انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ساخت بناهای یاد بود و مقبره برای مفاخر ایران را از سر می‌گیرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ساخت بناهای یاد بود و مقبره برای مفاخر ایران را از سر می‌گیرد

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ساخت بناهای یاد بود و مقبره برای مفاخر ایران را از سر می‌گیرد

فارسخبرگزاری فارس |
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی اعلام کرد:در سال آینده قصد داریم برنامه هم ساخت بناهای یاد بود و مقبره برای مفاخر بزرگ ایران که بعد از انقلاب این فعالیت متوقف شده بود را احیا کنیم.

حس بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره چشم اندازه انجمن برای سال ۹۸ همچنین جمع‌بندی برنامه‌های سال‌جاری ابراز داشت: انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در سال ۱۳۹۷ در هفت حوزه اصلی سعی کرد به لطف و استعانت الهی به اهداف مورد نظر خود برسد: اول: برگزاری مراسم تجلیل و تکریم از مفاخر فرهنگی ایران که شامل یازده تن از این مفاخر و انتشار خدمات علمی و فرهنگی آنها به صورت کتاب بوده است که در همان روز مراسم منتشر شد. دوم: برگزاری نشست‌های علمی و تحلیلی در باب مفاخر ملی ایران شامل فردوسی، عطار، سعدی، حافظ، مولانا، ابوریحان بیرونی، ابن‌سینا، محمد بن زکریای رازی، امیرکبیر، شیخ اشراق، خیام؛ سوم: انتشار آثاری از بزرگان ایران در عرصه ادبیات و فرهنگ که بالغ بر ۳۰ اثر شد. چهارم: انتشار سه نشریه حکمت نامه مفاخر، نامه انجمن و مفاخر ماندگار در باب موضوعات مهم فرهنگی و تمدن ایران و اسلام؛ پنجم: برگزاری همایش بین المللی عطار نیشابوری با همکاری موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه تهران و مک‌گیل؛ ششم: عملیات عمرانی گسترده در انجمن برای بازنگری و احیای اثر تاریخی حسینیه امیربهادر که محل استقرار انجمن آثار و مفاخر فرهنگی است. هفتم: برگزاری کلاس‌هایی با عنوان مدرسه انجمن که بزرگانی چون: دکتر محقق، دکترثبوت، استاد انوار، استاد صدوقی سها و خود حقیر متولی در حوزه فلسفه و حکمت اسلامی را مورد شرح و بررسی قرار دادیم.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی تصریح کرد: ضمن اینکه با سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف همایش‌های مشارکنی وسیعی داشتیم از جمله: پنجمین همایش ملی متن‎پژوهی ادبی، نخستین نشست همایش هزاره حکیم عمر خیام نیشابوری، همایش یادمان علامه سیدمحمدحسین طباطبایی (ره) و …

وی پیرامون برنامه‌ها و چشم انداز سال آینده هم تاکید کرد: تلاش گسترده‌ای انجام داده‌ایم تا بتوانیم ان شاءالله با دریافت بودجه مناسب کار زمین مانده انجمن آثار ملی سابق (انجمن آثار و مفاخر فرهنگی) را مجدد احیاء کنیم.

به گفته وی، آن برنامه هم ساخت بناهای یاد بود و مقبره برای مفاخر بزرگ ایران است، چنان چه می‌دانید بسیاری از آثار مهم یادبود و مقبره بزرگان ایران را انجمن آثار و مفاخر ساخته است من‌جمله آرامگاه فردوسی، حافظ، سعدی، ابن سینا و … بعد از انقلاب این فعالیت متوقف شد. در حالی که ایران مفاخر بسیاری دارد که شأنیت مطلق دارا بودن آرامگاهی شایسته یا بنای یادبودی را دارند. آرزوی من این است ان‌شاءالله بتوانم به این رسالت مهم انجمن، جامه تحقق بپوشانم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
حامد سلیمان‌زاده عضو هیات انتخاب سی‌ودومین جشنواره فیلم کودک و نوجوان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، پیرامون حضور خود در جشنواره فیلم کودک و نوجوان امسال گفت: طی سه سال گذشته به صورت مستقیم با جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان در ارتباط هستم، سال اول معاون مدیر بین‌الملل بود، سال پیش به عنوان مدیر بین الملل و امسال هم علاوه بر حضور در تیم هیات انتخاب بار دیگر به عنوان معاون مدیر بین‌الملل انتخاب شدم. وی در همین راستا ادامه داد: دلیل انتخاب من به عنوان عضو هیات انتخاب جشنواره فیلم کودک و نوجوان بیشتر به خاطر سابقه فعالیتم در این حوزه بوده است، من پیشتر به عنوان داور در جشنواره فیلم روسیه، اوکراین، کره جنوبی فعالیت داشتم و به احتمال فراوان به همین دلیل از سوی دبیر جشنواره به این سمت برگزیده شدم. معاون مدیر بین الملل جشنواره فیلم کودک و نوجوان درباره کیفیت آثار حاضر در این دوره از جشنواره تاکید کرد: به طور قطع جشنواره امسال نسبت به دو سال گذشته شاهد حضور آثار بسیار بهتری خواهد بود، اکثریت آثار حاضر در این دوره مربوط به سال‌های ۲۰۱۸ به بعد است و به نوعی جشنواره کاملا به روز از لحاظ آثار روبرو هستیم. سلیمان زاده با اشاره به نیاز قهرمان در فیلم‌های کودک افزود: من به وجود قهرمان در فیلم‌های بزرگسال اعتقاد زیادی ندارم، اما در فیلم کودک وجود قهرمان لازم است، زیرا کودک با تماشای قهرمان در فیلم به وجود نیرو‌های پنهان در وجود خود پی می‌برد و به نوعی انگیزه و امید فراوانی برای آینده پیدا می‌کند، هرچه حضور قهرمان در فیلم کودک پررنگ‌تر شود قطعا اکران آن هم با موفقیت بیشتری پیگیری می‌شود، زیرا علاوه بر خود فیلم، یک قهرمان کودک موفق می‌تواند در صنایع دیگر و مربوط همچون عروسک، لوازم التحریر اثر بخش باشد. انتهای پیام/
برنابرنا10 ساعت قبل
معاون علمی و فناوری رییس جمهور از آزمایشگاه کشت سلول‌های بنیادی و آزمایشگاه مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشکده پرستاری و مامایی بجنورد بازدید کرد. وی ادامه داد: سال گذشته ۴۴۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور وجود داشته است که سهم بسزایی در توسعه اقصادی نیز داشته‌اند. وی خاطرنشان کرد: با استفاده از تکثیر سلول‌های بنیادی می‌توان بیماران زخم‌های مزمن دیابت، بیماران مفصلی و بیماران بخش سوختگی را درمان کرد. هاشمی یادآور شد: سلول‌های بنیادی در درمان ناباروری نیز نقش مهمی دارد که تحقیقات در این حوزه ادامه دارد. بر پایه این گزارش، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در این بازدید در جریان روند پیشرفت آزمایشگاه کشت سلول‌های بنیادی و آزمایشگاه مرکز تحقیقات گیاهان دارویی قرار گرفت.
فارسفارس1 روز قبل
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش ‌و پرورش گفت: اعتقاد داریم سند تحول بنیادین باید گفتمان‌ها را در مدرسه تغییر دهد و مدیر مدرسه بتواند با تشخیص مفاهیم، برنامه‌ها را ‌پیش ببرد. کمرئی گفت: برنامه‌های سند تحول، برنامه درس ملی، برنامه ویژه مدرسه و طرح تعالی مدیریت از حوزه‌های کاری و فعالیت‌های این معاونت است. معاون آموزش متوسطه اجرای موفق طرح‌ها را نیازمند همکاری سایر معاونت‌ها دانست و افزود: اعتقاد داریم سند تحول بنیادین باید گفتمان‌ها را در مدرسه تغییر دهد و مدیر مدرسه باید بتواند با تشخیص مفاهیم، برنامه‌ها را ‌پیش ببرد. معاون آموزش متوسطه با اشاره به وجود اهمیت گروه‌های آموزشی، اظهار کرد: در سال قبل که پایه دوازدهم در حال استقرار بود گروه‌های آموزشی توانستند مشکلات را رفع کنند. شایان‌ذکر است؛ دراین نشست سه نفر ازکارکنان به نمایندگی از معاونت آموزش متوسطه به ایراد سخن پرداختند.
تسنیمتسنیم39 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه خبر حبس یک ساله را قطعی دانست و به خبرنگار خبرگزاری تسنیم، گفت: علت زندانی بودن این فرد به دلیل یک محکومیت قطعی شده از قبل است. سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد: این فرد دو پرونده دارد؛ یک پرونده برای گذشته است که برای آن به یک سال حبس محکوم شده و این حکم قطعی است. وی تاکید کرد: این فرد هم اکنون در حال تحمل محکومیت قطعی شده یک سال حبس است. اسماعیلی با بیان اینکه پرونده جدید او نیز در حال سپری کردن مراحل رسیدگی است و علت زندانی بودنش به دلیل پرونده قبلی است. لازم به ذکر است؛ محسن افشانی بازیگر سینما ماه گذشته به دلیل انتشار کلیپی با مضمون ترویج و تبلیغ سلاح گرم و سرد در فضای مجازی، به دستور مقام قضایی دستگیر شد.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 روز قبل
روزنامه فرهیختگان مدعی شد که درآمد تقریبی ۳۰ میلیاردی از تبلیغات جانبی برنامه ۹۰ حاصل شده که در گزارشات رسمی به آنها اشاره‌ای نشده است. قدس آنلاین: روزنامه فرهیختگان وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی، تیتر یک امروز خود را به عادل فردوسی پور و لزوم شفاف سازی وی در قبال درآمدهای این برنامه اختصاص داد. در این گزارش درآمدهای جانبی برنامه ۹۰ نظیر تبلیغات سایت، اپلیکیشن و کانال و پیامکهای این برنامه تخمین زده شده و فرهیختگان مدعی شده که درآمد تقریبی ۳۰ میلیارد تومانی از تبلیغات حاصل شده که در گزارشات رسمی به آنها اشاره‌ای نشده است. فرهیختگان در این گزارش که با تیتر «عادل و صداوسیما در چالش شفافیت» منتشر شده، با اشاره به ادعاهای فردوسی پور که اعلام کرده بود درآمد دیگری از برنامه ۹۰ به جزء قرارداد با صداوسیما ندارد، چند سوال و ابهام مطرح کرده است که به نظر می‌رسد، پاسخگویی مسئولین صداوسیما و مجریان برنامه نود می‌تواند به روشن شدن موضوع بیانجامد. خبرگزاری فارس آمادگی دارد توضیحات مسئولین صداوسیما و عادل فردوسی پور را در این زمینه منتشر نماید. انتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر