همدان| نگذاریم چهارشنبه سوری یک عمر خاطره‌ تلخ بسازد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. حوادث
همدان| نگذاریم چهارشنبه سوری یک عمر خاطره‌ تلخ بسازد

همدان| نگذاریم چهارشنبه سوری یک عمر خاطره‌ تلخ بسازد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
متاسفانه هر سال با نزدیک شدن به پایان سال، صدای مهیب انواع انفجارها در کوچه پس کوچه‌های شهر همدان آرامش مردم را سلب می‌کند و پیشاپیش خبر از حوادث بد دیگر در ثبت آمار حوادث چهارشنبه سوری می‌دهد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، بر اساس آماری در سال ۹۴ حدود ۹۹ نفر و یک سال بعد از آن هم ۱۳۹ نفر در حوادث شب چهارشنبه سوری همدان به شکل‌های مختلف آسیب دیدند. در سال قبل هم (۹۶) هم حدود ۹۴ نفر در شب چهار‌شنبه سوری در همدان آسیب دیدند. بر مبنای آمار بیش از ۸۰ درصد مصدومان مردان یعنی نان‌آوران خانواده و بقیه هم بانوان بودند. با کمال تاسف در این آمار شهر‌های همدان و ملایر رتبه اول و دوم دارند. آسیب‌هایی که برخی از آن روحی است و تا سال‌‌ها درمانی ندارد یا آسیب‌های جسمی که هزینه کلان درمانی برای مردم دارد و بعضا هم جایگزین و درمانی برای عضو آسیب دیده نیست. اکنون سنت حسنه آتش‌بازی چهارشنبه سوری پایان سال در کشور راه به بیراهه آتش‌سوزی می‌برد.

آتش‌بازان هم می‌سوزند و هم می‌سوزانند، آسیبی که بخش عمده نصیب افراد کهنسال، نوجوانان و جوانان و بانوان می‌شود برخی چهارشنبه صوری به پا می‌کنند تا چهارشنبه‌سوزی را موجب شوند. پایان سال و آغاز سال جدید شمسی برای برخی به دلیل این خطا‌ها شادی نیست آغاز غم و اندوهی بزرگ است. آشفته‌بازاری ترقه‌فروشی و ترقه‌بازی که فرصت سود‌جویی را نصیب افرادی کرده است که جیب خود را از آسیب جسمی و جانی مردم پر ‌می‌کنند.

تلاش پلیس برای تامین آسایش شهروندان

فرمانده انتظامی استان همدان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان، با یاد‌آوری اینکه پلیس هیچگاه با شادی مردم مخالف نبوده و نیست اظهار داشت: از ابتدای امسال تاکنون پلیس موفق به کشف بیش ۸۰۰ هزار عدد انواع مواد محترقه شد و با نزدیک شدن به پایان سال هم طرح برخورد با فروشندگان و سوءاستفاده‌کنندگان از این فضا را که موجب سلب آایش مردم می‌شوند افزایش می‌دهد.

سردار بخشعلی کامرانی صالح افزود: بخش عمده‌ای از مواد محترقه کشف شده به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود و پلیس هم با گزارش مردمی یا نظارت انتظامی و اطلاعاتی این اقلام خطر‌ساز را کشف می‌کند. به اصناف همه یاد‌آور‌دشدیم که طبق قانون اگر واحدی به فروش این مواد اقدام کند؛ پلیس با آن واحد صنفی برخورد قانونی خواهد کرد و اجازه فعالیت آن را لغو می‌کند.

وی ابراز کرد: نخستین اولویت پلیس تامین آسایس و امنیت مردم است و در این حوزه هم با هر فردی که به شکل‌های مختلف آسایش مردم و انتظام جامعه را سلب کند، برخورد می‌کند. از والدین عزیز هم تقاضا داریم که به دلیل مشغله کاری در پایان سال از نظارت بر رفتار فرزندان خود غافل نشوند و اجازه ندهند در ساعتی که سال جدید فرا می‌رسد فرزندانشان به سمت خرید و استفاده از این مواد خطرناک بروند که بعد آسیب‌های جدی برای آنان ایجاد می‌کند و لحظات شاد پایان سال را به غم تبدیل می‌کند.

فرمانده انتظامی استان همدان گفت: موتورسوارانی که در تعطیلات نوروز و به خصوص در شب چهارشنبه آخر سال به شکل‌های برای مردم مزاحمت ایجاد کنند و موجب سلب آسایش مردم شوند پلیس با هماهنگی که با دستگاه قضایی دارد این موتورسواران را با تشکیل پرونده تحویل دستگاه قضایی خواهد داد و موتور‌سیکلت آنان هم تا پایان تعطیلات نوروزی توقیف می‌شوند.

کامرانی صالح اظهار داشت: هدف پلیس با همکاری رسانه‌ها افزایش اطلاع‌رسانی و آموزش خانواده‌ها از انواع آسیب‌های اجتماع ناشی استفاده از مواد محترقه است و برخورد با هنجارشکنان از مطالبات به حق مردم است که پلیس تلاش وافری برای تحقق آن دارد.

آماده باش کامل آتش‌نشانی

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان گفت: با نزدیک شدن به روز‌های پایانی سال ۱۰۱ نفر نیروی عملیاتی و ۶۰ نیروی پشتیبانی در قالب ۶۱ گروه‌کاری عملیاتی در ۱۰ ایستگاه آتش‌نشانی شهر همدان با هدف تامین ایمنی شهروندان آماده باش هستند.

محمد‌رضا بیاناتی اظهار داشت: افزون بر این اقدام‌ها، چهار ایستگاه موقت شهری را هم با هماهنگی درون و برون سازمانی راه‌اندازی کردیم. تا موجب هم‌افزایی توان ارایه خدمات نیرو‌های آماده به خدمت آتش‌نشانی در شهر شود. بر اساس شرایط موجود، نبود ترافیک یا انسداد معابر شهری به هر دلیل؛ آتش‌نشانی همدان نیرو‌های خود را در باز ه زمانی ۳ تا ۷ دقیقه به محل حادثه می‌رساند.

وی با اشاره به اینکه مرخصی همه نیرو‌های آتش‌نشانی در بازه‌زمانی ۲۷ اسفند تا ۱۳ فروردین لغو است، ادامه داد: برای افزایش سرعت خدما‌ت‌دهی آتش‌نشانی همدان در شرایطی که ترافیک وجود دارد، ۲ دستگاه موتور‌سیکلت آتش‌نشان و یک دستگاه موتورسیکلت چهار چرخ هم برای گذر از معابر کم عرض یا پرترافیک شهری همدان پیش‌بینی شده است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوادث واقعی در ایران

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان اظهار داشت: فقط در حوزه مقابله با حوادث آتش فعال نبودیم و در حوزه فرهنگ‌سازی از وقوع آن هم از نیمه بهمن امسال در حوزه آموزش‌های شهروندی حدود دو هزار و ۵۰۰ دانش آموز را در ۲۵ مدرسه شهر آموزش دادیم تا با آسیب‌های ناشی استفاده از مواد محترقه و خطرات آن آشنا شوند. حدود یک هزار پوستر آموزشی هم منتشر وبنر‌های هشداری را نصب کردیم.

راهکار کاهش آسیب‌های چهارشنبه سوری چیست؟

مدیر روابط عمومی فوریت‌های پزشکی استان همدان هم در‌این‌باره که بالاخره چاره کاهش این آسیب‌ها چیست؟، اظهار داشت: پیشنهاد شده که برای پر شدن خلا ناشی از نبود فضای تخلیه هیجان جوانان و نوجوانان در پایان سال و به خصوص شب چهار‌شنبه سوری، مکان‌های تفریحی و گردشگری همدان با تخفیف و هزینه کمتر خدمات خود را ار‌ائه کنند تا رغبت و علاقه نسل جوان جامعه به این سمت گرایش یابد و کمتر به سمت استفاده از مواد محترقه خطرناک روی بیاورند.

عباس اولیا سمیع در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، تصریح کرد: این مواد آتش‌زا و پر سر و صدا به ظاهر شاد‌ی آفرین است، اما آسیب‌های شدید و درد‌آوری را بر جسم و جان مردم در معرض انفجار یا شنیدن صدای آن تحمیل می‌کند که عمری ماند‌گار است؛ حتی بعضا موجب مشکلاتی برای بانوان باردار و افراد کهنسال می‌شود که جبران ناپذیر است.

وی با یاد‌آوری اینکه در شب چهار‌شنبه سوری همه پایگاه‌های امدادی فوریت‌ها پزشکی در حالت آماده‌باش هستند، افزود: از شهروندان کهنسال انتظار می‌رود که قبل از فرا‌رسیدن چهار‌شنبه‌ سوری پایان سال همه امور خود را انجام دهند یا حداقل در آن شب خانه بمانند و به فضای باز بیرون شهر وارد نشوند تا امکان حوادث و آسیب‌ها برای آنان کاهش یابد. همچنین در این مدت فوریت‌های پزشکی، آتش‌نشانی و پلیس ایستگاه موقت و مشترکی راه‌اندازی می‌کنند تا با وقوع حوادث به موقع وسریع به مصدمان آتش‌بازی و ترقه‌اندازی‌ها خدمات‌رسانی کنند.

سخنگوی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی همدان اظهار داشت: به محض وقوع حادثه درشب چهار‌شنبه سوری، نخستین اقدام تامین امنیت محل حادثه توسط نیروهای امداد‌رسان است. همچنین اگر شهروندان شاهد این حوادث بودند یا در موقعیت آن قرار گرفتند، باید خونسردی خود را حفظ کنند و در سریعترین زمان به فوریت‌های پزشکی اطلاع دهند. در هنگام تماس با شماره ۱۱۵ هم باید دقیق اطلاعات محل حادثه را اطلاع‌رسانی کنند.

معاون اجتماعی فرمانده انتظامی استان همدان هم اظهار داشت: اگر به طور کامل هم مراقب باشیم و دقت کنیم باز هم استفاده از وسایل آتش‌بازی ایمن نیست. اجرای این برنامه‌ها نیازمند فرد متخصص دارد. چرا که آمار حوادث نشان می‌دهد بازی با وسایل محترقه نه تنها برای افردی که از آن استفاده می‌کنند خطرناک است حتی برای افرادی، که این مواد را درست می‌کنند هم حوادث جانی و مالی در پی‌دارد.

حسین بشری افزود: همه وسایل آتش‌بازی که با عنوان‌های نارنجک، ترقه، منور و غیره می‌شناسیم، منفجره و آتش‌گیرنده است و صدمه‌های جبران ناپذیری برای شهروندان استان ایجاد می‌کند. این مواد خاصیت آتش‌گیری و انفجاری خودبه‌خودی دارند و باید همه شهروندان استان همدان از نگهداری این مواد در مقدار بسیار کم، درمنزل و محل کار، حمل در جیب لباس و کیف و خودرو به شدت پرهیز کنند.

وی عنوان کرد: اگر شهروندان به هشدار‌ها توجه نکردند و به استفاده از این مواد خطرناک روی آوردند باید باقی‌مانده مواد آتش‌بازی را سریع جمع‌ نکنند. حتما ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر و بعد مواد را در یک سطل محتوی آب بریزند و بعداز مطمئن شدن از خاموشی کامل آن در سطل زباله خالی کنند. برای خاموش کردن آتش در محیط بازی با آتش آب به اندازه کافی در دسترس داشته باشند.

معاون اجتماعی فرمانده انتظامی استان همدان اظهار داشت: شهروندان باید به جد از قرار دادن مواد محترقه در ظرف‌های فلزی و شیشه‌ای پرهیز کنند چرا که در صورت انفجار هر ذره آن نقش یک ترکش کوچکی دارد و آسیب‌ها را شدید‌تر می‌کند. به رغم همه هشدار و تاکید‌ها در استفاده نکردن از وسایل آتش‌بازی و مواد محترقه؛ هر سال شاهد حوادث درد‌آوری در چهارشنبه سوری و پایان سال هستیم که باید شهروندان هشدار‌ها را جدی بگیرند تا شاهد صدمه‌های ناشی از این حوادث مانند سوختگی‌های شدید، از دست دادن چشم یا پاره شدن پرده گوش و غیره نباشند.

گزارش از حمید نصرتی قانعی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سقوط خودروی راننده زن به داخل دریاچه، عاقبت استفاده از گاز به جای ترمز + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک راننده زن در نزدیکی دریاچه‌ای در یکی از شهرهای ایالت نیوجرسی، قصد تغییر مسیر خودرو را داشت که اشتباه گرفتن پدال گاز و ترمز، باعث شد تا خودرو مستقیم به سمت دریاچه حرکت کند و در آن فرو رود. خوشبختانه با اقدام به موقع آتش نشانی، خودرو و راننده آن بدون آسیب، به خشکی منتقل شدند. انتهای پیام/

فیلم گفتگوی اختصاصی با حمید مشکی نوچه صورت خط خطی وحید مرادی / دختر لاکچری چرا می‌ترسید!

