1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. فرهنگ
مستندات تلویزیون در نوروز رو نمایی می‌شود

مستندات تلویزیون در نوروز رو نمایی می‌شود

خبرگزاری برنا |
سبد رنگارنگ شبکه ها در نوروز 98؛

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبر گزاری برنا؛ همزمان با آغاز نوروز و نوشدن طبیعت، شبکه‌های سیما با ویژه برنامه هایی جذاب و شاد، فیلم‌های شاخص سینمای ایران و جهان، سریال‌های طنز و درام و … به استقبال بهار ۹۸ می‌رود.

مستند

شبکه یک سیما

پخش مستند «کهن‌ترین سرزمین» با تهیه کنندگی بهروز سبطی و با موضوع معرفی قابلیت‌ها و ظرفیت‌های مختلف ایران اسلامی در ایام نوروز پخش می‌شود.

مستند تلویزیونی «ایرانگرد» با اجرا و تهیه‌کنندگی جواد قارایی در ایام نوروز در ۱۵ قسمت ۱۰ دقیقه‌ای به معرفی مناطق مختلف ایران می‌پردازد. گلچینی از تمام قسمت‌های این برنامه از یکم فروردین روی آنتن خواهد رفت.

با توجه به معرفی مکان‌های گردشگری ایران، گروه دانش و اقتصاد با مستند «ایرانی که ندیده‌ایم» در ۳۰ قسمت، ۵ دقیقه‌ای در ایام نوروز در خدمت بینندگان خود خواهد بود. این مستند تلویزیونی نیز به تهیه کنندگی رسول تسلیمی و قاسم یوسفی تولید شده است.

شبکه دو سیما

«از آسمان» به تهیه کنندگی امیر خورشیدی فرد نگاهی مستند به عاشقانه‌های فرهنگ پایداری، جهاد و شهادت دارد. این برنامه در ایام نوروز ساعت ۱۲:۵۰ گفتگویی نوروزی را در کنار سفره هفت سین و بر مزار شهدای مدافع حرم تقدیم علاقمندان فرهنگ ایثار و شهادت می‌کند. بازپخش این برنامه نیز ساعت ۱:۵۰ بامداد خواهد بود.

«شهر به شهر» عنوان مستندی گزارشی است که دوربین آن به شهرهای مختلف ایران سفر می‌کند و با همراهی کودکان و نوجوانان به معرفی استان‌های مختلف می‌پردازد. از نقاط تمایز این برنامه می‌توان به اجرای آن توسط مجریان محلی هر شهر اشاره کرد. این برنامه به تهیه کنندگی جواد خانی هر روز ساعت ۱۰:۴۰ روانه آنتن می‌شود.

همچنین مستند گزارشی «نما دو» کاری از گروه دانش و اقتصاد به تهیه کنندگی هادی خدادی با محوریت انعکاس اتفاقات و حال و هوای نوروزی در سراسر ایران ساعت ۱۴:۳۵ و ۱۹:۵۵ از شبکه دو سیما پخش می‌شود.

شبکه سه سیما

مجموعه مستند گردشگری زمین شناختی «اقلیم» از پنجشنبه اول فروردین، هر شب روی آنتن شبکه سه سیما قرار می‌گیرد.

فصل سوم مجموعه مستند گردشگری زمین شناختی «اقلیم» در ۱۵ قسمت ۳۰ دقیقه‌ای به تهیه کنندگی موسی جابری و کارگردانی رئوف جابری برای ایام نوروز تولید شده است.

این مجموعه علاوه بر پدیده‌های جغرافیایی و زمین شناختی به آداب و مناسک فرهنگی اقوام ایرانی در استان‌های مختلف کشور چون بوشهر، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، گیلان، کرمان، خوزستان و … می‌پردازد.

مستندهای «پنجره‌ای به بیکرانه‌ها» روایتی از حال و هوای جوانان در اعتکاف، «هوادار ایرانی» حواشی و حال و هوای حضور ایران در جام جهانی فوتبال در روسیه و «وطن من» تصویر مناطق گردشگری و طبیعت زیبای ایران از دیگر مستندهای این شبکه است.

شبکه چهار سیما

مستند علمی «آزمایشگران» در ایام نوروز هر روز ساعت ۱۴ در قالب برنامه «چهارسوی علم» به روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود.

همچنین علاقه مندان به مستند‌های حیات وحش، شبکه چهار سیما برای نوروز ۹۸ سری جدیدی از مجموعه مستندهای «حیات وحش» را تدارک دیده است که هر شب ۴۵ دقیقه بامداد پخش می‌شود.

شبکه آموزش سیما

«من می‌توانم»، «دوربین ۷»، «همکلاسی» و «مستند ۷» با محوریت ایام نوروز از شبکه آموزش پخش می‌شود.

شبکه قرآن و معارف

مستندهای توحیدی با محوریت تدبر در آفرینش با عنوان «نشانه‌ها» در ۱۶ قسمت و مستند شگفتی‌های علمی قرآن با عنوان «مواهب» در ۳۲ قسمت پخش می‌گردد.

دیدار نوروزی با و علما و گفتگوی صمیمی با چهره‌های قرآنی و معارفی در مستند «دیدار» از این شبکه پخش می‌شود.

شبکه نسیم

مستند داستانی «عید پیما» در ایام نوروز از شبکه نسیم پخش می‌شود.

شبکه افق

مستندهای داخلی و خارجی با موضوعات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تحت عنوان «مستندهای منتخب» روی آنتن می‌رود.

«شما که غریبه نیستید» با محوریت افراد شاخص جامعه و پشت صحنه زندگی آنها و همراهی با خانواده ایشان در ایام نوروز پخش می‌شود.

مجموعه مستند «مردمان لب رود» نیز از دیگر مستندهایی است که در این شبکه پخش می‌شود.

شبکه سلامت

برنامه‌های مستند شبکه سلامت در سه حوزه «سلامت»، «بازی ذهن»، «ایرانگردی» پخش می‌شود.

مستند «سلامت» در ۲۰ قسمت ۴۵ دقیقه‌ای آناتومی بدن را به تصویر می‌کشد و مورد واکاوی قرار می‌دهد.

«بازی ذهن» مستندی خارجی است که به صورت تامینی در اختیار پخش قرار می‌گیرد. این مستند مجموعه‌ای جالب و شگفت انگیز در مورد تأثیرات مستقیم بازی‌ها و رویدادهایی است که ذهن و مغز را به تصویر می‌کشد.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان | اخبار آنلاین ورزشی در ایران و جهان

در طول ایام نوروز مستند «ایرانگردی» با هدف نمایش جذابیت‌های اقلیمی و گردشگری ایران پخش می‌شود. «ایرانگردی» در ۲۰ قسمت ۳۰ دقیقه‌ای کاری از تولید استان هاست و در ایام نوروز پخش می‌شود. علاوه بر مستند «ایرانگردی»، شبکه سلامت جاذبه‌های گردشگری ایران را در میان برنامه‌ای ۷ دقیقه‌ای روی آنتن می‌برد.

شبکه جام جم

«خشت بهشت» با روایتی از ۴۰ شهر جهان که رابطه متقابل با استان و فضای پیرامون از نظر جامعه شناسی و تنوع زیست فرهنگی ایران، روی آنتن می‌رود.

«قصه‌های دریا»، «پارسین» و «کاروانسراهای ایران» از دیگر مستندهای آماده شده برای پخش در این ایام است.

شبکه امید

مستندهای علمی در خصوص مسائل روز و مستندهایی درباره طبیعت و حیات وحش از تدارک شبکه امید برای ایام نوروز است.

