1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
تولید سالیانه بیش از ۲۵ هزار تن گوشت مرغ در سیستان و بلوچستان

تولید سالیانه بیش از ۲۵ هزار تن گوشت مرغ در سیستان و بلوچستان

خبرگزاری ایسنا |
‌رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: در سال 25 هزار و 371 تن گوشت مرغ و چهار هزار و 640 تن تخم مرغ در این استان تولید و روانه بازار مصرف می شود.

‌مجتبی پیری در گفت وگو با ایسنا- ‌افزود: سالیانه ۱۷۸ هزار و ۶۳۳ تن گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ، شیر و عسل در سیستان و بلوچستان تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

وی بیان کرد: از مجموع تولیدات دامی سیستان و بلوچستان ۴۲ هزار و ۲۰۸ تن آن به گوشت قرمز اختصاص دارد.

‌پیری، تولید ۱۰۶ هزار و ۳۶۶ تن شیر و ۴۸ تن عسل را از دیگر ظرفیت‌های فرآورده‌های دامی این استان برشمرد و افزود: سیستان و بلوچستان سالیانه توانایی تولید ۹۰ هزار تن گوشت کشور را دارد.

وی تاکید کرد: در بیش از ۲۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی این استان محصولات زراعی و در ۸۰ هزار هکتار از باغ‌های استان انواع میوه‌های گرمسیری، نیمه گرمسیری و سردسیری تولید می‌شود.

پیری با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد معیشت مردم استان وابسته به بخش کشاورزی است، گفت: ۱۷۰ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان مشغول فعالیت هستند.

وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان با داشتن ظرفیت‌ها و پتاسیل‌های بالا در حوزه کشاورزی و زیربخش‌های مهم آن و اقلیم بسیار مناسب تولید محصولات زراعی در فصل زمستان، میوه‌های گرمسیری و سردسیری و محصولات متنوع دامی و شیلات با پرورش ماهیان گرمابی و سردآبی می‌تواند تامین کننده نیاز بازار داخل و صادرات به دیگر کشورها باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان افزود: تولید سالیانه بیش از ۴٫۶ میلیون تن محصولات بخش کشاورزی در شرایط مساعد شامل سه میلیون تن محصولات زراعی، ۵۳۰ هزار تن محصولات باغی، ۱۸۰ هزار تن دامی، ۲۵۰ هزار تن شیلاتی و ۶۵۰ هزار تن جنگل و مرتع از جمله ظرفیت‌های این استان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان وبلوچستان، توده‌های ژنتیکی خاص دامی، شیلاتی، زراعی و باغی پتانسیل‌های تولید منطقه برشمرد و گفت: طرح‌های بزرگی برای توسعه سیستان در بخش کشاورزی در حال اجراست.

وی خواستار تامین اعتبارات لازم برای پرداخت خسارات خشکسالی به کشاورزان منطقه شد.

گفتنی است در زمان‌تر سالی سیستان ۱۸۰ هزارهکتار اراضی قابل کشت داشته وبیش از ۱۲۰ هزار هکتار کشت انجام می‌شد ولی خشکسالی‌های سخت و طولانی سطح زیر کشت را به کمتر از ۱۵ هزار هکتار کاهش داده‌ است. این سطح نیز با استفاده از آب چاهک‌ها مشروب می‌شوند.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با تولید مرغ از تلگرام

#خروج_مرغ زنده #بدون_مجوز و گواهی دامپزشکی از #مازندران به سایر استانها #ممنوع شد

🔹 بر اساس تصویب کمیسیون تنظیم بازار مازندران، خروج #مرغ_زنده و گوشت مرغ از استان منوط به #تحویل ۲۰ درصد #تولید مرغ به #تنظیم_بازار با قیمت ۱۱۵۰۰ تومان است.

🔹 تولیدکنندگانی که با تنظیم بازار برای کنترل قیمت مرغ همکاری کنند نهاده‌های دامی ذرت و کنجاله دولتی مستقیم دریافت خواهند کرد.

چهارشنبه ۱۵ اسفند ٩٧؛


معرفی ۵ شغل پر درآمد در کشور

به خصوص که تورلیدرها به دلار پول می‌گیرند و به ریال خرج می‌کنند. تورلیدرها با دانش کاملی که از نقاط گردشگری شهر و اطلاعات تاریخی و پیشینه‌ی محل دارند، به گردشگران توضیحات خوبی می‌دهند و آن‌ها را سرگرم می‌کنند.

علاوه بر تورلیدرهای داخلی که با گردشگرانی که در داخل کشور سفر می‌کنند سر و کار دارند، برخی تورلیدرها هم هستند که در زمینه‌ی اطلاع رسانی و معرفی جاذبه‌های گردشگری و مدیریت سفر گردشگران خارجی فعالیت می‌کنند. آن‌ها می‌توانند با تسلط بر یکی از زبان‌های خارجی مرجع خوبی برای گردشگران خارجی باشند.

۴- کشاورزی و دامپروری

در گذشته کشاورزی در ایران بسیار پرزحمت بود و درآمد کمی داشت. کشاورزان از روش‌های سنتی و سخت استفاده می‌کردند و به اندازه‌ی کافی مورد حمایت قرار نگرفتند. به همین دلیل بسیاری از روستائیان کشاورزی را رها کردند و به شهرها مهاجرت کردند. امروزه به دلیل پیشرفت چشمگیر تکنولوژی در زمینه‌ی کشاورزی، اشباع شدن شهرها، قیمت بالای محصولات کشاورزی و دام‌ها و زمین‌های مناسب فراوانی که در کشورمان وجود دارد کشاورزی و دامداری شغل‌های مناسبی به نظر می‌رسند.

در این رشته مانند رشته‌های دیگر اگر امکانش باشد می‌توانید در ادارات دولتی یا بخش‌های خصوصی که در شهرها وجود دارند استخدام شوید. ولی برای کارآفرینی در این رشته نیاز به علاقه به کشاورزی و روستاها و نباتات، دانش کافی در این رشته و آشنایی با روش‌های نوین کشاورزی و سرمایه‌ی اولیه است.

تولید مرغ از شاخه‌های این رشته است که این روزها بازار خوبی دارد و همیشه موردنیاز است.

۵- تعمیرکارها

شاید برایتان عجیب باشد که تعمیرکاری جزو شغل‌های پردرآمد باشد. ولی تعمیرکاران خودرو که در این رشته حرفه‌ای هستند درآمد بالایی دارند و حتی ممکن است تا ماهی ۵۰ میلیون تومان هم حقوق داشته باشند. درست است که تحصیلات دانشگاهی لازمه‌ی این شغل نیست، ولی مهارت و تجربه در آن حرف اول را می‌زند. بخصوص در حال حاضر که قیمت همه چیز بالاست و توان خرید مردم کمتر شده، مردم گرایش بیشتری به تعمیر کردن وسایل قدیمی خود دارند و به تعمیرکاران خودرو و موبایل بیشتر نیاز است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان


نظرها

اخبار بیشتر