی برای استقرار ادوات و ماشین آلات جنگی شامل سلاح و ابزار آلات منظور شده است. بسیاری از این ادوات توسط رزمندگان اسلام در طول دوران دفاع مقدس در مناطق عملیاتی گوناگون از دشمن بعثی به غنیمت گرفته شده است. علاوه بر این سنگرهای بتنی، میادین مین، دکل دیده بانی و وجود خاکریزها به جاذبه‌های این موزه افزوده است.

باغ موزه دفاع مقدس و صنعت نفت آبادان طبیعی‌ترین موزه ایران - 11

آثار به جای مانده در باغ موزه دفاع مقدس آبادان به طور تمام، بقایای روزهای جنگ تحمیلی در همین منطقه است و تنها موزه ایران است که با این تعداد اثر و وسعت در حال فعالیت است، منطقه تاریخی گردشگری دفاع مقدس و صنعت نفت آبادان به عنوان منطقه‌ای بسیار جذاب در مرز بین المللی ایران و عراق بهترین مکان برای پژوهش و بررسی گوشه ایی از تاریخ دفاع مقدس کشورمان است. طیف وسیع مردم، ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف در طول سال از این مرکز بازدید می‌کنند ضمن اینکه دانش آموزان مدارس نیز علاقه و تمایل زیادی برای بازدید از این محل نشان می‌دهند.

سوله ای ترکش خورده و پر از زخم‌های جنگ

سوله ای که در گذشته محل تعمیرات و رفع عیوب کشتی‌ها و یدک کش‌های وزارت نفت بوده که در این مکان برای تخلیه بار پهلو می گرفته‌اند، نیز در این منطقه قرار دارد. در طول دوران دفاع مقدس این سوله همواره مورد اصابت توپ و خمپاره مزدوران بعثی قرار می‌گرفت. آثار باقیمانده از ترکش‌ها و انفجار توپ‌ها که باعث ایجاد بیش از ۲۰ هزار جای ترکش در دیوارهای این سوله است، بیانگر زاویه و حجم شلیک توپخانه‌های دشمن در طول یکسال محاصره شهر آبادان است. این مکان همواره مورد توجه بازدیدکنندگان و گردشگران قرار دارد.

در وبسایت خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

بخش‌های مرتبط با صنعت نفت

در باغ موزه دفاع مقدس و صنعت نفت آبادان به طور مجموع تعداد ۳۲ واحد ساختمانی شامل منازل مسکونی کارمندان نفت که به آن شلت یا همان کلبه گفته می‌شد، مجموعه ساختمان‌های اداری از جمله آمفی تئاتر، خوابگاه پرستاران و پزشکان شاغل در بیمارستان نفت، دفتر کامپیوتر مادر، کتابخانه و همچنین سوله‌های مخصوص انبار کالا و تعمیرگاه کشتی‌ها و یدک کش‌ها، لاندری یا همان رخت شورخانه هندی‌ها، کریک حفار بریم که کانال تردد کشتی‌ها و نفت کش هابود و کات سینما که در آن فیلم‌ها که به طور عمده انگلیسی بودند پیش از نمایش در سینما نفت توسط یک مأمور شهربانی و مدیر سینما مورد ارزیابی قرار می‌گرفت در این مکان به صورت نیمه مخروب وجود دارد.

باغ موزه دفاع مقدس و صنعت نفت آبادان طبیعی‌ترین موزه ایران - 18

این اماکن تا پیش از جنگ تحمیلی مورد استفاده پالایشگاه، کارکنان و خانواده آنان قرار داشته و در ماه‌های ابتدایی جنگ تخلیه شده و در طول دوران جنگ نیز تعدادی از این ساختمان‌ها محل استقرار رزمندگان اسلام بوده و همچنین یکی از محورهای خط مقدم جبهه محسوب می‌شد. حفاظت و نگهداری و مرمت این اماکن به همان شکل و حالت تخریب شده و خود در دستور کار قرار دارد. مجموعه منازل و ساختمان‌های شاه معدوم نیز در این موزه نگهداری می‌شود.

گورستان انگلیسی‌ها

آرامستانی در این منطقه قرار دارد که به نام گورستان انگلیسی‌ها معروف شده و تعداد ۵۲۶ قبر به شکل و ردیف‌های منظم درون خود دارد، این محل متعلق به دوران مطالعات و اکتشاف‌های نفتی منطقه و فعالیت پالایشگاه آبادان در بازه زمانی سال‌های ۱۹۱۹ تا ۱۹۷۲ بوده که در طول این فاصله زمانی این قبرستان ایجاد شده است.

کارکنان و خانواده‌های تبعه انگلیس و دیگر ملیت‌های غیر مسلمان در آن محدوده زمانی در پالایشگاه و در آبادان مشغول به کار بوده و گاهی به همراه خانواده خود در منازل سازمانی نیز ساکن بوده‌اند، پس از مرگ اکثر آنان در این مکان خاکسپاری شده‌اند. در این گورستان مردگان بر اساس سلسله مراتب اجتماعی و همچنین اعتقادی تقسیم بندی شده و بر روی هر قبرس می‌توان جایگاه افراد را دید.

باغ موزه دفاع مقدس و صنعت نفت آبادان طبیعی‌ترین موزه ایران - 23

هر قسمت از این محل تاریخ خاص خود را تداعی می‌کند، تعداد ۱۰ قبر مربوط به سرنشینان یک هواپیمای آبی خاکی دو موتوره هلندی بوده که در ۲۲ جولای سال ۱۹۵۸ میلادی در مسیر مالزی و هلند به دلیل نقص فنی در فرودگاه آبادان فرود اضطراری کرده و پس از تعمیر در حال بلند شدن دوباره دچار مشکل فنی شده و سقوط می‌کند، در اثر این حادثه که در ۱۰ سپتامبر ۱۹۵۸ میلادی رخ داد تمامی سرنشینان آنکه هلندی بوده‌اند کشته شده و در این گورستان به خاک سپرده می‌شوند، البته چندی پیش هلندی‌ها با مجوزهای لازم آمدند و پس از نبش قبر مسافران خود را به دیارشان بردند.

به گزارش خبرنگار مهر، آبادان شهری که پا به پای مردمانش هشت سال در زیر باران هزاران گلوله توپ، خمپاره، راکت، تیر و غیره مقاومت کرد و خاکش با خون پاک شهدا عجین شده باید با تلاش و مسئولیت پذیری متولیان امر دفاع مقدس برای تمام دوران در ذهن‌ها جاودانه بماند.

عکاس: باران کیاوش

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با ابادان، باغ موزه دفاع مقدس و راهیان نور ۹۸ از تلگرام

✍مهرداد ارزانی بیرگانی/ مسول شاخه جوانان حزب ندای ایرانیان خوزستان

🍀چند هفته‌ای از جلسه جوانان با آقای شریعتی و صحبتهای دلگرم کننده شان پیرامون اقدامات دولت در پروژه‌ی غدیر و نگاه ویژه‌ی دولت به احیا محیط زیست خوزستان و تخصیص اعتبارات ویژه نگذشته بود که با خبر بی آبی و تشنگی مردم آبادان و خرمشهر و همچنین مسمومیت ناشی از آلودگی آب شرب تعداد زیادی از شهروندان رامهرمز روح خسته مان را زخمی دیگر زد.

🍀 این روزها بر ما سخت می‌گذرد و دیدن پیامهای مردم در شبکه‌های اجتماعی بیش از انکه خاطرمان را آرام کند، نمک بر زخمان می‌پاشید.

🍀درحالیکه تلاش می‌کردم به نوبه‌ی خود چراغ امید را در دلها روشن نگهدارم و با یاران برای رفع مشکلات موجود قدمی بردارم و هاکذا با فرصت طلبان و شایعه پراکنان مقابله کنم، اما رخوتی عجیب مرا در برگرفته بود.

🍀رخوت از این جهت که متأسفانه شاهد جدلهای بی حاصل بزرگان استان بودم آنهم در زمانیکه بیش از همیشه به اتحاد نیازمندیم، گاهی فراموش می‌کنیم که هدف از رقابتها و نقدهای سیاسی و جناحی خدمت به میهن و مردم است.

🍀 گاهی همین جمله‌ی کلیشه‌ای معروف که"همه در یک کشتی نشسته را فراموش می‌کنیم. چند ماه پیش پس از نامه‌ی آقای عیسی کلانتری مبنی بر وجود آب مازاد در کارون جلسه‌ای با استاد بزرگوار دکتر قمشی در حزب ندای ایرانیان برگزار کردیم.

🍀 در این جلسه ایشان صراحتا عنوان کردند مشکل آب خوزستان علاوه بر انتقال آن در ادوار گذشته و سدهای متعدد، پایین دست قرار داشتن آن است به این معنا که عملکرد استانهای بالادستی چه در انتقال چه در نحوه‌ی مصرف بر کیفیت و دبی آب در خوزستان تاثیر مستقیم دارد. همانطور که در سال ۷۹ آب خرمشهر و آبادان شور شد باتوجه به خشکسالی مجددا این احتمال وجود دارد.

🍀پس از آن جلسه‌ای با حاج حمید لویمی برگزار کردیم درخصوص مشکلات زیستی خرمشهر که ایشان با تمام انتقاداتی که داشتند پروژه‌ی غدیر را به عنوان یک راهکار عملی برای برطرف شدن مشکل آب شرب خرمشهر و آبادان مثبت ارزیابی کردند.

🍀اما در این میان نمیتوان از کنار تلاشهای استاندار به‌راحتی گذشت. نباید انصاف را کنار گذاشت. نباید از تلاشهای استاندار برای شروع مجدد پروژه‌ی مسکوت مانده غدیر چشم پوشی کرد، پروژه‌ای که تخصیص اعتبارش جز عملکرد جهادی نمی‌طلبید.

🍀اگر این اقدام یک کار کارشناسی و آینده‌نگرانه نبود، براستی با وجود این خشکسالی و انتقال آب در ادوار گذشته و سدهای متعدد ازجمله سدگتوند چگونه می‌توانستیم امیدوار باشیم که مشکل آب شرب آبادان و خرمشهر به زودی برطرف بشود.

🍀طرحی که در سال ۸۷ تا ۹۲ در زمان اقای حجازی تصویب و ۷۵۰ ملیارد تومان طی ۵ سال اعتبار کسب کرد و بخش‌های کمی از آن به اتمام رسید.

🍀در سالهای ۹۲ تا ۹۵ در زمان جناب اقای مقتدایی طی ۳ سال ۲۵۰ ملیارد تومان برای تکمیل طرح تخصیص و درسال ۹۵_۶۵ ملیارد تومان تزریق شد و بخش‌های دیگری از آن تکمیل شد اما به سرانجام نرسید.

🍀در سال ۹۶ با پیگیریهای مجدانه‌ی آقای شریعتی و افزایش اعتبار طرح به سالیانه ۱۲۰۰ ملیارد تومان طی ۳ سال تا پایان سال ۹۸ و ۵۰۰ ملیارد بصورت ویژه برای تکمیل خط لوله‌ی ابادان و خرمشهر تخصیص داده شد آن هم در شرایطی که دولت با کسری بودجه و مشکلات اقتصادی متعددی مواجه است و اعتبارات اکثر استانها را کاهش داده است.

🍀آیا براستی میتوان از عملکرد مثبت و معقولانه استاندار بعنوان ریاست شورای تامین استان در مواجهه با پیشامدهای غیرقابل کنترل چشم پوشی کرد

انتظاری که از ما میتوان داشت این است که همانگونه که نقد منصفانه داریم با بیان حقایق و همنوایی نیروهای سیاسی به حل معضلات کشومان در حد توانمان کمک کنیم و پس از آنکه بسلامتی از آن عبور کردیم درصدد نقد عملکردها برآییم.

🍀پیرامون همین بحث کارگروهی را از نیروهای تشکیلاتی و فعالین اجتماعی تشکیل داده‌‌ایم و با بررسی عملکرد ۵ ساله‌ی دولت و نمایندگانش در استان، فضا‌یی منصفانه‌ در اختیار عموم قرار خواهیم داد تا بدین ترتیب یا به نقد منصفانه و منطقی و البته مطالبه‌گری منجر خواهد شد و یا عمکلرد آنها مطابق برنامه‌های اعلامیشان ارزیابی میشود.

🍀امید است که عموم فعالین که دل درگروی این آب و خاک دارند بدور از ثناگویی و البته منفعت طلبی اقدامات مثبت را ارج و ضعف‌ها را بیان کنند و خود را در برابر خداوند حاضر و در برابر ملت پاسخگو بدانند.

https: //goo. gl/fQb۵AW

حزب ندای ایرانیان


نظرها

در ادامه بخوانید

کنایه «امین حیایی» به «پرویز پرستویی» درباره تحریم صدا و سیما

مهرمهر1 روز قبل
ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، طهمورث ساجدی، زبانشناس و استاد زبان و ادبیات فرانسه، شب گذشته بدون سابقه قبلی ابتلا به بیماری خاصی درگذشت. وی متولد ۱۳۳۰ در انزلی بود و در دانشگاه پل والری شهر «مون پلیه» فرانسه در رشته زبان و ادبیات فرانسه تحصیل و دکترای خود را در رشته ادبیات تطبیقی در سال ۱۳۶۶ به پایان برد. از آثار ساجدی می‌توان به کتاب از ادبیات تطبیقی تا نقد ادبی، ادبیات تطبیقی، ایران شناسی و خاور شناسی، تاریخ ایرانشناسی در فرانسه تحلیلی از دستاوردهای پژوهشی تا سالهای اخیر و … اشاره کرد. ساجدی از اوایل دهه ۸۰ در گروه زبان و ادبیات فرانسه دانشگاه تهران مشغول تدریس بود و با ایرانشناسان و نیز انجمن ادبیات تطبیقی ایران همکاری داشت. فراهنگ**۹۲۱۱**۱۷۵۱**۹۱۹۸انتهای پیام /*
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: نظر به اینکه مقرر است ساعت رسمی کشور از ساعت ۲۴ امشب یکم فروردین ماه ۱۳۹۸ یک ساعت به جلو کشیده شود لازم است مسافران پروازهای داخلی و خارجی ضمن تنظیم ساعت خود با ساعت رسمی کشور برنامه‌های خود را براساس زمان درج شده در بلیت‌های هواپیماها انجام داده و در فرودگاه‌ها حضور یافته واز پروازها جانمانند. بعضا مشاهده شده که مسافران به دلیل غفلت از زمان انجام پروازها یکساعت دیرتر به فرودگاه مراجعه کرده و از پروازها جا مانده‌اند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
فردا و در سالروز رحلت حضرت زینب (س) سینماهای سراسر کشور تعطیل است. به گزارش فارس، طبق اعلام شورای صنفی نمایش، فردا (جمعه ۲ فروردین) به مناسبت رحلت حضرت زینب کبری (س) سینماهای سراسر کشور تا عصر تعطیل است. سالن‌‌های سینما از ساعت ۱۷ بازگشایی می‌شوند و فعالیت خود را از سر می‌گیرند.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، پایگاه اطاع رسانی مقام معظم رهبری شرایط صحت اعتکاف را بدین شرح اعلام کرد: سوال ۱: شرایط صحت اعتکاف عبارت است از:۱- عقل۲- نیت۳- روزه۴- توقف حداقل سه روز در مسجد۵- اعتکاف در یکی از مساجد چهارگانه باشد، هرچند اعتکاف در غیر از مساجد چهارگانه* (اعم از جامع و غیر آن) به قصد رجاء مطلوبیت (به امید این‌که مطلوب خداوند باشد) مانعی ندارد. ۶- بنابر احتیاط واجب اعتکاف زن بدون اذن شوهر صحیح نیست، همچنین اعتکاف فرزند بدون اذن پدر و مادر اگر موجب اذیت آنان شود صحیح نیست، هر چند بنابر احتیاط مستحب، به طور مطلق اذن والدین معتبر است. * مسجد الحرام، مسجد النبی (صلی الله علیه وآله وسلم)، مسجد کوفه و مسجد بصرهاعتکاف در حیاط مسجدسوال ۲: اعتکاف در حیاط مسجد چه حکمی دارد؟ جواب: اگر حیاط جز مسجد نباشد، اعتکاف صحیح نیست. اعتکاف در پشت بام مسجدسوال ۳: آیا پشت بام مسجد تابع مسجد است یا بستگی به وقف کننده دارد؟ جواب: پشت بام مسجد در حکم مسجد است مگر این‌که احراز شود که هنگام وقف مسجد، پشت بام از وقف خارج شده است. پخش موسیقی در مسجدسوال ۸: پخش موسیقی در مسجد چه حکمی دارد؟ جواب: واضح است که مسجد جایگاه شرعی خاصی دارد، لذا اگر پخش موسیقی در آن منافی با حرمت مسجد باشد، حرام است، حتی اگر موسیقی غیر لهوی باشد.

اخبار بیشتر