1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
افزایش کارایی بذرهای گیاهی با فناوری کوتینگ

افزایش کارایی بذرهای گیاهی با فناوری کوتینگ

خبرگزاری ایسنا |
محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی موفق شدند کارایی انواع بذور گیاهان دارویی، زینتی، زراعی و سبزیجات را با استفاده از تکنیک‌های کوتینگ افزایش دهند.

به گزارش ایسنا، بذر یکی از نهاده‌های بسیار مهمی است که نقش برجسته و تعیین‌کننده‌ای در افزایش محصول در واحد سطح را به عهده دارد و درصورت رعایت اصول ناظر بر تولید بذر می‌تواند افزایش محصول را تا میزان ۱۰۰ درصد تضمین کند.

یک شرکت دانش‌بنیان داخلی موفق شد نام ایران را وارد لیست کشورهای دارای فناوری کوتینگ بذر کند. این تکنیک تنها در اختیار ۴ کشور بود که ایران نیز توانست به این فناوری مدرن دست یابد.

حامد زمانی، مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان اظهار کرد: تولیدکنندگان بذر سبزیجات یا گیاهان دارویی بذرشان را به ما می‌دهند و ما آن را پلت و یا روکش می‌کنیم و به آنها برمی‌گردانیم. ریزدانه‌هایی چون گیاهان زینتی، کدو، خیار و غیره را کوتینگ می‌کنیم. یعنی با استفاده از تکنیک کوتینگ، قطر بذر را که حدود ۰/۲ میلی‌متر است، به دو میلی متر افزایش می‌دهیم. این افزایش قطر و وزن کمک می‌کند بذر به راحتی توسط دستگاه‌های کارنده در مزرعه یا سینی‌های نشاء کاشته شود.

وی افزود: کوتینگ، حجم بذر را ۵۰ درصد افزایش می‌دهد. کاربرد دیگر این روش آن است که می‌توان عناصر غذایی میکرو و ماکرو، هورمون‌های رشد و مواد محافظت‌کننده و تقویت‌کننده رشد در برابر استرس‌های محیطی را به بذرها اضافه کرد تا بذرها به هنگام جوانه‌زنی در خاک در مقابل میکروارگانیسم‌های مضر و شرایط میکروبی و عوامل خسارت‌زای خاکزی محافظت شوند.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

این فعال دانش‌بنیانی در ادامه تصریح کرد: بسیاری از بذرها ریز هستند و یا شکل هندسی نامنظمی دارند. به همین دلیل کاشت آنها توسط دستگاه‌های کارنده امکان‌پذیر نیست. در مورد گیاهان دارویی که بعضی از بذرها ریز هستند، کشاورزان با روش‌های سنتی اقدام به کاشت می‌کنند که این روش هزینه کاشت، تنک کردن و کارگری بیشتری را می‌طلبد.

به گفته مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان، کوتینگ بذور پیشرفت بزرگی در آماده‌سازی و مناسب‌سازی بذر برای موقعیت‌های مختلف محسوب می‌شود. کوتینگ بذر در جوانه‌زنی و رشد نهال‌های بذری نیز موثر است.

وی همچنین عنوان کرد: مهم‌ترین نقش کوتینگ در جوانه‌زنی متورم شدن پوشش بذر در زمان آبگیری و اندوخته بالای آب درون آن است. پوشش اطراف بذر با جذب آب باعث تضمین جوانه‌زنی بذر می‌شود.

زمانی درباره تعداد شاغلان در این شرکت دانش‌بنیان، گفت: در حال حاضر دو نفر در شرکت ما مشغول به فعالیت هستند و از معاونت علمی تقاضا داریم برای توسعه این فناوری به شرکت ما کمک کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: سال آینده بر اساس مذاکراتی که با کشور آذربایجان داریم، محصول تولیدی خود را به این کشور صادر خواهیم کرد. این کار ارزآوری قابل توجهی برای کشور خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

کنایه «امین حیایی» به «پرویز پرستویی» درباره تحریم صدا و سیما

مهرمهر1 روز قبل
ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، طهمورث ساجدی، زبانشناس و استاد زبان و ادبیات فرانسه، شب گذشته بدون سابقه قبلی ابتلا به بیماری خاصی درگذشت. وی متولد ۱۳۳۰ در انزلی بود و در دانشگاه پل والری شهر «مون پلیه» فرانسه در رشته زبان و ادبیات فرانسه تحصیل و دکترای خود را در رشته ادبیات تطبیقی در سال ۱۳۶۶ به پایان برد. از آثار ساجدی می‌توان به کتاب از ادبیات تطبیقی تا نقد ادبی، ادبیات تطبیقی، ایران شناسی و خاور شناسی، تاریخ ایرانشناسی در فرانسه تحلیلی از دستاوردهای پژوهشی تا سالهای اخیر و … اشاره کرد. ساجدی از اوایل دهه ۸۰ در گروه زبان و ادبیات فرانسه دانشگاه تهران مشغول تدریس بود و با ایرانشناسان و نیز انجمن ادبیات تطبیقی ایران همکاری داشت. فراهنگ**۹۲۱۱**۱۷۵۱**۹۱۹۸انتهای پیام /*
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: نظر به اینکه مقرر است ساعت رسمی کشور از ساعت ۲۴ امشب یکم فروردین ماه ۱۳۹۸ یک ساعت به جلو کشیده شود لازم است مسافران پروازهای داخلی و خارجی ضمن تنظیم ساعت خود با ساعت رسمی کشور برنامه‌های خود را براساس زمان درج شده در بلیت‌های هواپیماها انجام داده و در فرودگاه‌ها حضور یافته واز پروازها جانمانند. بعضا مشاهده شده که مسافران به دلیل غفلت از زمان انجام پروازها یکساعت دیرتر به فرودگاه مراجعه کرده و از پروازها جا مانده‌اند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
فردا و در سالروز رحلت حضرت زینب (س) سینماهای سراسر کشور تعطیل است. به گزارش فارس، طبق اعلام شورای صنفی نمایش، فردا (جمعه ۲ فروردین) به مناسبت رحلت حضرت زینب کبری (س) سینماهای سراسر کشور تا عصر تعطیل است. سالن‌‌های سینما از ساعت ۱۷ بازگشایی می‌شوند و فعالیت خود را از سر می‌گیرند.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، پایگاه اطاع رسانی مقام معظم رهبری شرایط صحت اعتکاف را بدین شرح اعلام کرد: سوال ۱: شرایط صحت اعتکاف عبارت است از:۱- عقل۲- نیت۳- روزه۴- توقف حداقل سه روز در مسجد۵- اعتکاف در یکی از مساجد چهارگانه باشد، هرچند اعتکاف در غیر از مساجد چهارگانه* (اعم از جامع و غیر آن) به قصد رجاء مطلوبیت (به امید این‌که مطلوب خداوند باشد) مانعی ندارد. ۶- بنابر احتیاط واجب اعتکاف زن بدون اذن شوهر صحیح نیست، همچنین اعتکاف فرزند بدون اذن پدر و مادر اگر موجب اذیت آنان شود صحیح نیست، هر چند بنابر احتیاط مستحب، به طور مطلق اذن والدین معتبر است. * مسجد الحرام، مسجد النبی (صلی الله علیه وآله وسلم)، مسجد کوفه و مسجد بصرهاعتکاف در حیاط مسجدسوال ۲: اعتکاف در حیاط مسجد چه حکمی دارد؟ جواب: اگر حیاط جز مسجد نباشد، اعتکاف صحیح نیست. اعتکاف در پشت بام مسجدسوال ۳: آیا پشت بام مسجد تابع مسجد است یا بستگی به وقف کننده دارد؟ جواب: پشت بام مسجد در حکم مسجد است مگر این‌که احراز شود که هنگام وقف مسجد، پشت بام از وقف خارج شده است. پخش موسیقی در مسجدسوال ۸: پخش موسیقی در مسجد چه حکمی دارد؟ جواب: واضح است که مسجد جایگاه شرعی خاصی دارد، لذا اگر پخش موسیقی در آن منافی با حرمت مسجد باشد، حرام است، حتی اگر موسیقی غیر لهوی باشد.

اخبار بیشتر