1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تجارت‌نیوز
  4. اقتصادی
تیراژ تولید خودرو در سال ۹۸ افزایش پیدا می‌کند

تیراژ تولید خودرو در سال ۹۸ افزایش پیدا می‌کند

خبرگزاری تجارت‌نیوز |

به گزارش تجارت‌نیوز، در گذشته شورای رقابت با توجه به هزینه‌کرد تولید هرخودرو اقدام به تعیین قیمت‌ها می‌کرد. سال ۹۷ افزایش هزینه‌های تولید در راستای افزایش نرخ ارز، بازگشت تحریم‌ها و خروج شرکای خودروساز از ایران باعث شد که میزان تولید شرکت‌های خودروسازی به دلیل کمبود نقدینگی به شدت کاهش پیدا کند، اما شورای رقابت خواسته خودروسازان را در خصوص افزایش هزینه‌های تولید و لزوم افزایش قیمت نهایی خودرو به دلیل عدم افزایش کیفیت خودروهای تولیدی نپذیرفت و این موضوع باعث شد که روز به روز وضعیت خودروسازان کشور وخیم‌تر شود.

کارشناسان معتقدند که شرکت‌های خودروسازی در سال آینده بیش از اینکه با چالش قیمت محصولات روبه‌رو باشند، با چالش تولید روبه‌رو خواهند بود، زیرا اگر میزان تولید خودروسازان کشور در سال ۹۸ پایین باشد، قیمت خودرو در بازار روند پرشتاب صعودی خواهد گرفت. سوالی که مطرح می‌شود این است که با توجه به روند کنونی تولید آیا تولید خودرو در سال آینده کاهش پیدا می‌کند؟

ولی ملکی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با «تجارت‌نیوز» گفت: میزان تولید خودو در سال آینده افزایش پیدا خواهد کرد که دلایل آن محرز است. دلیل اول این است که با توجه به بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان، حدود چهار هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به خودروسازان تخصیص شده است که با نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک‌ها این میزان تسهیلات بانکی باید به قطعه‌سازان داده شود و جزء تعهدات خودروسازان قرار می‌گیرد. به طورحتم تخصیص تسهیلات بانکی به قطعه‌سازان باعث خواهد شد که قطعه‌سازان نقدینگی نسبی برای تولید قطعه در سال آینده داشته باشند.

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دلیل دوم تعدیل قیمت خودرو است که تاحدود زیادی درجهت افزایش توان تولیدخودروسازان در سال آینده توجیه‌پذیر خواهد بود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

ملکی تایید کرد: دلیل سوم این است که ۱۰ هزار کانتینر قطعات خودرو وارد کشور شده است که در حال حاضر در گمرکات کشور هستند و قرار است که به زودی تعیین تکلیف شوند، زیرا پول این ۱۰ هزار کانتینر قطعات خودرو از سوی خودروسازان پرداخت شده، اما به دلیل مشکلات بانکی این میزان پول هنوز به حساب تولیدکننده اصلی در خارج از کشور واریز نشده است که مقرر شده هر چه سریعتر طی نشستی این مشکل حل شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: بدون شک ورود این ۱۰ هزار کانتینر قطعه خارجی به بازار تیراژ تولید خودرو را افزایش می‌دهد، بنابراین در سال ۹۸ بخشی از کمبود قطعه برای تولید خودرو تامین خواهد شد.

وی ادامه داد: این سه دلیل نظر کارشناسان مبنی بر اینکه شرکت‌های خودروسازی در سال آینده بیش از اینکه با چالش قیمت محصولات روبه‌رو باشند، با چالش تولید روبه‌رو خواهند بود را نقض می‌کند.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: بدون شک خودروسازان در سال آینده روند رو به رشدی در تولید خواهند داشت، به طوری که طی دو تا سه ماه اخیر میزان تولید روزانه هر خودروساز از ۷۰۰ تا ۸۰۰ دستگاه خودرو به دو هزار دستگاه خودرو رسیده است، به عبارتی دو غول بزرگ خودروسازی ایران روزانه چهار هزار دستگاه خودرو تولید می‌کنند و در سال ۹۸ نیز میزان تولید خودروسازان کاهش پیدا نخواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با تولید خودرو، قطعه سازان و مجلس از تلگرام

♨️خبر خوب برای قطعه سازان؛ تزریق نقدینگی به صنعت قطعه سازی شتاب گرفت

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور:

🔹دیروز (شنبه) بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی به حساب قطعه سازان واریز شد و تداوم پرداخت‌ها می‌تواند به بازگشت نیروهای تعدیل شده به سر کار، افزایش شمارگان تولید خودروها و عمل به تعهدات خودروسازان بیانجامد

====


افزایش ۲۰ درصدی؛ برنامه‌‌ تولید خودرو در سال ۹۸

⭕️ در شرایطی که سال ۹۷ با افت شدید تولید خودرو رو به اتمام است، گویا وزارت صنعت، برنامه رشد تیراژ را برای خودروسازان داخلی طی سال آینده، در نظر گرفته است.

⭕️ تیراژ امسال صنعت خودرو نهایتا به یک میلیون دستگاه خواهد رسید. با فرض این عدد، کف برنامه وزارت صنعت برای تولید خودرو طی سال آینده، تثبیت رقم امسال و سقف آن، رشد ۲۰ درصدی معادل ۲۰۰ هزار دستگاه است.

⭕️ این برنامه‌ریزی در حالی است که خودروسازی ایران با مشکلات و چالش‌های بزرگی در مسیر تولید مواجه است و سال‌جاری نیز به احتمال فراوان با افتی ۳۳ درصدی برای این صنعت به پایان خواهد رسید.

⭕️ تحریم‌های آمریکا از یک‌سو و مشکلات اقتصادی از سوی دیگر، در مجموع سبب کند شدن روند تولید خودرو طی سال‌جاری شدند و طبعا در صورت ادامه این مشکلات، در سال آینده نیز چرخ‌های تولید خوب نخواهند چرخید.

⭕️ بزرگ‌ترین مشکل خودروسازی ایران، تامین قطعه است که با تحریم‌های آمریکا و مشکلات مالی زنجیره خودروسازی گره خورده و دست و پای آنها را برای رشد تولید بسته است.


#اخبار_کوتاه

🔸آصفی، سخنگوی اسبق وزارت خارجه: دیگر احیای برجام اولویت اول کشور نیست/دیپلمات‌های ما دست و پا بسته نیستند، اما ممکن خطا هستند. / صابون اروپا به تن ما خورده است.

🔸کاردار سفارت سوریه در ایران: تعرفه تجاری ایران و سوریه به صفر می‌رسد. / برای مقامات سوری بازسازی کشور از سوی ایرانی‌ها اولویت دارد.

🔸جهانگیری: طرح آمریکا برای فروپاشی اقتصاد با ایستادگی مردم و تلاش مدیران شکست خورد.

🔸مدیرعامل ساپکو: تولید آزمایشی پژو ۳۰۱ از اواخر سال ۹۸ آغاز می‌شود؛ حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد قراردادها منعقد شده است. / شرکت پژو ایران را ترک کرد و از این محل باید ۷ هزار میلیارد تومان که در قرارداد ۳ جانبه ساپکو، ایکاپ و قطعه سازان دیده شده بود، خسارت پرداخت کند.

منبع: فارس


روند تولید خودرو در کشور افزایشی شد/ تولید ۴ هزار دستگاه به‌طور روزانه

معاون وزارت صنعت، معدن، تجارت:

🔹با تزریق سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان نقدینگی به صنعت قطعه‌سازی، روند تولید خودرو در کشور با رفع بخشی از مشکل سرمایه در گردش موردنیاز قطعه سازان افزایشی شد.

🔹با تامین منابع مالی ریالی و ارزی با همکاری بانک‌ها و بانک مرکزی، باقی مانده تسهیلات مورد نیاز این بخش نیز در ۲ هفته آینده پرداخت می‌شود.

🔹برای تزریق نقدینگی به خودروسازان با محوریت بانک مرکزی از طریق ۱۲ بانک، ۱۱ هزار میلیارد تومان در دو بخش ریالی و ارزی پرداخت شود که شامل چهار هزار میلیارد تومان و ۸۴۴ میلیون یورو بود.

