دو روی سکه انتقال آب کاسپین
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
دو روی سکه انتقال آب کاسپین

دو روی سکه انتقال آب کاسپین

ایرناخبرگزاری ایرنا |
پایگاه خبری - تحلیل گیل خبر مطلبی در قسمت یادداشت با عنوان انتقال آب کاسپین به قلم ایمان رنجکش منتشر کرده است.

این روزها جدال بر سر نهایی شدن اجرای طرح انتقال آب دریاچه کاسپین به سمنان به یک جنگ رسانه‌ای تمام عیار در شمال کشور تبدیل شده است. موضوعی که بوسیله هشدار کارشناسان با دست پس‌زده می‌شود و با اصرار مسئولان با پا پیش می‌کشند.

گرد‌وخاک ماجرا با اعلام خبر ردیف‌دار شدن انتقال آب کاسپین در لایحه بودجه توسط نماینده سمنان آن هم در بحبوحه سفر استانی روحانی به گیلان بلند شد. رییس‌جمهوری که پیشتر در سفر به زادگاه خود قول نهایی انتقال آب خزر به کویر را داد و از نظر دولت آن را بدون مشکل خواند. طرحی با قدمت ۲۵ساله در کشور با سناریو پرکردن کاسه کویرهای ایران از آب که در زمان دولت معجزه هزاره سوم مجددا به غلطک افتاد و کارفرمایان خاص را برای اجرایش علاقه‌مند ساخت. سناریو کلی بدین شکل است که آب از ساری به سمنان و بعد به مناطق مرکزی برده می‌شود و با احتساب رقم نجومی میلیون مکعبی و نمک زدایی آن، قابل شرب و کشاورزی خواهد بود.

فرای از تهدیدات اکوسیستم دریاچه، سوء‌مدیریت، چالش زیست‌محیطی و آلودگی‌هایی که طی سال‌های اخیر کاسپین را به بیمار در بستر احتضاری که کارشناسان خبر مرگش را داده‌اند تشبیه می‌کنند و پس‌روی آب در خلیج گرگان و آشوراده، مهر تاییدی بر تهدیدات پیشروست. اینکه دولت حتی در ظاهر هم هیچ استدلال منطقی برای بحث انتقال آب ارائه نمی‌کند و تنها با این عنوان که «انتقال آب از نظر دولت بلامانع است» آب پاکی را روی دست افکار عمومی می‌ریزد. این اقتدارگرایی تاحدی است که آخرین پس‌لرزه‌هایش مطرح شدن برکناری پروین فرشچی معاون سازمان حفاظت محیط زیست بدلیل مخالفت با اجرای طرح بود. درحالی که سفر استانی و سخنرانی اخیر رییس‌جمهور در جمع گیلانیان در لاهیجان بهترین فرصت برای اقناع افکارعمومی بود اما روحانی حتی نخواست تا مستقیم به بحث انتقال آب اشاره کند.

کنار هم چیدن پازل انتقال آب نشان می‌دهد که عملا دولت فاقد برنامه منطقی برای چنین مسائلی است و تلاش می‌کند تا ماجرا را به صورت موقت و فرمالیته حل نماید. با بکارگیری این روش شاید حتی در ابتدا مردم سمنان ابراز خشنودی کنند اما در دراز مدت ساکنان هر دو منطقه دچار بحران خواهند شد و اپیدمی وار مشکلات افزایش می‌یابد. همانند چالش‌هایی که پس از انتقال آب اصفهان به یزد، آب کهکیلویه به نواحی جنوبی و یا تنش انتقال آب کارون بوجود آمد.

خبری: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب | تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

موضوعی که موجب شکل گیری کمپین‌های متعدد و از همین حالا فراخوان‌هایی در فضای مجازی با مضمون تخریب تاسیسات انتقال آب و شکل‌گیری زنجیره‌انسانی به دور سواحل انتشار یافته که بیانگر دیگر تنش‌های اجتماعی ناشی از آن است.

اما روی دیگر سکه که به چالش بزرگ دیگری در گیلان و شمال مبدل شده، بحث مهاجرت بر اثر کم‌آبی است. درحالی که مسئولان عملا فاقد راه‌حل برای مهار جابجایی بی‌رویه جمعیت در کشور هستند، شاید انتقال آب دریا تنها نکته مثبتی که می‌تواند داشته باشد اینکه شیب این مهاجرت گسترده و سرازیرشدن جمعیت از نواحی دچار بحران آب به گیلان و سایر استان‌های شمالی را کمتر کند.

مهاجرت بی‌رویه و شکل‌گیری تنش اجتماعی نرم در نقاط مختلف این استان‌ها موجب شده تا برای بومیان این تصور به وجود آید که موقعیت‌های اقتصادی، شغلی و اجتماعی آنان بوسیله سیل گسترده غیربومی‌ها در حال مصادره‌شدن است و ادامه این مسیر هویت فرهنگی منطقه را دست خوش تغییرات اساسی می‌کند.

پاستورنشینان شاخص در سفر اخیر به گیلان در کنار افتتاح راه‌آهن و دیگر برنامه‌ها می‌توانستند بحث انتقال آب را با جلوگیری از مهاجرت بی‌رویه توجیه کنند. موضوعی که شاید قادر بود تا حجم گسترده‌ای از مخالفت‌ها را تا حدودی اقناع کند اما دولت انگار بدنبال آن نبود.

تبعات بین‌المللی و ورود دولت‌های آن سوی قلمرو دریا و همچنین پیوست‌های رژیم حقوقی خزر که دیگر جای خود. در هرحال آنچه از اظهارنظر پارلمان‌نشینان گیلان و مازندران به گوش می‌رسد اینکه طرح به هیچ وجه توجیه اقتصادی در شرایط کنونی کشور ندارد. بودجه عظیمی برای اجرا خواهد بلعید و از نظر کندی اجرای پروژه‌ها در ایران به عمر نوح نیاز دارد! حال شما وعده‌های به گل نشسته و هفتاد هزار پروژه بر زمین مانده کشور را هم بر آن بیافزایید.

۷۲۹۶/۲۰۰۷

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اجتماعی، انتقال آب خزر، گیلان و رشت از تلگرام

«معاون امور جنگل» سازمان جنگل‌ها:

♦️ مجوزی برای اجرای «طرح انتقال آب خزر به کویر» نداده‌ایم! / اسکان نیوز

سه‌شنبه ۱۴ اسفند ٩٧؛


♦️ اعتراض‌ به طرح انتقال آب خزر به سمنان ادامه دارد

🔹 برکناری پروین فرشچی از معاونت محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست کشور به دلیل مخالفتش با انتقال آب خزر به سمنان انتقادهای زیادی را برانگیخت. برخی از نمایندگان مجلس از فرشچی حمایت کردند.

🔹 پروین فرشچی از ۲۲ دی ۹۲ معاونت دریایی سازمان محیط زیست را برعهده داشت و از نخستین روزی که او این مسئولیت را برعهده گرفته بود با طرح انتقال آب خزر به سمنان مخالفت کرده و آن را «غیرعلمی» و «غیرتخصصی» دانسته است.

📌 گزارش را در اینجا بخوانید:

t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳EOIF&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


🔷 با کنار گذاشتن فرشچی راه انتقال آب خزر به سمنان بازتر شد

💦 پروین فرشچی، معاون دریایی سازمان محیط زیست کشور، به دلیل مخالفت با طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان توسط عیسی کلانتری از کار برکنار شد. با برکناری او بزرگترین مانع طرح انتقال آب خزر به سمنان برداشته شده است.

💦 حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، تا بحال بارها با وجود مخالفت معاون دریایی محیط زیست کشور خواستار اجرای این طرح شده بود. او در سفری که اخیرا به سمنان کرد به اهالی این استان وعده داد که «دولت از شرکت‌هایی که در این پروژه ملی مشارکت کنند» حمایت خواهد کرد.

💦 با برکناری پروین فرشچی یکی از بزرگترین موانع سر راه اجرای طرح انتقال آب خزر به سمنان در بدنه دولت برداشته شده است اما مخالفت در مجلس ایران با این طرح اکنون افزایش یافته است. به ویژه نمایندگان استان‌های شمالی گیلان، مازندران و گلستان با انتقال آب خزر به «استان زادگاه روحانی»، رئیس جمهور مخالفت کرده‌اند و آن را غیرمسئولانه دانسته‌اند.

📌 گزارش را در اینجا بخوانید:

t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳EMpo&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


🔻رییس جمهور جغرافیا بخواند!

🔹مخالفت «مرکز پژوهش‌های مجلس» و تاکید بر زیان ده بودن «طرح انتقال آب خزر» را مطالعه کنید!

🔹 به گزارش #اسکان_نیوز، پس از سفر سمنان که حسن روحانی موافقت دولتش را با «طرح شیرین سازی و انتقال آب خزر به کویر مرکزی» اعلام کرد؛ واکنش‌ها و نظرات بسیاری از سوی کارشناسان و فعالان حوزه‌های مختلف مخصوصا محیط زیست به این موافقت ابراز شد. واکنش‌ها آنقدر بی شمار بود که رییس جمهوری ناگزیر شد در سفر چند روز پیش خود به گیلان، به برخی از آنها پاسخ دهد؛ اما پاسخی غیرمستند و غیرعلمی.

جزییات بیشتر:


🔻معاون محیط زیست که مخالف انتقال آب خزر به سمنان بود برکنار شد

🔹معاون دریایی سازمان محیط زیست که با طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان مخالف بود توسط عیسی کلانتری برکنار شد.

🔹پروین فرشچی معاون پیشین محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست از برکناری‌اش از این معاونت خبر داد.

🔹گفته می‌شود دلیل برکناری فرشچی، مخالفت وی با طرح انتقال آب خزر به سمنان بوده که عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط‌زیست و معاون رئیس‌جمهور پیگیر آن است. /مهر

جزئیات بیشتر:


🔴 ‏عیسی کلانتری ‎، پروین فرشچی معاون محیط دریایی سازمان محیط زیست را به دلیل مخالفت با انتقال ‎آب خزر به ‎سمنان برکنار کرد! /مهر


در ادامه بخوانید

فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
فرانگر: محمد علی نجفی در دومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد در خصوص سابقه خودکشی خودش به قاضی کشکولی گفت: آبان سال ۹۷ به خاطر اختلافاتی که با میترا استاد داشتم و، چون فکر می‌کردم راه به خطا رفته می‌خواستم جدا شوم، اما میترا قبول نمی‌کرد به همین خاطر تصمیم به خودکشی گرفتم و بعد از آن وقتی زنده ماندم چند نفر درباره حکم شرعی اقدام به خودکشی صحبت کردند که همانجا از کارم پشیمان شدم و در صحنه قتل هم به خاطر همین حکم شرعی خودکشی نکردم. وی افزود: به یکی از هتل‌های تهران رفتم و قرص خوردم و، چون نمی‌خواستم کسی متوجه مرگ من شود در اتاق هتل تصمیم گرفتم پس از خوردن قرص، رگ دستم را بزنم که با توجه به زیاد بودن تعداد قرص‌ها بیهوش شدم و دیگر نتوانستم رگ دستم را بزنم.

نیمی از مناطق کشور دمای بالای ۴۰ درجه داشت

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
وی گفت: استقرار هوای بسیار گرم همچنان در چند روز آینده ادامه خواهد داشت و البته در برخی نواحی جنوب شرقی و سواحل دریای خزر شاهد بارش‌های بسیار خفیف و پراکنده خواهیم بود. کارشناس هواشناسی افزود: در نواحی شرقی و در شمال سیستان و بلوچستان در شهرستان‌های زابل، زهک و هیرمند وزش باد ۱۲۰ روزه موجب افزایش گرد و خاک و کاهش کیفیت دید می‌شود. سرکرده گفت: آسمان تهران امروز صاف است و در دمای آن در گرمترین زمان به ۴۱ درجه سانتی گراد می‌رسد.

افشاگری درباره «گاندو» | پشت‌پرده سریال‎سازی علیه دولت روحانی چه کسانی هستند؟ +فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
«یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد» یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد. این ویدئو را ببینید تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد. حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهور درباره سریال «گاندو» نوشت: دولت در شش سال گذشته با تمام نیرو از هیچ خدمتی فروگذار نکرد و برای اعتلای ایران و ایرانی چوب حراج بر حیثیت سیاسی خود زد. وی افزود: اما یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد. این ویدئو را ببینید تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد.

مورد عجیب موتورسوار مشهور ایرانی و قوانین نوشته و نانوشته!

تابناکتابناک21 ساعت قبل
آن گونه که در این ویدئوی کوتاه و البته تدوین شده (بله! تخلفی که مورد پذیرش راکب نیست …آیا زنان در کشورمان مجاز به راندن موتورسیکلت هستند؟ اگر خیلی سریع به این سوال پاسخ گفتید، بهتر است کمی در قضاوت هایتان تجدید نظر کنید! به گزارش «تابناک»، به تازگی ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که در نوع خود بسیار عجیب است. نکته خاص ماجرا آنجاست که خانم موتورسوار گواهینامه بین المللی رانندگی دارد و مامور پلیس تاکید دارد گواهینامه وی برای موتورسواری در پیست است. موضوعی به ظاهر ساده که به هیچ وجه ساده نیست و مناقشه برانگیز شده است.
عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
سناتور رند پال با وجودی که با سیاست‌های دولت ترامپ در اعمال فشار حداکثری عیله ایران مخالف است، اما دوستی صمیمی با ترامپ دارد و گهگاه با او گلف بازی می‌کند. نشریه پولیتیکو دیروز – چهارشنبه- با انتشار خبری، گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال شکل‌گیری گفتکوهایی غیررسمی بین ایران و آمریکا را تقویت کرد. به گزارش عصرایران، بر اساس گزارش پولیتیکو سناتوری خوش‌نام از حزب جمهوریخواه که سابقه دوستی و نزدیکی با ترامپ دارد، در آخر هفته گذشته میهمان ترامپ در بازی «گلف» بوده و در آنجا از ترامپ خواسته تا برای کاهش تنش بین واشنگتن و تهران با «محمد جواد ظریف» تماس بگیرد و ترامپ با این پشنهاد او موافقت کرده است. طبق گفته چند مقام ارشد آمریکایی به پولیتیکو، ترامپ در واکنش به پیشنهاد «رند پال» سناتور جمهوریخواه، به او گفته با وجودی که چندان امیدی برای موثر بودن گفتگوی او با ظریف ندارد، اما مخالف تلاش او در این جهت هم نیست. " رند پال «۵۶ ساله، پزشک وسناتور جمهوریخواه آمریکایی از ایالت» کنتاکی" آمریکاست و از سال ۲۰۱۱ به سنای آمریکا راه یافته است.

کنگره آمریکا به توبیخ رئیس جمهور مبادرت کرد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
برای نخستین بار در یکصد سال گذشته، کنگره آمریکا به توبیخ رئیس جمهور این کشور مبادرت کرد. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما ‎؛ به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان، برای نخستین بار در یکصد سال گذشته، کنگره آمریکا به توبیخ رئیس جمهور این کشور مبادرت کرد. جنجال بر سر اظهارات نژادپرستانه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا همچنان ادامه دارد. کار به جایی کشیده است که مجلس نمایندگان آمریکا برای نخستین بار به توبیخ رئیس جمهور وقت مبادرت کرده است. به گفته نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شش کمیته کنگره در حال کار کردن روی این مسئله هستند که آیا دونالد ترامپ از اختیارات خودش سوء استفاده کرده و مانع اجرای عدالت شده است یا خیر.

نظرها

اخبار بیشتر