1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
شمار مشمولان عفو رهبری زندانیان زنجان به ۱۰۵۲ نفر رسید

شمار مشمولان عفو رهبری زندانیان زنجان به ۱۰۵۲ نفر رسید

خبرگزاری ایرنا |
زنجان - ایرنا - مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان زنجان گفت: شمار مشمولان عفو مقام معظم رهبری زندانیان زنجان به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به یکهزار و 52 نفر رسید.

علاء الدین کریمی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: قبل از این تعداد پرونده هایی که امکان تطبیق با شرایط عفو مقام معظم رهبری داشت ۷۰۰ نفر بود که با بررسی‌های انجام گرفته و اتمام تقریبی بررسی‌ها بیش از ۳۵۰ نفر به این جمع اضافه گردید.

وی با اشاره به اینکه از این تعداد ۵۲۱ نفر آزاد شدند، اظهار داشت: مابقی مددجویان نیز به خاطر این عفو تقلیل مجازات شدند و بعد از ادامه تحمل حبس باقی مانده، آزاد خواهند شد.

این مسئول خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال با وساطت مقام‌های قضایی، ریش سفیدان و معتمدان استان، خانواده ۱۳ مقتول از خون قاتلانشان گذشت کرده و به آزادی آنها رضایت دادند.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان زنجان گفت: سال گذشته نیز با تلاش همگانی، موفق شدیم از خانواده هفت مقتول رضایت محکومان به قصاص را دریافت کنیم و این مددجویان به آغوش خانواده هایشان برگردند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

کریمی اضافه کرد: بیش از ۹۷درصد از زندانیان آقایان هستند و کمتر از سه درصد زندانیان زنجان را بانوان تشکیل داده‌اند، همچنین محکومان مواد مخدر و سرقت به ترتیب بیشترین تعداد زندانیان این استان را تشکیل می‌دهند.

به گزارش ایرنا، برای نگهداری هر زندانی در این استان روزانه بیش از ۳۰۰ هزار ریال هزینه می‌شود.

امسال با کمک‌های مردمی و ستاد دیه کشور و استان تا ابتدای اسفند ۱۶۲ مددجوی جرایم غیر عمد از زندان‌های زنجان آزاد شدند.

۳۲۱۶/۸۰۶۸

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با اجتماعی، زندان، عفو رهبری و زندان از تلگرام

🔴 مخالفت بهداری زندان اوین با اعزام نرگس محمدی به بیمارستان

بهزادی راد وکیل نرگس محمدی:

پیشتر دادیار ناظر زندان با درخواست ما برای اعزام موکل به بیمارستان به منظور معالجه و درمان موافقت و خواسته بود تاریخ اعزام به گونه‌ای باشد تمام پزشکانی که قرار است خانم محمدی را معاینه کنند در یک روز حضور داشته باشند تا معاینات طی یک روز انجام شود.

طی پیگیری هایی که داشتیم، در کمال تعجب عنوان شد عباس خانی، رئیس بهداری زندان اوین با اعزام موکل به بیمارستان اوین مخالفت کرده است.

در حالی این تصمیم گرفته شده که رئیس بهداری زندان اوین در جایگاهی نیست که بتواند خلاف دستور دادیار ناظر زندان رفتار کند. / ایرنا

نرگس محمدی از فعالان حقوق بشر ایران است که به علت فعالیت‌های مسالمت‌آمیز حقوق‌بشری از جمله مخالفت با حکم اعدام، به ۱۶ سال زندان محکوم شد. او یک مادر است و دو فرزند دوقلو دارد که اکنون در فرانسه و نزد پدرشان هستند.

خانم محمدی در دوره بازجویی و در زندان به بیماری‌هایی مبتلا شد که نیاز به درمان در خارج از زندان دارد.


📝📝📝۱۰زن، ۱۳۲سال محکومیت

✍️نرگس محمدی، زندان سیاسی زندان اوین نوشت:

✅در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب ملت ایران برای تحقق دموکراسی و آزادی و عدالت، بررسی نمودها و عملکرد حکومت برای آینده پیش روی ما ضروری است.

✅درحوزه زنان نگاهی اجمالی به ترقی و پیشرفت زنان جهان طی چهل سال گذشته و قیاس آن با وضعیت حقوقی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی زنان در جامعه ایران، گویای نقش حکومت در عقب نگاه داشتن زنان جامعه می‌باشد.

✅اما در این گستره پر دامنه، زندان زنان در چهلمین سال پس از انقلاب نمودی واضح دارد. زندان هایی که هنوز پس از چهل سال از تأسیس نظام، زندانی زن سیاسی- عقیدتی دارد و مهمتر از وجود زن زندانی سیاسی، وضعیت حقوقی، احکام سنگین و وضعیت نگهداری آنان است.

✅تنها در یکی از زندان‌ها (اوین) ۲۵زندانی زن سیاسی- عقیدتی وجود دارد که مجموع حبس آنها ۱۷۸سال می‌باشد. ۱۰نفر از آنها احکام ۱۰سال به بالا دارند که مجموع حکم این ۱۰زن ۱۳۲سال می‌باشد.

