«آلان» روایتی از سایه سیاه جنگ بر زندگی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ

«آلان» روایتی از سایه سیاه جنگ بر زندگی

ایسناخبرگزاری ایسنا |
این روزها در بسته "فیلم‌های کوتاه روز" فیلم «آلان» به کارگردانی و نویسندگی مصطفی گندمکار همراه با چهار فیلم کوتاه دیگر در گروه هنر و تجربه در حال اکران است.

کارگردان این اثر درباره نحوه ساخت و موضوع این فیلم به ایسنا گفت: «آلان» یک فیلم کوتاه کردی است که سال ۹۵ آن را ساختم. این فیلم حدود ۴۰ حضور بین‌المللی در جشنواره‌های جهانی داشته که مهم‌ترین آن حضور در سی و نهمین دوره جشنواره «کلرمون- فراند» فرانسه بود که یکی از مهم‌ترین رویدادهای بین‌المللی فیلم کوتاه جهان است. همچنین حدود ۱۰ جایزه هم از این جشنواره‌ها در بخش‌های مختلف دریافت کرده است.

او ادامه داد: در جنگ سال ۲۰۱۷ در عراق و سوریه، بسیاری از خانواده‌های سوری و عراقی آواره شدند، این فیلم زندگی پیش از آوارگی یکی از این خانواده‌ها را به تصویر می‌کشد.

گندمکار تصریح کرد: در این فیلم سعی کردم به این نکته بپردازم که خیلی از این خانواده‌ها قبل از آوارگی، خانه و زندگی داشتند و مانند تمام مردم دنیا با هدف و آرزویی زندگی می‌کردند، اما جنگ تمام برنامه و امیدهای آن‌ها را بهم ریخت. این در حالیست که نگاه‌های جهانی بر این افراد به گونه‌ایست که از ابتدا آورده بودند و وضعشان به همین صورت بوده است. برای من نشان دادن زندگی خیلی مهم‌تر از جنگ بود.

او افزود: همیشه گفته می‌شود جنگ بد است، من سعی کردم در این فیلم به این سوال که چرا جنگ بد است؟ پاسخ دهم. جنگ زندگی را نابود می‌کند. من تلاش کردم در آلان زندگی، شادی و روابط انسانی را نمایش دهم.

این کارگردان با بیان اینکه ««آلان» در باز خوردهای مختلف در جشنواره‌های گوناگون توانسته بود از نظر اجرا روی منتقدین تأثیر بگذارد» ادامه داد: فیلم یک اجرای رئالیستی و مستندگونه دارد، برای اینکه بتواند فاصله مخاطب را با موضوع کم کند.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

او بیان کرد: بخش عمده بازیگران فیلم، نابازیگر هستند که آن‌ها از استان آذربایجان غربی و روستاهای شهر اشنویه پیدا کردم. جنس کار هم برای اینکه فضا و داستان باورپذیر شود این انتخاب را طلب می‌کرد.

گندمکار در ادامه گفت: همچنین تلاش کردم که جغرافیا را در این فیلم محدود کنم، در واقع مخاطب نمی‌داند کردهایی که زندگیشان روایت می‌شود، کردهایی عراق هستند یا سوریه و یا ایران. مسئله من تفکیک مرزی نبود بلکه قومیتی بود که بیشترین خسارت را در جریانات تروریستی اخیر خاورمیانه دیدند.

به گفته او آن‌ها شرایط تولیدی در عراق و سوریه نداشتند، در نتیجه در آخرین روستای مرزی شهر اشنویه به نام صادق آباد فیلم را ساختند.

این کارگردان در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره اکران این فیلم گفت: سیاست ما بر این بود که بعد از حضور آلان در بسیاری از جشنواره‌های دنیا، آن را در گروه هنر و تجربه اکران کنیم و در حال حاضر در کنار چهار فیلم کوتاه دیگر در هنر و تجربه اکران می‌شود.

