1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
اولین مسیر قطار شهری ایران در شهرری احیا می‌شود

اولین مسیر قطار شهری ایران در شهرری احیا می‌شود

خبرگزاری ایرنا |
شهرری- ایرنا- شهردار منطقه 20 گفت: اولین مسیر قطار شهری ایران معروف به ماشین دودی که به دنبال انجام عملیات عمرانی شهرداری در خیابان مقابل امامزاده عبدالله(ع) شهرری کشف شد، احیا و بازسازی می شود.

فرهاد افشار روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: بخشی از خط ریل دوره قاجار در زمان انجام عملیات عمرانی پیاده روی ضلع شرقی میدان بسیج، مقابل امامزاده عبدالله (ع) مشاهده شد که این مسیر اولین ریل شهری در کشور و دارای ارزش گردشگری است.

وی تصریح کرد: مدیریت شهری منطقه ۲۰ (شهرری) آمادگی دارد تا پس از اتمام بررسی‌های لازم، ضمن حفظ ریل‌های موجود، قطار شهری دوره قاجار را احیا و به این نقطه انتقال دهد.

افشار ادامه داد: در نخستین قدم این مسیر و ریل‌ها باید مرمت شود و ماشین دودی به صورت نمادین در کنار همان پایه قرار گیرد تا ریل به دست آمده با آن ماشین هویت پیدا ‌کند.

خبری: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

وی با بیان اینکه اثر به دست آمده هویت صنعتی و مدرن شدن تهران است، تاکید کرد: این نقطه می‌تواند بخشی از هویت حمل و نقل درون شهری منطقه باشد.

براساس مستندات تاریخی اولین خط آهن ایران خط آهن تهران به شاه عبدالعظیم حسنی (ع) ری بوده و امتیاز آن در سال ۱۲۶۱ خورشیدی به ناصرالدین شاه تحویل شده است.

مرحوم استاد جعفر شهری نیز در کتاب تهران قدیم خود آورده است: این ماشین دودی دو ایستگاه داشت به اسم (گار) که خیابان گارد یا گارد ماشین (خیابان ری از میدان امام تا شوش) و گار دیگری در شهرری نرسیده به میدان خیابان حضرتی که هر دو آنها تعطیل و متروک هستند.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با فرهنگی، شهرداری منطقه ۲۰ و احیای ماشین دودی از تلگرام

➖ نفوذ فرهنگی/ گئو ویدن‏ گرن در پژوهش خود به دنبال تحلیل دادوستدهای فرهنگی میان ‏رودان در روزگار پارتیان است

▫ گئو ویدن‏ گرن در پژوهش خود به دنبال تحلیل دادوستدهای فرهنگی میان ‏رودان در روزگار پارتیان است


🔶 کمیسیون فرهنگی دولت را مکلف به شناسایی هرچه سریعتر ابنیه تاریخی و ثبت آن در فهرست آثار ملی کرد

ذوالقدر، نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس:

🔹براساس این مصوبه سازمان میراث فرهنگی مکلف است با بررسی و پایش‌های مقتضی بناهای واجد شرایط را برای ثبت در فهرست آثار ملی اعلام کند.


🔻زخم مرمت‌های ناشیانه به پل تاریخی «کوچه» کرمانشاه

🔹سیاوش آریا، پژوهشگر تاریخ و میراث فرهنگی در یادداشتی نوشت: بازسازی و مرمت‌های ناشیانه و کارشناسی نشده (غیراصولی) سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهر کنگاور در استان کرمانشاه به پل تاریخی و ملی نامدار به «کوچه» که وابسته به دوره صفویه است، آسیب رسانیده و زخم‌های ژرفی بر پیکره رنجور و بی دفاع این یادمان تاریخی – فرهنگی برجا گذاشته است.

🔹به باور کنشگران (فعالان) میراث فرهنگی و کارشناسان یکی از آفت‌ها و بلایا جان یادمان‌های تاریخی – فرهنگی، مدیریت ناکارآمد در برخی از شهرها و پایگاه‌های میراث فرهنگی است.

🔹 زمانی که سازمان میراث فرهنگی، فردی را با رشته غیرمرتبط با میراث فرهنگی و گردشگری و بدون تجربه به عنوان سرپرست و یا مدیر میراث فرهنگی شهری گزینش کرده و بر سرکار می‌آورد، نتیجه‌ای جز آسیب رسانی به یادمان‌های تاریخی در برنداشته و هدر رفت منابع مالی و سرمایه و زمان کشور و مهمتر از همه، ویرانی اموال ملی را به دنبال دارد.

جزئیات بیشتر:


🔻خبرنگار میراث فرهنگی #اسکان_نیوز برگزیده «جشنواره رسانه‌های شهری» شد

🔹مریم اطیابی، خبرنگار حوزه میراث فرهنگی اسکان ‌نیوز با گزارشی در خصوص ساخت‌وسازهای غیرمجاز اطراف کاخ گلستان در بخش میراث فرهنگی جشنواره «رسانه‌های شهری» خبرنگار برگزیده شد.

جزئیات بیشتر:


🔻خانه «میرمیران» در قزوین تخریب شد

🔹علی‌رضا خمسه، فعال میراث فرهنگی قزوین از تخریب خانه‌ قدیمی «میرمیران» در بافت تاریخی مرکزی این شهر خبر داد.

🔹این خانه دست‌کم متعلق به دوره‌ پهلوی بود اما هنوز توسط میراث فرهنگی استان قزوین شناسایی نشده است.

🔹 این خانه علاوه بر زیرزمین، در سه طبقه ساخته شده بود و دارای معماری گودال باغچه‌ای بود که هنوز بسیاری از عناصر قدیمی خود را حفظ کرده بود.

🔹علی‌رضا خزائلی، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین می‌گوید: حفاظت از بناهای تاریخی غیر ثبتی مورد توجه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین قرار دارد و در این رابطه از همه ابزارهای قانونی در اختیار استفاده خواهیم کرد. /ایسنا

جزییات بیشتر:


🔻تنها مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی تعطیل می‌شود؟!

🔹گزارش مریم اطیابی خبرنگار #اسکان_نیوز از تصمیم علی اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی که خواستار بسته شدن تنها مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی شده است.

🔹مونسان می‌خواهد بخش‌هایی از فضای این مرکز به بخش معاونت توسعه مدیریت سازمان میراث اختصاص داده شود.

#اسکان_نیوز

👈عضو کانال اسکان نیوز شوید


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سیلی که خانه قهرمان المپیک را زیر آب برد

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل

ویدیو/ استاندار گمشده گلستان کجاست؟

انتخابانتخاب20 ساعت قبل

فیلم | طنز تلخ مهران مدیری درباره تصادفات جاده‌ای

خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل

تا حالا تهران رو از این زاویه‌ نگاه کرده بودید؟

همشهریهمشهری20 ساعت قبل
افتصادنیوزافتصادنیوز2 ساعت قبل
اقتصادنیوز: از ابتدای امسال استان‌های مازندران و گلستان درگیر سیل بودند و خسارات سنگینی به این دو استان وارد شد. همچنین استان خراسان شمالی نیز تا کنون خساراتی از سیل را متحمل شده است. آمادگی مردم و دستگاه‌های مختلف پیش از سیل می‌تواند این خسارات را کاهش دهد. عالی پور گفت: قایق‌سواری در رودخانه کارون با توجه به پیچ‌هایی که در مسیر حرکت رودخانه ممکن است ایجاد شود قابل‌اطمینان نخواهد بود. همچنین اماکن اقامتی آموزش‌وپرورش در مدارس شهر اهواز از دیگر گزینه‌های انتخابی برای میهمانان نوروزی است.

گزارش تصویری اختصاصی عصر ایران از مناطق سیل‌زده آق‌قلا و روستاهای اطراف

104+
عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل

اخبار بیشتر