1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ساخت بناهای یاد بود و مقبره برای مفاخر ایران را از سر می‌گیرد

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ساخت بناهای یاد بود و مقبره برای مفاخر ایران را از سر می‌گیرد

خبرگزاری فارس |
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی اعلام کرد:در سال آینده قصد داریم برنامه هم ساخت بناهای یاد بود و مقبره برای مفاخر بزرگ ایران که بعد از انقلاب این فعالیت متوقف شده بود را احیا کنیم.

حس بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره چشم اندازه انجمن برای سال ۹۸ همچنین جمع‌بندی برنامه‌های سال‌جاری ابراز داشت: انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در سال ۱۳۹۷ در هفت حوزه اصلی سعی کرد به لطف و استعانت الهی به اهداف مورد نظر خود برسد: اول: برگزاری مراسم تجلیل و تکریم از مفاخر فرهنگی ایران که شامل یازده تن از این مفاخر و انتشار خدمات علمی و فرهنگی آنها به صورت کتاب بوده است که در همان روز مراسم منتشر شد. دوم: برگزاری نشست‌های علمی و تحلیلی در باب مفاخر ملی ایران شامل فردوسی، عطار، سعدی، حافظ، مولانا، ابوریحان بیرونی، ابن‌سینا، محمد بن زکریای رازی، امیرکبیر، شیخ اشراق، خیام؛ سوم: انتشار آثاری از بزرگان ایران در عرصه ادبیات و فرهنگ که بالغ بر ۳۰ اثر شد. چهارم: انتشار سه نشریه حکمت نامه مفاخر، نامه انجمن و مفاخر ماندگار در باب موضوعات مهم فرهنگی و تمدن ایران و اسلام؛ پنجم: برگزاری همایش بین المللی عطار نیشابوری با همکاری موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه تهران و مک‌گیل؛ ششم: عملیات عمرانی گسترده در انجمن برای بازنگری و احیای اثر تاریخی حسینیه امیربهادر که محل استقرار انجمن آثار و مفاخر فرهنگی است. هفتم: برگزاری کلاس‌هایی با عنوان مدرسه انجمن که بزرگانی چون: دکتر محقق، دکترثبوت، استاد انوار، استاد صدوقی سها و خود حقیر متولی در حوزه فلسفه و حکمت اسلامی را مورد شرح و بررسی قرار دادیم.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی تصریح کرد: ضمن اینکه با سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف همایش‌های مشارکنی وسیعی داشتیم از جمله: پنجمین همایش ملی متن‎پژوهی ادبی، نخستین نشست همایش هزاره حکیم عمر خیام نیشابوری، همایش یادمان علامه سیدمحمدحسین طباطبایی (ره) و …

وی پیرامون برنامه‌ها و چشم انداز سال آینده هم تاکید کرد: تلاش گسترده‌ای انجام داده‌ایم تا بتوانیم ان شاءالله با دریافت بودجه مناسب کار زمین مانده انجمن آثار ملی سابق (انجمن آثار و مفاخر فرهنگی) را مجدد احیاء کنیم.

به گفته وی، آن برنامه هم ساخت بناهای یاد بود و مقبره برای مفاخر بزرگ ایران است، چنان چه می‌دانید بسیاری از آثار مهم یادبود و مقبره بزرگان ایران را انجمن آثار و مفاخر ساخته است من‌جمله آرامگاه فردوسی، حافظ، سعدی، ابن سینا و … بعد از انقلاب این فعالیت متوقف شد. در حالی که ایران مفاخر بسیاری دارد که شأنیت مطلق دارا بودن آرامگاهی شایسته یا بنای یادبودی را دارند. آرزوی من این است ان‌شاءالله بتوانم به این رسالت مهم انجمن، جامه تحقق بپوشانم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

پاسخ امین حیایی به درخواست ضدانقلاب برای تحریم صداوسیما

الفالف11 ساعت قبل
پاسخ امین حیایی به درخواست ضدانقلاب برای تحریم صداوسیماگروه ویدئو الف، ۱ فروردین ۱۳۹۸، ۰۹:۵۸ ۳۹۸۰۱۰۱۰۴۹۰ نظر، ۲ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

فیلم | پیام‌ نوروزی عادل فردوسی‌پور، محمود دولت‌آبادی و چند چهره‌ دیگر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل

کنایه «امین حیایی» به «پرویز پرستویی» درباره تحریم صدا و سیما

مهرمهر9 ساعت قبل

فیلم | کشتی حامل ۲۰۰۰ خودروی گران‌قیمت آتش‌گرفت و غرق شد

خبرآنلاینخبرآنلاین13 ساعت قبل
کشتی باری ایتالیایی که ۲۰۰۰ خودرو از جمله ۳۷ پورشه ۲۹۲ هزار دلاری را از هامبورگ به سمت کازابلانکا حمل می‌کرد، در ۱۵۰ مایلی سواحل غرب فرانسه دچار حریق شد و در آب فرو رفت. خوشبختانه ۲۷ خدمه این کشتی نجات یافته‌اند.
الفالف1 روز قبل
پس از کنار گذاشته شدن برنامه ۹۰، شایعه‌ای مبنی بر تحریم صداوسیما توسط علی دایی و علی پروین دو چهره شاخص ورزش کشور در برخی کانال‌های تلگرامی منتشر شد. * علی دایی، سرمربی سایپا نیز در جدیدترین اظهاراتش با بیان اینکه بارها این برنامه علیه من بوده و به آن انتقاداتی دارم ولی معتقدم که این برنامه نباید کنار گذاشته می‌شد. اما دایی هیچ حرفی مبنی بر تحریم صداوسیما بخاطر کنارگذاشته شدن یک برنامه از تلویزیون به زبان نیاورد.

ویدئو کلیپ «نوروز»، با صدای همایون شجریان

انتخابانتخاب17 ساعت قبل

اخبار بیشتر