1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
نصری: بعید است عربستان بخواهد در برابر ابتکار عمل ایران کارشکنی کند

نصری: بعید است عربستان بخواهد در برابر ابتکار عمل ایران کارشکنی کند

خبرگزاری ایسنا |
یک حقوقدان بین‌المللی و کارشناس سیاست خارجی با اشاره به پیشنهاد محمد جواد ظریف درباره تشکیل جلسه اضطراری سازمان همکاری اسلامی برای بررسی حمله تروریستی نیوزیلند و نفوذ عربستان در این سازمان گفت: بعید است عربستان سعودی بخواهد در برابر ابتکار عمل ایران کارشکنی کند.

رضا نصری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به پیشنهاد وزیر امور خارجه کشورمان درباره طرح حمله تروریستی در نیوزیلند در سازمان همکاری اسلامی و تشکیل جلسه اضطراری در این باره با توجه به ظرفیت محدود این سازمان و نفوذ عربستان در آن به ویژه در سال‌های اخیر گفت: «سازمان همکاری اسلامی» به صراحت موضوع مبارزه با «اسلام‌ستیزی» را به عنوان یکی از برنامه‌های بلندمدت خود تعریف می‌کند. هیچ سازمان بین‌المللی دیگری چنین وظیفه‌ای را مشخصا برای خود قائل نشده است. حتی اگر عربستان سعودی در این سازمان نفوذ داشته باشد یا حتی اگر این سازمان در سال‌های گذشته به انفعال کشیده شده باشد، اتفاق اخیر در نیوزیلند بهانه خوبی است تا ایران - به عنوان یک عضو بنیان‌گذار و یک قطب مهم در میان کشورهای اسلامی - تلاش کند تا ابتکار عمل را در دست بگیرد و ظرفیت‌های این سازمان را مجددا احیا کند.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر، نفوذ عربستان سعودی - که بعضا به خاطر نقش آن در تأمین بودجه سازمان افزایش یافته است - نباید بهانه‌ای شود تا ایران میدان را برای ریاض خالی کند یا از همه ظرفیت‌های بین‌المللی برای مقابله با پدیده خطرناک اسلام‌ستیزی استفاده نکند. ضمن این‌که با توجه به اهمیت موضوع، بعید است عربستان سعودی بخواهد در برابر ابتکار عمل ایران کارشکنی کند.

این حقوقدان درباره بهره بردن از ظرفیت سازمان ملل متحد خاطرشان کرد: تلاش برای بهره‌برداری از ظرفیت‌های «سازمان همکاری اسلامی» به این معنی نیست که گزینه‌های دیپلماتیک دیگر ایران کنار گذاشته شود. ایران همواره می‌تواند با پیش‌قدم شدن در سازمان ملل از ظرفیت‌های این سازمان نیز برای پیشبرد هدف خود استفاده کند. معتقدم ارجاع به «سازمان همکاری اسلامی» حتی می‌تواند زمینه‌ساز اقدامات بعدی ایران در سازمان ملل و شورای امنیت شود.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

نصری گفت: سال‌هاست دولت‌های غربی اجازه داده‌اند جریان‌های راست‌گرای افراطی و اسلام‌ستیز از نهادها و سازوکارهای دموکراتیک آن‌ها برای پیش‌برد سیاست‌های خود علیه مسلمانان استفاده کنند و به صورت «رسمی» و «دموکراتیک» هویت، کرامت، امنیت و حقوق اساسی شهروندان مسلمان را به صورت سیستماتیک به مخاطره بیندازند. خشونت‌های اخیر علیه مسلمانان نیز بعضا محصول همین نهادینه شدن اسلام‌ستیزی و قبح‌زدایی از آن است. از این رو تداوم این وضعیت خطرناک است و جا دارد ایران و جوامع اسلامی از همه ظرفیت‌ها برای اصلاح آن استفاده کنند.

وی تصریح کرد: متأسفانه، در سال‌های اخیر، دولت‌ها و جوامع مدنی کشورهای مسلمان در برابر کشتار مسلمانان و حملات سازمان‌یافته به آن‌ها اعتراضات خود را عمدتا به نحوه پوشش رسانه‌ای حوادث، به کارگیری یا عدم به کارگیری واژه «تروریسم» در محکومیت خشونت‌ها و مسائل این‌چنینی معطوف کرده‌اند! جا دارد آقای ظریف، دولت ایران و دولت‌های اسلامی به دولت‌های غربی یادآوری کنند که تدابیری که آن‌ها پس از پایان جنگ دوم جهانی در قوانین اساسی خود تدارک دیدند تا از ظهور مجدد فاشیسم و سرکوب سیستماتیک اقلیت‌های مذهبی جلوگیری کنند به وضوح دیگر کارآیی ندارد و لازم است تدابیر جدیدی برای ممانعت از نقش‌آفرینی ایدئولوژی‌های خطرناک در حوزه سیاستگذاری بیندیشند.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با حمله تروریستی نیوزیلند، رضا نصری و محمدجواد ظریف از تلگرام

۴ شهروند مصر در میان قربانیان حمله نیوزیلند

وزارت خارجه مصر: ۴ شهروند مصری در حمله تروریستی نیوزیلند کشته شدند/ عصرایران


ایران خواستار نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی/ محکومیت حمله تروریستی نیوزیلند


نظرها

در ادامه بخوانید

گلستان در سیل، استاندار در خارج کشور!

آخرین خبرآخرین خبر22 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدآخرین خبر/ عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در گفتگویی تلویزیونی اعلام کرد که استاندار گلستان از یک ماه قبل برای رسیدگی به مسایل خانوادگی در خارج از کشور حضور دارد و به همین دلیل در هنگام بروز سیل در این استان نتوانسته شخصا در محل حضور داشته باشد. صحبت‌های او را بشنوید.

ویدیو/ استاندار گمشده گلستان کجاست؟

انتخابانتخاب20 ساعت قبل

ویدیو/ ورود دیرهنگام استاندار معزول گلستان به جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان

انتخابانتخاب10 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
در اغاز، وزیر دفاع روسیه، یک روز بعد، وزیر دفاع عراق و رئیس ستاد مشترک نیروهای ملسح ایران، وارد سوریه شدند، و احتمالا در ادامه، هیئت هایی از دیگر دولتهای عربی برای بررسی امکان دعوت از سوریه برای بازگشت به نشست مجمع عربی که قرار است در تونس برگزار شود، به سوریه می‌روند. در اغاز، وزیر دفاع روسیه، یک روز بعد، وزیر دفاع عراق و رئیس ستاد مشترک نیروهای ملسح ایران، وارد سوریه شدند، و احتمالا در ادامه، هیئت هایی از دیگر دولتهای عربی برای بررسی امکان دعوت از سوریه برای بازگشت به نشست مجمع عربی که قرار است در تونس برگزار شود، به سوریه می‌روند. دو قدرت بزرگ که تجهیزات نظامی در اختیار دارند، مانع تکمیل سیطره اسد بر سوریه می‌شوند. طرفی که باید از عقب نشینی احتمالی روسیه از سوریه نگران باشد، اسرائیل است؛ چرا که روسیه را ضمانت مهمی برای جلوگیری از تمرکز ایران بر مرزهای سوریه با اسرائیل بویژه در تپه‌های جولان می‌داند. از سوی دیگر، اسرائیلیها امیدوارند از خروج نیروهای روسیه از سوریه، بعنوان عاملی برای فشار بر ایران استفاده شود، تا این کشور نیز در مورد خارج کردن نیروهای خود از سوریه اقدام کند.
الفالف1 روز قبل
جلال آل احمدرهبر انقلاب همچنین در خصوص ضرورت مقابله با غرب‌زدگی اظهار کردند: «غرب‌زدگی خطر بزرگی است. فهمیدم که ایشان جلال آل احمد است. خداوند او را رحمت کند.» رهبر انقلاب تعابیر کم‌نظیری درباره جلال آل احمد داشته‌اند و او را «جلال آل قلم» توصیف کرده‌اند. دو کتاب «غربزدگی و دست‌های آلوده» جزو قدیمی‌ترین کتاب‌هایی است که از او دیده و داشته‌ام. به گمان من، واردات و تجربیات روز به روز آل‌احمد، کتاب را کامل می‌کرده است.
الفالف22 ساعت قبل
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه رئیس جمهور و روسای شورای امنیت عالی امنیت ملی اسبق مرتب با کمیسیون جلسه برگزار می‌کردند، گفت: آقای روحانی و شمخانی حاضر به برگزاری جلسه با این کمیسیون نیستند. فلاحت پیشه گفت: بعنوان مثال مجلس شورای اسلامی جایگاهی در نظارت بر هیئت اجرایی برجام ندارد. وی گفت: از سال گذشته که اینجانب ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس را بر عهده گرفتم، خیلی تلاش کردیم که اعضای کمیسیون با آقای شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جلسه‌ای داشته باشند اما وی هیچ وقت دعوت کمیسیون را نپذیرفت. نماینده اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی مقایسه‌ای از ملاقاتهای کمیسیون در مجلس هفتم و هشتم با رئیس جمهور وقت داشت و گفت: در مجلس هفتم کمیسیون با رئیس جمهور دیدار داشت. حتی در همان ایام چندین بار دبیران شورای عالی امنیت ملی درکمیسیون حضور می‌یافتند.

اخبار بیشتر