1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خانه ملت
  4. فرهنگ
مقصود از بومی‌گزینی دانشگاه‌ها مشخص نیست

مقصود از بومی‌گزینی دانشگاه‌ها مشخص نیست

خبرگزاری خانه ملت |
عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش مجلس گفت: اگر در بومی گزینی به دنبال این باشیم که نخبه حق ندارد از دانشگاه های خوب استفاده کند، اشتباه است و قابل دفاع نیست.

علیرضا سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملتبا اشاره به صحبت‌های معاون وزیر علوم مبنی بر اینکه بومی‌گزینی دانشگاه‌ها سیاست غلطی است و گسست فرهنگی ایجاد می‌کند گفت: نبوغ و نخبگی مرز جغرافیایی نمی‌شناسد. گاهی می‌بینیم که یک نخبه در یک روستای دورافتاده و محروم زندگی می‌کند و نبوغ دارد. اگر مقصود از بومی گزینی این است که این نخبه حق ندارد از بهترین دانشگاه‌های کشور مثلا شریف استفاده کند، با اینکه نخبه است، این چیز غلطی است چراکه آقایان توضیح نمی‌دهند که منظور از بومی گزینی چیست.

اگر مقصود از بومی‌گزینی این باشد که افراد را از حق خود محروم کنیم، ناروا است و قابل دفاع نیست

در بومی گزینی نباید افراد را از حق خود محروم کنیم

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس افزود: اگر مقصود از بومی‌گزینی این باشد که افراد را از حق خود محروم کنیم، ناروا است و قابل دفاع نیست اما اگر مقصود از بومی گزینی این باشد که در شرایط مساوی از نظر رتبه علمی، ضریب هوشی و نخبگی بین دانشگاه‌ها تفاوتی نباشد منطقی است. مثلا یک خانم در سیستان و بلوچستان است و در خوزستان قبول شود. اگر شرایط مساوی بین دانشگاه شهید چمران اهواز و دانشگاه زاهدان وجود دارد و تفاوتی از نظر رتبه نیست، پس ضرورتی ندارد که این دانشجو دائم در تردد و آواره باشد به همین دلیل بومی گزینی در این شرایط منطقی و عقلانی است.

اگر مقصود از بومی‌گزینی مشخص باشد بهتر می‌توان در این مورد قضاوت کرد

سلیمی اظهار داشت: متاسفانه برخی مسئولان توضیح درستی از بومی گزینی ندادند و یک امر مبهمی را القا کردند و مقصود خود را از بومی‌گزینی توضیح نمی‌دهند اگر مقصود از بومی‌گزینی مشخص باشد بهتر می‌توان در این مورد نظر داد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: در شرایط مساوی به دلیل اینکه هزینه‌های دانشجو از نظر رفت و آمد و نداشتن خوابگاه به ویژه در این گرانی کاهش پیدا کند، سعی کنیم افرادی که اهل هر منطقه هستند در شرایط مساوی از نظر رتبه علمی، ضریب هوشی و نخبگی بین دانشگاه‌ها در همان جا مشغول به تحصیل کنیم. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با علیرضا سلیمی، عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس​ شورای اسلامی و دانشگاه‌ها از تلگرام

به ما هیچ ربطی ندارد!

🔹مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با اشاره به اینکه بیش از ۵۵ درصد اعتبار اختصاص یافته به بخش دولتی را از اختصاص ۵۰۰ میلیون یورو به حساب خاصی برای دانشگاه‌ها واریز کردیم، گفت: اینکه دانشگاه‌ها مطالبات شرکت‌های دارویی را نداده‌اند، نظارت آن بر عهده ما نیست.

🔹طاهر موهبتی افزود: عده‌ای معترضند که دانشگاه‌ها پول و اعتبار اختصاص یافته را که ما به آنها واریز کرده‌ایم به شرکت‌های دارویی ندادند. وزارت بهداشت در این زمینه باید کنترل داشته باشد و ما نمی‌توانیم هیچ نظارتی داشته باشیم چرا که آن‌را به حساب خصوصی واریز کردیم.


کی گفته ندادیم، همه‌اش را دادیم!

🔹مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: کل مبلغ ۵۰۰ میلیون یورو اختصاص یافته است و ۴۴۱۴ میلیارد تومان گرفتیم و از این مبلغ ۳۲۷۲ میلیارد تومان به بخش دولتی و ۱۱۳۲ میلیارد به بخش خصوصی اختصاص یافته است. از این پول به بخش دولتی با توافقی که با وزارت بهداشت شده است، ۱۷۹۰ میلیارد تومان را به حسابی خاصی واریز کردیم که فقط برای دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی است و بدین معنا که ۶۰ درصد هزینه‌ها را به آنها اختصاص دادیم.

