1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. فرهنگ

توجه به حوزه آموزش نباید در شرایط فشارهای مالی کم شود

خبرگزاری ایلنا |
رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی گفت: در حال حاضر همه ما شرایط کشور را می‌دانیم، بنابراین باید انتظارات و توقعات‌مان را با توجه به مجموع شرایطی که هست، تنظیم کنیم.

توجه به حوزه آموزش نباید در شرایط فشارهای مالی کم شود - 1

علی خاکی صدیق (رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به بررسی شرایط آموزشی کشورهای مختلف در شرایط خطیری که با آن مواجه شده بودند، گفت: اگر عملکرد کشورهای موفق دنیا را در شرایط سخت‌ مطالعه کنیم، به نکات جالبی می‌رسیم، به طور مثال کشوری که جنگ بر آنها عارض شده یا در بازه‌ای خاص، یک پدیده مخرب در کشورشان به وجود آمده، مثل جنگ‌های جهانی اول و دوم، یا با قحطی‌های خیلی بزرگ در گذشته روبه رو بودند، در شرایط خاص و علی‌رغم تمام فشارهای مالی و سیاسی، توجه‌شان را به آموزش و پژوهش کم نکردند و در آخر موفق‌تر هم شدند.

رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با ارائه مثال در این زمینه گفت: مثال بارز این قضیه جنگ جهانی دوم است، کشورهایی که درگیر جنگ بودند، اجازه ندادند، خللی در روند کاری دانشگاه‌هایشان ایجاد شود. حتی رشته‌هایی که ممکن است فکر کنیم در آن دوران به چه درد می‌خوردند را نیز تقویت کردند، البته با اولویت‌بندی دوران جنگی که درگیر آن بودند.

خاکی صدیق گفت: در حال حاضر ما شرایط کشور را می‌دانیم، بنابراین باید انتظارات و توقعات مان را با توجه به مجموع شرایطی که هست، تنظیم کنیم.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در بحث آموزش عالی قرار بود در پروژه‌ای که مدتی قبل جلسه آن برگزار شد، یک رقم قابل توجهی به این پروژه تزریق شود تا برای ارتقا تراز بین المللی چندین دانشگاه برتر کشور، به صورت بهینه مصرف شود، اما این اتفاق رخ نداده و دانشگاه‌ها هم به نوعی از این موضوع گله‌مند هستند، ولی از طرف دیگر واقع‌بینانه که نگاه کنیم باید شرایط دولت را هم درک کنیم که نتوانسته آن موارد مورد نیاز را تامین کند.

خاکی صدیق با اشاره به اینکه در مواقعی که بودجه تامین نمی‌شود، دو راه داریم، گفت: یک راه این است که بگوییم دولت به تعهداتش عمل نکرده و ما را از لحاظ مالی تامین نکرده است، پس ما هم پروژه را رها می‌کنیم و کنار می‌کشیم. یکی دیگر هم این است که همکاری کنیم و با تنظیم عملکرد خود، سعی کنیم مقداری در برنامه‌هایمان و روش‌های اجرای آنها تجدیدنظر کنیم تا بتوانیم از شرایط کنونی بیشترین استفاده را به نفع جامعه و کشور ببریم.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی ادامه داد: اگر دیدمان اینگونه باشد، می‌توانیم با خیلی از کاستی‌هایی که هست، کنار بیاییم، ولی اگر دیدمان دید مطالبه‌گرانه مدل اول باشد، باید کار را رها کنیم و بگوییم که پول ندادند، پس نمی‌توانیم ادامه دهیم. در مجموع باید گفت که در آموزش عالی شاهد این هستیم که همکاران ما تلاش می‌کنند تا بتوانند بیشترین خدمت را به جوانان این کشور ارائه دهند و دیدیم آن جاهایی که به آنها اقبال شده و از عملکردشان استقبال کردند، موفق بوده‌اند.

خاکی صدیق در پاسخ به این سوال که از نظر شما اولویت‌هایی که دولت باید برای سال آینده لحاظ کند، چه چیزهایی می‌تواند باشد؟ گفت: در حال حاضر کشور ما در یک موقعیت خاص قرار دارد و همه این را می‌دانیم که بحث تحریم‌ها و مسائل اقتصادی وجود دارد. به نظرم سیاست درست دولت باید این باشد که آموزش عالی، آموزش و پرورش، آموزش پزشکی و به طور کلی آموزش و پژوهش را در اولویت‌هایش قرار دهد.

او افزود: قطعا به خاطر مشکلات موجود دولت نمی‌تواند، مثل گذشته از این مسائل حمایت کند، ولی این احساس باید از جانب بدنه متخصصان و آموزش دهندگان و آموزش گیرندگان کشور وجود داشته باشد که دولت تلاش می‌کند. من فکر می‌کنم در طولانی مدت شاهد موفقیت‌های بیشتری خواهیم بود، چون این چیزی نیست که بازدهی شش ماهه داشته باشد، این سرمایه گذاری‌ها بازدهی طولانی مدت دارد.

رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی بیان کرد: زمانی که همه چیز در کشور خوب باشد و درآمدها سرازیر شود و به دانشگاه‌ها و آموزش و پژوهش کشور کمک شود، روندی طبیعی را طی کرده‌ایم، مهم این است که در دوران سخت به دانشگاه‌ها چقدر کمک می‌شود و از آنها چه برنامه‌هایی می‌خواهند.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با آموزش پزشکی، آموزش عالی، آموزش و پرورش، خواجه نصیر الدین طوسی و دولت از تلگرام

واکنش بطحایی به جایزه خودروی سواری برای نفر برتر کنکور ۹۸

وزیر آموزش و پرورش:

🔹آموزش و پرورش که خودروی سواری نمی‌تواند به کسی بدهد.

🔹تأکید می‌کنم که آموزش و پرورش نباید خودش به موضوع کنکور دامن بزند و من درباره هرمزگان پیگیری می‌کنم.


🔻روایت وزیر آموزش و پرورش از دیدار اخیرش با مراجع و حمایت‌ها از روند تغییر و تحول در آموزش و پرورش

#آموزش


افزایش سه برابری اعتبارات عمرانی آموزش و پرورش در سال ۹۸

بطحایی، وزیر آموزش و پرورش:

🔸با نگاه ویژه دولت و مجلس و تصویب لایحه بودجه، اعتبارات سال آینده عمرانی وزارت آموزش و پرورش نسبت به امسال، سه برابر افزایش می‌یابد.

🔸با اختصاص این اعتبارات، کمبود تجهیزاتی مدارس برطرف می‌شود. بخشی از اعتبارات عمرانی سال آینده برای تامین وسایل گرمایشی و سرمایشی پیشرفته و نوین در مدارس هزینه می‌شود.


💠سهم وزارتخانه‌ها از کل بودجه وزارتخانه‌ها در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸

🌀 سهم بودجه وزارتخانه‌های آموزش و پرورش (۳۱ درصد)، تعاون، کار و رفاه اجتماعی (۲۹ درصد) و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (۱۰ درصد) در مجموع ۷۰ درصد از بودجه ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی وزارتخانه‌ها در سال ۱۳۹۸ را شامل می‌شود.

🔹بایستی توجه داشت که این بودجه فقط بودجه وزارتخانه‌ها است و با بودجه کل آن بخش (مانند نفت، نیرو و دفاع) متفاوت است.


🔵 «۶۱ درصد مدارس مسجد سلیمان فرسوده است»

جانمراد داوودی، مدیر آموزش و پرورش مسجد سلیمان، گفته است ۶۱ درصد مدارس مسجد سلیمان فرسوده است. به گزارش خبرگزاری ایرنا، مدیر آموزش و پرورش مسجد سلیمان گفته است ۳۲ کلاس کانکسی در این شهرستان وجود دارد.

مدیر آموزش و پرورش مسجد سلیمان همچنین گفته است: «در بارندگی اخیر یک دانش‌آموز در یکی از کلاس‌های کانکسی این شهرستان دچار برق گرفتگی شد که لازم است هر چه زودتر برای حفظ امنیت و سلامت دانش‌آموزان این مدارس جمع‌آوری شوند.»

📌 اخبار دویچه وله در اینجا:

https: //bit. ly/۲EOQD۰v


🔵 وزیر آموزش و پرورش: ۹۹ درصد از اعتبارات آموزش و پرورش، صرف پرداخت حقوق می‌شود

محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش، گفته است مدارس با بحران محرومیت مواجه هستند و کمبود زیادی در رابطه با امکانات وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا» وزیر آموزش و پرورش گفته است: «۹۹ درصد از اعتبارات وزارت آموزش و پرورش صرف پرداخت حقوق می‌شود در حالی که فرهنگیان رضایتی از حقوق خود ندارند.»

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید

https: //bit. ly/۲TmVtfL


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سیل شیراز از زاویه‌ای دیگر (هشدار تصاویر ناراحت‌کننده)

خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
سیل سهمگین شیراز که از حوالی ۱۱ صبح امروز آغاز شد، تاکنون دست کم ۱۷ کشته و ۷۴ مصدوم در پی داشته است. ویدئویی که می‌بینید، زوایای تازه‌ای از این سیل را نشان می‌دهد. این ویدئو حاوی تصاویر ناراحت کننده است.

ویدیو/ شاهکار جدید در سریال نوروزی شبکه دو/ خواستگاری یک زن مسن از حمید گودرزی!

انتخابانتخاب1 روز قبل

تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب!

12+
خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل

روحانی شاکی شد؛ هواشناسی دقیق پیش‌بینی کند

خبر فوریخبر فوری2 ساعت قبل
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه مدیریت بحران از سازمان هواشناسی خواست شدت و زمان بارش‌ها را ۴۸ تا ۷۲ ساعت قبل دقیقا اطلاع رسانی کند. «امین حسین نقشینه» روز سه‌شنبه اظهار داشت: همچنین امروز طغیان رودخانه‌ها و احتمال سیلابی شدن غرب استان یزد، غرب کرمان، قم، سمنان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، قزوین، البرز و تهران وجود دارد. این کارشناس هواشناسی ادامه داد: امروز شدت بارش‌ها در دامنه‌های زاگرس مرکزی و جنوبی، بخش‌هایی از جنوب مرکز، شمال شرق و شرق البرز متمرکز می‌شود. کارشناس سازمان هواشناسی تصریح کرد: امروز روی ارتفاعات استان‌های لرستان، چهارمحال و بختیاری، شرق کهکیلویه و بویراحمد و جنوب و غرب اصفهان، البرز، تهران، مازندران، سمنان، گلستان و خراسان شمالی مه آلودگی و اختلال در آمد و شد در جاده‌های کوهستانی و بارش برف پیش‌بینی می‌شود. این کارشناس سازمان هواشناسی اظهار داشت: بیشینه دمای امروز مهرآباد ۱۳ درجه سانتی‌گراد بالای صفر و فردا ۱۵ درجه خواهد شد و کمینه دمای امروز مهرآباد ۹ درجه است که فردا به ۶ درجه می‌رسد.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری فارس، کدام برنامه تلویزیونی را سراغ دارید که در همه این سالها با عبور از خط قرمزهای تعیین شده، پیکان تیز انتقاداتش را به همه کس و همه چیز گرفته باشد؟ از جمله اتفاقاتی که در برنامه عادل فردوسی پور به یک امر عادی تبدیل شده بود، عبور از خط قرمزهای سازمان صدا و سیما و پخش آن در بخش‌های مختلف برنامه نود بود. کما اینکه تهیه کننده برنامه نود هرگز متوجه دلیل این همه آزادی نشده و به این موارد توجهی نکرد. در تخلف رانندگی هم بار اول گواهینامه راننده را باطل نمی‌کنند ولی با تکرار تخلف و متنبه نشدن با جرایم کم و زیاد است که در نهایت مجری قانون اجازه رانندگی را از فرد خاطی سلب می‌کند تا جان و مال مردم در امان بماند. عادل فردوسی پور نیز با همین دست فرمان، خودش گواهینامه برنامه سازی اش را باطل کرد! انتهای پیام/

تصاویر هوایی از حمله به تل‌آویو / ۷ صهیونیست زخمی شدند

مهرمهر1 روز قبل

اخبار بیشتر