1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سرگرمی
بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است

بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است

خبرگزاری فارس |
گچساران بام نفتی ایران با دیدنی‌های تاریخی و جاذبه‌های گردشگری بسیار زیبا در ایام نوروز میزبان گردشگران زیادی از سراسر کشور است.

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد به دلیل جاذبه‌های دیدنی و تاریخی زیبا هر ساله در ایام نوروز میزبان گردشگران زیادی است که امروز سری به شهرستان گچساران زدیم تا از دیدنی‌های این شهر نفتی برای انتخاب گردشگران و مسافران در ایام نوروز گزارش تهیه کنیم.

بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است - 2

گچساران، شهری است در جنوب غربی استان کهگیلویه و بویراحمد که با طبیعت بکر و فوق‌العاده، دیدنی‌های تاریخی و جاذبه‌های گردشگری ارزشمند، بسیاری از گردشگران و توریست‌های سراسر ایران و جهان را در ایام مختلفی از سال، بویژه روزهای نوروز، میزبان است.

بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است - 4

همچنین این شهر، بزرگ‌ترین میدان نفتی ایران و سومین میدان نفتی جهان شناخته شده است. «دوگنبدان» نام امروزی گچساران (گچساران جدید)، است که تا پیش از سال ۱۳۰۶ هجری شمسی، بدون سکنه بوده، اما با توجه به فعالیت‌های نفتی که در گچساران قدیم (گچ کوراوعلی)، انجام می‌شد، مسئولان وقت در سال‌های ۱۳۲۸ تا ۱۳۳۰، تصمیم به تخریب و تخلیه‌ی شهر گچساران قدیم و انتقال واحدهای کارمندی و کارگری به شهر دوگنبدان امروزی گرفته و همین امر سبب شد تا این شهر با رونق قابل توجهی روبه‌رو شود.

با توجه به کاوش‌های انجام شده در بخش‌های شرقی و غربی دوگنبدان، آثاری از دو گنبد کهن مشاهده و همین امر سبب شد تا این شهر به «دو گنبدان» شهرت یابد.

چهارطاقی خیرآباد

بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است - 8

یکی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی در شهرستان گچساران، بنایی است تاریخی که در فاصله‌ی ۵۰ کیلومتری از این شهرستان قرار گرفته و به نظر می‌رسد که دارای قدمتی متعلق به دوران حکومت ساسانیان است. این بنای کهن که به نام «چهارطاقی خیرآباد» شهرت یافته است، بهره‌مند از معماری اصیل و کاملا ایرانی است که می‌توان آن را نمادی از سیاست، مذهب و نوع حکومت دوران خویش در نظر گرفت.

اثری کهن که در روستای «ده ناصر» استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده و همانند سندی ارزشمند، از تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران زمین است.

روستای مارین

بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است - 12

روستا، یکی از مناطق زیبا با دیدنی‌های طبیعی چشم‌نواز و تماشایی کشور است که در بین بسیاری از گردشگران و عاشقان سفرهای سبز و پاک، محبوب است. اگر علاقه‌مند به طبیعت‌گردی، دوستدار هوای پاک و طرفدار سرسبزی و مناطقی با چشم‌اندازهای منحصربه‌فرد هستید، «روستای مارین»، یکی از این مکان‌های فوق‌العاده‌ با طبیعتی سرسبز و مناظری بی‌نظیر است که در ۳۶ کیلومتری از شمال گچساران قرار دارد.

از ویژگی‌های جالب و مطلوب این روستا، اتصال آن از دو سمت شمال و جنوب غربی به دو کوه «ولی گنج» و «کوه کاردی» است. همچنین قرار گیری آن در میان دره‌ای که اطراف آن را ارتفاعات بلند احاطه کرده است، در کنار تاریخی بودن آن، خود از دلایل زیبایی و محبوبیت روستا در بین طبیعت‌گردان و مسافران است.

پل خیری و محمد خان

بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است - 16

یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی در شهرستان گچساران، سازه‌ای است کهن و تاریخی که باستان‌شناسان قدمت آن را متعلق به دوره‌ی حکومت ساسانیان، تخمین زده‌اند. «پل خیری و محمدخان» نام این اثر ملی است که در مجاورت راه موصلاتی به «دهدشت» و در ۵۰ کیلومتری شمال غرب گچساران قرار گرفته است.

پیشینه‌ی پل خیری و محمدخان، متعلق به دوران ساسانیان است که بیشتر آن در خاک خوزستان قرار دارد.

به نظر می‌رسد که این پل عظیم، اثری است برجای مانده از دوران اسلامی که بر «رودخانه‌ خیرآباد» و احتمالا بعد از تخریب پل در دوران ساسانی، با طولی برابر با ۱۳۰ متر و متشکل از ۷ دهانه که بخش زیادی از آن در بخش غربی رودخانه و در خاک خوزستان قرار دارد، احداث شده است.

منطقه حفاظت شده کوه خامی

بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است - 21

قطعا یکی از زیباترین و محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری طبیعی در گچساران، «منطقه‌ی حفاظت شده‌ی کوه خامین» است که در فاصله‌ی ۳۰ کیلومتری از ضلع شرقی شهرستان «دو گنبدان» در گچساران، قرار دارد. وسعت این منطقه‌ی سرسبز، بالغ بر ۲۵ هزار و ۶۷۱ هکتار است که با پوشش گیاهی و جنگلی مانند بلوط، ارژن، کیکم، گون، زالزالک، کلخنگ و انجیر وحشی، منظره‌ای ناب و تحسین‌برانگیز را برای تماشا و طبیعت‌گردی ایجاد کرده است.

همچنین این منطقه زیستگاه جانوران مختلفی همچون بز، پازن، قوچ، میش، کبک، خرگوش، جغد، شاهین و نیز حیات وحش برخی از گونه‌های جانوری مانند پلنگ، خوک وحشی، سمور وحشی و گرگ است. این ناحیه از استان کهگیلویه و بویراحمد در سال ۱۳۷۸ با هدف حمایت از حیواناتی همچون پلنگ، بز، پازن، قوچ، میش و کبک دری به عنوان منطقه‌ی تحت حفاظت، به فعالیت خود ادامه داده است.

روستای دیل

یکی از روستاهای تاریخی در استان کهگیلویه و بویراحمد، «روستای تاریخی دیل» است که با ارتفاعی بالغ بر ۸۵۰ متر از سطح دریا، دارای آب و هوایی بسیار دوست‌داشتنی و مطبوع در فصل بهار، و معتدل و بارانی در زمستان است. همین امر سبب شده است که این دو فصل، بهترین زمان برای حضور گردشگران و مسافران به این سرزمین درنظر گرفته شود. «گنبدان گبر در چرزو»، «تنگ آسیاب»، «قلعه برج»، «ده بزرگ» و «قلعه‌ی شاه بهمن»، از جمله آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری این روستای زیبا و سرسبز است که گردشگران و توریست‌ها برای مشاهده‌ی آن‌ها به این روستا سفر می‌کنند.

خبری: اخبار سرگرمی و تفریحی

آرامگاه حکیمه خاتون (س)

بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است - 28

یکی از جاذبه‌های محبوب مذهبی در شهرستان گچساران، بارگاهی است مطهر که به «آرامگاه بی بی حکیمه خاتون (س)» شهرت یافته است. این بارگاه ملکوتی، در بین مردم از ارزش و اهمیت والایی برخوردار است و سالانه میزبان جمع زیادی از علاقه‌مندان به خاندان اهل بیت (ع) است. به گونه‌ای که جمع زیادی از سراسر کشور و کشورهای همسایه برای زیارت این مکان مقدس، به گچساران سفر می‌کنند.

آرامگاه بی بی حکیمه خاتون (س)، در دل کوه ساخته شده که این بارگاه مقدس را نسبت به سایر مکان‌ها، متمایز ساخته است.

بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است - 31

به نظر می‌رسد که بی بی حکیمه خاتون (س)، دختر امام موسی کاظم (ع) و خواهر تنی حضرت شاه چراغ (ع) است.

جالب است بدانید که شکل گنبد «آرامگاه بی بی حکیمه خاتون»، به دلیل قرارگیری آن در دل کوه، نوعی خاص و ویژه طراحی و ساخته شده و همین امر، باعث شده است که این مکان مذهبی، در بین دیگر اماکن مذهبی ایران، منحصربه‌فرد جلوه کند.