رکنارکنا1 روز قبل
حمید مشکی به خبرنگار رکنا گفت: من ۳ سال است که دیگر شرارت نمی‌کنم و هیچ مزاحمتی برای نوامیس مردم نکرده‌ام. در حالیکه حمید مشکی گفته بود قصد ازدواج دارد و همسرش از گذشته او خبر دارد و دیگر برای زنان مزاحمت ایجاد نمی‌کند چندی قبل خانواده دختر جوانی از حمید مشکی شکایت کردند. وحشت دختر تهرانی از حمید مشکیوحشت دختر تهرانی از همدست مخوف وحید مرادی به اندازه‌ای زیاد بود که می‌ترسید به کلانتری برود. حمید مشکی از اراذل و اوباش و همدستان وحید مرادی بود که حتی به شلیک‌های پلیس اعتنایی نداشت. بنا بر این گزارش، حمید مشکی برای تحقیقات بیشتر در اختیار ماموران پلیس امنیت تهران قرار گرفته است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آتش‌سوزی عمدی در شرکتی در ژاپن+ویدئو

ایلناایلنا1 روز قبل
در پی آتش‌سوزی در یک استودیوی انیمیشن‌سازی در شهر کیوتوی ژاپن بیش از ۱۰ نفر کشته شده‌اند. به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، در پی آتش‌سوزی در یک استودیوی انیمیشن‌سازی در شهر کیوتوی ژاپن بیش از ۱۰ نفر کشته شده‌اند. احتمال می‌رود این آتش‌سوزی که امروز -پنج‌شنبه- روی داد، عمدی بوده باشد. شبکه تلویزیونی ان‌اچ‌کی گزارش داد که در پی این حادثه مردی ۴۱ ساله بازداشت شده است. ۳۶ نفر نیز زخمی شده‌اند که حال ۱۰ نفر از آن‌ها وخیم گزارش شده است.

فیلم/ ماجرای آتش سوزی در میدان حسن‌آباد

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
فارسفارس1 روز قبل
حدود ۴۸ ساعت از آتش‌سوزی مراتع جنگلی زیبای منطقه بولی می‌گذرد اما متأسفانه مسؤولان مربوطه ضمن ارائه اخبار متناقض تاکنون نتوانسته‌اند کاری برای جنگل‌ها انجام دهند. به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، حدود ۴۸ ساعت از آتش‌سوزی در مراتع جنگلی زیبای منطقه «بولی» می‌گذرد، اما مسؤولان دستگاههای مربوطه درخصوص روند اطفاء حریق اطلاعات متناقش ارائه می‌دهند. وی افزود: مسوولان منابع طبیعی باید در این زمینه پاسخگو باشند و می‌توانند اظهار نظر تخصصی داشته باشند. مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری ایلام در حالی از هزینه‌بر بودن استفاده از بالگرد می‌گوید ه متاسفانه هم‌اکنون میلیاردها تومان سرمایه طبیعی به تلی از خاکستر تبدیل شده است. استان ایلام به لحاظ داشتن پوشش گیاهی از مناطق غنی و زیبای زاگرس و کشور محسوب می‌شود اما مراتع و پوشش گیاهی ایتان یکی پس از دیگری در آتش بی‌تدبیری و نبود امکانات می‌سوزد و خاکستر می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
وی گفت: امسال حدود ۲ هزار و ۱۰۰ دستگاه خودرو وارداتی شماره گذاری شده است که در مقایسه با سال گذشته ۷۱ درصد کاهش نشان می‌دهد. رئیس مرکز شماره گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور ناجا افزود: در بخش شماره گذاری خودرو‌های نو شماره داخلی نیز در سال جاری حدود ۱۵۲ هزار دستگاه خودروی داخلی در کشور شماره گذاری شده است که بیشترین آن‌ها به ترتیب پراید ۱۳۱، پژو ۲۰۶، پژو ۴۰۵، تیبا ۲ و سایناست. به گفته وی در مجموع در بخش خودرو‌های نو شماره اعم از داخلی و وارداتی امسال ۵۶ درصد کاهش یافته است. معاون اجتماعی و فرهنگی ترافیک پلیس راهور ناجاالزام بستن کمربند ایمنی برای سرنشینان خودرو‌های شخصی و ناوگان عمومیسرهنگ عین‌اله جهانی گفت: بستن کمربند ایمنی برای همه سرنشینان خودرو‌های شخصی و ناوگان عمومی برابر ماده ۱۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در جاده‌های کشور الزامی است. رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا در ادامه افزود: تخطی از سرعت مطمئن با سهم ۲۰٫۸ درصد در رتبه دوم قرار دارد.

نظرها

اخبار بیشتر