رسانه «شرافتمند» ضدفساداست!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
رسانه «شرافتمند» ضدفساداست!

رسانه «شرافتمند» ضدفساداست!

ایرناخبرگزاری ایرنا |
روزنامه نقدحال در آخرین شماره سال 97 مطلبی را با عنوان «رسانه «شرافتمند» ضدفساداست!» به قلم محمدحسین شیریان منتشر کرده است.

دراین یادداشت که در شماره ۶۶۰ روز شنبه ۲۵ اسفند منتشر شده آمده است: آخرین شماره هر روزنامه در پایان یک سال تلاش باید بوی بهار و امید را بگستراند، با بوی عنبر و شکوفه و بنفشه‌های رنگارنگ! شاید رسانه باید بوی تسهیل امور مردم، توسعه، سازندگی و رفاه بدهد. حالا هموطنان سرزمین اهورایی ما با دلایل بسیار فشارها و ناکارآمدی‌ها در موقعیت ارجمندی، نیستند. هر چند امید به بهبود، خاستگاه بلند‌مرتبه رسانه‌های شرافتمند است.

وظیفه رسانه درج رنج‌های مردم و بیان آن، برای تصحیح رفتار حکومت است. رسانه‌ها دیدبان حکومت‌اند. چهارمین رکن دموکراسی باید بتواند برای قوام اجتماع‌ چنان‌ باشد تا اهل تخلف و فساد از بیم ‌حضور در اتاق شیشه‌ای رسانه‌ها با گزارش‌های منتشره و دقایق استناد یافته، دست به اختلاس یا هر تخلف ممکن نزنند.

باید رسانه‌ها به محلی قابل اعتنا تبدیل شوند. اما نشانه‌های رنج‌آوری از احتمال عمدی کنار گذاشتن مطبوعات مکتوب فراهم شده است. بیرون راندن روزنامه، این بزرگترین سرمایه اجتماعی بشر از اختراع ماشین چاپ، از گردونه اطلاع‌رسانی و فشار‌دادن حلقوم خروس بیداری مطبوعات پس از ۱۸۲ سال تلاش برای آگاهی‌بخشی به مجموع رنج‌های زمانه می‌افزاید.

مطبوعات برای نویسنده این یادداشت بوی اخبار فتح تهران در استبداد صغیر محمدعلی شاه قاجار است. بوی قهرمانی‌ ستارخان، باقرخان و یارمحمدخان کرمانشاهی آن سینه‌های ستبر آزادی برای نهضت مشروطیت را می‌دهد. بوی کاغذ بهترین روزنامه تایخ ایران؛ «صوراسرافیل» آزاده و وطن‌خواه را می‌دهد.

روزنامه‌های کاغذی با طعم پیروزی نهضت ملی‌شدن صنعت نفت و قلم سیدحسین فاطمی در روزنامه باختر امروز را می‌دهد. روزنامه‌های مکتوب امروز در کف بی‌کفایت سلاطین کاغذ خوار زمین‌گیر شده‌اند. بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران خبر از تعطیلی احتمالی مطبوعات مکتوب در سال پیش روی دارد. این بیانیه شرح می‌دهد چگونه سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نتوانسته بحران کنونی را کاهش داده و خود با تصمیم‌های غیرکارشناسی به این تعطیلی دامن زده است.

تعطیلی رسانه‌های مکتوب به بیکاری اهل خرد و اندیشه می‌انجامد. رسانه‌های شریف و ارجمند می‌توانند در چرخه اطلاع‌رسانی، ضد فساد عمل کنند تا پردازش اذهان ضد انسانی اختلاس‌گران و غیر وطن‌خواهان، به سود کشور، دچار از هم‌ گسیختگی اضمحلال شود.