آبشار گنج بنار

از دیگر زیبایی‌های طبیعی در شهرستان گچساران، «آبشار گنج بنار» است که در ۳۰ کیلومتری از این شهرستان و در دامنه‌ی کوه «خاییز» قرار گرفته است. ارتفاع این آبشار برابر با ۳۰ متر است و آب آن نیز از چشمه‌های متعددی تامین می‌شود. حضور این پدیده‌ی طبیعی باعث شده است که حتی در فصل گرم سال، آب و هوای این منطقه بسیار دلنشین و خنک باشد و جمع زیادی از گردشگران و مسافران از این آبشار زیبا دیدن کنند.

گنبد لیشتر

بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است - 37

یکی از بناهای تاریخی گچساران، در فاصله‌ی ۳۰ کیلومتری از این شهرستان قرار دارد که به «گنبد لیشتر» شهرت یافته است. این اثر کهن که دارای پیشینه‌ای متعلق به قرن هفتم هجری و متعلق به دوران حکومت سلجوقیان است، متشکل از یک گنبد با پلانی به شکل مربع است که با استفاده از فیلپوش‌ها به شکل هندسی هشت‌ ضلعی و سپس به صورت یک گنبد مخروطی شکل، تبدیل می‌شود.

از ویژگی‌های جالب و قابل توجه در معماری این اثر، می‌توان به نوع چینش سنگ‌ها و چگونگی ساخت گنبد اشاره کرد که آن را همانند بنایی ارزشمند در اعصار مختلف، جلوه می‌دهد. امروزه نیز این بنای کهن، مورد توجه گردشگران و توریست‌های مختلف قرار گرفته و یکی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی کشور محسوب می‌شود.

تنگ باشتک

بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است - 41

در ۷ کیلومتری شمال شرقی گچساران، یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی و دیدنی استان کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته است که از آن به «تنگ باشتک» یاد می‌شود. تنگ باشتک دارای عرضی وسیع و بسیار دیدنی است و همچون یک مسیر مارپیچ‌گونه‌ی سنگی، با گذشتن از هر پیچ از آن، می‌توان چشم‌اندازهای تماشایی از صخره‌هایی تنگ را مشاهده کرد.

در قسمت‌های مختلفی از عرض تنگ باشتک، نور خورشید روی سر گردشگران می‌تابد و همین امر زیبایی خارق‌العاده‌ای را ایجاد می‌کند که در بین تماشاگران، بسیار محبوب و دوست‌داشتنی است.

آبشار کیوان لیشتر

در ۲۵ کیلومتری شهرستان گچساران در منطقه‌ی لیشتر از توابع این شهرستان و در نزدیکی روستایی به نام «هفت چشمه»، یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی و بسیار زیبا قرار گرفته است که در بسیاری از ایام سال، پذیرای جمع زیادی از گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی است. «آبشار صخره‌ای کیوان لیشتر» نام این پدیده‌ی زیبای طبیعی است که با شکل پلکانی از ۷ آبشار کوچک تشکیل شده و در محل اتصال دو رودخانه‌ی «دره تنگ درک» و «دره سور»، ایجاد می‌شود. ساختار پلکانی بودن این آبشار تماشایی، استخرها و برکه‌هایی بسیار زیبا را ایجاد کرده است که زیبایی دو چندانی به این منطقه بخشیده است.

دژ سلیمان

بام نفتی ایران منتظر گردشگران نوروزی است - 47

از دیگر جاذبه‌های تاریخی در گچساران، ساختمانی است بسیار کهن که در ۲۰ کیلومتری از جنوب غرب این شهرستان و در ارتفاعات «کوه دژ سلیمان»، قرار گرفته است. «دژ سلیمان»، نام این میراث ایران کهن است که برای بازدید از آن باید مسیری سخت و دشوار را طی کرد.

به نظر می‌رسد که دژ سلیمان، روزگاری مقر «سلیمان‌بن طاهر گناوه‌ای»، یکی از رهبران فرقه‌ی قرامطه بوده است و به همین دلیل به این نام نیز شهرت یافته است.

دژ سلیمان، یکی از سه قلعه‌های مهم و غیرقابل نفوذ اسماعیلیان در بخش جنوبی کشور است که به دلیل همین دسترسی دشوار، در دوران‌ مختلف، بسیار مهم و ارزشمند بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
تازه عروس اصفهانی مادر شوهرش را داخل آتش چهارشنبه سوری هل دادجام نیوز/ چند سال قبل در حادثه‌ای زن ۵۳ ساله که تعادل خود را از دست داده بود روی آتش افتاد و دچار سوختگی شد. اهالی محل تازه عروس زن ۵۳ ساله را که عصمت نام دارد متهم کرده بودند که وی در پی یک حرکت انتقام جویانه مادرش شوهرش را که مانع برافروختن آتش شده بود به داخل آتش هل داده است. این خبر یک نوستالژی از حوادث مراسم چهارشنبه سوری در سال‌های گذشته است.
همشهریهمشهری1 روز قبل
مواد لازم برای شیرینی گردویی: شکلات شیری ۱۰۰ گرمکره ۱۰۰ گرمپودر شکر ۷۰ گرمتخم مرغ یک عددوانیل یک هشتم قاشق چای‌خوریپودر گردو ۱۰۰ گرمدارچین یک قاشق سوپ‌خوریآرد ۲۰۰ گرمگردو به میزان لازمطرز تهیه شیرینی گردویی: شکلات را خرد و بن ماری کنید و اجازه دهید تا سرد شود. کره + پودر شکر + تخم مرغ + وانیل را با همزن برقی ۱ دقیقه بزنید. شکلات سرد شده + پودر گردو + دارچین را اضافه کنید و با لیسک کاملا مخلوط کنید و در مرحله آخر آرد را اضافه کنید. به خمیر حدودا نیم ساعت در یخچال استراحت بدهید و از مواد به اندازه‌ گردو کوچک بردارید و در دست گلوله کنید و در سینی چرب نشده بچینید و روی خمیرها نصف گردو بگذارید و کمی فشار دهید. در دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد به مدت تقریبی ۲۰ دقیقه بپزید و بعد از سرد شدن از سینی جدا کنید و در ظرف سرو بچینید.
ایرناایرنا1 روز قبل
دکتر روحانی رئیس جمهوری روز ۱۲ اسفند امسال به وزارت نیرو دستور داد؛ ضمن در نظرگرفتن نیازهای زیست‌ محیطی، به گونه ‌ای برنامه ‌ریزی کند که در ایام نوروز نسبت به رها‌سازی آب در زاینده رود اقدام کند. وی زمان بازگشایی سد زاینده رود را بامداد دوشنبه هفته جاری اعلام و اضافه کرد: با جاری شدن آب زاینده رود، نشاط، شادابی و فضای بهتری برای مردم و میهمانان نوروزی در استان مهیا شد. وی بیان کرد: همچنین هفت ستاد سفر در ورودی‌های شهر اصفهان به میهمان نوروزی خدمات رسانی می‌کند. رضایی از رسانه‌ها به خاطر پوشش اخبار ستاد نوروزی استان اصفهان و اطلاع رسانی به شهروندان و مسافران نوروزی قدردانی کرد. در تعطیلات نوروزی سال گذشته ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به استان اصفهان سفر کردند و در ایام نوروز ۹۸ به گفته مسوولان امر پیش می‌شود این رقم به بیش از سه میلیون افزایش خواهد یافت.
همشهریهمشهری19 ساعت قبل
همشهریهمشهری1 روز قبل
اگر از گوش پاک کن، برای پاک کردن مجرای گوش استفاده می‌کنید، ممکن است عفونت و آزردگی گوش به دفعات بیش‌تر رخ دهد. برخی از علائم گوش درد* درد در گوش و اطراف آن* خارش گوش* افت شنوایی* ترشح از گوش* تب* گره‌های لنفی دردناک دور گوش یا گردن درد در هنگام کشیدن لاله گوشراهکارهای سادهاکثر مردم هنگام درد ناشی از عفونت گوش میانی بسیار نگران هستند. استفاده از روغن گرم درون مجرای گوش می‌تواند تا حدی باعث برطرف شدن درد شود. * توصیه‌های اختصاصی برای عفونت گوش میانیگاهی می‌توان ناراحتی گوش را با درمان زودهنگام علائم احتقان بینی و پری گوش با استفاده از داروی ضداحتقان برطرف کرد. * توصیه‌های اختصاصی برای عفونت مجرای گوش (گوش شناگران)

کردستان؛ بهشت پنهان …

14+
همشهریهمشهری21 ساعت قبل

اخبار بیشتر