شبکه مستند

«مستند ایران» به نمایش مناطق بکر و دیدنی در استان‌های مختلف ایران می‌پردازد که در این سری از این مجموعه، جاذبه‌های استان‌های چهار محال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد به تصویر کشیده شده است.

«ثمرقند» این مجموعه به معرفی شیرینی‌های محلی و سنتی هر استان می‌پردازد. در این فصل معرفی شیرینی‌های سنتی و سوغات ویژه نوروز مورد نظر است.

«رخ» (روزگاران) مجموعه پرتره‌ای از هنرمندان تلویزیون و سینما است که به مرور فعالیت‌های ایشان می‌پردازد.

معرفی مناطق مختلف ایران که به لحاظ جغرافیایی، طبیعی، آداب و رسوم، مشاغل خاص سنتی و جاذبه‌های شاخص طبیعی و گردشگری دارای ویژگی‌های شاخص هستند در «پارسین ۲» نمایش داده می‌شود. در هر قسمت از این مجموعه با محوریت موضوع‌های گوناگون مردم شناسی مسائل مطرح شده را معرفی و به آنها پرداخته شود.

«شاد خوان» روایتگر زندگی منوچهر آذری، پیش کسوت دوبله و بیان خاطرات وی می‌باشد.

درباره زندگی و فعالیت‌های پیش کسوتان دوبله در مجموعه مستند «صدای ماه» روایت می‌شود.

در مستند «رزم آهنگ» به بررسی روند تهیه و ساخت رزم آهنگ‌های دوران انقلاب و بعد از آن پرداخته می‌شود.

* «پاهای خردمند» راجع به ورزشکار دو و میدانی ای است که موفق شده در مسابقات بین المللی مقامات متعددی کسب کند.

«نیمه زمین ما» در خصوص انسجام ملی و ایجاد وحدت بین اقوام مختلف ایرانی است که با گویش‌ها و آداب مختلف در راستای حمایت از تیم ملی فوتبال ایران پخش می‌شود.

«همپای بهار» (کاسپین) زندگی پسربچه‌ای است که در بندر انزلی از طریق پارک بانی در تامین معاش خانواده کمک می‌کند.

«ستاره‌های فوتبال جهان»، «یونتوس» و «منجستر سیتی» از جمله مستندهای ورزشی این شبکه است.

«یک سنگ عجیب»، «روایت علمی و تخیلی»، «حیات وحش جدید»، «حیات وحش ایران» و «چین دامن البرز جنوبی» از مستندهای علمی شبکه مستند است.

«میز سرآشپز» در خصوص سرآشپزان معروف دنیا، غذا و نحوه طبخ آنها و جذابیت‌ها و هیجان ماشین‌های مدرن و قدیمی در «سفر بزرگ» در ایام نوروز پخش می‌شود.

«ده شهر» به بررسی تاریخچه مکانی و تاریخی یکی از شهرهای ایران و ریشه یابی وجه تسمیه نام آن شهر می‌پردازد.

«هنر دستان» و «نوروز نامه» به معرفی صنایع دستی کشور با استفاده از تصاویر چشم نواز و موسیقی هر منطقه و آیین‌های نوروزی در استان‌های مختلف می‌پردازد.

شبکه ورزش

شبکه ورزش سیما در ایام نوروز ۹۸ با مستندهای زیبا و جذاب ورزشی دنیا، میهمان خانه‌های علاقه‎مندان به ورزش خواهد بود.

این شبکه سعی دارد با پخش مستندهای رشته‌های مختلف ورزشی و ورزشکاران بنام آن، علاوه بر پر کردن اوقات فراغت هم‎وطنان در ایام نوروز به ترویج ورزش بین نسل نوجوان و جوان کشور بپردازد.

علاقه‎مندان به مستند و دنیای ورزش می‎توانند این مستندها را از اول تا ۱۶ فروردین ساعت ۱۱ صبح از شبکه ورزش سیما تماشا کنند.

نام و موضوع این مستندها به ترتیب عبارتند از: «جنگ ۲۴ ساعته» (اتومبیلرانی)، «رویای ما را بساز» (فوتبال، استیون جرارد)، «تبدیل شدن به‌ای پی» (سوارکاری)، «شرپا» (کوهنوردی)، «من بروس لی هستم» (رزمی)، «شانکلی» (فوتبال)، «ضربه‌های نابغه» (تنیس)، «ساچین» (کریکت)، «فرشاد آقای گل» (فوتبال)، «کوهستان» (کوهنوردی)، «بابی رابسون» (فوتبال)، «دیواره دان» (صخره نوردی)، دیوید لاما (اسکی و کوهنوردی)، استیو مک کویین (اتومبیلرانی)

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با مستند تلویزیونی، نوروز ۹۸، کهن‌ترین سرزمینم، از آسمان و شهر به شهر از تلگرام

شهرداری تهران بین محرومان سبزی پلو با ماهی توزیع می‌کند

معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران اعلام کرد: طرح «عید مهربانی» با اهدای سبد کالا، بن خرید ویژه پوشاک و توزیع سبزی پلو با ماهی در محلات محروم پایتخت به استقبال نوروز ۹۸ می‌رود. /ایرنا

Asriran. com


بلیط قطار در نوروز ۹۸ گران نمی‌شود

🔹مدیرکل راه آهن جنوب با اشاره به خدمات رسانی روزانه به چهار هزار و ۵۲۸ نفر مسافر درایام نوروز ۹۸ گفت: در این برهه بلیط قطار هیچگونه افزایش قیمتی نخواهد داشت.

شنبه ۱۸ اسفند ۹۷؛


📷 پروژه در حال اجرای رینگ شمالی جاده سراسری محور رستمکلا - بهشهر

🔹 با توجه به نزدیک شدن نوروز ۹۸ و حضور مسافرین نوروزی در #مازندران و تردد آنها از این محور، انجام هر چه سریعتر پروژه در دستور کار قرار گرفت.


🔴 ساخت «پایتخت» برای نوروز ۹۸ منتفی شد

الهام غفوری، تهیه‌کننده پایتخت:

🔹با توجه به حال و روز بچه‌ها، فکر می‌کنم باید به ما فرصت دهند تا خودمان را پیدا کنیم؛ نمی‌توانیم بدون خشایار فعلا «پایتخت» را بسازیم


🔶 بحث بر سر میراث مایکل جکسون دوباره داغ شد

ده سال پس از مرگ سلطان پاپ، مایکل جکسون دوباره خبرساز شده است. در یک مستند تلویزیونی درباره مایکل جکسون که از شبکه تلویزیونی آمریکایی HBO پخش شد، کارگردان اظهارات دو مرد را به تصویر کشید که ادعا می‌کنند در کودکی قربانی تعرض‌های جنسی جکسون شده بودند.

این مستند تلویزیونی حاوی جزئیات و اطلاعات ناخوشایند و ناراحت کننده‌ای است.

این دو مرد به نام‌های جیمز سیفچاک و وید رابسون در یک مستند تلویزیونی به نام «ترک نورلند» گفته‌اند در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ میلادی، هنگامی که بین ۷ تا ۱۰ سال سن داشتند و به مزرعه شخصی جکسون به نام «نورلند» رفت و آمد می‌کرده‌اند، از سوی این ستاره مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌گرفته‌اند.

خانواده مایکل جکسون، که یکی از موفق‌ترین خوانندگان تاریخ دردنیاست، این اتهام‌ها را به‌شدت رد کرده‌اند و علیه این شبکه تلویزیونی به علت چیزی که آن را «ترور شخصیت پس از مرگ» جکسون می‌دانند، شکایت کرده‌اند.

📌 گزارش را در اینجا بخوانید:

https: //t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳EMER?maca=per-Red-Telegram&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | ماجرای دختر جوانی که از سیل آق‌قلا نجات پیدا کرد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
دختر جوان گمشده در سیل آق‌قلا نیمه‌شب گذشته توسط جمعیت هلال احمر سالم پیدا و به مرکز امدادی منتقل شد. ماجرای نجات دادن دختر را در این ویدئو ببینید و بشنوید.
فراروفرارو21 ساعت قبل
کارلوس کی‌روش اولین دیدار خودش با کلمبیا را برد و به نوعی از فوتبال ژاپن انتقام کوچکی گرفت. به گزارش خبرآنلاین، تصویری که مشاهده می‌کنید مربوط به اواین حضور رسمی کارلوس کی روش روی نیمکت تیم ملی کلمبیاست. کارلوس کی روش روی نیمکت کلمبیا نشسته و درست مثل همه اعضای دیگر کادرفنی و بازیکنان پوشاک برندی را به تن می‌کند که در ایران برایش خیلی با مسئولان دعوا می‌کرد! آدیداس محبوب کی روش که در ایران با هزار دردسر تن خودش و بازیکنان می‌شد، در کلمبیا به راحتی به بدن سرمربی پرتغالی چسبیده. چراکه رخ دادن چنین اتفاقی مطمئنا از تعهدات فدراسیون فوتبال کلمبیا بوده و به همین دلیل دیگر نیازی به دعوا درست شدن و به چالش کشیده شدن مسائل مختلف نیست.
تابناکتابناک1 روز قبل
نایب رییس اصولگرای مجلس شورای اسلامی در واکنشی صریح به حذف عادل فردوسی پور از برنامه نود، این برکناری را دزدانه خواند. مطهری می‌گوید مقام رهبری چنین دستوری صادر نکرده و حتی برخلاف نظر رییس سازمان صداوسیما اتخاذ شده است و فروغی نیز مجری دستورات بود! او که خواهان پیگیری موضوع توسط نمایندگان مجلس شده، اعلام کرده است که اگر نود ایرادی دارد باید با تذکر رفع شود.

درگیری دو موتور سوار در جریان مسابقه +فیلم

ایسناایسنا1 روز قبل
دو موتور سوار در جریان رقابت‌های سوپربایکز کاستاریکا با هم درگیر شدند. به گزارش ایسنا و به نقل از موندو دپورتیوو، صحنه‌های زشتی در مسابقات قهرمانی کشور سوپربایکز کاستاریکا دیده شد. دو موتور سوار در جریان مسابقه با هم برخورد کردند و یکی از از آنها تعادلش را از دست داد. راننده که به خاطر ضربه موتور سوار به زمین افتاده بود برخاست و او را هل داد. به نظر می‌رسد این دو موتور سوار با محرومیت سنگینی روبرو شوند.
ورزش۳ورزش۳23 ساعت قبل
دفاع چپ؛ اولین دربی محمد نادری؟ پرسپولیس در این فصل سه دفاع چپ تخصصی داشته است. حالا برای بازی دربی برانکو منتظر شرایط شایان مصلح است؛ اما بازهم میتوان با اطمینان نسبی، از حضور نادری در ترکیب اصلی نوشت. هافبک دفاعی؛ کمال و احمد یا فقط کامیابی نیا؟ اگر قرار به استفاده از یک هافبک دفاعی باشد، تردیدی نیست که انتخاب برانکو کمال کامیابی نیا خواهد بود. چرا که هافبک دفاعی شماره ۱۱ سرخ‌ها بازیکنی جنگنده و دفاعی‌تر نسبت به نوراللهی تکنیکی است و می‌تواند با قدرت در جنگ میانه میدان، مقابل آبی‌ها ظاهر شود. یکی از نقاط ابهام تیم پرسپولیس در پست هافبک راست و چپ است.

برادرم شهید شد! +تصاویر

10+
الفالف9 ساعت قبل

اخبار بیشتر