1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خانه ملت
  4. اقتصادی

سال ٩٧ کلاس تجربه

خبرگزاری خانه ملت |
خوب و بد هرچه بود گذشت و سهم ما از این سال یک یادش بخیر برای خاطرات خوب است و دعا برای تکرار نشدن اتفاقات بد. اما چطور می توان این سال را اآینه عبرت سال پیش رو قرار داد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | اخبار سیاسی روز ایران و جهان

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با تحریم، اقتصاد و غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی از تلگرام

نمادی از برنامه ریزی برای مقابله با تحریم:

تداوم صادرات نفت + ایجاد کانال‌های مالی و ارزی = تداوم چرخش اقتصاد


وزیر اطلاعات: تحریم‌ها برای ما تازگی ندارد

حجت الاسلام سید محمود علوی:

🔸از پا در آوردن اقتصاد ملی از مهمترین اهداف دشمن است.

🔸دشمن زخم خورده با انواع ترفندها از جمله تحریم، به دنبال ضربه زدن به ایران است.

🔸تحریم برای ایرانی‌ها تازگی ندارد.

🔸سه تیم تروریستی در منطقه غرب شناسایی و دستگیر شدند.

🔸در آینده‌ای نزدیک شاهد پیوند خط آهن تازه افتتاح شده (قزوین رشت) به آستارا و جمهوری آذربایجان خواهیم بود.

اقتصادنیوز👇


دردسرهای تحریم

در این پرونده بخوانید:

🔻دور زدن تحریم‌ها از مسیر اقتصاد سایه چه عواقبی به همراه دارد؟

🔻راه‌های غیرکارشناسانه با ریسک‌های بالا

🔻تبعات دور زدن تحریم‌های اقتصادی

#اینفوگرافیک


🔹بانک مرکزی در روزگار تحریم

🔴کدام چالش‏ها مسیر سیاستگذار پولی را مسدود می‏کنند؟

✍️محبوبه داودی/ دانشجوی دکترای اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف

🔹تحریم را می‏توان شوک منفی عرضه خواند، تحریم بنیه اقتصاد را برای تولید تضعیف می‏کند که در ادبیات اقتصادی به افت تولید بالقوه تعبیر می‏شود. وضعیت اقتصاد و نحوه عملکرد چرخ‏های اقتصاد تعیین‏کننده میزان این افت و شکست است. هر چه اقتصاد به واردات از جمله واردات واسطه‏ای و سرمایه‏ای وابسته‏تر باشد، و به عبارت دیگر عمق تولید در اقتصاد کم باشد، افت تولید بالقوه در نتیجه تحریم‏ها بیشتر خواهد بود و هرچه وابستگی به واردات مصرفی بیشتر باشد، علاوه بر اثرات غیرمستقیم افت تولید، به صورت مستقیم نیز افت رفاهی بیشتری برای خانوار به دنبال تحریم ایجاد خواهد شد.

🔹در واقع بانک مرکزی و دولت نباید با تصور اینکه در شرایط رکودی قرار گرفته‏ایم، سیاست‏های انبساطی پولی و مالی در پیش بگیرند. شرایط تحریم یا افت تولید بالقوه به معنای رکود نیست. در واقع شرایط رکودی به شرایطی گفته می‏شود که تقاضا از میزان تولید بالقوه اقتصاد پایین‏تر باشد. معمولا این اتفاق زمانی به وقوع می‏پیوندد که نرخ‏های بهره پولی در اقتصاد بالا باشند، یا به هر دلیل دیگری تقاضا در اقتصاد برای میزان کالاهایی که قابلیت تولید آن وجود داشته کمتر بوده است. تحت این شرایط از سیاست‏های پولی و مالی انبساطی برای تحریک تقاضا استفاده می‏شود.

اما بانک‏های مرکزی هوشمندتر امروزی چشم‏بسته حرکت نمی‏کنند، آنها متغیر مفیدتر و پراطلاعات‏تری مثل تورم را هدف می‏گیرند که به این طریق شوک‏های سمت عرضه را نیز لحاظ کنند. به این ترتیب فرقی نمی‏کند که تولید بالقوه ثابت بوده است یا خیر، به محض اینکه تقاضا از تولید بالقوه بالاتر برود، تورم بالا رفته و با این علامت‏گیری دقیق و استفاده از ابزار مناسب هیچ‏گاه در مورد اینکه باید در حال حاضر سیاست‏ها انبساطی باشند یا انقباضی اشتباه نمی‏کنند.

