نگرانی کابل از مذاکرات مستقیم کشورها با طالبان/ نماینده اشرف غنی برای دریافت کمک به تهران آمده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. سیاسی

نگرانی کابل از مذاکرات مستقیم کشورها با طالبان/ نماینده اشرف غنی برای دریافت کمک به تهران آمده است

ایلناخبرگزاری ایلنا |
یک تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه محور اصلی رایزنی‌های محمد عمر داودزی در تهران برای کمک گرفتن از ایران برای تسریع در روند صلح در افغانستان است، تاکید کرد: کابل احساس می‌کند ایران یا هر کشوری که به صورت مستقیم با طالبان مذاکره می‌کند، هدفی را دنبال می‌کند این هدف الزاما با اهداف دولت افغانستان همخوانی ندارد.

نگرانی کابل از مذاکرات مستقیم کشورها با طالبان/ نماینده اشرف غنی برای دریافت کمک به تهران آمده است - 1

پیرمحمد ملازهی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، در رابطه با سفر نماینده ویژه رئیس‌جمهور افغانستان به تهران گفت: هم‌اینک اتفاقات جدیدی در افغانستان رخ داده و مسائلی وجود دارد که این اتفاقات و مسائل، افغانستان را در شرایط شرایط جدیدی قرار داده است. در این شرایط دولت وحدت ملی درصدد است تا با همسایگان خود - به ویژه آنهایی که در این کشور نفوذ دارند - مراودات جدیدی را داشته باشد.

کابل احساس می‌کند در مذاکرات آمریکا با طالبان دور زده شده است

وی در تشریح شرایط جدید افغانستان اظهار داشت: مذاکرات امریکا با طالبان در دوحه با پیشرفت‌هایی همراه بوده است ولی این مذاکرات به گونه‌ای نیست که دولت مرکزی به بازی گرفته شود. در این شرایط، دولت کابل احساس می‌کند که دور زده شده است و این دیگران هستند که برای افغانستان و دولت وحدت ملی تصمیم‌گیری می‌کنند. به همین خاطر، دولت وحدت ملی با دولت‌های همسایه که در روند صلح در افغانستان کمک کرده یا حتی مانع ایجاد می‌کند، تماس‌های را برقرار کرده است که از جمله آنها ایران، پاکستان، کشورهای آسیای مرکزی و روسیه است.

این کارشناس ارشد مسائل افغانستان ادامه داد: سفر محمد عمر داودزی، نماینده ویژه رئیس‌جمهور افغانستان را باید از این چارچوب تحلیل کرد که کابل به شدت از مذاکرات میان امریکا و طالبان در دوحه - که در بالاترین سطح یعنی زلمای‌ خلیل‌زاد، نماینده ویژه رئیس‌جمهور امریکا و ملاغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان برگزار شد – نگران است که این نگرانی خود را به شکل انتقادات تند حمدالله محب، مشاور امنیت ملی این کشور از ایالات متحده نشان داده است.

طالبان به هیچ وجه حاضر به مذاکره با دولت کابل نیست

ملازهی با طرح این سوال که آیا دولت وحدت ملی می‌تواند فرمولی را در پیش بگیرد که خود را به عنوان طرف اصلی مذاکرات به طالبان بقبولاند، تصریح کرد: هم‌اکنون طالبان با بازیگران ثالث وارد گفت‌وگو شده و به هیچ وجه حاضر به مذاکره با دولت کابل نیست زیرا دولت مرکزی را دست‌نشانده بیگانگان می‌داند.

وی با بیان اینکه محور اصلی رایزنی‌های محمد عمر داودزی در تهران برای کمک گرفتن از ایران برای تسریع در روند صلح در افغانستان است، خاطرنشان کرد: رایزنی‌های نماینده ویژه رئیس‌جمهور افغانستان در تهران در حالی انجام می‌شود که شایعات بسیاری در رسانه‌های افغانستان بر این مبنا وجود دارد که روسیه و ایران در حال کمک تسلیحاتی به طالبان هستند که البته ایران این مسئله را قبول ندارد و می‌‌گوید گفت‌وگوهایش با طالبان برای تسریع در روند صلح و مسائل امینتی و مرزی است.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

آمریکا پذیرفته است که طالبان در قدرت شریک شود

این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی درباره رویکرد دولت افغانستان نسبت به گفت‌وگوهای ایران و طالبان هم ابراز داشت: دولت افغانستان از اینکه ایران به شکل مستقیم با طالبان گفت‌وگو کرده است، نگرانی‌هایی دارد. البته این نگرانی مختص به ایران نیست. در واقع، دولت مرکزی کابل احساس می‌کند ایران یا هر کشوری که به صورت مستقیم با طالبان مذاکره می‌کند، هدفی را دنبال می‌کند این هدف الزاما با اهداف دولت افغانستان همخوانی ندارد.

ملازهی به مذاکرات میان طالبان و ایالات متحده اشاره و بیان کرد: امریکا در گفت‌وگوهایی که با طالبان داشته، پذیرفته است که طالبان در قدرت شریک شود و سهمی از آن داشته باشد و بر همین مبنا، قرار است ایالت‌های پشتون‌نشین که در جنوب افغانستان است، در اختیار آنها قرار گیرد تا آنها در این ایالت‌ها، حکومت‌های محلی ایجاد کنند که این مناطق با استان‌های خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان مجاور هستند و به همین خاطر، طالبان با ایران هم‌مرز می‌شود.

روابط خصمانه با طالبان می‌تواند نقطه فشار علیه ایران باشد

وی افزود: ایران در چنین شرایطی اگر روابط خصمانه با طالبان داشته باشد، این هم‌جواری با طالبان می‌تواند نقطه فشاری به ایران باشد و گروهک‌های تجزیه‌طلب، اشرار و حتی داعش در آنجا حضور داشته و علیه ایران اقدام کنند. طبیعی است که در این شرایط، ایران تدابیری را برای حفظ امنیت ملی خود اتخاذ کند تا از خطرات بعدی پیش‌گیری کند که برقراری برخی تماس‌ها و ارتباطات یکی از این تدابیر است.

این کارشناس ارشد مسائل افغانستان درباره رویکرد طالبان پس از مذاکرات با ایالات متحده، ایران و برخی از کشورهای دیگر هم یادآور شد: دولت هنوز دست از جنگ برنداشته است و عملیات نظامی انجام می‌دهد. آنها هنوز معتقد هستند که دولت کابل، دولتی دست‌نشانده بیگانگان است و این مسئله موجب شد حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان به شدت از مذاکرات کشورهای خارجی با طالبان انتقاد کند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با طالبان، پیرمحمد ملازهی، ایران و افغانستان و رابطه ایران و افغانستان از تلگرام

🔵 طالبان مذاکره با آمریکا بر سر آتش‌بس را تکذیب کرد

طالبان اعلام کرد، در مذاکرات دوحه با نمایندگان آمریکا هیچ گفت‌وگویی بر سر آتش‌بس در افغانستان و مذاکره با دولت کابل نداشته است.

به‌ گزارش خبرگزاری فرانسه، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در بیانیه‌ای اعلام کرده است: «میان طالبان و واشنگتن در مذاکرات دوحه درباره خروج تمامی نیروهای خارجی از افغانستان و عدم استفاده از خاک این کشور برای فعالیت‌های شبه نظامی در سطح بین‌المللی مذاکره شده است.»

سخنان سخنگوی طالبان در حالی مطرح شده است که پیش از این رابرت پالادینو، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، خلاف این مساله را اعلام کرده و گفته بود: «در نشست دوحه حول چهار محور گفت‌وگو شده است: مبارزه علیه تروریسم، خروج نیروهای آمریکایی، گفت‌وگوی میان گروه‌های مختلف افغان و آتش‌بس.»

دور جدید مذاکرات آمریکا و طالبان در قطر از ۲۵ فوریه آغاز شده و فردا، شنبه ۱۸ اسفند (۹ مارس) نیز ادامه خواهد داشت.

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید

https: //bit. ly/۲HlMVhH


🔵 توقف مذاکرات طالبان و نمایندگان آمریکا در قطر

ششمین دور گفت‌وگوهای بین نمایندگان آمریکا و طالبان بر سر کسب توافق بر سر بحران افغانستان متوقف شد. این مذاکرات برای مدت دو روز متوقف شده است. تحلیلگران توقف مذاکرات را در ارتباط با فشارهای پاکستان می‌دانند.

📌 گزارش را در اینجا بخوانید:

https: //t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳EF۵۴?maca=per-Red-Telegram&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


🔺خانه رهبر طالبان در چند متری پایگاه آمریکایی

🔹عکسی که طالبان از خانه ملاعمر رهبر سابق طالبان در پاکستان منتشر کرده و به نوشته گاردین این خانه در نزدیکی پایگاه آمریکایی قرار داشته است.

#بین_الملل


🔷 طالبان و آمریکا از پیشرفت در مذاکرات خبر می‌دهند

مذاکره‌کننده ارشد آمریکا با هیئت نمایندگی طالبان در پایان دور ششم گفت‌وگوها در قطر گفت که شرایط برقراری صلح بهتر شده است.

هم ایالات متحده آمریکا و هم طالبان به تأکید می‌گویند که در مذاکره بر سر دو موضوع محوری پیشرفت حاصل شده است؛ یکی خواست طالبان مبنی بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان و دیگری خواست آمریکا مبنی بر تضمین توقف طراحی حملات تروریستی در افغانستان.

بنا بر اعلام طالبان، دو طرف درباره پیشرفت‌های حاصل‌شده رایزنی و خود را برای دور بعدی مذاکرات آماده می‌کنند. آمریکا از نیمه سال ۲۰۱۸ مذاکره با طالبان را آغاز کرده است.

https: //bit. ly/۲EX۴u۴Y

📌 خبرهای روز را در اینجا بخوانید:

https: //bit. ly/۲TwLc۰u


🔵 آمریکا و طالبان از پیشرفت در مذاکرات‌شان خبر دادند

🔺 نمایندگان آمریکا و طالبان از ششمین دور مذاکره با یکدیگر ابراز خرسندی کردند. به گفته سخنگوی طالبان، محور مذاکرات خروج نیروهای نظامی بین‌المللی از افغانستان وجلوگیری از تبدیل شدن این کشور به «خانه امن» تروریست‌ها بوده است.


🔵 «پیشرفت‌» در مذاکرات صلح آمریکا و طالبان

مذاکرات صلح آمریکا و گروه طالبان افغانستان به‌رغم عدم توافق بر سر زمان خروج نیروهای خارجی به پیشرفت‌هایی دست یافته است. زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان نیز این خبر را تأیید کرده است.

هر دو طرف مذاکرات صلح میان آمریکا و نمایندگان گروه طالبان افغانستان در قطر از «پیشرفت‌هایی» در این زمینه خبر داده‌اند.


در ادامه بخوانید

ایرناایرنا6 ساعت قبل
به گزارش سه شنبه شب روابط عمومی ارتش، در مراسم افتتاحیه این دانشکده امیر سرتیپ محمدحسین دادرس، جانشین فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران و امیر سرتیپ خلبان عزیز نصیرزاده، فرمانده نیروی هوایی ارتش حضور داشتند. در این مراسم امیر سرتیپ دادرس ضمن بازدید از قسمت‌های مختلف دانشکده پهپاد نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از جمله، گردان پروازی، گروه نگهداری و بازسازی، روند آموزش خلبانی در این پایگاه را مورد بررسی قرار داد. بنابر این گزارش، نیروی هوایی ارتش به عنوان اولین نیرو در سطح نیروهای مسلح است که دانشکده تخصصی پهپاد را راه اندازی می‌کند. دانشکده پهپاد نیروی هوایی ارتش به نام شهید عباس اکبری نامگذاری شده و آماده پذیرش دانشجو از نیروهای چهارگانه ارتش است.
ایسناایسنا12 ساعت قبل
با این حال مشکل اردن مربوط به هویت ملی یا نداشتن آن است و دریافت کمک‌های خارجی بیشتر نمی‌تواند برای اردن هویت بخرد. طرح «اردن فلسطین است» در دهه ۱۹۸۰ میلادی از سوی جناح راست آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها مطرح شد و با منطقی ساده‌انگارانه همراه بود؛ اینکه اگر اسرائیل فلسطینیان را نخواهد، آن‌ها را به اردن بدهند. عربستان اخیرا نیز گفته است که حمایت آتی‌اش از اردن وابسته به حمایت این کشور از طرح معامله قرن است. با این حال تا زمانی که طرح وطن جایگزین نتیجه احتمالی نشست امروز باشد، اردن می‌تواند با بحران هویت ملی روبه‌رو شود. بنابراین طرح معامله قرن در نهایت تخریب دو کشور را به دنبال خواهد داشت؛ سرزمین‌های فلسطینیان و اردن.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، استیو منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا امروز با تکرا ادعاهای ضدایرانی خود گفت: این هفته ظریف وزیر امور خارجه ایران را تحریم می‌کنیم. وزیر خزانه‌داری آمریکا در ادامه سخنان خود گفت: واشنگتن علیه ۸ نفر از فرماندهان ارشد سپاه تحریم اعمال می‌کند. به گفته وزیر خزانه‌داری آمریکا، سردار تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران و امیر علی حاجی‌زاده فرمانده هوافضای سپاه از جمله این فرماندهان هستند. وی در ادامه فرماندهان ۵ منطقه دریایی ایران را نیز در فهرست تحریم‌های این کشور قرار داد. به گفته وی تحریم این فرماندهان به دلیل نقش آنها در ساقط کردن پهپاد متجاوز آمریکا به حریم هوائی ایران بوده است!

آمریکا به قوانین جامعه جهانی پایبند نیست

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، تخت روانچی سفیر ایران در سازمان ملل متحد پیش از آغاز نشست غیر علنی شورای امنیت سازمان ملل متحد در جمع خبرنگاران اعلام کرد: آمریکا نشان داد به قوانین جامعه جهانی پایبند نیست. وی گفت، این آمریکا بود که تنش علیه ملت ایران را آغاز کرد، آنان باید نیروهایشان را از منطقه خارج کنند. نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد، ما تهدید را نمی‌پذیریم، شرکای اروپایی ما باید جبران کنند و بر اساس توافق هسته‌ای به تعهداتشان پایبند باشند. تخت روانچی گفت: اقدام ایران نقض برجام نیست بلکه براساس آن است. سفیر ایران در سازمان ملل خواهان گفتگو در خصوص امنیت منطقه‌ای شد و از آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل خواست در این زمینه نقش آفرینی کند.

دست و پا زدن …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آمریکایی‌ها پس از هدف قرار گرفته شدن پهپاد جاسوسی‌شان در منطقه، برای کم کردن خجالت‌شان از این رسوایی در ژستی تبلیغاتی از تحریم‌های جدید سخن می‌گویند؛ تحریم‌هایی که به نظر می‌رسد بیشتر از آنکه واقعیت داشته باشد، سروصدا است. آمریکایی‌ها در هشت ماه گذشته، هر تحریمی را که می‌توانستند انجام داده‌اند و دیگر تحریمی باقی نمانده؛ بنابراین ادعای مقامات آمریکایی بیشتر یک ژست تبلیغاتی برای به‌اصطلاح حفظ آبروی رفته خود در مقابل ایران و رسوایی هدف قرار گرفته شدن پهپاد فوق پیشرفته جاسوسی آر کیو-۴ است. اما آمریکایی‌ها همان زمان که از تحریم سخن می‌گویند، دستانشان را برای مذاکره هم دراز کردند؛ وزیر خارجه آمریکا ثانیه‌هایی پس از صحبت از تحریم‌های به‌اصطلاح جدید، از آمادگی واشنگتن برای مذاکره بی قید و شرط هم گفت. آمریکایی‌ها در یک رفتار پیچیده که حاکی از گیج شدن آنهاست از یک طرف تحریم‌های جدید را به رخ می‌کشند و از سوی دیگر باب مذاکره را باز می‌کنند، ​آن هم همراه تحریم، بدون آن که نگاهی به بدعهدی‌های گذشته خود چه در خروج از برجام و چه در دوران مذاکرات و توافق بیاندازند سابقه بدی که به ملت ایران نشان داده مذاکره زیر بار تحریم، تسلیم است. به نظر می‌رسد کاخ سفید این روز‌ها در اتاق فکر خود، ایده جدیدی ندارد، تکرار واژه تحریم بدون داشتن برگ برنده‌ای در دست، گفتن چند باره مذاکره بدون نشان دادن حسن نیت و کارنامه سیاه بدعهدی‌ها همه نشان از افول امریکا در مقابل تفکر مقاومت دارد، تفکری که تاثیرات آن بتدریج درحال آشکار شدن است.
فراروفرارو16 ساعت قبل
با نزدیک شدن پایان ضرب الاجل ۶۰ روزه هسته‌ای ایران، گروه یادشده بار دیگر در معرض آزمون جدی قرار گرفته است. تا قبل از ماه مه، اعضای برجام امیدوار بودند که با پیدا کردن راه حلی برای استمرار فروش نفت ایران، برجام را نجات دهند. به نظر می‌رسد مخالفت صریح و علنی روسیه با فشار‌های آمریکا علیه ایران، با سختگیری‌های فزاینده اروپا بر ایران بی‌ارتباط نیست. با آشکار شدن نشانه‌هایی از همگرایی اروپا و آمریکا در برابر ایران، روسیه احساس می‌کند سطح فشار‌ها بر ایران از خط قرمز عبور کرده است. با خروج آمریکا، برجام ترک برداشت و با هر تحریم جدیدی که آمریکا علیه ایران اعمال کرد، بر ترک‌های آن افزوده شد.

نظرها

اخبار بیشتر