1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اقتصادی
۱۰ بانک برتر جهان/ چرخش قدرت بانکداری دنیا به سمت چین

۱۰ بانک برتر جهان/ چرخش قدرت بانکداری دنیا به سمت چین

خبرگزاری الف |
این سوال همچنان مطرح است که اقتصاد چین بزرگ‌تر است یا آمریکا ؟، البته هیچگاه سوالی مبنی بر اینکه که کدام کشور بزرگترین بانک‌ها را دارد، مطرح و پررنگ نشده است، اما بر اساس داده‌ها، بدون شک قدرت بانکداری دنیا بیشتر به سمت شرق چرخش داشته است.

الف/ بانک‌های بین‌المللی هم راستا با رشد اقتصاد جهان، همچنان در پی رشد دارایی‌های خود هستند؛ روند رشد در این بانک‌ها تا زمانی که تزلزلی در اقتصادها رخ ندهد، ادامه خواهد داشت.

در میان محافل اقتصادی دنیا، این شبهه همچنان پابرجاست که اقتصاد چین بزرگ‌تر است یا ایالات متحده؟ این در حالیست که هیچگاه سوالی مبنی بر اینکه که کدام کشور بزرگترین بانک‌ها را دارد، مطرح و پررنگ نشده است. بر اساس داده‌ها و عملکرد، بدون شک قدرت بانکداری دنیا بیشتر به سمت شرق یعنی به چین چرخش داشته و دارد.

اینکه چندین سال است که بانک‌های چینی رکورد برترین‌ها را حتی در حوزه بانکداری به خود اختصاص داده‌اند، امری کاملا منطقی است؛ چرا که این کشور با روند فزاینده رشد و توسعه اقتصادی، به نوعی به امپراطوری اقتصادی دنیا مشهوریت پیدا کرده است.

لازم به ذکر است شدت تمرکز فعالیت‌های مالی، لزوما نشان دهنده تمرکز ثروت نیست، ولی مهم است در نظر داشته باشیم که تمامی بانک‌هایی که جزو ۱۰برترین‌های بانکی دنیا قرار می‌گیرند، بزرگترین سیستم‌های تجارت بین المللی دنیا را انجام می‌دهند. علاوه بر این، ثروت سایر کشورها با بانک‌های کوچک‌تر نیز از طریق این ۱۰بازیکن برتر جریان دارد.

بانک‌های جهان از بزرگ‌ترین به کوچک‌ترین آنها با توجه به ارزش دارایی‌های دلاری آن‌ها طبقه بندی می‌شود که عبارتند از:

۱- بانک صنعتی و تجاری چین:

این بانک، بزرگترین و ثروتمندترین بانک در جهان از لحاظ دارایی‌ها می‌باشد که یک پنجم از بانکداری کشور چین را در اختیار دارد. بر اساس آخرین گزارش ژانویه ۲۰۱۹، مجموع دارایی‌های این بانک ۴۰۰۹ میلیارد دلار است. سرمایه این بانک در بازارهای اقتصادی و مالی، بالغ بر ۲۳۸ میلیارد دلار تخمین زده شده است که البته در رتبه بندی درآمدی، در ردیف چهارمین بانک در جهان قرار می‌گیرد.

این بانک تجاری کاملا دولتی است. حوزه فعالیتی این بانک تامین و پرداخت وام‌ها، تامین مالی برای کسب و کارها، کارت‌های اعتباری و همچنین مدیریت پول برای افراد و شرکت‌های با ارزش بالا است. این بانک همچنین با ارائه تسهیلات کمکی به مشتریان بازار وسایل نقلیه سنگین، فرصت‌های سرمایه گذاری و خدمات مبادله و انتقال را نیز برای آنها انجام می‌دهد.

این بانک در ۱۹۸۴ تاسیس شده و در حال حاضر بیش از ۴۶۰۰۰۰ کارمند دارد. همچنین، بیش از ۷۰ درصد از دارایی‌های این بانک، دولتی است.

یکی از سخنگوهای این بانک می‌گوید که فشاری که رئیس جمهور آمریکا مبنی بر توقف تولید شرکت‌های ایالات متحده  در مکزیک داشته، فرصتی برای گسترش فعالیت‌های بانک‌های چینی در مکزیک فراهم کرده است. بر همین اساس، این بانک قصد دارد پس از خروج شرکت‌های آمریکایی از مکزیک، در آنجا سرمایه گذاری کند.

۲- شرکت بانکداری ساختمانی چین:

این بانک، با دارایی گزارش شده ۳۴۰۰میلیارد دلاردر رتبه دوم برترین بانک‌های دنیا قرار گرفته است و در سال ۱۹۵۴ تاسیس شده و در حال حاضر به نام بانک ساخت و ساز چین در حال فعالیت است. ارزش سرمایه آن در بازار، بیش از ۲۰۰میلیارد دلار است.

در ابتدا این بانک تنها برای مبادلات بانکی دولتی چین در نظر گرفته شده بود، اما بعدها در حوزه تجارت در سایر امور اقتصادی گسترش پیدا کرد. ارائه تسهیلات اعتباری، بانکداری الکترونیکی، خطوط اعتباری و وام‌های تجاری از اقدامات اصلی این بانک است. اعطای وام به اشخاص و سرمایه گذاران، کارت‌های اعتباری، سپرده‌ها و مدیریت ثروت آنها از دیگر فعالیت‌های این بانک است.

این شرکت بانکداری، بیش از ۱۴هزار دپارتمان در سراسر دنیا دارد و ۳۷۲۰۰۰ کارمند نیز در آن مشغول فعالیت هستند.

۳- بانک کشاورزی چین:

این بانک پکن علاوه بر آنکه دارای شعب مختلفی در سراسر چین است، در لندن، توکیو، نیویورک و سیدنی استرالیا نیز شعبی را داراست که تعداد شعب داخلی و خارجی آن به ۲۴۰۰۰ شعبه می‌رسد وعلاوه بر قرار گرفتن در رتبه سوم در میان ۱۰ بانک برتر دنیا، همچنین در لیست مربوط به ۱۰ شرکت بزرگ جهان نیز قرار دارد. بانک کشاورزی چین متعلق به دولت این کشور است.

این بانک با کشاورزان خرد و عمده و نیز با شرکت‌های عمده فروشی کشاورزی و غیر کشاورزی همکاری دارد. بزرگترین بخش پر رشد آن نیز مربوط به فعالیت شرکت‌های متوسط ​​است. بر اساس آخرین اطلاعات، دارایی‌های این بانک، حدود ۳۲۳۵ میلیارد دلار است و ارزش سرمایه در بازار این بانک نیز، ۱۹۰میلیارد دلار برآورد شده است.

این بانک در سال ۱۹۵۱ توسط مائو زدونگ با هدف کمک به مزارع، کشاورزان و کارگران تاسیس شده بود.

۴- بانک چین:

بانک چین خدمات بانکی، بیمه و سرمایه گذاری را ارائه می‌دهد. اعطای وام‌های شخصی، خدمات مربوط به کارت‌های اعتباری، وام‌های مسکن، مدیریت دارایی و بدهی و بیمه از جمله فعالیت‌های این بانک است. کل دارایی‌های برآورد شده این بانک بر اساس آخرین داده‌ها، ۲۷۸۰ میلیارد دلار و ارزش سرمایه در بازار آن نیز، ۱۶۲میلیارد دلار اعلام شده است. (البته بر اساس داده‌های به روزرسانی شده، در حال حاضر دارایی این بانک، ۲۹۹۱ میلیارد دلار اعلام شده است).

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

این بانک از قدیمی‌ترین و قابل اطمینان‌ترین بانک‌های چینی است که در سال ۱۹۱۲ تاسیس شده است و هنوز هم همچون گذشته به نوعی رهبر بانک‌های داخلی کشور چین محسوب می‌شود. بیش از ۷۰ درصد از این بانک، متعلق به دولت چین بوده و در بیش از ۲۰ کشور دارای شعبه است.

۵- گروه مالی میتسوبیشی (Mitsubishi UFJ Financial Group):

گروه مالی میتسوبیشی، بانکی ژاپنی است که بانکداری مربوط به امور مشتریان، امور مربوط به کسب و کار و بانکداری خصوصی را ارائه می‌دهد. این بانک در گروه بانک‌های سرمایه گذاری قرار می‌گیرد. مدیریت دارایی‌ها و خدمات مربوط به بانکداری املاک و مستغلات نیز در دستور کار و فعالیتی این بانک قرار دارد. مجموع ارزش دارایی‌های این بانک، ۲۹۹۱میلیارد دلار گزارش شده است که بر حسب دارایی‌ها، این بانک یکی از بهترین بانک‌های داخلی کشور ژاپن نیز محسوب می‌شود.

این بانک در ۴۰ کشور دنیا، شعبه دارد و در سال ۲۰۰۵، با ادغام دو بانک بزرگ ژاپن ایجاد شد و دفتر مرکزی آن در شهر اوزاکا قرار دارد.

۶- بانک چند ملیتی JPMorgan Chase & Co) JPM) و همکاران (شرکا):

این مجموعه اقتصادی، اولین بانک آمریکایی در لیست ۱۰ بانک مطرح دنیاست. بانک JPM در نیویورک مستقر و یک بانک چند ملیتی است. این بانک از محبوب‌ترین بانکهای ایالات متحده در بخش مالی محسوب می‌شود.

اگرچه این بانک از لحاظ رتبه، ششمین در جهان است، اما بزرگترین بانک در ایالات متحده است. فعالیت‌های این بانک، بیشتر در حوزه خدمات سرمایه گذاری، مدیریت دارایی، مدیریت ثروت و اوراق بهادار است. کل دارایی‌های گزارش شده این بانک در حال حاضر، ۲۵۳۳ میلیارد دلار و ارزش سرمایه در بازار آن نیز، بیش از ۳۳۲٫۲۴میلیارد دلار است که البته یکی از گرانقیمت‌ترین شرکت‌های دنیا نیز محسوب می‌شود.

۷- هلدینگ HSBC:

این هلدینگ، بانکی در انگلیس است که دارای دفاتری در ۸۰ کشور و ۱۸۰۰ شعبه در خود بریتانیا می‌باشد. میزان آخرین دارایی‌های گزارش شده این بانک ۲۵۲۰میلیارد دلار بوده است. این بانک خصوصی و از بزرگترین بانکهای اروپاست. در ابتدا هدف از تاسیس آن، انجام مبادلات مالی میان اروپا و چین بود که البته هنوز هم بر همین مبنا در حال فعالیت است. این بانک امور مالی مشتریان خود را با ارائه خدمات بانکداری و سرمایه گذاری به شرکت‌های بزرگ فراهم می‌کند. این هلدینگ ۱۰ شرکت تابعه دارد با اهداف مشترک و در بخش‌های مختلف فعالند.

۸- (بانک فرانسوی) BNP Paribas:

آخرین دارایی گزارش شده این بانک فرانسوی حدود ۲۳۵۷میلیارد دلار است و در ۷۵ کشور دنیا از جمله در ایالات متحده نیز شعبه دارد. این بانک در سال ۲۰۱۶ در رتبه دوم رنکینگ میان بانک‌های منطقه یورو قرار گرفته بود.

طبق نظر پژوهشگران و تحلیلگران سهام BNP Paribas در دسته بندی معاملاتی، صرفا در گروه «خرید» دسته بندی می‌شود. این بانک در سال ۱۹۹۹ تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در ژنو، پاریس و لندن قرار دارد. ارزش سرمایه در بازار این بانک نیز، ۷۳میلیارد دلار اعلام شده است.

۹- بانک امریکا (BoA):

این بانک ایالت متحده خدمات مربوط به امور بانکی مختلف مشتریان به طور خاص و عام، کسب و کارهای کوچک، شرکت‌های متوسط ​​و شرکت‌های بزرگ ارائه می‌دهد. بر اساس آخرین اطلاعات دارایی‌های گزارش شده این بانک، ۲۲۸۱میلیارد دلار است و ارزش سرمایه آن نیز ۱۶۳میلیارد دلار برآورد شده است. این خدمات علاوه بر سپرده و چک کردن حساب‌ها، در بخش خدمات سرمایه‌گذاری نیز دسته بندی می‌شود. این بانک حدود ۵هزار فروشگاه خرده فروشی دارد و دفتر مرکزی آن در شهر شارلوت، کارولینای شمالی قرار دارد.

بانک امریکا اقدام به شروع و حمایت از کسب و کارهای کوچک کرده است و از طریق اعطای وام‌های بیشتر به آنها، در صدد حمایت از آنهاست. برنامه موسوم به حمایت از کسب و کار کوچک در این بانک، شامل قرار گرفتن کارکنان این بانک، در دفاتر کاری ای است که در آن کسب و کارهای کوچک، مشغول به فعالیت هستند.

۱۰- گروه اعتباری Agricole:

این بانک، دومین بانک فرانسوی حاضر در لیست ده بانک اول دنیاست. مجموع دارایی‌های این بانک ۲۱۱۷میلیارد دلار است. این بانک دارای سابقه کار و فعالیت با کشاورزان و حمایت از آنها را نیز در کارنامه خود دارد.

این بانک همچنین سرمایه گذاری‌هایی در Coca-Cola (KO)، Exxon Mobile (XOM) و Abercrombie و Fitch انجام داده است.

این شرکت، از بزرگترین شرکت‌های اقتصادی فرانسه است که بخش بزرگی از فعالیت‌های بانکی این کشور را کنترل می‌کند. شرکت فوربس، این بانک را به عنوان یکی از ۲۰شرکت برتر پایدار جهان شناخته است.

البته بر اساس گزارش‌های پیوسته‌ای که در حال انتشار هستند، بانک‌های دیگر از جمله، بانک ولز فارگو ایالات متحده، بانک پست ژاپن، سیتی گروپ ایالات متحده، سومیتومومیتسی فایننشال گروپ ژاپن و بانک دویچه آلماان به ترتیب، در حال رقابت در قرار گرفتن در لیست ۱۰ بانک اول دنیا قرار دارند.

منابع و ماخذ:

۲۰ بانک اول جهان بر اساس دارایی‌ها در رنکینگ ژانویه ۲۰۱۹ www. fxssi. com

۱۰ بانک برترجهانی www. investopedia. com

* تحلیلگر اقتصادی

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با بانک، بانک‌های برتر جهان و بانک‌های دنیا از تلگرام

🔴 روحانی:

🔹اگر با بانک‌های دنیا، رابطه بهتری داشته باشیم، اقتصاد بهتر حرکت میکند

🔹با چمدان که نمی‌توانیم تجارت کنیم. بانک‌های ما باید فعال باشند

🔹اگر رابطه‌ی ما با FATF قطع شود، فعالیت بانکی ما با دنیا دچار مشکل می‌شود

🔹رهبری چند بار به من گفتند که با لوایح چهارگانه مخالفتی ندارند


🔻رای بانک سرمایه صادر نشده است/عذرخواهی مدیرخراسانی از اعلام اشتباه صدور رای پرونده بانک سرمایه به جای بانک پارسیان

وکیل مدافع پرویز کاظمی:

🔹من بانک پارسیان را با بانک سرمایه اشتباه گرفته بودم.

🔹رأی پرونده بانک پارسیان «پرونده ارزی» اعلام شده است.

🔹مدیرخراسانی صبح امروز از صدور رأی قطعی برای متهمان پرونده بانک سرمایه خبر داده بود. /ایسنا


🔶 ادغام پنج بانک در بانک سپه

بانک مرکزی ایران در اطلاعیه‌‌ای اعلام کرد: «با هدف متمرکز کردن و توانمندی و ظرفیت بانک‌های انصار، قوامین، حکمت ایرانیان، مهر اقتصاد و مؤسسه اعتباری کوثر در قالب یک بانک واحد باثبات در بانک سپه ادغام می‌شوند.»

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این اقدام «گامی مهم در راستای حفظ ثبات و سلامت نظامی بانکی» نامیده و بانک مرکزی خواستار «همراهی در اجرای آن» شده است.


✅مدیرعامل بانک تجارت:

♦️میزان پوزیشن مثبت ارزی بانک تجارت رقمی کمتر از ١ میلیارد دلار است و احتمالا نرخ تسعیر تا پایان سال اعلام خواهد شد.

✅رزازان معاون مالی بانک تجارت:

♦️اثر این تسعیر زیان انباشته را کاهش خواهد و در صورت سودده شدن بانک بر سودآوری بانک اثر خواهد داشت؛ البته پس از نهایی شدن نرخ تسعیر

@bourse۲۴ir


بانک صادرات ۴۲۰ میلیارد تومان ملک فروخت …

🔹بانک صادرات موفق به وصول ٨٨ هزار میلیارد از مطالبات خود در قبال دریافت اوراق خزانه نوع دوم از دولت شده و در مقابل ٣٦ هزار میلیارد ریال نیز از بدهی بانک به بانک مرکزی کاسته شده است.

🔹این رخداد بر اساس تبصره ٥ بودجه سال ٩٧ کل کشور و مکانیزم تهاتر مطالبات از دولت با بدهی به بانک مرکزی انجام شده است …

🔹در حوزه واگذاری املاک ٤٢٠ میلیارد تومان از املاک بانک واگذار شده است.

