از غار تاریخی لاس پشت تا پناهی که طبیعت برای میرزا کوچک جنگل ساخت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سرگرمی
از غار تاریخی لاس پشت تا پناهی که طبیعت برای میرزا کوچک جنگل ساخت

از غار تاریخی لاس پشت تا پناهی که طبیعت برای میرزا کوچک جنگل ساخت

فارسخبرگزاری فارس |
شهرستان شفت با داشتن بقاع متبرکه همچون امامزاده ابراهیم و امامزاده اسحاق (ع) در کنار طبیعت بکر و منحصر به فرد یکی از خاستگاه‌های گردشگری مذهبی توأم با طبیعت گردی در گیلان محسوب می‌شود، این شهرستان به واسطه موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی نقش مهمی در نهضت جنگل نیز داشت.

به گزارش خبرگزاری فارس از شفت، شهرستان شفت با تنوع جغرافیایی، مناظر و چشم‌اندازهای طبیعی و قدمت تاریخی دارای جاذبه‌های گردشگری متعددی مانند بناهای تاریخی، مذهبی، آبشارها و چشمه‌سارها، جنگل‌ها و مراتع کوهستان‌ها و مناطق ییلاقی سرسبز است که این جاذبه‌ها سبب شده این شهرستان یکی از مناطق مهم زیارتی و گردشگری استان سرسبز گیلان به شمار بیاید.

وجود بقاع متبرکه پرشمار در شفت

ازجمله بقاع متبرکه شهرستان شفت می‌توان به بقعه امامزاده ابراهیم علیه‌السلام، امامزاده اسحاق علیه‌السلام، آقا سید احمد و سید ابوالقاسم در نهزم، سید کاس آقا در توسعه، سید احمد در چماچاه، معلم در روستای سالک معلم، آقا نور سه تن در چنارودخان، پیر مختار و سید مرضیه در احمدسرگوراب، آقا سید عزیز در کاظم‌آباد، آقا سید یعقوب و سید رضی در کلاشم اشاره کرد.

از غار تاریخی لاس پشت تا پناهی که طبیعت برای میرزا کوچک جنگل ساخت - 4

منطقه زیارتی گردشگری امامزاده ابراهیم

اگر ۳۴ کیلومتر از این شهرستان سرسبز و بکر به سمت جنوب حرکت کنیم، در دل کوهستان‌های جنگلی پوشیده از راشستان‌های تنومند و در دره‌ای تنگ و بن‌بست، به مرقد و بقعه‌ای گیرا و به رنگ نقره برمی‌خوریم که محال است عظمتش در دل جنگل و میان درختان مقدصمان نشود و برای زیارت و ادای احترام وادار به ماندنمان نکند.

این بقعه متبرکه قرن‌هاست مأمن و پناهگاه دردمندان و حاجتمندان منطقه و زواری است که از سرتاسر گیلان و ایران این مکان آرامش بخش و حیرت انگیز را انتخاب می‌کنند؛ برای رسیدن به بقعه متبرکه امامزاده ابراهیم، پس از «شفت» بایستی از «چوبر»، «مبارک‌آباد»، «لاسک»، «کلوان»، «دورودخان»، «بابارکاب» و در نهایت «روستای طالقان» گذشت و آن گاه در آغوش طبیعت به زیارت بارگاه مطهر امام‌زادۀ خفته در آن بقعه شریف، شرف حضور یابیم.

بنا به روایات سینه‌به‌سینه و بعضا مکتوب تاریخی، در این بقعه بزرگی آرمیده است که نامش ابراهیم بن موسی‌الکاظم (ع) است، معماری خاص روستای امامزاده ابراهیم با بناهای چوبی چندطبقه و رنگین که با سیستم تیر و ستون و تماما از چوب ساخته‌شده‌اند و فاقد دیوار هستند منحصربه‌فرد است و غالبا فضاهای مختلف بناها به‌وسیله پرده از هم جدا می‌شوند.

روستای امامزاده ابراهیم همه‌ساله خصوصا در ایام تابستان با هوای خنک و طبیعت زیبا پذیرای مسافران زیادی است و وجود رودخانه و آبشار ازجمله جاذبه‌های طبیعی آن به‌حساب می‌آیند.

