1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خانه ملت
  4. سیاسی
طرح ممنوعیت سه دور متوالی نمایندگی مغایر قانون اساسی است

طرح ممنوعیت سه دور متوالی نمایندگی مغایر قانون اساسی است

خبرگزاری خانه ملت |
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفته احتمال این وجود دارد که این طرح از سوی شورای نگهبان مورد تایید واقع نشود،چرا که مغایر قانون اساسی است.

سیدقاسم جاسمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، به مزایا و معایب طرح ممنوعیت سه دوره متوالی نمایندگی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: معتقدم افرادی که سه دوره متوالی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کردند، قاعدتا از تجربه و تخصص کافی برخوردار هستند.

وی در ادامه افزود: ضرورت دارد افرادی که سه دوره متوالی نماینده مجلس بوده‌اند در دوره‌های چهارم و پنجم هم برای انتخابات شرکت کنند و در صورت رای آوری به عنوان نماینده مردم کرسی نمایندگی را تصاحب کنند و از نگاه‌های ویژه‌ای که نسبت به قانون گذاری و نظارت برحسن اجرای قانون دارند، استفاده شود.

اگر طرح ممنوعیت نمایندگی بر اساس۵ دور متوالی نمایندگی بود در واقع دیگر جای هیچ گونه بحثی باقی نمی‌گذاشت

نماینده مردم کرمانشاه تصریح کرد: اگرطرح ممنوعیت نمایندگان بر مبنای این بود، که افرادی که ۵ دوره متوالی در مجلس شورای اسلامی کرسی نمایندگی را در دست داشتند دیگر نمی‌توانند در انتخابات شرکت کنند به تصویب می‌رسید؛ قطعا قابل قبول‌تر بود.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

جاسمی ادامه داد: اگر طرح ممنوعیت نمایندگی بر اساس۵ دور متوالی نمایندگی بود در واقع دیگر جای هیچ گونه شائبه‌ای در رابطه با تصویب این طرح وجود نداشت، چرا که با این مصوبه باتجربه‌ها کنار می‌روند و مسیر را برای ورود جوان ترها به پارلمان بازترمی کنند.

بنده مخالف تصویب طرح ممنوعیت سه دوره متوالی نمایندگی مجلس بودم

این نماینده مردم در مجلس دهم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه احتمال تایید این طرح از سوی شورای نگهبان وجود دارد، تاکید کرد: رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس به بنده گفتند به احتمال زیاد این طرح از سوی شورای نگهبان مورد تایید واقع نشود، چرا که مغایر قانون اساسی است.

وی در پاسخ به پرسشی در رابطه با اینکه طرح ممنوعیت سه دوره متوالی نمایندگی که از سوی نمایندگان به تصویب رسید، نظر و رای شما نسبت به این طرح چگونه بود، تصریح کرد: بنده به عنوان نماینده مجلس شورای اسلامی مخالف تصویب این طرح بودم. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با شورای نگهبان، انتخابات و سیدقاسم جاسمی از تلگرام

🔴 ظاهرا شورای نگهبان بنا دارد غیراز انتخابات، از دستگاه ناظر قانونگذار خارج شود وتشخیص شفافیت بودجه را هم در ردیف وظایفش قرار دهد، باید دید موضوع بعدی چیست!


مجمع تشخیص، ایرادات شورای نگهبان به ۲ مصوبه مجلس را رد کرد

🔹یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

سه مورد اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان وجود داشت که در مجمع بررسی شد و در دو مورد نظر مجلس و در یک مورد نظر شورای نگهبان ترجیح داده شد. / ایلنا


📝 اگر سخنگوی شورای نگهبان به آنچه می‌گوید باور دارد دعوت من (رئیس پیشین ستاد انتخابات کشور) را برای مناظره می‌پذیرد تا معلوم شود #نظارت_استصوابی راه بر غیرشایستگان می‌بندد، یا ام‌الفساد است و منشا ناکارآمدی، فسادگستری و مریدپروری؟ آقای کدخدائی اعتماد به‌نفس انجام این گفتگو را دارد؟

#توییت


چند مصوبه مجلس در جلسه امروز

✔️ تبلیغ نامزدهای انتخابات مجلس از جایگاه‌های رسمی و دولتی همچون صداوسیما، تریبون نمازجمعه و … توسط مجلس ممنوع شد.

✔️ نمایندگان مجلس جهت تأمین نظر شورای نگهبان دستگاه‌های اجرایی حامی اقشار آسیب‌پذیر را مکلف به ثبت کد ملی حمایت شوندگان در سامانه وزارت رفاه کردند.

✔️ نمایندگان مجلس بانک‌های دولتی و خصوصی را مشمول مجازات‌های انتظامی قوانین مقررات پولی و بانکی کشور کردند.

✔️ نمایندگان مجلس با اصلاحی بخشی از لایحه بودجه برای تأمین نظر شورای نگهبان شرایط تهاتر و تسویه بخشی از بدهی‌ها اشخاص حقیقی و حقوقی را مشخص کردند.

منبع: فارس


🔵 کدخدایی: بودجه ۹۸ ایرادهای شرعی، قانونی و ساختاری دارد

بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ در شورای نگهبان آغاز شده است. عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان از ایرادهای موجود در لایحه بودجه سخن گفته است. این در حالی است که کار بررسی لایحه بودجه در شورای نگهبان به پایان نرسیده است.

📌 متن کامل خبر را بخوانید:

t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳Eamy&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


✅ اصلاح مصوبات بودجه ۹۸ برای رفع ایراد شورای نگهبان

نمایندگان مجلس با اعمال اصلاحاتی در مصوبات بودجه ۹۸ ایرادات شورای نگهبان را رفع کردند.


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سیل شیراز از زاویه‌ای دیگر (هشدار تصاویر ناراحت‌کننده)

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
سیل سهمگین شیراز که از حوالی ۱۱ صبح امروز آغاز شد، تاکنون دست کم ۱۷ کشته و ۷۴ مصدوم در پی داشته است. ویدئویی که می‌بینید، زوایای تازه‌ای از این سیل را نشان می‌دهد. این ویدئو حاوی تصاویر ناراحت کننده است.

تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب!

12+
خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
به گزارش «ورزش سه»، یکی از جالب‌ترین دیدارهایی که در فیفا دی امروز و در راستای آماده‌سازی تیم‌های مختلف برگزار می‌شود توسط عربستانی‌ها برگزار خواهد شد. دیداری که یک طرف آن عربستانی‌ها حضور دارند و در طرف دیگر آن نیز حریفی گمنام به نام گینه استوایی به میدان خواهد رفت. عربستانی‌ها پس از عملکرد ناموفق خود در جام ملت‌های آسیا به رده هفتادم دنیا و هفتم آسیا رسیدند. این در حالیست که حریف عجیب این تیم در دیدار امشب در رده یکصد و چهل و هشتم دنیا و رده چهل و سوم آفریقا قرار دارد. انتخاب حریفی به نام گینه استوایی برای عربستانی‌ها همه هواداران فوتبال کشورمان را به یاد حریفی به نام سیرالئون می‌اندازد که تیم ملی کشورمان حدودا یک سال پیش روبروی آن قرار گرفتند.
الفالف14 ساعت قبل
نماینده رشت با انتقاد از رئیس جمهور به خاطر حضور نیافتن در مناطق سیل زده، گفت: رئیس جمهور بجای آنکه از مناطق خوش آب و هوای ایران دستور تلفنی صادر کند، در مناطق سیل زده حضور یابد. وی افزود: ظاهرا رئیس جمهور در مناطق خوش آب و هوای کشور از جمله قشم در حال گذراندن تعطیلات و استراحت است. عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس تصریح کرد: علاوه بر رئیس جمهور محمود واعظی رئیس دفترش هم در تهران حضور ندارد. ظاهرا واعظی برای گذراندن تعطیلات به گیلان سفر کرده و در ویلاهای این استان حضور دارد. وی گفت: در شرایط بحرانی برخی استانها، رئیس جمهور و همه اعضای هیئت دولت باید پیگیر مشکلات بوده و با هماهنگی‌های لازم، دستور حل مشکلات را صادر می‌کردند.
مهرمهر6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتبال امید ایران در آخرین دیدار مرحله مقدماتی انتخابی المپیک از ساعت ۱۸:۴۵ امروز سه شنبه در ورزشگاه آزادی به مصاف تیم امید عراق رفت که این بازی با نتیجه تساوی بدون گل ‏‬ به اتمام رسید. به این ترتیب تیم عراق با ۷ امتیاز و تفاضل گل بهتر ‏‬ به صورت مستقیم به مرحله نهایی انتخابی المپیک که در کشور تایلند برگزار خواهد شد، صعود کرد. تیم ایران هم باید منتظر نتایج سایر مسابقات باشد. چهار تیم برتر که در رده دوم جدول گروه‌های ۱۱ گانه قرار دارند هم به مرحله نهایی راه می‌یابند. برتری ایران در نیمه نخست نسبت به عراق کاملا محسوس بود بخصوص در ۱۰ دقیقه ابتدایی که ایران صاحب دو موقعیت گلزنی شد.
ایلناایلنا17 ساعت قبل
ادوارد واستینج استاد روابط‌بین‌الملل دانشگاه اوپن است وی در حوزه روابط‌بین‌الملل و سیاست خارجه به خصوص حوزه ایران و تحقیقات زیادی کرده‌ است‌. وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا نظرات خود را در خصوص سفر روحانی به عراق که اواخر سال گذشته شمسی انجام شد، مطرح کرده‌ است. روحانی در سفر به عراق بسیار موفق‌تر از ترامپ بودادوارد واستینج درباره سفر روحانی به عراق در مقایسه با سفر چند ماه قبل ترامپ به این کشور گفت: باید بگویم روحانی بسیار موفق‌تر عمل کرده‌ است. ترامپ آرزوی دیدار با آیت‌الله سیستانی را دارداستاد روابط‌ بین‌الملل دانشگاه اوپن در ادامه با اشاره به دیدار روحانی با آیت‌الله سیستانی گفت: این دیدار بسیار مهم و در نوع خود بی‌نظیر بود. روابط قوی ایران و عراق برای صلح و ثبات خاورمیانه ضروری استواستینج در ادامه به اتحاد ایران و عراق اشاره کرد و گفت: سفر روحانی به عراق فرصتی برای تقویت روابط تهران و بغداد است.

اخبار بیشتر