موضع‌گیری آمریکا علیه الحشد الشعبی نقض حاکمیت عراق است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
موضع‌گیری آمریکا علیه الحشد الشعبی نقض حاکمیت عراق است

موضع‌گیری آمریکا علیه الحشد الشعبی نقض حاکمیت عراق است

فارسخبرگزاری فارس |
کمیته امنیت و دفاع در پارلمان عراق در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که الحشد الشعبی اجازه نمی‌دهد آمریکا قیّم عراق باشد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «رابرت پالادینو» سخنگوی رسمی وزارت خارجه آمریکا اخیرا نیروهای سازمان الحشد الشعبی عراق را که در شکست داعش و آزادسازی مناطق این کشور از اشغال این گروه تروریستی نقش بسزایی ایفا کردند، «نیروهای فرقه‌ای» خواند.

کمیته امنیت و دفاع در پارلمان عراق این اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا را «خدشه به حاکمیت عراق» توصیف کرد.

«عباس الاسماعیلی» عضو این کمیته به پایگاه خبری «المعلومه» گفت که «نیروهای الحشد الشعبی بخشی مهم از سیستم امنیتی عراق هستند که تروریسم را بیرون راندند و در برابر عناصر تروریستی داعش به پیروزی رسیدند».

الاسماعیلی تأکید کرد که خدشه وارد کردن به این نیروها به منزله نقض حاکمیت عراق و مداخله آشکار در مسائل امنیتی و داخلی این کشور است.

وی تصریح کرد که واشنگتن به طور گسترده در تلاش است از رهگذر گنجاندن برخی از گروههای وابسته به الحشد الشعبی در لیست تروریسم، این سازمان را منحل کند، ولی شکست خواهد خورد.

عضو کمیته امنیت و دفاع در پارلمان عراق با بیان اینکه الحشد الشعبی اهمیتی به این فشارها نمی‌دهد، خاطر نشان کرد که این سازمان اجازه نمی‌دهد آمریکا قیم عراق باشد.

الاسماعیلی از دولت و وزارت خارجه عراق خواست که سفیر آمریکا را احضار کرده و به خاطر نقض حاکمیت عراق و تعدی به الحشد الشعبی، یادداشت اعتراضی تسلیم وی کند.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

وی با اشاره به اینکه اظهارات پلادینو در خصوص الحشد الشعبی غیر قابل پذیرش است و نباید در قبال آن سکوت کرد، اعلام کرد که «پارلمان طی روزهای آتی، با جمع کردن امضا برای اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور، در این خصوص موضع‌گیری خواهد کرد».

شکست سیاسی آمریکا از شکست نظامی آن سنگین‌تر است

در همین ارتباط، «محمود الربیعی» سخنگوی دفتر سیاسی جنبش «عصائب اهل الحق» به گزارش وزارت خارجه آمریکا واکنش نشان داد و تأکید کرد که واشنگتن به این یقین رسیده که شکست سیاسی‌اش در انتخابات اخیر عراق بزرگتر از شکست نظامی خود در این کشور بوده است.

الربیعی به شبکه خبری «روسیا الیوم» گفت که «چنین گزارش‌ها و مواضع آمریکایی باعث نخواهد شد که الحشد الشعبی و فراکسیون‌های سیاسی از اهداف خود عقب بنشینند».

وی در پایان تأکید کرد که الحشد الشعبی و فراکسیون‌های سیاسی عراق وارد محور آمریکا نخواهند شد؛ محوری که در تلاش است عراق تضعیف شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فارسی صحبت کردن افسر اطلاعاتی سازمان سیا

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل
وقتی دشمن مجبور می‌شود «رو» بازی کند، یعنی قدرت جنگ نرم و هوشمند از او سلب شده است. ۳- لابد به خاطر دارید که جان ساورز (عضو سابق تیم مذاکرات هسته‌ای انگلیس) مهر ۹۴ درباره برجام و نرمالیزاسیون چه گفت. آیا از عهدشکنی و لگد زدن آمریکا و انگلیس به برجام، لزوم نرمال شدن و خلع قدرت از خود استخراج می‌شد؟! «ما همه سپاهی و پاسدار هستیم»، به شعاری ملی تبدیل شد؛ تا جایی که برخی عناصر بازیگر در پروژه نرمالیزاسیون، مجبور شدند لباس سپاه بر تن کنند و چفیه بیندازند! رهبر انقلاب اخیرا به استناد انبوه واقعیت‌ها فرمودند «زمان جنگ، به ما نه سلاح می‌دادند، نه حتی امکانات سطح پایین.

