آداب عید نوروز در ترکمنستان: از پخت سمنو تا درختکاری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
آداب عید نوروز در ترکمنستان: از پخت سمنو تا درختکاری

آداب عید نوروز در ترکمنستان: از پخت سمنو تا درختکاری

مهرخبرگزاری مهر |
نوروز یکی از باشکوه‌ترین جشن‌های ترکمنستانی‌هاست که و پخت سمنو و کاشت درخت از سنت‌های آنان در نوروز است.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این روزها مطبوعات و رادیو و تلویزیون ترکمنستان مطالب و برنامه‌های گوناگونی به مناسبت عید نوروز به چاپ رسانده و پخش می‌کنند. در این مطالب عید نوروز به عنوان یکی از ارزش‌های فرهنگی نیاکان معرفی شده و قدمت آن پنج هزار سال بر آورد می‌شود.

د عید نوروز از سال ۱۹۹۱ یعنی پس از فروپاشی شوروی سابق و استقلال ترکمنستان در این کشور به صورت رسمی برگزار می‌شود و خود واژه نوروز نیز کلمه‌ای فارسی است. در رسانه‌های جمعی ترکمنستان یادآور می‌شوند که ریشه‌های تاریخی عید نوروز به دوران پیش از اسلام باز می‌گردد و این عید در گذشته یکی از باشکوه‌ترین جشن‌های ترکمنان بوده و تهیه سمنو یکی از ویژگی‌ها و رسوم این جشن است. ترکمنان پس از پخت سمنو آن را به روح پاک حضرت فاطمه (ع) دختر گرامی و عایشه همسر پیامبر اسلام (ص) می‌بخشند و نذر می‌کنند.

در این کشور از دیرباز تاکنون سمنو در عید نوروز پخته می‌شود و مردم در این ایام لباس‌های جدیدی بر تن می‌کنند و پسران و دختران جوان به بازی‌های گوناگون ملی می‌پردازند. رسانه‌های ترکمنستان این ایام را به عنوان جشنی که مردم را به میهمان نوازی، احترام متقابل، همبستگی، بشردوستی و کار خیر فرا می‌خواند، قلمداد می‌کنند. در این ایام نگهداری کینه و خصومت از هم دیگر ممنوع است و از کوتاهی‌ها و قصورهای همدیگر در می‌گذرند.

در ترکمنستان به مناسبت عید نوروز دو روز ۲۱ و ۲۲ مارس (اول و دوم فروردین) به عنوان جشن ملی بهار و عید نوروز تعطیل است و در همه استان‌های این کشور و در پارک‌ها و مراکز فرهنگی شهر عشق آباد، به ویژه در «ییلاق نوروز» برنامه‌های آواز و موسیقی، جشن و مسابقه‌های مختلف و نمایشگاه‌های هنری برگزار می‌شود. همچنین به میمنت این عید، طرح‌های مختلف اجرایی و فرهنگی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.

«ییلاق نوروز» در ۳۰ کیلومتری عشق‌آباد قرار دارد و همه ساله جشن نوروز با حضور قربانقلی بردی محمداف رئیس جمهور با شکوه خاصی برگزار می‌شود. این جشن توسط وزارت فرهنگ ترکمنستان، سازمان دهی می‌شود.

مراسم درختکاری یکی دیگر از رسم‌های عید نوروز در ترکمنستان است. در نوروز ۲۰۱۸ و با شرکت رئیس جمهور ترکمنستان، ۴۴۵۱۳۰ اصله نهال به مناسبت این عید کاشته شد. برگزاری نمایشگاه‌های صنایع دستی، اجرای برنامه‌های مختلف و متنوع هنری و فرهنگی، اجرای بازی‌های سنتی، مسابقات کشتی و اسب‌سواری، اجرای نمایش تئاتر و برگزاری جشنواره غذاهای سنتی از جمله برنامه‌هایی هستند که در ییلاق نوروز به مناسبت عید برگزار می‌شوند. برپایی آلاچیق‌های ترکمنی جلوه خاصی به این ییلاق می‌بخشد.

این گزارش در بخش پژوهش‌های فرهنگی رایزنی فرهنگی ایران در ترکمنستان تهیه شده است.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با نوروز، ترکمنستان و رایزنی فرهنگی از تلگرام

🔺دریای خزر به دریای سیاه متصل می‌شود

🔹ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و رومانی در نظر دارند کانالی بین دریای خزر و دریای سیاه ایجاد کند/ فارس


♨️دریای خزر به دریای سیاه متصل می‌شود

🔹ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و رومانی در نظر دارند کانالی بین دریای خزر و دریای سیاه ایجاد کند.

====


🔶 دریای خزر به دریای سیاه متصل می‌شود

🔹ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و رومانی در نظر دارند کانالی بین دریای خزر و دریای سیاه ایجاد کند. / فارس


🔴 دریای خزر به دریای سیاه متصل می‌شود

ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و رومانی در نظر دارند کانالی بین دریای خزر و دریای سیاه ایجاد کند.


🔴 افزایش ۲۰ درصدی قیمت بلیت اتوبوس برای ایام نوروز

🔸 مدیرعامل سازمان راهداری: قیمت بلیت اتوبوس برای ایام نوروز در راستای ایجاد ترددهای یکسر خالی حداقل ۲۰ درصد افزایش می‌یابد که از ۲۵ اسفندماه این نرخ‌ها اعمال می‌شود


مراکز اقامتی در نوروز افزایش قیمت ندارند

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از نظارت بر قیمت مراکز اقامتی خبر داد و گفت: نوروز امسال هیچ افزایش قیمتی نخواهیم داشت. /ایرنا


در ادامه بخوانید

جشنواره بین المللی فیلم شهر

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره بین المللی فیلم شهر با تقدیر از دو پیشکسوت سینما و تلویزیون پروانه معصومی و داوود اسدزاده کار خود را آغاز کرده است.

مراسم هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر

10+
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل

از دعوای سینما و کتاب تا بی کاغذی مطبوعات

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
کلاکت ۲۷ تیراز دعوای سینما و کتاب تا بی کاغذی مطبوعاتاختلاف نظر بین پردیس سینمایی و باغ کتاب، مطبوعات همچنان کاغذ ندارند و … از عناوین مهم کلاکت هستند
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
وی افزود: اگر روابط عمومی جهاددانشگاهی می‌خواهد موفق عمل کند، باید شریک‌سازی کند، ما قرار است به اقناع برسیم. کارکرد روابط عمومی در دستگاه‌ها ایجاد ارتباط موثر، آن هم نه برای تشویق و تبلیغ، بلکه برای شریک‌سازی است. قدرت اصلی دنیا، قدرت اطلاعات است. تلفن همراه همه دستگاه‌ها را تجمیع کرده و در این عرصه رسانه‌ها باید به دنبال شریک‌سازی باشند. وی افزود: هنر و قدرت روابط عمومی‌ها به ارائه حجم زیاد مطلب نیست.

از اجرای برنامه‌های فرهنگی تا جشنواره فیلم شهر

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل

ساختمان‌های عجیبی که هوش از سرتان می‌برد+ تصاویر

4+
الفالف1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر