1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. فرهنگ
آواز تکم‌چی‌ها نوید بهاری تازه/ متولیان به فکر احیای آیین‌های سنتی آذربایجان باشند

آواز تکم‌چی‌ها نوید بهاری تازه/ متولیان به فکر احیای آیین‌های سنتی آذربایجان باشند

خبرگزاری خبرآنلاین |
کارشناس تئاتر و هنرمند تبریزی عنوان کرد: متولیان فرهنگی در راستای احیای آیین‌های سنتی استان آذربایجان‌شرقی اقداماتی اساسی انجام دهند تا میراث گرانبهای فرهنگی به آیندگان نیز منتقل شود.

به گزارش خبرآنلاین از تبریز، مهدی صالحیار، در گفتگو با خبرنگار خبرآنلاین درخصوص آیین سنتی تکم‌خوانی گفت: سنت قدیمی سایا از جمله رسوم آذربایجانی‌ها بوده که چندین ده روز پیش از عید نوروز، سایاچی‌ها (نوازندگان دوره‌گرد یا چوپانان) در نقاط مختلف آذربایجان اعم از شهرها و روستاها به راه می‌افتادند و با خواندن اشعاری به شمارش روزهای مانده به عید می‌پرداختند.

وی ادامه داد: سایاچی‌ها خانه به خانه رفته و برای اهل هر خانه آرزوی خیر در سال آینده می‌کردند، همچنین از صاحب خانه هدایایی می‌گرفتند.

کارشناس تئاتر اضافه کرد: تکم‌چی یا سایاچی‌ها راویان و آوازخوانان دوره‌گردی محسوب می‌شدند که در آخرین روزهای زمستان با آوازهای خود نوید بهاری تازه را می‌دادند، بسیاری از آنها چوپانانی بودند که معمولا در اواخر زمستان با اتمام کارشان می‌‎خواستند نظر مردم را جلب کرده تا گوسفندان خود را به آنها بسپارند و از این طریق امرار معاش سال آتی خود را تامین کنند.

این هنرمند تبریزی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص تکم تشریح کرد: تکم، عروسکی چوبی و سنتی است که روی آن را اغلب با مخمل، پارچه‌های رنگی، پولک و زنگوله می‌پوشاندند و در زبان آذری نام این عروسک از دو بخش ˈتکˈ (به فتح تا و کاف) به معنی بز نر قوی هیکل و ˈمˈ ضمیر ملکی دوم شخص مفرد تشکیل شده است.

صالحیار اضافه کرد: نکته جالب توجه در این آیین استفاده از عروسک بز است که رابطه تنگاتنگی با مفهوم شروع فصل بهار دارد و این حیوان در فرهنگ باستانی ایران نماد باروری و زایش است.

خبری: آخرین اخبار فرهنگ و هنر | اخبار و سرگرمی روز | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

وی ادامه داد: تکم‌چی‌ها با ایجاد صدا و ریتم با این وسیله اشعار را خوانده و موجب ایجاد شادی در دل مردم می‌شدند، در واقع با این حرکت مردم از آمدن بهار اطلاع می‌یافتند.

صالحیار در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص احیای سنت تکم عنوان کرد: اخیرا برخی از هنرمندان تبریزی در راستای احیای آیین سنتی تکم اقداماتی را انجام داده‌اند که ایرادی ندارد ولی باید این سنت را به همان شکل نخستین اجرا کنند که متاسفانه گاها به آن موسیقی اضافه می‌کنند، در اصل موسیقی در تکم جایی ندارد.

هنرمند تبریزی ابراز کرد: در چند جشنواره تئاتر این اتفاق افتاده که گروه‌ها بدون هیچ اطلاعی از نحوه این آیین سنتی اجراهایی داشته‌اند، در واقع اجرا، شیوه‌ی عروسک گردانی، جملات و اشعار اجرای آنها با اصل سنت تکم بسیار متفاوت است.

وی با بیان اینکه اشعار تکم به انتقال فرهنگ خانواده و آمدن بهار اشاره دارد، ادامه داد: به نوعی گروه‌های دوره‌گرد جدید از مردم به اجبار پول می‌گیرند و این کار به یک فرهنگ تبدیل شده است که اقدامی ناپسند محسوب می‌شود، همچنین عروسک گردانی و شیوه گفتن اشعار تکم با اجرای این گروه‌ها بسیار متفاوت بوده در واقع آنها به طور صحیح آیین سنتی را به جوانان ارائه نمی‌دهند.

صالحیار با بیان اینکه کاش به فکر احیای آیین‌های سنتی‌مان باشیم، خاطرنشان کرد: امیدوارم متولیان امر در راستای اجرای صحیح این سنت اقدام کنند تا فرهنگ و آیین نیاکانمان به درستی به نسل‌های بعدی منتقل شود.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با استان آذربایجان شرقی، بهار، گردشگری، میراث فرهنگی و نوروز از تلگرام

مراکز اقامتی در نوروز افزایش قیمت ندارند

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از نظارت بر قیمت مراکز اقامتی خبر داد و گفت: نوروز امسال هیچ افزایش قیمتی نخواهیم داشت. /ایرنا


🔴 ‏پول سخت ما از نفت؛ پول راحت ترکیه از گردشگری

🔸 خلیل آبادی، رییس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی شورای شهر تهران گفت: ما باید با التماس نفت‌مان را به دنیا بفروشیم تا نصف درآمد ترکیه که به‌راحتی از گردشگری به‌دست می‌آورد، نصیب‌مان شود. /ایسنا


🔻گورستان تاریخی خالدنبی قربانی جذب توریست می‌شود/ توسعه گردشگری با چه هزینه‌ای؟

🔹به گزارش #اسکان_نیوز، در قبرستان خالدنبی فرفره‌ها آهنی با ارتفاع ۶ متر در نقطه اوج محوطه و ۱۵۰۰ متر پلکان بدون دریافت مجوز از شورای فنی استان نصب شده است.

🔹فاتح میرفندرسکی، فعال حوزه میراث فرهنگی در استان گلستان می‌گوید: نصب پله سیمانی و دیگر اقدامات با ضوابط میراث فرهنگی مغایرت دارد.

🔹 معاونت میراث فرهنگی استان گلستان در ابتدا این مورد را کتمان کرد و قول پیگیری داد اما براساس اخبار منتشر شده این اقدامات با موافقت میراث فرهنگی استان بوده است.

جزییات بیشتر:


🔻زخم مرمت‌های ناشیانه به پل تاریخی «کوچه» کرمانشاه

🔹سیاوش آریا، پژوهشگر تاریخ و میراث فرهنگی در یادداشتی نوشت: بازسازی و مرمت‌های ناشیانه و کارشناسی نشده (غیراصولی) سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهر کنگاور در استان کرمانشاه به پل تاریخی و ملی نامدار به «کوچه» که وابسته به دوره صفویه است، آسیب رسانیده و زخم‌های ژرفی بر پیکره رنجور و بی دفاع این یادمان تاریخی – فرهنگی برجا گذاشته است.

🔹به باور کنشگران (فعالان) میراث فرهنگی و کارشناسان یکی از آفت‌ها و بلایا جان یادمان‌های تاریخی – فرهنگی، مدیریت ناکارآمد در برخی از شهرها و پایگاه‌های میراث فرهنگی است.

🔹 زمانی که سازمان میراث فرهنگی، فردی را با رشته غیرمرتبط با میراث فرهنگی و گردشگری و بدون تجربه به عنوان سرپرست و یا مدیر میراث فرهنگی شهری گزینش کرده و بر سرکار می‌آورد، نتیجه‌ای جز آسیب رسانی به یادمان‌های تاریخی در برنداشته و هدر رفت منابع مالی و سرمایه و زمان کشور و مهمتر از همه، ویرانی اموال ملی را به دنبال دارد.

