1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
هند در قبال چین خویشتنداری می‌کند

هند در قبال چین خویشتنداری می‌کند

خبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- مقامات عالیرتبه هند گفتند، با وجود خشم و نگرانی مردم این کشور از ادامه حمایت پاکستان از 'مسعود اظهر'، رهبر گروه تروریستی جیش محمد، دهلی تصمیم گرفته است با حفظ خویشتنداری، به تعامل با چین ادامه دهد.

روزنامه تایمز هند به نقل از مقامات عالیرتبه هند نوشت: دهلی تا زمانی که نظر پکن تغییر کند، صبر می‌کند. موضع هند در برابر مخالفت چین با درج نام اظهر در فهرست تروریست‌های کمیته تحریم شورای امنیت سازمان ملل شاهدی بر این ادعاست.

'سید اکبرالدین'، نماینده دائم هند در سازمان ملل روز شنبه توئیت کرد: صبر و خویشتنداری بخش جدایی ناپذیر دیپلماسی است.

چین و هند در هفته‌های گذشته درباره اظهر گفت وگو کردند. مقامات چینی می‌گویند، آنها نیز نگران تروریسم برخاسته از پاکستان هستند و درباره این کشور دچار توهم نیستند.

چین هفته گذشته با طرح فرانسه، انگلیس و آمریکا در رابطه با تحریم اظهر از سوی کمیته تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل مخالفت کرد اما، با این وجود، هند به ارایه اطلاعات درباره اظهر و تروریسم در پاکستان به همه اعضای این شورا ادامه می‌دهد.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

حمله انتحاری گروه تروریستی جیش محمد تحت رهبری اظهر در پاکستان به نظامیان هند در پولواما و کشتن ۴۰ نفر از آنان سرآغاز تنشی شدید بین هند و پاکستان شد که با وجود گذشت یک ماه از این حمله، سایه این تنش در روابط دو کشور همچنان سنگینی می‌کند.

آساق**۱۰۸۸ **۱۶۰۰

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با سیاسی، هند و چین از تلگرام

🔴 بزرگ‌ترین صادرکنندگان تسلیحات و اصلی‌ترین مشتریان آن‌ها:

۱- آمریکا: عربستان، استرالیا، امارات

۲- روسیه: هند، چین، الجزایر

۳- فرانسه: مصر، هند، عربستان

۴- آلمان: کره جنوبی، یونان، رژیم‌صهیونیستی

۵- چین: پاکستان، بنگلادش، الجزائر

۶- انگلیس: عربستان، عمان، اندونزی


📢 لوایح FATF تصویب نشود با چین و روسیه هم به مشکل می‌خوریم/ چرا این لوایح دوره احمدی‌نژاد تأیید شد؟

🗣 فیض الله عرب سرخی فعال سیاسی اصلاح طلب:

◀️ اگر دو لایحه مرتبط با FATF را تصویب نکنیم برای مبادلات بانکی و تجاری حتی با کشورهای دوست مثل روسیه، هند، چین و عراق هم به مشکل می‌ خوریم، این مساله باید در داخل حل شود.

◀️ بسیاری از محدودیت هایی که برای دولت روحانی ایجاد شده با انگیزه‌های جناحی و سیاسی است به عنوان نمونه دو لایحه CFT و پالرمو که مورد مخالفت برخی افراد و بسیاری از تریبون‌های رسمی قرار گرفته در دوره احمدی نژاد مورد تایید آنها بود. / ایرنا


🔴 بن سلمان وارد چین شد

🔸ولیعهد عربستان پس از سفرهایی که به پاکستان و سپس به هند داشت، صبح امروز (پنج شنبه) وارد چین شد.

🔸هی لی فونگ، معاون رئیس شورای مشورتی و سیاسی در چین و ترکی الماضی، سفیر عربستان در پکن و لی هوا شین، سفیر چین در عربستان و تعدادی از مسئولان در مراسم استقبال از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان حضور داشتند.


♨️محمد بن سلمان وارد چین شد

🔹ولیعهد عربستان پس از سفرهایی که به پاکستان و سپس به هند داشت، صبح امروز (پنج شنبه) وارد چین شد.

====


تداوم خرید نفت هند و چین از ایران

🔹مشاور ارشد سابق وزارت‌خزانه‌داری آمریکا: دولت آمریکا به چین و هند معافیت از تحریم‌های نفتی را می‌دهد زیرا از نظر اقتصادی و سیاسی بسیار سخت و حتی غیرممکن است که آنها خرید نفت از ایران را به صفر برسانند. / فارس


💠چین چطور بدون دموکراسی توانسته رشد اقتصادی را برای چهار دهه حفظ کند؟

🔹مقاله‌ای مهم از Foreign Affairs که از دلایل رشد چین با وجود ساختار غیردموکراتیکش می‌گوید؛

🔹این دموکراسی نیست که رشد را تداوم می‌دهد بلکه برخی ویژگی‌های دموکراسی باعث تداوم رشد می‌شود:

۱⃣ پاسخگویی،

۲⃣ رقابت و

۳⃣ محدودیت بر قدرت فردی

⬅️ که چین همه را ایجاد کرد.

💡این همان جنگ همیشگی فلسفه سیاسی است: توسعه سیاسی مقدم است یا توسعه اقتصادی؟ برخی بیش از دو دهه است می‌گویند با رشد سریع اقتصادی، بزودی حاکمیت سیاسی حزب کمونیست متلاشی می‌شود. برخی دیگر هم ثبات سیاسی ناشی از دیکتاتوری را دلیل رشد اقتصادی چین دانسته‌اند؛ هردو اشتباه کرده‌اند!

🌀ساختار سیاسی چین اصلاحات اساسی داشته و متحول شده. آنها بسیاری از ویژگی‌های دموکراسی را در خود تعبیه کرده‌اند بدون اینکه دموکراسی داشته باشند.

💬 به‌قول نویسنده در آمریکا سیاست جذابه و بروکراسی کسل کننده اما در چین بروکراسی سیاسی است و سیاست بروکراتیزه و تابع قوانین مشخص و تابع عملکرد

✌️حکومت چین از دو جریان اصلی حزب کمونیست و دولت تشکیل شده است. این دو بیش از ۵۰ میلیون نفر را (بدون احتساب ارتش و شرکت‌های دولتی) استخدام کرده‌اند که بزرگترین بروکراسی جهان را تشکیل می‌دهد. آمارها متفاوت است اما مستقیم و غیرمستقیم ۲۳ تا ۵۰٪ کل شاغلان چینی در استخدام دولت هستند.

🤔 یک درصد از این ۵۰ میلیون، یعنی ۵۰۰ هزار نفر، نخبگان سیاسی چین هستند. این افراد با نظر مستقیم حزب گماشته شده و در برنامه‌ای مشخص در اقصا نقاط چین چرخانده شده و عملکردشان توسط سیستمی دقیق و قدرتمند مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

🌀ورود به این حلقه بسیار سخت و برای کارمندان عادی غیرممکنه.

🌀حضور در طبقه الیت بسیار سخت و صرفا وفاداران واقعی حزب که عملکردهای قابل قبولی داشته باشند امکان رشد در الیت را پیدا می‌کنند. دلیل اصلی این کار احتمالا جلوگیری از نفوذ خارجی‌ها به سیستم حکومت است. با توجه به بسته بودن راه رشد در سیستم سیاسی، چطور انگیزه کارمندان حفظ می‌شود؟

🌀برای ایجاد انگیزه یک سیستم ارزیابی و پرداخت پاداش عملکردی، برعکس کشورهای جهان سوم، تعبیه شده که دستمزد را به عملکرد متصل میکند. بروکراسی چین از دو سیستم موازی تشکیل شده. حزب و دولت که در کل ۵ سطح حکومت به موازات ساختارسازی کرده‌اند: حکومت مرکزی، استانی، شهرستانی، شهری و محلی

🖐 در تمام این ۵ سطح ویژگی‌های دموکراتیک رقابت، پاسخگویی و ارزیابی بدون وجود دموکراسی تزریق شده‌.

🗳 سیستم ارزیابی چین عملا کار انتخابات و ارزیابی مردم از عملکرد سیاستمداران برای رای دادن به آن‌ها در سیستم‌های دموکراتیک را می‌کند. عملا چک و بالانس به این شکل تا حدودی اتفاق می‌افتد.

👈 این سیستم دولتی باید بسیار فاسد باشد اما به دلیل سیستم ارزیابی و ساختار رقابتی دستمزد، تنها ۹٪ چینی‌ها اعلام کرده‌اند رشوه پرداخته‌اند در حالی‌که در هند ۵۴٪، در نیجریه ۶۴٪ و در کامبوج این رقم ۸۴٪ بوده.

🔺 این مقاله نه در حمایت از این سیستم بلکه صرفا برای شناخت بهتر چین بود. /

✍ ترجمه از: صادق‌ الحسینی


نظرها

در ادامه بخوانید

گلستان در سیل، استاندار در خارج کشور!

آخرین خبرآخرین خبر23 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدآخرین خبر/ عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در گفتگویی تلویزیونی اعلام کرد که استاندار گلستان از یک ماه قبل برای رسیدگی به مسایل خانوادگی در خارج از کشور حضور دارد و به همین دلیل در هنگام بروز سیل در این استان نتوانسته شخصا در محل حضور داشته باشد. صحبت‌های او را بشنوید.

ویدیو/ استاندار گمشده گلستان کجاست؟

انتخابانتخاب21 ساعت قبل

ویدیو/ ورود دیرهنگام استاندار معزول گلستان به جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان

انتخابانتخاب10 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
در اغاز، وزیر دفاع روسیه، یک روز بعد، وزیر دفاع عراق و رئیس ستاد مشترک نیروهای ملسح ایران، وارد سوریه شدند، و احتمالا در ادامه، هیئت هایی از دیگر دولتهای عربی برای بررسی امکان دعوت از سوریه برای بازگشت به نشست مجمع عربی که قرار است در تونس برگزار شود، به سوریه می‌روند. در اغاز، وزیر دفاع روسیه، یک روز بعد، وزیر دفاع عراق و رئیس ستاد مشترک نیروهای ملسح ایران، وارد سوریه شدند، و احتمالا در ادامه، هیئت هایی از دیگر دولتهای عربی برای بررسی امکان دعوت از سوریه برای بازگشت به نشست مجمع عربی که قرار است در تونس برگزار شود، به سوریه می‌روند. دو قدرت بزرگ که تجهیزات نظامی در اختیار دارند، مانع تکمیل سیطره اسد بر سوریه می‌شوند. طرفی که باید از عقب نشینی احتمالی روسیه از سوریه نگران باشد، اسرائیل است؛ چرا که روسیه را ضمانت مهمی برای جلوگیری از تمرکز ایران بر مرزهای سوریه با اسرائیل بویژه در تپه‌های جولان می‌داند. از سوی دیگر، اسرائیلیها امیدوارند از خروج نیروهای روسیه از سوریه، بعنوان عاملی برای فشار بر ایران استفاده شود، تا این کشور نیز در مورد خارج کردن نیروهای خود از سوریه اقدام کند.
الفالف1 روز قبل
جلال آل احمدرهبر انقلاب همچنین در خصوص ضرورت مقابله با غرب‌زدگی اظهار کردند: «غرب‌زدگی خطر بزرگی است. فهمیدم که ایشان جلال آل احمد است. خداوند او را رحمت کند.» رهبر انقلاب تعابیر کم‌نظیری درباره جلال آل احمد داشته‌اند و او را «جلال آل قلم» توصیف کرده‌اند. دو کتاب «غربزدگی و دست‌های آلوده» جزو قدیمی‌ترین کتاب‌هایی است که از او دیده و داشته‌ام. به گمان من، واردات و تجربیات روز به روز آل‌احمد، کتاب را کامل می‌کرده است.
الفالف23 ساعت قبل
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه رئیس جمهور و روسای شورای امنیت عالی امنیت ملی اسبق مرتب با کمیسیون جلسه برگزار می‌کردند، گفت: آقای روحانی و شمخانی حاضر به برگزاری جلسه با این کمیسیون نیستند. فلاحت پیشه گفت: بعنوان مثال مجلس شورای اسلامی جایگاهی در نظارت بر هیئت اجرایی برجام ندارد. وی گفت: از سال گذشته که اینجانب ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس را بر عهده گرفتم، خیلی تلاش کردیم که اعضای کمیسیون با آقای شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جلسه‌ای داشته باشند اما وی هیچ وقت دعوت کمیسیون را نپذیرفت. نماینده اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی مقایسه‌ای از ملاقاتهای کمیسیون در مجلس هفتم و هشتم با رئیس جمهور وقت داشت و گفت: در مجلس هفتم کمیسیون با رئیس جمهور دیدار داشت. حتی در همان ایام چندین بار دبیران شورای عالی امنیت ملی درکمیسیون حضور می‌یافتند.

اخبار بیشتر