1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. حوادث
توصیه‌های نوروزی برای امنیت مردم و مسافران

توصیه‌های نوروزی برای امنیت مردم و مسافران

خبرگزاری مهر |
معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور گفت: امسال تأکید شده تا از اسکان مردم در نقاط پراکنده در حاشیه شهرها و میادین جلوگیری شود و از مردم می‌خواهیم در اقامتگاه‌های قانونی اسکان یابند.

به گزارش خبرنگار مهر، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور صبح امروز در حاشیه نشست خبری خود در پاسخ به پرسشی درباره دیوارکشی در مرزهای پاکستان گفت: ساخت دیوار ملاحظات بسیاری دارد، برای این کار از محیط زیست و سازمان آب در استان‌ها گرفته تا نیروهای نظامی و اطلاعاتی و … دعوت می‌شد تا ببینیم در چه نقطه‌ای می‌توان کانال کشید، کجا دیوار و کجا سیم خاردار باید کشید. این طرح نقطه به نقطه مشخص شد و به شورای عالی امنیت رفت و مصوب شد.

حسین ذوالفقاری تأکید کرد: مساله کنترل مرز در هر مسیر و هر منطقه‌ای شرایط خاص خودش را دارد. ترکیه به سرعت زیرساخت‌های مرزهایش را ارتقا می‌دهد و ما هم امسال ۷۸ میلیارد تومان اعتبار داشتیم که اگر فقط یک محور ۱۰۰ کیلومتری را بخواهیم پوشش بدهیم با این اعتبار نمی‌شود آن را پوشش داد. ممکن است در برخی نقاط مرز پاکستان دیوارکشی مؤثرتر باشد اما باید دید مشکل محیط زیستی و آبی نداشته باشد. همه این موارد در طرح کنترل امنیت مرزها مورد توجه قرار گرفته و تصویب شده است. البته اگر لازم باشد به شرایط امنیتی تجدید نظر شود، قابل تجدید نظر است اما مهم‌تر از همه این‌ها اعتبار مناسب است که با صد میلیارد و دویست میلیارد نمی‌توانیم اتفاق بزرگی را ایجاد کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره نحوه ارتقای امنیت در مرزهای جنوب شرقی کشور بیان کرد: به صورت برشی طرح ویژه‌ای برای کنترل کامل مرزهای شرقی کشور داریم و آن را آماده کرده‌ایم و الان طرح کامل را در اختیار نهادهای مربوطه قرار داده‌ایم و اگر بودجه آن تأمین شود می‌تواند کنترل کامل امنیت مرزهای شرقی کشور را فراهم کند.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور تصریح کرد: البته کنترل مرزها بخش سخت‌افزاری کار است و باید کنترل کنیم کسی تردد غیرقانونی نداشته باشد و امنیت را به خطر نیاندازد و … اما بحث فرهنگی بخش مهم دیگر است. گاهی تفکری ترویج می‌شود که به تروریسم منجر می‌شود و بخشی هم البته به مسائل اجتماعی و اقتصادی آن مناطق بر می‌گردد.

ذوالفقاری تأکید کرد: با توجه به تجارب زیادی که آنجا هست قطعا زمانی شرایط امنیتی مرزهای ما در شرایط مطلوب قرار می‌گیرد که مرزنشینان از نظر معیشت و گذران زندگی در شرایط دشواری قرار نگیرند و خودشان هم به دنبال تأمین امنیت کشور باشند.

وی در پاسخ به پرسش دیگری تأکید کرد: موضوع روابط بین ایران و پاکستان برای هر دو کشور مهم است و پاکستان هم به دنبال آن است که ناامنی‌ها را کاهش دهد. در کنار خواستن اما هنوز عزم جدی برای پایان دادن به فعالیت پایگاه‌های گروهک‌های تروریستی در خاک پاکستان هنوز در پاکستان شکل نگرفته است.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور در پاسخ به پرسشی درباره هشدارهای نوروزی به مسافرانی که از راه زمینی به کشورهای همسایه همچون ترکیه و گرجستان سفر می‌کنند گفت: آنچه که بسیار مهم است اولا رعایت مقررات آن کشور است. باید ویزا و مقررات آن کشور را به ویژه در نظر داشته باشند. گاهی یک فرد، یک روز تاریخ ویزایش گذشته که هم فرد متضرر می‌شود و هم ممکن است تا چند سال ورودشان به آن کشور منع شود. از سوی دیگر مسافران ما باید ارزش‌هایی را حفظ کنند تا وجاهت ایرانی بودن از بین نرود. به ویژه در معاملات و … باید با مشاوره و اطلاعات بیشتر وارد شوند تا مشکلی پیدا نکنند و اگر هم مشکلی ایجاد شد در درجه اول به سفارت ایران مراجعه کنند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوادث ایران

ذوالفقاری در پایان طی توضیحاتی درباره تعطیلات نوروز هم گفت: از همه استانداران و فرمانداران می‌خواهیم که به طور جدی در حوزه امنیت اقدام کنند. یکی از مسائل امنیت مردم است. چه امنیت منازلی که ساکنانشان به سفر رفته‌اند و چه امنیت مسافرانی که در مناطق مختلف سفر می‌کنند. یکی از مسائلی که امسال خیلی بر آن تأکید شده است جلوگیری از اسکان مردم در نقاط پراکنده در حاشیه شهرها و کنار رودخانه‌ها و میادین است که از نظر امنیت درست نیست و ممکن است خودرویی منحرف شود یا مشکلاتی از این دست پیش بیاید. از مردم می‌خواهیم تا حد امکان در اقامتگاه‌های قانونی موجود اسکان یابند و در صورتی که جا کم بود در پارک‌های تعیین شده استراحت کنند.

وی تأکید کرد: تیم‌های مختلفی ساماندهی شده است تا بر خدمات‌دهی به مردم نظارت کنند. چه خدمات‌دهندگان غذایی بین راه و چه امداد و نجات و … را نظارت می‌کنیم و یکی از مسائل کمک به حل ترافیک‌های نوروزی است. یکی از مسائلی که رانندگان باید توجه کنند این است که عمده تصادفات در ۳۰ کیلومتری شهرها رخ می‌دهد.

وی نظارت بر خدمات‌دهی شبکه بانکی را یکی از موضوعاتی مطرح کرد که از استانداران و فرمانداران خواسته شده روی آن نظارت کنند و ادامه داد: ایجاد مراکز اطلاع‌رسانی به مسافران، اطلاع‌رسانی به‌موقع از طریق رادیو و سیمای استان‌ها و فضای مجازی از دیگر اقدامات ماست. هماهنگی در شوراهای تأمین و هماهنگی با دادستان‌های استان‌ها داشته‌ایم تا با کسانی که قصد بی‌نظمی دارند قاطع برخورد شود و اگر کسانی در روزهای پایانی سال مزاحمت ایجاد کنند تا پایان تعطیلات در بازداشت می‌مانند. حوادث سوختگی ناشی از انفجارات هم در سال‌های گذشته زیاد داشتیم که خانواده‌ها باید به آن توجه کنند. تأکید شده نیروی انتظامی با همکاری بسیج در محله‌ها حضور داشته باشند چون خانه‌ها خالی از سکنه هستند و پوشش امنیتی بیشتری لازم است.

وی در پایان تصریح کرد: در همه زمینه‌ها همکاری مردم در تأمین امنیت عنصر اصلی بوده است. قانون را رعایت کنند و در اجرای قانون از نیروی انتظامی تمکین کنند. همه ما جدای از شغلی که داریم باید در اجرای قانون تابع باشیم. اینکه کسی به مقاومت در مقابل اجرای قانون اقدام کند راه به ناکجاآباد است و همه از این موضوع متضرر خواهیم شد.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با حسین ذوالفقاری، وزارت کشور و مسافران نوروزی از تلگرام

طرح امداد نوروزی ۹۸ سایپا آغاز شد/ تلفن ۰۹۶۵۵۰ به مسافران نوروزی در ایران خدمات می‌دهد (+گزارش تصویری)

🔹هزینه‌های خدمات امدادی برای خودروهای گروه سایپا با عمر کمتر از ۵ سال رایگان بوده و برای سن بیشتر از ۵ سال نیز با تعرفه مصوب دریافت خواهد شد.


مراکز اقامتی تهران در نوروز ۵۰ درصد تخفیف می‌دهند

معاون گردشگری استان تهران:

بر اساس اعلام آمادگی بخش خصوصی، به منظور جذب مسافران نوروزی، مراکز اقامتی تهران به مسافران نوروزی ۵۰ درصد تخفیف می‌دهند.


♦️ هیچ افزایش قیمتی در واحد‌های اقامتی نداریم

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در ساری:

🔹 ۱۲ هزار واحد اقامتی شامل هتلها، هتل آپارتمان‌ها، مهمانپذیر‌ها، اقامتگاه‌های بومگردی و سنتی برای پذیرایی از مسافران نوروزی آماده‌اند.

🔹 در بعضی از استان‌ها از جمله تهران واحد‌های اقامتی با ۵۰ درصد تخفیف به مسافران ارائه می‌شود

دوشنبه ٢۰ بهمن ٩٧؛


📷 بیش از ٢۰۰ روستای #مازندران برای #مسافران نوروزی #آماده شد

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران:

🔹 ۱٢۶ روستا از این تعداد روستای هدف گردشگری هستند و ٨٢ روستا هم به عنوان مسیر تور گردشگری به این مجموعه اضافه شده است.

🔹 بر اساس آمار میراث فرهنگی در تعطیلات نوروزی گذشته بیش از سه میلیون نفر شب اقامت مسافران نوروزی در روستاهای استان بود/ ایرنا

پنجشنبه ۱۶ اسفند ٩٧؛


‏📢 آیین پاکسازی محوطه میراث جهانی تخت جمشید برای استقبال از حضور مسافران نوروزی در این نگین درخشان ایران زمین

🔹 وعده ما: جمعه، ۲۴ اسفند ماه ۹۷، ساعت ۸:۳۰ صبح

◀️ مکان: مجموعه میراث جهانی تخت جمشید

🍀 منتظر حضور گرم و سبزتان هستیم


🔴 خودرو‌های با جریمه‌ای بیش از یک میلیون تومان در نوروز توقیف نمی‌شود

سردار کمال هادیان فر، رئیس پلیس راهور کشور:

🔹به تمامی نیرو‌های راهور ابلاغ شده است از ۲۸ اسفند هیچ خودروی دارای جریمه بالای یک میلیون تومان در جاده‌ها توقیف نشود

🔹البته این تدبیر به طور استثنا به خاطر­ شرایط سفر‌های نوروزی و تسهیل رفت و آمد مسافران نوروزی و آخرین فرصت آن تا ۱۷ فروردین ۹۸ است/صدا و سیما


نظرها

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا؛ ساعت ۵ صبح امروز (یکم فروردین ۹۸) با اعلام خبر کشف جسد یک زن در ساختمان نیمه‌کاره‌ای در خیابان کهن، مأموران کلانتری ۱۰۶ نامجو به محل کشف جسد اعزام شدند. مأموران با حضور در محل کشف جسد، با جسد زنی حدودا ۳۵ ساله مواجه شدند که با یک طناب قهوه‌ای رنگ خفه شده و جسدش پس از بسته‌بندی داخل یک فرغون قرار گرفته بود. در ادامه کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی نیز در محل کشف جسد حاضر شده و در نخستین گام از تحقیقات چند کارگر را که در این ساختمان نیمه‌کاره مشغول کار بودند، به دستور بازپرس امور جنایی تهران بازداشت کردند. در نهایت جسد مقتول برای بررسی بیشتر و تعیین هویت به پزشکی قانونی منتقل شد و تحقیقات درباره این پرونده ادامه دارد. انتهای پیام/
انتخابانتخاب1 روز قبل
رئیس سازمان امداد ونجات جمعیت هلال احمر از فوت ۳ نفر بر اثر سیل و ریزش کوه خبر داد. وی با اشاره به اینکه ٤٨٠تیم (١٧٨٤ نفر) در ٢٦٢شهر، روستا و محور‌های کوهستانی به ٢٠٦٩٨نفر امدادرسانی کردند، گفت: ٣٥٩٥نفر اسکان اضطراری پیدا کردند و ۵۳ نفر به مناطق امن منتقل شدند. همچنین ۱۰ نفر انتقال به مراکز درمانی بود که ۴۵ نفر به صورت سرپایی خدمات دریافت کردند. به گفته سلیمی ٢ نفر در سوادکوه به علت ریزش کوه و یک نفر در میانرود به دلیل سیل جان خود را ازدست دادند و یک نفر در مه ولات مفقود شده که تلاش‌ها برای پیدا کردن ردی از او ادامه دارد. رئیس سازمان امداد ونجات جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه ١٢٠١ رهاسازی خودور از برف و تخلیه آب از ۴۵۳ منزل مسکونی انجام گرفت، گفت: امدادرسانی در مازندران، گلستان، سمنان، خراسانی شمالی و سیستان و بلوچستان ادامه دارد.
مهرمهر6 ساعت قبل
امانگلدی ضمیر اظهار کرد: برای امدادرسانی به آنها نیاز به هلیکوپتر داریم که رئیس مدیریت بحران کشور دستور این کار را داد. فوت دو نفر بر اثر سیلاما آن چیزی که بر تلخی سیل گلستان افزود فوت دو نفر براثر سیلاب بود. مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گلستان درباره آخرین وضعیت راه‌های استان گلستان اظهارکرد: در محور توسکستان به استان سمنان تردد تنها با زنجیرچرخ برای سفرهای ضروری برقرار شده است. میقانی گفت: در جاده جنگل گلستان هم تردد تنها با زنجیر چرخ برقرار است و در دیگر محورهای مواصلاتی استان گلستان هم توسط دوربین‌های نظارتی بارش باران را شاهد هستیم. همچنین حرکت قطار گرگان - اینچه برون در مرز ترکمنستان با تصمیم ستاد مدیریت بحران استان گلستان برای مدت یک هفته متوقف شده است.

مازندارن در بحران سیل / تخریب ۳۰ تا ۵۰ در صدی ۲۰۰ روستا

رکنارکنا10 ساعت قبل
فروکش کردن بحران سیل در ۸۰ درصد مناطق مازندراناستاندارمازندران گفت: با بسیج امکانات دولتی، عمومی و نیروهای مسلح در نخستین ساعات وقوع سیل در این استان برای کمک رسانی به مردم با گذشت حدود ۵ روز با تلاش شبانه روزی حدود ۸۰ درصد از بحران سیل و برف در این استان فروکش کرد. رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران مازندران افزود: سیل شبکه گاز شهر قائمشهر را دچار آسیب کرد که به دلیل نشات گاز از این لوله، چند ساعت گاز مصرفی برخی از شهروندان قائمشهر قطع بود که این مشکل نیز برطرف شد. وی دلیل تاخیر در بازگشایی محور روستایی بخش هزارجریب نکاء را حجم زیاد خسارت و رانش راه ارتباطی اصلی بیان کرد. به گفته وی همزمان با ایجاد راه ارتباطی جدید کار برقراری برق روستاییان این بخش از شهرستان نکاء نیز در دستور کار قرار گرفت وبرق تعداد زیادی از روستاهای این بخش وصل شد. حسین زادگان پیش بینی کرد حداکثر تا ۴۸ ساعت آینده بحران ناشی از سیل و برف در این استان خاتمه یابد و زندگی عادی در تمام مناطق سیلزده از سر گرفته شود.
الفالف10 ساعت قبل
صبح روز گذشته و در نخستین روز سال ۹۸، یک مورد نزاع و درگیری در پی اختلافات خانوادگی در خیابان ارشاد مشهد به مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ اعلام شد. پس از حضور پلیس در محل حادثه، فردی اسلحه به دست به سمت ماموران تیراندازی کرد که در اثر این حادثه ستوان‌سوم هادی صفایی (افسر گشت) و استوار هادی عزتی (راننده گشت) به شهادت رسیدند. گروه حوادث الف، ۲ فروردین ۱۳۹۸، ۱۰:۵۱ ۳۹۸۰۱۰۲۰۵۳دو مامور گشت انتظامی کلانتری سناباد در نخستین روز عید در خیابان ارشاد مشهد به شهادت رسیدند. پس از حضور پلیس در محل حادثه، فردی اسلحه به دست به سمت ماموران تیراندازی کرد که در اثر این حادثه ستوان‌سوم هادی صفایی (افسر گشت) و استوار هادی عزتی (راننده گشت) به شهادت رسیدند. در این حادثه همسر ضارب نیز جان باخت و فرد مسلح نیز در ادامه با شلیک تیر به زندگی خود پایان داد.
انتخابانتخاب4 ساعت قبل
درحالیکه لحظه به لحظه بر شدت بحران سیل در گلستان افزوده می‌شود، اما هیچ خبری از استاندار نیست. براساس گزارش‌های منتشره، مناف هاشمی استاندار گلستان در پنجمین روز سیل و بحران، گلستان در تمامی جلسات و بازدیدهای مرتبط با سیل غایب بوده است. لازم به ذکر است که آخرین خبری که از مناف هاشمی موجود است، مربوط به ۲۸ اسفند، در بازدید از سد گلستان است. مشکلات بسیار حاد ناشی از سیل و بارندگی اخیر در گلستان نیاز به حضور میدانی و مدیریت نماینده عالی دولت دارد. با این حال، به نظر می‌رسد استاندار غیربومی گلستان در تعطیلات به سر می‌برد و نگرانی خاصی در مورد اتفاقات گلستان ندارد‌!

اخبار بیشتر