باختن عرصه رسانه‌های مکتوب به سود فضای مجازی، هرگز به توسعه کمکی نمی‌کند. آشتی مردم با مطالعه و روزنامه‌های چاپی می‌تواند هموطنان خردمندشان را یاری کند. در گردش اطلاعات، روزنامه‌ها می‌توانند از مجریان قانون بپرسند این اختلاس‌ها چگونه اتفاق می‌افتد و سلطان کاغذ یا هر کالایی، چگونه متولد می‌شود؟ می‌توانند بپرسند چگونه ممکن است بر مبنای سخن قهرمانی، نماینده دادستان دادگاه انقلاب تهران در جلسه دادگاه متهمان اختلاس، پولشویی و ده‌ها عنوان مجرمانه، شخصی به‌نام موسوی‌نژاد بتواند برای پسر هشت ساله‌اش ۲۴۲ حساب بانکی در یک روز افتتاح کند؟ در روزنامه‌ها می‌شود به‌صورتی ماندگار تحلیل و تفسیر کرد و پرسید یک شهروند معمولی برای بازکردن حساب در یکی از بانک‌های عامل باید کلی مدارک و فرم‌های بانکی پر کند. نیم ساعت حداقل زمان لازم برای هر حساب است. این رخداد به ۱۲۱ ساعت فرصت نیاز دارد. هر شعب بانک، هشت ساعت باز است. ‌یک نفر چگونه می‌تواند همزمان در۱۲۱ شعبه حضور داشته باشد! افشا و تحلیل فسادی بدین گستردگی جایش در صفحات روزنامه‌های شریف کاغذی و ضد فساد است. نگذارید روزنامه‌های ارجمند و شرافتمند تعطیل شوند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با فرهنگی، نقدحال، کرمانشاه و مشکلات چاپ از تلگرام

از بین بردن حدود ۲ هزار قلیان در کرمانشاه

🔹مسئول بهداشت محیط کرمانشاه از معدوم سازی هزار و ۹۸۶ عدد قلیان در شهر کرمانشاه خبر داد.

🔹بهمن خدادادیان گفت: با اخذ حکم مقام قضایی و با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذیربط، تعداد ۱۹۸۶ عدد قلیان جمع آوری شده از سطح قلیان سرا‌های شهرکرمانشاه در میدان شهدا سوزانده شد. / صدا و سیما


🔻زخم مرمت‌های ناشیانه به پل تاریخی «کوچه» کرمانشاه

🔹سیاوش آریا، پژوهشگر تاریخ و میراث فرهنگی در یادداشتی نوشت: بازسازی و مرمت‌های ناشیانه و کارشناسی نشده (غیراصولی) سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهر کنگاور در استان کرمانشاه به پل تاریخی و ملی نامدار به «کوچه» که وابسته به دوره صفویه است، آسیب رسانیده و زخم‌های ژرفی بر پیکره رنجور و بی دفاع این یادمان تاریخی – فرهنگی برجا گذاشته است.

🔹به باور کنشگران (فعالان) میراث فرهنگی و کارشناسان یکی از آفت‌ها و بلایا جان یادمان‌های تاریخی – فرهنگی، مدیریت ناکارآمد در برخی از شهرها و پایگاه‌های میراث فرهنگی است.

🔹 زمانی که سازمان میراث فرهنگی، فردی را با رشته غیرمرتبط با میراث فرهنگی و گردشگری و بدون تجربه به عنوان سرپرست و یا مدیر میراث فرهنگی شهری گزینش کرده و بر سرکار می‌آورد، نتیجه‌ای جز آسیب رسانی به یادمان‌های تاریخی در برنداشته و هدر رفت منابع مالی و سرمایه و زمان کشور و مهمتر از همه، ویرانی اموال ملی را به دنبال دارد.

جزئیات بیشتر:


🔻 کرمانشاه رسما کلانشهر شد

🔹شهر کرمانشاه بر اساس نامه وزیر کشور خطاب به استاندار کرمانشاه با توجه به افزایش جمعیت آن به بیش از یک‌میلیون نفر در زمره کلانشهرها قرار گرفت.

جزییات بیشتر:


🔻پر آب شدن رودخانه‌ها و سراب‌های استان کرمانشاه

🔹به دنبال بارندگی‌های ۲ روز اخیر آب رودخانه‌ها و سراب‌های کرمانشاه بالا آمد و در برخی مناطق به اراضی و باغات استان خسارت وارد کرد، تصاویر رودخانه‌ها و سراب‌های بخش بیستون را نشان می‌دهد. / ایرنا


📸 تصویری زیبا از دانش آموزان مدرسه‌ای در کرمانشاه، با لباس‌های محلی

🔸استقبال از بهار در مدرسه‌ای در جوانرود کرمانشاه


🔵 کرمانشاه کلا‌ن‌شهر شد

وزارت کشور با صدور ابلاغیه‌ای به استاندار کرمانشاه از پیوستن این شهر به جمع کلان‌شهرهای ایران خبر داد. در این ابلاغیه علت این تصمیم‌گیری نتایج آخرین‌سرشماری کرمانشاه اعلام شده که طبق آن این شهر یک میلیون و هفت هزار و ۱۸ نفر جمعیت دارد.

مشهد، قم، شیراز، اصفهان، اهواز، تبریز، تهران و کرج پیش‌تر به عنوان کلان‌شهر شناخته شده بودند و با افزوده شدن کرمانشاه در حال حاضر شمار کلان‌شهرهای ایران به ۹ عدد رسیده است.

https: //bit. ly/۲TFYfIZ

📌 اخبار روز دویچه وله را در اینجا دنبال کنید:

https: //p. dw. com/p/۳DBKM


در ادامه بخوانید

پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
«بالش‌ها» با عموپورنگ متفاوت بودفرضیایی که در شبکه نمایش خانگی نیز در حوزه کودک فعالیت می‌کند، درباره تجربه ساخت مجموعه «بالش‌ها»، گفت: نمایش خانگی برای من تجربه متفاوتی بود. برنامه‌های کودک باید کلا بازنگری شودوی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود درباره علت تکراری بودن برنامه‌های کودک در تلویزیون اظهار کرد: باید در حوزه برنامه‌های کودک کلا بازنگری شود. عموپورنگ گفت: فکر می‌کنم تلویزیون در زمینه به‌روز شدن برنامه‌های کودک حتما باید کاری کند. تمام مقوله‌ها و مفاهیم «محله گل و بلبل» موضوعات مبتلا به جامعه امروز و بچه‌های ما بود. حتما بچه‌ها برنامه‌های شبکه کودک را دوست دارند و آن را نگاه می‌کنند اما اینکه خودم ببینم، نه واقعا ندیده‌ام.

جشن دانش آموختگی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

دوازده مینیاتور؛ روشن محمدکولیف

تابناکتابناک1 روز قبل
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
علی بزرگیان روزنامه نگار با انتشار تصویری از یارانه‌ها و کمک هایی که وزارت ارشاد به یک شرکت مطبوعاتی دارد، نوشته است: شرکتی بنام دانش فرهنگ مینو ۳۹مجله دارد. گوگل کردم؛ نه جلدی و نه ردی از آنها نمی‌آید. از سال گذشته این ۳۹مجله بیش از یک میلیارد و۷۰۰ ملیون تومان یارانه مستقیم گرفته است. در طرح خرید نشریات ارشاد سال۹۶ نیز ۶۳۲ میلیون تومان پول گرفته است. جدول ارقام یارانه‌ها و کاغذی که وزارت ارشاد به این شرکت ۳۹ مجله‌ای داده است.

نقدی به وضع مد و لباس

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
یکی از نقد‌های جدی به وضعیت فرهنگی امروزمان موضوع مد و لباس است؛ حوزه‌ای که به نظر می‌آید رهای رهاستنقدی به وضع مد و لباسنقدی به وضع مد و لباسبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ یکی از نقد‌های جدی به وضعیت فرهنگی امروزمان درد و دل‌های مشترک بین مردم، تولیدکنندگان، کارشناسان، پژوهشگران و طراحان مد و لباس درباره حوزه‌ای است که به نظر می‌آید رهای رهاست. یکی از گلایه‌های جدی اغلب زنان جامعه که می‌خواهند در فضای عمومی با پوششی امن و مطابق با عقایدشان حاضر شوند و از طرفی به قانون هم احترام بگذارند این است که گشتیم نبود، نگردید نیست.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، سریال تازه حسن فتحی بعد از شهرزاد درباره یکی از زنان ناصر الدین شاه قاجار است. احسان جوانمرد نویسنده این سریال درباره جزئیات جدید این سریال گفت: جیران یکی از زنان دربار ناصرالدین شاه است که در واقعیت تاریخ وجود داشته و ما اینجا با قصه‌ای که حتما آمیخته به خیال خواهد بود، زندگی پر فراز و نشیبش را روایت خواهیم کرد. علاوه بر جیران تعداد زیادی از شخصیت‌های قصه واقعی هستند و در آن دوره زندگی کرده‌اند. او درباره شخصیت‌های تاریخی که قرار است در سریال «جیران» به آنها پرداخته شود، گفت: «ناصرالدین شاه، جیران، میرزا آقاخان نوری صدراعظم ایران بعد از امیرکبیر، ملک‌جهان خانم مهدعلیای ایران، ملک‌زاده خواهر ناصرالدین شاه، گلین، تاج‌الدوله، شکوه السلطنه و ستاره خانم زنان عقدی ناصرالدین شاه و همچنین عده‌ای از رجال و نسوان اوایل عهد ناصری از جمله خدیجه همسر محمد شاه، از شخصیت‌هایی هستند که در سریال «جیران» به آنها پرداخته می‌شود.» انتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر