1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اقتصادی
تورم در کمین بازار مسکن

تورم در کمین بازار مسکن

خبرگزاری ایرنا |
تهران- روزنامه همدلی در گزارش امروز خود (یکشنبه) به مصوبه افزایش سقف وام مسکن در خانه‌دار کردن اقشار کم‌درآمد پرداخته و تورم را در بازار مسکن ارزیابی کرده است.

شورای پول و اعتبار در حالی مصوبه افزایش تسهیلات مسکن را در دستور کار خود قرار داده است که حداقل تجربه سال‌های گذشته در این زمینه نشان می‌دهد، بالا بردن نرخ وام، تاکنون کمکی به خانه‌دار شدن دهک‌های ضعیف و متوسط جامعه نکرده است. بر اساس گزارش‌ها، تغییرات وام مسکن در سال آینده به این صورت است که رقم تسهیلات برای مجردها از ۷۰ میلیون تومان به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یابد، اما برای زوجین این رقم در همان ۱۶۰ میلیون تومان باقی بماند. خبر افزایش وام مسکن آن‌هم در شرایطی که در سال جاری قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت، با رشد ۹۰ درصدی همراه بوده است، اگرچه خبر خوبی برای اقشار کم‌درآمد جامعه است، اما واقعیت چیز دیگری است.

نگاهی به دنیای پر حاشیه مسکن از سال‌های گذشته تاکنون نشان می‌دهد، هر بار که قیمت وام افزایش یافته، نه تنها زمینه برای خرید خانه‌اولی‌ها مهیا نشده است، بلکه حتی بهانه‌ای نیز به دست دلالان و صاحبخانه‌ها افتاده تا قیمت‌ها را بالا ببرند. در ساده‌ترین تحلیل می‌توان گفت که به دلیل اینکه قیمت‌گذاری در این بازار قانون مشخصی را ندارد، نگاه شخصی و هر سلیقه‌ای به راحتی می‌تواند با هر اتفاق سیاسی یا اقتصادی، این بازار را به هم بریزد. تا جایی‌که بسیاری از گزارش‌های میدانی نیز حکایت از این موضوع دارند که قیمت‌‎ها حتی در یک خیابان و محله نیز با یکدیگر متفاوت است. مصداق این اتفاق در جریان نرخ ارز بود که مشاهده شد و قیمت دلار بهانه‌ای به دست صاحبخانه‌ها داد تا هر چه می‌توانند از این آب گل آلود ماهی بگیرند و نرخ فروش و حتی اجاره‌بها را افزایش دهند.

حالا چند ماهی از این ماجراها گذشته و با وجود کاهش نوسانات نرخ ارز، هنوز هم قیمت‌ها در این بازار می‌تازند. سوالی که به ذهن می‌رسد این است که با چه سیاستی دولت می‌تواند در کاهش نرخ مسکن و بالا بردن توان خرید اقشار کم درآمد نقش داشته باشد. اظهارنظرها در این زمینه متفاوت است.

عده‌ای از دست‌اندرکاران اقتصادی بر این باور هستند که باید وضعیت عرضه و تقاضا در بازار مسکن بهبود یابد. هر چند به باور عده دیگری مشکل بازار مسکن کمبود خانه نیست، بلکه کاهش قدرت خرید مردم است که باعث شده تا سایه رکود هر چند وقت یکبار بر سر این بازار سنگینی کند.

تحت چنین شرایطی به‌نظر می‌رسد افزایش وام مسکن می‌توان در بالا بردن قدرت خرید مردم نقش داشته باشد، اما مشکل اساسی این است که نوسان در این بازار به حدی است که هر چه رقم تسهیلات بالاتر می‌رود به همان اندازه یا شاید بیشتر از آن مقدار، قیمت‌ها شروع به رشد می‌کنند.