جزئیات بیشتر:


🔻 ‏پول سخت ما از نفت؛ پول راحت ترکیه از گردشگری

🔹 خلیل آبادی، رییس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی شورای شهر تهران گفت: ما باید با التماس نفت‌مان را به دنیا بفروشیم تا نصف درآمد ترکیه که به‌راحتی از گردشگری به‌دست می‌آورد، نصیب‌مان شود. /ایسنا


🔻خانه «میرمیران» در قزوین تخریب شد

🔹علی‌رضا خمسه، فعال میراث فرهنگی قزوین از تخریب خانه‌ قدیمی «میرمیران» در بافت تاریخی مرکزی این شهر خبر داد.

🔹این خانه دست‌کم متعلق به دوره‌ پهلوی بود اما هنوز توسط میراث فرهنگی استان قزوین شناسایی نشده است.

🔹 این خانه علاوه بر زیرزمین، در سه طبقه ساخته شده بود و دارای معماری گودال باغچه‌ای بود که هنوز بسیاری از عناصر قدیمی خود را حفظ کرده بود.

🔹علی‌رضا خزائلی، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین می‌گوید: حفاظت از بناهای تاریخی غیر ثبتی مورد توجه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین قرار دارد و در این رابطه از همه ابزارهای قانونی در اختیار استفاده خواهیم کرد. /ایسنا

جزییات بیشتر:


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | ماجرای دختر جوانی که از سیل آق‌قلا نجات پیدا کرد

خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل
دختر جوان گمشده در سیل آق‌قلا نیمه‌شب گذشته توسط جمعیت هلال احمر سالم پیدا و به مرکز امدادی منتقل شد. ماجرای نجات دادن دختر را در این ویدئو ببینید و بشنوید.

فیلم | طنز تلخ مهران مدیری درباره تصادفات جاده‌ای

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل

ویدیو/ ورود دیرهنگام استاندار معزول گلستان به جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان

انتخابانتخاب22 ساعت قبل

استاندار گلستان برکنار شد

خبر فوریخبر فوری23 ساعت قبل
جهانگیری، استاندار گلستان را برکنار کرد. اسحاق جهانگیری پس از غیبت مناف هاشمی در جریان رسیدگی به وضعیت سیل‌زدگان استان گلستان، مناف هاشمی را برکنار و علی قرابیه معاون هاشمی را به عنوان سرپرست استانداری گلستان منصوب کرد. هاشمی در چند روز گذشته و همزمان با سیل استان گلستان در سفر خارج از کشور به سر می‌برد. او ساعتی پیش خبر داد که به کشور برگشته است (اینجا بخوانید.)

بهروز نعمتی: سعید جلیلی اصرار داشت که لایحه پالرمو زودتر تصویب شود (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
سوگل طهماسبی بازیگر فیلم داستانی «هنگامه» گفت که به دلیل بازی در این فیلم با مضمون شهدای مدافع حرم، خیلی از همکارانم مرا مسخره کردند و قلبم را شکستند! سوگل طهماسبی بازیگر سینما و تلویزیون که در ویژه برنامه تلویزیونی «سیاهپوش» حضور یافته بود، به بیان خاطراتی از بازی در فیلم داستانی «هنگامه» با موضوع شهدای مدافع حرم پرداخت. جالب بود که خیلی از همکارانم مرا مسخره کردند و قلبم را بابت این موضوع شکستند! اما همان آدم‌ها که مرا مسخره کردند، بعدا اتفاقی افتاد و پست گذاشتند و از مدافعان حرم دفاع کردند. به خاطر دارم وقتی در جشنواره عمار به همراه ۵ خانواده از عزیزان شهدای مدافع حرم فیلم را می‌دیدم، به یک باره مادر یا همسر یک شهید می‌آمد مرا بغل می‌گرفت و می‌گفت: «این منم!

اخبار بیشتر