1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سرگرمی
مجموعه‌ای تاریخی، همپای هگمتانه

مجموعه‌ای تاریخی، همپای هگمتانه

خبرگزاری ایسنا |
‌مجموعه تاریخی بازار همدان در بافت مرکزی و در محدوده خیابان‌های اکباتان، باباطاهر و شهدا قرار گرفته و یکی از جاذبه‌های تاریخی شهر محسوب می‌شود.

‌به گزارش ایسنا، ‌ این مجموعه زیبا از بناهای متعددی تشکیل شده که بیشتر آنها به دوره قاجاریه و پس از آن تعلق دارد؛ اما طبق نظر جهانگردانی که در سده‌های مختلف از این کهن شهر دیدن کرده‌اند، بنای اولیه بازار دارای قدمتی به پیشینه هگمتانه است‌.

از آنجا که شهر همدان در مسیر یکی از راه‌های اصلی جاده ابریشم قرار داشته از مراکز مهم فعالیت‌های تجاری به شمار می‌آمده است‌.

مجموعه‌ای تاریخی، همپای هگمتانه - 3

برخی شواهد نشان می‌دهد تا اواخر دوره قاجار بخش زیادی از داد و ستدهای ایران با غرب از طریق شهر همدان و سپس بغداد صورت می‌گرفته است‌.

در ابتدا این بازار کهن به دلیل تاخت و تازهای فراوان و سپس به سبب ساخت و سازهای ناسازگار با بافت تاریخی و تغییرات اقتصادی و اجتماعی، رونق تجاری گذشته را از دست داد.

این مجموعه زیبا با گذشت زمان همچنان پا بر جا باقی مانده و دیدنی‌های بسیار برای دوستداران این سبک معماری دارد.

بازار همدان در جایگاه قلب تپنده شهر، دارای حدود ۳۰ راسته و ۲۵ سرا است، که مجموعه متنوعی از کسب و کارهای سنتی و مدرن را عرضه می‌کند.

در حال حاضر تعدادی از راسته‌ها بدون سقف هستند، که در گذشته مسقف بوده‌اند؛ سقف برخی از راسته‌ها نیز مربوط به سالیان اخیر است‌.

مجموعه‌ای تاریخی، همپای هگمتانه - 9

بعضی راسته‌های بازار همدان بر حسب نوع فعالیتی که در آنها جریان دارد نامگذاری شده‌اند؛ راسته زرگرها، صندوق‌سازها، کفش‌دوزهای کوچک و بزرگ، شیشه فروش‌ها، مسگرها، نخودبریزها، حلبی‌سازها، صحافخانه، دباغخانه، کاه فروشها، چلنگرها و … از جمله این راسته‌ها هستند.

برخی راسته‌ها به نام بانیان آنها شناخته شده‌اند، که به عنوان نمونه راسته حسین‌خانی و حاج فضل‌الله را می‌توان نام برد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار بازی و سرگرمی ایران و جهان

راسته‌های مسجد جامع، قبله و مسجد پیغمبر از دیگر راسته‌های بازار همدان هستند.

مسجد جامع همدان که از آثار دوران قاجاریه و حتی قبل‌تر از آن است در این مجموعه قرار دارد و یکی از زیباترین شبستان‌های مسقف (‌شبستان زمستانی) تاریخ معماری ایران را در خود جای داده است‌.

از بزرگترین سراهای بازار همدان، سرای گلشن است که سقف هشتی ورودی آن و تزیینات آجرکاری در بیرون و داخل بنا از جاذبه‌های تاریخی بازار است‌.

مجموعه‌ای تاریخی، همپای هگمتانه - 16

سرای گلشن با مساحت ۳۴۰۰ متر مربع با نقشه چهار ایوانی، در ضلع شرقی راسته صحافخانه قرار گرفته و دارای ۷۰ حجره و مربوط به دوره قاجار است‌.

از سرای میرزا کاظم نیز می‌توان به عنوای یکی از زیباترین و سالم‌ترین سراهای موجود در بازار همدان نام برد.

این سرا با نقشه مربع شکل چهار ایوانی و مساحتی حدود ۳۰۰۰ متر مربع دارای ۴۰ حجره در طبقه بالا و ۴۵ حجره در طبقه پایین است که با تزیینات آجرکاری حصیری از دوره قاجاریه در بازار شهر همدان به جا مانده است‌.

هشتی فرش در مجموعه بازار قدیمی همدان، جنب سرای میرزا کاظم قرار گرفته و دارای گنبد آجری عظیم با تزیینات آجرکاری و از آثار دوران قاجار محسوب می‌شود.

سرای حسین‌خانی با مساحتی حدود ۲۲۰۰ متر مربع در شمال بازار اصلی همدان و در انتهای راسته حسین خانی قرار دارد.

مجموعه‌ای تاریخی، همپای هگمتانه - 22

این سرای زیبای عصر قاجاریه با تزیینات آجرکاری، دارای نقشه مستطیل شکل و ۱۶ حجره در گرداگرد حیاط مرکزی است‌.

آبادترین سرای مجموعه بازار شهر همدان سرای گمرک است، که در سالهای اخیر بازسازی شده است‌.

گزارش از: آزاده صفی، خبرنگار ‌ایسنا، منطقه همدان

مجموعه‌ای تاریخی، همپای هگمتانه - 26

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

پیام تبریک علیرضا جهانبخش، به مناسبت فرا رسیدن نوروز ۹۸+فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
آخرین خبرآخرین خبر22 ساعت قبل
تولد تقویمیجشن‌های لاکچری نوزادی عجیب و غریب و تاریخ تولد رند یا تولد نوزاد در سالگرد ازدواج، تولد پدر و مادر و از این همزمانی‌های جالب مد‌های باوردنکردنی، اما واقعیتی است که برخی والدین آن را الزامی و واجب می‌دانند و هر طور شده به دنبال اجرای آن هستند تا جایی که حاضرند سلامت و جان نوزادشان را فدای تاریخ تولد خاص و لاکچری کنند. فاجعه هولناک دستکاری تاریخ تولد نوزادمعاون بهداشتی وزارت بهداشت ادامه داد: دستکاری تاریخ تولد فاجعه بوده و این گونه رفتار کردن با سلامت نوزادان و نسل آینده کشور نگران کننده است. ابوترابی افزود: آمار تولد‌های ثبت شده در تاریخ ۹۶/۶/۶، تعداد ۵ هزار و ۶۸۰ نفر و آمار تولد‌های ثبت شده در تاریخ ۹۵/۵/۵، تعداد ۶ هزار و ۱۳ نفر بوده است. سخنگوی سازمان ثبت احوال درخصوص آمار تولد‌های ثبت شده در تاریخ ۸۸/۸/۸ گفت: تعداد کل تولد‌های ثبت شده در این روز ۴ هزار و ۱۹۵ نفر بوده است. وی این تاریخ را به نوعی می‌توان لاکچری‌ترین تاریخ تولد دانست، چرا که با میلاد امام هشتم شیعیان همزمان شده بود.
ایسناایسنا1 روز قبل
اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران با انتشار اطلاعیه‌ای از همشهریان تهرانی نسبت به تبلیغات سودجویانه سفرهای ارزان لحظه‌ آخری هشدار داد. در این اطلاعیه به همشهریان و مسافران نوروزی تاکید شده است: خرید تورهای نوروزی را تنها از دفاتر خدمات مسافرتی دارای مجوز بند (ب) از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است انجام دهند. معاون گردشگری استان تهران هم پیش از آغاز تعطیلات و سفرهای نوروزی از صدور درخواست برای پلمب پنج آژانس غیرمجاز به پلیس اماکن نیروی انتظامی خبر داده بود. شهرام علی‌محمدی با اشاره به حجم تبلیغات غیرواقعی تورهای گردشگری در نوروز، تأکید کرد: به مجریان سفر هشدارهای لازم را داده‌ایم که به رعایت تعهدات قرارداد با گردشگران موظف‌اند. در این راستا، به مدیران دفاتر خدمات مسافرتی تأکید شده که فقط خدمات قابل اجرا را به مسافران تعهد بدهند و از تبلیغات غیرواقعی پرهیز کنند.
خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل
بیشتر بازیگران مشهور در گذشته خود برای تامین مالی زندگی خویش، به شغل‌های کم درآمد که معمولا شامل خدمتکاری و یا در بهترین حالت متصدی فروشگاه‌ها می‌شود، روی می‌آوردند. بعضی نیز مانند برد پیت به شغل‌های عجیب‌تری مشغول شدند. او با لباسی شبیه یک مرغ بزرگ برای رستورانی به نام «ال پولو لوکو» مشتری جذب می‌کرد. پدر او در یک شرکت حمل و نقل و مادر او نیز در مدرسه‌ای به عنوان مشاور کار می‌کرد، او در دانشگاه میزوری در رشته خبرنگاری تحصیل کرد و در روزهای پایانی فارغ التحصیل شدنش از علاقه خود به سینما مطلع شد و از آنجا که در شهر میزوری فیلمی ساخته نمی‌شود، به لس آنجلس مهاجرت کرد. او در سال ۱۹۹۱ در فیلم «تلما و لوییز» نقش کوتاهی بازی کرد و بد از بازی در این فیلم به تدریج وارد سینمای هالیوود شد و سال ۱۹۹۵ به یک فوق ستاره تبدیل شد.
همشهریهمشهری5 ساعت قبل
وانیل را اضافه کرده و آرد را با کنترل بریزید و با دست ورز دهید تا خمیر نرمی که به دست نمی‌چسبد بدست آید. سپس با قالب گل و یا هر قالب دیگری برش بزنید. زمان پخت قرابیه ۱۰ الی ۲۰ دقیقه است و به حرارت فر شما بستگی دارد. بعد از سرد شدن روی قرابیه‌های سوراخ شده پودر قند بپاشید. سپس قرابیه‌های سوراخ شده را روی آنها بگذارید.
برترین‌هابرترین‌ها22 ساعت قبل
به این ترتیب اگر بگوییم سال ۲۰۱۹ سال رامی ملک است بیراه نگفته‌ایم. از قرار معلوم رامی ملک از همان روز‌های اول دلش را به لوسی بوینتون باخت و از هر فرصتی استفاده می‌کرد تا در کنار لوسی باشد. مدتی بعد نیز رامی ملک پشت تربیون از لوسی تشکر کرد و گفت: او نه‌تن‌ها همکار و پشتیبان رامی ملک است بلکه، سنگ‌صبور او نیز هست و عشق بی‌پایان خود را نثار لوسی بوینتون زیبارو کرد. البته از آنجایی که رامی ملک را می‌شناسیم، این هنرپیشه در برملا کردن عشق و عاشقی‌هایش بسیار رازنگه‌دار است و هرگز رامی ملک و آنجلا سارافیان در کنار هم به‌غیر از صحنه فیلمبرداری دیده نشدند تا تئوری عشق رامی و آنجلا ثابت شود. لوسی نیز تعریف و تمجید‌های رامی ملک را بی‌پاسخ نگذاشته است و در صفحه اینستاگرام خود از هرفرصتی برای تعریف از رامی استفاده می‌کند و در جایی نوشت به عشقی که به رامی ملک دارد افتخار می‌کند.

اخبار بیشتر