هفت هزار دانش‌آموز از مرحله اول المپیادهای علمی عبور کردند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
هفت هزار دانش‌آموز از مرحله اول المپیادهای علمی عبور کردند

هفت هزار دانش‌آموز از مرحله اول المپیادهای علمی عبور کردند

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش پژوهان جوان، نتایج مرحله اول المپیادهای علمی دانش‌آموزی را که در آن 7 هزار و 646 نفر معادل 9.3 درصد شرکت‌کنندگان پذیرفته شده‌اند، اعلام کرد.

معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش‌پژوهان جوان روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه آموزش ایرنا با اشاره به اینکه دانش آموزان می‌توانند با ورود به سامانه http: //oly. medu. ir/portal/olympiad. php از نتایج آزمون مرحله اول خود مطلع شوند، اظهار داشت: امسال ۸۳ هزار و ۶۹۴ نفر در المپیادهای ۹ گانه که اول تا پنجم بهمن ماه برگزار شد، شرکت کردند.

«عنایت سالاریان» اضافه کرد: در این مرحله و در رشته ادبی هزار و ۱۴ نفر، جغرافیا ۴۲۳ نفر، ریاضی هزار و ۶۵۹نفر، زیست‌شناسی هزار و ۲۲۰ نفر، سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی ۳۰۰ نفر، شیمی ۶۵۰ نفر، کامپیوتر هزار و سه نفر، فیزیک ۸۲۶ نفر و نجوم ۷۰۰ نفر برای شرکت در مرحله دوم پذیرفته شدند.

معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش‌پژوهان جوان با اشاره به اینکه آزمون مرحله دوم این المپیاد، سوم تا ششم اردیبهشت سال آینده برگزار می‌شود، تصریح کرد: تعداد پذیرفته‌شدگان مرحله اول امسال با سال قبل تفاوت زیادی نکرده و یکی بوده است.

وی تعداد کل دانش‌آموزان پایه دهم و یازدهم که امکان شرکت در المپیادهای ۹ گانه را داشتند، یک میلیون و ۸۹۵ هزار و ۵۰ نفر ذکر کرد و بیان داشت: المپیادهای ۹ گانه ریاضی، شیمی، فیزیک، ادبی، کامپیوتر، نجوم و اختر فیزیک، جغرافیا، سلول‌های بنیادی و زیست‌شناسی یکم تا پنجم بهمن‌ماه برگزار شد.

معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش‌پژوهان با بیان اینکه از تعداد کل شرکت‌کنندگان، ۳۸ هزار و ۹۸۱ نفر (۴۷ درصد) دختر و ۴۴ هزار و ۷۰۳ نفر (۵۳ درصد) پسر بودند در خصوص تعداد شرکت‌کنندگان به تفکیک رشته‌های تحصیلی نیز اظهار داشت: ۴۶ هزار و ۷۷۹ نفر (۵۶ درصد) دانش‌آموزان رشته علوم تجربی، ۲۴ هزار و ۹۶۵ نفر (۳۰ درصد) علوم ریاضی، ۱۱ هزار و ۴۵۱ نفر (۱۴ درصد) علوم انسانی و سایر رشته‌ها بودند.

سالاریان ادامه داد: همچنین از آنجا که دانش‌آموزان پایه‌های دهم و یازدهم امکان شرکت در المپیادهای ۹ گانه را دارند، امسال در مجموع ۵۳ درصد دانش‌آموزان پایه دهم معادل ۴۴ هزار و ۴۹۶ نفر و ۴۷ درصد پایه یازدهم معادل ۳۹ هزار و ۱۹۸ نفر متقاضی شرکت در این رقابت‌های علمی بودند.

** زیست‌شناسی، پرطرفدارترین رشته المپیاد علمی دانش آموزی

معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش‌پژوهان جوان با بیان اینکه با این شرایط، ۵۳ درصد دانش‌آموزان که سال آینده وارد پایه یازدهم می‌شوند می‌توانند یک بار دیگر در این المپیادها شرکت کنند، تصریح کرد: از مجموع کل شرکت‌کنندگان امسال ۶۱ درصد معادل ۵۰ هزار و ۹۴۱ نفر آنان مربوط به ۷ استان تهران، مازندران، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، فارس، اصفهان و کرمانشاه و بیشترین شرکت‌کنندگان با ۲۱ هزار و ۴۹۷ نفر (۳۶ درصد) در رشته زیست‌شناسی و کمترین متقاضی با سه هزار و ۴۸۱ نفر (۴ درصد) در رشته نجوم و اختر فیزیک بودند.

سالاریان ادامه داد: امسال رشته زیست‌شناسی در بخش دختران با ۱۱ هزار و ۹۳۱ نفر بیشترین شرکت‌کننده را داشت و تعداد پسران در این رشته نیز ۹ هزار و ۵۶۶ نفر بود.

وی بیان داشت: بر اساس آمار تهران با ۱۷ هزار و ۹۹۳ نفر بیشترین و ایلام با ۳۰۱ نفر کمترین تعداد شرکت‌کنندگان را داشتند و در مجموع نسبت جمعیت دانش‌آموزی پایه‌های دهم و یازدهم در این رقابت‌ها در مقایسه با سال گذشته یک درصد بیشتر بوده است.

معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش‌پژوهان جوان تصریح کرد: به طور معمول کمتر از ۱۰ درصد داوطلبان مرحله اول المپیادهای ۹ گانه در مرحله دوم پذیرفته می‌شوند و در مرحله دوم نیز از مجموع این ۱۰ درصد حدود ۳۶۰ نفر برای مرحله سوم که معروف به دوره آموزشی تابستانی است، انتخاب خواهند شد.

سالاریان یادآور شد: برای برگزیدگان در این مرحله در دوره تابستانی بین ۳۰ تا ۴۵ روز به صورت متمرکز در یکی از مکان‌های دانشگاهی در تهران کلاس‌های فشرده برگزار می‌شود و در نهایت ۸۰ نفر از مدال آوران طلا به جز المپیادهای جغرافیا، ادبی و سلول‌های بنیادی که مرحله جهانی ندارند، در دوره‌هایی که به مدت ۶ تا ۷ ماه برگزار خواهد شد شرکت کرده و بر اساس ضوابط نیمی از دانش‌آموزان منتخب هر رشته در این مرحله برای رقابت‌های بین‌المللی برگزیده می‌شوند.

علمی**۱۸۸۳** ۱۰۵۵

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با علمی آموزشی، آموزش و پرورش، المپیادهای علمی و دانش آموزان از تلگرام

فعالیت درسی مدارس تا آخرین روز کاری اسفند ۹۷

وزیر آموزش و پرورش:

🔹 والدین برنامه‌های سفر خود را به گونه‌ای تنظیم کنند تا لطمه‌ای به فعالیت تحصیلی دانش آموزان وارد نشود


♨️فعالیت درسی مدارس تا آخرین روز کاری اسفند ۹۷

وزیر آموزش و پرورش:

🔹والدین برنامه‌های سفر خود را به گونه‌ای تنظیم کنند تا لطمه‌ای به فعالیت تحصیلی دانش آموزان وارد نشود.

====


🔶 فعالیت درسی مدارس تا آخرین روز کاری اسفند ۹۷

🔸وزیر آموزش و پرورش: والدین برنامه‌های سفر خود را به گونه‌ای تنظیم کنند تا لطمه‌ای به فعالیت تحصیلی دانش آموزان وارد نشود. / تسنیم


نارضایتی از رفتار یک مدیر / خراب کردن موی سر دانش آموزان در پایان سال

خراب کردن موی سر کودکان دبستان رقیه روستای سخی (شوش خوزستان) باعث نارضایتی والدین شده است.

اهالی روستا می‌گویند دانش آموزان روستای سخی از تکرار چندین بار رفتار مدیر مدرسه ناراضی اند و این اقدام باعث شده عزت نفس و اعتماد بنفس دانش آموزان زیر سوال برود.

چنانی یکی از ساکنان روستای سخی می‌گوید: چندین بار به مدیر مدرسه گفتیم و در جلسه اولیا و مربیان هم مطرح کردیم ولی ایشان به اعتراض ما توجه نکرده و این عمل زشت را تکرار می‌کند.

وی افزود: این رفتار موجب ناراحتی دانش آموزان و اولیای آنها شده و بعضی از آنها با مراجعه به اداره آموزش و پرورش و مدرسه مراجعه کردند ‌و اعتراض و ناراحتی خود را اعلام کردند/ اگزار


🔴 وزیر آموزش و پرورش: اعتراض معلمان بدآموزی برای دانش آموزان دارد!

بطحایی:

در معدودی از مدارس اعتراضات همکاران وجود داشته است که این نوع و روش اعتراض حتی در یک مدرسه از کشور هم اگر انجام شود اقدامی ضد تربیتی است و گلایه و ناراحتی‌ام نه از اعتراض همکارانم بلکه از روش طرح اعتراض است چرا که بدآموزی برای دانش آموزان دارد که معلم در دفتر مدرسه بنشیند و در کلاس درس حضور پیدا نکند و با این کار در حقیقت ضد عدالت رفتار کرده‌ایم.


فعالیت درسی مدارس تا آخرین روز کاری اسفند ۹۷

وزیر آموزش و پرورش از فعالیت درسی مدارس تا آخرین روز کاری اسفندماه خبر داد و گفت: همه فعالیت‌های آموزشی و پرورشی باید تا آخرین روز کاری سال استمرار داشته باشد که در این راستا والدین باید برنامه‌های سفر خود را به گونه‌ای تنظیم کنند تا لطمه‌ای به فعالیت تحصیلی دانش آموزان وارد نشود. /تسنیم


در ادامه بخوانید

ساختمان‌های عجیبی که هوش از سرتان می‌برد+ تصاویر

4+
الفالف22 ساعت قبل

از دعوای سینما و کتاب تا بی کاغذی مطبوعات

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
کلاکت ۲۷ تیراز دعوای سینما و کتاب تا بی کاغذی مطبوعاتاختلاف نظر بین پردیس سینمایی و باغ کتاب، مطبوعات همچنان کاغذ ندارند و … از عناوین مهم کلاکت هستند

آینده بهتر در الکامپ ۹۸

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
آینده بهتر؛ این شعار بزرگترین رویداد فناورانه کشور در حوزه فناوری اطلاعات با عنوان الکامپ که خدمات متنوع برای مخاطبان به ارمغان آورده استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ آینده بهتر، این شعار بزرگترین رویداد فناورانه کشور در حوزه فناوری اطلاعات با عنوان الکامپ که خدمات متنوع برای مخاطبان به ارمغان آورده است. بیش از ۵۰۰ کسب و کار نوپا در این رویداد حاضر شده‌اند تا درست در دست هم توسعه اشتغال و خدمات را عرضه کنند؛ این نمایشگاه تا ۳۱ تیرماه میزبان علاقه‌مندان است.

جشنواره بین المللی فیلم شهر

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره بین المللی فیلم شهر با تقدیر از دو پیشکسوت سینما و تلویزیون پروانه معصومی و داوود اسدزاده کار خود را آغاز کرده است.

لانوته؛ آنتونیو ویوالدی

تابناکتابناک17 ساعت قبل
کنسرتو فلوت در سل ماژر «لانوته» اثر آنتونیو ویوالدی را با اجرای فرانسیس لازارویچ نوازنده فلوت ریکوردر، دیوید گرینبرگ نوازنده ویولن، راینیر گوئررو، سوفیه ایوامورا، نیلز د دینچین نوازنده ویولنسل، کریستین استائود نوازنده دبل باس (کنترباس)، آندره هنریش نوازنده گیتار و «آرک لوت / Archlute» و پیره گالون نوازنده هارپسیکورد می‌بینید و می‌شنوید.
همشهریهمشهری12 ساعت قبل
به گزارش ایسنا به نقل از هالیوود ریپورتر، این بازیگر برنده اسکار برای بازی در نقش «ترایتن شاه» در فیلم جدید «پری دریایی کوچک» که بازسازی انیمیشن معروف وکلاسیک دیزنی است در نظر گرفته شده و به احتمال فراوان به تیم بازیگران این اثر از جمله «هیل بیلی» در نقش (اریل) و «هری استایل» در نقش (شاهزاده اریک) خواهد پیوست. «باب مارشال» گارگردانی بازسازی انیمیشن «پری دریایی کوچک» را بر عهده دارد که نسخه کلاسیک آن در سال ۱۹۸۹ موفق به کسب جایزه اسکار بهترین ترانه و موسیقی متن برای «آلن منکن» شد. در نسخه جدید این فیلم نیز قرار است «آلن منکن» موسیقی کلاسیک آن را بروز رسانی می‌کند. «خاویر باردم» در سال ۲۰۰۷ برای بازی در فیلم «جایی برای پیرمردها نیست» ساخت برادران «کوئن» برنده جایزه اسکار بازیگری شد و سال آینده در فیلم پرهزینه «تل ماسه» به کارگردانی «دنیس ویلنوو» با اقتباس از رمان معرروف نوشته «فرانک هربرت» بازی می‌کند. کمپانی دیزنی در پروژه بازسازی انیمیشن‌های کلاسیک خود تاکنون فیلم‌-انیمیشن موفقی چون «کتاب جنگل»، «علاء‌الدین»، «آلیس در سرزمین عجایب»، «سیندرلا»، «دیو و دلبر»، «دامبو» و «شیرشاه» را به سینما آورده است و ساخت آثار دیگری چون «پینوکیو»، «گوژپشت نتردام»، «مولان» و … را نیز در برنامه دارد.

نظرها

اخبار بیشتر