نصری: بعید است عربستان بخواهد در برابر ابتکار عمل ایران کارشکنی کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
نصری: بعید است عربستان بخواهد در برابر ابتکار عمل ایران کارشکنی کند

نصری: بعید است عربستان بخواهد در برابر ابتکار عمل ایران کارشکنی کند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یک حقوقدان بین‌المللی و کارشناس سیاست خارجی با اشاره به پیشنهاد محمد جواد ظریف درباره تشکیل جلسه اضطراری سازمان همکاری اسلامی برای بررسی حمله تروریستی نیوزیلند و نفوذ عربستان در این سازمان گفت: بعید است عربستان سعودی بخواهد در برابر ابتکار عمل ایران کارشکنی کند.

رضا نصری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به پیشنهاد وزیر امور خارجه کشورمان درباره طرح حمله تروریستی در نیوزیلند در سازمان همکاری اسلامی و تشکیل جلسه اضطراری در این باره با توجه به ظرفیت محدود این سازمان و نفوذ عربستان در آن به ویژه در سال‌های اخیر گفت: «سازمان همکاری اسلامی» به صراحت موضوع مبارزه با «اسلام‌ستیزی» را به عنوان یکی از برنامه‌های بلندمدت خود تعریف می‌کند. هیچ سازمان بین‌المللی دیگری چنین وظیفه‌ای را مشخصا برای خود قائل نشده است. حتی اگر عربستان سعودی در این سازمان نفوذ داشته باشد یا حتی اگر این سازمان در سال‌های گذشته به انفعال کشیده شده باشد، اتفاق اخیر در نیوزیلند بهانه خوبی است تا ایران - به عنوان یک عضو بنیان‌گذار و یک قطب مهم در میان کشورهای اسلامی - تلاش کند تا ابتکار عمل را در دست بگیرد و ظرفیت‌های این سازمان را مجددا احیا کند.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر، نفوذ عربستان سعودی - که بعضا به خاطر نقش آن در تأمین بودجه سازمان افزایش یافته است - نباید بهانه‌ای شود تا ایران میدان را برای ریاض خالی کند یا از همه ظرفیت‌های بین‌المللی برای مقابله با پدیده خطرناک اسلام‌ستیزی استفاده نکند. ضمن این‌که با توجه به اهمیت موضوع، بعید است عربستان سعودی بخواهد در برابر ابتکار عمل ایران کارشکنی کند.

این حقوقدان درباره بهره بردن از ظرفیت سازمان ملل متحد خاطرشان کرد: تلاش برای بهره‌برداری از ظرفیت‌های «سازمان همکاری اسلامی» به این معنی نیست که گزینه‌های دیپلماتیک دیگر ایران کنار گذاشته شود. ایران همواره می‌تواند با پیش‌قدم شدن در سازمان ملل از ظرفیت‌های این سازمان نیز برای پیشبرد هدف خود استفاده کند. معتقدم ارجاع به «سازمان همکاری اسلامی» حتی می‌تواند زمینه‌ساز اقدامات بعدی ایران در سازمان ملل و شورای امنیت شود.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

نصری گفت: سال‌هاست دولت‌های غربی اجازه داده‌اند جریان‌های راست‌گرای افراطی و اسلام‌ستیز از نهادها و سازوکارهای دموکراتیک آن‌ها برای پیش‌برد سیاست‌های خود علیه مسلمانان استفاده کنند و به صورت «رسمی» و «دموکراتیک» هویت، کرامت، امنیت و حقوق اساسی شهروندان مسلمان را به صورت سیستماتیک به مخاطره بیندازند. خشونت‌های اخیر علیه مسلمانان نیز بعضا محصول همین نهادینه شدن اسلام‌ستیزی و قبح‌زدایی از آن است. از این رو تداوم این وضعیت خطرناک است و جا دارد ایران و جوامع اسلامی از همه ظرفیت‌ها برای اصلاح آن استفاده کنند.

وی تصریح کرد: متأسفانه، در سال‌های اخیر، دولت‌ها و جوامع مدنی کشورهای مسلمان در برابر کشتار مسلمانان و حملات سازمان‌یافته به آن‌ها اعتراضات خود را عمدتا به نحوه پوشش رسانه‌ای حوادث، به کارگیری یا عدم به کارگیری واژه «تروریسم» در محکومیت خشونت‌ها و مسائل این‌چنینی معطوف کرده‌اند! جا دارد آقای ظریف، دولت ایران و دولت‌های اسلامی به دولت‌های غربی یادآوری کنند که تدابیری که آن‌ها پس از پایان جنگ دوم جهانی در قوانین اساسی خود تدارک دیدند تا از ظهور مجدد فاشیسم و سرکوب سیستماتیک اقلیت‌های مذهبی جلوگیری کنند به وضوح دیگر کارآیی ندارد و لازم است تدابیر جدیدی برای ممانعت از نقش‌آفرینی ایدئولوژی‌های خطرناک در حوزه سیاستگذاری بیندیشند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با حمله تروریستی نیوزیلند، رضا نصری و محمدجواد ظریف از تلگرام

ایران خواستار نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی/ محکومیت حمله تروریستی نیوزیلند


۴ شهروند مصر در میان قربانیان حمله نیوزیلند

وزارت خارجه مصر: ۴ شهروند مصری در حمله تروریستی نیوزیلند کشته شدند/ عصرایران


در ادامه بخوانید

کلیپی از شلیک موشک فاتح ۱۱۰

مهرمهر18 ساعت قبل
در تیرماه ۱۳۹۷ یک گروهک تروریستی از دموکرات‌های کردستان عراق به پاسگاه مرزی ایران در مریوان حمله کردند که منجر به شهادت ۱۰ مرزبان شد که چندی بعد سپاه پاسداران پاسخی دندان شکن به آنها داد.

کنگره آمریکا به توبیخ رئیس جمهور مبادرت کرد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
برای نخستین بار در یکصد سال گذشته، کنگره آمریکا به توبیخ رئیس جمهور این کشور مبادرت کرد. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما ‎؛ به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان، برای نخستین بار در یکصد سال گذشته، کنگره آمریکا به توبیخ رئیس جمهور این کشور مبادرت کرد. جنجال بر سر اظهارات نژادپرستانه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا همچنان ادامه دارد. کار به جایی کشیده است که مجلس نمایندگان آمریکا برای نخستین بار به توبیخ رئیس جمهور وقت مبادرت کرده است. به گفته نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شش کمیته کنگره در حال کار کردن روی این مسئله هستند که آیا دونالد ترامپ از اختیارات خودش سوء استفاده کرده و مانع اجرای عدالت شده است یا خیر.
برترین‌هابرترین‌ها5 ساعت قبل
احمد حکیمی‌پور، فعال سیاسی اصلاح‌طلب باور دارد که در مقطع کنونی هیچ اظهارنظری نمی‌تواند دلیل بر موضع رسمی جریان اصلاحات باشد. نامه نیوز: احمد حکیمی‌پور، فعال سیاسی اصلاح‌طلب باور دارد که در مقطع کنونی هیچ اظهارنظری نمی‌تواند دلیل بر موضع رسمی جریان اصلاحات باشد. تصور می‌کنم ترکیب اصلاح‌طلبان در مجلس در تابستان سال جاری معین شود و بعد از انتخابات مجلس و ترکیبی که روی کار خواهد آمد می‌توان درباره انتخابات ریاست‌جمهوری سال۱۴۰۰ تصمیم‌گیری کرد. دولت آقای روحانی با وجود مشکلات بسیار از پذیرش مسئولیت شانه خالی نکرد. به نظر می‌رسد که اصلاح‌طلبان در عین حال که کاستی‌هایی که به دولت مربوط می‌شود انتقاد کنند اما پشت آن را خالی نکنند».

«۳۹ سال دیدبانی انقلاب»

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، معرفی شورای نگهبان به عنوان ناقض دموکراسی و انتخابات آزاد همواره از القائات رسانه‌های معاند بوده و هست و حال آن که مشابه همین شورا، بخش لاینفک نظام‌های حکومتی غرب است. امسال، انتخابات مجلس در پیش است و اسفند ماه بار دیگر برگ دیگری از شکوه مردم سالاری در ایران رقم خواهد خورد اما از هم اکنون اتهامات تکراری رسانه‌های لندنی و سعودی و برخی دنباله‌های داخلی انها آغاز شده است، تلاشی بیهوده که به سرانجامی نخواهد رسید و بی نتیجه بودن آن در انتخابات اسفند آشکار خواهد شد. شورای نگهبان در دهه پنجم انقلاب و در آغاز گام دوم، با تجربه‌ای گرانبها از چهار دهه گذشته، تازه نفس‌تر به دیدبانی و حفاظت از جمهوریت و اسلامیت نظام ادامه می‌دهد.

بی‌فایده بودن خط و نشان کشیدن طرف‌های غربی برجام برای ایران + فیلم

رکنارکنا19 ساعت قبل
مسیر کاهش تعهدات برجامی ایران غیرقابل بازگشت است. تنها راه باقی مانده برای اتحادیه اروپا به منظور جلوگیری از نابودی توافق هسته‌ای عملی کردن تعهداتی است که تا به حال انجام نداده‌اند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
سناتور رند پال با وجودی که با سیاست‌های دولت ترامپ در اعمال فشار حداکثری عیله ایران مخالف است، اما دوستی صمیمی با ترامپ دارد و گهگاه با او گلف بازی می‌کند. نشریه پولیتیکو دیروز – چهارشنبه- با انتشار خبری، گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال شکل‌گیری گفتکوهایی غیررسمی بین ایران و آمریکا را تقویت کرد. به گزارش عصرایران، بر اساس گزارش پولیتیکو سناتوری خوش‌نام از حزب جمهوریخواه که سابقه دوستی و نزدیکی با ترامپ دارد، در آخر هفته گذشته میهمان ترامپ در بازی «گلف» بوده و در آنجا از ترامپ خواسته تا برای کاهش تنش بین واشنگتن و تهران با «محمد جواد ظریف» تماس بگیرد و ترامپ با این پشنهاد او موافقت کرده است. طبق گفته چند مقام ارشد آمریکایی به پولیتیکو، ترامپ در واکنش به پیشنهاد «رند پال» سناتور جمهوریخواه، به او گفته با وجودی که چندان امیدی برای موثر بودن گفتگوی او با ظریف ندارد، اما مخالف تلاش او در این جهت هم نیست. " رند پال «۵۶ ساله، پزشک وسناتور جمهوریخواه آمریکایی از ایالت» کنتاکی" آمریکاست و از سال ۲۰۱۱ به سنای آمریکا راه یافته است.

نظرها

اخبار بیشتر