🔹طاهر موهبتی افزود: این پول را به دانشگاه‌ها و حساب خاصی اختصاص داده‌ایم و اینکه می‌گویند دانشگاه‌ها این مبلغ را به دارو اختصاص نداده‌اند، به نظر نمی‌رسد درست باشد باشد چرا که وزارت بهداشت به آن نظارت دارد و ما نامه رسمی به دانشگاه‌ها داده‌ایم که باید آن‌را اختصاص دهند.

⭕️این اظهارات در حالیست که پیشتر سازمان غذا و دارو و برخی فعالان صنعت دارو از عدم اختصاص سهم حوزه دارو از ۵۰۰ میلیون یورو خبر داده بودند.


🔶 اسامی منظم‌ترین نمایندگان مجلس در سال ۹۷

🔸طبق اعلام هیأت رئیسه مجلس از نظر حضور و غیاب در جلسات علنی و کمیسیون‌های تخصصی در طی سال به این شرح است:

سیده فاطمه ذوالقدر

محمدرضا تابش

علی اصغر یوسف‌نژاد

فردین فرمند

حسینعلی حاجی‌دلیگانی

حسن کامران دستجردی

شمس الله شریعت نژاد

محمدحسین فرهنگی

سید مرتضی خاتمی

رضا کریمی

شهروز برزگر کلشانی

سیدحسین نقوی‌حسینی

مصطفی کواکبیان

محمدباقر سعادت

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی

علی ابراهیمی

سکینه الماسی

روح الله بابایی صالح

علیرضا سلیمی

علی اسماعیلی

نادر قاضی‌پور

محمد بیرانوندی

مسعود رضایی


🔴 کدام نمایندگان دیگر نمی‌توانند نماینده شوند؟

🔸علی لاریجانی/علی مطهری/مسعود پزشکیان/ علاءالدین بروجردی/محمدرضا تابش/سیدحسین نقوی حسینی/جواد کریمی قدوسی/محمد آشوری تازیانی/اسفندیار اختیاری کسنویه یزد/حسین امیری خامکانی/عزیز اکبریان/مهرداد بائوج لاهوتی/یوناتن بت کلیا/کاظم جلالی/شهباز حسن پور بیگلری/حسن خسته بند/محمد دهقانی نقندر/محمدرضا رضایی کوچی/علیرضا سلیمی/حسینعلی شهریاری/هادی شوشتری/محمدقسیم عثمانی/محمدحسین فرهنگی/حمیدرضا فولادگر/سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی/نادر قاضی پور/هادی قوامی/حسن کامران دستجردی/جبار کوچکی نژاد/محمدمهدی مفتح/علیرضا محجوب/سیامک مره صدق/سیدناصر موسوی لارگانی//عزت الله یوسفیان ملا

🔸نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۲ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب کردند که کاندیداتوری افرادی که ۳ دوره متوالی نماینده مجلس بودند، برای دوره چهارم ممنوع شود/ ایسنا


🔻کدام نمایندگان دیگر نمی‌توانند نماینده شوند؟

🔹علی لاریجانی/علی مطهری/مسعود پزشکیان/ علاءالدین بروجردی/محمدرضا تابش/سیدحسین نقوی حسینی/جواد کریمی قدوسی/محمد آشوری تازیانی/اسفندیار اختیاری کسنویه یزد/حسین امیری خامکانی/عزیز اکبریان/مهرداد بائوج لاهوتی/یوناتن بت کلیا/کاظم جلالی/شهباز حسن پور بیگلری/حسن خسته بند/محمد دهقانی نقندر/محمدرضا رضایی کوچی/علیرضا سلیمی/حسینعلی شهریاری/هادی شوشتری/محمدقسیم عثمانی/محمدحسین فرهنگی/حمیدرضا فولادگر/سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی/نادر قاضی پور/هادی قوامی/حسن کامران دستجردی/جبار کوچکی نژاد/محمدمهدی مفتح/علیرضا محجوب/سیامک مره صدق/سیدناصر موسوی لارگانی//عزت الله یوسفیان ملا

🔹نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۲ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب کردند که کاندیداتوری افرادی که ۳ دوره متوالی نماینده مجلس بودند، برای دوره چهارم ممنوع شود/ ایسنا


⭕️ یک نماینده مجلس با انحصار دریافت وام از روسیه مخالفت کرد

علیرضا سلیمی معتقد است که انحصار اخذ وام از روسیه «موجب زیاده‌خواهی روس‌ها» خواهد شد. اشاره نماینده محلات به مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی درباره استقراض حداکثر پنج میلیارد دلاری از روسیه است.

به گفته سلیمی، این بند قانونی در سال‌های گذشته هم در بودجه سالانه دیده شده بود، اما اجرا نشده است. او افزوده است: «اما امسال ممکن است به دلیل در تنگنا قرار گرفتن دولت از این بند قانونی استفاده و کشور را تحت فشار قرار دهد.»

https: //bit. ly/۲TdBIWZ

📌 اخبار روز دویچه وله را در این آدرس دنبال کنید:

t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳E۱gB?maca=per-Red-Telegram&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سیل شیراز از زاویه‌ای دیگر (هشدار تصاویر ناراحت‌کننده)

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
سیل سهمگین شیراز که از حوالی ۱۱ صبح امروز آغاز شد، تاکنون دست کم ۱۷ کشته و ۷۴ مصدوم در پی داشته است. ویدئویی که می‌بینید، زوایای تازه‌ای از این سیل را نشان می‌دهد. این ویدئو حاوی تصاویر ناراحت کننده است.

تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب!

12+
خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل
در پیام وزارت خارجه آمده: «از طرف مردم آمریکا به خانواده‌های قربانیان سیل‌های اخیر ایران تسلیت می‌گوییم. همچنین برای مجروحین و سیل‌زدگان آرزوی بهبودی سریع داریم. ما مانند همیشه آماده کمک هستیم، همانطور که در سایر نقاط جهان در این گونه شرایط پیشتاز هستیم.» ویل پارکس، نماینده یونیسف در ایران نیز به خانواده قربانیان سیل در ایران تسلیت گفته و اعلام کرده «سازمان ملل آماده است از تلاش‌های دولت [ایران] برای نجات و کمک حمایت کند.»
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ در ادامه کمک‌ها و همدردی‌های اهالی ورزش به مردم سیل زده استان‌های مختلف کشور این بار نوبت به سپاهانی‌ها رسید. امیر قلعه‌نویی و مهدی کیانی، سرمربی و کاپیتان سپاهان در محل جمع آوری کمک‌های مردمی این باشگاه برای آسیب دیدگان حادثه سیل کشور حاضر شدند. پیش از این هم اعلام شده بود فردا همه پول جمع آوری شده از طریق بلیت فروشی دربی اصفهان به کمک برای مناطق سیل زده اختصاص خواهد یافت.
خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل
ایرنا نوشت: فرماندار بویراحمد گفت: پس از بارندگی‌های سیل آسا در کهگیلویه و بویراحمد، روستای «آبیدک» دهستان زیلایی در شهرستان بویراحمد بر اثر رانش زمین محو شد و هیچ اثری از آن وجود ندارد. بویراحمد به عنوان بزرگترین شهرستان در استان کهگیلویه و بویراحمد نزدیک به ۳۰۰هزار نفر جمعیت دارد. یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، مرکزیت شهرستان بویراحمد است. شاهرخ کناری روز سه شنبه در گفت و گو اختصاصی با ایرنا افزود: این روستا کمتر از ۲۰خانوار جمعیت داشت و با پیش بینی حادثه وقوع رانش زمین، از سکنه خالی شد و این حادثه تلفات جانی نداشت. راه ارتباطی و دسترسی ۶۰ روستای شهرستان بویراحمد به دلیل رانش زمین، ریزش کوه و یا از بین رفتن پل‌های ارتباطی مسدود شده است. بارندگی در کهگیلویه و بویراحمد از بامداد روز دوشنبه آغاز شده و طیق اعلام هواشناسی بارندگی تا صبح چهارشنبه ادامه دارد.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
فرماندار شمیرات با اشاره به آماده باش این فرمانداری طی امشب و فردا شب، خاطر نشان کرد: کل لجستیک حوزه شهر تجریش و بخش‌ها در حالت آماده باش قرار دارند؛ امیدواریم سیلابی نیاید اما با توجه به سوابق سیل‌های پیشین، از لحاظ امکانات، نیروی انسانی و پشتیبانی آمادگی کامل داریم و همه محل‌های خطر خیز شمیرانات را تخلیه کرده‌ایم. سیاوش شهریور فرماندار شمیرانات شامگاه دوشنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران استان تهران که با حضور معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد، با اشاره به اقدامات انجام شده در شهرستان شمیرانات برای پیشگیری و مواجهه با سیل در این شهرستان اظهار کرد: از صبح دوشنبه هشدارهای لازم را به کلیه شهروندان حوزه شهر تجریش و بخش‌ها داده و کلیه رستوران‌ها را تعطیل و تخلیه کرده و دستور داده‌ایم که این اماکن تا فردا شب تعطیل باشند. وی با بیان اینکه کاخ موزه سعد آباد و همه اماکنی که ممکن است در آنجا سیلاب ایجاد شود، فردا تعطیل خواهند بود، افزود: کلیه رستوران‌های حوزه دربند و درکه را نیز تعطیل کردیم تا تجمع و دپوی انسانی در این اماکن وجود نداشته باشد. فرماندار شمیرانات با اشاره به آماده باش این فرمانداری طی امشب و فردا شب، خاطر نشان کرد: کل لجستیک حوزه شهر تجریش و بخش‌ها در حالت آماده باش قرار دارند؛ امیدواریم سیلابی نیاید اما با توجه به سوابق سیل‌های پیشین، از لحاظ امکانات، نیروی انسانی و پشتیبانی آمادگی کامل داریم و همه محل‌های خطر خیز شمیرانات را تخلیه کرده‌ایم.

اخبار بیشتر