کتاب انقلاب اسلامی و انتخابات منتشر شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
کتاب انقلاب اسلامی و انتخابات منتشر شد

کتاب انقلاب اسلامی و انتخابات منتشر شد

مهرخبرگزاری مهر |
کتاب انقلاب اسلامی و انتخابات تألیف محسن جبارنژاد به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، امروزه مشارکت انتخاباتی به عنوان مهم‌ترین نوع مشارکت سیاسی، به عنوان یکی از معیارهای ارزیابی نظام‌های سیاسی محسوب می‌شود.

انقلاب اسلامی ایران به گواه تاریخ، تجلی بزرگ‌ترین عرصه ظهور مشارکت سیاسی و مردمی در تاریخ معاصر ایران بوده است پس از انقلاب اسلامی با بسط و توسعه‌ی ساز و کارهای مردم سالاری و نیز ایجاد تمهیدات لازم نهادی، تجربه‌ای بی نظیر در عرصه‌ی مشارکت انتخاباتی ملت ایران رقم خورد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

این اثر واگویه‌ای است از ابعاد گونه‌گون تأثیر انقلاب اسلامی ایران بر ابعاد و مؤلفه‌های انتخابات و نیز تحلیلی است بر چهار دهه تجربه‌ی مشارکت انتخاباتی جمهوری اسلامی ایران.

کتاب انقلاب اسلامی و انتخابات تألیف محسن جبارنژاد به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به همت پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با انقلاب اسلامی ایران، مشارکت مردمی و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از تلگرام

#دیدگاه_همراهان_جامعه_نو

🔻 چهل‌سالگی انقلاب اسلامی ایران

🖌 علی نادربابایی

▫️تردیدی نیست حوادث چهل سال پیش در جامعه ما که منجر به یک رخداد مهمی شد، در نتیجه عوامل مختلفی بود. از جمله عوامل داخلی، میتوان به تقلید از مرجعیت شیعه اشاره نمود.

حکومت سلطنتی پهلوی با تمام گامهایی که در راستای توسعه کشور و تامین رفاه اجتماعی مردم برداشته بود، خودکامگی و استبداد شاه و سرکوب مخالفان بزرگترین عامل در داخل ایران و مناسبات اقتصادی و نظامی در بیرون از مرزهای ایران و کشورهای قدرتمند جهان، موجی از مخالفان را تشکیل داد و به سرنگونی رژیم منتهی شد.

شاه به گور رفت اما خودکامگی مدفون نشد، ریشه انداخت و جوانه زد و در سیمای مذهبی ظاهر گردید.

✅ بخش عمده‌ای از مردم فردپرست هستند، پرستندگانی که اگر معشوق نیابند، از چوب و سنگ می‌تراشند و گاهی نیز با تغییر چهره‌ها‌، به پرستش خود پایدارند.

شخصیت‌گرایی بزرگترین آفت انسانهاست، فرقی ندارد که این شخصیت‌گرایی در منظر مذهب باشد و یا سیاست و حکومت، مجذوب هرکس که باشیم، خواسته یا ناخواسته بصیرتمان در برابر حقایق بسته خواهد ماند.

❇️ در سوره زخرف خداوند چنین یادآوری می‌فرماید:

أفنضرب عنکم الذکر صفحا أن کنتم قوما مسرفین ﴿۵﴾

آیا به صرف اینکه نام جمهوری اسلامی برای نظام حکومتی گذاشتید، میتوانید از قانونمندی خداوند به خاطر اسراف‌کاری‌هایتان فرار کنید؟

✅ قانونمندی‌های خداوند گریزناپذیر و غیر قابل بازگردانیدن و غیرقابل انکار هستند و با قوانین ساخته بشر متفاوتند چرا که در قوانین بشری، قانونگذار و مجری انسانها هستند و نسبت به اجرا و انجام این قوانین تابع تمایلات خاصی می‌شوند و اجرای قانون را مورد جراحی قرار می‌دهند و یا در مواردی از رنگ و قیچی استفاده می‌کنند تا اجرای قانون مطابق امیال افراد تغییر نماید.

❇️ در آیه‌ای از سوره نحل، خداوند کشوری را مثل زده و می‌فرماید

وضرب الله مثلا قریة کانت آمنة مطمئنة یأتیها رزقها رغدا من کل مکان فکفرت بأنعم الله فأذاقها الله لباس الجوع والخوف بما کانوا یصنعون ﴿۱۱۲﴾

✅ پیوند رسالت و قومیت، پیوندی ناگسستنی است و این موضوع در آیات بسیاری، در قرآن تصریح شده است که برای هر قومی رسولی از میان خودشان و با زبان خودشان بعنوان یک قانونمندی پایدار، قابل‌توجه و غیر قابل انکار می‌باشد.

قومیت شامل جغرافیا (زمان و مکان)، فرهنگ و تمدن و تاریخ هر ملتی است که معارف دینی را در انطباق با عرف اجتماعی قابل تبیین و تصدیق می‌کند، این ویژگی بطور شگفت‌انگیزی برای پویایی و بالندگی دین اسلام، در کتاب قرآن بیان شده است تا بشریت را در راستای رشد و تکامل تعالی بخشد، مردم را از شرک و عبادت غیر خدا بازدارد، از خرافه‌پرستی و تفرقه در دین اسلام (مذهب گرایی) و جهل و نادانی بترساند، برای کسانی که به آیات خداوند ایمان بیاورند، در اصلاح آن بکوشند، برای آگاهی مردم روشنگری نمایند، نوید زندگی بهتر در کنار هم می‌دهد.

❇️ ویزید الله الذین اهتدوا هدى والباقیات الصالحات خیر عند ربک ثوابا وخیر مردا ﴿۷۶﴾مریم


#الف

🔻لاف و بلوف!

▫️شورای سردبیری: در جریان جنگ جهانی دوم به سال ۱۹۴۴، متفقین تهاجمی بسیار بزرگ از جزیره انگلیس به ساحل نرماندی در فرانسه انجام دادند تا آلمانی‌ها را پس بزنند و از سمت غرب به سوی برلین و براندازی حکومت نازی پیش بروند. باید از کانال مانش رد می‌شدند ولی تدارک عبور بیش از یکصد هزار سرباز و هزاران کامیون، تانک و تجهیزات را از دید جاسوسان آلمان و هواپیماهای گشتی پنهان می‌کردند. باید آلمانی‌ها را درباره محل پیاده کردن نیرو و زمان آن فریب می‌دادند. تظاهر کردند نیروهایشان در محل دیگری مجتمع شده‌اند و روز قبل از حمله هم تحرکاتی در آن نقطه دروغین انجام دادند. اسم این کار «بلوف» است. مثال دیگرش در قمار است: هنگامی که احتمال باخت زیاد است، تظاهر می‌کنند دستشان پر است تا طرف مقابل بترسد و بازی را واگذار کند. احتیاج به جسارت و پذیرش ریسک بالا هم دارد. نمونه دیگر ماجرای دستگیری ملوانان انگلیسی توسط نیروهای ایرانی حدود یک دهه پیش است که بلوف نخست وزیر بریتانیا دایر بر حمله نظامی به خوزستان در صورتی که ملوانان در عرض ۲۴ ساعت آزاد نشوند به آزادی آنها منجر شد.

نقطه مقابل بلوف، «لاف» است. نیاز نیست مثال از اعماق تاریخ بیاوریم. تقریبا هر روز از طرف مکلاها و معمم‌ها یا یونیفرم‌پوش‌ها به رگبار لاف‌های حکومت بسته می‌شویم. نمونه‌های قابل توجه امروزش (دوشنبه) یکی فرمانده نیروی دریایی است که می‌خواهد در اقیانوس اطلس نیز حضور نظامی داشته باشد، دیگری فرماندهی است که می‌گوید توان نظامی ایران آنقدر بالاست که هیچکس جرات نمی‌کند با آن درگیر شود، یک رسانه هم با اشاره به اتهامی که به ایران دایر بر مداخله در امور دیگران از طریق شبکه‌های اجتماعی زده‌اند نوشته است در این سوی جهان فقط سه قدرت بزرگ چین و روسیه و ایران این توانایی‌های بالا را دارند! حتی یکی هم رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه است که مدعی شده انقلاب اسلامی ایران ترکی در نظام دوقطبی جهانی ایجاد کرد. لاف هم مثل بلوف برای ترساندن است، اما بیش از جسارت، به ساده‌دلی نیاز دارد و در مورد ریسک آن هم باید گفت لافزن‌ها معمولا سواد درک ریسک ندارند، هرچند کارشان می‌تواند خطرزا هم باشد. در نتیجه بلوف و لاف دو شیوه کاملا مغایر از کار در می‌آیند: اولی تظاهر به نداشتن چیزی یا برنامه‌ای است، و دومی تظاهر به داشتن چیزهایی فراتر از آنچه هست. اولی هوشمندانه است و دومی ساده‌لوحانه.

البته شاید همیشه ساده‌لوحانه نباشد. مثلا این تلقی هست که در ایران مخاطب اصلی لافهای ظاهرا دارای مخاطب خارجی، مردم کوچه و بازارند و نه خارجی‌ها، وبنابراین لاف زنی می‌تواند حاصل محاسبه‌ای پیچیده‌تر از امور ساده‌لوحانه باشد: این محاسبه که مردم باید احساس کنند اگر گرفتاری فراوان دارند، در عوض حکومت مقتدری هم دارند که ناو به اقیانوس اطلس و قلب ناتو می‌فرستد، همه دنیا از قدرت نظامی‌اش هراس دارند، می‌تواند با ارتش سایبری خود روی انتخابات آمریکا اثر بگذارد، و جهان را هم دوپاره کرده و بر پیکر جهان دوقطبی ترک انداخته است. این نوع لافها، معمولا برای حکومتی که قضاوتی عقلانی آن را بازنده به تقصیر بر سر میز قمار جهانی از کار در می‌آورد، آخرین اهرم همراه کردن عوام است.

اما زیان این لاف‌ها در ایران زیاد است. طراحان لاف‌ها اشخاص کم‌استعدادی هستند و به تصویر رجز در آینه رقبا و دشمنان توجه نمی‌کنند. مثلا اسرائیل این سوءاستفاده را از لاف‌های ما درباره خودش می‌کند که مظلوم‌نمایی و رفتار خودش را توجیه کند، در حالی که ما نه توان و نه قصد انجام حرکت جدی ضد دولت صهیونیستی را داریم. می‌خواهیم عوام را شاد کنیم و به کله‌شان باد بیندازیم تا شب با احساس قدرت بخوابند و مصیبتهای زندگی‌شان را فراموش کنند، اما برای آنها دردسر خارجی می‌آفرینیم. برای مردم جوری حرف می‌زنیم که فکر کنند در عراق و سوریه بدون اذن ما برگ از درخت نمی‌افتد و بعضی کشورهای منطقه در حد مستعمره ما هستند و ترجمه عربی این حرفها به تبلیغات دردسر ساز در کشورهای عربی و انباشت کینه ضد ایرانی منجر می‌شود. لاف هایی بس کم مایه، که ملات غلیظی برای دفن منافع ملی فراهم می‌سازند.

دانش و توانایی بلوف زدن را نداریم و می‌توانیم نیازی هم به آن نداشته باشیم؛ اگر حکومت بپذیرد کار ما در سپهر احاطه‌کننده کشور، با تنش زدایی و پا پس کشیدن از موقعیت‌های بلاخیز بین‌المللی بهتر به سامان می‌شود. به لاف هم نیاز نداریم در این جهانی که عمده‌ترین جاری سطح آن اطلاعات، خبر، و داده است؛ نه به بزرگتر نشان دادن شهر زیرزمینی موشک‌ها نیاز هست، نه موجودی خزانه، و نه تعداد جان برکفان. تنها راه حکومت برای نگه داشتن مردم در کنار ستون حفظ خیمه نظام، رفتار خردمندانه مصلحت‌جو و محافظه‌کار بین‌المللی و رفتار عقلانی اندکی صادقانه‌تر در پیشگاه جامعه است.


محسن رضایی: دولت خودش را به خواب زده است

دبیر مجمع تشخیص مصلحت:

🔸دولت و مجلس نزدیک به سه چهارم بودجه را در شرکت‌های دولتی بسته‌اند که در اختیار مدیران است. بخش اعظم بودجه عمومی هم در اختیار دولت قرار دارد. از این مقدار چیزی در حدود ده درصد عمرانی است.

🔸این بودجه هیچ تناسبی با شرایط تحریمی و جنگ اقتصادی ندارد؛ اولا صرفه‌جویی در آن دیده نشده است ثانیا مشارکت مردمی در آن ضعیف است ثالثا کسری بودجه ۹۸ را نشان می‌دهد که دولت خود را به خواب زده است.


🔻پیروز حناچی در پیامی، درگذشت دبیر کل حزب موتلفه اسلامی و شهردار اسبق تهران را تسلیت گفت.

متن پیام بدین شرح است:

بازگشت همه به سوی اوست

شادروان محمد‌نبی حبیبی از پیشکسوتان انقلاب اسلامی ایران و از چهره‌های شاخص نظام بودند که در دوران دفاع مقدس مسئولیت اداره پایتخت با ایشان بود و علی‌رغم همه مشکلات دوران جنگ، شهر را به خوبی اداره کرده و خدمات ماندگار و خاطرات روشنی از خویش به جا گذاشتند.

خبر درگذشت ایشان در شرایطی که کمتر از سه هفته پیش در نشست مشترک شهرداران تهران پس از انقلاب، خدمت ایشان بودیم و ضمن بهره بردن از نظرات و راهکارهایشان برای حل معضلات امروزی پایتخت، نماز ظهر و عصر را هم به امامت این شخصیت مومن و انقلابی برگزار کردیم، موجب تاثر و اندوه فراوان شد.

اینجانب، درگذشت جناب آقای حبیبی را به خانواده محترم ایشان، شهروندان تهرانی و مردم ایران تسلیت گفته و برای آن عزیز فقید رحمت و مغفرت الهی آرزومندم.

پیروز حناچی

شهردار تهران


🔴 انتخابات پارلمانی در کره‌شمالی برگزار شد

انتخابات پارلمان کره شمالی روز یکشنبه ۱۹ اسفند برای راه‌یابی ۷۰۰ عضو مجلس ملی این کشور برگزار شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در این انتخابات رای‌دهندگان تنها با یک نامزد دولتی برای هر کرسی روبرو هستند و رای خودشان را برای نشان دادن تایید، یا به ندرت برای عدم پذیرش یک نامزد به صندوق‌های رای می‌اندازند.

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در این انتخابات از حوزه منطقه‌ای خود در «پیونگ یانگ» نامزد شده است. او به طور کامل حزب حاکم، دولت و ارتش را تحت کنترل دارد.

در انتخابات کره‌شمالی معمولا میزان مشارکت مردمی ۹۹ درصد یا بالاتر اعلام می‌شود و مشارکت در رای‌گیری یک مسئولیت و وظیفه است.

طبق قوانین کره‌شمالی، شهروندان از سن ۱۷ سالگی می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.


📝📝📝فارین پالیسی بررسی کرد:

ترامپ در ایران به دنبال چیست؟

✍️ استیون کوک

✅استیون کوک در فارین پالیسی نوشت: دولت ترامپ تلاش دارد نشان دهد که کنفرانس اخیری که به منظور ترویج صلح و ثبات در خاورمیانه در ورشو برگزار شد، هدفش نشان دادن اتحاد و انسجام جهانی برای منزوی کردن ایران بوده است. اما تردیدی نیست که این نشست شباهت زیادی به یک نشست آمادگی برای جنگ داشت که بسیار آشنا به نظر می‌رسید. این نشست که با شرکت مایک پنس، معاون رییس‌جمهور آمریکا، مایک پومپئو وزیر امورخارجه آمریکا، نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، وزرای خارجه کشور‌های عربی و وزرای خارجه لهستان و بریتانیا برگزار شد، همزمان شده بود با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران. جان بولتن مشاور امنیت ملی آمریکا نیز با ارسال یک پیام تصویری، از این فرصت برای تکرار دوباره فهرست بلندبالای اتهامات و نگرانی‌های واشنگتن از ایران استفاده کرد. بولتون در انتهای پیام با مخاطب قرار دادن ایران گفت: «بعید می‌دانم سالگرد‌های زیادی برای شما باقی بماند». پنس نیز از این کنفرانس استفاده کرد تا مواضع تندی علیه متحدان اروپایی آمریکا بگیرد و آن‌ها را به حمایت از دشمن آمریکا متهم کند.

https: //telegra. ph/٪D۹٪۸۱٪D۸٪B۱٪D۸٪AF٪D۸٪A۷٪DB٪۸C-٪D۸٪A۸٪D۹٪۸۷٪D۸٪AA٪D۸٪B۱--٪D۹٪۸۵٪D۸٪B۵٪D۸٪B۷٪D۹٪۸۱٪DB٪۸C-٪D۸٪AA٪D۸٪A۷٪D۸٪AC٪D۸٪B۲٪D۸٪A۷٪D۸٪AF٪D۹٪۸۷-۰۲-۲۴-۳


در ادامه بخوانید

وقتی یک فیلم امنیت ملی را به خطر می‌اندازد!

الفالف1 روز قبل
وقتی یک فیلم امنیت ملی را به خطر می‌اندازد! گروه فرهنگی الف، ۳۰ تیر ۱۳۹۸، ۱۵:۵۹ ۳۹۸۰۴۳۰۱۳۹رضا زهتابچیان، کارگردان فیلم سینمایی «دیدن این فیلم جرم است» در واکنش به ۵ ماه کش و قوس اکران این فیلم، با انتشار سکانسی کنایه‌آمیز از فیلمش در اینستاگرام، نوشت: وقتی یک فیلم، امنیت ملی را به خطر می‌اندازد!

