1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
نیوزیلند و حواشی حادثه تروریستی

نیوزیلند و حواشی حادثه تروریستی

خبرگزاری ایرنا |
تهران - ایرنا - از زمان وقوع حمله تروریستی نیوزیلند در روز جمعه هفته گذشته تبعات آن دامن این کشور را فرا گرفته، بطوریکه آمار فروش اسلحه در نیوزیلند به خاطر ترس از تکرار وقوع چنین حملاتی افزایش یافته است و واکنشهای جهانی به این حاثه همچنان ادامه دارد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا این حادثه تروریستی با خشم و انزجار جهانی روبرو شد، علاوه براینکه کشورهای اسلامی همنوا و یکصدا این اقدام را جنایت اقدام علیه بشریت دانستند، سازمان ملل نیز این اقدام ضد انسانی را محکوم کرده است.

پلیس نیوزیلند اعلام کرد که شمار قربانیان حمله تروریستی روز جمعه علیه نمازگزاران مسلمان در این کشور به ۵۰ نفر افزایش یافته است.

مهاجم مسلح روز جمعه با حمله به دو مسجد در شهر «کرایست چرچ» نیوزیلند مردم و نمازگزاران را به گلوله بست و صحنه این حادثه تروریستی را به صورت زنده در صفحه فیسبوک خود منتشر کرد.

متهم اصلی این پرونده یک مرد ۲۸ ساله اهل استرالیا با تبار انگلیسی است که پیش‌تر بارها در صفحات مجازی خود از حضور مهاجران مسلمان در سرزمین‌های اروپایی ابراز خشم کرده بود.

'برتون هریسون تارانت' پس از بازداشت توسط نیروهای پلیس روز شنبه در نخستین جلسه دادگاهش تفهیم اتهام شد.

مهاجم این حمله سوابق فعالیت‌های جرایم و نژادپرستانه دیگری نیز علیه مهاجران خارجی در نیوزیلند داشته است.

نیوزیلند هرالد به نقل از جیسیندا آردرن که حادثه تروریستی روز جمعه کشورش را در صدر اخبار بین المللی قرار داده است، عصر روز شنبه با حضور در یک مسجد در ولینگتون پایتخت این کشور ضمن دلجویی از مسلمانان این کشور، گزارش داد که دولت وی مدت هاست که در پی بازنگری قانون خرید و فروش آزادانه سلاح دراین کشور است اما این حادثه سبب شد که همواره با مخالفانی روبه رو بود.

وی افزود: دولت امروز در مورد این تغییرات احتمالی دراین قانون جلسه ویژه خواهد داشت. به گفته وی گزارش‌ها نشان می‌دهد که میزان خرید و فروش اسلحه در این کشور پس از جمعه سیاه افزایش یافته است.

آردرن تاکید کرد: متهم حادثه تروریستی روز جمعه علیه مسلمانان ب اتهامات مختلفی مواجه است اما وی در مورد اینکه آیا این مهاجم با اتهام تروریستی روبه رو خواهد شد یا نه، اظهار نظری نکرد.

نخست وزیر نیوزیلند گفت که طبق آخرین گزارش‌های ارائه شده توسط پلیس مهاجم دیگری دراین پرونده وجود ندارد، اگرچه مظنونان دیگری دستگیر شده اما هنوز مشخص نیست آنها با این حمله ارتباط داشته باشند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

به گفته وی ۳۰ نفر از حقوقدانان و تعدادی از متخصصان دفتر وی را برای ایجاد اصلاحات مورد نیاز در قانون خرید و فروش اسلحه یاری می‌کنند و به محض آماده شدن این لایحه به پارلمان این کشور ارائه خواهد شد.

نخست وزیر نیوزیلند به نمایندگان رسانه‌های این کشور گفت که دولت با خانواده قربانیان این حادثه تروریستی همدردی خواهد کرد و کمک‌های مالی به این افراد ارائه می‌شود.

آردرن پس از وقوع این حادثه تروریستی با خنواده قربانیان حادثه در صفحه فیس بوک خود ابراز همدردی کرده بود.

نیویورک تایمز نیز گزارش داد: شبکه اجتماعی فیس بوک نیز روز یکشنبه اعلام کرد که ۱٫۵ میلیون ویدئوی حمله تروریستی که در سراسر جهان پست گذاشته شده بود را از صفحات مختلف این شبکه حذف کرده که ۱٫۲ میلیون ویدئو آن برای آپلود شدن قفل شده است.

طبق آخرین گزارش مسئولان نیوزیلند، تاکنون ۳۴ مجروح این حادثه به علت جراحات گسترده در بیمارستان‌های مختلف کرایسچرچ بستری شده و تحت مداوا قرار گرفته‌اند که شرایط ۱۲ نفر از آنها بحرانی اعلام شده است.

یکی از این مجروحان کودک ۴ ساله‌ای است که به علت وخیم بودن شرایطش به بیمارستانی در آکلند منتقل شده است.

پلیس نیوزیلند تاکنون اطلاعات کمی را در مورد قربانیان این حادثه منتشر کرده است. این حادثه تروریستی با واکنش گسترده‌ای در افکار عمومی این کشور نیز روبه رو شده است.

هزاران نفر روز گذشته (شنبه) در ملبورن استرالیا تظاهرات کردند تا در پی حملات تروریستی نیوزیلند، از مسلمانان اعلام حمایت کنند. همچنین تعدادی از بناهای یادبود در ملبورن به رنگ پرچم نیوزیلند درآمد.

راهپیمایان به نشانه ادای احترام به قربانیان حملات تروریستی نیوزیلند، دعا خواندند و با جامعه مسلمانان ابراز همبستگی کردند.

تعداد زیادی مساجد نیوزیلند پس از حادثه تاکنون شاهد حضور گروههای مختلف مردم نیوزیلند و ارائه دسته گل بر روی درهای مساجد، با خانواده قربانیان این حادثه ابراز همدردی کردند.

اکثر این افراد که ازاین واقعه تروریستی علیه مسلمانان نیوزیلند عصبانی و ناراحت هستند، بر روی دسته گل‌های خود نوشته بودند: این نیوزیلند نیست.

آساق**۱۵۹۹**۱۶۶۳**

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با سیاسی، نیوزیلند، حادثه تروریستی و تروریست مسلح از تلگرام

➖پس از حادثه تروریستی نیوزیلند؛ افراطیون به نمازگزاران مسجدی در لندن حمله کردند

▫️کمتر از ۲۴ ساعت پس از حادثه تروریستی در نیوزیلند، افرادی با سر دادن شعارهای اسلام‌هراسانه در محوطه بیرونی مسجدی در لندن پایتخت انگلیس، با سلاح سرد به مسلمانان حمله ور شدند. / ایرنا


کمتر از ۲۴ ساعت پس از حادثه تروریستی نیوزیلند؛

افراطیون به نمازگزاران مسجدی در لندن حمله کردند

کمتر از ۲۴ ساعت پس از حادثه تروریستی در نیوزیلند، افرادی با سر دادن شعارهای اسلام‌هراسانه در محوطه بیرونی مسجدی در لندن پایتخت انگلیس، با سلاح سرد به مسلمانان حمله ور شدند. / ایرنا


🔻پس از حادثه تروریستی نیوزیلند؛ افراطیون به نمازگزاران یک مسجد در لندن حمله کردند

🔹کمتر از ۲۴ ساعت پس از حادثه تروریستی در نیوزیلند، افرادی با سر دادن شعارهای اسلام‌هراسانه در محوطه بیرونی مسجدی در لندن پایتخت انگلیس، با سلاح سرد به مسلمانان حمله‌ور شدند/ ایرنا

#بین‌الملل


نظرها

در ادامه بخوانید

وقتی «بی بی سی» حاج قاسم سلیمانی را تحسین می‌کند

مهرمهر1 روز قبل
شبکه بی بی سی مستندی با نام «فرمانده در سایه» ساخته و منتشر کرده است که در آن مصاحبه‌شوندگان به تحسین حاج قاسم سلیمانی پرداخته و او را فرمانده دل‌ها می‌نامند.

ویدئو؛ جشن نوروز در کردستان عراق

یورونیوزیورونیوز13 ساعت قبل
نوروز و آغاز سال جدید به سنت هرساله در کردستان عراق جشن گرفته شد. هزاران نفر که بسیاری از آنها لباس سنتی کردها را به تن و مشعلی در دست داشتند، روز چهارشنبه پایکوبان رهسپار قلۀ کوه آکرا در شمال عراق شدند. میلیون‌ها کرد در سراسر جهان از جمله در ایران، عراق، ترکیه و سوریه هرساله ۲۱ مارس، اولین روز بهار را جشن می‌گیرند. برآوردها حاکی از آن است که دست‌کم ۳۰ میلیون کرد در سراسر خاورمیانه زندگی می‌کنند.

فیلمی از لحظه غرق شدن قایق در رودخانه دجله عراق

مهرمهر8 ساعت قبل

«دجله» ۵۵ مسافر یک کشتی تفریحی را بلعید

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
سرنشینان این قایق برای گذراندن تعطیلات عازم جزیره‌ای تفریحی در وسط دجله و نزدیک موصل بودند که دچار این سانحه شدند. به گزارش فارس از رویترز به نقل از منابع پزشکی عراق گزارش داد که در این حادثه، حدود ۶۰ نفر غرق شدند. منابع امنیتی عراق تاکید کردند که از این میان، حدود ۳۰ نفر از مسافران کشتی مفقود شدند. معاون استاندار نینوی گفت که حدود ۲۰ نفر از مسافران این کشتی نجات پیدا کردند. خبرنگار شبکه الجزیره گزارش داد که ظرفیت این کشتی ۵۰ نفر است، اما حدود ۲۰۰ نفر سوار آن شدند.

فیلم/ لحظه واژگونی مرگبار قایق در رود دجله عراق

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز10 ساعت قبل
انتخابانتخاب15 ساعت قبل
یحیى دبوق در الاخبار نوشت: حضور عربستان، امارات، مصر و ارد نقشی اساسی در «معامله قرن» ایفا می‌کنند، از جمله، مهیا کردن زمینه‌ای برای اسرائیل تا بتواند مساحت بیشتری از زمین‌های فلسطین اشغالی را به خود اختصاص دهد، حتی اگر بهای آن، گذشتن قاهره و ریاض از اراضی خود، برای جلب رضایت اسرائیل و چشم پوشی از فلسطین، با ثروت عربی باشد! به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: روز گذشته کتاب جدید روزنامه نگار برجسته آمریکایی، ویکی وارد با عنوان «کوشنر و شرکای او، طمع و فساد» منتشر شد، که دربردارنده تفاصیلی در مورد نقش کوشنر، مشاور و داماد ترامپ و ایوانکا، در کاخ سفید و سیاست خارجی آمریکا بود. علاوه بر این، در کتاب مذکور تفصیل هایی در مورد معامله قرن و اهداف آن در حل مساله فلسطین، طبق منفعت کامل اسرائیل و با حمایت مالی دولتهای عربی آمده است که در مقدمه آنها عربستان و امارات قرار دارند. براساس آنچه در این کتاب آمده، معامله قرن که توسط کوشنر طراحی شده، شامل امتیازدهی‌های اردن، در مورد بخشی از اراضی آن برای دولت فلسطین می‌شود، تا در مقابل، بخشهایی از خاک عربستان به اردن واگذار شده و اسرائیل بتواند مساحت گسترده‌تری از اراضی نوار غزه را تحت حاکمیت خود درآورد. کوشنر در جریان حضورش در امارات، در گفتگو با اسکای نیوز عربی افشا کرد که پیش بینی می‌کند نقشه صلح در منطقه پس از برگزاری انتخابات اسرائیل رونمایی شود؛ نقشه‌ای که در دو عرصه اقتصاد و سیاست می‌تواند علاوه بر تاثیر گذاری بر اسرائیل و فلسطین، بر تمام منطقه، بویژه اردن، مصر و لبنان، اثرگذار باشد.

اخبار بیشتر