1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
جریانی که اعتقادی به عدالت نداشت امروز عدالتخواهی را به دلخواه خودش تقسیم‌بندی می‌کند

جریانی که اعتقادی به عدالت نداشت امروز عدالتخواهی را به دلخواه خودش تقسیم‌بندی می‌کند

خبرگزاری فارس |
دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی با بیان اینکه جریانی در کشور نگاهی ناامیدانه نسبت به آینده دارد اظهار داشت: همان جریانی که قبلا اعتقادی به عدالت نداشت، اکنون به تقسیم بندی دلخواه خود از عدالتخواهی می پردازد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، محمدحسین صبوری دبیر اتحادیه جنبش‌ عدالت‌خواه دانشجویی در میزگرد «نسبت جنبش دانشجویی با بیانیه گام دوم انقلاب» که با حضور دبیران اتحادیه‌های بزرگ دانشجویی در خبرگزاری فارس، برگزار شد، گفت: ‌ این بیانیه متنی است که به مناسبت گذشت ۴ دهه از یک نظام سیاسی توسط حاکم جامعه خطاب به مردم و به طور خاص جوانان منتشر شده است. این بیانیه ۲ بعد دارد یکی ناظر به این ۴۰ سالگی که گذشته است، یعنی اینکه ما در ۴۰ سال گذشته چه کارنامه‌ای داشتیم و بعد دوم آن ناظر به آینده است، یعنی سال‌هایی که در پیش رو داریم که می‌شود گام دوم مسیر.

وی ادامه داد: طبیعتا برای آغاز گام دوم نیاز است که به گام اول هم نگاهی داشته باشیم و آسیب‌های گام اول را اصلاح کنیم، به نقاط قوت گام اول تاکید داشته باشیم و در مسائلی که دارای ابهام است و تفاسیر متفاوتی از آن می‌شود مانند استقلال، آزادی، عزت و حتی عدالت به یک جمع‌بندی برسیم تا وقتی این واژه‌ها برده می‌شود بدانیم مفهوم آنها چیست.

صبوری تصریح کرد: این بیانیه را می‌شود با توجه به فضایی که در جامعه وجود دارد تحلیل کرد، فضایی که ما الان می‌بینیم این است که یک جریان نگاهی ناامیدانه نسبت به آینده دارد و می‌گوید ما در این ۴۰ سال نقاط ضعف‌هایی را داشتیم پس مسیر اصلاح این وضعیت و رسیدن به اهداف بسته است و امیدی به اصلاح امور نیست و دیگر امیدی به مبارزه آزادی‌خواهی و فعالیت نیست.

وی خاطرنشان کرد: در مقابل جریان دیگری وجود دارد که می‌گوید ما در این ۴۰ سال هیچ ضعفی نداشتیم و خیلی نیاز به اصلاح نداریم، در عمل نتیجه‌ای هم که در نهایت گرفته می‌شود همان نتیجه‌ای است که جریان اول می‌گیرد.

این فعال دانشجویی یادآور شد: احساس ما این است که وقتی تاکیدات و مطالبات مقام معظم رهبری به عنوان یک متن منسجم و پشت سر هم و سلسله‌واری درمی‌آید، مانیفست جمهوری اسلامی می‌شود. یعنی متنی محوری که ما هم آسیب‌شناسی گذشته داشته باشیم و هم برای آینده برنامه‌ریزی کنیم.

دبیر اتحادیه جنبش‌ عدالت‌خواه دانشجویی در ادامه گفت: معیار عدالت برای جمهوری اسلامی، شاقول مشروعیت نظام است. مقام معظم رهبری هم در بیانیه تاکید کرده‌اند که مشروعیت همه ما بر عدالت خواهی و جمهوری اسلامی اولویت در سیاست گذاری‌ها بحث و عدالت و مبارزه با فساد است.

وی افزود: مقام معظم رهبری در بیانیه وسوسه مال و مقام که در آغاز هر نوع فساد و کج‌روی است را غیرقابل اجتناب دانسته‌اند که در عدالت خواه‌ترین حکومتی هم که ما مثال می‌زنیم که همان حکومت حضرت علی (ع) است در میان مسئولان این وسوسه وجود داشته است.

صبوری ادامه داد: آن چیزی که اینجا محل بحث ما قرار می‌گیرد این است که آیا جمهوری اسلامی در بهمن ۵۷ از یک انقلاب به یک نظام حاکم رسید یا خیر. و قرار است که ما انقلاب را یک اتفاق سیال و دائمی بدانیم و منوط به ظرف زمانی و مکانی نکنیم.

در وبسایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

این فعال دانشجویی اضافه کرد: آن چیزی که میان جریانات مختلف محل بحث است این است که آیا نظام قرار است به عنوان یک حکومت معمولی و مانند بقیه حکومت‌ها باشد یا نه آنچه ما در متن هم می‌بینیم تفسیر نظام انقلابی را از حکومت اسلامی داشته باشیم. دو واژه‌ای که در ادبیات آکادمیک معمول با هم تقابل دارند.

صبوری تصریح کرد: در متن بیانیه بحث نظام انقلابی را داریم که معتقد است نظام انقلاب اسلامی در سال ۵۷ یک نظام سیاسی را سرنگون کرد و حاکم شد تا مسیری که برای انقلاب طراحی کرده را جلو ببرد یعنی انقلاب اسلامی قرار نیست در سال ۵۷ متوقف شود.

دبیر اتحادیه جنبش‌ عدالت‌خواه دانشجویی گفت: ما الان باید ببینیم فعالیت جوانان و دانشجویان برای تحقق عدالت در اولویت هست یا نه؛ و اگر هست اولویت دست چندم است.

وی یاداور شد: در بیانیه گام دوم به صراحت بحث عدالت آمده، در قالب قوانین و سیاست‌گذاری‌های هم مسئله عدالت خواهی، رفع تبعیض و توجه به قشر محروم آمده است. اما چرا اهدافی که داشتیم محقق نشده است و فاصله زیادی با آن اهداف داریم. رهبر انقلاب در متن بیانیه تاکید کرده‌اند که ما در حرف و قانون و.. مشکل نداریم، پس مشکل ما در نظارت و نقشی است که جریان دانشجویی جوان می‌تواند ایفا کند است.

این فعال دانشجویی با اشاره به تفاسیر مختلفی که از برخی واژه‌ها همچون عدالت می‌شود، یادآور شد: ما در مقاطع مختلف یک جاهایی توجیه‌های متفاوتی برای کم کاری‌ها می‌بینیم، مثلا زمانی در یک مقطع شعار مبارزه برای مستضعفین می‌شود شعار کمونیستی. یک روز دیگر عدالت‌خواهی می‌شود ضد مصلحت. یک روز می‌گویند شعار عدالت خوب است ولی اگر در منابع و سخنرانی‌ها از عدالت زیاد حرف بزنیم به معنای تضعیف جایگاه ولایت است. تفاسیری که ما به صراحت در چند سال اخیر توسط خیلی چهره‌های مشهور شنیدیم.

دبیر اتحادیه جنبش‌ عدالت‌خواه دانشجویی تاکید کرد: امروز به صراحت می‌بینیم با توجه به شرایط جامعه نمی‌شود عدالت را نفی کرد. الان گفته می‌شود عدالت خوب است اما عدالت خواهی را تقسیم می‌کنند. عدالت خواهی مصداقی، عدالت خواهی کلی و یک عدالت خواهی هم داریم با عنوان عدالت خواهی مسئله محور و باز هم شاهد وابسته کردن واژه عدالت خواهی هستیم.

وی گفت: همان جریانی که عدالت خواهی را شعار کمونیستی می‌دانست، الان مدافع عدالت خواهی شد اما بازهم می‌بینیم که عدالت خواهی را آنگونه که خودشان تقسیم بندی کرده‌اند، مطرح می‌کنند.

صبوری در خاتمه با اشاره به نگاه ویژه مقام معظم رهبری به جوانان و اهمیت نقش جوانان در گام دوم انقلاب اظهار داشت: بنده معتقدم مقام معظم رهبری در متن بیانیه به صورت مستقیم خطاب و حتی امیدشان را به جوانان قرار داده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | پیام‌ نوروزی عادل فردوسی‌پور، محمود دولت‌آبادی و چند چهره‌ دیگر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل

وقتی «بی بی سی» حاج قاسم سلیمانی را تحسین می‌کند

مهرمهر8 ساعت قبل
شبکه بی بی سی مستندی با نام «فرمانده در سایه» ساخته و منتشر کرده است که در آن مصاحبه‌شوندگان به تحسین حاج قاسم سلیمانی پرداخته و او را فرمانده دل‌ها می‌نامند.

فیلم | کشتی حامل ۲۰۰۰ خودروی گران‌قیمت آتش‌گرفت و غرق شد

خبرآنلاینخبرآنلاین14 ساعت قبل
کشتی باری ایتالیایی که ۲۰۰۰ خودرو از جمله ۳۷ پورشه ۲۹۲ هزار دلاری را از هامبورگ به سمت کازابلانکا حمل می‌کرد، در ۱۵۰ مایلی سواحل غرب فرانسه دچار حریق شد و در آب فرو رفت. خوشبختانه ۲۷ خدمه این کشتی نجات یافته‌اند.
عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل
«دونالد ترامپ» در پیام تبریک نوروزی خود به مردم ایران، بار دیگر حملات لفظی خود را متوجه جمهوری اسلامی ایران کرد و مدعی شد: «متاسفانه، مردم ایران باز هم قادر نیستند به طور کامل شریک شادی‌های این ایام باشند.» به گزارش عصرایران؛ او بدون کوچکترین اشاره به تحریم‌های یکجانبه و نامشروع کاخ سفید علیه کشور ایران که با هدف فروپاشی اقتصاد وسخت‌تر کردن زندگی و معیشت دهها میلیون ایرانی وضع شده است، با آرزوهای بلند مردم ایران برای آبادانی، آزادی و سعادتمندی ایران، اعلام همبستگی کرده است!
الفالف1 روز قبل
«لوان جاگاریان» سفیر دولت فدراسیون روسیه در ایران در گفت و گویی در پاسخ به این سوال که «اخیرا شاهد بودیم که رئیس جمهوری سوریه آقای بشار اسد سفری را که از پیش اعلام نشده بود به تهران داشتند. بعد‌ها طی روز‌های آتی و حتی اخیرا شاهد بودیم که برخی از نشریات کشور‌های عربی گزارش داده‌اند که ظاهرا روسیه از این سفر ناراحت شده بود. آیا چنین چیزی صحت دارد؟» گفت: ما شنیدیم که مثلا یک روزنامه انگلیسی [مستقر در انگلیس] به نام العرب نوشته که گویا آقای لاوروف از سفر غیرمنتظره آقای بشار اسد به تهران ناراحت شده است. وی ادامه داد: به نوبه اول، سفر رئیس جمهوری قانونی جمهوری عربی سوریه به تهران به این دو کشور مربوط است، به ایران و سوریه. آنچه که در برخی رسانه‌های غربی و عربی آمده است، اصلا بی‌اساس است؛ و هدف و منظورشان تلاش برای ایجاد شکاف بین ایران و روسیه و سوریه است، اما اصلا موفق نخواهند بود.
ایرناایرنا19 ساعت قبل
به گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی به مناسبت نوروز که در تارنمای رسمی کاخ سفید منتشر شد، بار دیگر ادعاهای علیه ایران مطرح کرد. خبر تکمیل می‌شود. شبد**۹۴۱۶**۱۰۱۰انتهای پیام /*

اخبار بیشتر