بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سرگرمی
بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است

بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است

فارسخبرگزاری فارس |
گچساران بام نفتی ایران با دیدنی‌های تاریخی و جاذبه‌های گردشگری بسیار زیبا در ایام نوروز میزبان گردشگران زیادی از سراسر کشور است.

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد به دلیل جاذبه‌های دیدنی و تاریخی زیبا هر ساله در ایام نوروز میزبان گردشگران زیادی است که امروز سری به شهرستان گچساران زدیم تا از دیدنی‌های این شهر نفتی برای انتخاب گردشگران و مسافران در ایام نوروز گزارش تهیه کنیم.

بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است - 2

گچساران، شهری است در جنوب غربی استان کهگیلویه و بویراحمد که با طبیعت بکر و فوق‌العاده، دیدنی‌های تاریخی و جاذبه‌های گردشگری ارزشمند، بسیاری از گردشگران و توریست‌های سراسر ایران و جهان را در ایام مختلفی از سال، بویژه روزهای نوروز، میزبان است.

بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است - 4

همچنین این شهر، بزرگ‌ترین میدان نفتی ایران و سومین میدان نفتی جهان شناخته شده است. «دوگنبدان» نام امروزی گچساران (گچساران جدید)، است که تا پیش از سال ۱۳۰۶ هجری شمسی، بدون سکنه بوده، اما با توجه به فعالیت‌های نفتی که در گچساران قدیم (گچ کوراوعلی)، انجام می‌شد، مسئولان وقت در سال‌های ۱۳۲۸ تا ۱۳۳۰، تصمیم به تخریب و تخلیه‌ی شهر گچساران قدیم و انتقال واحدهای کارمندی و کارگری به شهر دوگنبدان امروزی گرفته و همین امر سبب شد تا این شهر با رونق قابل توجهی روبه‌رو شود.

با توجه به کاوش‌های انجام شده در بخش‌های شرقی و غربی دوگنبدان، آثاری از دو گنبد کهن مشاهده و همین امر سبب شد تا این شهر به «دو گنبدان» شهرت یابد.

چهارطاقی خیرآباد

بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است - 8

یکی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی در شهرستان گچساران، بنایی است تاریخی که در فاصله‌ی ۵۰ کیلومتری از این شهرستان قرار گرفته و به نظر می‌رسد که دارای قدمتی متعلق به دوران حکومت ساسانیان است. این بنای کهن که به نام «چهارطاقی خیرآباد» شهرت یافته است، بهره‌مند از معماری اصیل و کاملا ایرانی است که می‌توان آن را نمادی از سیاست، مذهب و نوع حکومت دوران خویش در نظر گرفت.

اثری کهن که در روستای «ده ناصر» استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده و همانند سندی ارزشمند، از تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران زمین است.

روستای مارین

بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است - 12

روستا، یکی از مناطق زیبا با دیدنی‌های طبیعی چشم‌نواز و تماشایی کشور است که در بین بسیاری از گردشگران و عاشقان سفرهای سبز و پاک، محبوب است. اگر علاقه‌مند به طبیعت‌گردی، دوستدار هوای پاک و طرفدار سرسبزی و مناطقی با چشم‌اندازهای منحصربه‌فرد هستید، «روستای مارین»، یکی از این مکان‌های فوق‌العاده‌ با طبیعتی سرسبز و مناظری بی‌نظیر است که در ۳۶ کیلومتری از شمال گچساران قرار دارد.

از ویژگی‌های جالب و مطلوب این روستا، اتصال آن از دو سمت شمال و جنوب غربی به دو کوه «ولی گنج» و «کوه کاردی» است. همچنین قرار گیری آن در میان دره‌ای که اطراف آن را ارتفاعات بلند احاطه کرده است، در کنار تاریخی بودن آن، خود از دلایل زیبایی و محبوبیت روستا در بین طبیعت‌گردان و مسافران است.

پل خیری و محمد خان

بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است - 16

یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی در شهرستان گچساران، سازه‌ای است کهن و تاریخی که باستان‌شناسان قدمت آن را متعلق به دوره‌ی حکومت ساسانیان، تخمین زده‌اند. «پل خیری و محمدخان» نام این اثر ملی است که در مجاورت راه موصلاتی به «دهدشت» و در ۵۰ کیلومتری شمال غرب گچساران قرار گرفته است.

پیشینه‌ی پل خیری و محمدخان، متعلق به دوران ساسانیان است که بیشتر آن در خاک خوزستان قرار دارد.

به نظر می‌رسد که این پل عظیم، اثری است برجای مانده از دوران اسلامی که بر «رودخانه‌ خیرآباد» و احتمالا بعد از تخریب پل در دوران ساسانی، با طولی برابر با ۱۳۰ متر و متشکل از ۷ دهانه که بخش زیادی از آن در بخش غربی رودخانه و در خاک خوزستان قرار دارد، احداث شده است.

منطقه حفاظت شده کوه خامی

بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است - 21

قطعا یکی از زیباترین و محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری طبیعی در گچساران، «منطقه‌ی حفاظت شده‌ی کوه خامین» است که در فاصله‌ی ۳۰ کیلومتری از ضلع شرقی شهرستان «دو گنبدان» در گچساران، قرار دارد. وسعت این منطقه‌ی سرسبز، بالغ بر ۲۵ هزار و ۶۷۱ هکتار است که با پوشش گیاهی و جنگلی مانند بلوط، ارژن، کیکم، گون، زالزالک، کلخنگ و انجیر وحشی، منظره‌ای ناب و تحسین‌برانگیز را برای تماشا و طبیعت‌گردی ایجاد کرده است.

همچنین این منطقه زیستگاه جانوران مختلفی همچون بز، پازن، قوچ، میش، کبک، خرگوش، جغد، شاهین و نیز حیات وحش برخی از گونه‌های جانوری مانند پلنگ، خوک وحشی، سمور وحشی و گرگ است. این ناحیه از استان کهگیلویه و بویراحمد در سال ۱۳۷۸ با هدف حمایت از حیواناتی همچون پلنگ، بز، پازن، قوچ، میش و کبک دری به عنوان منطقه‌ی تحت حفاظت، به فعالیت خود ادامه داده است.

روستای دیل

یکی از روستاهای تاریخی در استان کهگیلویه و بویراحمد، «روستای تاریخی دیل» است که با ارتفاعی بالغ بر ۸۵۰ متر از سطح دریا، دارای آب و هوایی بسیار دوست‌داشتنی و مطبوع در فصل بهار، و معتدل و بارانی در زمستان است. همین امر سبب شده است که این دو فصل، بهترین زمان برای حضور گردشگران و مسافران به این سرزمین درنظر گرفته شود. «گنبدان گبر در چرزو»، «تنگ آسیاب»، «قلعه برج»، «ده بزرگ» و «قلعه‌ی شاه بهمن»، از جمله آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری این روستای زیبا و سرسبز است که گردشگران و توریست‌ها برای مشاهده‌ی آن‌ها به این روستا سفر می‌کنند.

خبری: اخبار سرگرمی و تفریحی

آرامگاه حکیمه خاتون (س)

بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است - 28

یکی از جاذبه‌های محبوب مذهبی در شهرستان گچساران، بارگاهی است مطهر که به «آرامگاه بی بی حکیمه خاتون (س)» شهرت یافته است. این بارگاه ملکوتی، در بین مردم از ارزش و اهمیت والایی برخوردار است و سالانه میزبان جمع زیادی از علاقه‌مندان به خاندان اهل بیت (ع) است. به گونه‌ای که جمع زیادی از سراسر کشور و کشورهای همسایه برای زیارت این مکان مقدس، به گچساران سفر می‌کنند.

آرامگاه بی بی حکیمه خاتون (س)، در دل کوه ساخته شده که این بارگاه مقدس را نسبت به سایر مکان‌ها، متمایز ساخته است.

بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است - 31

به نظر می‌رسد که بی بی حکیمه خاتون (س)، دختر امام موسی کاظم (ع) و خواهر تنی حضرت شاه چراغ (ع) است.

جالب است بدانید که شکل گنبد «آرامگاه بی بی حکیمه خاتون»، به دلیل قرارگیری آن در دل کوه، نوعی خاص و ویژه طراحی و ساخته شده و همین امر، باعث شده است که این مکان مذهبی، در بین دیگر اماکن مذهبی ایران، منحصربه‌فرد جلوه کند.

آبشار گنج بنار

از دیگر زیبایی‌های طبیعی در شهرستان گچساران، «آبشار گنج بنار» است که در ۳۰ کیلومتری از این شهرستان و در دامنه‌ی کوه «خاییز» قرار گرفته است. ارتفاع این آبشار برابر با ۳۰ متر است و آب آن نیز از چشمه‌های متعددی تامین می‌شود. حضور این پدیده‌ی طبیعی باعث شده است که حتی در فصل گرم سال، آب و هوای این منطقه بسیار دلنشین و خنک باشد و جمع زیادی از گردشگران و مسافران از این آبشار زیبا دیدن کنند.

گنبد لیشتر

بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است - 37

یکی از بناهای تاریخی گچساران، در فاصله‌ی ۳۰ کیلومتری از این شهرستان قرار دارد که به «گنبد لیشتر» شهرت یافته است. این اثر کهن که دارای پیشینه‌ای متعلق به قرن هفتم هجری و متعلق به دوران حکومت سلجوقیان است، متشکل از یک گنبد با پلانی به شکل مربع است که با استفاده از فیلپوش‌ها به شکل هندسی هشت‌ ضلعی و سپس به صورت یک گنبد مخروطی شکل، تبدیل می‌شود.

از ویژگی‌های جالب و قابل توجه در معماری این اثر، می‌توان به نوع چینش سنگ‌ها و چگونگی ساخت گنبد اشاره کرد که آن را همانند بنایی ارزشمند در اعصار مختلف، جلوه می‌دهد. امروزه نیز این بنای کهن، مورد توجه گردشگران و توریست‌های مختلف قرار گرفته و یکی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی کشور محسوب می‌شود.

تنگ باشتک

بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است - 41

در ۷ کیلومتری شمال شرقی گچساران، یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی و دیدنی استان کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته است که از آن به «تنگ باشتک» یاد می‌شود. تنگ باشتک دارای عرضی وسیع و بسیار دیدنی است و همچون یک مسیر مارپیچ‌گونه‌ی سنگی، با گذشتن از هر پیچ از آن، می‌توان چشم‌اندازهای تماشایی از صخره‌هایی تنگ را مشاهده کرد.

در قسمت‌های مختلفی از عرض تنگ باشتک، نور خورشید روی سر گردشگران می‌تابد و همین امر زیبایی خارق‌العاده‌ای را ایجاد می‌کند که در بین تماشاگران، بسیار محبوب و دوست‌داشتنی است.

آبشار کیوان لیشتر

در ۲۵ کیلومتری شهرستان گچساران در منطقه‌ی لیشتر از توابع این شهرستان و در نزدیکی روستایی به نام «هفت چشمه»، یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی و بسیار زیبا قرار گرفته است که در بسیاری از ایام سال، پذیرای جمع زیادی از گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی است. «آبشار صخره‌ای کیوان لیشتر» نام این پدیده‌ی زیبای طبیعی است که با شکل پلکانی از ۷ آبشار کوچک تشکیل شده و در محل اتصال دو رودخانه‌ی «دره تنگ درک» و «دره سور»، ایجاد می‌شود. ساختار پلکانی بودن این آبشار تماشایی، استخرها و برکه‌هایی بسیار زیبا را ایجاد کرده است که زیبایی دو چندانی به این منطقه بخشیده است.

دژ سلیمان

بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است - 47

از دیگر جاذبه‌های تاریخی در گچساران، ساختمانی است بسیار کهن که در ۲۰ کیلومتری از جنوب غرب این شهرستان و در ارتفاعات «کوه دژ سلیمان»، قرار گرفته است. «دژ سلیمان»، نام این میراث ایران کهن است که برای بازدید از آن باید مسیری سخت و دشوار را طی کرد.

به نظر می‌رسد که دژ سلیمان، روزگاری مقر «سلیمان‌بن طاهر گناوه‌ای»، یکی از رهبران فرقه‌ی قرامطه بوده است و به همین دلیل به این نام نیز شهرت یافته است.

دژ سلیمان، یکی از سه قلعه‌های مهم و غیرقابل نفوذ اسماعیلیان در بخش جنوبی کشور است که به دلیل همین دسترسی دشوار، در دوران‌ مختلف، بسیار مهم و ارزشمند بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری1 روز قبل
محققان کشور چک دریافتند حشره‌ها به گزش افراد دارای گروه‌های خونی مختلف رویکردی متفاوت دارند و برخی گروه‌های خونی را ترجیح می‌دهند. بیشتر حشره‌ها، خون گروه A را مکیده‌اند که نشان می‌دهند افراد دارای گروه خونی A بیش از دیگران درمعرض حشره‌گزیدگی هستند. بیش از ۳۶ درصد حشره‌ها خون افراد دارای گروه خونی A مکیده‌اند این درحالی است که خون گروه B چندان مورد توجه حشره‌ها نبوده و تنها ۱۵ درصد حشره‌ها از این نوع خون تغذیه کرده‌اند. کارشناسان به افراد دارای گروه خونی A توصیه می‌کنند از قدم زدن در جنگل و مکان‌های سرسبز بدون پوشیدن لباس‌های پوشیده و استفاده از اسپری دفع کننده حشره‌ها خودداری کنند، زیرا به احتمال زیاد دچار حشره گزیدگی می‌شوند. در برخی از کشورهای دنیا، افراد دارای یک نوع خاص از گروه خونی بیشتر هستند به طور مثال درکشور انگلستان بیش از ۴۴ درصد مردم دارای گروه خونی O و حدود ۴۲ درصد نیز دارای گروه خونی A هستند.
پارس نیوزپارس نیوز5 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
حسین شهبازی گفت: پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوا نشاندهنده افزایش موقتی غلظت آلاینده‌ها طی برخی ساعات صبح امروز (۳۱ تیر) به دلیل کاهش میزان ناپایداری جوی و ازدیاد تردد خودروها است. او با بیان اینکه با تغییر شرایط جوی تا بعد ازظهر برای برخی ساعات افزایش میزان ابرناکی و وزش باد شدید به بزرگی بالاتر از ۸ متر بر ثانیه انتظار می‌رود، ادامه داد: از این رو در برخی ساعات احتمال خیزش گرد و خاک و افزایش موقتی غلظت ذرات معلق وجود دارد. شهبازی افزود: با توجه به افزایش موقتی غلظت آلاینده‌ها به ویژه ذرات معلق در بعضی ساعات امروز (۳۱ تیر) وضعیت کیفیت هوای برخی مناطق شهر تهران در آستانه شرایط نامطلوب به‌ویژه برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد. او با اشاره به اینکه به‌تدریج با کاهش میزان ناپایداری جوی در ساعات پایانی امروز و تداوم آن تا فردا (۱ مرداد)، در برخی ساعات صبح شرایط برای افزایش موقتی آلاینده‌ها فراهم می‌شود، گفت: همراه با افزایش میزان ناپایداری جوی تا بعد ازظهر برای برخی ساعات افزایش ابر و وزش باد انتظار می‌رود. شهبازی در پایان با بیان اینکه کیفیت هوای ۲۴ ساعت گذشته تهران منتهی به ۸ صبح امروز با میانگین ۷۴ در شرایط سالم قرار داشت، اظهار کرد: کیفیت هوای هم اکنون نیز با میانگین ۶۸ همچنان در شرایط سالم است.

ده شگرد استفاده از مایکروویو

تابناکتابناک1 روز قبل
مایکروویو از وسایل مهم تکنولوژی امروزی است که در سال ۱۹۴۷ میلادی روانه بازار شد، اما تا اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی زیاد مورد توجه قرار نگرفت، اما امروزه در گوشه اکثر آشپزخانه‌های خانگی و اداری یکی از این دستگاه‌های کارآمد وجود دارد. با اینکه سال‌ها است که از این دستگاه شگفت انگیز استفاده می‌شود، اما به دلیل تفاوت بنیادینی که این دستگاه با سایر روش‌های پخت دارد از تمام توانایی‌های بالقوه آن استفاده نمی‌شود. در این ویدیو به ده شگرد خاص مایکروویو می‌پردازیم تا بتوانید از تمام توانایی‌های این دستگاه بهترین استفاده را ببرید.

فیلم | تصاویری فوق‌العاده زیبا از طبیعت ایران که هرگز آن را ندیده‌اید!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟

نظرها

اخبار بیشتر