✅۱۰زن و ۱۳۲سال زندان فقط دو عدد ریاضی نیستند، پارامترهایی برای تحلیل نظامی هستند که مدعی رأفت اسلامی، موازین انسانی و فرامین الهی و البته توأم با آزادی و دموکراسی است.

✅از میان ۲۵زن، حداقل ۱۵نفر از آنان مشمول آزادی مشروط می‌شوند که اعمال نمی‌گردد و علی رغم گذر سالهای سال این زنان به مرخصی نمی‌روند. /کانون مدافعان خقوق بشر

@Sahamnewsorg


🔻متهمان بانک سرمایه راهی زندان شدند

🔹۳ متهم پرونده بانک سرمایه (کاظمی، بخشایش و توسلی) با نظر قاضی «مسعودی مقام» روانه زندان شدند.

🔹این متهمان پیش از این با قرار وثیقه آزادبودند اما قرار وثیقه آنان ابطال و روانه زندان شدند/ فارس


رحیم مشایی، به زندان بازگشت

🔹اسفندیار رحیم‌مشایی رییس دفتر دولت احمدی‌نژاد که از پنجم اسفندماه به مرخصی آمده بود، شب گذشته به زندان بازگشت.

🔹مشایی از روز یکشنبه ۵ اسفندماه بیش از یک هفته از زندان اوین مرخصی آمده بود.


🔴 بهداری زندان اوین با اعزام نرگس محمدی به بیمارستان مخالفت کرد

در حالی است که پیش‌تر دادیار ناظر زندان اوین با اعزام نرگس محمدی به بیمارستان موافقت کرده بود، رییس بهداری این زندان با اعزام او به بیمارستان مخالفت کرد.

محمود بهزادی‌راد، وکیل مدافع نرگس محمدی روز یکشنبه ۱۹ اسفند (۱۰ مارس) با اعلام این خبر افزود: «رییس بهداری زندان اوین در جایگاهی نیست که بتواند خلاف دستور دادیار ناظر زندان رفتار کند.»

وکیل مدافع نرگس محمدی همچنین ابراز امیدواری کرده با تغییراتی که در قوه قضائیه صورت گرفته، در رابطه با وضعیت زندانیان تغییری صورت گیرد.

https: //bit. ly/۲xMt۲L۴

🔻 آخرین خبرهای روز یکشنبه را بخوانید:

https: //p. dw. com/p/۳EjTI


⭕️ مصطفی ترک همدانی، وکیل دادگستری، آزاد شد

مصطفی ترک همدانی در صفحه شخصی‌اش در توییتر از آزادی خود خبر داده و نوشت: «عاقبت عفو رهبری شامل حال من نیز شد. البته بدون کوچکترین ندامت نامه و پشیمانی خطاب به سعید مرتضوی از بابت تلاش برای استرداد اموال سازمان تامین اجتماعی و کارگران میهنم.»

این وکیل دادگستری پیشتر به دلیل شکایت سعید مرتضوی، مدیرعامل سابق سازمان تأمین اجتماعی، به شش ماه حبس تعزیری و ۴۰ ضربه شلاق محکوم شده بود. او روز ۱۵ بهمن برای اجرای حکم به زندان اوین منتقل شده بود.

https: //bit. ly/۲tkYOw۷

📌 اخبار دویچه وله در اینجا:

https: //p. dw. com/p/۳DLrU


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سیلی که خانه قهرمان المپیک را زیر آب برد

خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل

ویدیو/ استاندار گمشده گلستان کجاست؟

انتخابانتخاب20 ساعت قبل

فیلم | طنز تلخ مهران مدیری درباره تصادفات جاده‌ای

خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل

تا حالا تهران رو از این زاویه‌ نگاه کرده بودید؟

همشهریهمشهری20 ساعت قبل
افتصادنیوزافتصادنیوز2 ساعت قبل
اقتصادنیوز: از ابتدای امسال استان‌های مازندران و گلستان درگیر سیل بودند و خسارات سنگینی به این دو استان وارد شد. همچنین استان خراسان شمالی نیز تا کنون خساراتی از سیل را متحمل شده است. آمادگی مردم و دستگاه‌های مختلف پیش از سیل می‌تواند این خسارات را کاهش دهد. عالی پور گفت: قایق‌سواری در رودخانه کارون با توجه به پیچ‌هایی که در مسیر حرکت رودخانه ممکن است ایجاد شود قابل‌اطمینان نخواهد بود. همچنین اماکن اقامتی آموزش‌وپرورش در مدارس شهر اهواز از دیگر گزینه‌های انتخابی برای میهمانان نوروزی است.

گزارش تصویری اختصاصی عصر ایران از مناطق سیل‌زده آق‌قلا و روستاهای اطراف

104+
عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل

اخبار بیشتر