1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
انتشار مجله «شهرنامه» از سر گرفته شد

انتشار مجله «شهرنامه» از سر گرفته شد

خبرگزاری مهر |
دو جدید انتشار مجله «شهرنامه» پس از چندی توقف از سر گرفته شد و این مجله روی پیشخوان مطبوعات آمد.

به گزارش خبرنگار مهر، دور جدید انتشار مجله شهرنامه از این هفته آغاز شد و شماره یازدهم آن همراه با گفتارها، یادداشت‌ها و مصاحبه‌هایی از چهره‌های سینمایی، فرهنگی، هنری و مدیریت شهری منتشر شده است. این مجله که رویکردش حوزه‌های شهری و شهروندی است، فعالیت خود را دو سال قبل با شعار «شهروندمحوری» آغاز کرده بود.

گفتگو با سیدجمال ساداتیان تهیه کننده سینما با عنوان «سینما متری چند؟» یکی از مطالب مهم این شماره «شهرنامه» است که در آن به بررسی میزان دسترسی مردم به‌ویژه جوانان به امکانات فرهنگی و تفریحی برای گذران اوقات فراغت پرداخته شده است. ساداتیان در این گفتگو انتقادهایی به مدیران اجرایی کشور و سیاست‌های نادرست حوزه فرهنگ و سینما داشته و گفته است: ایران با ۸۰ میلیون نفر جمعیت فقط ۲۰۰ سالن نمایش استاندارد و قابل قبول دارد.

در این شماره از مجله مذکور، همچنین گفتگویی با مصطفی سلیمی شهردار منطقه سه تهران درباره موضوعاتی همچون دسترسی عادلانه به خدمات و امکانات شهری در مناطق مختلف تهران، ضرورت نهادینه شدن فرهنگ دوچرخه‌سواری در میان همه شهروندان و نیز سبک زندگی شهری و شهروندی او به عنوان شهردار یکی از مناطق تهران منتشر شده است.

در وبسایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

گفتگوی قابل توجه دیگری که در شماره یازدهم شهرنامه منتشر شده، مربوط به سرانه تفریحی و سرگرمی در ایران است. این مصاحبه با محمدعلی گلستانی‌فرد فرماندار سابق مشهد و مدیرعامل یک هلدینگ تفریحی انجام شده است. همچنین در این شماره از مجله شهرنامه، یادداشت‌ها و گفتارهایی از محمود منیعی بنیانگذار انجمن دوستداران تهران، تعدادی از نمایندگان مجلس، تهران‌پژوهان و نیز چهره‌های فرهنگی و هنری همچون اکبر زنجان‌پور، بهزاد فراهانی، مرضیه برومند، سام قریبیان، افسانه بایگان، مهراوه شریفی‌نیا، آزاده صمدی و امید نعمتی درباره هویت و میراث شهر تهران، سبک زندگی شهری آنها و خاطراتشان از گذشته تهران منتشر شده است.

دوهفته نامه شهرنامه که انتشار خود را طی یک سال گذشته متوقف کرده بود، از نیمه دوم اسفند ۹۷ دور جدید فعالیت خود را با انتشار شماره یازدهم آغاز کرد.

این مجله با مدیرمسئولی مهدی جابری و سردبیری فرنوش آبا و رسول مجیدی منتشر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با معرفی نشریات، کیوسک مطبوعاتی و مطبوعات ایران از تلگرام

📎پیوست: متن کامل صحبت‌های نسرین تخیری، عضو تحریریه جامعه نو که یکی از شرکت‌کنندگان در پنل‌های نشست انجمن صنفی بود نیز در اینجا به صورت کامل منتشر می‌شود.

🔸بررسی نسبت میان دولت و مطبوعات در یادبود یازدهمین سالمرگ احمد بورقانی در انجمن روزنامه‌نگاران تهران

🔺بورقانی نماد روایت نیمه‌تمام تاریخ مطبوعات ایران

▫️دو بحث برای امشب مطرح شده است: یادبود یازدهمین سالمرگ احمد بورقانی حقیقی و بررسی نسبت میان دولت و مطبوعات که با شخصیت حقوقی بورقانی گره خورده است و البته که هر دو در جایی به هم می‌پیوندد. از بورقانی حقیقی آغاز می‌کنم.

🔹حاصل‌جمع اصولگرایی و مداراجویی

▫️پس از دعوت برای شرکت در این نشست مروری داشتم بر نوشته‌ها و گفتگوها و هر آنچه در مورد بورقانی نوشته شده بود یا خود او نوشته بود و گفته بود. اینها برخی از تعابیری است که در مورد او گفته‌اند: متولی ثابت‌قدم آزادی مطبوعات، بازگرداننده روح به رسانه‌ها، بنیانگذار دوره طلایی مطبوعات، چریک مطبوعات که البته وزیر وقت در مراسم تودیع او پس از استعفا از معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در ذم او این تعبیر را به کار برد و گفت «فرهنگ جای چریک‌بازی نیست.» اما مطبوعاتی‌ها همین تعبیر را در مدح او به کار می‌برند. من اگر بخواهم احمد بورقانی حقیقی را در یک جمله توصیف کنم باید بگویم او حاصل‌جمع اصولگرایی و مداراجویی است. اصولگرایی است که تکثرفرهنگی قطب‌نمای حرکت اوست. اصول‌گرایی نه به مفهومی که امروزه به وسیله محافظه‌کاران در مسند قدرت مصادره شده است بلکه در مفهوم واقعی آن. پرنسیب یا اصولی که دستخوش قدرت و ثروت و … نمی‌شود. او در عین مداراجویی و باور به تکثر فرهنگی در جامعه و مدیریت همه این آرا وارد قدرت شد و آنجا که قرار بود اصول خود یعنی همین مداراجویی را کنار گذارد و به انحصارطلبی تن دهد بر سر اصل مدارا ماند و از قدرت کناره گرفت.


نظرها

در ادامه بخوانید

آبگرفتگی و سیل در گلستان+ویدیو

خبر فوریخبر فوری8 ساعت قبل
سیل و آبگرفتگی اینبار گریبان استان گلستان را گرفته است. به گزارش گروه اجتماعی خبر فوری، سال ۹۷ اینبار ضربه آخرش را با سیل به استان گلستان زد. سیل به شهرستان‌های غرب گلستان تخریب جدی وارد کرده است اما خوشبختانه تاکنون آسیب جانی به افراد وارد نشده است. در ادامه تعدادی تصویر از خرابی در شهرستان‌های غرب استان گلستان مانند آق قلا را مشاهده خواهید کرد.

ویدیو/ کنایه مسعود شجاعی در تلویزیون به فروغی: امیدوارم آدمهایی که کارشون رو بلد نیستن، زود برن / خیلی‌ها با صداوسیما بهره کرده‌اند / ۹۰، برندی است که فردوسی پور راه انداخته

انتخابانتخاب1 روز قبل
انتخابانتخاب1 روز قبل
رئیس سازمان امداد ونجات جمعیت هلال احمر از فوت ۳ نفر بر اثر سیل و ریزش کوه خبر داد. وی با اشاره به اینکه ٤٨٠تیم (١٧٨٤ نفر) در ٢٦٢شهر، روستا و محور‌های کوهستانی به ٢٠٦٩٨نفر امدادرسانی کردند، گفت: ٣٥٩٥نفر اسکان اضطراری پیدا کردند و ۵۳ نفر به مناطق امن منتقل شدند. همچنین ۱۰ نفر انتقال به مراکز درمانی بود که ۴۵ نفر به صورت سرپایی خدمات دریافت کردند. به گفته سلیمی ٢ نفر در سوادکوه به علت ریزش کوه و یک نفر در میانرود به دلیل سیل جان خود را ازدست دادند و یک نفر در مه ولات مفقود شده که تلاش‌ها برای پیدا کردن ردی از او ادامه دارد. رئیس سازمان امداد ونجات جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه ١٢٠١ رهاسازی خودور از برف و تخلیه آب از ۴۵۳ منزل مسکونی انجام گرفت، گفت: امدادرسانی در مازندران، گلستان، سمنان، خراسانی شمالی و سیستان و بلوچستان ادامه دارد.

رقابتی باورنکردنی برای تاریخ تولد لاکچری ۹۸/۱/۱

12+
الفالف1 روز قبل
انتخابانتخاب3 ساعت قبل
هواپیمای تهران به ارومیه ظهر امروز پیش از نشستن با نقص فنی مواجه شده بود که با مهارت خلبان آن به سلامت روی زمین نشست و مسافران آن سالم هستند. به گزارش فارس، هواپیمای تهران به ارومیه ظهر امروز پیش از نشستن با نقص فنی مواجه شد و به گفته مسافران وحشت‌زده در داخل کابین حالت فوق‌العاده و هشدار سقوط اعلام شده بود. کمال پرهیزکار، مدیرکل فرودگاه‌های آذربایجان‌غربی در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: پرواز شماره ١٢٧٧ هواپیمایى قشم ایر مسیر تهران-ارومیه به دلیل مشکل باز نشدن فلپ‌ها در ساعت ۱۳ و ۱۷ دقیقه با مشکل مواجه شده بود که با مهارت خلبان و پشتیبانی سریع و کامل آتشنشانان فرودگاه ارومیه به سلامت به زمین نشست و ۹۳ مسافر این پرواز بدون هیچ مشکلى به ترمینال منتقل شدند.

اخبار بیشتر