🔹بنابراین «آنچه بانک مرکزی باید و می‏تواند انجام دهد» برای برون‏رفت از شرایط فعلی بسیار محدود است و می‏توان تنها به بیان «آنچه بانک مرکزی نباید انجام دهد» پرداخت با این هدف که بانک مرکزی نهادی نباشد که یک‏تنه و البته به کمک دولت، تیر خلاص را بر پیکر اقتصاد وارد کند. به عبارت دیگر بانک مرکزی (به انضمام ولی آن یعنی دولت) به تنهایی می‏تواند اوضاع را وخیم کند ولی به تنهایی نمی‏تواند اوضاع را بسامان نگه دارد.

🔹مردم نمی‏دانند ما از تحریم نخوردیم، ما از خارجی و دشمن نخوردیم، از ماست که بر ماست. آنچه بر ما رفت حاصل سال‏ها مدیریت غیرکارشناسی است و حاصل سال‏ها اتلاف وقت و بحث‏های بیهوده به جای درس خواندن و تلاش در دانشکده‏های مدیریت و اقتصاد است. حاصل غرور و لجبازی و کینه‏توزی است که تمام آموزه‏های یک علم را بدون آنکه زحمتی برای سیطره بر ماهیت آن بکشد، باطل اعلام کرد. حاصل این است که گمان کردیم «اقتصاد علم ساده‏ای است»، بد خوردیم از این تفکر که «اقتصاد علم ساده‏ای است». 📎تجارت_فردا


روسیه مجددا بر می‌خیزد؟

پس از افت شدید اقتصاد روسیه در سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ بر اقر تحریم‌ها به نظر می‌رسد این کشور مجدد ذگدر حال رشد است و صندوق یگبین المللی پول تا سال ۲۰۲۲ رشد حدود ۴ درصدی را برای روسیه پیش بینی کرده است.

منبع: صندوق بین المللی پول


🌟جدائی از اقتصاد جهانی و دست باز آمریکا برای تحریم آسان ایران

✍️غلامرضا مصدق

ساختار اقتصاد ایران در چهل سال گذشته به گونه‌ای شکل گرفته که علیرغم دارا بودن اقتصادی بزرگ، تحریم کردن آن کار چندان سختی نیست، فاکتورهای زیاد و تعیین کننده‌ای در اقتصاد ایران وجود ندارد که مانع بزرگی بر سر راه تحریم کنندگان باشد. زیرا با تحریم کردن ایران ضرر و زیان زیادی متوجه کشورهای دیگر نمی‌شود.

جمله «ادغام در اقتصاد جهانی» برای کسر مهمی از سیاستمداران و نخبگان ما بار منفی زیادی دارد و معنای آن قرار گرفتن زیر سلطه جهانی است!!!، به زعم آنها عدم ادغام اقتصاد ما در اقتصاد جهانی یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهاست!!!، اما امروز کاملا روشن شده این دستاورد بزرگ و افتخار آفرین تبدیل به پاشنه آشیل ما برای مقابله آمریکا با ما شده است.

اگر صادرات نفت ایران بجای ۲/۵ میلیون ۵ میلیون بشکه بود تحریم نفتی ایران عملا غیرممکن می‌شد چون جایگزین کردن ۵ میلیون بشکه در بازار نفت ممکن نیست. اگر در سال‌های گذشته با جذب سرمایه خارجی برداشت نفت و گاز از میادین مشترک با همسایگان را افزایش می‌دادیم، ضمن صیانت از منابع ملی که دیگران در حال غارت آن هستند با افزایش ظرفیت تولید نفت، تحریم را غیر ممکن می‌کردیم، سرمایه گذاران خارجی هم برای صیانت از سرمایه گذاریشان همه توان لابی‌گری خود برای جلوگیری از تحریم ما را بکار می‌بردند. اگر در سال‌های گذشته خطوط انتقال نفت و گاز آسیای میانه و قفقاز بجای مسیرهای غیر طبیعی و پرهزینه فعلی از مسیر طبیعی ایران به بازارهای جهانی می‌گذشت، ضمن ایجاد هزاران شغل و کسب بی دردسر سالانه میلیاردها دلار بابت حق ترانزیت بخش مهمی از امنیت انرژی جهانی به امنیت ایران گره میخورد تحریم ایران به سادگی ممکن نمی‌شد.

اگر بجای یک شرکت بزرگ چند ملیتی مثل توتال ده شرکت در میادین نفت و گاز ایران سرمایه گذاری می‌کردند ترامپ نمی‌توانست همزمان با ده غول جهانی برای تحریم ما در بیفتد.

اگر حداقل پنج شرکت بزرگ خودرو سازی دنیا با خودرو سازان ما سرمایه گذاری مشترک در تولید خودرو داشتند ضمن برخورداری از کیفیت و قیمت جهانی خودرو برای مصرف کننده ایرانی ممکن نبود به وقت تحریم ما آنها دست روی دست بگذارند تا ما به راحتی تحریم شویم.

اگر ….، و صدها اگر دیگر، اما چون ثبات و امنیت افغانستان برای آمریکا مهم است همچنین هند قصد دور زدن پاکستان برای رسیدن به افغانستان و آسیای میانه از طریق بندر چاه بهار را دارد، امریکا نمیتواند این خواسته مهم کشور قدرتمندی مثل هند را نادیده بگیرید پس، مجبور است اعلام کند توسعه بندر چاه بهار مشمول تحریم‌ها نیست.

چون در رژیم گذشته در دوران وفور درآمدهای نفتی ایران ۵۰‎٪ در میدان گازی رام با انگلیس در دریای شمال شریک شده، آمریکا نمیتواند درخواست متحد خود، انگلیس را برای معاف کردن این میدان گازی از تحریم‌ها نادیده بگیرد.

اگر در اقتصاد ایران فقط ۵۰ مورد مثل بندر چاه بهار و میدان گازی رام وجود میداشت تحریم ایران اگر نه غیر ممکن حتما و حتما بسیار سخت میشد.


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سیل شیراز از زاویه‌ای دیگر (هشدار تصاویر ناراحت‌کننده)

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
سیل سهمگین شیراز که از حوالی ۱۱ صبح امروز آغاز شد، تاکنون دست کم ۱۷ کشته و ۷۴ مصدوم در پی داشته است. ویدئویی که می‌بینید، زوایای تازه‌ای از این سیل را نشان می‌دهد. این ویدئو حاوی تصاویر ناراحت کننده است.

تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب!

12+
خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل

استان‌هایی که امروز در انتظار سیل هستند +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین17 ساعت قبل

سیل در دزفول +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
به گزارش «ورزش سه»، یکی از جالب‌ترین دیدارهایی که در فیفا دی امروز و در راستای آماده‌سازی تیم‌های مختلف برگزار می‌شود توسط عربستانی‌ها برگزار خواهد شد. دیداری که یک طرف آن عربستانی‌ها حضور دارند و در طرف دیگر آن نیز حریفی گمنام به نام گینه استوایی به میدان خواهد رفت. عربستانی‌ها پس از عملکرد ناموفق خود در جام ملت‌های آسیا به رده هفتادم دنیا و هفتم آسیا رسیدند. این در حالیست که حریف عجیب این تیم در دیدار امشب در رده یکصد و چهل و هشتم دنیا و رده چهل و سوم آفریقا قرار دارد. انتخاب حریفی به نام گینه استوایی برای عربستانی‌ها همه هواداران فوتبال کشورمان را به یاد حریفی به نام سیرالئون می‌اندازد که تیم ملی کشورمان حدودا یک سال پیش روبروی آن قرار گرفتند.
الفالف15 ساعت قبل
نماینده رشت با انتقاد از رئیس جمهور به خاطر حضور نیافتن در مناطق سیل زده، گفت: رئیس جمهور بجای آنکه از مناطق خوش آب و هوای ایران دستور تلفنی صادر کند، در مناطق سیل زده حضور یابد. وی افزود: ظاهرا رئیس جمهور در مناطق خوش آب و هوای کشور از جمله قشم در حال گذراندن تعطیلات و استراحت است. عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس تصریح کرد: علاوه بر رئیس جمهور محمود واعظی رئیس دفترش هم در تهران حضور ندارد. ظاهرا واعظی برای گذراندن تعطیلات به گیلان سفر کرده و در ویلاهای این استان حضور دارد. وی گفت: در شرایط بحرانی برخی استانها، رئیس جمهور و همه اعضای هیئت دولت باید پیگیر مشکلات بوده و با هماهنگی‌های لازم، دستور حل مشکلات را صادر می‌کردند.

اخبار بیشتر