1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
فرزندان‌مان را در دنیای ترقه و فشفشه رها نکنیم

فرزندان‌مان را در دنیای ترقه و فشفشه رها نکنیم

خبرگزاری ایسنا |
معاون پرورشی و تربیت‌بدنی آموزش و پرورش شهرستان طارم گفت: والدین باید نظارت کافی را بر فرزندان خود در راستای پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال داشته باشند.

عبادالله عبادی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه حفظ آیین‌ها و رسم و رسوم گذشتگان کار بسیار نیک و پسندیده‌ای است، ادامه داد: یکی از این آیین‌های خوب، چهارشنبه‌ سوری است که در گذشته موجب ایجاد شور و شعف در بین مردم می‌شد ولی متاسفانه چند سالی است که این رسم خوب به چهارشنبه‌سوزی و شب وحشت خانواده‌ها تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه دانش‌آموزان یکی از قشرهای در معرض تهدید حوادث چهارشنبه آخر سال هستند، بیان کرد: در راستای فرهنگ‌سازی برای مصون ماندن دانش‌آموزان، آموزش و پرورش شهرستان با انجام برنامه‌های گوناگون نظیر برگزاری کارگاه‌های آموزش خودمراقبتی، مهارت نه گفتن، پیدا کردن دوستان سالم، آشناسازی آنان با انواع رفتارهای پرخطر، کنترل و مدیریت عواطف و هیجانات نسبت به کاهش خطرات چهارشنبه‌سوری اقدام می‌کند.

این مسئول اظهار کرد: با ارائه آموزش و مهارت‌های لازم، همچنین آشناسازی دانش‌آموزان با خطرات انواع رفتارهای پرخطر، از جمله چهارشنبه‌سوری می‌توان از حوادث ناگوار آتی که برخی مواقع تبعات آن خانمان‌سوز است، پیشگیری کرد.

این مسئول خاطرنشان کرد: مدیران، مشاوران و مربیان مدارس با برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای دانش‌آموزان و اولیا، امضای کمپین‌های برگزاری چهارشنبه‌سوری ایمن، برگزاری مسابقه نقاشی و روزنامه‌دیواری بین دانش‌آموزان، پخش کلیپ، انیمیشن و فیلم‌های خطرآفرین در چهارشنبه‌سوری در مدارس شهرستان اقدام می‌کنند.

عبادی با تاکید بر ضرورت نظارت خانواده‌ها بر فرزندان در روزهای پایانی سال، تصریح کرد: خانواده‌ها نقش موثری در پیشگیری از آسیب‌های و حوادث تلخ این روز داشته باشند.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری | حوادث واقعی و تکان دهنده در ایران

وی یادآور شد: هرگونه بی‌توجهی به نکات ایمنی و سهل‌انگاری در برپایی مراسم چهارشنبه‌سوری می‌تواند زیان‌های جانی و مالی سنگین و غیرقابل جبرانی را در پی داشته باشد.

معاون پرورشی و تربیت‌بدنی آموزش و پرورش شهرستان طارم با تاکید بر اینکه ممکن است موضوع ایمنی و پیشگیری از حوادث مربوط به چهارشنبه‌سوری، در بدو امر برای گروه سنی نوجوانان زیاد جالب نباشد؛ چرا که آن‌ها مجبورند مقداری محدودیت در ترقه‌بازی، فشفشه‌بازی و آتش‌بازی خود متحمل شوند ولی می‌توان با نشان دادن این موضوع که این امر با زندگی آن‌ها مرتبط است، آموزش در این زمینه را برای آن‌ها جالب‌تر کرد، گفت: حادثه برای هر کسی اتفاق می‌افتد، در برخی حوادث افرادی کشته شده یا به شدت آسیب می‌بینند اما از بروز اغلب حوادث از جمله حوادث چهارشنبه‌سوری می‌توان جلوگیری کرد.

این مسئول با تاکید بر اینکه والدین در تهیه وسایل آتش‌بازی بی‌خطر، فرزندان‌شان را همراهی کنند، یادآور شد: کودکان به هیچ عنوان شخصا نباید از مواد آتش‌بازی و محترقه استفاده کنند.

عبادی تاکید کرد: بسیاری از والدین بدون آگاه‌سازی و آموزش مناسب فرزندان‌شان با توسل به زور و اجبار، آن‌ها را از کاری منع یا به کاری ترغیب کنند ولی این شیوه به‌طور عمده با شکست همراه است.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با چهارشنبه سوری از تلگرام

🎥آموزش همگانی در حوزه پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری توسط کلانتری ۱۱۰ شهدای تهران بزرگ


#نه_به_چهارشنبه_سوزی

⚠️ در چهارشنبه سوری مواظب ایمنی خود باشید

«چهارشنبه آخر سال تون بی خطر»


گردش مالی چندصد میلیاردی چهارشنبه سوری

♨️کمتر کسی متوجه گردش مالی عجیبی است که مراسم سوزاننده «چهارشنبه سوری» ایجاد می‌کند. صحبت از گردش مالی رقمی حدود ۳۶۳ میلیارد تومان است، عددی که معادل حقوق ۳۲۶ هزار کارگر، ساخت ۱۹۲۶ کلاس درس و ۴۵۴ تخت بیمارستانی است!

نگاهی به آمار و قیمت‌های جزئی مواد محترقه👇

اقتصادنیوز👇


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سیلی که خانه قهرمان المپیک را زیر آب برد

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل

ویدیو/ آق‌قلای سیل‌زده در سومین روز سال ٩٨

انتخابانتخاب19 ساعت قبل

فیلم | علت غیبت استاندار گلستان در امدادرسانی سیل؛ سفر یک ماهه به خارج از کشور!

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در گفتگویی تلویزیونی اعلام کرد که استاندار گلستان از یک ماه قبل برای رسیدگی به مسایل خانوادگی در خارج از کشور حضور دارد و به همین دلیل در هنگام بروز سیل در این استان نتوانسته شخصا در محل حضور داشته باشد. صحبت‌های او را بشنوید.

ویدیو/ استاندار گمشده گلستان کجاست؟

انتخابانتخاب20 ساعت قبل

سردار آزمون برای کمک رسانی به روستای سیل زده آق قلای گلستان رفت + فیلم لحظه امداد رسانی او

رکنارکنا1 روز قبل

ویدیو/ اولین تصاویر از گریم بازیگران «هیولا» و ویدیوی تبریک سال نو: سال ۹۸ بیشتر به هم رحم کنیم!

انتخابانتخاب16 ساعت قبل

اخبار بیشتر