توجه به حوزه آموزش نباید در شرایط فشارهای مالی کم شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. فرهنگ

توجه به حوزه آموزش نباید در شرایط فشارهای مالی کم شود

ایلناخبرگزاری ایلنا |
رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی گفت: در حال حاضر همه ما شرایط کشور را می‌دانیم، بنابراین باید انتظارات و توقعات‌مان را با توجه به مجموع شرایطی که هست، تنظیم کنیم.

توجه به حوزه آموزش نباید در شرایط فشارهای مالی کم شود - 1

علی خاکی صدیق (رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به بررسی شرایط آموزشی کشورهای مختلف در شرایط خطیری که با آن مواجه شده بودند، گفت: اگر عملکرد کشورهای موفق دنیا را در شرایط سخت‌ مطالعه کنیم، به نکات جالبی می‌رسیم، به طور مثال کشوری که جنگ بر آنها عارض شده یا در بازه‌ای خاص، یک پدیده مخرب در کشورشان به وجود آمده، مثل جنگ‌های جهانی اول و دوم، یا با قحطی‌های خیلی بزرگ در گذشته روبه رو بودند، در شرایط خاص و علی‌رغم تمام فشارهای مالی و سیاسی، توجه‌شان را به آموزش و پژوهش کم نکردند و در آخر موفق‌تر هم شدند.

رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با ارائه مثال در این زمینه گفت: مثال بارز این قضیه جنگ جهانی دوم است، کشورهایی که درگیر جنگ بودند، اجازه ندادند، خللی در روند کاری دانشگاه‌هایشان ایجاد شود. حتی رشته‌هایی که ممکن است فکر کنیم در آن دوران به چه درد می‌خوردند را نیز تقویت کردند، البته با اولویت‌بندی دوران جنگی که درگیر آن بودند.

خاکی صدیق گفت: در حال حاضر ما شرایط کشور را می‌دانیم، بنابراین باید انتظارات و توقعات مان را با توجه به مجموع شرایطی که هست، تنظیم کنیم.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در بحث آموزش عالی قرار بود در پروژه‌ای که مدتی قبل جلسه آن برگزار شد، یک رقم قابل توجهی به این پروژه تزریق شود تا برای ارتقا تراز بین المللی چندین دانشگاه برتر کشور، به صورت بهینه مصرف شود، اما این اتفاق رخ نداده و دانشگاه‌ها هم به نوعی از این موضوع گله‌مند هستند، ولی از طرف دیگر واقع‌بینانه که نگاه کنیم باید شرایط دولت را هم درک کنیم که نتوانسته آن موارد مورد نیاز را تامین کند.

خاکی صدیق با اشاره به اینکه در مواقعی که بودجه تامین نمی‌شود، دو راه داریم، گفت: یک راه این است که بگوییم دولت به تعهداتش عمل نکرده و ما را از لحاظ مالی تامین نکرده است، پس ما هم پروژه را رها می‌کنیم و کنار می‌کشیم. یکی دیگر هم این است که همکاری کنیم و با تنظیم عملکرد خود، سعی کنیم مقداری در برنامه‌هایمان و روش‌های اجرای آنها تجدیدنظر کنیم تا بتوانیم از شرایط کنونی بیشترین استفاده را به نفع جامعه و کشور ببریم.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی ادامه داد: اگر دیدمان اینگونه باشد، می‌توانیم با خیلی از کاستی‌هایی که هست، کنار بیاییم، ولی اگر دیدمان دید مطالبه‌گرانه مدل اول باشد، باید کار را رها کنیم و بگوییم که پول ندادند، پس نمی‌توانیم ادامه دهیم. در مجموع باید گفت که در آموزش عالی شاهد این هستیم که همکاران ما تلاش می‌کنند تا بتوانند بیشترین خدمت را به جوانان این کشور ارائه دهند و دیدیم آن جاهایی که به آنها اقبال شده و از عملکردشان استقبال کردند، موفق بوده‌اند.

خاکی صدیق در پاسخ به این سوال که از نظر شما اولویت‌هایی که دولت باید برای سال آینده لحاظ کند، چه چیزهایی می‌تواند باشد؟ گفت: در حال حاضر کشور ما در یک موقعیت خاص قرار دارد و همه این را می‌دانیم که بحث تحریم‌ها و مسائل اقتصادی وجود دارد. به نظرم سیاست درست دولت باید این باشد که آموزش عالی، آموزش و پرورش، آموزش پزشکی و به طور کلی آموزش و پژوهش را در اولویت‌هایش قرار دهد.

او افزود: قطعا به خاطر مشکلات موجود دولت نمی‌تواند، مثل گذشته از این مسائل حمایت کند، ولی این احساس باید از جانب بدنه متخصصان و آموزش دهندگان و آموزش گیرندگان کشور وجود داشته باشد که دولت تلاش می‌کند. من فکر می‌کنم در طولانی مدت شاهد موفقیت‌های بیشتری خواهیم بود، چون این چیزی نیست که بازدهی شش ماهه داشته باشد، این سرمایه گذاری‌ها بازدهی طولانی مدت دارد.

رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی بیان کرد: زمانی که همه چیز در کشور خوب باشد و درآمدها سرازیر شود و به دانشگاه‌ها و آموزش و پژوهش کشور کمک شود، روندی طبیعی را طی کرده‌ایم، مهم این است که در دوران سخت به دانشگاه‌ها چقدر کمک می‌شود و از آنها چه برنامه‌هایی می‌خواهند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با آموزش پزشکی، آموزش عالی، آموزش و پرورش، خواجه نصیر الدین طوسی و دولت از تلگرام

🔻روایت وزیر آموزش و پرورش از دیدار اخیرش با مراجع و حمایت‌ها از روند تغییر و تحول در آموزش و پرورش

#آموزش


🔵 «۶۱ درصد مدارس مسجد سلیمان فرسوده است»

جانمراد داوودی، مدیر آموزش و پرورش مسجد سلیمان، گفته است ۶۱ درصد مدارس مسجد سلیمان فرسوده است. به گزارش خبرگزاری ایرنا، مدیر آموزش و پرورش مسجد سلیمان گفته است ۳۲ کلاس کانکسی در این شهرستان وجود دارد.

مدیر آموزش و پرورش مسجد سلیمان همچنین گفته است: «در بارندگی اخیر یک دانش‌آموز در یکی از کلاس‌های کانکسی این شهرستان دچار برق گرفتگی شد که لازم است هر چه زودتر برای حفظ امنیت و سلامت دانش‌آموزان این مدارس جمع‌آوری شوند.»

📌 اخبار دویچه وله در اینجا:

https: //bit. ly/۲EOQD۰v


🔵 وزیر آموزش و پرورش: ۹۹ درصد از اعتبارات آموزش و پرورش، صرف پرداخت حقوق می‌شود

محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش، گفته است مدارس با بحران محرومیت مواجه هستند و کمبود زیادی در رابطه با امکانات وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا» وزیر آموزش و پرورش گفته است: «۹۹ درصد از اعتبارات وزارت آموزش و پرورش صرف پرداخت حقوق می‌شود در حالی که فرهنگیان رضایتی از حقوق خود ندارند.»

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید

https: //bit. ly/۲TmVtfL


افزایش سه برابری اعتبارات عمرانی آموزش و پرورش در سال ۹۸

بطحایی، وزیر آموزش و پرورش:

🔸با نگاه ویژه دولت و مجلس و تصویب لایحه بودجه، اعتبارات سال آینده عمرانی وزارت آموزش و پرورش نسبت به امسال، سه برابر افزایش می‌یابد.

🔸با اختصاص این اعتبارات، کمبود تجهیزاتی مدارس برطرف می‌شود. بخشی از اعتبارات عمرانی سال آینده برای تامین وسایل گرمایشی و سرمایشی پیشرفته و نوین در مدارس هزینه می‌شود.


💠سهم وزارتخانه‌ها از کل بودجه وزارتخانه‌ها در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸

🌀 سهم بودجه وزارتخانه‌های آموزش و پرورش (۳۱ درصد)، تعاون، کار و رفاه اجتماعی (۲۹ درصد) و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (۱۰ درصد) در مجموع ۷۰ درصد از بودجه ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی وزارتخانه‌ها در سال ۱۳۹۸ را شامل می‌شود.

🔹بایستی توجه داشت که این بودجه فقط بودجه وزارتخانه‌ها است و با بودجه کل آن بخش (مانند نفت، نیرو و دفاع) متفاوت است.


واکنش بطحایی به جایزه خودروی سواری برای نفر برتر کنکور ۹۸

وزیر آموزش و پرورش:

🔹آموزش و پرورش که خودروی سواری نمی‌تواند به کسی بدهد.

🔹تأکید می‌کنم که آموزش و پرورش نباید خودش به موضوع کنکور دامن بزند و من درباره هرمزگان پیگیری می‌کنم.


در ادامه بخوانید

آغاز به کار قطار بین‎المللی تهران-وان

مهرمهر1 روز قبل
شرکت رجا در راستای توسعه‌ همکاری‌های کشورهای منطقه و گسترش صنعت ایرانگردی و جهانگردی، با همکاری راه آهن‌های ایران و ترکیه، قطار بین‌المللی تهران-وان را راه‌اندازی کرد.

دست و پا زدن …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آمریکایی‌ها پس از هدف قرار گرفته شدن پهپاد جاسوسی‌شان در منطقه، برای کم کردن خجالت‌شان از این رسوایی در ژستی تبلیغاتی از تحریم‌های جدید سخن می‌گویند؛ تحریم‌هایی که به نظر می‌رسد بیشتر از آنکه واقعیت داشته باشد، سروصدا است. آمریکایی‌ها در هشت ماه گذشته، هر تحریمی را که می‌توانستند انجام داده‌اند و دیگر تحریمی باقی نمانده؛ بنابراین ادعای مقامات آمریکایی بیشتر یک ژست تبلیغاتی برای به‌اصطلاح حفظ آبروی رفته خود در مقابل ایران و رسوایی هدف قرار گرفته شدن پهپاد فوق پیشرفته جاسوسی آر کیو-۴ است. اما آمریکایی‌ها همان زمان که از تحریم سخن می‌گویند، دستانشان را برای مذاکره هم دراز کردند؛ وزیر خارجه آمریکا ثانیه‌هایی پس از صحبت از تحریم‌های به‌اصطلاح جدید، از آمادگی واشنگتن برای مذاکره بی قید و شرط هم گفت. آمریکایی‌ها در یک رفتار پیچیده که حاکی از گیج شدن آنهاست از یک طرف تحریم‌های جدید را به رخ می‌کشند و از سوی دیگر باب مذاکره را باز می‌کنند، ​آن هم همراه تحریم، بدون آن که نگاهی به بدعهدی‌های گذشته خود چه در خروج از برجام و چه در دوران مذاکرات و توافق بیاندازند سابقه بدی که به ملت ایران نشان داده مذاکره زیر بار تحریم، تسلیم است. به نظر می‌رسد کاخ سفید این روز‌ها در اتاق فکر خود، ایده جدیدی ندارد، تکرار واژه تحریم بدون داشتن برگ برنده‌ای در دست، گفتن چند باره مذاکره بدون نشان دادن حسن نیت و کارنامه سیاه بدعهدی‌ها همه نشان از افول امریکا در مقابل تفکر مقاومت دارد، تفکری که تاثیرات آن بتدریج درحال آشکار شدن است.
فارسفارس9 ساعت قبل
مراسم بزرگداشت شهادت آیت الله دکتر بهشتی و دیگر اعضای دفتر حزب جمهوری اسلامی ایران، جمعه هفتم تیر ماه برگزار خواهد شد. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس مراسم بزرگداشت شهادت آیت الله دکتر بهشتی و دیگر اعضای دفتر حزب جمهوری اسلامی ایران، جمعه هفتم تیر ماه برگزار خواهد شد. در این مراسم که حجت الاسلام قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی سخنرانی خواهد کرد، خانواده‌های شهدای حادثه هفتم تیر نیز حضور خواهند داشت و برنامه‌هایی با محوریت شهید بهشتی و ۷۲ یار ایشان برگزار خواهد شد. به علاوه در این برنامه حسن رحیم پور ازغدی درباره آرا و تفکرات شهید دکتر بهشتی سخنرانی خواهد کرد. این برنامه امسال با مشارکت سازمان هنری و رسانه‌ای اوج، بنیاد فرهنگی خاتم الاوصیا (عجل الله تعالی فرجه)، سازمان تبلیغات اسلامی و شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از ساعت ۱۷:۳۰ در محل یادمان شهدای هفتم تیر برگزار خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، دریابان علی شمخانی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: ‏براساس تصمیم ⁧شورایعالی امنیت ملی⁩ از ️تاریخ ۱۶تیر گام دوم کاهش تعهدات برجامی در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ ⁧برجام⁩ آغاز می‌شود تا ⁧اروپا⁩ و ⁧امریکا⁩ متوجه شوند پاسخ ایران به تجاوز پهپاد امریکایی با واکنش به محدودسازی حقوق مسلم مردم ایران، تفاوتی ندارد.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما­، محفل شعرخوانی مثل گوهرشاد که در کافه نخلستان اوج برگزار شد به موضوع عفاف و حجاب پرداخت. در این شب شعر شاعرانی ­از جمله پروانه نجاتی، ­سید حمیدرضا برقعی، ­محمدحسین ملکیان، نغمه مستشارنظامی، پروانه نجاتی، محسن کاویانی، مصطفی محدثی خراسانی، فاطمه نانی‌زاد و وحیده احمدی اشعار خود را با موضوع حجاب قرائت کردند.
عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
اگرچه آریا عظیمی نژاد به صراحت اعلام کرد که زورش به بقیه داوران نرسیده و به همین دلیل از حذف برادران قاسمی ناراضی بود اما بهرحال قانون برنامه این است که در این مرحله داوران ۲ گروه را برای رای گیری مردمی معرفی کنند. بعد از پخش برنامه اعتراضات زیادی به این تصمیم داوران در فضای مجازی شکل گرفت و به زعم بسیاری از کاربران حق این ۲ برادر سنندجی ضایع شد. عصر جدید هم در بخش اول برنامه و در همین برنامه‌های اخیر همین شکل رای دهی را دارد. این مدل انتخاب در برنامه‌هایی معمول است که تخصصی بر یک رشته یا حرفه متمرکز است. شخصا هم اعتقاد دارم حق برادران قاسمی بود به مرحله بعدی این مسابقه راه یابند.

نظرها

اخبار بیشتر