1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سرگرمی
از غار تاریخی لاس پشت تا پناهی که طبیعت برای میرزا کوچک جنگل ساخت

از غار تاریخی لاس پشت تا پناهی که طبیعت برای میرزا کوچک جنگل ساخت

خبرگزاری فارس |
شهرستان شفت با داشتن بقاع متبرکه همچون امامزاده ابراهیم و امامزاده اسحاق (ع) در کنار طبیعت بکر و منحصر به فرد یکی از خاستگاه‌های گردشگری مذهبی توأم با طبیعت گردی در گیلان محسوب می‌شود، این شهرستان به واسطه موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی نقش مهمی در نهضت جنگل نیز داشت.

به گزارش خبرگزاری فارس از شفت، شهرستان شفت با تنوع جغرافیایی، مناظر و چشم‌اندازهای طبیعی و قدمت تاریخی دارای جاذبه‌های گردشگری متعددی مانند بناهای تاریخی، مذهبی، آبشارها و چشمه‌سارها، جنگل‌ها و مراتع کوهستان‌ها و مناطق ییلاقی سرسبز است که این جاذبه‌ها سبب شده این شهرستان یکی از مناطق مهم زیارتی و گردشگری استان سرسبز گیلان به شمار بیاید.

وجود بقاع متبرکه پرشمار در شفت

ازجمله بقاع متبرکه شهرستان شفت می‌توان به بقعه امامزاده ابراهیم علیه‌السلام، امامزاده اسحاق علیه‌السلام، آقا سید احمد و سید ابوالقاسم در نهزم، سید کاس آقا در توسعه، سید احمد در چماچاه، معلم در روستای سالک معلم، آقا نور سه تن در چنارودخان، پیر مختار و سید مرضیه در احمدسرگوراب، آقا سید عزیز در کاظم‌آباد، آقا سید یعقوب و سید رضی در کلاشم اشاره کرد.

از غار تاریخی لاس پشت تا پناهی که طبیعت برای میرزا کوچک جنگل ساخت - 4

منطقه زیارتی گردشگری امامزاده ابراهیم

اگر ۳۴ کیلومتر از این شهرستان سرسبز و بکر به سمت جنوب حرکت کنیم، در دل کوهستان‌های جنگلی پوشیده از راشستان‌های تنومند و در دره‌ای تنگ و بن‌بست، به مرقد و بقعه‌ای گیرا و به رنگ نقره برمی‌خوریم که محال است عظمتش در دل جنگل و میان درختان مقدصمان نشود و برای زیارت و ادای احترام وادار به ماندنمان نکند.

این بقعه متبرکه قرن‌هاست مأمن و پناهگاه دردمندان و حاجتمندان منطقه و زواری است که از سرتاسر گیلان و ایران این مکان آرامش بخش و حیرت انگیز را انتخاب می‌کنند؛ برای رسیدن به بقعه متبرکه امامزاده ابراهیم، پس از «شفت» بایستی از «چوبر»، «مبارک‌آباد»، «لاسک»، «کلوان»، «دورودخان»، «بابارکاب» و در نهایت «روستای طالقان» گذشت و آن گاه در آغوش طبیعت به زیارت بارگاه مطهر امام‌زادۀ خفته در آن بقعه شریف، شرف حضور یابیم.

بنا به روایات سینه‌به‌سینه و بعضا مکتوب تاریخی، در این بقعه بزرگی آرمیده است که نامش ابراهیم بن موسی‌الکاظم (ع) است، معماری خاص روستای امامزاده ابراهیم با بناهای چوبی چندطبقه و رنگین که با سیستم تیر و ستون و تماما از چوب ساخته‌شده‌اند و فاقد دیوار هستند منحصربه‌فرد است و غالبا فضاهای مختلف بناها به‌وسیله پرده از هم جدا می‌شوند.

روستای امامزاده ابراهیم همه‌ساله خصوصا در ایام تابستان با هوای خنک و طبیعت زیبا پذیرای مسافران زیادی است و وجود رودخانه و آبشار ازجمله جاذبه‌های طبیعی آن به‌حساب می‌آیند.

از دیگر مکان‌های دیدنی روستای امامزاده ابراهیم می‌توان به بازار روستا، قتلگاه، چهل چشمه و چشم میدان اشاره کرد و ناگفته نماند که مقبره بابا رکاب در فاصله پنج کیلومتری بقعه امامزاده ابراهیم علیه‌السلام قرارگرفته است.

از غار تاریخی لاس پشت تا پناهی که طبیعت برای میرزا کوچک جنگل ساخت - 11

منطقه زیارتی گردشگری امامزاده اسحاق علیه‌السلام

به هر منطقه‌ای که سفر کنیم و برای هر سیاحتی که عازم شویم، عاقبت نیازمند آرام گرفتن و دعاییم، نیاز داریم در بارگاه خدای خویش بایستیم و شکرگزار نعمات بی‌انتهایش باشیم و این امر آن هم در مسافرت ما را به ملجأ آرامش هر منطقه به زیارتگاه‌ها و مساجد هر منطقه سوق می‌دهد و اگر این مکان که رابطی برای استجابت دعاهایمان است در کوه و بالای تپه باشد چه بسا احساس نزدیکی ما به خدا را بیشتر نیز خواهد کرد.

بقعه متبرکه امامزاده اسحاق علیه‌السلام، یکی دیگر از اماکن زیارتی و بسیار قابل احترام برای مردم استان گیلان است که در ارتفاع بیش از یک هزار متری از سطح دریا در منطقه‌ای جنگلی با چشم‌اندازی وصف‌ناشدنی بر بالای قله سیاه‌کوه در ۲۵ کیلومتری جنوب شفت واقع‌شده است، موقعیت طبیعی بقعه امامزاده اسحاق علیه‌السلام باعث شده این بقعه یکی از برجسته‌ترین مناطق گردشگری مذهبی در گیلان محسوب شود.

این بقعه متبرکه که در نزدیکی بقعه متبرکه امام زاده ابراهیم شفت نیز قرار دارد، بر بلندای تپه‌ای قرار دارد که گویی خدا خواسته این بنده خویش را در آغوش گرفته و برای خود نگه دارد و زائران این خانه نیز در دل خدا جای خواهند گرفت و این امر زیارت را دلچسب‌تر و شیرین‌تر می‌کند، مطابق شجره نامه موجود، بقعه امامزاده اسحاق مدفن امامزاده اسحاق برادر امام رضا (ع) و خواهرش خیرالنسا(فاطمه خانم) خواهر حضرت معصومه (س) از فرزندان امام موسی کاظم (ع) است.

از غار تاریخی لاس پشت تا پناهی که طبیعت برای میرزا کوچک جنگل ساخت - 16

درخت کانگلوباسکم

از دیگر جاذبه‌های منطقه امام‌زاده اسحاق علیه‌السلام علاوه بر طبیعت جنگلی کوهستانی می‌توان به درخت هزارساله کانگلوباسکم در چهار کیلومتری این روستا و در مسیر دسترسی به آن اشاره کرد.

از غار تاریخی لاس پشت تا پناهی که طبیعت برای میرزا کوچک جنگل ساخت - 19

سد خاکی سقالکسار

روستای سقالکسار در ۱۵ کیلومتری شهر شفت و بین راه جیرده شفت تا آقا سید شریف قرار دارد، در اطراف مزار آقا سید شریف در نزدیکی شهرستان شفت دریاچه‌های متعددی وجود دارد که دارای طبیعت بسیار زیبایی است اما یکی از زیباترین و شگفت‌انگیزترین این دریاچه‌ها سد خاکی سقالکسار است که در نزدیک چماچاه و روستای سقالکسار واقع‌شده و در تمامی فصول مسافران را به سمت خود جذب می‌کند.

این سد طبیعی و خاکی چنان محوطه زیبایی در روستای سقالکسار شفت ایجاد کرده که محال است کسی یکبار برای گذران اوقات فراغت و تعطیلات خود به این مکان زیبا و دریاچه اسرارآمیز سفر نکرده باشد، این دریاچه که توسط جنگلی زیبا با درختان همیشه سرسبز احاطه شده‌اند منطقه‌ای رؤیایی برای مسافران پدید آورده‌اند که دل کندن از آن را بسیار دشوار می‌کند، اما وجود چنین بوستان‌های بهشتی که رود و جنگل و کوهستان را توأمان دارند در استان بهشتی گیلان چیزی دور از ذهن و بعید نیست چرا که گیلان، بهشت ایران مملو از این مناطق زیباست البته اگر دست مصنوعی بشر بگذارد این مناطق بکر و طبیعی باقی بمانند و زمین‌خواری صورت نگیرد و جنگل‌‌ها، جنگل بمانند نه بنگاهی برای خرید و فروش ویلاسازان!

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار تفریحی

از غار تاریخی لاس پشت تا پناهی که طبیعت برای میرزا کوچک جنگل ساخت - 24

غار تاریخی لاس پشت

شهرستان زیبا و بهاری شفت روستایی‌ترین شهرستان استان گیلان است، شهرستانی که دورتادورش را روستاها فراگرفته‌ است، جنگل و کوه ازیک‌طرف و شالیزارهای برنج و باغات چای از دیگر سوی بر زیبایی و سرسبزی این شهرستان افزوده‌اند.

جاذبه‌های دیدنی بسیاری در هر استان وجود دارد و یکی از جذاب‌ترین و هیجان‌انگیزترین جاذبه‌ها غارهای تاریخی هستند که حقیقتا برای داخل شدن به آن‌ها باید شجاع بود چرا که گاها این غارها می‌توانند بسیار ترسناک نیز باشند!

یکی از جاذبه‌های شهرستان شفت غار تاریخی لاس پشت لپوندان است، غار لاس پشت که یکی از بکرترین غارهای این منطقه است در لپوندان شفت واقع بوده که متأسفانه هنوز کاملا شناخته شده نیست اما از این حیث خوشبختانه دست نخورده و بکر باقی مانده است، لاس در گویش محلی به معنای سنگ و صخره و لاس‌پشت به معنای زیر صخره است.

از غار تاریخی لاس پشت تا پناهی که طبیعت برای میرزا کوچک جنگل ساخت - 29

شفت، سرزمین آبشارها

در نزدیکی غار تاریخی لاس پشت، آبشار بسیار زیبایی وجود دارد که آن را با همین نام می‌شناسند و از حیث زیبایی به جرأت می‌توان گفت شاید از کم‌نظیرترین آبشارهای ایران باشد.

آبشارهای منطقه شفت شامل دود وزن در روستای خرمکش، لاس پشت در روستای لپوندان، دیواکل در روستای علیسرا، وزنه بن در روستای سفید مزگی، دیوان‌دره در روستای طالقان و توسعه در روستای سیاهمزگی اشاره کرد.

از غار تاریخی لاس پشت تا پناهی که طبیعت برای میرزا کوچک جنگل ساخت - 33

استخرهای طبیعی همچون لیشاوندان، ملاسرا، کوزه گران، چماچاه، خورطوم، نصیر محله، گیج سر در روستای مژدهه و نور ماس در روستای کلاچ خندان، پارک جنگلی چوبر، مناطق ییلاقی امامزاده ابراهیم و امامزاده اسحاق، منطقه چناررودخان، آب‌بند گیلده، کانال هوایی روستاهای بداب و خرفکل و مدخل خروجی آب فومنات واقع در روستای چوبر از دیگر جاذبه‌های گردشگری شهرستان شفت محسوب می‌شوند.

از غار تاریخی لاس پشت تا پناهی که طبیعت برای میرزا کوچک جنگل ساخت - 35

استخر طبیعی چماچا

این استخر طبیعی بنابر آن‌چه گفته شد از مناطق بسیار زیبای گردشگر پذیر شهرستان شفت است که همه ساله گردشگران و مردم بومی زیادی در ایام نوروز به آن‌جا سفر می‌کنند، این استخر طبیعی در روستای چماچا از توابع شهرستان شفت واقع شده، چماچا از روستاهای بسیار قدیمی این شهرستان است که از نظر تاریخی نقش بسیار مهم دارد و برای مردم این دیار بسیار خاطره‌انگیز است چرا که اهمیت جغرافیایی آن موجب شد تا در نهضت جنگل یکی از پایگاه‌های جنگلیان باشد.

از غار تاریخی لاس پشت تا پناهی که طبیعت برای میرزا کوچک جنگل ساخت - 38

تالاب آب‌بندان گیلده

این تالاب در محدوده روستای گیلده پایین شفت قرار دارد، فاصله آب‌بندان تا شهر رشت و فومن کمتر از ۱۵ کیلومتر است، هدف از وجود این آب‌بندان محلی برای ذخیره آب برای شالیزارهای روستای گیلده پایین است، شالیزارها، استخرهای پرورش ماهی و تعداد کمی خانه روستایی در حواشی تالاب قرار دارد،

سطح آب‌بندان بخش شرق در فصل بهار پوشیده از تنوعی از گیاهان آبزی بن در آب، شناور و غوطه است، به‌ویژه نیلوفر آبی (نیلوفر سفید) که با تراکم زیاد و گل‌های زیبایش جلوه خاصی به این آب‌بندان می‌بخشد. تنوعی از گیاهان آبزی شامل نیلوفر سفید، تی، لویی، جگن، علف هفت‌بند و علف در آب‌بندان بخش شرقی و علف در بخش جنوبی آب‌بندان غربی ازجمله گونه‌های گیاهی این آب‌بندان هستند.

از جانوران مهره‌دار این تالاب می‌توان به مار آبی، لاسرتای شکم سبز و لاک‌پشت برکه‌ای اروپایی را می‌توان اشاره نمود همچنین دوزیستانی مانند قورباغه معمولی، قورباغه درختی و از مهم‌ترین پستانداران این تالاب می‌توان به شغال، گربه جنگلی، راسو، خارپشت اروپایی و خفاش لب کوتاه اشاره کرد.

وجود شالیزارهای برنج، باغات چای و روستاهای شکل‌گرفته در دامان طبیعت به شهرستان شفت چهره بدیعی بخشیده است که ازجمله این روستا می‌توان به گیلده، سیاهمزگی، شالما، سفید مزگی، بیالوا، چماچاه، کاظم‌آباد، صیقلان، درودخان، چناررودخان، طالقان، چوبر، ویسرود و میرسرا اشاره کرد.

آثار ثبت‌شده در فهرست ملی در شهرستان شفت شامل بقعه نهزم، پل لیشاوندان و مسجد کمسار است

همچنین ازجمله جاذبه‌های تاریخی شهرستان شفت می‌توان به پل تاریخی لیشاوندان، مجموعه باستانی کمسار و خانه قدیمی فرضعلی خرم اشاره کرد.

در شفت روز دوشنبه، در چوبر روز یک‌شنبه، و در نصیر محله روز چهارشنبه‌، بازارهای هفتگی جذابی دایر است که با فروش محصولات محلی و صنایع دستی منحصر به این مرز و بوم در شناساندن تاریخ کهن این منطقه و آئین و رسوم زیبای شمال نقش به سزایی در انتقال فرهنگ و هنر گیلانی به مردم دارند.

عمده صنایع‌دستی شهرستان شفت شامل شال‌بافی، سفالگری، گلیم‌بافی و قالی‌بافی، حصیربافی، ابریشم‌بافی و مهم‌ترین سوغات این منطقه برنج، چای، پنیر سیاهمزگی، گلاب و انواع نان‌ها و شیرینی‌های محلی است.

انتهای پیام/۸۴۰۰۷/ن

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
تازه عروس اصفهانی مادر شوهرش را داخل آتش چهارشنبه سوری هل دادجام نیوز/ چند سال قبل در حادثه‌ای زن ۵۳ ساله که تعادل خود را از دست داده بود روی آتش افتاد و دچار سوختگی شد. اهالی محل تازه عروس زن ۵۳ ساله را که عصمت نام دارد متهم کرده بودند که وی در پی یک حرکت انتقام جویانه مادرش شوهرش را که مانع برافروختن آتش شده بود به داخل آتش هل داده است. این خبر یک نوستالژی از حوادث مراسم چهارشنبه سوری در سال‌های گذشته است.
همشهریهمشهری1 روز قبل
مواد لازم برای شیرینی گردویی: شکلات شیری ۱۰۰ گرمکره ۱۰۰ گرمپودر شکر ۷۰ گرمتخم مرغ یک عددوانیل یک هشتم قاشق چای‌خوریپودر گردو ۱۰۰ گرمدارچین یک قاشق سوپ‌خوریآرد ۲۰۰ گرمگردو به میزان لازمطرز تهیه شیرینی گردویی: شکلات را خرد و بن ماری کنید و اجازه دهید تا سرد شود. کره + پودر شکر + تخم مرغ + وانیل را با همزن برقی ۱ دقیقه بزنید. شکلات سرد شده + پودر گردو + دارچین را اضافه کنید و با لیسک کاملا مخلوط کنید و در مرحله آخر آرد را اضافه کنید. به خمیر حدودا نیم ساعت در یخچال استراحت بدهید و از مواد به اندازه‌ گردو کوچک بردارید و در دست گلوله کنید و در سینی چرب نشده بچینید و روی خمیرها نصف گردو بگذارید و کمی فشار دهید. در دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد به مدت تقریبی ۲۰ دقیقه بپزید و بعد از سرد شدن از سینی جدا کنید و در ظرف سرو بچینید.
ایرناایرنا1 روز قبل
دکتر روحانی رئیس جمهوری روز ۱۲ اسفند امسال به وزارت نیرو دستور داد؛ ضمن در نظرگرفتن نیازهای زیست‌ محیطی، به گونه ‌ای برنامه ‌ریزی کند که در ایام نوروز نسبت به رها‌سازی آب در زاینده رود اقدام کند. وی زمان بازگشایی سد زاینده رود را بامداد دوشنبه هفته جاری اعلام و اضافه کرد: با جاری شدن آب زاینده رود، نشاط، شادابی و فضای بهتری برای مردم و میهمانان نوروزی در استان مهیا شد. وی بیان کرد: همچنین هفت ستاد سفر در ورودی‌های شهر اصفهان به میهمان نوروزی خدمات رسانی می‌کند. رضایی از رسانه‌ها به خاطر پوشش اخبار ستاد نوروزی استان اصفهان و اطلاع رسانی به شهروندان و مسافران نوروزی قدردانی کرد. در تعطیلات نوروزی سال گذشته ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به استان اصفهان سفر کردند و در ایام نوروز ۹۸ به گفته مسوولان امر پیش می‌شود این رقم به بیش از سه میلیون افزایش خواهد یافت.
همشهریهمشهری19 ساعت قبل
همشهریهمشهری1 روز قبل
اگر از گوش پاک کن، برای پاک کردن مجرای گوش استفاده می‌کنید، ممکن است عفونت و آزردگی گوش به دفعات بیش‌تر رخ دهد. برخی از علائم گوش درد* درد در گوش و اطراف آن* خارش گوش* افت شنوایی* ترشح از گوش* تب* گره‌های لنفی دردناک دور گوش یا گردن درد در هنگام کشیدن لاله گوشراهکارهای سادهاکثر مردم هنگام درد ناشی از عفونت گوش میانی بسیار نگران هستند. استفاده از روغن گرم درون مجرای گوش می‌تواند تا حدی باعث برطرف شدن درد شود. * توصیه‌های اختصاصی برای عفونت گوش میانیگاهی می‌توان ناراحتی گوش را با درمان زودهنگام علائم احتقان بینی و پری گوش با استفاده از داروی ضداحتقان برطرف کرد. * توصیه‌های اختصاصی برای عفونت مجرای گوش (گوش شناگران)

کردستان؛ بهشت پنهان …

14+
همشهریهمشهری21 ساعت قبل

اخبار بیشتر