تجربه ناموفق سیاست‌گذاران در حوزه مسکن بارها از زبان سکانداران اقتصادی نیز شنیده شده است. دی ماه سال جاری بود که محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، به ایسنا گفته بود: «موضوعاتی همچون افزایش رقم تسهیلات مسکن در شورای پول و اعتبار مطرح می‌شود، ولی آنچه مهم است این‌که باید قدرت خرید مردم را افزایش دهیم.» نکته قابل توجه این است که بر اساس گزارش‌های رسمی، طی ۸ ماه ابتدایی سال جاری قدرت خرید مردم ۸۰ درصد افت کرده است، این در حالی است که قیمت مسکن در آبان امسال در مقایسه با سال گذشته ۹۰ درصد گرانتر شده است. تحت این شرایط آیا افزایش ۳۰ میلیون تومانی وام مسکن می‌تواند کمکی به خانه‌دار کردن اقشار کم‌درآمد کند؟

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

فرشید پورحاجت، دبیر کانون انبوه‌سازان نیز از جمله مخالفان بالا بردن رقم تسهیلات مسکن است. او در این زمینه به ایسنا گفته است: «منابع بخش مسکن به جای صندوق پس‌انداز مسکن یکم، باید به دو حوزه تولید و بازآفرینی اختصاص یابد.»

کارشناسان چه می‌گویند؟

پرونده افزایش وام مسکن در حالی روی میز مسئولان بانک مرکزی باز شده است که اظهارنظرهای مختلفی در این زمینه وجود دارد. افزایش تسهیلات مسکن با توجه به اینکه مقصدی برای جذب سرمایه‌های سرگردان مردم وجود ندارد، از نگاه عده زیادی از دست‌اندرکاران اقتصادی زمینه را برای افزایش قیمت‌ها و تورم فراهم می‌کند.

هادی حق‌شناس در این زمینه به «همدلی»، می‌گوید: «مردم به دلیل نوسان موجود در بازار دلار و مسکن سرمایه‌های خود را روانه این بازار می‌کنند تا طی مدت کوتاهی به سود خوبی برسند، اما اگر این اطمینان وجود داشته باشد که طی یک زمان مشخص، سود بانکی بیشتر از سود مسکن خواهد بود در این صورت پول‌های سرگردان به این بازار نخواهد رفت.»

آن‌طور که از اظهارنظرهای کارشناسان برمی‌آید، یکی از مشکلات بازار مسکن در ایران این است که عده‌ای سرمایه‌دار با هدف سرمایه‌گذاری وارد این بازار شده‌اند و حتی ترجیح می‌دهند تا با حداکثر سود خانه خود را به دست متقاضیان برسانند. واضح است که تحت این شرایط مسکن احتکار شده و قیمت‌ها نیز افزایش می‌یابد. این در حالی است که برخی از کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که با افزایش تسهیلات شاید نتوان قدرت خرید مردم را بالا برد، اما دست کم این موضوع می‌تواند کمکی به رونق در بازار کند. چرا که با توجه به افزایش بی‌سابقه قیمت‌ها در بازار مسکن و کاهش قدرت خرید مردم، بسیاری از مشاوران املاک یکی از مشکلات این بازار را رکود همراه با تورم می‌دانند.

هر چه که هست، حالا دولت در حالی مکلف به اجرای مصوبه افزایش سقف وام مسکن است که نمایندگان مردم در مجلس می‌گویند، اگر دولت و بانک‌ها مصوبه جدید شورای پول و اعتبار را اجرا نکنند قطعا نمایندگان از ابزارهای نظارتی خود برای اجرایی شدن مصوبه استفاده خواهند کرد. باید دید در سال جدید مسکن به کدام سمت و سو می‌رود و سیاست افزایش وام کمکی به خانه‌دار شدن اقشار کم‌درآمد خواهد کرد یا خیر؟ هر چند با توجه به تورمی که هر بار با افزایش وام مسکن اتفاق می‌افتد بعید بنظر می‌رسد که این سیاست در خانه‌دار کردن مردم موفق عمل کند.

روزنامه همدلی

۷۲۴۷/

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با اجتماعی، بازار مسکن، تورم و روزنامه از تلگرام

🗞 مرور روزنامه‌های صبح|دعوا بر سر تاکسی بهارستان

➕روزنامه‌های هردو جناح امروز با ماجرای محدودکردن نمایندگی مجلس به سه‌دوره، مخالفت کرده‌اند؛ اما روزنامه‌های اصول‌گرا بیش‌تر با استانی‌شدن انتخابات مجلس مشکل دارند …

➕یک روزنامه بررسی کرده که چه کنیم بازار مسکن از این اوضاع اسف‌بار دربیاید …

➕یک روزنامه هم فهرست کسانی که در مجمع‌تشخیص با پیوستن ایران به FATF موافق‌بوده‌اند، چاپ کرده

#مطبوعات


♦️زمستان ٩٧: فصل حساس در بازار مسکن

▫️قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران که طی بهار ۹۲ تا بهار ۹۶ حول و حوش ۴ تا ۴٫۵ میلیون تومان بود، پس از بهار ۹۶ طی ۱۸ ماه، با رشدی تند، به حدود ۹٫۵ میلیون تومان در شرایط کنونی رسیده است.

نکته حائز اهمیت این است که فعالین بازار مسکن، همانطور که در زمستان ۹۵ رونق آتی این بازار را باور نمی‌کردند در زمستان ۹۷ نیز باور رکود چندساله برایشان سخت است. در هرصورت چه فعالین بازار مسکن باور کنند و چه باور نکنند، انرژی این بازار به سرعت در حال تخلیه است و هرچه به سال ۹۸ نزدیکتر شویم احتمال توقف افزایش قیمت مسکن، افزایش می‌یابد.

در واقع بازار مسکن طی یک و نیم سال گذشته با سرعت، مسیر را پیموده است (دوره رونق) و در حال ورود به فضا مه آلود است (گذار از رونق به رکود). در چنین فضایی، انتخاب مسیر دشوار و ضریب خطا افزایش می‌یابد. هرچند نمی‌توان زمان دقیقی برای پایان این مه، مشخص نمود اما با توجه به حجم معاملات، نسبت قیمت به اجاره مسکن و تجربه ادوار قبلی می‌توان پیش بینی نمود که به زودی مه، تمام و حرکت قیمتی بازار مسکن متوقف خواهد شد (دوره رکود).

در شرایط کنونی، سوداگران باتجربه بازار مسکن می‌خواهند با تحریک موج پایانی بازار، واحدهای خود را در حداکثر قیمت ممکن به فروش رسانند. یکی از ادعاهای ایشان که به کرات شنیده می‌شود این است که مسکن‌های نوساز کنونی با مصالح ساختمانی ارزان قیمت ساخته شده‌اند و هنوز تورم مصالح ساختمانی بطور کامل تخلیه نشده است! این سخن همانقدر خنده دار است که یک فروشنده خودرو چون سال گذشته خودرواش را ارزان خریده است الان هم آن را ارزان بفروشد! یا سازنده مسکنی که ۱۰ سال قبل مسکن ساخته است به قیمت آن زمان بفروشد!

بازیگران اصلی بازار مسکن تهران در زمستان سال جاری، از یکسو سوداگران باتجربه هستند که می‌خواهند از این بازار خارج شوند و در سوی دیگر تازه واردهایی که به طمع عقب نماندن از قافلۀ سود یکسال گذشته، به آب و آتش می‌زنند تا خرید خود را انجام دهند! با این حساب، دام بازار مسکن در حال پهن شدن توسط سوداگران برای طمعکاران تازه کار است.

خریدارانی که در زمستان سال جاری (اپیزود پایانی رونق)، وارد بازار مسکن می‌شوند نباید انتظار رشد محسوسی در این بازار طی سالهای پیش رو داشته باشند. ایشان درآینده، زمین و زمان را مقصر خواهند دانست درصورتیکه تقصیر، از طمع خودشان است.

زمستان سال جاری، فصل شکار طمع کاران در بازار مسکن تهران است / بازار مسکن


قیمت مسکن ۱۰ سال ساخت در تهران چند است؟ + جدول

💢بازار مسکن پایتخت و به تبع آن شهرهای بزرگ کشور در سال‌جاری روزهای پر فراز و نشیبی را طی کرد. همزمان با آغاز سال ۹۷، بازار مسکن با انتقال از دوره «پیش‌رونق» و قرار‌گیری در دوره «رونق»، یک فصل پر‌معامله و همراه با رشد قیمت متفاوت نسبت به سال قبل را تجربه کرد.

💢اما با نزدیک شدن به روزهای پایانی فصل بهار، ریزش سریالی حجم معاملات آغاز شد. در این حین، بر خلاف حجم معاملات، قیمت مسکن در یک شیب تند رو به افزایش گذاشت. تا اینکه از شهریورماه، روند رشد ماهانه قیمت مسکن در یک شیب نزولی قرار گرفت و نهایتا در دی ماه کمترین سطح تورم ملکی در سال جاری ثبت شد.

💢کاهش حجم معاملات در ماه‌های اخیر از یکسو و کاهش قدرت خرید متقاضیان مصرفی در مقایسه با قیمت‌های افزایش یافته سبب شد تا بازار مسکن به فاصله چندماه از آغاز رونق مسکن در یک وضعیت شبه رکودی قرار گیرد.

💢در حال حاضر نیز اگرچه مشاوران املاک طی چند هفته گذشته از آخرین مراجعات متقاضیان به بازار برای خرید یا فروش خبر می‌دادند اما اکنون عنوان می‌کنند در یک هفته پایانی سال به دلیل نزدیک شدن به تعطیلات نوروزی حجم مراجعات به بنگاه‌های املاک به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کرده است.

در جدول نبض بازار امروز قیمت پیشنهادی برای آپارتمان‌های بیش از ۱۰ سال ساخت ارائه شده است👇

اقتصادنیوز👇


در #جمعه_نامه، ضمیمه امروز روزنامه دنیای اقتصاد بخوانید:

🔻۱۳ داستان ۹۷

🔻سلاطین بر دار

🔻پنج سکانس از بورس ۹۷

🔻سردرگمی بنزینی

🔻هر پنج‌روز یک بخشنامه

🔻دو پلان از کمبود کالا

🔻له‌له‌ برای دلار ۴۲۰۰

🔻حمله ارزی به بازار مسکن

🔻خودروسازی در لبه پرتگاه

🔻خواب زمستانی بازار موبایل

🔻و.. ‌.


تحلیل تخصصی در شب چراغ: جهت یابی آینده بازار مسکن

آیا تورم مسکن گریبان اجاره‌نشین‌ها را نیز خواهد گرفت؟

✍️محمد ارباب افضلی

مطابق با اطلاعات موجود از تحولات بازار مسکن شهر تهران، در آذر ماه امسال تورم مسکن در تهران به بیش از ۹۰ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل رسیده است. درحالیکه تورم اجاره‌بها در آمار رسمی، در حدود ۱۹ درصد است. هرچند نرخ رشد اجاره‌بها در ماه‌های گذشته از سال‌جاری در تهران از روندی صعودی برخوردار بوده اما رشد آن، به مراتب کمتر از رشد قیمت مسکن بوده است.

حال سوالی که به ذهن متبادر می‌شود این است که در شرایطی که قدرت خرید بسیاری از متقاضیان مسکن به واسطه شوک ارزی اخیر و افزایش قیمت شدید مسکن از دست رفته است و بسیاری از آنها به امید بازگشت آرامش قیمتی به بازار به اجاره‌نشینی استمرار بخشیده‌اند، آیا امکان تسری تورم‌های بالا به بازار اجاره‌بها نیز وجود دارد؟

پاسخ به این پرسش در گرو بررسی دو مسأله «ضوابط تعیین اجاره بها» و «عوامل اثرگذار بر تعیین اجاره‌بها» در بازار مسکن است که در ادامه این نوشتار سعی می‌شود به طور مختصر به تحلیل هریک از آنها بپردازیم.

در ادبیات مربوط به اقتصاد مسکن برای تحلیل رابطه میان قیمت و اجاره‌بهای مسکن از نسبت p به r استفاده می‌شود که در آن p (قیمت مسکن) در صورت کسر، و r (قیمت اجاره‌بها) در مخرج آن قرار می‌گیرد. تحلیل سابقه این شاخص حاکی از رابطه‌ای بلندمدت و با ثبات است و تغییرات تکرار ‌شونده آن در بازار مسکن کشور طی دو دهه گذشته را تأیید می‌کند. بر اساس اطلاعات ثبت‌شده از بازار مسکن، نسبت p به r از اوایل دهه هفتاد خورشیدی تا‌ کنون، در دامنه نسبتا مشخصی حرکت کرده است. به نحوی که این نسبت، در زمان رونق بازار مسکن، افزایشی و در دوره رکود، کاهشی بوده است.

از سوی دیگر در محاسبات رایج میان فعالان بازار مسکن نیز معمولا از فرمول و قانون‌های نانوشته‌ای استفاده می‌شود که البته چندان حساسیتی به مقتضیات بازار و اقتصاد کلان ندارد. به طور مثال در زمینه محاسبه نرخ رهن و اجاره مدت‌هاست که از نسبت یک چهارم یا یک‌پنجم (بسته به عمر ملک) برای تعیین قیمت رهن کامل ملک و پس از آن نیز از رابطه «هرمیلیون تومان برابر با ۳۰ هزار تومان» در تبدیل رهن به اجاره‌بهای ماهیانه استفاده می‌شود.

اما در خصوص عوامل اثرگذار بر تعیین نرخ اجاره‌بها در شرایط کنونی باید گفت که نقش دو عامل «افزایش قیمت مسکن» و «نرخ سود واقعی سپرده بانکی» بسیار پر رنگ است.

به طور یقین جهش ایجاد شده در قیمت مسکن و تورم ۹۰ درصدی در این بازار موجبات فاصله گرفتن نسبت قیمت به اجاره‌بها را از مقدار تعادلی آن فراهم نموده است. نتیجه این امر وجود نسبت‌های یک ششم و حتی یک هفتم در قیمت‌گذاری رهن کامل برخی از فایل‌ها در آذر و دیماه امسال بود. البته بایستی به این نکته نیز توجه داشت که قیمت‌هایی که در شرایط کنونی مبنای محاسبه قرار می‌گیرند نیز با توجه به شرایط کنونی بازار مسکن و دیگر بازارهای جایگزین و به طور کلی نااطمینانی‌های موجود در اقتصاد کلان کشور، از قطعیت برخوردار نیستند و چه بسا اگر مالکان در مقام فروش ملک مورد اجاره برآیند، برای فروش آن در این قیمت‌ها با مشکلات جدی روبرو خواهند شد.

همچنین از آنجا که با مشاهده سیکل‌های رکود و رونق و همچنین بررسی روندهای قیمتی در بازار می‌توان انتظار در پیش بودن رکودی حداقل دو سه ساله را برای بازار مسکن متصور بود، انتظار مقداری تعدیل در قیمت مسکن در آینده چندان غیر منطقی به نظر نمی‌رسد. از این رو می‌توان نتیجه گرفت که نسبت‌های یک ششم و یک هفتم فعلی در محاسبات مربوط به اجاره، از محل منطقی‌تر شدن قیمت مسکن در آینده قدری تعدیل خواهند شد.


✅ هشدار درباره افزایش تورم مسکن/ از جیب مردم برای افزایش وام خرج‌ نکنید

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با بیان این که افزایش بدون برنامه وام مسکن باعث افزایش تورم می‌شود، گفت: ساماندهی بازار مسکن نیازمند تشکیل یک تیم اقتصادی با مدیریت وزارت راه و مشارکت وزارتخانه‌های تعاون، اقتصاد، بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار است.


