طولانی بودن فرآیند کشف و دادرسی منجر به ورود پول کثیف به انتخابات می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
طولانی بودن فرآیند کشف و دادرسی منجر به ورود پول کثیف به انتخابات می‌شود

طولانی بودن فرآیند کشف و دادرسی منجر به ورود پول کثیف به انتخابات می‌شود

فارسخبرگزاری فارس |
پژوهشگر حقوق عمومی گفت: بسیاری از كشورها سقف خاصی به منظور كمك مالی به ستادها یا حتی احزاب پیش‌بینی می‌كنند،‌ تا هم از ورود پول كثیف به انتخابات جلوگیری كنند، هم مانع شوند صاحبان ثروت به راحتی صاحب قدرت شوند. اما نمایندگان مجلس با مقرر كردن هر گونه سقفی برای کمک مالی به نامزدهای انتخاباتی مخالفت كردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی بهادری جهرمی پژوهشگر حقوق عمومی در صفحه شخصی خود درباره شفافیت نمایندگان و اقدامات مقابله‌ای آنها با فساد که در طرح اصلاح قانون انتخابات آمده است نوشت:

۱- نمایندگان مجلس با لزوم «انتشار هزینه‌های انتخاباتی نامزدها» مخالفت کردند تا همچنان کسی نداند پول و منابع مالی ستادها از کجا تأمین می‌شود! حتی صرفا مشخص کردن «هویت پرداخت‌کننده و دریافت کننده کمک‌های مالی» نیز که در ماده دیگری پیشنهاد شده بود از سوی نمایندگان پذیرفته نشد.

۲- مجرمین اقتصادی از حمایت مالی از ستادهای انتخاباتی ممنوع شدند، ‌ اما «متهمین به جرایم اقتصادی و انتخاباتی» از لیست ممنوع شدگان خارج شدند. با توجه به طولانی بودن فرآیند کشف و دادرسی، ‌ بسیاری از کسانی که مجرمیت آنها بعدا اثبات خواهد شد، می‌توانند به راحتی پول کثیف را راهی انتخابات کنند.

۳- بسیاری از کشورها سقف خاصی به منظور کمک مالی به ستادها یا حتی احزاب پیش‌بینی می‌کنند، ‌ تا هم از ورود پول کثیف به انتخابات جلوگیری کنند، هم مانع شوند صاحبان ثروت به راحتی صاحب قدرت شوند. اما نمایندگان مجلس با مقرر کردن هر گونه سقفی برای کمک مالی به نامزدهای انتخاباتی مخالفت کردند.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

۴- حتی «الزام ستادهای انتخاباتی به ارائه گزارش _ مالی به هیأت‌های اجرایی و نظارت» (بدون انتشار عمومی) نیز با مخالفت نمایندگان مواجه شد گامی دیگر در جهت مقابله _ با _ شفافیت که می‌توانست تاحدود زیادی از ورود پول _ کثیف به انتخابات و همچنین فساد از سوی ستادهای انتخاباتی جلوگیری کند.

۵- طرح موجود استفاده از منابع مالی را صرفا‌ در امور مربوط به ستاد و تبلیغات مجاز دانسته بود تا کاندیدا نتواند جز برای امور مجاز انتخاباتی هزینه بپردازد. اما نمایندگان با این ماده مخالفت کرده و به نوعی کاندیدا را مجاز دانستند با هر هدف و در هر زمینه‌ای هزینه کند! تعارض _ منافع

۶- علاوه بر موضوعات مالی، بسیاری امور غیرمالی که می‌توانست از بروز تخلفات _ انتخاباتی جلوگیری کند نیز پذیرفته نشد مثلا نمایندگان نپذیرفتند «کلیه مقامات دولتی» از فعالیت _ انتخاباتی ممنوع شوند! لذا ممنوعیتها محدود به مقامات خاصی شد و بقیه مقامات دولتی مجاز به تبلیغات به نفع کاندیداها شدند!

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ واکنش جالب پدر امام جمعه تبریز به حکم رهبر انقلاب برای پسرش

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
امام جمعه تبریز می‌گوید: پدرم به من گفتند شما تا دیروز فرزند من بودید اما از دیروز به بعد که حکم شما از سوی رهبر معظم انقلاب آمده است علاوه بر اینکه فرزند من هستید، پدرم هستید و این تو هستی که باید تصمیم بگیری که من به عنوان خطیب نماز جمعه شرکت بکنم یا نکنم و البته ما هم از محضر ایشان خواستیم که بزرگواری کردند و اقامه می‌کردند ولی از حدود یک سال پیش به علت مشکلات پادرد و کمردرد نمی‌توانند اقامه کنند.

جمله‌ای که برای انگلیسی‌ها گران تمام شد

الفالف1 روز قبل
پس از توقیف این نفتکش فایل صوتی مکالمه قایق‌های تندروی نیروی دریایی سپاه با خدمه نفتکش انگلیسی منتشر شد و بازتاب‌های فراوانی در سطح رسانه‌های بین‌المللی داشت. متن این مکالمه به‌شرح زیر است: نیروی دریایی سپاه: ‌ اگر به دستورات توجه کنید در امان خواهید بود. نیروی دریایی سپاه: ‌ دوباره تأکید می‌کنم مسیر خود را به‌سمت ۳۶۰ درجه تغییر دهید. این جمله که گویا برای انگلیسی‌ها خیلی گران تمام شده در اکثر رسانه‌های معتبر جهانی انعکاس یافته و با تحلیل‌های متفاوتی روبه‌رو بوده است. این نوع برخورد نیروهای سپاه با نیروهای انگلیسی در خلیج فارس جلوه دیگری از قدرت دریایی جمهوری اسلامی و حقارت انگلیسی‌ها را به‌نمایش می‌گذارد.

نیروهای ویژه سپاه را بیشتر بشناسید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

فارسی صحبت کردن افسر اطلاعاتی سازمان سیا

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل

انهدام شبکه جاسوسی سیا در ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از روابط عمومی وزارت اطلاعات، این وزارتخانه ۱۷ نفر از جاسوسان حرفه‌ای نظام سلطه را که به صورت سلولی و انفرادی فعالیت داشتند در سال ۹۷ دستگیر کرد. صدور یا تمدید ویزای آمریکا، استخدام متخصصان ایرانی، تأمین تجهیزات، مراجعه مستقیم به طعمه‌ها در حاشیه همایش‌های علمی خارج از کشور و ارسال ایمیل و پیام از طریق شبکه‌های اجتماعی از جمله روش‌های سرویس اطلاعاتی امریکا برای جذب جاسوسان بوده است. سرویس اطلاعاتی سیا آموزش برقراری ارتباطات امن از داخل کشور با خارج به وسیله ابزار‌های مخصوص جاسوسی، استفاده از ناقل برای انتقال ابزار امن و تجهیزات فوق پیشرفته جاسوسی به داخل کشور، ارسال مدارک هویتی جعلی، طراحی خط خروج اضطراری و آموزش ویژه ضد بازجویی را برای حفظ و مراقبت از جاسوسان خود در نظر گرفته بود که هیچکدام از چشمان تیزبین جامعه اطلاعاتی کشور پنهان نماند. اکنون با تبادل سرنخ‌های اطلاعاتی دریافتی از شبکه جاسوسی سیا با متحدین اطلاعاتی، شکست جهانی دوباره‌ای در انتظار امریکاست. همچنین سوءاستفاده عناصر سیا از برخی کشور‌های اروپایی و آسیایی برای ارتباط با منابع که با اطلاع قبلی سرویس‌های اطلاعاتی این کشور‌ها انجام می‌شود از نظر وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران دور نخواهد ماند و به طور قطع مسئولیت این امور بر عهده این کشور‌ها خواهد بود.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
برادر میترا استاد امروز قبل از شروع جلسه سوم دادرسی پرونده جنایی مقتول در خصوص بزرگترین آرزوی خواهرش و میزان دارایی او توضیحاتی ارائه داد. به گزارش نامه نیوز، میترا استاد همسر محمد علی نجفی شهردار سابق تهران و وزیر آموزش و پرورش اسبق کشور هفتم خردادماه در حمام خانه خود در منطقه سعادت آباد تهران با شلیک گلوله کشته شد. محمد علی نجفی ساعاتی پس از این جنایت با معرفی خود به پلیس آگاهی تهران به قتل همسرش اعتراف کرد. نجفی حتی تاکید داشت که پیش از این درگیری خونین چندین مرتبه به میترا استاد پیشنهاد جدایی و طلاق با پرداخت تمام حق و حقوق را داده است، ولی مقتوله عنوان کرده که حاضر به جدایی نیست. مسعود استاد در مورد میزان دارایی‌هایی شخصی میترا استاد گفت: خواهرم هیچ سرمایه‌ای نداشت و هیچ سرمایه‌ای از او باقی نمانده است.

نظرها

اخبار بیشتر