1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
دو روی سکه انتقال آب کاسپین

دو روی سکه انتقال آب کاسپین

خبرگزاری ایرنا |
پایگاه خبری - تحلیل گیل خبر مطلبی در قسمت یادداشت با عنوان انتقال آب کاسپین به قلم ایمان رنجکش منتشر کرده است.

این روزها جدال بر سر نهایی شدن اجرای طرح انتقال آب دریاچه کاسپین به سمنان به یک جنگ رسانه‌ای تمام عیار در شمال کشور تبدیل شده است. موضوعی که بوسیله هشدار کارشناسان با دست پس‌زده می‌شود و با اصرار مسئولان با پا پیش می‌کشند.

گرد‌وخاک ماجرا با اعلام خبر ردیف‌دار شدن انتقال آب کاسپین در لایحه بودجه توسط نماینده سمنان آن هم در بحبوحه سفر استانی روحانی به گیلان بلند شد. رییس‌جمهوری که پیشتر در سفر به زادگاه خود قول نهایی انتقال آب خزر به کویر را داد و از نظر دولت آن را بدون مشکل خواند. طرحی با قدمت ۲۵ساله در کشور با سناریو پرکردن کاسه کویرهای ایران از آب که در زمان دولت معجزه هزاره سوم مجددا به غلطک افتاد و کارفرمایان خاص را برای اجرایش علاقه‌مند ساخت. سناریو کلی بدین شکل است که آب از ساری به سمنان و بعد به مناطق مرکزی برده می‌شود و با احتساب رقم نجومی میلیون مکعبی و نمک زدایی آن، قابل شرب و کشاورزی خواهد بود.

فرای از تهدیدات اکوسیستم دریاچه، سوء‌مدیریت، چالش زیست‌محیطی و آلودگی‌هایی که طی سال‌های اخیر کاسپین را به بیمار در بستر احتضاری که کارشناسان خبر مرگش را داده‌اند تشبیه می‌کنند و پس‌روی آب در خلیج گرگان و آشوراده، مهر تاییدی بر تهدیدات پیشروست. اینکه دولت حتی در ظاهر هم هیچ استدلال منطقی برای بحث انتقال آب ارائه نمی‌کند و تنها با این عنوان که «انتقال آب از نظر دولت بلامانع است» آب پاکی را روی دست افکار عمومی می‌ریزد. این اقتدارگرایی تاحدی است که آخرین پس‌لرزه‌هایش مطرح شدن برکناری پروین فرشچی معاون سازمان حفاظت محیط زیست بدلیل مخالفت با اجرای طرح بود. درحالی که سفر استانی و سخنرانی اخیر رییس‌جمهور در جمع گیلانیان در لاهیجان بهترین فرصت برای اقناع افکارعمومی بود اما روحانی حتی نخواست تا مستقیم به بحث انتقال آب اشاره کند.

کنار هم چیدن پازل انتقال آب نشان می‌دهد که عملا دولت فاقد برنامه منطقی برای چنین مسائلی است و تلاش می‌کند تا ماجرا را به صورت موقت و فرمالیته حل نماید. با بکارگیری این روش شاید حتی در ابتدا مردم سمنان ابراز خشنودی کنند اما در دراز مدت ساکنان هر دو منطقه دچار بحران خواهند شد و اپیدمی وار مشکلات افزایش می‌یابد. همانند چالش‌هایی که پس از انتقال آب اصفهان به یزد، آب کهکیلویه به نواحی جنوبی و یا تنش انتقال آب کارون بوجود آمد.

خبری: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب | تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

موضوعی که موجب شکل گیری کمپین‌های متعدد و از همین حالا فراخوان‌هایی در فضای مجازی با مضمون تخریب تاسیسات انتقال آب و شکل‌گیری زنجیره‌انسانی به دور سواحل انتشار یافته که بیانگر دیگر تنش‌های اجتماعی ناشی از آن است.

اما روی دیگر سکه که به چالش بزرگ دیگری در گیلان و شمال مبدل شده، بحث مهاجرت بر اثر کم‌آبی است. درحالی که مسئولان عملا فاقد راه‌حل برای مهار جابجایی بی‌رویه جمعیت در کشور هستند، شاید انتقال آب دریا تنها نکته مثبتی که می‌تواند داشته باشد اینکه شیب این مهاجرت گسترده و سرازیرشدن جمعیت از نواحی دچار بحران آب به گیلان و سایر استان‌های شمالی را کمتر کند.

مهاجرت بی‌رویه و شکل‌گیری تنش اجتماعی نرم در نقاط مختلف این استان‌ها موجب شده تا برای بومیان این تصور به وجود آید که موقعیت‌های اقتصادی، شغلی و اجتماعی آنان بوسیله سیل گسترده غیربومی‌ها در حال مصادره‌شدن است و ادامه این مسیر هویت فرهنگی منطقه را دست خوش تغییرات اساسی می‌کند.

پاستورنشینان شاخص در سفر اخیر به گیلان در کنار افتتاح راه‌آهن و دیگر برنامه‌ها می‌توانستند بحث انتقال آب را با جلوگیری از مهاجرت بی‌رویه توجیه کنند. موضوعی که شاید قادر بود تا حجم گسترده‌ای از مخالفت‌ها را تا حدودی اقناع کند اما دولت انگار بدنبال آن نبود.

تبعات بین‌المللی و ورود دولت‌های آن سوی قلمرو دریا و همچنین پیوست‌های رژیم حقوقی خزر که دیگر جای خود. در هرحال آنچه از اظهارنظر پارلمان‌نشینان گیلان و مازندران به گوش می‌رسد اینکه طرح به هیچ وجه توجیه اقتصادی در شرایط کنونی کشور ندارد. بودجه عظیمی برای اجرا خواهد بلعید و از نظر کندی اجرای پروژه‌ها در ایران به عمر نوح نیاز دارد! حال شما وعده‌های به گل نشسته و هفتاد هزار پروژه بر زمین مانده کشور را هم بر آن بیافزایید.

۷۲۹۶/۲۰۰۷

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با اجتماعی، انتقال آب خزر، گیلان و رشت از تلگرام

«معاون امور جنگل» سازمان جنگل‌ها:

♦️ مجوزی برای اجرای «طرح انتقال آب خزر به کویر» نداده‌ایم! / اسکان نیوز

سه‌شنبه ۱۴ اسفند ٩٧؛


🔴 ‏عیسی کلانتری ‎، پروین فرشچی معاون محیط دریایی سازمان محیط زیست را به دلیل مخالفت با انتقال ‎آب خزر به ‎سمنان برکنار کرد! /مهر


🔻رییس جمهور جغرافیا بخواند!

🔹مخالفت «مرکز پژوهش‌های مجلس» و تاکید بر زیان ده بودن «طرح انتقال آب خزر» را مطالعه کنید!

🔹 به گزارش #اسکان_نیوز، پس از سفر سمنان که حسن روحانی موافقت دولتش را با «طرح شیرین سازی و انتقال آب خزر به کویر مرکزی» اعلام کرد؛ واکنش‌ها و نظرات بسیاری از سوی کارشناسان و فعالان حوزه‌های مختلف مخصوصا محیط زیست به این موافقت ابراز شد. واکنش‌ها آنقدر بی شمار بود که رییس جمهوری ناگزیر شد در سفر چند روز پیش خود به گیلان، به برخی از آنها پاسخ دهد؛ اما پاسخی غیرمستند و غیرعلمی.

جزییات بیشتر:


🔻معاون محیط زیست که مخالف انتقال آب خزر به سمنان بود برکنار شد

🔹معاون دریایی سازمان محیط زیست که با طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان مخالف بود توسط عیسی کلانتری برکنار شد.

🔹پروین فرشچی معاون پیشین محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست از برکناری‌اش از این معاونت خبر داد.

🔹گفته می‌شود دلیل برکناری فرشچی، مخالفت وی با طرح انتقال آب خزر به سمنان بوده که عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط‌زیست و معاون رئیس‌جمهور پیگیر آن است. /مهر

جزئیات بیشتر:


♦️ اعتراض‌ به طرح انتقال آب خزر به سمنان ادامه دارد

🔹 برکناری پروین فرشچی از معاونت محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست کشور به دلیل مخالفتش با انتقال آب خزر به سمنان انتقادهای زیادی را برانگیخت. برخی از نمایندگان مجلس از فرشچی حمایت کردند.

🔹 پروین فرشچی از ۲۲ دی ۹۲ معاونت دریایی سازمان محیط زیست را برعهده داشت و از نخستین روزی که او این مسئولیت را برعهده گرفته بود با طرح انتقال آب خزر به سمنان مخالفت کرده و آن را «غیرعلمی» و «غیرتخصصی» دانسته است.

📌 گزارش را در اینجا بخوانید:

t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳EOIF&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


🔷 با کنار گذاشتن فرشچی راه انتقال آب خزر به سمنان بازتر شد

💦 پروین فرشچی، معاون دریایی سازمان محیط زیست کشور، به دلیل مخالفت با طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان توسط عیسی کلانتری از کار برکنار شد. با برکناری او بزرگترین مانع طرح انتقال آب خزر به سمنان برداشته شده است.

💦 حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، تا بحال بارها با وجود مخالفت معاون دریایی محیط زیست کشور خواستار اجرای این طرح شده بود. او در سفری که اخیرا به سمنان کرد به اهالی این استان وعده داد که «دولت از شرکت‌هایی که در این پروژه ملی مشارکت کنند» حمایت خواهد کرد.

💦 با برکناری پروین فرشچی یکی از بزرگترین موانع سر راه اجرای طرح انتقال آب خزر به سمنان در بدنه دولت برداشته شده است اما مخالفت در مجلس ایران با این طرح اکنون افزایش یافته است. به ویژه نمایندگان استان‌های شمالی گیلان، مازندران و گلستان با انتقال آب خزر به «استان زادگاه روحانی»، رئیس جمهور مخالفت کرده‌اند و آن را غیرمسئولانه دانسته‌اند.

📌 گزارش را در اینجا بخوانید:

t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳EMpo&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سیلی که خانه قهرمان المپیک را زیر آب برد

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل

گلستان در سیل، استاندار در خارج کشور!

آخرین خبرآخرین خبر22 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدآخرین خبر/ عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در گفتگویی تلویزیونی اعلام کرد که استاندار گلستان از یک ماه قبل برای رسیدگی به مسایل خانوادگی در خارج از کشور حضور دارد و به همین دلیل در هنگام بروز سیل در این استان نتوانسته شخصا در محل حضور داشته باشد. صحبت‌های او را بشنوید.

ویدیو/ استاندار گمشده گلستان کجاست؟

انتخابانتخاب20 ساعت قبل

ویدیو/ ورود دیرهنگام استاندار معزول گلستان به جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان

انتخابانتخاب10 ساعت قبل

فیلم | طنز تلخ مهران مدیری درباره تصادفات جاده‌ای

خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل

تا حالا تهران رو از این زاویه‌ نگاه کرده بودید؟

همشهریهمشهری20 ساعت قبل

اخبار بیشتر