🔹تامین قطعات موجب افزایش تولید شده و تولید روزانه خودرو به حدود چهار هزار دستگاه در روز رسیده است.

اقتصادنیوز👇


🌀در سال ۱۳۹۶ بیش از ۳ میلیارد دلار قطعات منفصله جهت تولید خودرو سواری به ایران وارد شد.

🌀 این واردات که با کدهای تعرفه نامتداول (ساختگی) به کشور وارد می‌شود، معمولا در آمار کشورهای صادرکننده به عنوان خودرو کامل اظهار می‌شود.

#اقتصادایران


✅ مخالفت قطعه سازان با تصمیم اخیر بانک مرکزی

به گفته دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو، به دنبال تخصیص تسهیلات ۴۰۰۰ میلیارد تومانی به قطعه‌سازان، اعلام بانک مرکزی برای پرداخت ۷۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات دیگر به صورت یورویی با بازپرداخت ۹ ماهه و به قیمت روز، برای این انجمن قابل قبول نیست.


نظرها

در ادامه بخوانید

استان‌هایی که امروز در انتظار سیل هستند +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین17 ساعت قبل

سیل در دزفول +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل
تابناکتابناک1 روز قبل
به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰٫۲ درصد افزایش یافت و به ۱۳۱۶٫۱۱ دلار رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰٫۳ درصد افزایش، در ۱۳۱۵٫۸۰ دلار ایستاد. وی از کاهش قیمت دام زنده در بازار خبرداد و گفت: هم اکنون هر کیلو دام زنده با نرخ ۴۴ تا ۴۵ هزار تومان در میادین عرضه می‌شود. بهای معاملات آتی نفت برنت ۴۷ سنت یا معادل ۰٫۷ درصد کاهش یافت و به ۶۶٫۵۶ دلار در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۵۲ سنت یا معادل ۰٫۹ درصد کاهش یافت و به ۵۸٫۵۲ دلار در هر بشکه رسید.
الفالف14 ساعت قبل
سامانه ارزیابی هوشمند کیلیدتعیین قیمت ملک در گذشته بیشتر بر اساس تجربه، قیمت فروش خانه‌های مشابه و البته نظر و رای مشاوران املاک صورت می‌گرفت. سامانه ارزیابی هوشمند کیلید چه مزیتی دارد؟ ‌همانطور که گفته شد برای ارزیابی قیمت خانه شما و یا خرید آپارتمان در تهران و یا شهرهای دیگر اولین گام تعیین و یا اطلاع از قیمت ملک مورد نظر است. سامانه ارزیابی هوشمند کیلید چگونه کار می‌کند؟ کار کردن با سامانه ارزیابی هوشمند کیلید بسیار ساده و راحت است. سامانه هوشمند کیلید نیز که با هدف تخمین قیمت مسکن ایجاد شده، با یک دقت مشخصی قیمت مسکن را تخمین می‎زند. بازه‎ی ارزیابی قیمت حدود کمترین و بیشترین قیمت هر مترمربع آن خانه را نمایش می‎دهد و در کنار آن، درصد اطمینان ارزیابی نشانگر کیفیت تخمین آن خانه است.

هفت سنگ نوروزی؛ بازی‌های داستانی

38+
دیجیاتودیجیاتو1 روز قبل
تسنیمتسنیم17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، باتوجه به ورود سامانه بارشی جدید به کشور امروز و فردا در استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، خوزستان، لرستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی بارش باران و برف (در ارتفاعات) خواهیم داشت. طی امروز و فردا در جاده‌های کوهستانی این استان‌ها لغزندگی، کولاک برف، کاهش دید و کندی تردد روی خواهد داد. ضمن این که در این مناطق ۴ تا ۶ درجه هوا سردتر می‌شود. در اثر بارندگی و ذوب برف وقوع سیلاب در استان‌های لرستان، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب فارس، جنوب آذربایجان غربی پیش بینی شده است. اواخر روز شنبه هفته آینده سامانه بارشی از کشور خارج می‌شود و مجددا از اواخر وقت یکشنبه ۱۱ فروردین سامانه بارشی جدید از غرب وارد کشور می‌شود.

اخبار بیشتر