1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
کوه ریگ مهریز، تنها تپه شنی ایران

کوه ریگ مهریز، تنها تپه شنی ایران

خبرگزاری فارس |
کوه ریگ مهریز یکی از جاذبه های طبیعی و گردشگری این شهرستان است که در طول سال به ویژه در تعطیلات نوروز پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است.

به گزارش خبرگزاری فارس در مهریز، کوه ریگ مهریز، از مکان‌های تاریخی و تفریحی طبیعی استان یزد و اولین و تنها تپه شنی ایران است. این مکان، تلی از ماسه‌های تمیز و بدون خاک است که به‌صورت تپه بزرگی در نزدیکی یکی از کوه‌های اطراف این شهر قرارگرفته است.

کوه ریگ مهریز، تنها تپه شنی ایران - 1

کوه ریگ از جاذبه‌های خاص ژئوتوریسمی جهان است که در طول صدها سال براثر وزش باد و جمع شدن توده‌های عظیمی از شن‌های نرم به وجود آمده است. مردم معتقدند راه رفتن روی ریگ‌ها و رمل‌های کوه ریگ که براثر تابش مستقیم نور خورشید داغ می‌شود دردهای عضلانی پا و کمر را از بین می‌برد. این عمل که در طب به شن درمانی معروف است موجب ایجاد نشاط و ورزش نیز می‌شود.

کوه ریگ مهریز، تنها تپه شنی ایران - 5

این منطقه گردشگری علاوه بر ایام تعطیلات نوروز، در طول سال نیز پذیرای مسافران و گردشگران داخلی و خارجی است و از آنجایی‌که روز نهم فروردین در ادب باستانی روز افسانه‌های نوروز سلطانی است، مردم از اقصی نقاط استان به این منطقه سفر می‌کنند و با پخت «شولی»، آش محلی یزدی و شن نوردی این روز را جشن می‌گیرند.

کوه ریگ مهریز، تنها تپه شنی ایران - 7

از آثار جانبی کوه ریگ می‌توان به برج کبوتر خانه و همچنین آب‌انبار آن اشاره کرد. از بام کوه ریگ نیز به‌راحتی می‌شود مناظر زیبای این شهر و باغات سرسبز اطراف این جاذبه طبیعی، همچنین حسینیه تاریخی و معروف باغ بهار را تماشا کرد و از آن لذت برد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر