نیوزیلند و حواشی حادثه تروریستی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
نیوزیلند و حواشی حادثه تروریستی

نیوزیلند و حواشی حادثه تروریستی

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران - ایرنا - از زمان وقوع حمله تروریستی نیوزیلند در روز جمعه هفته گذشته تبعات آن دامن این کشور را فرا گرفته، بطوریکه آمار فروش اسلحه در نیوزیلند به خاطر ترس از تکرار وقوع چنین حملاتی افزایش یافته است و واکنشهای جهانی به این حاثه همچنان ادامه دارد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا این حادثه تروریستی با خشم و انزجار جهانی روبرو شد، علاوه براینکه کشورهای اسلامی همنوا و یکصدا این اقدام را جنایت اقدام علیه بشریت دانستند، سازمان ملل نیز این اقدام ضد انسانی را محکوم کرده است.

پلیس نیوزیلند اعلام کرد که شمار قربانیان حمله تروریستی روز جمعه علیه نمازگزاران مسلمان در این کشور به ۵۰ نفر افزایش یافته است.

مهاجم مسلح روز جمعه با حمله به دو مسجد در شهر «کرایست چرچ» نیوزیلند مردم و نمازگزاران را به گلوله بست و صحنه این حادثه تروریستی را به صورت زنده در صفحه فیسبوک خود منتشر کرد.

متهم اصلی این پرونده یک مرد ۲۸ ساله اهل استرالیا با تبار انگلیسی است که پیش‌تر بارها در صفحات مجازی خود از حضور مهاجران مسلمان در سرزمین‌های اروپایی ابراز خشم کرده بود.

'برتون هریسون تارانت' پس از بازداشت توسط نیروهای پلیس روز شنبه در نخستین جلسه دادگاهش تفهیم اتهام شد.

مهاجم این حمله سوابق فعالیت‌های جرایم و نژادپرستانه دیگری نیز علیه مهاجران خارجی در نیوزیلند داشته است.

نیوزیلند هرالد به نقل از جیسیندا آردرن که حادثه تروریستی روز جمعه کشورش را در صدر اخبار بین المللی قرار داده است، عصر روز شنبه با حضور در یک مسجد در ولینگتون پایتخت این کشور ضمن دلجویی از مسلمانان این کشور، گزارش داد که دولت وی مدت هاست که در پی بازنگری قانون خرید و فروش آزادانه سلاح دراین کشور است اما این حادثه سبب شد که همواره با مخالفانی روبه رو بود.

وی افزود: دولت امروز در مورد این تغییرات احتمالی دراین قانون جلسه ویژه خواهد داشت. به گفته وی گزارش‌ها نشان می‌دهد که میزان خرید و فروش اسلحه در این کشور پس از جمعه سیاه افزایش یافته است.

آردرن تاکید کرد: متهم حادثه تروریستی روز جمعه علیه مسلمانان ب اتهامات مختلفی مواجه است اما وی در مورد اینکه آیا این مهاجم با اتهام تروریستی روبه رو خواهد شد یا نه، اظهار نظری نکرد.

نخست وزیر نیوزیلند گفت که طبق آخرین گزارش‌های ارائه شده توسط پلیس مهاجم دیگری دراین پرونده وجود ندارد، اگرچه مظنونان دیگری دستگیر شده اما هنوز مشخص نیست آنها با این حمله ارتباط داشته باشند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

به گفته وی ۳۰ نفر از حقوقدانان و تعدادی از متخصصان دفتر وی را برای ایجاد اصلاحات مورد نیاز در قانون خرید و فروش اسلحه یاری می‌کنند و به محض آماده شدن این لایحه به پارلمان این کشور ارائه خواهد شد.

نخست وزیر نیوزیلند به نمایندگان رسانه‌های این کشور گفت که دولت با خانواده قربانیان این حادثه تروریستی همدردی خواهد کرد و کمک‌های مالی به این افراد ارائه می‌شود.

آردرن پس از وقوع این حادثه تروریستی با خنواده قربانیان حادثه در صفحه فیس بوک خود ابراز همدردی کرده بود.

نیویورک تایمز نیز گزارش داد: شبکه اجتماعی فیس بوک نیز روز یکشنبه اعلام کرد که ۱٫۵ میلیون ویدئوی حمله تروریستی که در سراسر جهان پست گذاشته شده بود را از صفحات مختلف این شبکه حذف کرده که ۱٫۲ میلیون ویدئو آن برای آپلود شدن قفل شده است.

طبق آخرین گزارش مسئولان نیوزیلند، تاکنون ۳۴ مجروح این حادثه به علت جراحات گسترده در بیمارستان‌های مختلف کرایسچرچ بستری شده و تحت مداوا قرار گرفته‌اند که شرایط ۱۲ نفر از آنها بحرانی اعلام شده است.

یکی از این مجروحان کودک ۴ ساله‌ای است که به علت وخیم بودن شرایطش به بیمارستانی در آکلند منتقل شده است.

پلیس نیوزیلند تاکنون اطلاعات کمی را در مورد قربانیان این حادثه منتشر کرده است. این حادثه تروریستی با واکنش گسترده‌ای در افکار عمومی این کشور نیز روبه رو شده است.

هزاران نفر روز گذشته (شنبه) در ملبورن استرالیا تظاهرات کردند تا در پی حملات تروریستی نیوزیلند، از مسلمانان اعلام حمایت کنند. همچنین تعدادی از بناهای یادبود در ملبورن به رنگ پرچم نیوزیلند درآمد.

راهپیمایان به نشانه ادای احترام به قربانیان حملات تروریستی نیوزیلند، دعا خواندند و با جامعه مسلمانان ابراز همبستگی کردند.

تعداد زیادی مساجد نیوزیلند پس از حادثه تاکنون شاهد حضور گروههای مختلف مردم نیوزیلند و ارائه دسته گل بر روی درهای مساجد، با خانواده قربانیان این حادثه ابراز همدردی کردند.

اکثر این افراد که ازاین واقعه تروریستی علیه مسلمانان نیوزیلند عصبانی و ناراحت هستند، بر روی دسته گل‌های خود نوشته بودند: این نیوزیلند نیست.

آساق**۱۵۹۹**۱۶۶۳**

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با سیاسی، نیوزیلند، حادثه تروریستی و تروریست مسلح از تلگرام

کمتر از ۲۴ ساعت پس از حادثه تروریستی نیوزیلند؛

افراطیون به نمازگزاران مسجدی در لندن حمله کردند

کمتر از ۲۴ ساعت پس از حادثه تروریستی در نیوزیلند، افرادی با سر دادن شعارهای اسلام‌هراسانه در محوطه بیرونی مسجدی در لندن پایتخت انگلیس، با سلاح سرد به مسلمانان حمله ور شدند. / ایرنا


🔻پس از حادثه تروریستی نیوزیلند؛ افراطیون به نمازگزاران یک مسجد در لندن حمله کردند

🔹کمتر از ۲۴ ساعت پس از حادثه تروریستی در نیوزیلند، افرادی با سر دادن شعارهای اسلام‌هراسانه در محوطه بیرونی مسجدی در لندن پایتخت انگلیس، با سلاح سرد به مسلمانان حمله‌ور شدند/ ایرنا

#بین‌الملل


➖پس از حادثه تروریستی نیوزیلند؛ افراطیون به نمازگزاران مسجدی در لندن حمله کردند

▫️کمتر از ۲۴ ساعت پس از حادثه تروریستی در نیوزیلند، افرادی با سر دادن شعارهای اسلام‌هراسانه در محوطه بیرونی مسجدی در لندن پایتخت انگلیس، با سلاح سرد به مسلمانان حمله ور شدند. / ایرنا


در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴22 ساعت قبل
«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سه شنبه شب در سخنانی در پارلمان اروپا در استراسبورگ به لزوم فعال شدن اینستکس و نجات توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران و ۱+۵ پرداخت. وی گفت: نه تنها کشورهای بیشتری از اعضا اتحادیه اروپا افزون بر انگلیس، فرانسه و آلمان بلکه حتی کشورهای غیر عضو این نهاد نیز خواهان پیوستن به ساز و کار تبادلات مالی با ایران «اینستکس» هستند. به نوشته تارنمای رسمی اتحادیه اروپا؛ موگرینی افزود: هفت کشور عضو اتحادیه اروپا (افزون بر بریتانیا، فرانسه و آلمان) اعلان کردند که خواستار پیوستن به این سازوکار هستند وکشورهای عضو دیگری نیز در نشست روز دوشنبه شورای روابط خارجی اعلان کردند که امکان پیوستن به اینستکس را بررسی می‌کنند. ما حتی با کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا نیز در باره امکان پیوستن آنان به این سازوکار مذاکراتی کرده‌ایم. ما (اتحادیه اروپا) در پایان ماه ژوئن نشست دیگری از کمیسیون مشترک را برگزار کردیم که نهاد ناظر بر اجرای توافق هسته‌ای به ریاست ماست.

کلیپی از شلیک موشک فاتح ۱۱۰

مهرمهر20 ساعت قبل
در تیرماه ۱۳۹۷ یک گروهک تروریستی از دموکرات‌های کردستان عراق به پاسگاه مرزی ایران در مریوان حمله کردند که منجر به شهادت ۱۰ مرزبان شد که چندی بعد سپاه پاسداران پاسخی دندان شکن به آنها داد.
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
سناتور رند پال با وجودی که با سیاست‌های دولت ترامپ در اعمال فشار حداکثری عیله ایران مخالف است، اما دوستی صمیمی با ترامپ دارد و گهگاه با او گلف بازی می‌کند. نشریه پولیتیکو دیروز – چهارشنبه- با انتشار خبری، گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال شکل‌گیری گفتکوهایی غیررسمی بین ایران و آمریکا را تقویت کرد. به گزارش عصرایران، بر اساس گزارش پولیتیکو سناتوری خوش‌نام از حزب جمهوریخواه که سابقه دوستی و نزدیکی با ترامپ دارد، در آخر هفته گذشته میهمان ترامپ در بازی «گلف» بوده و در آنجا از ترامپ خواسته تا برای کاهش تنش بین واشنگتن و تهران با «محمد جواد ظریف» تماس بگیرد و ترامپ با این پشنهاد او موافقت کرده است. طبق گفته چند مقام ارشد آمریکایی به پولیتیکو، ترامپ در واکنش به پیشنهاد «رند پال» سناتور جمهوریخواه، به او گفته با وجودی که چندان امیدی برای موثر بودن گفتگوی او با ظریف ندارد، اما مخالف تلاش او در این جهت هم نیست. " رند پال «۵۶ ساله، پزشک وسناتور جمهوریخواه آمریکایی از ایالت» کنتاکی" آمریکاست و از سال ۲۰۱۱ به سنای آمریکا راه یافته است.

بین سطور کاهش تعهدات هسته‌ای

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR، نماهنگ «بین سطور کاهش تعهدات هسته‌ای» را منتشر کردبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR، نماهنگ «بین سطور کاهش تعهدات هسته‌ای» را منتشر کرد.
فراروفرارو22 ساعت قبل
ایجاد تغییراتی در نسخه ترجمه شده رمان «یازده دقیقه» اثر «پائولو کوئلیو» نویسنده معروف برزیلی در کشور ترکیه با اعنتراضات فراوانی رو به رو شده است. به گزارش ایسنا به نقل از گادرین، پس از آن که خوانندگان ترکیه‌ای متوجه شدند یکی از ارجاعات موجود در نسخه ترجمه ترکی رمان «یازده دقیقه» نوشته «پائولو کوئلیو» تغییر داده شده، ناشر ترکیه‌ای این اثر در حال جمع آوری نسخه‌های آن است. در بخشی از ترجمه ترکی این رمان واژه «کردستان» حذف و به جای آن از واژه «خاورمیانه» استفاده شده است. ترجمه ترکی این رمان از سال ۲۰۰۴ تاکنون ۳۸ بار در ترکیه تجدید چاپ شده است. «پائولو کوئلیو» نویسنده مطرح برزیلی است که رمان‌های او بین مردم عامه در کشور‌های مختلف دنیا طرفداران زیادی دارد.
الفالف21 ساعت قبل
جواد افشار کارگردان سریال گاندو نیز درباره تحریم مالی صداوسیما گفت: اگر قرار است کسی تحریم شود ما هستیم نه افرادی که هیچ نقشی نداشتند. در سریال گاندو، مایکل هاشمیان به عنوان یک روزنامه نگار ایرانی- آمریکایی سوژه اصلی داستان است. بر اساس نظرسنجی‌های صدا و سیما، سریال گاندو در زمان پخس پربیننده‌ترین سریال تلویزیون بوده است. در بخشی از این جوابیه آمده بود: جناب آقای واعظی؛ سریال «گاندو» توهم و تخیل نیست. سریال «گاندو» صدای در گلو مانده مردم ایران است.

نظرها

اخبار بیشتر