هند در قبال چین خویشتنداری می‌کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
هند در قبال چین خویشتنداری می‌کند

هند در قبال چین خویشتنداری می‌کند

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- مقامات عالیرتبه هند گفتند، با وجود خشم و نگرانی مردم این کشور از ادامه حمایت پاکستان از 'مسعود اظهر'، رهبر گروه تروریستی جیش محمد، دهلی تصمیم گرفته است با حفظ خویشتنداری، به تعامل با چین ادامه دهد.

روزنامه تایمز هند به نقل از مقامات عالیرتبه هند نوشت: دهلی تا زمانی که نظر پکن تغییر کند، صبر می‌کند. موضع هند در برابر مخالفت چین با درج نام اظهر در فهرست تروریست‌های کمیته تحریم شورای امنیت سازمان ملل شاهدی بر این ادعاست.

'سید اکبرالدین'، نماینده دائم هند در سازمان ملل روز شنبه توئیت کرد: صبر و خویشتنداری بخش جدایی ناپذیر دیپلماسی است.

چین و هند در هفته‌های گذشته درباره اظهر گفت وگو کردند. مقامات چینی می‌گویند، آنها نیز نگران تروریسم برخاسته از پاکستان هستند و درباره این کشور دچار توهم نیستند.

چین هفته گذشته با طرح فرانسه، انگلیس و آمریکا در رابطه با تحریم اظهر از سوی کمیته تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل مخالفت کرد اما، با این وجود، هند به ارایه اطلاعات درباره اظهر و تروریسم در پاکستان به همه اعضای این شورا ادامه می‌دهد.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

حمله انتحاری گروه تروریستی جیش محمد تحت رهبری اظهر در پاکستان به نظامیان هند در پولواما و کشتن ۴۰ نفر از آنان سرآغاز تنشی شدید بین هند و پاکستان شد که با وجود گذشت یک ماه از این حمله، سایه این تنش در روابط دو کشور همچنان سنگینی می‌کند.

آساق**۱۰۸۸ **۱۶۰۰

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با سیاسی، هند و چین از تلگرام

💠چین چطور بدون دموکراسی توانسته رشد اقتصادی را برای چهار دهه حفظ کند؟

🔹مقاله‌ای مهم از Foreign Affairs که از دلایل رشد چین با وجود ساختار غیردموکراتیکش می‌گوید؛

🔹این دموکراسی نیست که رشد را تداوم می‌دهد بلکه برخی ویژگی‌های دموکراسی باعث تداوم رشد می‌شود:

۱⃣ پاسخگویی،

۲⃣ رقابت و

۳⃣ محدودیت بر قدرت فردی

⬅️ که چین همه را ایجاد کرد.

💡این همان جنگ همیشگی فلسفه سیاسی است: توسعه سیاسی مقدم است یا توسعه اقتصادی؟ برخی بیش از دو دهه است می‌گویند با رشد سریع اقتصادی، بزودی حاکمیت سیاسی حزب کمونیست متلاشی می‌شود. برخی دیگر هم ثبات سیاسی ناشی از دیکتاتوری را دلیل رشد اقتصادی چین دانسته‌اند؛ هردو اشتباه کرده‌اند!

🌀ساختار سیاسی چین اصلاحات اساسی داشته و متحول شده. آنها بسیاری از ویژگی‌های دموکراسی را در خود تعبیه کرده‌اند بدون اینکه دموکراسی داشته باشند.

💬 به‌قول نویسنده در آمریکا سیاست جذابه و بروکراسی کسل کننده اما در چین بروکراسی سیاسی است و سیاست بروکراتیزه و تابع قوانین مشخص و تابع عملکرد

✌️حکومت چین از دو جریان اصلی حزب کمونیست و دولت تشکیل شده است. این دو بیش از ۵۰ میلیون نفر را (بدون احتساب ارتش و شرکت‌های دولتی) استخدام کرده‌اند که بزرگترین بروکراسی جهان را تشکیل می‌دهد. آمارها متفاوت است اما مستقیم و غیرمستقیم ۲۳ تا ۵۰٪ کل شاغلان چینی در استخدام دولت هستند.

🤔 یک درصد از این ۵۰ میلیون، یعنی ۵۰۰ هزار نفر، نخبگان سیاسی چین هستند. این افراد با نظر مستقیم حزب گماشته شده و در برنامه‌ای مشخص در اقصا نقاط چین چرخانده شده و عملکردشان توسط سیستمی دقیق و قدرتمند مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

🌀ورود به این حلقه بسیار سخت و برای کارمندان عادی غیرممکنه.

🌀حضور در طبقه الیت بسیار سخت و صرفا وفاداران واقعی حزب که عملکردهای قابل قبولی داشته باشند امکان رشد در الیت را پیدا می‌کنند. دلیل اصلی این کار احتمالا جلوگیری از نفوذ خارجی‌ها به سیستم حکومت است. با توجه به بسته بودن راه رشد در سیستم سیاسی، چطور انگیزه کارمندان حفظ می‌شود؟

🌀برای ایجاد انگیزه یک سیستم ارزیابی و پرداخت پاداش عملکردی، برعکس کشورهای جهان سوم، تعبیه شده که دستمزد را به عملکرد متصل میکند. بروکراسی چین از دو سیستم موازی تشکیل شده. حزب و دولت که در کل ۵ سطح حکومت به موازات ساختارسازی کرده‌اند: حکومت مرکزی، استانی، شهرستانی، شهری و محلی

🖐 در تمام این ۵ سطح ویژگی‌های دموکراتیک رقابت، پاسخگویی و ارزیابی بدون وجود دموکراسی تزریق شده‌.

🗳 سیستم ارزیابی چین عملا کار انتخابات و ارزیابی مردم از عملکرد سیاستمداران برای رای دادن به آن‌ها در سیستم‌های دموکراتیک را می‌کند. عملا چک و بالانس به این شکل تا حدودی اتفاق می‌افتد.

👈 این سیستم دولتی باید بسیار فاسد باشد اما به دلیل سیستم ارزیابی و ساختار رقابتی دستمزد، تنها ۹٪ چینی‌ها اعلام کرده‌اند رشوه پرداخته‌اند در حالی‌که در هند ۵۴٪، در نیجریه ۶۴٪ و در کامبوج این رقم ۸۴٪ بوده.

🔺 این مقاله نه در حمایت از این سیستم بلکه صرفا برای شناخت بهتر چین بود. /

✍ ترجمه از: صادق‌ الحسینی


🔴 بزرگ‌ترین صادرکنندگان تسلیحات و اصلی‌ترین مشتریان آن‌ها:

۱- آمریکا: عربستان، استرالیا، امارات

۲- روسیه: هند، چین، الجزایر

۳- فرانسه: مصر، هند، عربستان

۴- آلمان: کره جنوبی، یونان، رژیم‌صهیونیستی

۵- چین: پاکستان، بنگلادش، الجزائر

۶- انگلیس: عربستان، عمان، اندونزی


📢 لوایح FATF تصویب نشود با چین و روسیه هم به مشکل می‌خوریم/ چرا این لوایح دوره احمدی‌نژاد تأیید شد؟

🗣 فیض الله عرب سرخی فعال سیاسی اصلاح طلب:

◀️ اگر دو لایحه مرتبط با FATF را تصویب نکنیم برای مبادلات بانکی و تجاری حتی با کشورهای دوست مثل روسیه، هند، چین و عراق هم به مشکل می‌ خوریم، این مساله باید در داخل حل شود.

◀️ بسیاری از محدودیت هایی که برای دولت روحانی ایجاد شده با انگیزه‌های جناحی و سیاسی است به عنوان نمونه دو لایحه CFT و پالرمو که مورد مخالفت برخی افراد و بسیاری از تریبون‌های رسمی قرار گرفته در دوره احمدی نژاد مورد تایید آنها بود. / ایرنا


🔴 بن سلمان وارد چین شد

🔸ولیعهد عربستان پس از سفرهایی که به پاکستان و سپس به هند داشت، صبح امروز (پنج شنبه) وارد چین شد.

🔸هی لی فونگ، معاون رئیس شورای مشورتی و سیاسی در چین و ترکی الماضی، سفیر عربستان در پکن و لی هوا شین، سفیر چین در عربستان و تعدادی از مسئولان در مراسم استقبال از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان حضور داشتند.


تداوم خرید نفت هند و چین از ایران

🔹مشاور ارشد سابق وزارت‌خزانه‌داری آمریکا: دولت آمریکا به چین و هند معافیت از تحریم‌های نفتی را می‌دهد زیرا از نظر اقتصادی و سیاسی بسیار سخت و حتی غیرممکن است که آنها خرید نفت از ایران را به صفر برسانند. / فارس


♨️محمد بن سلمان وارد چین شد

🔹ولیعهد عربستان پس از سفرهایی که به پاکستان و سپس به هند داشت، صبح امروز (پنج شنبه) وارد چین شد.

====


در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
سناتور رند پال با وجودی که با سیاست‌های دولت ترامپ در اعمال فشار حداکثری عیله ایران مخالف است، اما دوستی صمیمی با ترامپ دارد و گهگاه با او گلف بازی می‌کند. نشریه پولیتیکو دیروز – چهارشنبه- با انتشار خبری، گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال شکل‌گیری گفتکوهایی غیررسمی بین ایران و آمریکا را تقویت کرد. به گزارش عصرایران، بر اساس گزارش پولیتیکو سناتوری خوش‌نام از حزب جمهوریخواه که سابقه دوستی و نزدیکی با ترامپ دارد، در آخر هفته گذشته میهمان ترامپ در بازی «گلف» بوده و در آنجا از ترامپ خواسته تا برای کاهش تنش بین واشنگتن و تهران با «محمد جواد ظریف» تماس بگیرد و ترامپ با این پشنهاد او موافقت کرده است. طبق گفته چند مقام ارشد آمریکایی به پولیتیکو، ترامپ در واکنش به پیشنهاد «رند پال» سناتور جمهوریخواه، به او گفته با وجودی که چندان امیدی برای موثر بودن گفتگوی او با ظریف ندارد، اما مخالف تلاش او در این جهت هم نیست. " رند پال «۵۶ ساله، پزشک وسناتور جمهوریخواه آمریکایی از ایالت» کنتاکی" آمریکاست و از سال ۲۰۱۱ به سنای آمریکا راه یافته است.
ایلناایلنا1 ساعت قبل
مشاور امنیت ملی آمریکا در واکنش به دور تازه تحریم‌های این کشور علیه ایران، مدعی شده است که تهران نباید توان غنی‌سازی اورانیوم داشته باشد. به گزارش ایلنا به نقل از اسکای‌نیوز، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا، بامداد امروز- جمعه- در حساب کاربری خود در توییتر مدعی شده است: «یکی از بدترین اشتباهات توافق با ایران، که در حال حاضر کاملا عیان شده، این است که به ایران اجازه داد شد که برنامه غنی‌سازی اورانیوم داشته باشد.» بولتون افزود: «ایران نباید غنی‌سازی (اورانیوم) داشته باشد. فشار حداکثری ادامه می‌یابد تا ایران از جاه‌طلبی‌های اتمی و فعالیت‌های مخرب خود دست بردارد.» ایران و شش قدرت جهانی (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان) در ۱۳۹۴ در وین به توافقی درباره برنامه هسته‌ای ایران، موسوم به برجام، دست یافتند که براساس آن ایران برخی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را محدود کرد و در مقابل تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران تعلیق شد. دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا با این ادعا، که توافق هسته‌ای با ایران بدترین توافق است، در اردیبهشت سال گذشته از برجام خارج شد و تحریم‌های یکجانبه خود علیه ایران را بازگرداند.
الفالف23 ساعت قبل
وی افزود: ترکیه باید مذاکراتی را در سطح رسمی با سوریه در کوتاه‌ترین زمان ممکن برگزار کند. رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه همچنین درخصوص موضوع لیبی نیز گفت: آنکارا باید از ارسال سلاح به لیبی خودداری کند. در لیبی چه می‌خواهید؟ برای چه به لیبی سلاح ارسال می‌کنید؟ با آغاز بحران در سوریه (اسفند ۱۳۸۹) روابط این کشور با ترکیه تیره شد. گروه‌های مسلح در طول بحران جنگ در سوریه مورد حمایت کشورهای همسایه قرار گرفتند که این امر سبب گسترش ناامنی در این کشور شد. دمشق نیز بارها از کشورهای همسایه از جمله ترکیه، لبنان و اردن خواستار رعایت حسن همجواری و جلوگیری از نفوذ افراد مسلح تروریست از طریق این کشورها به خاک سوریه شد.

کلیپی از شلیک موشک فاتح ۱۱۰

مهرمهر18 ساعت قبل
در تیرماه ۱۳۹۷ یک گروهک تروریستی از دموکرات‌های کردستان عراق به پاسگاه مرزی ایران در مریوان حمله کردند که منجر به شهادت ۱۰ مرزبان شد که چندی بعد سپاه پاسداران پاسخی دندان شکن به آنها داد.

«۳۹ سال دیدبانی انقلاب»

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، معرفی شورای نگهبان به عنوان ناقض دموکراسی و انتخابات آزاد همواره از القائات رسانه‌های معاند بوده و هست و حال آن که مشابه همین شورا، بخش لاینفک نظام‌های حکومتی غرب است. امسال، انتخابات مجلس در پیش است و اسفند ماه بار دیگر برگ دیگری از شکوه مردم سالاری در ایران رقم خواهد خورد اما از هم اکنون اتهامات تکراری رسانه‌های لندنی و سعودی و برخی دنباله‌های داخلی انها آغاز شده است، تلاشی بیهوده که به سرانجامی نخواهد رسید و بی نتیجه بودن آن در انتخابات اسفند آشکار خواهد شد. شورای نگهبان در دهه پنجم انقلاب و در آغاز گام دوم، با تجربه‌ای گرانبها از چهار دهه گذشته، تازه نفس‌تر به دیدبانی و حفاظت از جمهوریت و اسلامیت نظام ادامه می‌دهد.
عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
آیت‌الله جنتی در حالی در سمت دبیری شورای نگهبان برای بیست و هفتمین سال پیاپی ابقاء شد که از نخستین دوره شکل‌گیری این نهاد به عنوان عضو فقیه آن حضور داشته است. آیت‌الله جنتی در حالی در این سمت برای بیست و هفتمین سال پیاپی ابقاء شد که از نخستین دوره شکل‌گیری این نهاد به عنوان عضو فقیه آن حضور داشته است. دوره چهارم شورای نگهبان از سال ۷۷ تا ۸۳، تغییرات بیشتری را نسبت به دو دوره قبل از خود دید. در دوره ششم شورای نگهبان که از سال ۸۹ آغاز شد، احمد جنتی برای هجدهمین سال پیاپی دبیر شورا شد. آیت‏‌الله اعرافی ۶۰ ساله است و پس از آیت‎الله آملی جوان‌ترین عضو شورای نگهبان محسوب می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر