سیاه‌ترین روز در تاریخ معاصر نیوزلند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
سیاه‌ترین روز در تاریخ معاصر نیوزلند

سیاه‌ترین روز در تاریخ معاصر نیوزلند

ایرناخبرگزاری ایرنا |
روزنامه نسل فردا در ستون سرمقاله امروز خود مطلبی را با عنوان ' سیاه ترین روز در تاریخ معاصر نیوزلند ' به قلم زهرا کریمی منتشر کرد.

در این مطلب آمده است: سایه شوم تروریسم این بار بر سر مسلمانان آن هم در یکی از آرام‌ترین کشورهای دنیا یعنی نیوزلند افتاد. در پی حمله تروریست‌‌های مسلح به نماز گزاران جمعه در دو مسجد در نیوزلند، حداقل پنجاه نفر کشته و سی تن دیگر مجروح شدند.

باید گفت از لحاظ شاخص شادی، نیوزلند تقریبا رتبه اول را از لحاظ شادی در میان سایر کشور ‌ها دارد و همواره از این کشور به عنوان کشوری شاد و آرام یاد می‌ شود، اما درست در همین کشور یکی از وحشتناک ‌ترین اقدامات تروریستی همراه با رعب و وحشت بسیار زیاد رخ می‌ دهد.

فردی که در این حمله تروریستی دست داشته است، خود را یک استرالیایی سفید‌ پوست عادی توصیف کرده است و گفته است که از طبقه کم درآمد جامعه است. وی طی بیانیه ‌ای که قبلا آن را نوشته است وعده داده تا به گفته خود با مهاجمان مسلمان مبارزه کند اما رسانه ‌های معتبر جهان معتقدند انگیزه مهاجمان مشخص نیست!

در تحلیل این ماجرا باید گفت مهاجم با موضوع مهاجرت مسلمانان مشکل داشته است. در سال‌‌های اخیر به واسطه بحران ‌های منطقه خاورمیانه؛ از جمله حضور نظامی آمریکا در عراق و افغانستان و سوریه و همچنین حمله نظامی عربستان به یمن، بسیاری از مسلمانان منطقه به کشورهای دیگر مهاجرت کرده ‌اند. بدین ترتیب پس از اینکه خاورمیانه در مقیاس وسیعی دچار جنگ و مناقشه شد، مردم برای حفظ جان خود به مناطق امن ‌تر یا دیگر کشورها فرار کردند. در این راستا نیوزلند در چند دهه اخیر بسیار مهاجر پذیر بوده است خصوصا برای مسلمانان که در جامعه نیوزلند به نوعی حل می‌‌شدند و هیچ ‌گاه هم مشکلی در حوزه امنیت برای این کشور ایجاد نکردند، اما ما اکنون می‌بینیم که گرفتار یک اقدام نژاد پرستانه در نیوزلند می‌‌شوند. این حادثه نشان داد که افراطی‌گری و خشونت سازمان یافته نه مرز می‌شناسد، نه مذهب، نه زن و نه مرد و نه هیچ سرزمین و جامعه امن و آرامی، نفرتی است که درونی می‌شود و چون سونامی دنیا را ویران می‌کند همچنین این واقعه نشان داد افراط گرایی و تعصبات، بزرگترین بلای جان بشریت بوده و پیروان هر تفکری ممکن است به این ویروس خطرناک دچار شوند.

اما نکته دیگر در ارتباط با این واقعه برخورد رسانه‌ها با آن است. در این میان تارنمای شبکه بی بی سی که پیش از این بارها به خاطر سوگیری تیتر خبرهای خود مورد انتقاد قرار گرفته بود، این بار هم به خاطر عنوانی که برای گزارش مرتبط با حمله تروریستی نیوزلند انتخاب کرده بود، مورد انتقاد کاربران فضای مجازی قرار گرفت. گفتنی است بی‌بی‌سی فارسی برای انتشار این خبر تیتر «تلفات قابل توجه در حمله به دو مسجد» را انتخاب کرد. بی‌بی‌سی فارسی اواخر تابستان امسال نیز درپی حادثه تروریستی اهواز، از به کاربردن واژه تروریستی امتناع کرده بود که همان زمان هم با واکنش ‌های زیادی در فضای مجازی روبرو شده بود. در واقع خودداری از تروریستی خواندن حادثه کشتار مسلمانان در نیوزلند از سوی رسانه‌ها و مقامات غربی، مصداق بارز استانداردهای دوگانه مقابل تروریسم است. از نظر BBC فارسی فقط یک معیار برای تروریستی بودن حملات وجود دارد و آن حملاتی است که علیه انگلیس صورت گیرند.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

لذا چاقو کشی در لندن تروریستی است، اما قتل عام در نیوزیلند فقط حمله است. البته بر بی‌بی‌سی حرجی نیست. وظیفه بی‌بی‌سی گیج کردن و آشفته کردن ذهن ما و از بین بردن شاخصهای تشخیص درست و غلط و ظالم و مظلوم و قاتل و مقتول است. وظیفه بی‌بی‌سی است که کاری کند که ما با دولت هایی که ما را تحریم اقتصادی کرده‌ و گرسنه کرده‌اند بیشتر همدلی کنیم تا با خودمان. وظیفه بی‌بی‌سی است که حتی بحث حمله نظامی و تجاوز نظامی به خاک ایران را طبیعی و قابل قبول جلوه دهد. اصلا دولت بریتانیا برای همین منظور سالی چند ده میلیون پوند از دهن مردم هر روز فقیر‌تر شده کشورش میزند و خرج این ماشین جنگ نرم میکند. و دروغ میگویند که بی ‌بی ‌سی فارسی سازمانی عمومی است. بی ‌بی ‌سی فارسی ربطی به سازمان کلی بی ‌بی‌ سی ندارد و بودجه ‌اش مستقیم از وزارت خارجه می‌ آید. باید گفت هرچند دستگاه‌های خبری غرب در حال موردی قلمداد کردن کشتار نیوزلند هستند اما برای ما اسلام ستیزی مورد یا حتی زنجیره‌ای از وقایع نیست. یک نوع سازماندهی با پشتوانه دولتهای نئو لیبرال است گاهی با دست یک غیرمسلمان و گاهی با عروج داعش که خود شکلی حاد از اسلام ستیزی بود. در این میان نظریه پردازان خشونت و افراطی ‌گری و سران کشورهایی که به نفرت پراکنی علیه مسلمانان و وضع سیاست‌های نژاد پرستانه و معیارهای تبعیض آمیز و دوگانه دامن می‌‌زنند باید بدانند که در شکل ‌گیری و گسترش این اقدامات غیر بشری دخیل و سهیم اند.

همچنین باید به مسئولان گفت تنها محکومیت این جنایت همه‌ جانبه کافی نیست، باید نگاه، اراده و اقدامی جهانی و فراتر از آنچه تاکنون بوده است، صورت گیرد، باید منابع تولید نفرت، خشونت، افراطی‌گری و نژاد پرستی در هر شکل و شیوه‌ای خشکانده شود. مبارزه با تروریسم عزم و اجماع جهانی و واکنش عادلانه و به دور از تبعیض می‌‌طلبد و گرنه این تهدید بی‌ حد و مرز جهان را با ابعاد و دامنه‌‌های غیر قابل پیش‌ بینی روبه رو خواهد کرد.

/۶۰۲۶/۷۱۴۱

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با سیاسی، تاریخ، معاصر و تروریسم از تلگرام

📕📘📗📙

معرفى کتاب

دفترچه خاطرات شانزده زن ایرانی

نویسنده: نوشین احمدی خراسانی

انتشارات روشنگران و مطالعات زنان

در مقدمه این کتاب امده است «آگاهی یافتن از تاریخچه زندگی زنان نسل پیشین-از زبان خودشان-به ویژه زنانی که حوادث و تحولاتی را خود به چشم دیده و تجربه کرده‌اند، برای بسیاری از مردم و به ویژه نسل معاصر ایران جذاب است ….

نامریی بودن زنان شاید به این دلیل باشد که تاریخ مکتوب کشور ما در لایه‌های مختلف معنایی، ایدولوژیک و پژوهشی اش، تاریخی مذکر است. در نتیجه زنان و روایت‌های زندگی آنان در پهنای این تاریخ مردانه جایی ندارند و آشکارا کنار گذاشته شده‌اند.


🌈 طنز در برابر ترور 👈 در کارناوال دوسلدورف

🔺 طنز گزنده موجود در بنرهای نصب‌شده در خودروهای کارناوال، در مطرح کردن تحولات سیاسی و اجتماعی روز جامعه، زبانزد خاص و عام است. در کارناوال ۲۰۱۶ دوسلدورف، ترورهای انتحاری داعش موضوع بنر طنزآمیز یکی از خودروهای رژه بود. در این بنر نوشته شده بود: خنده بهترین پادزهر ترس از تروریسم است.


🎥 برهم صالح، رئیس جمهور عراق: دیدار با آقای روحانی فرصتی بود برای اعلام قدردانی و تشکر مردم عراق به‌خاطر کمک‌های ایران در مبارزه با تروریسم

🔹توافقات و تصمیم‌هایی که در این سفر اتخاذ می‌شود، به سود دو کشور و همچنین به سود منطقه خواهد بود.

#سیاسی


🔶 انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا دیروز با نخستین سخنرانی انتخاباتی برنی سندرز و دونالد ترامپ جدی شد

🔹 ترامپ: انتخابات ۲۰۲۰ را هم می‌برم

🔹سندرز: ترامپ خطرناک‌ترین رییس جمهوری تاریخ معاصر آمریکاست


🔻واکنش سفیر ایران در انگلستان به حمله تروریستی امروز در نیوزیلند

🔹کشتار مسلمان در نیوزیلند سیاه‌ترین روز برای تاریخ معاصر این کشور است

#بین‌الملل


در ادامه بخوانید

افشاگری درباره «گاندو» | پشت‌پرده سریال‎سازی علیه دولت روحانی چه کسانی هستند؟ +فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
«یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد» یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد. این ویدئو را ببینید تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد. حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهور درباره سریال «گاندو» نوشت: دولت در شش سال گذشته با تمام نیرو از هیچ خدمتی فروگذار نکرد و برای اعتلای ایران و ایرانی چوب حراج بر حیثیت سیاسی خود زد. وی افزود: اما یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد. این ویدئو را ببینید تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد.
عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
سناتور رند پال با وجودی که با سیاست‌های دولت ترامپ در اعمال فشار حداکثری عیله ایران مخالف است، اما دوستی صمیمی با ترامپ دارد و گهگاه با او گلف بازی می‌کند. نشریه پولیتیکو دیروز – چهارشنبه- با انتشار خبری، گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال شکل‌گیری گفتکوهایی غیررسمی بین ایران و آمریکا را تقویت کرد. به گزارش عصرایران، بر اساس گزارش پولیتیکو سناتوری خوش‌نام از حزب جمهوریخواه که سابقه دوستی و نزدیکی با ترامپ دارد، در آخر هفته گذشته میهمان ترامپ در بازی «گلف» بوده و در آنجا از ترامپ خواسته تا برای کاهش تنش بین واشنگتن و تهران با «محمد جواد ظریف» تماس بگیرد و ترامپ با این پشنهاد او موافقت کرده است. طبق گفته چند مقام ارشد آمریکایی به پولیتیکو، ترامپ در واکنش به پیشنهاد «رند پال» سناتور جمهوریخواه، به او گفته با وجودی که چندان امیدی برای موثر بودن گفتگوی او با ظریف ندارد، اما مخالف تلاش او در این جهت هم نیست. " رند پال «۵۶ ساله، پزشک وسناتور جمهوریخواه آمریکایی از ایالت» کنتاکی" آمریکاست و از سال ۲۰۱۱ به سنای آمریکا راه یافته است.

کنگره آمریکا به توبیخ رئیس جمهور مبادرت کرد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
برای نخستین بار در یکصد سال گذشته، کنگره آمریکا به توبیخ رئیس جمهور این کشور مبادرت کرد. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما ‎؛ به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان، برای نخستین بار در یکصد سال گذشته، کنگره آمریکا به توبیخ رئیس جمهور این کشور مبادرت کرد. جنجال بر سر اظهارات نژادپرستانه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا همچنان ادامه دارد. کار به جایی کشیده است که مجلس نمایندگان آمریکا برای نخستین بار به توبیخ رئیس جمهور وقت مبادرت کرده است. به گفته نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شش کمیته کنگره در حال کار کردن روی این مسئله هستند که آیا دونالد ترامپ از اختیارات خودش سوء استفاده کرده و مانع اجرای عدالت شده است یا خیر.

بی‌فایده بودن خط و نشان کشیدن طرف‌های غربی برجام برای ایران + فیلم

رکنارکنا19 ساعت قبل
مسیر کاهش تعهدات برجامی ایران غیرقابل بازگشت است. تنها راه باقی مانده برای اتحادیه اروپا به منظور جلوگیری از نابودی توافق هسته‌ای عملی کردن تعهداتی است که تا به حال انجام نداده‌اند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

«۳۹ سال دیدبانی انقلاب»

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، معرفی شورای نگهبان به عنوان ناقض دموکراسی و انتخابات آزاد همواره از القائات رسانه‌های معاند بوده و هست و حال آن که مشابه همین شورا، بخش لاینفک نظام‌های حکومتی غرب است. امسال، انتخابات مجلس در پیش است و اسفند ماه بار دیگر برگ دیگری از شکوه مردم سالاری در ایران رقم خواهد خورد اما از هم اکنون اتهامات تکراری رسانه‌های لندنی و سعودی و برخی دنباله‌های داخلی انها آغاز شده است، تلاشی بیهوده که به سرانجامی نخواهد رسید و بی نتیجه بودن آن در انتخابات اسفند آشکار خواهد شد. شورای نگهبان در دهه پنجم انقلاب و در آغاز گام دوم، با تجربه‌ای گرانبها از چهار دهه گذشته، تازه نفس‌تر به دیدبانی و حفاظت از جمهوریت و اسلامیت نظام ادامه می‌دهد.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
کتاب «من راوی آخرین کودتای ترکیه» نوشته نرگس رضایی با محوریت حوادث کودتای ۱۵ جولای سال ۲۰۱۶ ترکیه منتشر و روانه بازار کتاب شد. کتاب «من راوی آخرین کودتای ترکیه» به قلم نرگس رضایی، روزنامه‌نگار از سوی انتشارات لوح فکر همزمان با سالروز کودتای ۱۵ جولای ۲۰۱۶ ترکیه در تهران منتشر شد که در آن برای نخستین بار حوادث آن شب از سوی یک شاهد زنده به زبانی متفاوت برای مخاطب ایرانی روایت می‌شود. در این کتاب به موازات روایت کودتای ۱۵ جولای به دیگر کودتاهای ترکیه در دهه ۹۰ نیز اشاره شده و در فصلی به طور مفصل به اولین کودتای ترکیه و فرجام دولتمردان ساقط شده در «جزیره شوم» پرداخته می‌شود. نویسنده به موازات حوادث کودتای ۱۵ جولای به پیش‌درآمدهای آن نیز پرداخته است. مقامات کشور نیز کودتای ۱۵ جولای ترکیه را محکوم و مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه از محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشور به خاطر پیگیری هایش در آن شب قدردانی کرده بود.

نظرها

اخبار بیشتر