1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
سیاه‌ترین روز در تاریخ معاصر نیوزلند

سیاه‌ترین روز در تاریخ معاصر نیوزلند

خبرگزاری ایرنا |
روزنامه نسل فردا در ستون سرمقاله امروز خود مطلبی را با عنوان ' سیاه ترین روز در تاریخ معاصر نیوزلند ' به قلم زهرا کریمی منتشر کرد.

در این مطلب آمده است: سایه شوم تروریسم این بار بر سر مسلمانان آن هم در یکی از آرام‌ترین کشورهای دنیا یعنی نیوزلند افتاد. در پی حمله تروریست‌‌های مسلح به نماز گزاران جمعه در دو مسجد در نیوزلند، حداقل پنجاه نفر کشته و سی تن دیگر مجروح شدند.

باید گفت از لحاظ شاخص شادی، نیوزلند تقریبا رتبه اول را از لحاظ شادی در میان سایر کشور ‌ها دارد و همواره از این کشور به عنوان کشوری شاد و آرام یاد می‌ شود، اما درست در همین کشور یکی از وحشتناک ‌ترین اقدامات تروریستی همراه با رعب و وحشت بسیار زیاد رخ می‌ دهد.

فردی که در این حمله تروریستی دست داشته است، خود را یک استرالیایی سفید‌ پوست عادی توصیف کرده است و گفته است که از طبقه کم درآمد جامعه است. وی طی بیانیه ‌ای که قبلا آن را نوشته است وعده داده تا به گفته خود با مهاجمان مسلمان مبارزه کند اما رسانه ‌های معتبر جهان معتقدند انگیزه مهاجمان مشخص نیست!

در تحلیل این ماجرا باید گفت مهاجم با موضوع مهاجرت مسلمانان مشکل داشته است. در سال‌‌های اخیر به واسطه بحران ‌های منطقه خاورمیانه؛ از جمله حضور نظامی آمریکا در عراق و افغانستان و سوریه و همچنین حمله نظامی عربستان به یمن، بسیاری از مسلمانان منطقه به کشورهای دیگر مهاجرت کرده ‌اند. بدین ترتیب پس از اینکه خاورمیانه در مقیاس وسیعی دچار جنگ و مناقشه شد، مردم برای حفظ جان خود به مناطق امن ‌تر یا دیگر کشورها فرار کردند. در این راستا نیوزلند در چند دهه اخیر بسیار مهاجر پذیر بوده است خصوصا برای مسلمانان که در جامعه نیوزلند به نوعی حل می‌‌شدند و هیچ ‌گاه هم مشکلی در حوزه امنیت برای این کشور ایجاد نکردند، اما ما اکنون می‌بینیم که گرفتار یک اقدام نژاد پرستانه در نیوزلند می‌‌شوند. این حادثه نشان داد که افراطی‌گری و خشونت سازمان یافته نه مرز می‌شناسد، نه مذهب، نه زن و نه مرد و نه هیچ سرزمین و جامعه امن و آرامی، نفرتی است که درونی می‌شود و چون سونامی دنیا را ویران می‌کند همچنین این واقعه نشان داد افراط گرایی و تعصبات، بزرگترین بلای جان بشریت بوده و پیروان هر تفکری ممکن است به این ویروس خطرناک دچار شوند.

اما نکته دیگر در ارتباط با این واقعه برخورد رسانه‌ها با آن است. در این میان تارنمای شبکه بی بی سی که پیش از این بارها به خاطر سوگیری تیتر خبرهای خود مورد انتقاد قرار گرفته بود، این بار هم به خاطر عنوانی که برای گزارش مرتبط با حمله تروریستی نیوزلند انتخاب کرده بود، مورد انتقاد کاربران فضای مجازی قرار گرفت. گفتنی است بی‌بی‌سی فارسی برای انتشار این خبر تیتر «تلفات قابل توجه در حمله به دو مسجد» را انتخاب کرد. بی‌بی‌سی فارسی اواخر تابستان امسال نیز درپی حادثه تروریستی اهواز، از به کاربردن واژه تروریستی امتناع کرده بود که همان زمان هم با واکنش ‌های زیادی در فضای مجازی روبرو شده بود. در واقع خودداری از تروریستی خواندن حادثه کشتار مسلمانان در نیوزلند از سوی رسانه‌ها و مقامات غربی، مصداق بارز استانداردهای دوگانه مقابل تروریسم است. از نظر BBC فارسی فقط یک معیار برای تروریستی بودن حملات وجود دارد و آن حملاتی است که علیه انگلیس صورت گیرند.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

لذا چاقو کشی در لندن تروریستی است، اما قتل عام در نیوزیلند فقط حمله است. البته بر بی‌بی‌سی حرجی نیست. وظیفه بی‌بی‌سی گیج کردن و آشفته کردن ذهن ما و از بین بردن شاخصهای تشخیص درست و غلط و ظالم و مظلوم و قاتل و مقتول است. وظیفه بی‌بی‌سی است که کاری کند که ما با دولت هایی که ما را تحریم اقتصادی کرده‌ و گرسنه کرده‌اند بیشتر همدلی کنیم تا با خودمان. وظیفه بی‌بی‌سی است که حتی بحث حمله نظامی و تجاوز نظامی به خاک ایران را طبیعی و قابل قبول جلوه دهد. اصلا دولت بریتانیا برای همین منظور سالی چند ده میلیون پوند از دهن مردم هر روز فقیر‌تر شده کشورش میزند و خرج این ماشین جنگ نرم میکند. و دروغ میگویند که بی ‌بی ‌سی فارسی سازمانی عمومی است. بی ‌بی ‌سی فارسی ربطی به سازمان کلی بی ‌بی‌ سی ندارد و بودجه ‌اش مستقیم از وزارت خارجه می‌ آید. باید گفت هرچند دستگاه‌های خبری غرب در حال موردی قلمداد کردن کشتار نیوزلند هستند اما برای ما اسلام ستیزی مورد یا حتی زنجیره‌ای از وقایع نیست. یک نوع سازماندهی با پشتوانه دولتهای نئو لیبرال است گاهی با دست یک غیرمسلمان و گاهی با عروج داعش که خود شکلی حاد از اسلام ستیزی بود. در این میان نظریه پردازان خشونت و افراطی ‌گری و سران کشورهایی که به نفرت پراکنی علیه مسلمانان و وضع سیاست‌های نژاد پرستانه و معیارهای تبعیض آمیز و دوگانه دامن می‌‌زنند باید بدانند که در شکل ‌گیری و گسترش این اقدامات غیر بشری دخیل و سهیم اند.

همچنین باید به مسئولان گفت تنها محکومیت این جنایت همه‌ جانبه کافی نیست، باید نگاه، اراده و اقدامی جهانی و فراتر از آنچه تاکنون بوده است، صورت گیرد، باید منابع تولید نفرت، خشونت، افراطی‌گری و نژاد پرستی در هر شکل و شیوه‌ای خشکانده شود. مبارزه با تروریسم عزم و اجماع جهانی و واکنش عادلانه و به دور از تبعیض می‌‌طلبد و گرنه این تهدید بی‌ حد و مرز جهان را با ابعاد و دامنه‌‌های غیر قابل پیش‌ بینی روبه رو خواهد کرد.

/۶۰۲۶/۷۱۴۱

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با سیاسی، تاریخ، معاصر و تروریسم از تلگرام

📕📘📗📙

معرفى کتاب

دفترچه خاطرات شانزده زن ایرانی

نویسنده: نوشین احمدی خراسانی

انتشارات روشنگران و مطالعات زنان

در مقدمه این کتاب امده است «آگاهی یافتن از تاریخچه زندگی زنان نسل پیشین-از زبان خودشان-به ویژه زنانی که حوادث و تحولاتی را خود به چشم دیده و تجربه کرده‌اند، برای بسیاری از مردم و به ویژه نسل معاصر ایران جذاب است ….

نامریی بودن زنان شاید به این دلیل باشد که تاریخ مکتوب کشور ما در لایه‌های مختلف معنایی، ایدولوژیک و پژوهشی اش، تاریخی مذکر است. در نتیجه زنان و روایت‌های زندگی آنان در پهنای این تاریخ مردانه جایی ندارند و آشکارا کنار گذاشته شده‌اند.


🔻واکنش سفیر ایران در انگلستان به حمله تروریستی امروز در نیوزیلند

🔹کشتار مسلمان در نیوزیلند سیاه‌ترین روز برای تاریخ معاصر این کشور است

#بین‌الملل


🎥 برهم صالح، رئیس جمهور عراق: دیدار با آقای روحانی فرصتی بود برای اعلام قدردانی و تشکر مردم عراق به‌خاطر کمک‌های ایران در مبارزه با تروریسم

🔹توافقات و تصمیم‌هایی که در این سفر اتخاذ می‌شود، به سود دو کشور و همچنین به سود منطقه خواهد بود.

#سیاسی


🔶 انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا دیروز با نخستین سخنرانی انتخاباتی برنی سندرز و دونالد ترامپ جدی شد

🔹 ترامپ: انتخابات ۲۰۲۰ را هم می‌برم

🔹سندرز: ترامپ خطرناک‌ترین رییس جمهوری تاریخ معاصر آمریکاست


🌈 طنز در برابر ترور 👈 در کارناوال دوسلدورف

🔺 طنز گزنده موجود در بنرهای نصب‌شده در خودروهای کارناوال، در مطرح کردن تحولات سیاسی و اجتماعی روز جامعه، زبانزد خاص و عام است. در کارناوال ۲۰۱۶ دوسلدورف، ترورهای انتحاری داعش موضوع بنر طنزآمیز یکی از خودروهای رژه بود. در این بنر نوشته شده بود: خنده بهترین پادزهر ترس از تروریسم است.


نظرها

در ادامه بخوانید

گلستان در سیل، استاندار در خارج کشور!

آخرین خبرآخرین خبر22 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدآخرین خبر/ عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در گفتگویی تلویزیونی اعلام کرد که استاندار گلستان از یک ماه قبل برای رسیدگی به مسایل خانوادگی در خارج از کشور حضور دارد و به همین دلیل در هنگام بروز سیل در این استان نتوانسته شخصا در محل حضور داشته باشد. صحبت‌های او را بشنوید.

ویدیو/ استاندار گمشده گلستان کجاست؟

انتخابانتخاب20 ساعت قبل

ویدیو/ ورود دیرهنگام استاندار معزول گلستان به جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان

انتخابانتخاب10 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
در اغاز، وزیر دفاع روسیه، یک روز بعد، وزیر دفاع عراق و رئیس ستاد مشترک نیروهای ملسح ایران، وارد سوریه شدند، و احتمالا در ادامه، هیئت هایی از دیگر دولتهای عربی برای بررسی امکان دعوت از سوریه برای بازگشت به نشست مجمع عربی که قرار است در تونس برگزار شود، به سوریه می‌روند. در اغاز، وزیر دفاع روسیه، یک روز بعد، وزیر دفاع عراق و رئیس ستاد مشترک نیروهای ملسح ایران، وارد سوریه شدند، و احتمالا در ادامه، هیئت هایی از دیگر دولتهای عربی برای بررسی امکان دعوت از سوریه برای بازگشت به نشست مجمع عربی که قرار است در تونس برگزار شود، به سوریه می‌روند. دو قدرت بزرگ که تجهیزات نظامی در اختیار دارند، مانع تکمیل سیطره اسد بر سوریه می‌شوند. طرفی که باید از عقب نشینی احتمالی روسیه از سوریه نگران باشد، اسرائیل است؛ چرا که روسیه را ضمانت مهمی برای جلوگیری از تمرکز ایران بر مرزهای سوریه با اسرائیل بویژه در تپه‌های جولان می‌داند. از سوی دیگر، اسرائیلیها امیدوارند از خروج نیروهای روسیه از سوریه، بعنوان عاملی برای فشار بر ایران استفاده شود، تا این کشور نیز در مورد خارج کردن نیروهای خود از سوریه اقدام کند.
الفالف1 روز قبل
جلال آل احمدرهبر انقلاب همچنین در خصوص ضرورت مقابله با غرب‌زدگی اظهار کردند: «غرب‌زدگی خطر بزرگی است. فهمیدم که ایشان جلال آل احمد است. خداوند او را رحمت کند.» رهبر انقلاب تعابیر کم‌نظیری درباره جلال آل احمد داشته‌اند و او را «جلال آل قلم» توصیف کرده‌اند. دو کتاب «غربزدگی و دست‌های آلوده» جزو قدیمی‌ترین کتاب‌هایی است که از او دیده و داشته‌ام. به گمان من، واردات و تجربیات روز به روز آل‌احمد، کتاب را کامل می‌کرده است.
الفالف22 ساعت قبل
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه رئیس جمهور و روسای شورای امنیت عالی امنیت ملی اسبق مرتب با کمیسیون جلسه برگزار می‌کردند، گفت: آقای روحانی و شمخانی حاضر به برگزاری جلسه با این کمیسیون نیستند. فلاحت پیشه گفت: بعنوان مثال مجلس شورای اسلامی جایگاهی در نظارت بر هیئت اجرایی برجام ندارد. وی گفت: از سال گذشته که اینجانب ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس را بر عهده گرفتم، خیلی تلاش کردیم که اعضای کمیسیون با آقای شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جلسه‌ای داشته باشند اما وی هیچ وقت دعوت کمیسیون را نپذیرفت. نماینده اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی مقایسه‌ای از ملاقاتهای کمیسیون در مجلس هفتم و هشتم با رئیس جمهور وقت داشت و گفت: در مجلس هفتم کمیسیون با رئیس جمهور دیدار داشت. حتی در همان ایام چندین بار دبیران شورای عالی امنیت ملی درکمیسیون حضور می‌یافتند.

اخبار بیشتر