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم از شهادت دو مامور نیروی انتظامی توسط شوهر عصبانی

افتصادنیوزافتصادنیوز23 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
مهاجم نیجریه‌ای آبی پوشان عکس هایی را از خودروی خود در صفحه اجتماعی اش انتشار داده است. منشا برای حضور در تمرینات استقلالی‌ها به زودی راهی تهران می‌شود و گفته می‌شود او به همراه خانواده خود به ایران می‌آید و خانواده او مهمان دربی ۸۹ نیز خواهند بود.
عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
تورم دورقمی، افزایش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی، چهار پیش‌بینی مراکز بین‌المللی از اقتصاد ایران در سال آینده هستند. تورم دورقمی، افزایش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی، چهار پیش‌بینی مراکز بین‌المللی از اقتصاد ایران در سال آینده هستند. به‌عنوان مثال، سازمان ملل در گزارش وضعیت و چشم‌انداز اقتصاد ۲۰۱۹، تورم ۳۴٫۹ درصدی را برای ایران پیش‌بینی کرده است. رشد اقتصادیپیش‌بینی بانک جهانی از رشد اقتصادی ایران در سال آینده منفی است. درآمدهای نفتیاکونومیست در تحلیلی که از صنایع در سال ۲۰۱۹ ارائه داده، تحریم‌های ایران را به‌عنوان یکی از ریسک‌های پیش روی صنایع در سال آینده معرفی کرده است.
همشهریهمشهری18 ساعت قبل
چمدان نوشت: حرمت اله رفیعی در مورد وضعیت‌ آژانس‌های مسافرتی در سال ۹۷ گفت: شاید هیچ سالی را نداشتیم که وضعیت آژانس‌های مسافرتی در آن، مانند سال ۹۷ بد باشد. وی ادامه داد: عوامل مختلفی در به وجود آمدن این وضعیت نقش داشتند که از جمله می‌توان به شرایط بد اقتصادی برای مردم اشاره کرد که سبب می‌شود سفر گزینه آخر انتخاب مردم باشد. رفیعی نوسانات ارزی را از دیگر مشکلات آژانس‌های مسافرتی دانست و افزود: متاسفانه شاهد بودیم که افرادی خارج از صنف تصمیمات غیرکارشناسی برای ارز در حوزه سفر گرفتند. رفیعی تاکید کرد: تورهای خروجی ما کاهش بسیار چشمگیری داشته‌است و می‌توانیم بگوییم نسبت به سال گذشته ۳۵ تا ۴۰ درصد از تورهای خارجی کم شده‌اند. کاش حداقل از نزدیک‌ترین نقاط به مرز در دو کشور پروازهایی برای مردم در نظر می‌گرفتند تا هم مردم هزینه کمتری می‌پرداختند و هم ازدحام شلوغی در مرزهای زمینی کاهش پیدا می‌کرد.

جایگزین هایی برای تویوتا سوپرا؛ افسانه‌ای که به کابوس طرفدارانش بدل شد

12+
دیجیاتودیجیاتو13 ساعت قبل
تابناکتابناک10 ساعت قبل
افزایش قیمت مرغ ناشی از سودجویی است/مردم مرغ را گران نخرند رئیس اتحادیه پرنده و ماهی گفت: افزایش قیمت مرغ ناشی از سودجویی است که در مبدا و توسط مرغداران صورت می‌گیرد. وی تصریح کرد: از مردم درخواست می‌کنیم مرغ را از بازار آزاد و با قیمت بالا نخرند تا قیمت مرغ تعدیل شود. کارگر با بیان اینکه در شهرهای دیگر هم وضعیت همین‌طور است، گفت: در همه زمینه‌ها حتی چغندر و کاهو هم افزایش قیمت داشتیم. وی بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی به ازای هر هکتار زمین زراعی خسارت دیده ۲۰ میلیون ریال، هر هکتار باغ خسارت دیده ۵۰ میلیون ریال، هر راس دام سبک تلف شده ۵ میلیون ریال و هر راس دام سنگین تلف شده ۳۰ میلیون ریال کمک‌ بلاعوض پرداخت می‌کند. حجتی ادامه داد: همچنین به ازای هر هکتار احیای زمین زراعی و باغی ۵۰ میلیون ریال، احیا و بازسازی هر سالن ۱۰ هزار قطعه‌ای مرغداری ۲۰۰ میلیون ریال و احیا و بازسازی هر واحد آبزی پروری ۲۰۰ میلیون ریال پرداخت تسهیلات بانکی کم بهره به صاحبان آن‌ها پرداخت خواهد شد.

اخبار بیشتر