ساخت دهکده صنایع دستی و هتل در جزیره «هرمز»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اجتماعی
ساخت دهکده صنایع دستی و هتل در جزیره «هرمز»

ساخت دهکده صنایع دستی و هتل در جزیره «هرمز»

فارسخبرگزاری فارس |
بنیاد برکت در طول یک‌سال گذشته با تمرکز بر مقوله‌ اقتصاد مقاومتی و مردمی اقدام به توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی جزیره‌ هرمز کرده است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، با حضور سعید جعفری، مدیرعامل بنیاد برکت و محمود عسکری آزاد رئیس هیأت مدیره‌ این بنیاد، علاوه بر بازدید از پروژه‌های اشتغال‌زایی، عمرانی و زیربنایی در دست اقدام بنیاد برکت، چند پروژه از جمله اولین هتل جزیره به بهره‌برداری رسید.

بر اساس این گزارش، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از طریق بنیاد برکت با تهیه‌ سند محرومیت‌زدایی و پیشرفت و آبادانی همه‌ جانبه‌ جزیره‌ هرمز، از ابتدای سال ۹۷ به‌ طور جدی توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی این جزیره را با تمرکز بر اقتصاد مردمی و مسئولیت‌پذیری و مشارکت مردم بومی منطقه در دستور کار قرار داده است.

دهکده‌ صنایع دستی برکت جزیره‌ هرمز از جمله‌ این پروژه‌هاست که به همت خود مردم منطقه و به‌ ویژه زنان با هدایت، راهبری و حمایت بنیاد برکت و با توجه به الگوهای توانمندسازی و اشتغال‌زایی این بنیاد به بهره‌برداری رسیده و در حال فعالیت است.

۱۷ گروه ۱۵ نفره از بانوان هرمزی با توجه به ظرفیت‌‌های بالای جزیره در حوزه‌ تولید صنایع دستی با حمایت بنیاد برکت شکل گرفته، فعال شده و آموزش دیده‌اند و در حال فعالیت در این بخش هستند.

محصولات تولید شده در دهکده‌ صنایع دستی برکت جزیره‌ هرمز می‌تواند جایگزین بسیاری از کالاهایی شود که از جنوب شرق آسیا وارد کشور می‌شود.

این محصولات که حاصل دست‌رنج و هنر زنان هرمزی است حتی قابلیت صادرشدن به سایر کشورها را نیز دارد. بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) رساندن این محصولات به بازارهای هدف را در دستور کار دارد.

این بنیاد در چند ماه گذشته بیش از ۱۵۰۰ نفر ساعت آموزش برای توانمندسازی و ترغیب و تشویق مردم هرمز به فعالیت و مشارکت در فعالیت‌های توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی داشته است.

همچنین توسعه‌ صنعت گردشگری و بوم‌گردی هم با توجه به جذابیت‌های طبیعی جزیره‌ هرمز مورد توجه ویژه قرار گرفته و در همین راستا، اولین هتل جزیره در جریان سفر وزیر کشور، مدیرعامل و رییس هیأت مدیره‌ بنیاد برکت مورد بهره‌برداری رسمی قرار گرفت.

این هتل توسط بخش خصوصی و با تسهیلات ۲۲ میلیارد ریالی بنیاد برکت ساخته شده است.

در خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

بنیاد برکت همچنین در ادامه‌ نهضت ایجاد اشتغال در مناطق محروم تا به امروز ۴۵۰ طرح اشتغال‌زایی را در قالب مدل‌های اقتصادی «سحاب» و «آسمان» به شکل مستقیم در جزیره‌ هرمز به بهره‌برداری رسانده است.

تعداد شاغلین در این طرح‌ها علاوه بر کسانی است که در طرح‌های عمرانی و زیربنایی بنیاد برکت مشغول به فعالیت هستند. در حال حاضر معضل بیکاری در جزیره‌ هرمز به‌ طور اساسی ریشه‌کن شده و می‌توان گفت که این جزیره به نیروی کار غیربومی نیاز دارد.

بنیاد برکت این طرح‌های اشتغال‌زایی را با دو رویکرد شناسایی زمینه‌های ایجاد اشتغال و فعال کردن مردم منطقه در جزیره‌ هرمز به بهره‌برداری رسانده یا در دست اقدام دارد. همچنین تا به امروز ۲۵۰ نفر در زمینه‌ حمل و نقل مسافران در این جزیره مشغول به کار شده‌اند.

بهسازی بافت‌های فرسوده، احداث نوار ساحلی، تعویض لوله‌های انتقال آب، تأمین روشنایی، خانه‌های گردشگری و بوم‌گردی و رینگ دور جزیره از جمله اقدامات و فعالیت‌های عمرانی و زیربنایی بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در هرمز است.

همچنین با توجه به تأکیدات ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) مبنی بر حفظ محیط زیست و با عنایت به تعداد زیاد گردشگران، جمع‌آوری و تفکیک زباله‌ها و پسماندهای جزیره‌ هرمز در حال انجام است. از سوی دیگر، بهسازی نوار ساحلی جزیره به پایان رسیده و احداث رینگ دور جزیره که برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری گردشگران تدارک دیده شده نیز، تا پایان اردیبهشت سال ۹۸ مورد بهره‌برداری خواهد گرفت.

بنیاد برکت همچنین برای انتقال مصالح به جزیره‌ هرمز جهت کارهای عمرانی و زیرساختی اقدام به اجاره‌ یک فروند شناور لندینگ کرافت کرده که در تسریع فعالیت‌ها بسیار مؤثر بوده است.

با فعالیت‌های یکساله و هزینه‌کرد بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال توسط بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در جزیره‌ هرمز و مشارکت و همت مردم منطقه برای ساختن آینده‌ای بهتر و فردایی روشن، چهره‌ این جزیره قابل قیاس با سال گذشته نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تبدیل شدن طلاق در عراق به یک پدیده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش شبکه تلویزیونی الاتجاه عراق، با توجه به مشکلات زیادی که جامعه عراق از آنها رنج می‌برد در این میان طلاق نیز مانند آتش به جان جامعه عراق افتاده است. نتایج تحقیق شورای عالی قضایی نشان می‌دهد در هر ساعت ۱۰ مورد طلاق در عراق ثبت می‌شود. یک عراقی گفت: "علل افزایش طلاق، بسیار زیاد است اما بیکاری در صدر این علل قرار دارد. اجاره بها نیز بسیار بالاست. «یک عراقی دیگر گفت:» علل طلاق، زیاد است که شرایط اقتصادی و اجتماعی از جمله آنهاست. دادگاه شورای عالی قضایی نیز چند روز پیش اعلام کرد در هر ساعت در عراق ۱۰ طلاق ثبت می‌شود.
انتخابانتخاب1 روز قبل
پسر میترا استاد امروز پیراهن خود را که به هنگام روبه رو شدن با صحنه قتل مادرش به تن داشت، به دادگاه آورد. وی لحظاتی پیش برای پاسخ به سوالات قاضی در جایگاه قرار گرفت.

وزش باد شدید و وقوع روان‌آب در شرق کشور

مهرمهر1 روز قبل
طبق گزارش هواشناسی در سرخس هوا از ۵۰ درجه کاهش یافته و در شمال کشور بارش باران خواهیم داشت و بارش‌های جنوب شرق کشور در حالت هشدار است و احتمال وقوع روان‌آب و برخورد صاعقه وجود دارد.
برنابرنا1 روز قبل
دانشمندان طبق تحقیقاتی متوجه شدند که تغییر رنگ بشقاب می‌تواند از پرخوری جلوگیری کرده و در نتیجه باعث کاهش غذای مصرفی توسط افراد شود. به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ دانشمندان طبق تحقیقاتی متوجه شدند که تغییر رنگ بشقاب می‌تواند از پرخوری جلوگیری کرده و در نتیجه باعث کاهش غذای مصرفی توسط افراد شود؛ طبق این تحقیقات پیرامون راه‌های سریع کاهش وزن وقتی شما رنگ بشقابتان را تغییر می‌دهید، توجه شما به این تغییر رنگ جلب شده و میزان غذای کمتری را نوش جان می‌کنید.
عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
عصرایران- «عصر جدید» مسابقه استعداد یابی که احسان علیخانی، آن را برای شبکه سه تلویزیون ساخته است این روزها بسیاری از نگاه‌ها را به سمت خود جلب کرده است. رویا نونهالی، آریا عظیمی نژاد، سیدبشیر حسینی و امین حیایی داوران این برنامه هستند. در آخرین رای گیری این برنامه حدود ۷ میلیون نفر شرکت کرده بودند و نفر برنده حدود ۴ میلیون ۳۰۰ هزار رای آورد. حالا می‌خواهیم در ۹۰ دقیقه گفت‌وگو در مورد این برنامه با هم گفت‌‌وگو کینم. ۱- برنامه عصر جدید را نگاه می‌کنید؟ ۲- نظر شما درباره داورهای این برنامه چیست؟ نظرهای آنها را تخصصی می‌دانید؟ ۳- اگر استعدادی دارید، حاضرید در این برنامه شرکت کنید؟ ۴- مهم‌ترین نقطه قوت و ضعف این برنامه چیست؟ زمان این گفت‌وگو ۹۰ دقیقه است.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سید محسن نقیبی، شهید کرمانشاهی و از نیرو‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز گذشته در جریان درگیری با اشرار و ضد انقلاب به همراه عبدالخالق درازهی در شهر سراوان استان سیستان و بلوچستان و در نزدیکی مرز پاکستان به شهادت رسیدند. در این درگیری پاسداران محمد ثوری و شمس الدیق بوداق نیز زخمی شدند. قرار است عصر امروز (دوشنبه ۳۱ تیر) مراسم وداع با این شهید از ساعت ۱۷ در معراج الشهدای تهران برگزار شود.

نظرها

اخبار بیشتر