او در پایان افزود: الان تلاش و دغدغه ما بر این است که بتوانیم با تبلیغات در فضای مجازی و رسانه خبری، این اکران را به گوش دوستداران فیلم کوتاه در تهران و شهرستان برسانیم.

در ادامه می‌توانید تیزر این فیلم را مشاهده کنید:

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با فیلم الان، فیلم کوتاه و مصطفی گندمکار از تلگرام

#خبر_از_زنان

و امروز از زنان چه خبر:

🔺رییس مجلس در دیدار با اعضای فراکسیون زنان به آنها پیشنهاد داد در صورت تعلل دولت در ارائه لایحه مبارزه با خشونت علیه زنان، این بحث را در قالب طرح پیگیری کنند. /فارس

🔺با حکم پیروز حناچی؛ مهناز استقامتی چوکامی بعنوان شهردار منطقه ۸ تهران منصوب شد.

🔺همچنین طی توضیحاتى حناچی درباره امکان عضویت زنان در کمپین سه‌شنبه‌های بدون خودرو با توجه به شبهات شرعی گفت قرار است دوچرخه‌های مورد استفاده زنان با طراحی مختلف ارائه شود تا دیگر مشکل شرعی وجود نداشته باشد. / امتداد

🔺مدیرکل دفتر امور سهام عدالت از واریز ۵۰۰ میلیارد تومان سود سهام عدالت برای دوره مالی ۱۳۹۶ از امروز سه‌شنبه میان ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از مشمولان کارگران فصلی و ساختمانی، دختران مجرد و زنان کارگر سرپرست خانوار خبر داد. /فارس

🔺مدیر عامل سازمان انتقال خون هم بانوان را پیشگامان عرصه سلامت معرفى کرد واز جامعه بانوان دعوت کرد با هدف سهم ۵۰ درصدی از اهدای خون، مشارکت بیشتری درحفظ سلامت جامعه داشته باشند. /فارس

🔺فیلم کوتاه مرضیه وفامهر از جشنواره جهانی فیلم Queen Palm آمریکا جایزه گرفت.

🔺روزنامه 'دیلی میل' گزارش داد که نظامیان ویژه انگلیسی، در یکی از مخفیگاه‌های گروه تروریستی داعش در شرق سوریه، ۵۰ سر بریده از زنان ایزدی را کشف کردند. / ایرنا

با زنان امروز همراه باشید.

‏Telegram: @zanan_emrooz

‏Instagram: zananemrooz

‏www. zananemrooz. com


‍‍ ‍‍ #خبر_از_زنان

🔺معصومه ابتکار، معاون امور زنان ریاست جمهوری ایران خواستار ممانعت از ازدواج دختران زیر ۱۳ سال شد و گفت، این ازدواج‌ها اجباری و به دلایل اقتصادی، قومی و از روی عدم آگاهی است. ابتکار تأکید کرد: «یک دختر زیر ۱۳ سال که هیچ حقوق اجتماعی نداشته و کودک محسوب می‌شود چرا باید وارد یک مسئولیت سنگین به نام ازدواج شود؟ آیا او آگاهی کافی برای انتخاب دارد؟ اینکه بگوییم سرپرست او برای او تصمیم بگیرد به معنای خدشه‌دار کردن حقوق انسانی نیست؟ آیا در قرن بیست و یکم می‌توانیم اینگونه احکام اسلامی را ببینیم؟.» او افزود، ازدواج زیر ۱۳ سال آسیب زیادی دارد و آمار طلاق این ازدواج‌ها زیاد است. /ایسنا

🔺مرتضی پدریان گفت: برای بحث در مورد کودک همسری بهتر است تعریف ازدواج را بدانیم که به طور کلی ازدواج یک قرارداد به منظور التذاذ جنسی است و «لویی اشتراوس» انسان‌شناس معاصر ازدواج را نوعی مبادله و به نوعی پیوند بین طبیعت و فرهنگ دانسته است و به عبارت دیگر ازدواج نوعی ساماندهی و قاعده مند کردن التذاذهای جنسی است تا جامعه به حالت هرج ومرج‌های جنسی ورود نکند. / ایمنا

🔺شورای رسیدگی به اجراهای صحنه‌ای موسیقی درباره تخلفات اجرای گروه حمید عسگری تصمیم گیری و فعالیت این گروه بدلیل همخوانى یک زن به حالت تعلیق در آمد. /ایرنا

🔺و بشنوید از حضور چشمگیر زنان در سینمای آلمان و جشنواره برلیناله؛ امسال ۶۹مین دوره جشنواره بین‌المللی برلیناله (از ۷ تا ۱۷ فوریه در برلین) بخشی ویژه را به زنان اختصاص داده است. در این بخش ۲۶ فیلم بلند مستند و سینمایی و ۲۰ فیلم کوتاه از کارهای سینماگران زن عرضه شده است. فیلم‌ها میان سال‌های ۱۹۶۸ تا ۱۹۹۹ در آلمان فدرال یا آلمان دموکراتیک (سابق) توسط فیلمسازان زن تهیه شده‌اند. فیلم‌های فیلمسازان زن، که با زیرنویس انگلیسی عرضه می‌شوند، کیفیتی متفاوت دارند و برخی از آنها از ارزشمندترین فیلم‌های سینمای مدرن آلمان به شمار می‌روند. /دویچه وله

🎥👇🏻و در پایان ببینید ویدیویی از نشست خبرى فیلم «قصر شیرین» ساخته رضا میرکریمی

خبرنگار: فمینیسمی که در فیلم‌های شما هست، از کجا می‌آید؟

‏- میرکریمی: شاید چون همسرم را خیلی دوست دارم

‏- خبرنگار: در دهمین فیلمتان یک مرد درست را نشان بدهید، وقتی که شما مرد را خراب می‌کنید خانواده را خراب میکنید، در اسلام مرد رییس خانواده است.

با زنان امروز همراه باشید.

‏Telegram: @zanan_emrooz

‏Instagram: zananemrooz

‏www. zananemrooz. com


🎥 مراسم اسکار ۲۰۱۹؛ گزارش لحظه به لحظه

🔴 «پوست» به عنوان برنده جایزه اسکار بهترین فیلم کوتاه اعلام شد. گار ناتیو و جیمی ری نیومن برای دریافت جایزه روی صحنه رفتند.

🔴 اسکار بهترین فیلمنامه غیراقتباسی به «کتاب سبز» رسید. براین کوری و پیتر فارلی نویسندگان فیلمنامه «کتاب سبز» بوده‌اند. پیش از آن نیز ماهرشالا علی، نقش‌آفرین در فیلم «کتاب سبز» جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را دریافت کرده بود.

🔴 «بلکککلنزمن» نیز جایزه بهترین فیلم‌نامه اقتباسی را دریافت کرد. این فیلمنامه را کلر واچتل و دیوید رابینویتس و کوین ویلموت و اسپایک لی، بر اساس شرح حال بلک کلنزمن اثر ران استالورث نوشته‌اند. اسپایک لی که این فیلم را کارگردانی کرده به همراه یارانش روی صحنه رفت.

https: //bit. ly/۲IB۷uce

https: //p. dw. com/p/۳E۰mY


🎥 مراسم اسکار ۲۰۱۹؛ گزارش لحظه به لحظه

🔴 اسکار بهترین فیلم کوتاه انیمیشن اعلام شد: دمی شی و بکی نیمن‌کاب با فیلم «بائو» این جایزه را از آن خود کردند.

🔴 جایزه بهترین فیلم کوتاه مستند نیز نصیب «دوره. آخر رأی.» شد. این فیلم را رایکا زهاتبچی و ملیسا برتون با سرمایه‌گذاری شرکت نت‌فلیکس ساخته‌اند.

🔴 اسکار «جلوه‌های ویژه» به «نخستین انسان» رسید. مسئولیت جلوه‌های ویژه در این فیلم را پل لمبرت، یان هانتر، تریستن مایلز و جی‌. دی. شوالم بر عهده داشتند.

https: //bit. ly/۲EaTTDe

https: //p. dw. com/p/۳E۰mY


🔶 حضور کمرنگ سینمای ایران در برلیناله ۲۰۱۹

یک هفته از آغاز به کار جشنواره بین‌المللی فیلم برلین (برلیناله) می‌گذرد و تنها چهار روز به پایان این جشنواره باقی مانده است. سینمای ایران امسال حضور کمرنگی در برلیناله دارد.

ایران با دو فیلم بلند، یکی داستانی (فیلم نشت) و دیگری مستند (دلبند)، و دو فیلم کوتاه (فیلم‌های مگ‌رالن و تتو) در بخش‌های جانبی حضور دارد. این حضور کمتر شباهتی به سال‌های درخشان ایران در برلیناله دارد.

📌 متن کامل خبر را بخوانید:

t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳DHWv&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


در ادامه بخوانید

بین سطور کاهش تعهدات هسته‌ای

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR، نماهنگ «بین سطور کاهش تعهدات هسته‌ای» را منتشر کردبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR، نماهنگ «بین سطور کاهش تعهدات هسته‌ای» را منتشر کرد.

آینده بهتر در الکامپ ۹۸

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
آینده بهتر؛ این شعار بزرگترین رویداد فناورانه کشور در حوزه فناوری اطلاعات با عنوان الکامپ که خدمات متنوع برای مخاطبان به ارمغان آورده استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ آینده بهتر، این شعار بزرگترین رویداد فناورانه کشور در حوزه فناوری اطلاعات با عنوان الکامپ که خدمات متنوع برای مخاطبان به ارمغان آورده است. بیش از ۵۰۰ کسب و کار نوپا در این رویداد حاضر شده‌اند تا درست در دست هم توسعه اشتغال و خدمات را عرضه کنند؛ این نمایشگاه تا ۳۱ تیرماه میزبان علاقه‌مندان است.
الفالف22 ساعت قبل
جواد افشار کارگردان سریال گاندو نیز درباره تحریم مالی صداوسیما گفت: اگر قرار است کسی تحریم شود ما هستیم نه افرادی که هیچ نقشی نداشتند. در سریال گاندو، مایکل هاشمیان به عنوان یک روزنامه نگار ایرانی- آمریکایی سوژه اصلی داستان است. بر اساس نظرسنجی‌های صدا و سیما، سریال گاندو در زمان پخس پربیننده‌ترین سریال تلویزیون بوده است. در بخشی از این جوابیه آمده بود: جناب آقای واعظی؛ سریال «گاندو» توهم و تخیل نیست. سریال «گاندو» صدای در گلو مانده مردم ایران است.

بی‌فایده بودن خط و نشان کشیدن طرف‌های غربی برجام برای ایران + فیلم

رکنارکنا22 ساعت قبل
مسیر کاهش تعهدات برجامی ایران غیرقابل بازگشت است. تنها راه باقی مانده برای اتحادیه اروپا به منظور جلوگیری از نابودی توافق هسته‌ای عملی کردن تعهداتی است که تا به حال انجام نداده‌اند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

ساختمان‌های عجیبی که هوش از سرتان می‌برد+ تصاویر

4+
الفالف1 روز قبل

کلیپی از شلیک موشک فاتح ۱۱۰

مهرمهر21 ساعت قبل
در تیرماه ۱۳۹۷ یک گروهک تروریستی از دموکرات‌های کردستان عراق به پاسگاه مرزی ایران در مریوان حمله کردند که منجر به شهادت ۱۰ مرزبان شد که چندی بعد سپاه پاسداران پاسخی دندان شکن به آنها داد.

نظرها

اخبار بیشتر