نمایشگاه حقوق بشر آمریکایی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

توسعه کسب و کارهای نوپا در الکامپ

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
بر اساس این گزارش همه مقدمات تسهیل سفر جانبازان فراهم شده است تا جانبازان بتوانند مناسک حج را به راحتی برگزار کنند. امسال بیش از ۵ هزار جانباز به همراه خانواده شهدا و ایثارگران، به حج تمتع اعزام می‌شوند. بر اساس این گزارش همه مقدمات تسهیل سفر جانبازان فراهم شده است تا جانبازان بتوانند مناسک حج را به راحتی برگزار کنند. امسال بیش از ۵ هزار جانباز به همراه خانواده شهدا و ایثارگران، به حج تمتع اعزام می‌شوند. گفتنی است زمان اعزام کاروان جانبازان ساعت ۴ صبح فردا یکم مردادماه و زمان مراجعت آن نیز یکم شهریور خواهد بود
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
وی افزود: باید بپذیریم که امروزه یکی از اصلی‌ترین نیاز‌های بشر، تامین اجتماعی است چرا که قبل از تولد تا پس از مرگ را در بر می‌گیرد. صادقی فر تاکید کرد: امروزه در دنیا به تامین اجتماعی به عنوان شاخص اصلی تحقق عدالت اجتماعی نگریسته می‌شود، زیرا فلسفه وجودی تامین اجتماعی، گسترش عدالت اجتماعی است و اینکه بتواند از افزایش فقر به ویژه فقر مطلق جلوگیری کند. معون فرهنگی - اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریج کرد: باید مشارکت همه گیر و عام وجود داشته باشد تا ساختار تامین اجتماعی کارایی خودش را نشان دهد. اهداف توسعه هزاره و پایدار نیز هنگامی به وقوع می‌پیوندد که ساختار و نظام‌های تامین اجتماعی در جایگاه واقعی خودش قرار گیرد و در سطح نظام رفاهی کمک کند. ده چالش مهم در حوزه تامین اجتماعیبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ابراهیم صادقی فر در پانزدهمین نشست علمی «دوشنبه‌های فرهنگی و اجتماعی» گفت: هنگامی که سازمان بین المللی کار ILO بحث کار شایسته را مطرح کرد، در کنار حقوق بنیادین کار، اشتغال برای همه و گفت و گوی اجتماعی، یکی از مباحث اصلی اش را حمایت اجتماعی اعلام و ساختار تامین اجتماعی و اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی را ذیل آن تعریف کرد. سخنران پانزدهمین نشست علمی «دوشنبه‌های فرهنگی و اجتماعی» اعلام کرد: ۱۰ چالش در حوزه تامین اجتماعی در کشور‌های مختلف را می‌توان تعیین کرد که بسته به شرایط اقتصادی و اجتماعی، اولویت‌های این چالش‌ها برای هر کشوری متفاوت است. حسام نیکوپور ۱۰ چالش جهانی را پرکردن شکاف پوشش، نابرابری‌ها در طول دوران زندگی، سالمندی جمعیت، اشتغال کارگران جوان، بازار کار و اقتصاد دیجیتال، سلامت و مراقبت‌های بلندمدت، ریسک‌های جدید، شوک‌ها و رویداد‌های جدید، حمایت از کارگران مهاجر، تحولات فناوری و انتظارات عمومی بالاتر برشمرد. وی اظهار کرد: در اغلب کشور‌ها دسترسی به خدمات سلامت، پیشروترین خدمات تامین اجتماعی بوده است، اما در منطقه آسیا و نیز کشورمان، «تحت پوشش تامین اجتماعی قرار داشتن» در اولویت چالش‌ها به شمار می‌آید. وی تاکید کرد: هنگامی که تامین اجتماعی، اشتغال محور است، بنابراین با از بین رفتن اشتغال، تامین اجتماعی دچار مشکل می‌شود. نیک پور سپس به یکی دیگر از چالش‌های جهانی تامین اجتماعی تحت عنوان نابرابری‌ها در طول زندگی اشاره کرد و گفت: در سده اخیر فقر در حال کاهش بوده، اما نابرابری‌ها در حال افزایش بوده و شکاف دستمزد‌ها و شکاف جنسیتی دستمزد هم بیشتر شده است. سخنران این نشست فرهنگی تصریح کرد: ۵۰ درصد از جمعیت جهان، یک درصد ثروت را در اختیار دارند. نیکوپور افزود: پیش بینی می‌شود در سال ۲۱۰۰ میلادی، جمعیت سالمند جهان به ۱۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر برسد. وی، نتیجه‌ای از پژوهش دیگر را مطرح کرد و گفت: ۶۵ درصد دانش آموزان کنونی، در آینده مشاغلی خواهند داشت که الان وجود ندارد و این، نشان دهنده سرعت تحولات بازار کار است. نیکوپور در پایان خاطرنشان کرد: حوداث شغلی در فضای مجازی، کمتر است، اما استرس، افزایش یافته و سلامت روانی، کاهش می‌یابد، زیرا ماهیت کار، از فیزیکی بودن به سمت روحی و روانی بودن در حال تغییر است.

نظرها

اخبار بیشتر