1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
سفر نماینده جدید ولی فقیه درسیستان و بلوچستان به دارالولایه

سفر نماینده جدید ولی فقیه درسیستان و بلوچستان به دارالولایه

خبرگزاری ایرنا |
زاهدان - ایرنا - نماینده جدید ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان شرکت در یادواره شهدای تاسوکی و شهدای شهرستان نیمروز را مطلع سفرهای شهرستانی خود در استان قرار داد و در سفری سه روزه از پنج شهرستان شمالی استان بازدید و با مردم گفت و گو کرد.

به گزارش ایرنا سیزدهمین سالگرد حادثه تلخ تروریستی تاسوکی بهانه‌ای شد برای سفر چند روزه نماینده جدید ولی فقیه در سیستان و بلوچستان به شمال استان تا با حضور در پنج شهرستان دارالولایه سیستان از نزدیک با قابلیت‌ها و محرومیت‌های تنگه احد ایران آشنا شود.

حجت الاسلام و المسلمین مصطفی محامی سه روز آخر هفته را مهمان مردم پنج شهرستان هامون، زابل، هیرمند، زهک و نیمروز شد و در برنامه‌ای فشرده بازدیدهای متعددی از مناطق مختلف به عمل آورد.

دیدار با خانواده شهدا و علمای برجسته سیستانی از مهمترین برنامه‌های امام جمعه زاهدان در این سفر بود به طوری که بخش اعظمی از این سفر را ادای احترام به مقام شامخ شهدایی همچون سردار میرحسینی، شهیدان خدری، مزار شهدای زابل، دیدار با خانواده شهیدان لکزایی و دهقان، دیدار با خانواده مرحوم آیت الله بیانی امام جمعه اسبق زابل و پدر شهید کاظم بیانی، دیدار با خانواده آیت الله بختیاری به خود اختصاص داد.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین محامی با حضور در بیت خانواده شهید آیت الله طباطبایی ضمن ملاقات با جمعی از سادات شهرستان زابل، علت سفر خود به سیستان را عرض ادب و احترام به محضر مردم شریف سیستان و تکریم خانواده شهدا بیان داشت و گفت: خدا را شاکرم که در جمع سادات سیستان شرف حضور دارم و در محضر فرزندان حضرت زهرا سلام الله علیها توفیق حضور پیدا کردم.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان مردم این استان را ولایت مدار، عالم پرور و شهره به شهید پروری توصیف کرد و اظهار داشت: مردم غیور و صبور سیستان با وجود تمام رنج‌ها و بلاهای طبیعی که به وجود آمده است ثابت قدم ایستاده‌ و پا پس نکشیده‌اند.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان با اشاره به تعبیر رهبری از این استان به عنوان تنگه احد ایران، گفت: همه ما باید تلاش کنیم تا با تکیه بر ایمان و وظیفه شناسی در این خطه حساس به خوبی نقش آفرینی کنیم.

**شهدای تاسوکی مظلومانه به شهادت رسیدند

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با حضور در سیزدهمین یادواره شهدای روحانی و شهدای فاجعه تروریستی تاسوکی و شهدای شهرستان نیمروز گفت: باید همیشه آماده دفاع مقدس در عرصه‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و سایر جنبه‌های نظام اسلامی خود باشیم تا مورد هجمه دشمن غدار قرار نگیریم.

حجت الاسلام و المسلمین محامی ضمن تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این مراسم باشکوه اظهار داشت: همه ما در این مکان جمع شده‌ایم تا یاد و نام شهدا را گرامی بداریم و خانواده آن بزرگواران را تکریم کنیم.

وی افزود: ما مدیون تمام شهدا هستیم و هر آنچه که داریم از وجود پربرکت آن بزرگواران است به همین جهت از خداوند متعال مغفرت بیش از پیش برای آن شهدای بزرگ و توفیق روز افزون برای خانواده‌هایشان را مسئلت داریم.

وی با توصیف شهدا به برترین به محبوب‌ترین بندگان خدا افزود: اگر کسی توفیق شهادت نصیبش شود به بالاترین مرتبه‌ای که یک فرد می‌تواند برسد دست یافته زیرا شهید و شهادت نیکوترین و بهترین مقام و منزلت است.

امام جمعه زاهدان خاطرنشان کرد: قدم‌های شهدا در راه خدا استوارترین قدم هاست و صبوری آن‌ها برترین صبوری هاست و خون ریخته شده آنها بر زمین محبوبترین متاع برای آخرت است.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان خداوند را مشتری و خواستار شهدا دانست و گفت: شهدای تاسوکی که مظلومانه اسیر شدند و دست و چشم بسته به شهادت رسیدند دارای اجری مضاعف هستند زیرا آنان نه در جبهه جنگ بودند و نه آماده رزم و پیکار با دشمن؛ آنها فقط برای رسیدن به خانه هایشان عزم سفر کرده بودند که به دست کوردلان ظالم ترور شدند.

امام جمعه شهرستان زاهدان با اشاره به شهدای روحانی حادثه تروریستی تاسوکی آن شهدا را مظهر علم و عمل ترسیم کرد و همگان را به طی کردن طریقتشان توصیه کرد و گفت: ما باید مسیر شهدا را ادامه دهیم و بر سر پیمان‌های خود با امام و رهبری باشیم زیرا تا هنگامی که در مسیر باشیم صدمه و لطمه‌ای نخواهیم دید.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان افزود: دشمنی دشمنان همیشه ادامه خواهد داشت و لبخند و خوشرویی آنها نباید ما را فریب دهد به همین منظور ما باید همیشه آماده دفاع در عرصه‌های باشیم تا گزندی به نظام و کشور و ملت نرسد.

**باید نعمت خدمت رسانی به مستضعفان را شاکر باشیم

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان در ادامه سفر به منطقه سیستان ضمن دیدار با جمعی از مسئولان شهرستانی این منطقه در جلسه شورای اداری شهرستان‌های سیستان شرکت کرد و ضمن تشکر از استقبال باشکوه مردم اظهار داشت: برای حل مشکلات مردم و بهبود معیشت آنان در منطقه سیستان کم نخواهم گذاشت و هر آنچه که از دستم برآید انجام می‌دهم.

حجت الاسلام و المسلمین محامی با اشاره به لزوم اعتقادمسئولان به خدمتگزار و کارگزار بودن برای ملت بزرگ ایران بویژه اهالی سیستان اظهار داشت: قدر خود را به جهت کارگزاری برای جمهوری اسلامی و خدمت رسانی به مردم در مناطق محروم بدانید زیرا شما با این عمل به نوعی عبادت خداوند متعال را به جا می‌آورید.

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

امام جمعه شهرستان زاهدان افزود: برخی اوقات کارها بسیار سخت است اما هرچقدر کار سخت‌تر شود امکان انجام آن با خلوص نیت بیشتر و اجر و مزد بهتر همراه خواهد بود.

حجت‌الاسلام و المسلمین محامی خدمتگزاری به مردم را نعمتی از ناحیه خداوند دانست و گفت: باید قدر نعمت‌های الهی بویژه نعمت خدمت رسانی به مستضعفان را بدانیم و به صورت قولی و فعلی شکرگزار این نعمت باشیم.

نماینده ولی فقیه در استان افزود: شکرگزاری عملی یک مسئول دلسوزی برای مردم و رسیدگی به امور کوچک و بزرگ آنان است‌ به نحوی که امور انجام شده را برای رضای خداوند انجام دهد و هیچ گاه اعمال خود را بزرگ نشان ندهد و کارهایی را هم که انجام داده کوچک ندارد.

امام جمعه زاهدان خاطرنشان کرد: یک مسئول باید با از خودگذشتگی و دوری از شهوات که از ملاک‌های علوی برای کارگزاری حکومت اسلامی است، عملیاتی کند.

**بازدید از چاه نیمه‌ها و دانشگاه زابل

در این سفر حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی محامی همچنین از چاه نیمه‌های شهرستان زهک بازدید و سیر تکاملی فازهای مختلف چاه نیمه را از نزدیک مشاهده و بررسی کرد. در پایان این بازدید نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با غرس نهالی مثمر سنت حسنه درختکاری را در این منطقه به جا آورد.

بازدید از دانشگاه زابل نیز یکی دیگر از برنامه‌های این سفر بود. حجت الاسلام و المسلمین محامی با حضور در این مکان علمی پس از ادای احترام به مقام شامخ شهدای مدفون در این دانشگاه، از قسمت‌های مختلف آن بازدید و توضیحاتی را توسط مسئولان دانشگاه در خصوص فعالیتهای علمی و پژوهشی این دانشگاه دریافت کرد.

**کلنگ زنی بنای موسسه آیات نورانی در زابل

یکی دیگر از اقدامات انجام شده در این سفر کلنگ زنی بنای موسسه حاملان آیات نورانی بود که با حضور نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و مدیران کل ادارات تبلیغات اسلامی و اوقاف و امور خیریه، مدیریت‌های حوزه‌های علمیه برادران و خواهران سیستان و بلوچستان، مدیریت مرکز خدمات حوزه‌های علمیه استان و همچنین معاون امنیتی انتظامی استاندار و برخی دیگر از مدیران استانی و شهرستانی در زابل برگزار شد.

** قدردان خدمات خیرین در حوزه سیستان هستیم

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان در ادامه این سفر در بازدید از بیمارستان خیریه الزهرا (س) شهرستان زابل ضمن تقدیر و تشکر از مسئولان این نهاد خدمت رسان گفت: برای بهبود عملکرد و تقویت مراکز خدمت رسان و مجموعه‌های خیریه تلاش می‌کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین محامی افزود: بابت خدمت رسانی به محرومان منطقه سیستان و گسترش خدمات خیریه برای این مردم عزیز دعاگوی و سپاسگزار خیرین هستیم.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان خاطر نشان کرد: ما نیز در حد توان برای بهبود عملکرد و تقویت مراکز خدمت رسان و مجموعه‌های خیریه شهرستان زابل و منطقه سیستان تلاش می‌کنیم.

** دیدار با علما و طلاب حوزه‌های علمیه سیستان

بازدید از حوزه‌های علمیه برادران و خواهران زابل از دیگر برنامه‌های سفر نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان به منطقه سیستان بود. همچنین آیین عمامه گذاری در زهک با حضور حجت الاسلام و المسلمین محامی در جمع مردم این شهرستان برگزار شد.

امام جمعه زاهدان در این دیدارها به وظایف طلاب و روحانیون در جامعه اشاره کرد و گفت: طلاب و روحانیون وظیفه دارند تا معارف اسلام را خوب بشناسند و به دیگران بشناسانند.

حجت الاسلام و المسلمین محامی کار علما و روحانیون را رسیدگی به مردم در امور دینی و مباحث دنیایی توصیف کرد و گفت: طبق روایات کار طلبگی پاداشی ارزنده و ارزشی مضاعف در نزد خداوند متعال دارد.

وی افزود: طلاب پاسبانان مرزهای عقیدتی هستند و وظیفه شما روحانیون و طلاب عزیز در سیستان و بلوچستان از این جهت بسیار سنگین‌تر از دیگران است.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با اشاره به لزوم تقویت اخلاق و معنویت در میان طلاب و روحانیون اظهار داشت: اگر فردی خودش عامل به مطالبی که می‌گوید نباشد تاثیرگذاری حرف وی در جامعه بسیار کم خواهد بود.

امام جمعه زاهدان افزود: در دوران جوانی به خصوص دوران حجره نشینی توان معنوی، اخلاق و علم را در وجود خودمان گسترش دهیم.

علاوه بر این نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با حضور در قرارگاه آموزشی مرزبانی حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه شریف ناجا در شهرستان زابل از این مکان بازدید و به مقام شامخ شهید گمنام مدفون در آن پادگان ادای احترام کرد.

۹۹۰۸ **۶۰۸۱

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با سیاسی، سفر نماینده ولی فقیه، یادوارده شهدای تاسوکی و سیستان از تلگرام

کمترین آمار جرم کشور در سیستان و بلوچستان

معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: سیستان و بلوچستان دارای کمترین آمار جرم به نسبت جمعیت در کشور یعنی رتبه ۳۱ است/ ایسنا


مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان:

‏🔹ذخایر خونی سیستان و بلوچستان تنها نیاز ۲ روز را تأمین می‌کند.

‏🔹تامین خون و فرآورده‌های آن در استان به دلیل کاهش ذخیره‌های خونی در وضعیت ناخوشایندی قرار دارد.

‏🔹مشکل کمبود خون در سیستان و بلوچستان جدی است. / ایسنا


🔻کمترین آمار جرم کشور در سیستان و بلوچستان

🔹معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: سیستان و بلوچستان دارای کمترین آمار جرم به نسبت جمعیت در کشور یعنی رتبه ۳۱ است/ ایسنا

#اجتماعی


🔻سیلاب ۹ مسیر در جنوب سیستان و بلوچستان را بست

مدیریت بحران سیستان و بلوچستان:

🔹۹ مسیر از روز گذشته تاکنون در جنوب این استان به دلیل وقوع سیل و طغیان رودخانه‌های فصلی بسته شده است. / ایرنا


🔻ورود سیلاب به منطقه سیستان

🔹سیلاب پس از طی مسافت حدود هزار کیلومتر از کشور افغانستان امروز شنبه از طریق رودخانه هیرمند وارد منطقه سیستان در استان سیستان وبلوچستان شد.


🔻سرما و طوفان سبب تعطیلی مدارس سیستان شد

مسؤول گروه پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان:

🔹طی ۲۴ ساعت گذشته بیشینه سرعت طوفان در زابل به ۱۰۴ کیلومتر برساعت رسید که باتوجه به برودت هوا و شدت وزش طوفان، مدارس ۵ شهرستان سیستان (زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون) تعطیل اعلام شد. /مهر


نظرها

در ادامه بخوانید

وقتی «بی بی سی» حاج قاسم سلیمانی را تحسین می‌کند

مهرمهر1 روز قبل
شبکه بی بی سی مستندی با نام «فرمانده در سایه» ساخته و منتشر کرده است که در آن مصاحبه‌شوندگان به تحسین حاج قاسم سلیمانی پرداخته و او را فرمانده دل‌ها می‌نامند.

ویدئو؛ جشن نوروز در کردستان عراق

یورونیوزیورونیوز13 ساعت قبل
نوروز و آغاز سال جدید به سنت هرساله در کردستان عراق جشن گرفته شد. هزاران نفر که بسیاری از آنها لباس سنتی کردها را به تن و مشعلی در دست داشتند، روز چهارشنبه پایکوبان رهسپار قلۀ کوه آکرا در شمال عراق شدند. میلیون‌ها کرد در سراسر جهان از جمله در ایران، عراق، ترکیه و سوریه هرساله ۲۱ مارس، اولین روز بهار را جشن می‌گیرند. برآوردها حاکی از آن است که دست‌کم ۳۰ میلیون کرد در سراسر خاورمیانه زندگی می‌کنند.

فیلمی از لحظه غرق شدن قایق در رودخانه دجله عراق

مهرمهر7 ساعت قبل

«دجله» ۵۵ مسافر یک کشتی تفریحی را بلعید

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
سرنشینان این قایق برای گذراندن تعطیلات عازم جزیره‌ای تفریحی در وسط دجله و نزدیک موصل بودند که دچار این سانحه شدند. به گزارش فارس از رویترز به نقل از منابع پزشکی عراق گزارش داد که در این حادثه، حدود ۶۰ نفر غرق شدند. منابع امنیتی عراق تاکید کردند که از این میان، حدود ۳۰ نفر از مسافران کشتی مفقود شدند. معاون استاندار نینوی گفت که حدود ۲۰ نفر از مسافران این کشتی نجات پیدا کردند. خبرنگار شبکه الجزیره گزارش داد که ظرفیت این کشتی ۵۰ نفر است، اما حدود ۲۰۰ نفر سوار آن شدند.

فیلم/ لحظه واژگونی مرگبار قایق در رود دجله عراق

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز10 ساعت قبل
انتخابانتخاب14 ساعت قبل
یحیى دبوق در الاخبار نوشت: حضور عربستان، امارات، مصر و ارد نقشی اساسی در «معامله قرن» ایفا می‌کنند، از جمله، مهیا کردن زمینه‌ای برای اسرائیل تا بتواند مساحت بیشتری از زمین‌های فلسطین اشغالی را به خود اختصاص دهد، حتی اگر بهای آن، گذشتن قاهره و ریاض از اراضی خود، برای جلب رضایت اسرائیل و چشم پوشی از فلسطین، با ثروت عربی باشد! به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: روز گذشته کتاب جدید روزنامه نگار برجسته آمریکایی، ویکی وارد با عنوان «کوشنر و شرکای او، طمع و فساد» منتشر شد، که دربردارنده تفاصیلی در مورد نقش کوشنر، مشاور و داماد ترامپ و ایوانکا، در کاخ سفید و سیاست خارجی آمریکا بود. علاوه بر این، در کتاب مذکور تفصیل هایی در مورد معامله قرن و اهداف آن در حل مساله فلسطین، طبق منفعت کامل اسرائیل و با حمایت مالی دولتهای عربی آمده است که در مقدمه آنها عربستان و امارات قرار دارند. براساس آنچه در این کتاب آمده، معامله قرن که توسط کوشنر طراحی شده، شامل امتیازدهی‌های اردن، در مورد بخشی از اراضی آن برای دولت فلسطین می‌شود، تا در مقابل، بخشهایی از خاک عربستان به اردن واگذار شده و اسرائیل بتواند مساحت گسترده‌تری از اراضی نوار غزه را تحت حاکمیت خود درآورد. کوشنر در جریان حضورش در امارات، در گفتگو با اسکای نیوز عربی افشا کرد که پیش بینی می‌کند نقشه صلح در منطقه پس از برگزاری انتخابات اسرائیل رونمایی شود؛ نقشه‌ای که در دو عرصه اقتصاد و سیاست می‌تواند علاوه بر تاثیر گذاری بر اسرائیل و فلسطین، بر تمام منطقه، بویژه اردن، مصر و لبنان، اثرگذار باشد.

اخبار بیشتر