1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
آداب عید نوروز در ترکمنستان: از پخت سمنو تا درختکاری

آداب عید نوروز در ترکمنستان: از پخت سمنو تا درختکاری

خبرگزاری مهر |
نوروز یکی از باشکوه‌ترین جشن‌های ترکمنستانی‌هاست که و پخت سمنو و کاشت درخت از سنت‌های آنان در نوروز است.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این روزها مطبوعات و رادیو و تلویزیون ترکمنستان مطالب و برنامه‌های گوناگونی به مناسبت عید نوروز به چاپ رسانده و پخش می‌کنند. در این مطالب عید نوروز به عنوان یکی از ارزش‌های فرهنگی نیاکان معرفی شده و قدمت آن پنج هزار سال بر آورد می‌شود.

د عید نوروز از سال ۱۹۹۱ یعنی پس از فروپاشی شوروی سابق و استقلال ترکمنستان در این کشور به صورت رسمی برگزار می‌شود و خود واژه نوروز نیز کلمه‌ای فارسی است. در رسانه‌های جمعی ترکمنستان یادآور می‌شوند که ریشه‌های تاریخی عید نوروز به دوران پیش از اسلام باز می‌گردد و این عید در گذشته یکی از باشکوه‌ترین جشن‌های ترکمنان بوده و تهیه سمنو یکی از ویژگی‌ها و رسوم این جشن است. ترکمنان پس از پخت سمنو آن را به روح پاک حضرت فاطمه (ع) دختر گرامی و عایشه همسر پیامبر اسلام (ص) می‌بخشند و نذر می‌کنند.

در این کشور از دیرباز تاکنون سمنو در عید نوروز پخته می‌شود و مردم در این ایام لباس‌های جدیدی بر تن می‌کنند و پسران و دختران جوان به بازی‌های گوناگون ملی می‌پردازند. رسانه‌های ترکمنستان این ایام را به عنوان جشنی که مردم را به میهمان نوازی، احترام متقابل، همبستگی، بشردوستی و کار خیر فرا می‌خواند، قلمداد می‌کنند. در این ایام نگهداری کینه و خصومت از هم دیگر ممنوع است و از کوتاهی‌ها و قصورهای همدیگر در می‌گذرند.

در ترکمنستان به مناسبت عید نوروز دو روز ۲۱ و ۲۲ مارس (اول و دوم فروردین) به عنوان جشن ملی بهار و عید نوروز تعطیل است و در همه استان‌های این کشور و در پارک‌ها و مراکز فرهنگی شهر عشق آباد، به ویژه در «ییلاق نوروز» برنامه‌های آواز و موسیقی، جشن و مسابقه‌های مختلف و نمایشگاه‌های هنری برگزار می‌شود. همچنین به میمنت این عید، طرح‌های مختلف اجرایی و فرهنگی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.

«ییلاق نوروز» در ۳۰ کیلومتری عشق‌آباد قرار دارد و همه ساله جشن نوروز با حضور قربانقلی بردی محمداف رئیس جمهور با شکوه خاصی برگزار می‌شود. این جشن توسط وزارت فرهنگ ترکمنستان، سازمان دهی می‌شود.

مراسم درختکاری یکی دیگر از رسم‌های عید نوروز در ترکمنستان است. در نوروز ۲۰۱۸ و با شرکت رئیس جمهور ترکمنستان، ۴۴۵۱۳۰ اصله نهال به مناسبت این عید کاشته شد. برگزاری نمایشگاه‌های صنایع دستی، اجرای برنامه‌های مختلف و متنوع هنری و فرهنگی، اجرای بازی‌های سنتی، مسابقات کشتی و اسب‌سواری، اجرای نمایش تئاتر و برگزاری جشنواره غذاهای سنتی از جمله برنامه‌هایی هستند که در ییلاق نوروز به مناسبت عید برگزار می‌شوند. برپایی آلاچیق‌های ترکمنی جلوه خاصی به این ییلاق می‌بخشد.

این گزارش در بخش پژوهش‌های فرهنگی رایزنی فرهنگی ایران در ترکمنستان تهیه شده است.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با نوروز، ترکمنستان و رایزنی فرهنگی از تلگرام

🔴 دریای خزر به دریای سیاه متصل می‌شود

ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و رومانی در نظر دارند کانالی بین دریای خزر و دریای سیاه ایجاد کند.


مراکز اقامتی در نوروز افزایش قیمت ندارند

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از نظارت بر قیمت مراکز اقامتی خبر داد و گفت: نوروز امسال هیچ افزایش قیمتی نخواهیم داشت. /ایرنا


🔺دریای خزر به دریای سیاه متصل می‌شود

🔹ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و رومانی در نظر دارند کانالی بین دریای خزر و دریای سیاه ایجاد کند/ فارس


🔶 دریای خزر به دریای سیاه متصل می‌شود

🔹ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و رومانی در نظر دارند کانالی بین دریای خزر و دریای سیاه ایجاد کند. / فارس


🔴 افزایش ۲۰ درصدی قیمت بلیت اتوبوس برای ایام نوروز

🔸 مدیرعامل سازمان راهداری: قیمت بلیت اتوبوس برای ایام نوروز در راستای ایجاد ترددهای یکسر خالی حداقل ۲۰ درصد افزایش می‌یابد که از ۲۵ اسفندماه این نرخ‌ها اعمال می‌شود


♨️دریای خزر به دریای سیاه متصل می‌شود

🔹ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و رومانی در نظر دارند کانالی بین دریای خزر و دریای سیاه ایجاد کند.

====


نظرها

در ادامه بخوانید

کنایه «امین حیایی» به «پرویز پرستویی» درباره تحریم صدا و سیما

مهرمهر1 روز قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: نظر به اینکه مقرر است ساعت رسمی کشور از ساعت ۲۴ امشب یکم فروردین ماه ۱۳۹۸ یک ساعت به جلو کشیده شود لازم است مسافران پروازهای داخلی و خارجی ضمن تنظیم ساعت خود با ساعت رسمی کشور برنامه‌های خود را براساس زمان درج شده در بلیت‌های هواپیماها انجام داده و در فرودگاه‌ها حضور یافته واز پروازها جانمانند. بعضا مشاهده شده که مسافران به دلیل غفلت از زمان انجام پروازها یکساعت دیرتر به فرودگاه مراجعه کرده و از پروازها جا مانده‌اند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
فردا و در سالروز رحلت حضرت زینب (س) سینماهای سراسر کشور تعطیل است. به گزارش فارس، طبق اعلام شورای صنفی نمایش، فردا (جمعه ۲ فروردین) به مناسبت رحلت حضرت زینب کبری (س) سینماهای سراسر کشور تا عصر تعطیل است. سالن‌‌های سینما از ساعت ۱۷ بازگشایی می‌شوند و فعالیت خود را از سر می‌گیرند.
خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ شهاب حسینی در بازگشت از آمریکا به ایران درگیر ساخت یک برنامه احتمالا تلویزیونی شده است. اسم پروژه آکادمی شگفت انگیزان است و دارد این کار را فعلا در اپلیکیشن روبیکا پیش می‌برد. اگرچه میرباقری معاون سیما اعلام کرده است احتمالا این برنامه در شبکه نسیم پخش می‌شود اما هنوز توافقی بین شبکه و اسپانسر رسمی نشده است. نزدیکان به اسپانسر برنامه می‌گویند عادل فردوسی‌پور هم در کنار شهاب حسینی حضور خواهد داشت تا یک زوج استثنایی شکل بگیرد. آنها امید زیادی دارند که بتوانند عادل را در برنامه شگفت انگیزان بیاورند ولی عادل فردوسی‌پور می‌گوید: «تکذیب می‌کنم و اولین بار است که چنین چیزی را می‌شنوم.» ۲۵۴ ۲۵۱
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، پایگاه اطاع رسانی مقام معظم رهبری شرایط صحت اعتکاف را بدین شرح اعلام کرد: سوال ۱: شرایط صحت اعتکاف عبارت است از:۱- عقل۲- نیت۳- روزه۴- توقف حداقل سه روز در مسجد۵- اعتکاف در یکی از مساجد چهارگانه باشد، هرچند اعتکاف در غیر از مساجد چهارگانه* (اعم از جامع و غیر آن) به قصد رجاء مطلوبیت (به امید این‌که مطلوب خداوند باشد) مانعی ندارد. ۶- بنابر احتیاط واجب اعتکاف زن بدون اذن شوهر صحیح نیست، همچنین اعتکاف فرزند بدون اذن پدر و مادر اگر موجب اذیت آنان شود صحیح نیست، هر چند بنابر احتیاط مستحب، به طور مطلق اذن والدین معتبر است. * مسجد الحرام، مسجد النبی (صلی الله علیه وآله وسلم)، مسجد کوفه و مسجد بصرهاعتکاف در حیاط مسجدسوال ۲: اعتکاف در حیاط مسجد چه حکمی دارد؟ جواب: اگر حیاط جز مسجد نباشد، اعتکاف صحیح نیست. اعتکاف در پشت بام مسجدسوال ۳: آیا پشت بام مسجد تابع مسجد است یا بستگی به وقف کننده دارد؟ جواب: پشت بام مسجد در حکم مسجد است مگر این‌که احراز شود که هنگام وقف مسجد، پشت بام از وقف خارج شده است. پخش موسیقی در مسجدسوال ۸: پخش موسیقی در مسجد چه حکمی دارد؟ جواب: واضح است که مسجد جایگاه شرعی خاصی دارد، لذا اگر پخش موسیقی در آن منافی با حرمت مسجد باشد، حرام است، حتی اگر موسیقی غیر لهوی باشد.

اخبار بیشتر