واقعیات جالبی که دوست دارید با دیگران به اشتراک بگذارید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سرگرمی

واقعیات جالبی که دوست دارید با دیگران به اشتراک بگذارید

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
اگر فکر می‌کنید که زیر و بم دنیا را دیده اید و هیچ چیزی نمانده که شما را غافلگیر کند، می‌خواهیم نظرتان را عوض کنیم.

برترین‌ها - الهام مظفری: اگر فکر می‌کنید که زیر و بم دنیا را دیده‌اید و هیچ چیزی نمانده که شما را غافلگیر کند، می‌خواهیم نظرتان را عوض کنیم. مثلا آیا می‌دانستید که می‌توانید بفهمید که یک نفر چقدر عمر می‌کند یا چقدر نسبت به یک درد حساس است؟ در این مطلب متوجه می‌شوید واقعیت اطراف ما پر از حقایق باورنکردنی است.

افراد قدکوتاه پرخاشگرتر هستند

واقعیات جالبی که دوست دارید با دیگران به اشتراک بگذارید - 3

البته به این معنا نیست که همه قدکوتاه‌ها عصبی هستند. این تحقیق نشان داده که قدکوتاه‌ها بیشتر مستعد عصبانی شدن هستند، به خصوص وقتی بحث رقابت بین مردان قدکوتاه و قدبلند باشد.

افرادی که جوان‌تر از سنشان به نظر می‌رسند، بیشتر عمر می‌کنند

واقعیات جالبی که دوست دارید با دیگران به اشتراک بگذارید - 6

افرادی که چهره جوان‌تری نسبت به سنشان دارند، در مقایسه با کسانی که مسن‌تر از سنشان به نظر می‌رسند شانس بیشتری دارند که تا سنین پیری عمر کنند. این حقیقت نتیجه کار محققان دانمارکی است. به گزارش یکی از دانشمندان، کسانی که زندگی پیچیده‌تری دارند زودتر می‌میرند. علاوه بر این، این پیچیدگی روی ظاهرشان هم تاثیر گذاشته و باعث می‌شود پیرتر به نظر برسند.

برخی افراد فقط به چهار ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند

واقعیات جالبی که دوست دارید با دیگران به اشتراک بگذارید - 9

یک انسان عادی باید ۷-۸ ساعت در روز بخوابد. اما استثنا‌هایی هم وجود دارد. جهش در ژن hDEC۲ که مدت خواب و بیداری را مشخص می‌کند، طول خواب مورد نیاز را به ۴ ساعت کاهش می‌دهد.

یخ آب جوش شفاف است

واقعیات جالبی که دوست دارید با دیگران به اشتراک بگذارید - 12

یخی که از شیر آب تهیه می‌شود مات و ابری به نظر می‌رسد، ولی یخی که از آب جوش ساخته می‌شود شفاف است. چون فرآیند جوشیدن، هوا و سایر ناخالصی‌ها را از آب حذف می‌کند بنابراین یخ شفاف‌تر می‌شود.

کودک می‌تواند مادرش را در دوران بارداری درمان کند

واقعیات جالبی که دوست دارید با دیگران به اشتراک بگذارید - 15

نه تنها مادر از نوزادش مراقبت و سلامتش را حفظ می‌کند بلکه نوزاد هم می‌تواند به مادرش کمک کند. جنین در رحم مادرش می‌تواند سلول‌های بنیادی خود را به اندام‌های آسیب دیده مادر برساند تا آن‌ها را ترمیم کند. انتقال سلول‌های بنیادی جنین به اندام‌های مادر «microchimerism» نامیده می‌شود.

تستر‌های لوازم آرایشی خطرناک هستند

واقعیات جالبی که دوست دارید با دیگران به اشتراک بگذارید - 18

هر دختری تجربه استفاده از تستر‌ها برای انتخاب رژلب یا سایه را داشته است. اما این کار خطرناک است. آزمایش‌های انجام شده در فروشگاه‌های برندهای مشهور لوازم آرایشی نشان می‌دهد که تستر‌ها پر از قارج (۲۸٪) و باکتری استافیلوکوک (۴۸٪) هستند.

زنبور‌ها می‌توانند چهره‌ فرد را تشخیص دهند

واقعیات جالبی که دوست دارید با دیگران به اشتراک بگذارید - 21

شاید تعجب کنید، اما زنبور‌ها درست مثل ما می‌توانند ببینند. آزمایش‌ها نشان می‌دهد که می‌توان به آن‌ها آموزش داد چهره انسان را تشخیص دهند. گروهی از جانورشناسان دریافته‌اند که این حشرات به جای اینکه هر عضو را جداگانه ببینند، مثل انسان کل صورت را می‌بینند.

میل مادر به بوسیدن فرزندش غریزی است

واقعیات جالبی که دوست دارید با دیگران به اشتراک بگذارید - 24

هر مادری با این میل قوی بوسیدن و به آغوش کشیدن فرزندش آشناست. این به خاطر عشق نیست. وقتی مادر نوزادش را می‌بوسد، با پاتوژن‌های پوست نوزاد آشنا می‌شود. آن‌ها توسط سیستم ایمنی مادر شناسایی می‌شوند و سیگنال‌هایی به لنفوسیت‌های بی می‌فرستند؛ بنابراین پادتن‌هایی در شیر مادر تولید می‌شود که آن‌ها را حنثی کند و از نوزاد در برابر بیماری‌های مختلف حفاظت کند.مردان و زنان به صورت متفاوتی می‌شنوند

واقعیات جالبی که دوست دارید با دیگران به اشتراک بگذارید - 26

مدت هاست که می‌دانیم مردان و زنان کاملا متفاوت از هم فکر می‌کنند، تصمیم می‌گیرند و نگاه می‌کنند. علاوه بر این، محققان دانشگاه پزشکی ایندیانا دریافته‌اند که آن‌ها حتی متفاوت از هم می‌شنوند. مردان صدا‌ها را تنها با یک طرف لوب تمپورال مغزشان پردازش می‌کنند، درحالی که زنان از هر دو طرف استفاده می‌کنند.انسان با افزایش سن، توانایی احساس خشکی و دهیدراته شدن را از دست می‌دهد

در سایت خبری بخوانید: اخبار سرگرمی و تفریحی

واقعیات جالبی که دوست دارید با دیگران به اشتراک بگذارید - 29

هرچه انسان پیرتر می‌شود، کم‌آبی بدن را کمتر حس می‌کند. همه سیستم‌های بدن مثل جوانی کار نمی‌کنند به همین دلیل افراد پیرتر اغلب کمتر آب می‌خورند. اما آب همچنان به اندازه جوانی برای بدن اهمیت دارد و کمبود آن منجر به اختلالات روده‌ای عروقی و فشار خون می‌شود. به همین دلیل مهم است که در همه عمر به مقدار آبی که مصرف می‌کنیم توجه داشته باشیم.در قرن گذشته کفش فروش‌ها از اشعه ایکس برای انتخاب کفش متناسب استفاده می‌کردند

واقعیات جالبی که دوست دارید با دیگران به اشتراک بگذارید - 31

انتخاب کفش چیز خارق العاده‌ای به نظر نمی‌رسد. اما در اوایل قرن بیستم، مردم نظر دیگری داشتند و فلورسکوپ‌های کفش را اختراع کردند. این دستگاه از پا عکس اشعه ایکس می‌گرفت و طبق آن کفش متناسب را انتخاب می‌کرد. اما به دلیل دوز بالای اشعه ایکس که به سلامت افراد آسیب می‌زد، این دستگاه‌ها منسوخ شدند و از بین رفتند.در دهه ۱۹۸۰، برای مرغ‌ها لنز تماسی ساختند

واقعیات جالبی که دوست دارید با دیگران به اشتراک بگذارید - 33

درمورد لنز تماسی برای مرغ‌ها چیزی شنیده‌اید؟ در دهه ۱۹۸۰ یک شرکت آمریکایی لنز‌های قرمزی برای مرغ‌ها ساخت که آن‌ها را رام‌تر می‌کرد و تولید تخم مرغ را افزایش می‌داد. رفتار تهاجمی مرغ‌ها به این دلیل کاهش می‌یافت که مرغ‌ها از طریق لنز‌های قرمز خوب نمی‌دیدند بنابراین به یکدیگر حمله نمی‌کردند. اما این نوآوری با استقبال روبرو نشد، چون به بینایی مرغ‌ها به شدت آسیب می‌زد.زنانی که مو‌های قرمز دارند به دوز بیشتری از داروی بیهوشی نیاز دارند

واقعیات جالبی که دوست دارید با دیگران به اشتراک بگذارید - 35

زنان مو قرمز به ۱۹٪ داروی بیهوشی بیشتری نسبت به زنان با رنگ مو‌های دیگر نیاز دارند. طبق این تئوری، جهش پروتئینی که باعث قرمز شدن مو و روشن شدن پوست می‌شود، افراد را نسبت به درد آسیب پذیرتر می‌کند.

برخی بانک‌های ایتالیا از پنیر به عنوان ضمانت استفاده می‌کنند.

واقعیات جالبی که دوست دارید با دیگران به اشتراک بگذارید - 38

همه با گرو گذاشتن زمین و خانه در بانک آشنایی داریم. اما برخی بانک‌های ایتالیا از دهه ۵۰ به پنیرسازان وام می‌دهند و از پنیر پارمسان به عنوان ضمانت استفاده می‌کنند. دو تا سه سال طول می‌کشد پنیر آماده شود، بانک در این مدت پنیر را در صندوق‌های خاصی نگهداری می‌کند و اگر در این مدت وام برگردانده نشود، پنیر را می‌فروشد.فرزند چندم بودن روی وزن تاثیر دارد

واقعیات جالبی که دوست دارید با دیگران به اشتراک بگذارید - 40

ترتیب تولد روی وزن ما تاثیر می‌گذارد. مثلا بچه‌های اول بیشتر مستعد اضافه وزن هستند. اما دانشمندان هنوز علت آن را دقیقا پیدا نکرده‌اند، اما فکر می‌کنند به دلیل تفاوت در ذخیره خون جفت باشد.

کیسه‌های کاغذی از نظر محیط زیستی تفاوت چندانی با کیسه‌های پلاستیکی ندارند

واقعیات جالبی که دوست دارید با دیگران به اشتراک بگذارید - 43

درختان زیادی برای تولید این کیسه‌ها قطع می‌شوند. فرآیند تولید آن‌ها هم آسیب زیادی به جو می‌زنند و گاز‌های مضری منتشر می‌کند؛ بنابراین قبل از انتخاب کیسه همه جوانب مثبت و منفی را در نظر بگیرید.منبع: brightside

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با دانستنی، سرگرمی و جالبترین‌ها از تلگرام

‍ 🔴 عرضه دو گوشی تاشوی دیگر از سوی سامسونگ

💢 ترجمه بلومبرگ 💢

شرکت سامسونگ پس از اینکه به تازگی اولین گوشی تاشوی خود را در «کنگره جهانی موبایل» معرفی کرد اکنون قصد دارد به زودی دو گوشی تاشو دیگر نیز روانه بازار کند.

اگر به دلایلی فکر می‌کنید که دستگاه انعطاف‌پذیر سامسونگ موسوم به «گلکسی فولد» (Galaxy Fold) یک تلاش از روی سرگرمی و عقب نماندن از رقبا بوده است در اشتباه هستید.

شرکت سامسونگ در حال حاضر بر روی یک جفت گوشی هوشمند تاشوی دیگر کار می‌کند که یکی برخلاف گلکسی فولد وقتی تا شود هر دو طرف کاملا برهم منطبق می‌شوند و فاصله‌ای بین‌شان نمی‌افتد و دیگری نیز درست مانند گوشی تاشوی شرکت هوآوی موسوم به «میتX» (Mate X) است.

شایعات می‌گویند که دستگاه اول اواخر امسال یا اوایل سال آینده وارد بازار می‌شود و مدل دوم در پی آن عرضه خواهد شد.

سامسونگ فناوری تاشوی خود را به دیگر تولیدکنندگان از جمله اپل و گوگل پیشنهاد داده است و امیدوار است که بتواند از فروش این فناوری به دیگر شرکت‌ها درآمدزایی کند.

با این حال پیش‌بینی بازار تقاضای این نوع دستگاه‌ها با توجه به قیمت بالایی که دارند، دشوار است. درست چیزی که در مورد سری نوت سامسونگ اتفاق افتاد و این سری راه را برای عرضه گوشی‌های بزرگ باز کرد.

اکنون نیز سامسونگ امیدوار است بار دیگر بتواند با این فناوری به بازار جهانی موبایل رونق تازه‌ای ببخشد.

شایعه جذاب دیگری که مطرح شده است این است که سامسونگ می‌خواهد نمایشگرهای گوشی‌های تاشوی خود را رایگان تعویض کند، چرا که این گوشی‌ها پس از بیش از ۱۰ هزار بار تا شدن احتمالا دچار چین خوردگی قابل مشاهده می‌شوند.

اما شرکت‌های تولید کننده موبایل به هر حال باید به فکر این معضل باشند تا بتوانند این محدودیت را رفع کنند و اگر نه کاربران این گوشی‌ها باید برای تعویض نمایشگرهای خود متحمل هزینه سنگینی شوند.

بلومبرگ فارسی✔️

https: //www. bloomberg. com/news/articles/۲۰۱۹-۰۳-۰۶/samsung-is-said-to-be-preparing-more-foldable-smartphone-models?srnd=technology-vp


🔴 فشار غول‌های تکنولوژی چین برای تغییر قوانین عرضه اولیه در هنگ کنگ

💢 ترجمه بلومبرگ 💢

شرکت‌های فناوری چین در حال مذاکره با مقامات بازار سرمایه هنگ کنگ هستند تا امتیازهای بیشتری در زمینه عرضه‌های اولیه اخذ کنند و از این طریق، سهامداران عمده شرکت‌ها بتوانند حق خرید سهام آن شرکت‌ها را در عرضه‌های اولیه داشته باشند.

فشار شرکت‌های چینی مقامات بورس هنگ کنگ را بر سر دو راهی قرار داده است. از یک سو هنگ کنگ می‌خواهد که در رقابت با بورس نیویورک بر سر جذب عرضه‌های اولیه موقعیت خود را حفظ کند و از سوی دیگر باید منافع سهامداران خرد را نیز در نظر بگیرد. مقامات بورس هنگ کنگ در تلاش هستند تا میان رقابت با نیویورک و منافع سهامداران تعادلی منطقی برقرار کنند.

شرکت سرگرمی مائویان اخیرا تهدید کرده است که اگر نتواند برای شرکت «تنسنت هلدینگز» مجوز خرید سهام در عرضه‌های اولیه بگیرد، از بازار سرمایه هنگ کنگ خارج می‌شود.

ارائه مجوز به «تنسنت» برای خرید سهام بیشتر، پدیده‌ای است که به دریافت «مزایا از دو محل» معروف است و می‌تواند منجر به افزایش تقاضا برای سهامی شود که در سامانه‌های آنلاین عرضه می‌شوند.

«تنسنت» در صدها شرکت سهیم است و همه آن شرکت‌ها ممکن است به زودی وارد بورس شده و عرضه اولیه داشته باشند. اگر قوانین به طرزی که غول‌های فناوری می‌خواهند اصلاح نشود تنسنت عملا نمی‌تواند سهام شرکت‌هایی را که در آن سهامدار است در عرضه اولیه خریداری کند.

این گزارش می‌افزاید: شرکت‌ مائویان از وضعیت «تنسنت» برای اعمال فشار به مقامات استفاده می‌کند. گفته می‌شود این شرکت برای عرضه اولیه ‌ای به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار آماده می‌شود، آن هم در بازاری که نزولی است. به نظر می‌رسد پخش این اطلاعات قدرت چانه‌زنی مائویان را بیشتر کرده است.

علاوه بر مائویان، شرکت‌ «ووکسی اپ تک» نیز همان خواسته‌ها را مطرح کرده است چراکه می‌خواهد در زمان عرضه اولیه سهام شرکت «هیل هوس کپیتال» بخشی از سهام آن شرکت را که خود سهامدارش هست خریداری کند. اما درخواست ووکسی فعلا توسط مقامات بورس هنگ کنگ رد شده است.

در حالی که هنگ کنگ مشغول بررسی درخواست‌های مطرح شده است، چالش جدی پیش روی مقامات ایجاد تعادل بین منافع سهامداران خرد و سهامداران عمده خواهد بود. سهامداران خرد نقش مهمی در بورس هنگ کنگ بازی می‌کنند.

آنها بر خلاف آمریکا که حدود ۵ درصد معاملات سهام را در دست دارند، ۲۵ درصد از حجم معاملات روزانه را در دست دارند. برخی کارشناسان معتقدند بورس هنگ کنگ در مورد تغییر قوانین به نفع سهامداران عمده بسیار محتاطانه عمل می‌کند زیرا سهامداران خرد پایگاه وسیعی در آن بازار دارند.

بلومبرگ فارسی✔️

https: //www. bloomberg. com/news/articles/۲۰۱۹-۰۲-۱۸/china-s-tech-giants-seek-more-from-hong-kong-despite-ipo-changes


ستاره انحصار مربع / روایتی از کدهای دستوری پرحاشیه

تقریبا تمام برنامه‌های پربیننده صداوسیما به وسیله کدهای دستوری تسخیر شده‌اند و بینندگان برای دقایق زیادی از هر برنامه مجبور به تماشای تبلیغات پرتعداد شده‌اند. این روزها دامنه فعالیت این کدهای دستوری بسیار متنوع شده است و برنامه‌های ورزشی، اجتماعی، خانوادگی و انواع برنامه‌های سرگرمی را پوشش می‌دهد.

تسخیر تلویزیون به وسیله این سرویس‌های ارزش‌افزوده انتقادات زیادی را در ماه‌های اخیر به همراه داشته است و همچنین حواشی زیادی نیز حول این موضوع به وجود آمده است. معروف‌ترین آنها را می‌توانیم دعوای اخیر وزیر ارتباطات بر سر اعلام بهترین برنامه از نگاه مردم بنامیم.


📌 گیمیفیکیشن (gamification)، راهبردی برای رستگاری برند

✍🏻بهفر بهشتی

مشاور تبلیغات و ارتباطات بازاریابی

بازی یکی از مهمترین و محبوب‌ترین علاقه مندی‌های بشر در ادوار مختلف زندگی بوده است، انجام بازی نه تنها برای سرگرمی و ایجاد حس مثبت، بلکه از نظر آموزش و رشد شخصیتی و ذهنی نیز برای انسان اهمیت دارد.

🔰 اما دیر زمانی نیست که مفهومی بنام گیمیفیکیشن از گوشه و کنار به گوشمان می‌رسد. این مفهوم که معادل با عبارت بازی وارسازی ترجمه شده است به این معناست که در زمینه‌های گوناگون برای بهبود روش‌ها و عملکرد سیستم‌ها از پیاده سازی مکانیزم‌ها و متدهای بازی‌ها استفاده می‌شود. متداول‌ترین نوع گیمیفیکیشن در آموزش، بهبود عملکرد کارکنان سازمان و بازاریابی و تبلیغات کاربرد دارد.

🔰با گسترش و توسعه‌ی روزافزون ابزارهای ارتباطی بخصوص تلفن‌های همراه هوشمند تمایل افراد و شرکت‌ها برای استفاده از این روش بخصوص در زمینه تبلیغات و برندینگ رشد فزاینده‌ای داشته است تا آنجا که همه‌ی برندهای مطرح دنیا بخشی از بودجه بازاریابی خود را برروی این کار سرمایه گذاری کرده‌اند و یا برنامه‌هایی برای ورود به این روش برای تدوین استراتژی‌ها و تاکتیک‌های بازاریابی خود دارند.

🔰در ایران هم با وجود اینکه مفهوم گیمیفیکیشن عمر طولانی ندارد ولی با استقبال خوبی مواجه شده است و بسیاری از اساتید و اهل فن در سمینارها، سخنرانی‌ها و مقالاتشان به این مبحث پرداخته‌اند. که البته درصد قابل توجهی از این محتوای تولید شده به گیمیفیکیشن به صورت دیجیتال و در فضای مجازی اختصاص یافته است. در حوزه دیجیتال به دلیل تفاوت‌های فرهنگی و شکاف‌های بین نسلی گیمیفیکیشن دیجیتال نتوانسته بخش عمده‌ای از مخاطبان هدف را تحت تاثیر خود قرار دهد و ظرفیت‌های زیادی در این مدل مغفول مانده است. البته از نظر نگارنده این کاستی‌ها و فراگیر نبودن را می‌توان در فضای واقعی و پیاده سازی گیمیفیکیشن در کمپین‌های تبلیغاتی و فعالیت‌های برند (Brand activation) مرتفع ساخت که قطعا می‌تواند دستاوردهای زیادی را برای هر برند و کسب و کاری به ارمغان داشته باشد.

برای مثال فرض کنید در یکی از مراکز بزرگ تجاری و یا یک فروشگاه زنجیره‌ای معتبر که رفت و آمد در ان زیاد است یک موبایل با ابعاد خیلی بزرگ قرار داده شود و برروی صفحه نمایش آن بازی با لوگو و محصولات و در راستای اهداف بازاریابی برند مطلوب شما طراحی شده است که مخاطبان می‌توانند با ایستادن جلوی آن لحظاتی را به شادی و سرگرمی بگذرانند و در پایان هم بسته به تلاششان جایزه‌ای دریافت کنند. آیا بازی کردن و خوشگذراندن و در پایان جایزه گرفتن برای خود شما جذاب نیست؟

🔰البته که جذاب است و به طور قطع این کار می‌تواند مزیت‌های زیادی را نسبت به دیگر روش‌های تبلیغات سنتی برای برند شما داشته باشد

که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

✅ایجاد تعامل و ارتباط با مخاطبان.

✅ایجاد تمایز نسبت به رقبا.

✅ افزایش انگیزش خرید در مشتریان.

✅ افزایش درگیری ذهنی مخاطبان با برند شما.

✅ بهبود تجربه مشتری از برند شما.

✅ افزایش وفاداری مشتریان

✅ ایجاد احساسات مثبت و خاطره‌ای ماندگار

و علاوه بر این، اینکار احتمالا باعث خواهد شد که مخاطب این حس مثبت را با دیگر دوستان خود به اشتراک گذاشته و در جامعه بازتاب گسترده‌ای ایجاد شود که دیگر افراد هم به جمع مشتریان شما اضافه خواهند شد.

البته ممکن است در گیمیفیکیشن فیزیکی نتوان همه آنچه که در گیمیفیکیشن دیجیتال وجود دارد را پیاده سازی کرد و همچنین نقش فرایندی هم نخواهد داشت، ولی قطعا فراگیر بودن و در دسترس بودن آن برای همگان مزیت بزرگیست که می‌تواند تاثیرات مثبتی را در مطلوبیت برند شما در ذهن مخاطب داشته باشد.

🔰در پایان این نکته حائز اهمیت است که گیمیفیکیشن به عنوان یک روش جدید در مارکتینگ و تبلیغات زمینه‌های فراوانی را برای بروز خلاقیت و جذابیت دارد که می‌تواند نقش موثری در استراتژی‌ها و تاکتیک‌های ترویجی در کسب و کارهای مختلف داشته باشد و همچنین کلید موفقیت و بهره برداری موثر در دست کسانی خواهد بود که از همین امروز در اندیشه فردایشان هستند و با سرمایه گذاری مالی و فکری از این روش برای پیشبرد اهداف خود استفاده می‌کنند.

شاید همین امروز هم دیر شده باشد.


با یکی از بزرگترین بازار محصولات و خدمات ایرانی طی چند دهه آتی آشنا شویم.

تصویر بالا مقایسه هرم جمعیتی دو کشور ایران و #عراق است. تفاوت بنیادینی در این دو نمودار وجود دارد که علاوه بر توزیع سنی جمعیت این کشور، چشم‌انداز نیازهای اجتماعی، رفاهی و اقتصادی آنها را طی دهه دهه آتی نمایان می‌سازد.

🧶 در یک نکته می‌توان این نمودار را خلاصه کرد: عراق، تماما فرصت اقتصادی برای کسب و کارهای ایرانیست!

🔸بیش از ۵۰٪ جمعیت عراق زیر ۲۰ سال سن دارند!

فکر می‌کنید این نسل جمعیتی برای فردا چه نیازهایی را پیش رو خواهند داشت:

🔹 غذا و خوراک

🔹آموزش: مدرسه، دانشگاه و همه نیازهای آموزشی

🔹 ازدواج: مسکن، لوازم خانگی..

🔹تلفن همراه: زیرساخت ارتباطات موبایل و اینترنت …

🔹حمل ونقل: وسیله نقلیه، جاده، ریل، فرودگاه و هواپیما …

🔹مقاصد تفریحی زیارتی، سیاحتی و سرگرمی

🔹اشتغال و درآمدزایی: دفترکار، مبلمان اداری، تجهیزات، ماشین آلات

ایران با ورود به مرحله #جهش_اقتصادی، نیازمند کشف بیشتر بازارهای صادراتی محصولات و خدمات خواهد بود!


📝📝📝بدون شک ما ایرانی‌ها به خوبی تربیت نشده‌ایم!

✍مصطفی قادری

پژوهشگر تعلیم و تربیت

دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی

🌀به عنوان متفکر تعلیم و تربیت سال هاست می‌اندیشم که چه نقصان‌های جدی تربیتی داریم ولی این روزها به این ایده رسیده‌ام که ما ایرانی‌ها به خوبی تربیت نشده‌ایم و در یک کلام صریح بگویم که: بی تربیتیم. قطعا ما به دو دلیل تربیت نشده‌ایم: نخست این که نهادهای تربیت رسمی مانند مدرسه و دانشگاه و نهادهای غیر رسمی مانند خانواده از تربیت ما غافل بوده‌اند. دوم روش‌های تربیتی ما تلقینی، مزدورانه و اشتباه بوده است. دلایل بی تربیتی ما در سراسر جامعه دیده می‌شود.

🌀سیاستمداران و نمایندگان مجلس ما تربیت سیاسی ندارند. پزشکان ما انصاف و اخلاق را رعایت نمی‌کنند. اساتید دانشگاه‌ها دانشجویان خود را کنار زده و درگیر القاب علمی شده‌اند.

🌀اغلب شهروندان ما حقوق مدنی و شهروندی یکدیگر را رعایت نمی‌کنند. حقوق مدنی زنان و کودکان و گروه‌های اخلاقی و اقلیت‌ها که بماند زیر پاهای ما لگدمال شده است. کارکنان ادارات با ارباب رجوع، با همکاران و حتی باخودشان نامهربانند. معلمان کم‌تر انرژی خرج می‌کنند. مغازه داران تا جا دارد در معاملات خود بی انصافی به خرج می‌دهند. در چنین شرایط بحرانی همه به فکر پر کردن جیب خود هستند و در اختلاس و ارتشا، قدرت طلبی و خودخواهی و ضعیف کشی گوی سبقت را از هم دیگر ربوده‌ایم.

🌀در زمینه هایی مانند محیط زیست، مقررات رانندگی، وجهه‌ی بین المللی، صلح طلبی، عدالت و تامین اجتماعی، امنیت روانی و بسیاری از استانداردهای تربیتی به شدت رکود کرده‌ایم. همه‌ی این‌ها اگر بیانگر بحران تربیتی نباشد پس بیانگر چیست؟!

وقتی آگاهانه به اطراف خود نگاه می‌کنیم همه می‌دانیم چه خبر است. ما درگیر تربیت بچه زرنگها شده‌ایم.

🌀آدم‌های زرنگی تربیت کرده‌ایم که به راحتی سر هم کلاه می‌گذارند. ما آدم دو رو تربیت کرده‌ایم، آن چنان که با خود خودش هم صادق نیست. ما آدم‌های خودخواه تربیت کرده‌ایم که نه خودش را قبول دارد نه همه‌ی مردم دنیا را. جالبه همین آدم خودخواه و بی تربیت گاهی نسخه‌ی تربیتی و اقتصادی برای تمام دنیا می‌پیچید.

🌀ما انسان جنگ طلب و خشن تربیت کرده‌ایم که مرگ خواه است. ما دختران و مادران خود را طوری تربیت کرده‌ایم که نقش‌های تحریف شده‌ای داشته باشند و فقط درگیر سرگرمی‌های کوچکی مانند عمل جراحی زیبایی و آرایش صورت شوند. ما هر چند پولدار هم باشیم شاد نیستیم و دلیل ناشادمانی ما این است که خوشبختی امری اجتماعی است. کسانی که داخل کشور زندگی می‌کنند شاد نیستند چون در میان چند میلیون ناشاد مگر می‌شود شاد و خوشبخت بود.

🌀اکثریت باید شاد باشند که ما هم احساس خوشبختی کنیم و این مسئله را متاسفانه دیر متوجه شده‌ایم. باور کنید ژن‌های خوب هم شاد نیستند. آن هایی که غربتی شده‌اند هم شاد نیستند.

🌀و امروز بیش از هر زمان دیگر می‌فهمیم که به جای خیلی چیزهای دیگری که مردان حکومت دغدغه‌ی آن‌ها را دارند، کاش انسان‌های صلح طلب و آرام، آدم‌های مهربان، مردم شاد و طرفدار محیط زیست و هنرمند تربیت می‌کردیم.

چقدر جامعه‌ی ما امروز به تربیت نیاز دارد خدا می‌داند.


در ادامه بخوانید

فیلم | موزیک ویدئو جدید رضا صادقی با نقش آفرینی رزیتا غفاری

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
درصد زیادی از زمانی که برای انتخاب خانه صرف می‌شود برای بررسی گزینه‌هایی است که اگر در ابتدا اطلاعاتی درباره آنها وجود داشته باشد احتمالا کسی برای بازدید از انها نمی‌رود. با اطلاعات موجود در آدرس بازدیدهای بهتری خواهید داشت زیرا در بررسی اولیه مورد پسند بوده و ارزش بازدید حضوری دارند.

فیلم | انتقاد سردار سلیمانی به نحوه اداره کشور

خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل
سردار سلیمانی با انتقاد به نحوه اداره کشور گفت: اساس مدیریت در کشور ما بر مبنای شیر لوله نفت است و بودجه کشور و اداره آن را بر مبنای میزان فروش نفت تنظیم می‌کنیم که غلط است.

تکنیک‌های تزیین بشقاب برای غذاهای مختلف

تابناکتابناک1 روز قبل
تزیین بشقاب غذا یا بشقاب آرایی، تکنیک چینش پیش غذا یا غذای اصلی به گونه‌ای جذاب در بشقاب است که فرمی زیبا و اشتیاق برانگیز برای سفارش دهندگان در زمان سرو روی میز غذا داشته باشد. اکنون تکنیک‌های تزیین بشقاب برای غذاهای مختلف به ویژه غذاهایی در دسته غذاهای خاص و گران و در اصطلاح «غذاهای لذیذ / Gourmet Foods» طبقه بندی می‌شود را در تابناک فرا می‌گیرید.
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرآنلاین، ساعاتی قبل روابط عمومی منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران اعلام کرد: یک کشتی خارجی حامل یک میلیون لیتر سوخت قاچاق توسط گشت‌های شناور سپاه توقیف شد. توقیف شناور خارجی حامل یک میلیون لیتر سوخت قاچاق در جنوب جزیره لارک در جزایر خلیج فارس با واکنش نماینده اصلاح طلب مجلس روبرو شد. محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس در توییتی نوشت: «توقیف کشتی حامل سوخت قاچاق در جنوی جزیره لارک توسط گشت‌های شناوری سپاه اقدامی به جا و شایسته تقدیر است، شیوع پدیده قاچاق سوخت به ویژه قاچاق سازمان یافته و در حجم کلان در ماه‌های اخیر بسیار به منافع ملی ما آسیب زده و باید قاطعانه با آن مقابله کرد.»

نظرها

اخبار بیشتر