اختلاف چین و آمریکا درباره تمدید ماموریت سازمان ملل در افغانستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
اختلاف چین و آمریکا درباره تمدید ماموریت سازمان ملل در افغانستان

اختلاف چین و آمریکا درباره تمدید ماموریت سازمان ملل در افغانستان

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
در حالی که آمریکا خواستار تمدید یک ساله ماموریت سازمان ملل در افغانستان است اما نماینده دائم چین با تمدید ماموریت این سازمان در افغانستان مخالفت کرده است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، ماموریت سازمان ملل در افغانستان موسوم بزودی پایان می‌یابد و آمریکا به عنوان عضو شورای امنیت سازمان ملل خواستار تمدید این ماموریت شده است.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل درباره تمدید ماموریت این سازمان رای گیری کردند اما اختلافات سیاسی و اقتصادی چین با آمریکا مانع از تمدید ماموریت این سازمان در افغانستان شده است.

نهایتا پس از بحث و بررسی بسیار کشورهای عضو تنها با تمدید ۶ ماهه ماموریت سازمان ملل در افغانستان توافق کردند.

در قطعنامه تمدید ماموریت سازمان ملل که سال گذشته به تصویب رسیده بود از تلاش‌ها برای اجرای پروژه‌های توسعه‌ای و اقتصادی از جمله پروژه یک راه یک کمربند استقبال شد.

این پروژه بزرگ قرار است با سرمایه گذاری و ابتکار چین عملی شود که با گذشتن از افغانستان چین را به اروپا، افریقا و سایر کشورهای آسیایی متصل خواهد کرد.

این بار نیز چین انتظار داشت تا در قطعنامه تمدید ماموریت سازمان ملل در افغانستان بار دیگر به پروژه یک راه یک کمربند چین گنجانده شده و نقش برجسته برای آن در نظر گرفته شود.

اما نماینده آمریکا در سازمان ملل با برجسته شدن پروژه یک راه یک کمربند چین در قطعنامه تمدید ماموریت سازمان ملل در افغانستان مخالفت کرده است.

اختلاف چین و آمریکا درباره تمدید ماموریت سازمان ملل در افغانستان - 9

«جاناتان کوهن» نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت: چین به دلیل منافع خود در منطقه قطعنامه سازمان ملل در افغانستان را به گروگان گرفته است.

وی افزود: پکن مسایل سیاسی و اقتصادی خود را بر مردم افغانستان اولویت می‌دهد و به همین دلیل برای برجسته شدن پروژه یک راه یک کمربند در قطعنامه این سازمان تلاش می‌کند، در حالیکه روابط ضعیفی با دولت افغانستان دارد و با مشکلات ناشی از فساد، وام، آسیب زیست محیطی و عدم شفافیت نیز روبرو است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

به دلیل مخالفت آمریکا با گنجانیده شدن پروژه یک راه یک کمربند در قطعنامه، نماینده چین نیز با تمدید ماموریت سازمان ملل در افغانستان مخالفت کرده است.

اختلاف چین و آمریکا درباره تمدید ماموریت سازمان ملل در افغانستان - 14

«وو های‌تائو» نماینده چین در شورای امنیت سازمان ملل اظهار داشت: پروژه زیربنایی یک راه یک کمربند ابتکار چین برای بازسازی، رشد و رفاه اقتصادی افغانستان اثرگذار است.

وی افزود: در چارچوب این پروژه همکاری‌های اقتصادی چین و افغانستان افزایش می‌یابد و باعث توسعه اقتصادی، اجتماعی و ادغام افغانستان در منطقه می‌شود.

در نتیجه جدال آمریکا و چین بر سر قطعنامه سازمان ملل، تمدید ماموریت این سازمان در افغانستان با چالش روبرو شده است و به صورت موقتی تنها برای ۶ ماه تمدید شده است.

اختلاف چین و آمریکا درباره تمدید ماموریت سازمان ملل در افغانستان - 18

«عادله راز» نماینده افغانستان در سازمان ملل نیز با ابراز تاسف از اختلاف اعضای شورای امنیت سازمان از تمدید موقتی ماموریت سازمان ملل انتقاد کرده است.

وی افزود: با وجود تمدید ۶ ماهه ماموریت سازمان ملل در افغانستان این سازمان برای یک سال آینده به ماموریت خود در این کشور متعهد باقی خواهد ماند.

پروژه یک راه یک کمربند با سرمایه گذاری بیش از یک هزار میلیارد دلار توسط چین آغاز شد که بیش از ۱۲۳ کشور دنیا و ۲۹ سازمان بین‌المللی قرارداد همکاری با چین به امضا رسانده است.

افغانستان نیز به دلیل موقعیت جغرافیایی خود یکی از کشورهای است که نقش مهمی در این پروژه دارد اما به دلیل ناامنی در این کشور کاری بر روی این پروژه در افغانستان صورت نگرفته است.

اختلافات اعضای شورای امنیت سازمان ملل بر سر افغانستان در حالی افزایش یافته است که این سازمان باید نقش اساسی را در توافق صلح با طالبان و زمینه سازی برای مذاکرات بین‌الافغانی ایفا کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

واقعا مردمی باشید

مهرمهر16 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ قدیری ابیانه با اشاره به سایت بدهی لحظه‌ای امریکا افزود: بدهی دولت فدرال امریکا حدود ۲۲ تریلیون دلار معادل ۴۴۰ سال درآمد نفت ایران است، جمع بدهی دولت، شرکت‌ها و مردم امریکا نیز حدود ۷۲ تریلیون دلار معادل هزار و ۴۴۰ سال درآمد نفت ایران است. سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با بیان اینکه امریکا در حال سقوط است، گفت: ​ از نظر توزیع ثروت هم اکنون ۳ نفر بیش از نیمی از جمعیت امریکا ثروت دارند. امریکا ۳۲۰ میلیون نفر جمعیت دارد که این ۳ نفر بیش از ۱۶۰ میلیون نفر ثروت دارند. قدیری ابیانه با بیان اینکه هرچند اقتصاد امریکا بزرگ است، اما میزان بدهی امریکا به اندازه اقتصادش خیلی بزرگ‌تر است، گفت: این امر برای اقتصاد امریکا بسیار شکننده است. یک زمانی بیش از ۴۰ درصد اقتصاد جهان در دست امریکا بود، اما اکنون میزان اقتصاد امریکا به زیر ۱۵ درصد رسیده است.
مهرمهر14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دو کشتی باری ایران چند هفته است که در برزیل به دلیل تحریم‌های آمریکا قادر به سوختگیری و بازگشت به ایران نیستند. شرکت نفت دولتی برزیل، پتروبراس به دلیل تحریم‌های آمریکا از سوخت رسانی به این دو کشتی باری ایرانی خودداری کرده است. آمریکا اخیرا محصولات شیمیایی ایران را تحریم کرده است، اما رویترز می‌گوید یک شرکت محلی برزیلی اقدام به خرید اوره از ایران کرده است. یک خریدار محصولات شیمیایی هم به رویترز گفته است: دو کشتی باری گیر افتاده‌اند. طبق این گزارش، کشتی باوند ۵۰ هزار تن ذرت بارگیری کرده و قرار است کشتی ترمه هم ۶۶ هزار تن ذرت بارگیری کند.
فردا نیوزفردا نیوز14 ساعت قبل
چگونه بدهکار بانک سرمایه اعلام می‌کند که من داماد وزیر هستم، اما مرا با نام خودم محاکمه کنید؟ یا داماد یک مقام دولتی دیگر وقتی انتصابش رسانه‌ای شد، از سمتش استعفا داد؟ خبرگزاری فارس: بحث «دامادزاده‌ها» و «آقازاده‌ها» چندی پیش بسیار داغ و به موضوع جنجالی روز تبدیل شد؛ به ویژه در قضیه متهمان موسسات مالی پرونده البرز ایرانیان، ولیعصر، آرمان و فردوسی که متهم ردیف اول با نفوذی که از طریق پدر و پدر همسرش داشته، اعمال مجرمانه خود را انجام داده و تا امروز هم استاندار سابق ایلام و استاندار فعلی هرمزگان معلوم نیست چرا محاکمه نمی‌شوند؟ در همین زمینه، محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: متأسفانه واژه‌ای در کشور راه افتاد به نام آقازاده‌ها و سوءاستفاده‌هایی که صورت گرفت الان ما شاهدیم که بحث «دامادها» مطرح شده و به خصوص که در یک‌سری از بنگاه‌های اقتصادی و موسسات مالی موضوع داماد‌ها مطرح است. وی افزود: امیدواریم این بحث به زودی جمع شود و ضمن برخورد با جا‌هایی که تخلف یا خدای ناکرده جرمی صورت گرفته دیگر شاهد حضور داماد‌ها در عرصه سوءاستفاده و رانت‌خواری نباشیم. زاهدی در پاسخ به سوالی درباره داشتن درآمد‌های نجومی در اقشاری مثل پزشکان، ستاره‌های ورزشی و سینمایی یا صداوسیما از تبلیغات به صورت کلی تصریح کرد: یک بحثی که چند سال مطرح است به عنوان درآمد‌های نجومی، واقعیت این است که در کشور هنوز مقابله‌ای با درآمد‌های نجومی نشده است ما انتظار داریم هم دولت و هم مجلس و هم قوه قضاییه موضوع درآمد‌های نجومی را با «وحدت رویه» دنبال کنند. وی تأکید کرد: بهترین کار این است که در شورای هماهنگی اقتصادی که سران سه قوه حضور دارند در مورد «درآمد‌های نجومی» تصمیم‌گیری کنند. انشاءالله «عدالت اجتماعی» و «رفع تبعیض‌های اجتماعی» در بین حقوق بگیران همین طور در بین مردم صورت بگیرد.
ایسناایسنا10 ساعت قبل
جنبش حماس دیدار اخیر وزیر خارجه بحرین با همتای صهیونیستی‌اش در واشنگتن را خیانت به قدس و فلسطین خواند. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، سامی ابو زهری، سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی حماس در سخنانی دیدار خالد بن احمد، وزیر خارجه بحرین با یسرائیل کاتس، همتای صهیونیستی وی در واشنگتن و انتشار عکسی دوستانه از این دیدار را به شدت محکوم کرد. وی اظهار کرد: تصویر دوستانه‌ای که از دیدار وزرای خارجه بحرین و اسرائیل در واشنگتن منتشر شد بیانگر حالتی از صهیونیستی زدگی برخی مقامات عرب است. جیسون گرینبلات، فرستاده دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه شامگاه پنجشنبه با انتشار تصویری از وزرای خارجه بحرین و رژیم صهیونیستی در صفحه اختصاصی خود در توییتر از دیدار خالد بن احمد با یسرائیل کاتس در واشنگتن خبر داد. انتهای پیام

نظرها

اخبار بیشتر