1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
هفت هزار دانش‌آموز از مرحله اول المپیادهای علمی عبور کردند

هفت هزار دانش‌آموز از مرحله اول المپیادهای علمی عبور کردند

خبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش پژوهان جوان، نتایج مرحله اول المپیادهای علمی دانش‌آموزی را که در آن 7 هزار و 646 نفر معادل 9.3 درصد شرکت‌کنندگان پذیرفته شده‌اند، اعلام کرد.

معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش‌پژوهان جوان روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه آموزش ایرنا با اشاره به اینکه دانش آموزان می‌توانند با ورود به سامانه http: //oly. medu. ir/portal/olympiad. php از نتایج آزمون مرحله اول خود مطلع شوند، اظهار داشت: امسال ۸۳ هزار و ۶۹۴ نفر در المپیادهای ۹ گانه که اول تا پنجم بهمن ماه برگزار شد، شرکت کردند.

«عنایت سالاریان» اضافه کرد: در این مرحله و در رشته ادبی هزار و ۱۴ نفر، جغرافیا ۴۲۳ نفر، ریاضی هزار و ۶۵۹نفر، زیست‌شناسی هزار و ۲۲۰ نفر، سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی ۳۰۰ نفر، شیمی ۶۵۰ نفر، کامپیوتر هزار و سه نفر، فیزیک ۸۲۶ نفر و نجوم ۷۰۰ نفر برای شرکت در مرحله دوم پذیرفته شدند.

معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش‌پژوهان جوان با اشاره به اینکه آزمون مرحله دوم این المپیاد، سوم تا ششم اردیبهشت سال آینده برگزار می‌شود، تصریح کرد: تعداد پذیرفته‌شدگان مرحله اول امسال با سال قبل تفاوت زیادی نکرده و یکی بوده است.

وی تعداد کل دانش‌آموزان پایه دهم و یازدهم که امکان شرکت در المپیادهای ۹ گانه را داشتند، یک میلیون و ۸۹۵ هزار و ۵۰ نفر ذکر کرد و بیان داشت: المپیادهای ۹ گانه ریاضی، شیمی، فیزیک، ادبی، کامپیوتر، نجوم و اختر فیزیک، جغرافیا، سلول‌های بنیادی و زیست‌شناسی یکم تا پنجم بهمن‌ماه برگزار شد.

معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش‌پژوهان با بیان اینکه از تعداد کل شرکت‌کنندگان، ۳۸ هزار و ۹۸۱ نفر (۴۷ درصد) دختر و ۴۴ هزار و ۷۰۳ نفر (۵۳ درصد) پسر بودند در خصوص تعداد شرکت‌کنندگان به تفکیک رشته‌های تحصیلی نیز اظهار داشت: ۴۶ هزار و ۷۷۹ نفر (۵۶ درصد) دانش‌آموزان رشته علوم تجربی، ۲۴ هزار و ۹۶۵ نفر (۳۰ درصد) علوم ریاضی، ۱۱ هزار و ۴۵۱ نفر (۱۴ درصد) علوم انسانی و سایر رشته‌ها بودند.

سالاریان ادامه داد: همچنین از آنجا که دانش‌آموزان پایه‌های دهم و یازدهم امکان شرکت در المپیادهای ۹ گانه را دارند، امسال در مجموع ۵۳ درصد دانش‌آموزان پایه دهم معادل ۴۴ هزار و ۴۹۶ نفر و ۴۷ درصد پایه یازدهم معادل ۳۹ هزار و ۱۹۸ نفر متقاضی شرکت در این رقابت‌های علمی بودند.

** زیست‌شناسی، پرطرفدارترین رشته المپیاد علمی دانش آموزی

معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش‌پژوهان جوان با بیان اینکه با این شرایط، ۵۳ درصد دانش‌آموزان که سال آینده وارد پایه یازدهم می‌شوند می‌توانند یک بار دیگر در این المپیادها شرکت کنند، تصریح کرد: از مجموع کل شرکت‌کنندگان امسال ۶۱ درصد معادل ۵۰ هزار و ۹۴۱ نفر آنان مربوط به ۷ استان تهران، مازندران، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، فارس، اصفهان و کرمانشاه و بیشترین شرکت‌کنندگان با ۲۱ هزار و ۴۹۷ نفر (۳۶ درصد) در رشته زیست‌شناسی و کمترین متقاضی با سه هزار و ۴۸۱ نفر (۴ درصد) در رشته نجوم و اختر فیزیک بودند.

سالاریان ادامه داد: امسال رشته زیست‌شناسی در بخش دختران با ۱۱ هزار و ۹۳۱ نفر بیشترین شرکت‌کننده را داشت و تعداد پسران در این رشته نیز ۹ هزار و ۵۶۶ نفر بود.