فرصت‌های از دست رفته در سرزمین وحی؛

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری صداوسیما به مدینه منوره، رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: نوزده خط اتوبوسرانی برای حمل و نقل زائران ایرانی در داخل شهر مکه مکرمه فعال شده است و در زمان اوج حضور حجاج با۳۰۱ دستگاه اتوبوس جدید، این خدمات افزایش خواهد یافت. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی بیش از سیصد دستگاه اتوبوس ویژه حجاج ایرانی در نوزده خط مشخص، زائران ایرانی را در مکه مکرمه جابجا می‌کنند. به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری صداوسیما به مدینه منوره، رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: نوزده خط اتوبوسرانی برای حمل و نقل زائران ایرانی در داخل شهر مکه مکرمه فعال شده است و در زمان اوج حضور حجاج با۳۰۱ دستگاه اتوبوس جدید، این خدمات افزایش خواهد یافت. مشاهدات خبرنگار اعزامی خبرگزاری صداوسیما به مدینه النبی حاکیست زائران کشورمان در شهر رسول خدا (ص) بعد از شرکت در نماز جماعت و زیارت اماکن مقدس این شهر معنوی، به مراکز خرید مختلف نیز مراجعه می‌کنند. حجاج ایرانی نیز از دیرباز خرید سوغات از دو شهر مکه و مدینه را به عنوان بخش لازمی از این سفر معنوی در نظر داشته‌اند اما چند سالی است که نگاه متفاوتی در این موضوع وارد شده است. بخش قابل توجهی از حجاج کشورمان متاثر از مشاهده آثار مثبت حمایت از کالای ایرانی بر اشتغال و معیشت فرزندان ایران زمین، نسبت به هرگونه خرید سوغات در سفر حج خودداری می‌کنند. این افراد در مصاحبه با خبرنگاران تاکید دارند که قبل از تشرف به حج، سوغات مورد نظر برای خانواده، اقوام و دوستان را از بازار شهرهای خود تهیه کرده‌اند. این اقدام دو مزیت معقول دارد که جنبه نخست آن اقتصادی و جنبه دوم آن مدیریت زمان برای زیارت و بهره معنوی بیشتر است. نرخ برابری ریال دو کشور ایران و عربستان که متاثر از نرخ دلار است، یکی از دلایل اصلی جنبه اقتصادی ماجراست. مدینه اما به علت کاهش قابل توجه تعداد هتل‌های این شهر که ناشی از تخریب بسیاری از آنها در محوطه جنوبی حرم با هدف توسعه صحن مسجد النبی (ص) صورت گرفته است، روزهای اندکی پذیرای زوار کشورهای مختلف است. به طور معمول ایرانیان حدود پنج تا شش روز در مدینه النبی (ص) توقف دارند و برای خالی شدن هتل‌ها و امکان ورود کاروان‌های بعدی، از مسجد شجره محرم شده و وارد شهر مکه می‌شوند. این توقف کوتاه در مدینه منوره نیز مزید بر علت شده که زائران فرصت بیشتری را برای حضور در حرم نبوی (ص)، گلستان بقیع و دیگر اماکن مقدس شهر پیامبر (ص) اختصاص دهند.

نیروهای ویژه سپاه را بیشتر بشناسید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

جمله‌ای که برای انگلیسی‌ها گران تمام شد

الفالف23 ساعت قبل
پس از توقیف این نفتکش فایل صوتی مکالمه قایق‌های تندروی نیروی دریایی سپاه با خدمه نفتکش انگلیسی منتشر شد و بازتاب‌های فراوانی در سطح رسانه‌های بین‌المللی داشت. متن این مکالمه به‌شرح زیر است: نیروی دریایی سپاه: ‌ اگر به دستورات توجه کنید در امان خواهید بود. نیروی دریایی سپاه: ‌ دوباره تأکید می‌کنم مسیر خود را به‌سمت ۳۶۰ درجه تغییر دهید. این جمله که گویا برای انگلیسی‌ها خیلی گران تمام شده در اکثر رسانه‌های معتبر جهانی انعکاس یافته و با تحلیل‌های متفاوتی روبه‌رو بوده است. این نوع برخورد نیروهای سپاه با نیروهای انگلیسی در خلیج فارس جلوه دیگری از قدرت دریایی جمهوری اسلامی و حقارت انگلیسی‌ها را به‌نمایش می‌گذارد.

نظرها

اخبار بیشتر