تجمیع اراضی کشاورزی حق آبه دریاچه ارومیه را احیا می‌کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
تجمیع اراضی کشاورزی حق آبه دریاچه ارومیه را احیا می‌کند

تجمیع اراضی کشاورزی حق آبه دریاچه ارومیه را احیا می‌کند

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی گفت: تجمیع اراضی کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه سبب احیا حق آبه دریاچه از منابع آبی سفره‌های زیرزمینی شده و در نهایت به بهبود وضعیت آن کمک می‌کند.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، کیومرث دانشجو در جلسه شورای حفاظت از منابع آب آذربایجان غربی اظهار داشت: یکی از دلایل عمده‌ای که سبب حفر هزاران چاه غیرمجاز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه شد تقسیم شدن اراضی کشاورزی به قطعات کوچک‌تر و توزیع آن در بین افراد زیاد شد.

وی تصریح کرد: خرد بودن قطعات اراضی کشاورزی سبب شد تا هر کشاورزی در زمین خود اقدام به حفر یک چاه جدید آب کند و در کناران ساخت‌وسازهایی نیز انجام شد که همین‌ها هم سبب افزایش مصرف آب از سفره‌های زیرزمینی در این جغرافیا شد.

دانشجو بیان کرد: به آرامی در یکی دو دهه اخیر به واسطه وجود چاه‌های آب و خانه باغ‌ها، استخرهای زیادی نیز در این اماکن ساخته شد و بسیاری از حومه شهرها عملا به شهرک‌های ویلاباغی تغییر ماهیت دادند که در نهایت به افزایش بی رویه مصرف آب منجر می‌شد در حالیکه دریاچه ارومیه نیز از این منابع آبی سهم داشت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی گفت: امروزه تجمیع اراضی کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه می‌تواند سبب احیا حق آبه دریاچه از منابع آبی سفره‌های زیرزمینی شده و در نهایت به بهبود وضعیت آن کمک کند.

وی تصریح کرد: لازمه مدیریت منابع آبی و کنترل و سامان بخشی هزاران چاه غیرمجاز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی در کنار اصلاح الگوی کشت است.

دانشجو گفت: کم آبی یک پدیده‌ فراگیر کشوری است و با مقایسه میزان منابع آب استان در دهه‌های اخیر، کاهش تدریجی منابع استان ما نیز مشخص می‌شود و باید بدانیم آذربایجان غربی با وجود منابع آبی زیاد با بحران کم آبی روبرو است و این بحران در خشکی دریاچه ارومیه نمود پیدا کرده و اگر کنترل و نظارت بر منابع آبی صورت نگیرد، در آینده با چالشی جدی‌تری مواجه می‌شویم.

بر اساس این گزارش در جلسه شورای حفاظت از منابع آب آذربایجان غربی برنامه اقدام مشترک دستگاه‌های اجرایی در خصوص مدیریت منابع آب و برنامه‌های سازگار با شرایط کم‌آبی تصویب شد که بر اساس آن ۲۴ هزار حلقه چاه غیرمجاز استان تعیین تکلیف می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتشار فیلم رصد ناو «باکسر» توسط پهپاد نیروی هوافضای سپاه/ یک دروغ دیگر در کارنامه ترامپ

الفالف3 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۲۹ تیر ۱۳۹۸، ۰۰:۰۶ ۳۹۸۰۴۲۹۰۰۵به گزارش فارس، در پی وعده داده شده برای ارائه تصاویر پهپادهای نیروی هوافضای سپاه از ناو آمریکایی «یو اس اس باکسر» که مدعی سرنگون کردن پهپاد ایران در روز پنج شنبه و در تنگه هرمز شده بود، روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اولین تصاویر مرتبط با این ماجرا را برای اثبات این دروغ امریکایی رسانه‌ای کرد. بنا به این گزارش، با اشراف اطلاعاتی نیروهای مسلح، نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی روز گذشته (پنجشنبه ۲۷/ ۴/ ۹۸) حین اجرای مأموریت‌های جاری، ورود ناوچه امریکایی «یو اس اس باکسر» و ۵ فروند شناور همراه را به طور کامل و از لحظه ورود به تنگه هرمز، به مدت سه ساعت تحت رصد کامل و نظارت دقیق داشته است و در این مدت پایگاههای پهپادی خودی، هیچ گونه اقدام غیرمتعارف و تهدید کننده‌ای از سوی نیروهای تروریستی آمریکا در ناو مذکور را ثبت و مشاهده نکرده‌اند. بر این اساس طرح ادعای سرنگونی پهپاد ایرانی در تنگه هرمز بدون ارائه هیچ سندی بیش از پیش دروغ و بی پایه و اساس بودن اظهارات مقامات آمریکایی در این خصوص را آشکار و اثبات کرد.

(ویدئو) بازداشت مرد شرور؛ حمید مشکی نوچه وحید مرادی

فراروفرارو16 ساعت قبل
حمید مشکی شرور خطرناک تهران که ادعا کرده بود توبه کرده بخاطر شکایت یک دختر دستگیر شد. حمید مشکی گفت: من ۳ سال است که دیگر شرارت نمی‌کنم و هیچ مزاحمتی برای نوامیس مردم نکرده‌ام. در حالیکه حمید مشکی گفته بود قصد ازدواج دارد و همسرش از گذشته او خبر دارد و دیگر برای زنان مزاحمت ایجاد نمی‌کند چندی قبل خانواده دختر جوانی از حمید مشکی شکایت کردند. حمید مشکی از اراذل و اوباش و همدستان وحید مرادی بود که حتی به شلیک‌های پلیس اعتنایی نداشت. بنا بر این گزارش، حمید مشکی برای تحقیقات بیشتر در اختیار ماموران پلیس امنیت تهران قرار گرفته است.

فیلم | اجرای نفس‌گیر و ۱۴+ در عصر جدید

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
درصد زیادی از زمانی که برای انتخاب خانه صرف می‌شود برای بررسی گزینه‌هایی است که اگر در ابتدا اطلاعاتی درباره آنها وجود داشته باشد احتمالا کسی برای بازدید از انها نمی‌رود. با اطلاعات موجود در آدرس بازدیدهای بهتری خواهید داشت زیرا در بررسی اولیه مورد پسند بوده و ارزش بازدید حضوری دارند.

فیلم | تهمت نژادی تاکتیک ویژه ترامپ برای ۲۰۲۰

خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این توهین‌های ترامپ قططعنامه کنگره علی اش را به همراه داشت اما در نظرسنجی داخلی حزب جمهوری خواه۴ درصد محبوبیتش افزایش یافته است!

فیلم | واکنش سید علی خمینی به مردمی که می‌خواهند دستش را ببوسند

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل
درصد زیادی از زمانی که برای انتخاب خانه صرف می‌شود برای بررسی گزینه‌هایی است که اگر در ابتدا اطلاعاتی درباره آنها وجود داشته باشد احتمالا کسی برای بازدید از انها نمی‌رود. با اطلاعات موجود در آدرس بازدیدهای بهتری خواهید داشت زیرا در بررسی اولیه مورد پسند بوده و ارزش بازدید حضوری دارند.

فیلم | سند ویدئویی سپاه برای رد ادعای انهدام پهپاد ایرانی توسط آمریکا

خبرآنلاینخبرآنلاین5 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر