1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
اختلاف چین و آمریکا درباره تمدید ماموریت سازمان ملل در افغانستان

اختلاف چین و آمریکا درباره تمدید ماموریت سازمان ملل در افغانستان

خبرگزاری تسنیم |
در حالی که آمریکا خواستار تمدید یک ساله ماموریت سازمان ملل در افغانستان است اما نماینده دائم چین با تمدید ماموریت این سازمان در افغانستان مخالفت کرده است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، ماموریت سازمان ملل در افغانستان موسوم بزودی پایان می‌یابد و آمریکا به عنوان عضو شورای امنیت سازمان ملل خواستار تمدید این ماموریت شده است.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل درباره تمدید ماموریت این سازمان رای گیری کردند اما اختلافات سیاسی و اقتصادی چین با آمریکا مانع از تمدید ماموریت این سازمان در افغانستان شده است.

نهایتا پس از بحث و بررسی بسیار کشورهای عضو تنها با تمدید ۶ ماهه ماموریت سازمان ملل در افغانستان توافق کردند.

در قطعنامه تمدید ماموریت سازمان ملل که سال گذشته به تصویب رسیده بود از تلاش‌ها برای اجرای پروژه‌های توسعه‌ای و اقتصادی از جمله پروژه یک راه یک کمربند استقبال شد.

این پروژه بزرگ قرار است با سرمایه گذاری و ابتکار چین عملی شود که با گذشتن از افغانستان چین را به اروپا، افریقا و سایر کشورهای آسیایی متصل خواهد کرد.

این بار نیز چین انتظار داشت تا در قطعنامه تمدید ماموریت سازمان ملل در افغانستان بار دیگر به پروژه یک راه یک کمربند چین گنجانده شده و نقش برجسته برای آن در نظر گرفته شود.

اما نماینده آمریکا در سازمان ملل با برجسته شدن پروژه یک راه یک کمربند چین در قطعنامه تمدید ماموریت سازمان ملل در افغانستان مخالفت کرده است.

اختلاف چین و آمریکا درباره تمدید ماموریت سازمان ملل در افغانستان - 9

«جاناتان کوهن» نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت: چین به دلیل منافع خود در منطقه قطعنامه سازمان ملل در افغانستان را به گروگان گرفته است.

وی افزود: پکن مسایل سیاسی و اقتصادی خود را بر مردم افغانستان اولویت می‌دهد و به همین دلیل برای برجسته شدن پروژه یک راه یک کمربند در قطعنامه این سازمان تلاش می‌کند، در حالیکه روابط ضعیفی با دولت افغانستان دارد و با مشکلات ناشی از فساد، وام، آسیب زیست محیطی و عدم شفافیت نیز روبرو است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

به دلیل مخالفت آمریکا با گنجانیده شدن پروژه یک راه یک کمربند در قطعنامه، نماینده چین نیز با تمدید ماموریت سازمان ملل در افغانستان مخالفت کرده است.

اختلاف چین و آمریکا درباره تمدید ماموریت سازمان ملل در افغانستان - 14

«وو های‌تائو» نماینده چین در شورای امنیت سازمان ملل اظهار داشت: پروژه زیربنایی یک راه یک کمربند ابتکار چین برای بازسازی، رشد و رفاه اقتصادی افغانستان اثرگذار است.

وی افزود: در چارچوب این پروژه همکاری‌های اقتصادی چین و افغانستان افزایش می‌یابد و باعث توسعه اقتصادی، اجتماعی و ادغام افغانستان در منطقه می‌شود.

در نتیجه جدال آمریکا و چین بر سر قطعنامه سازمان ملل، تمدید ماموریت این سازمان در افغانستان با چالش روبرو شده است و به صورت موقتی تنها برای ۶ ماه تمدید شده است.

اختلاف چین و آمریکا درباره تمدید ماموریت سازمان ملل در افغانستان - 18

«عادله راز» نماینده افغانستان در سازمان ملل نیز با ابراز تاسف از اختلاف اعضای شورای امنیت سازمان از تمدید موقتی ماموریت سازمان ملل انتقاد کرده است.

وی افزود: با وجود تمدید ۶ ماهه ماموریت سازمان ملل در افغانستان این سازمان برای یک سال آینده به ماموریت خود در این کشور متعهد باقی خواهد ماند.

پروژه یک راه یک کمربند با سرمایه گذاری بیش از یک هزار میلیارد دلار توسط چین آغاز شد که بیش از ۱۲۳ کشور دنیا و ۲۹ سازمان بین‌المللی قرارداد همکاری با چین به امضا رسانده است.

افغانستان نیز به دلیل موقعیت جغرافیایی خود یکی از کشورهای است که نقش مهمی در این پروژه دارد اما به دلیل ناامنی در این کشور کاری بر روی این پروژه در افغانستان صورت نگرفته است.

اختلافات اعضای شورای امنیت سازمان ملل بر سر افغانستان در حالی افزایش یافته است که این سازمان باید نقش اساسی را در توافق صلح با طالبان و زمینه سازی برای مذاکرات بین‌الافغانی ایفا کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | ماجرای دختر جوانی که از سیل آق‌قلا نجات پیدا کرد

خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل
دختر جوان گمشده در سیل آق‌قلا نیمه‌شب گذشته توسط جمعیت هلال احمر سالم پیدا و به مرکز امدادی منتقل شد. ماجرای نجات دادن دختر را در این ویدئو ببینید و بشنوید.

ویدیو/ ورود دیرهنگام استاندار معزول گلستان به جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان

انتخابانتخاب22 ساعت قبل

استاندار گلستان برکنار شد

خبر فوریخبر فوری22 ساعت قبل
جهانگیری، استاندار گلستان را برکنار کرد. اسحاق جهانگیری پس از غیبت مناف هاشمی در جریان رسیدگی به وضعیت سیل‌زدگان استان گلستان، مناف هاشمی را برکنار و علی قرابیه معاون هاشمی را به عنوان سرپرست استانداری گلستان منصوب کرد. هاشمی در چند روز گذشته و همزمان با سیل استان گلستان در سفر خارج از کشور به سر می‌برد. او ساعتی پیش خبر داد که به کشور برگشته است (اینجا بخوانید.)

بهروز نعمتی: سعید جلیلی اصرار داشت که لایحه پالرمو زودتر تصویب شود (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل

فیلم/ صحبت‌های جهانگیری درمیان سیل‌زدگان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز12 ساعت قبل
الفالف8 ساعت قبل
در روزهای آغازین حادثه نیز گفته می‌شد که عمق آب در برخی مناطق سیل‌زده به ۲ تا ۳ متر رسیده بود. حالا در این شرایط که وضعیت مردم اصلا خوب نبوده و اوضاع در گلستان بد گزارش می‌شود، هیچ خبری از رئیس جمهور روحانی نیست و وی تنها به انتشار چند پیام اکتفا کرده است! این مسائل نشان دهنده بی‌توجهی و بحران مدیریتی برای کمک به مردم گرفتار شده در سیل را دارد و اوضاع دولت تدبیر را نشان می‌دهد. اگر دولت تا دیروز می‌توانست مقصر چنین وضعیتی را تحریم‌ها اعلام کند امروز بدلیل تعلل در مدیریت بحران سیل می‌خواهد به چه دستاویزی متوسل شود. لازم به گفتن نیست با این گونه اقدامات اندک امید مردم نسبت به دلسوزی مجموعه دولت از بین خواهد رفت.

اخبار بیشتر