@bourse۲۴ir


نظرها

در ادامه بخوانید

سیلاب بیش از ۲۰۰ خودرو را برد/شهروندان شیرازی از منازل خود خارج نشوند+تصاویر

افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز؛ بارندگی شدید به همراه تگرگ و سیل شهروندان شیرازی و صدها هزار مسافر این شهر تاریخی را دچار مشکل کرد. عنایت‌الله رحیمی، استاندار فارس در پی جاری شدن سیلاب در دروازه قرآن، گفت: شهروندان از منازل خود به بیرون نیایند. طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو را با خود بردبه گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ سرهنگ نادر رحمانی، رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: دقایقی پیش در پی طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز تعدادی از خودروها در سیلاب گرفتار شدند. در این شرایط تنها نیروهای امدادرسانی که در سطح شهر شیراز دیده می‌شود نیروهای آتش نشانی است. دهقانی اضافه کرد: مسافران نوروزی برای اسکان از سالن‌های سرپوشیده مشخص شده توسط شهرداری شیراز و به ویژه نمایشگاه بین المللی شیراز واقع در شهرک گلستان استفاده کنند.

استان‌هایی که امروز در انتظار سیل هستند +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین7 ساعت قبل
افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز؛ علیرضا قدمی، فرمانده پلیس راه مازندران گفت که ریزش کوه منجر به مسدود شدن جاده هراز (آمل- تهران) شده است. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ جاده هراز یکی از پرترافیک‌ترین محورهای کشور با میانگین تردد روزانه بیش ۵۰ هزار دستگاه خودرو سواری است. فرمانده پلیس راه مازندران روز دوشنبه گفت: ریزش کوه در محدوده پلور محور هراز اتفاق افتاد که منجر به بسته شدن این محور شد. علیرضا قدمی علت ریزش کوه را بارش سنگین برف و نفوذ آب حاصل از آن در خاک کوه عنوان کرد و ادامه داد: گروههای راهداری سرگرم برداشتن سنگ ریزه‌ها از کف جاده و بازگشایی محور هستند. جاده هراز به دلیل مسافت کمتر به تهران در مقایسه با سایر محورهای مواصلاتی مازندران به پایتخت بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد به طوری که یک سوم ترافیک محورهای استان مربوط به این محور است.
الفالف1 روز قبل
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی مشهد گفت: صادرات پیاز عامل اصلی گرانی این محصول است و کاهو و گوجه‌فرنگی نیز به همین دلیل گران شد. در سال جاری نیز همین اتفاق افتاد و ضرر و زیان‌های کشاورزان سبب شد امسال پیاز نکارند یا اینکه تولیدشان را کاهش دهند. وی ادامه داد: افزایش تقاضا و نبود پیاز در بازار باعث گرانی این محصول شد که با توجه به واردات پیاز از شهرهای جنوبی امیدورایم به ثبات قیمت در بازار میوه و تره‌بار مشهد برسیم. وی خاطرنشان کرد: افزایش قیمت پیاز به هر کیلوگرم ۱۰ هزار تومان طی چندروز اخیر در فروشگاه‌های میوه و تره بار سبب نارضایتی مردم شده است. مصدق تصریح کرد: در کنار گرانی پیاز ما شاهد کاهش قیمت برخی محصولات از جمله گوجه از ۴هزارتومان به ۳هزارتومان و خیار از ۸هزارتومان به ۶هزارتومان در سال ۹۸هستیم.
تابناکتابناک1 روز قبل
اقتصاد ایران در سالی که گذشت با فراز و فرود‌های متعددی مواجه شد. به گزارشپیش بینی رشد اقتصادینایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در ادامه گفتگو اظهار داشت: رشد اقتصادی ایران در سال آینده به هیچ عنوان چشم انداز مطلوبی را در برابر خود ندارد. طبیعتا مجموع این روند‌ها بر رشد اقتصادی ایران اثری کاملا منفی خواهد داشت. مثلا بارش‌های خوب سال آبی جاری شانس بهبود عملکرد اقتصادی کشور در بخش کشاورزی را ایجاد کرده است. در حوزه تخصیص منابع نیز به نظر نمی‌رسد اقتصاد ایران در سال ۹۸ روندی چندان متفاوت از روند سال ۹۷ را تجربه کند.

هفت سنگ نوروزی؛ بازی‌های داستانی

38+
دیجیاتودیجیاتو21 ساعت قبل

اخبار بیشتر