آیین‌ها و آداب و رسوم فولکلور احیا شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
آیین‌ها و آداب و رسوم فولکلور احیا شود

آیین‌ها و آداب و رسوم فولکلور احیا شود

ایسناخبرگزاری ایسنا |
دومین جشنواره بیدمشک ارومیه آغاز بکار کرد.

به گزارش ایسنا، علیزاده امام‌زاده، رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه در آیین افتتاح دومین جشنواره بیدمشک ارومیه گفت: آذربایجان غربی به ویژه ارومیه، آیین و سنن گوناگونی در دل خود گنجانده که متاسفانه اکثر این رسومات فراموش شده که لزوم احیا آنها به ویژه توسط دستگاه‌های متولی ضروری است.

‌وی با بیان این‌که بسیاری از آیین‌های سنتی این دیار چون مراسم ویژه چهارشنبه سوری و برگزاری مراسم شال سالماق در این روز ویژه مورد غفلت واقع شده است، تصریح کرد: اگر به گذشته بنگریم تمامی این آیین‌ها نشان از الفت و مهربانی بوده است.

علیزاده امام‌زاده زندگی شهرنشینی و هجوم دنیای فناوری اطلاعات را از علل به فراموشی سپرده شدن بسیاری از آیین کهن این مرز و بوم دانست و گفت: انتظار از مسولان متولی بر این است که این آیین کهن را احیا و سینه به سینه به آیندگان منتقل کنند.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

به گزارش ایسنا؛ بید مشک درخت یا درختچه‌ای به ارتفاع حداکثر حدود ۹ متر است که اغلب در حدود ۴-۲ متر و به شکل درختچه رشد می‌کند، اما در صورت مساعد بودن شرایط محیطی و عدم قطع ساقه‌ها ارتفاع آن می‌تواند به بیش از این رقم نیز برسد، از عرق بیدمشک به عنوان تقویت کننده قلب و اعصاب استفاده شده و اشتها را افزایش می‌دهد.

بیدمشک ارومیه در سال ۹۱ به شماره ۴۷۸ در فهرست آثار ملی میراث نامملوس کشور در گستره استان آذربایجان غربی به ثبت رسیده است.

دومین جشنواره بیدمشک ارومیه از ۲۵ الی ۲۷ اسفندماه در میدان امام خمینی (ره) - محوطه ضلع غربی مسجد جامع و هم‌چنین جنب بازار تاریخی برگزار می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جشنواره بین المللی فیلم شهر

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره بین المللی فیلم شهر با تقدیر از دو پیشکسوت سینما و تلویزیون پروانه معصومی و داوود اسدزاده کار خود را آغاز کرده است.

ساختمان‌های عجیبی که هوش از سرتان می‌برد+ تصاویر

4+
الفالف1 روز قبل

آینده بهتر در الکامپ ۹۸

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
آینده بهتر؛ این شعار بزرگترین رویداد فناورانه کشور در حوزه فناوری اطلاعات با عنوان الکامپ که خدمات متنوع برای مخاطبان به ارمغان آورده استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ آینده بهتر، این شعار بزرگترین رویداد فناورانه کشور در حوزه فناوری اطلاعات با عنوان الکامپ که خدمات متنوع برای مخاطبان به ارمغان آورده است. بیش از ۵۰۰ کسب و کار نوپا در این رویداد حاضر شده‌اند تا درست در دست هم توسعه اشتغال و خدمات را عرضه کنند؛ این نمایشگاه تا ۳۱ تیرماه میزبان علاقه‌مندان است.

از دعوای سینما و کتاب تا بی کاغذی مطبوعات

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
کلاکت ۲۷ تیراز دعوای سینما و کتاب تا بی کاغذی مطبوعاتاختلاف نظر بین پردیس سینمایی و باغ کتاب، مطبوعات همچنان کاغذ ندارند و … از عناوین مهم کلاکت هستند
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل
بیشتر بخوانید ازغدی: دنیا در حال عبور از پزشکی سکولار استرحیم‌پور ازغدی با اشاره به جایگاه مهم ایران در منطقه به موفقیت‌های ایران اسلامی در علوم مختلف بخصوص پزشکی پرداخت. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: از ۱۰ کشف بزرگ که شروع پزشکی نوین را رقم زد ۸ مورد از جهان اسلام بوده و مسلمانان و بخصوص ایرانیان بنیانگذاران پزشکی نوین در جهان بودند که البته در دوره رنسانس و قرن ۱۸ غرب شروع به جعل سند کرد و آنها کشفیات پزشکان مسلمانان را به نام خود ثبت می‌کنند. ازغدی ادامه داد: ابوالقاسم خلف بن عباس الزهراوی، پزشک و جراح مسلمان اندلسی زاده شهر الزهرا در اسپانیا بود که جراحی را بنیان نهاد. رحیم پور ازغدی گفت: اخلاق اسلامی عیادت از بیمار را مانند زیارت خانه خدا میداند و پزشکان مسلمان نسبت به حقوق بیمار بسیار حساس بودند. در سال‌های اخیر لشگرهای سایبری آمریکایی، اسرائیلی و سعودی با همکاری منافقان و سلطنت طلب‌ها مدام درحال حمله تبلیغاتی به ملت ایران هستند.

گیتار زدن مهدی یراحی در کنسرت شب گذشته

برترین‌هابرترین‌ها20 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر