1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. سیاسی

نگرانی کابل از مذاکرات مستقیم کشورها با طالبان/ نماینده اشرف غنی برای دریافت کمک به تهران آمده است

خبرگزاری ایلنا |
یک تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه محور اصلی رایزنی‌های محمد عمر داودزی در تهران برای کمک گرفتن از ایران برای تسریع در روند صلح در افغانستان است، تاکید کرد: کابل احساس می‌کند ایران یا هر کشوری که به صورت مستقیم با طالبان مذاکره می‌کند، هدفی را دنبال می‌کند این هدف الزاما با اهداف دولت افغانستان همخوانی ندارد.

نگرانی کابل از مذاکرات مستقیم کشورها با طالبان/ نماینده اشرف غنی برای دریافت کمک به تهران آمده است - 1

پیرمحمد ملازهی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، در رابطه با سفر نماینده ویژه رئیس‌جمهور افغانستان به تهران گفت: هم‌اینک اتفاقات جدیدی در افغانستان رخ داده و مسائلی وجود دارد که این اتفاقات و مسائل، افغانستان را در شرایط شرایط جدیدی قرار داده است. در این شرایط دولت وحدت ملی درصدد است تا با همسایگان خود - به ویژه آنهایی که در این کشور نفوذ دارند - مراودات جدیدی را داشته باشد.

کابل احساس می‌کند در مذاکرات آمریکا با طالبان دور زده شده است

وی در تشریح شرایط جدید افغانستان اظهار داشت: مذاکرات امریکا با طالبان در دوحه با پیشرفت‌هایی همراه بوده است ولی این مذاکرات به گونه‌ای نیست که دولت مرکزی به بازی گرفته شود. در این شرایط، دولت کابل احساس می‌کند که دور زده شده است و این دیگران هستند که برای افغانستان و دولت وحدت ملی تصمیم‌گیری می‌کنند. به همین خاطر، دولت وحدت ملی با دولت‌های همسایه که در روند صلح در افغانستان کمک کرده یا حتی مانع ایجاد می‌کند، تماس‌های را برقرار کرده است که از جمله آنها ایران، پاکستان، کشورهای آسیای مرکزی و روسیه است.

این کارشناس ارشد مسائل افغانستان ادامه داد: سفر محمد عمر داودزی، نماینده ویژه رئیس‌جمهور افغانستان را باید از این چارچوب تحلیل کرد که کابل به شدت از مذاکرات میان امریکا و طالبان در دوحه - که در بالاترین سطح یعنی زلمای‌ خلیل‌زاد، نماینده ویژه رئیس‌جمهور امریکا و ملاغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان برگزار شد – نگران است که این نگرانی خود را به شکل انتقادات تند حمدالله محب، مشاور امنیت ملی این کشور از ایالات متحده نشان داده است.

طالبان به هیچ وجه حاضر به مذاکره با دولت کابل نیست

ملازهی با طرح این سوال که آیا دولت وحدت ملی می‌تواند فرمولی را در پیش بگیرد که خود را به عنوان طرف اصلی مذاکرات به طالبان بقبولاند، تصریح کرد: هم‌اکنون طالبان با بازیگران ثالث وارد گفت‌وگو شده و به هیچ وجه حاضر به مذاکره با دولت کابل نیست زیرا دولت مرکزی را دست‌نشانده بیگانگان می‌داند.

وی با بیان اینکه محور اصلی رایزنی‌های محمد عمر داودزی در تهران برای کمک گرفتن از ایران برای تسریع در روند صلح در افغانستان است، خاطرنشان کرد: رایزنی‌های نماینده ویژه رئیس‌جمهور افغانستان در تهران در حالی انجام می‌شود که شایعات بسیاری در رسانه‌های افغانستان بر این مبنا وجود دارد که روسیه و ایران در حال کمک تسلیحاتی به طالبان هستند که البته ایران این مسئله را قبول ندارد و می‌‌گوید گفت‌وگوهایش با طالبان برای تسریع در روند صلح و مسائل امینتی و مرزی است.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

آمریکا پذیرفته است که طالبان در قدرت شریک شود

این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی درباره رویکرد دولت افغانستان نسبت به گفت‌وگوهای ایران و طالبان هم ابراز داشت: دولت افغانستان از اینکه ایران به شکل مستقیم با طالبان گفت‌وگو کرده است، نگرانی‌هایی دارد. البته این نگرانی مختص به ایران نیست. در واقع، دولت مرکزی کابل احساس می‌کند ایران یا هر کشوری که به صورت مستقیم با طالبان مذاکره می‌کند، هدفی را دنبال می‌کند این هدف الزاما با اهداف دولت افغانستان همخوانی ندارد.

ملازهی به مذاکرات میان طالبان و ایالات متحده اشاره و بیان کرد: امریکا در گفت‌وگوهایی که با طالبان داشته، پذیرفته است که طالبان در قدرت شریک شود و سهمی از آن داشته باشد و بر همین مبنا، قرار است ایالت‌های پشتون‌نشین که در جنوب افغانستان است، در اختیار آنها قرار گیرد تا آنها در این ایالت‌ها، حکومت‌های محلی ایجاد کنند که این مناطق با استان‌های خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان مجاور هستند و به همین خاطر، طالبان با ایران هم‌مرز می‌شود.

روابط خصمانه با طالبان می‌تواند نقطه فشار علیه ایران باشد

وی افزود: ایران در چنین شرایطی اگر روابط خصمانه با طالبان داشته باشد، این هم‌جواری با طالبان می‌تواند نقطه فشاری به ایران باشد و گروهک‌های تجزیه‌طلب، اشرار و حتی داعش در آنجا حضور داشته و علیه ایران اقدام کنند. طبیعی است که در این شرایط، ایران تدابیری را برای حفظ امنیت ملی خود اتخاذ کند تا از خطرات بعدی پیش‌گیری کند که برقراری برخی تماس‌ها و ارتباطات یکی از این تدابیر است.

این کارشناس ارشد مسائل افغانستان درباره رویکرد طالبان پس از مذاکرات با ایالات متحده، ایران و برخی از کشورهای دیگر هم یادآور شد: دولت هنوز دست از جنگ برنداشته است و عملیات نظامی انجام می‌دهد. آنها هنوز معتقد هستند که دولت کابل، دولتی دست‌نشانده بیگانگان است و این مسئله موجب شد حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان به شدت از مذاکرات کشورهای خارجی با طالبان انتقاد کند.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با طالبان، پیرمحمد ملازهی، ایران و افغانستان و رابطه ایران و افغانستان از تلگرام

🔺خانه رهبر طالبان در چند متری پایگاه آمریکایی

🔹عکسی که طالبان از خانه ملاعمر رهبر سابق طالبان در پاکستان منتشر کرده و به نوشته گاردین این خانه در نزدیکی پایگاه آمریکایی قرار داشته است.

#بین_الملل


🔵 «پیشرفت‌» در مذاکرات صلح آمریکا و طالبان

مذاکرات صلح آمریکا و گروه طالبان افغانستان به‌رغم عدم توافق بر سر زمان خروج نیروهای خارجی به پیشرفت‌هایی دست یافته است. زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان نیز این خبر را تأیید کرده است.

هر دو طرف مذاکرات صلح میان آمریکا و نمایندگان گروه طالبان افغانستان در قطر از «پیشرفت‌هایی» در این زمینه خبر داده‌اند.


🔷 طالبان و آمریکا از پیشرفت در مذاکرات خبر می‌دهند

مذاکره‌کننده ارشد آمریکا با هیئت نمایندگی طالبان در پایان دور ششم گفت‌وگوها در قطر گفت که شرایط برقراری صلح بهتر شده است.

هم ایالات متحده آمریکا و هم طالبان به تأکید می‌گویند که در مذاکره بر سر دو موضوع محوری پیشرفت حاصل شده است؛ یکی خواست طالبان مبنی بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان و دیگری خواست آمریکا مبنی بر تضمین توقف طراحی حملات تروریستی در افغانستان.

بنا بر اعلام طالبان، دو طرف درباره پیشرفت‌های حاصل‌شده رایزنی و خود را برای دور بعدی مذاکرات آماده می‌کنند. آمریکا از نیمه سال ۲۰۱۸ مذاکره با طالبان را آغاز کرده است.

https: //bit. ly/۲EX۴u۴Y

📌 خبرهای روز را در اینجا بخوانید:

https: //bit. ly/۲TwLc۰u


🔵 آمریکا و طالبان از پیشرفت در مذاکرات‌شان خبر دادند

🔺 نمایندگان آمریکا و طالبان از ششمین دور مذاکره با یکدیگر ابراز خرسندی کردند. به گفته سخنگوی طالبان، محور مذاکرات خروج نیروهای نظامی بین‌المللی از افغانستان وجلوگیری از تبدیل شدن این کشور به «خانه امن» تروریست‌ها بوده است.


🔵 طالبان مذاکره با آمریکا بر سر آتش‌بس را تکذیب کرد

طالبان اعلام کرد، در مذاکرات دوحه با نمایندگان آمریکا هیچ گفت‌وگویی بر سر آتش‌بس در افغانستان و مذاکره با دولت کابل نداشته است.

به‌ گزارش خبرگزاری فرانسه، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در بیانیه‌ای اعلام کرده است: «میان طالبان و واشنگتن در مذاکرات دوحه درباره خروج تمامی نیروهای خارجی از افغانستان و عدم استفاده از خاک این کشور برای فعالیت‌های شبه نظامی در سطح بین‌المللی مذاکره شده است.»

سخنان سخنگوی طالبان در حالی مطرح شده است که پیش از این رابرت پالادینو، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، خلاف این مساله را اعلام کرده و گفته بود: «در نشست دوحه حول چهار محور گفت‌وگو شده است: مبارزه علیه تروریسم، خروج نیروهای آمریکایی، گفت‌وگوی میان گروه‌های مختلف افغان و آتش‌بس.»

دور جدید مذاکرات آمریکا و طالبان در قطر از ۲۵ فوریه آغاز شده و فردا، شنبه ۱۸ اسفند (۹ مارس) نیز ادامه خواهد داشت.

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید

https: //bit. ly/۲HlMVhH


🔵 توقف مذاکرات طالبان و نمایندگان آمریکا در قطر

ششمین دور گفت‌وگوهای بین نمایندگان آمریکا و طالبان بر سر کسب توافق بر سر بحران افغانستان متوقف شد. این مذاکرات برای مدت دو روز متوقف شده است. تحلیلگران توقف مذاکرات را در ارتباط با فشارهای پاکستان می‌دانند.

📌 گزارش را در اینجا بخوانید:

https: //t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳EF۵۴?maca=per-Red-Telegram&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سیل شیراز از زاویه‌ای دیگر (هشدار تصاویر ناراحت‌کننده)

خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
سیل سهمگین شیراز که از حوالی ۱۱ صبح امروز آغاز شد، تاکنون دست کم ۱۷ کشته و ۷۴ مصدوم در پی داشته است. ویدئویی که می‌بینید، زوایای تازه‌ای از این سیل را نشان می‌دهد. این ویدئو حاوی تصاویر ناراحت کننده است.

تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب!

12+
خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل

روحانی شاکی شد؛ هواشناسی دقیق پیش‌بینی کند

خبر فوریخبر فوری2 ساعت قبل
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه مدیریت بحران از سازمان هواشناسی خواست شدت و زمان بارش‌ها را ۴۸ تا ۷۲ ساعت قبل دقیقا اطلاع رسانی کند. «امین حسین نقشینه» روز سه‌شنبه اظهار داشت: همچنین امروز طغیان رودخانه‌ها و احتمال سیلابی شدن غرب استان یزد، غرب کرمان، قم، سمنان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، قزوین، البرز و تهران وجود دارد. این کارشناس هواشناسی ادامه داد: امروز شدت بارش‌ها در دامنه‌های زاگرس مرکزی و جنوبی، بخش‌هایی از جنوب مرکز، شمال شرق و شرق البرز متمرکز می‌شود. کارشناس سازمان هواشناسی تصریح کرد: امروز روی ارتفاعات استان‌های لرستان، چهارمحال و بختیاری، شرق کهکیلویه و بویراحمد و جنوب و غرب اصفهان، البرز، تهران، مازندران، سمنان، گلستان و خراسان شمالی مه آلودگی و اختلال در آمد و شد در جاده‌های کوهستانی و بارش برف پیش‌بینی می‌شود. این کارشناس سازمان هواشناسی اظهار داشت: بیشینه دمای امروز مهرآباد ۱۳ درجه سانتی‌گراد بالای صفر و فردا ۱۵ درجه خواهد شد و کمینه دمای امروز مهرآباد ۹ درجه است که فردا به ۶ درجه می‌رسد.

تصاویر هوایی از حمله به تل‌آویو / ۷ صهیونیست زخمی شدند

مهرمهر1 روز قبل

فیلم | خوزستان هم سیلابی شد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
بعد از طغیان رودخانه‌ها و سدها در استان‌های لرستان، کرمانشاه و فارس، بارش شدید باران در بیشتر مناطق استان خوزستان هم سیل و آبگرفتگی به راه انداخته است.
خبر فوریخبر فوری23 ساعت قبل
دادستان عمومی و انقلاب شیراز با حضور در منطقه دروازه قرآن از متولیان توضیح خواست اما شهردار شیراز نیست. علی صالحی در حاشیه حضور در مناطق سیل زده شیراز گفت: کشته و مجروح شدن تعدادی از هم وطنان در سیلاب شیراز ناشی از سهل انگاری دستگاه‌های متولی است. وی ادامه داد: بر این اساس بنده شخصا در محل سیلاب از متولیان امر توضیح خواستم و اظهاراتشان گرفته شد. دادستان شیراز با اشاره به اینکه با مدیران سهل انگار برخورد می‌شود، اظهار کرد: پرونده‌ای در این خصوص در دادستانی شیراز گشوده و تحت بررسی است. وی در رابطه با عدم حضور شهردار شیراز افزود: شهردار در شیراز نیست اما تلفنی با او صحبت شده و قرار است برگردد.

اخبار بیشتر