وی بیان داشت: بر اساس آمار تهران با ۱۷ هزار و ۹۹۳ نفر بیشترین و ایلام با ۳۰۱ نفر کمترین تعداد شرکت‌کنندگان را داشتند و در مجموع نسبت جمعیت دانش‌آموزی پایه‌های دهم و یازدهم در این رقابت‌ها در مقایسه با سال گذشته یک درصد بیشتر بوده است.

معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش‌پژوهان جوان تصریح کرد: به طور معمول کمتر از ۱۰ درصد داوطلبان مرحله اول المپیادهای ۹ گانه در مرحله دوم پذیرفته می‌شوند و در مرحله دوم نیز از مجموع این ۱۰ درصد حدود ۳۶۰ نفر برای مرحله سوم که معروف به دوره آموزشی تابستانی است، انتخاب خواهند شد.

سالاریان یادآور شد: برای برگزیدگان در این مرحله در دوره تابستانی بین ۳۰ تا ۴۵ روز به صورت متمرکز در یکی از مکان‌های دانشگاهی در تهران کلاس‌های فشرده برگزار می‌شود و در نهایت ۸۰ نفر از مدال آوران طلا به جز المپیادهای جغرافیا، ادبی و سلول‌های بنیادی که مرحله جهانی ندارند، در دوره‌هایی که به مدت ۶ تا ۷ ماه برگزار خواهد شد شرکت کرده و بر اساس ضوابط نیمی از دانش‌آموزان منتخب هر رشته در این مرحله برای رقابت‌های بین‌المللی برگزیده می‌شوند.

علمی**۱۸۸۳** ۱۰۵۵

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با علمی آموزشی، آموزش و پرورش، المپیادهای علمی و دانش آموزان از تلگرام

🔴 وزیر آموزش و پرورش: اعتراض معلمان بدآموزی برای دانش آموزان دارد!

بطحایی:

در معدودی از مدارس اعتراضات همکاران وجود داشته است که این نوع و روش اعتراض حتی در یک مدرسه از کشور هم اگر انجام شود اقدامی ضد تربیتی است و گلایه و ناراحتی‌ام نه از اعتراض همکارانم بلکه از روش طرح اعتراض است چرا که بدآموزی برای دانش آموزان دارد که معلم در دفتر مدرسه بنشیند و در کلاس درس حضور پیدا نکند و با این کار در حقیقت ضد عدالت رفتار کرده‌ایم.


نارضایتی از رفتار یک مدیر / خراب کردن موی سر دانش آموزان در پایان سال

خراب کردن موی سر کودکان دبستان رقیه روستای سخی (شوش خوزستان) باعث نارضایتی والدین شده است.

اهالی روستا می‌گویند دانش آموزان روستای سخی از تکرار چندین بار رفتار مدیر مدرسه ناراضی اند و این اقدام باعث شده عزت نفس و اعتماد بنفس دانش آموزان زیر سوال برود.

چنانی یکی از ساکنان روستای سخی می‌گوید: چندین بار به مدیر مدرسه گفتیم و در جلسه اولیا و مربیان هم مطرح کردیم ولی ایشان به اعتراض ما توجه نکرده و این عمل زشت را تکرار می‌کند.

وی افزود: این رفتار موجب ناراحتی دانش آموزان و اولیای آنها شده و بعضی از آنها با مراجعه به اداره آموزش و پرورش و مدرسه مراجعه کردند ‌و اعتراض و ناراحتی خود را اعلام کردند/ اگزار


فعالیت درسی مدارس تا آخرین روز کاری اسفند ۹۷

وزیر آموزش و پرورش از فعالیت درسی مدارس تا آخرین روز کاری اسفندماه خبر داد و گفت: همه فعالیت‌های آموزشی و پرورشی باید تا آخرین روز کاری سال استمرار داشته باشد که در این راستا والدین باید برنامه‌های سفر خود را به گونه‌ای تنظیم کنند تا لطمه‌ای به فعالیت تحصیلی دانش آموزان وارد نشود. /تسنیم


فعالیت درسی مدارس تا آخرین روز کاری اسفند ۹۷

وزیر آموزش و پرورش:

🔹 والدین برنامه‌های سفر خود را به گونه‌ای تنظیم کنند تا لطمه‌ای به فعالیت تحصیلی دانش آموزان وارد نشود


🔶 فعالیت درسی مدارس تا آخرین روز کاری اسفند ۹۷

🔸وزیر آموزش و پرورش: والدین برنامه‌های سفر خود را به گونه‌ای تنظیم کنند تا لطمه‌ای به فعالیت تحصیلی دانش آموزان وارد نشود. / تسنیم


♨️فعالیت درسی مدارس تا آخرین روز کاری اسفند ۹۷

وزیر آموزش و پرورش:

🔹والدین برنامه‌های سفر خود را به گونه‌ای تنظیم کنند تا لطمه‌ای به فعالیت تحصیلی دانش آموزان وارد نشود.

====


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم هوایی از فاجعه سیل در آق قلا

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل

ویدیو/ اولین تصاویر از گریم بازیگران «هیولا» و ویدیوی تبریک سال نو: سال ۹۸ بیشتر به هم رحم کنیم!

انتخابانتخاب16 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
طناز طباطبایی، بازیگر فیلم‌های مرهم، صداها و.. در یادداشتی به مناسبت فرا رسیدن نوروز ۱۳۹۸ نوشته است: "عمو نوروز، امیدوارم راه کوچه‌های شهر مرا بدانی. شهری که مردمش را سیاه کرده‌اند و همه حاجی فیروز شده‌اند تا بگویند: ارباب خودم … تا لقمه‌ای نان به کف آرند و به غفلت نخورند …. «اعتماد: طناز طباطبایی، بازیگر فیلم‌های مرهم، صداها و.. در یادداشتی به مناسبت فرا رسیدن نوروز ۱۳۹۸ نوشته است:» عمو نوروز، امیدوارم راه کوچه‌های شهر مرا بدانی. شهری که مردمش را سیاه کرده‌اند و همه حاجی فیروز شده‌اند تا بگویند: ارباب خودم … تا لقمه‌ای نان به کف آرند و به غفلت نخورند …. "طناز طباطبایی در ادامه نوشته است: ‎در انتظار بهار نشسته‌ام و امید می‌بافم …. ‎نوروز هنگام درخشیدن گلهای امید است. غنچه‌های لبخندشان شکوفا و عزت و اعتبارشان در خانه و بیرون افزون. سال درخشان سینما باشد، و خورشید فرهنگ و هنرمان گرم‌تر و تابان‌تر، سال نو بر همگی مبارک.
فارسفارس22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، تصاویری که در زیر مشاهده می‌کنید شاید به نظر سنگ‌های مرمر صورتی باشند اما در واقع اینها تخم‌های یک دوزیست هستند. براساس گزارش «دیلی‌میل»، توپ‌های کوچکی که در این تصاویر وجود دارد حاوی موجوداتی است که متعلق به خانواده «کورسمندرهای هندی» است. از آنجایی که این موجودات در زیر زمین به طور پنهانی زندگی می‌کنند مانند دیگر دوزیستان مشهور و شناخته شده نیستند. آنها چشم دارند اما بینایی آنها به دلیل بودن در زیر خاک بسیار محدود است و حدود ۱۰ سانتی‌متر رشد می‌کنند. همچنین سر آنها به گونه‌ای است که حتی می‌توانند در مناطقی با خاک سفت و سخت حرکت کنند.
خبر فوریخبر فوری16 ساعت قبل
سوگل طهماسبی بازیگر فیلم داستانی «هنگامه» گفت که به دلیل بازی در این فیلم با مضمون شهدای مدافع حرم، خیلی از همکارانم مرا مسخره کردند و قلبم را شکستند! سوگل طهماسبی بازیگر سینما و تلویزیون که در ویژه برنامه تلویزیونی «سیاهپوش» حضور یافته بود، به بیان خاطراتی از بازی در فیلم داستانی «هنگامه» با موضوع شهدای مدافع حرم پرداخت. جالب بود که خیلی از همکارانم مرا مسخره کردند و قلبم را بابت این موضوع شکستند! اما همان آدم‌ها که مرا مسخره کردند، بعدا اتفاقی افتاد و پست گذاشتند و از مدافعان حرم دفاع کردند. به خاطر دارم وقتی در جشنواره عمار به همراه ۵ خانواده از عزیزان شهدای مدافع حرم فیلم را می‌دیدم، به یک باره مادر یا همسر یک شهید می‌آمد مرا بغل می‌گرفت و می‌گفت: «این منم!
انتخابانتخاب13 ساعت قبل
ژیلا صادقی، مجری «پل فروردین»، خبر یک خبرگزاری درباره کنار گذاشته شدنش از اجرای این برنامه نوروزی را تکذیب کرد. عصر امروز، یک خبرگزاری در خبری از تغییر مجری برنامه «پل فروردین» خبر داده و نوشته بود که ژیلا صادقی به خاطر انتقادات مخاطبان و رسانه‌ها به اجرایش، کنار گذاشته شده است. اما این مجری با سابقه در این‌باره به خبرآنلاین گفت: «اصلا این‌طور نیست. از همان اول من فقط برای فاز اول برنامه قرارداد داشتم و گفته بودم که در ایام نوروز برنامه را اجرا نمی‌کنم. از همان اول قرار بود آقای نیما رئیسی و محسن آزادی اجرای برنامه در فاز دوم را به عهده داشته باشند.»

اخبار بیشتر