از دیگر مکان‌های دیدنی روستای امامزاده ابراهیم می‌توان به بازار روستا، قتلگاه، چهل چشمه و چشم میدان اشاره کرد و ناگفته نماند که مقبره بابا رکاب در فاصله پنج کیلومتری بقعه امامزاده ابراهیم علیه‌السلام قرارگرفته است.

از غار تاریخی لاس پشت تا پناهی که طبیعت برای میرزا کوچک جنگل ساخت - 11

منطقه زیارتی گردشگری امامزاده اسحاق علیه‌السلام

به هر منطقه‌ای که سفر کنیم و برای هر سیاحتی که عازم شویم، عاقبت نیازمند آرام گرفتن و دعاییم، نیاز داریم در بارگاه خدای خویش بایستیم و شکرگزار نعمات بی‌انتهایش باشیم و این امر آن هم در مسافرت ما را به ملجأ آرامش هر منطقه به زیارتگاه‌ها و مساجد هر منطقه سوق می‌دهد و اگر این مکان که رابطی برای استجابت دعاهایمان است در کوه و بالای تپه باشد چه بسا احساس نزدیکی ما به خدا را بیشتر نیز خواهد کرد.

بقعه متبرکه امامزاده اسحاق علیه‌السلام، یکی دیگر از اماکن زیارتی و بسیار قابل احترام برای مردم استان گیلان است که در ارتفاع بیش از یک هزار متری از سطح دریا در منطقه‌ای جنگلی با چشم‌اندازی وصف‌ناشدنی بر بالای قله سیاه‌کوه در ۲۵ کیلومتری جنوب شفت واقع‌شده است، موقعیت طبیعی بقعه امامزاده اسحاق علیه‌السلام باعث شده این بقعه یکی از برجسته‌ترین مناطق گردشگری مذهبی در گیلان محسوب شود.

این بقعه متبرکه که در نزدیکی بقعه متبرکه امام زاده ابراهیم شفت نیز قرار دارد، بر بلندای تپه‌ای قرار دارد که گویی خدا خواسته این بنده خویش را در آغوش گرفته و برای خود نگه دارد و زائران این خانه نیز در دل خدا جای خواهند گرفت و این امر زیارت را دلچسب‌تر و شیرین‌تر می‌کند، مطابق شجره نامه موجود، بقعه امامزاده اسحاق مدفن امامزاده اسحاق برادر امام رضا (ع) و خواهرش خیرالنسا(فاطمه خانم) خواهر حضرت معصومه (س) از فرزندان امام موسی کاظم (ع) است.

از غار تاریخی لاس پشت تا پناهی که طبیعت برای میرزا کوچک جنگل ساخت - 16

درخت کانگلوباسکم

از دیگر جاذبه‌های منطقه امام‌زاده اسحاق علیه‌السلام علاوه بر طبیعت جنگلی کوهستانی می‌توان به درخت هزارساله کانگلوباسکم در چهار کیلومتری این روستا و در مسیر دسترسی به آن اشاره کرد.

از غار تاریخی لاس پشت تا پناهی که طبیعت برای میرزا کوچک جنگل ساخت - 19

سد خاکی سقالکسار

روستای سقالکسار در ۱۵ کیلومتری شهر شفت و بین راه جیرده شفت تا آقا سید شریف قرار دارد، در اطراف مزار آقا سید شریف در نزدیکی شهرستان شفت دریاچه‌های متعددی وجود دارد که دارای طبیعت بسیار زیبایی است اما یکی از زیباترین و شگفت‌انگیزترین این دریاچه‌ها سد خاکی سقالکسار است که در نزدیک چماچاه و روستای سقالکسار واقع‌شده و در تمامی فصول مسافران را به سمت خود جذب می‌کند.

این سد طبیعی و خاکی چنان محوطه زیبایی در روستای سقالکسار شفت ایجاد کرده که محال است کسی یکبار برای گذران اوقات فراغت و تعطیلات خود به این مکان زیبا و دریاچه اسرارآمیز سفر نکرده باشد، این دریاچه که توسط جنگلی زیبا با درختان همیشه سرسبز احاطه شده‌اند منطقه‌ای رؤیایی برای مسافران پدید آورده‌اند که دل کندن از آن را بسیار دشوار می‌کند، اما وجود چنین بوستان‌های بهشتی که رود و جنگل و کوهستان را توأمان دارند در استان بهشتی گیلان چیزی دور از ذهن و بعید نیست چرا که گیلان، بهشت ایران مملو از این مناطق زیباست البته اگر دست مصنوعی بشر بگذارد این مناطق بکر و طبیعی باقی بمانند و زمین‌خواری صورت نگیرد و جنگل‌‌ها، جنگل بمانند نه بنگاهی برای خرید و فروش ویلاسازان!

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار تفریحی

از غار تاریخی لاس پشت تا پناهی که طبیعت برای میرزا کوچک جنگل ساخت - 24

غار تاریخی لاس پشت

شهرستان زیبا و بهاری شفت روستایی‌ترین شهرستان استان گیلان است، شهرستانی که دورتادورش را روستاها فراگرفته‌ است، جنگل و کوه ازیک‌طرف و شالیزارهای برنج و باغات چای از دیگر سوی بر زیبایی و سرسبزی این شهرستان افزوده‌اند.

جاذبه‌های دیدنی بسیاری در هر استان وجود دارد و یکی از جذاب‌ترین و هیجان‌انگیزترین جاذبه‌ها غارهای تاریخی هستند که حقیقتا برای داخل شدن به آن‌ها باید شجاع بود چرا که گاها این غارها می‌توانند بسیار ترسناک نیز باشند!

یکی از جاذبه‌های شهرستان شفت غار تاریخی لاس پشت لپوندان است، غار لاس پشت که یکی از بکرترین غارهای این منطقه است در لپوندان شفت واقع بوده که متأسفانه هنوز کاملا شناخته شده نیست اما از این حیث خوشبختانه دست نخورده و بکر باقی مانده است، لاس در گویش محلی به معنای سنگ و صخره و لاس‌پشت به معنای زیر صخره است.

از غار تاریخی لاس پشت تا پناهی که طبیعت برای میرزا کوچک جنگل ساخت - 29

شفت، سرزمین آبشارها

در نزدیکی غار تاریخی لاس پشت، آبشار بسیار زیبایی وجود دارد که آن را با همین نام می‌شناسند و از حیث زیبایی به جرأت می‌توان گفت شاید از کم‌نظیرترین آبشارهای ایران باشد.

آبشارهای منطقه شفت شامل دود وزن در روستای خرمکش، لاس پشت در روستای لپوندان، دیواکل در روستای علیسرا، وزنه بن در روستای سفید مزگی، دیوان‌دره در روستای طالقان و توسعه در روستای سیاهمزگی اشاره کرد.

از غار تاریخی لاس پشت تا پناهی که طبیعت برای میرزا کوچک جنگل ساخت - 33

استخرهای طبیعی همچون لیشاوندان، ملاسرا، کوزه گران، چماچاه، خورطوم، نصیر محله، گیج سر در روستای مژدهه و نور ماس در روستای کلاچ خندان، پارک جنگلی چوبر، مناطق ییلاقی امامزاده ابراهیم و امامزاده اسحاق، منطقه چناررودخان، آب‌بند گیلده، کانال هوایی روستاهای بداب و خرفکل و مدخل خروجی آب فومنات واقع در روستای چوبر از دیگر جاذبه‌های گردشگری شهرستان شفت محسوب می‌شوند.

از غار تاریخی لاس پشت تا پناهی که طبیعت برای میرزا کوچک جنگل ساخت - 35

استخر طبیعی چماچا

این استخر طبیعی بنابر آن‌چه گفته شد از مناطق بسیار زیبای گردشگر پذیر شهرستان شفت است که همه ساله گردشگران و مردم بومی زیادی در ایام نوروز به آن‌جا سفر می‌کنند، این استخر طبیعی در روستای چماچا از توابع شهرستان شفت واقع شده، چماچا از روستاهای بسیار قدیمی این شهرستان است که از نظر تاریخی نقش بسیار مهم دارد و برای مردم این دیار بسیار خاطره‌انگیز است چرا که اهمیت جغرافیایی آن موجب شد تا در نهضت جنگل یکی از پایگاه‌های جنگلیان باشد.

از غار تاریخی لاس پشت تا پناهی که طبیعت برای میرزا کوچک جنگل ساخت - 38

تالاب آب‌بندان گیلده

این تالاب در محدوده روستای گیلده پایین شفت قرار دارد، فاصله آب‌بندان تا شهر رشت و فومن کمتر از ۱۵ کیلومتر است، هدف از وجود این آب‌بندان محلی برای ذخیره آب برای شالیزارهای روستای گیلده پایین است، شالیزارها، استخرهای پرورش ماهی و تعداد کمی خانه روستایی در حواشی تالاب قرار دارد،

سطح آب‌بندان بخش شرق در فصل بهار پوشیده از تنوعی از گیاهان آبزی بن در آب، شناور و غوطه است، به‌ویژه نیلوفر آبی (نیلوفر سفید) که با تراکم زیاد و گل‌های زیبایش جلوه خاصی به این آب‌بندان می‌بخشد. تنوعی از گیاهان آبزی شامل نیلوفر سفید، تی، لویی، جگن، علف هفت‌بند و علف در آب‌بندان بخش شرقی و علف در بخش جنوبی آب‌بندان غربی ازجمله گونه‌های گیاهی این آب‌بندان هستند.

از جانوران مهره‌دار این تالاب می‌توان به مار آبی، لاسرتای شکم سبز و لاک‌پشت برکه‌ای اروپایی را می‌توان اشاره نمود همچنین دوزیستانی مانند قورباغه معمولی، قورباغه درختی و از مهم‌ترین پستانداران این تالاب می‌توان به شغال، گربه جنگلی، راسو، خارپشت اروپایی و خفاش لب کوتاه اشاره کرد.

وجود شالیزارهای برنج، باغات چای و روستاهای شکل‌گرفته در دامان طبیعت به شهرستان شفت چهره بدیعی بخشیده است که ازجمله این روستا می‌توان به گیلده، سیاهمزگی، شالما، سفید مزگی، بیالوا، چماچاه، کاظم‌آباد، صیقلان، درودخان، چناررودخان، طالقان، چوبر، ویسرود و میرسرا اشاره کرد.

آثار ثبت‌شده در فهرست ملی در شهرستان شفت شامل بقعه نهزم، پل لیشاوندان و مسجد کمسار است

همچنین ازجمله جاذبه‌های تاریخی شهرستان شفت می‌توان به پل تاریخی لیشاوندان، مجموعه باستانی کمسار و خانه قدیمی فرضعلی خرم اشاره کرد.

در شفت روز دوشنبه، در چوبر روز یک‌شنبه، و در نصیر محله روز چهارشنبه‌، بازارهای هفتگی جذابی دایر است که با فروش محصولات محلی و صنایع دستی منحصر به این مرز و بوم در شناساندن تاریخ کهن این منطقه و آئین و رسوم زیبای شمال نقش به سزایی در انتقال فرهنگ و هنر گیلانی به مردم دارند.

عمده صنایع‌دستی شهرستان شفت شامل شال‌بافی، سفالگری، گلیم‌بافی و قالی‌بافی، حصیربافی، ابریشم‌بافی و مهم‌ترین سوغات این منطقه برنج، چای، پنیر سیاهمزگی، گلاب و انواع نان‌ها و شیرینی‌های محلی است.

انتهای پیام/۸۴۰۰۷/ن

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | واکنش رئیس بسیج زنان به ممنوعیت بستی خوردن دختران!

خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
در چند سال اخیر شاهد نوسانات زیاد و پر حجم در بازار ارز بودیم که در سطح و کیفیت زندگی و معیشت اقشار جامعه با منبع درآمدی مختلف، اثر گذاشته بود و تورم هایی را در اقتصاد جامعه به وجود آورد به طوریکه کالا‌ها و اجناس مهم به رشد قیمتی بالای صد درصد و یا دویست درصد رسیده‌اند. قیمت ارز در افزایش و یا کاهش کالاهای وارداتی طبیعتا باید اثر گذار باشد و همانطور که در بازار اقتصادی می‌بینیم، این تاثیرگذاری در قیمت کالاهایی که با دلار و ارز وارد می‌شوند رابطه مستقیمی را برقرار کرده است. به طور کلی می‌توان گفت نوسانات قیمت ارز به دلایل مختلف در یک اقتصاد بحران زده و ناپایدار رخ می‌دهد و عدم ثبات در اقتصاد امروزی که به وضوح مشاهده می‌شود.

فیلم | تصاویری فوق‌العاده زیبا از طبیعت ایران که هرگز آن را ندیده‌اید!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟

ده شگرد استفاده از مایکروویو

تابناکتابناک1 روز قبل
مایکروویو از وسایل مهم تکنولوژی امروزی است که در سال ۱۹۴۷ میلادی روانه بازار شد، اما تا اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی زیاد مورد توجه قرار نگرفت، اما امروزه در گوشه اکثر آشپزخانه‌های خانگی و اداری یکی از این دستگاه‌های کارآمد وجود دارد. با اینکه سال‌ها است که از این دستگاه شگفت انگیز استفاده می‌شود، اما به دلیل تفاوت بنیادینی که این دستگاه با سایر روش‌های پخت دارد از تمام توانایی‌های بالقوه آن استفاده نمی‌شود. در این ویدیو به ده شگرد خاص مایکروویو می‌پردازیم تا بتوانید از تمام توانایی‌های این دستگاه بهترین استفاده را ببرید.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در چند سال اخیر شاهد نوسانات زیاد و پر حجم در بازار ارز بودیم که در سطح و کیفیت زندگی و معیشت اقشار جامعه با منبع درآمدی مختلف، اثر گذاشته بود و تورم هایی را در اقتصاد جامعه به وجود آورد به طوریکه کالا‌ها و اجناس مهم به رشد قیمتی بالای صد درصد و یا دویست درصد رسیده‌اند. قیمت ارز در افزایش و یا کاهش کالاهای وارداتی طبیعتا باید اثر گذار باشد و همانطور که در بازار اقتصادی می‌بینیم، این تاثیرگذاری در قیمت کالاهایی که با دلار و ارز وارد می‌شوند رابطه مستقیمی را برقرار کرده است. به طور کلی می‌توان گفت نوسانات قیمت ارز به دلایل مختلف در یک اقتصاد بحران زده و ناپایدار رخ می‌دهد و عدم ثبات در اقتصاد امروزی که به وضوح مشاهده می‌شود.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
حسین شهبازی گفت: پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوا نشاندهنده افزایش موقتی غلظت آلاینده‌ها طی برخی ساعات صبح امروز (۳۱ تیر) به دلیل کاهش میزان ناپایداری جوی و ازدیاد تردد خودروها است. او با بیان اینکه با تغییر شرایط جوی تا بعد ازظهر برای برخی ساعات افزایش میزان ابرناکی و وزش باد شدید به بزرگی بالاتر از ۸ متر بر ثانیه انتظار می‌رود، ادامه داد: از این رو در برخی ساعات احتمال خیزش گرد و خاک و افزایش موقتی غلظت ذرات معلق وجود دارد. شهبازی افزود: با توجه به افزایش موقتی غلظت آلاینده‌ها به ویژه ذرات معلق در بعضی ساعات امروز (۳۱ تیر) وضعیت کیفیت هوای برخی مناطق شهر تهران در آستانه شرایط نامطلوب به‌ویژه برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد. او با اشاره به اینکه به‌تدریج با کاهش میزان ناپایداری جوی در ساعات پایانی امروز و تداوم آن تا فردا (۱ مرداد)، در برخی ساعات صبح شرایط برای افزایش موقتی آلاینده‌ها فراهم می‌شود، گفت: همراه با افزایش میزان ناپایداری جوی تا بعد ازظهر برای برخی ساعات افزایش ابر و وزش باد انتظار می‌رود. شهبازی در پایان با بیان اینکه کیفیت هوای ۲۴ ساعت گذشته تهران منتهی به ۸ صبح امروز با میانگین ۷۴ در شرایط سالم قرار داشت، اظهار کرد: کیفیت هوای هم اکنون نیز با میانگین ۶۸ همچنان در شرایط سالم است.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟

نظرها

اخبار بیشتر