انتشار مجله «شهرنامه» از سر گرفته شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
انتشار مجله «شهرنامه» از سر گرفته شد

انتشار مجله «شهرنامه» از سر گرفته شد

مهرخبرگزاری مهر |
دو جدید انتشار مجله «شهرنامه» پس از چندی توقف از سر گرفته شد و این مجله روی پیشخوان مطبوعات آمد.

به گزارش خبرنگار مهر، دور جدید انتشار مجله شهرنامه از این هفته آغاز شد و شماره یازدهم آن همراه با گفتارها، یادداشت‌ها و مصاحبه‌هایی از چهره‌های سینمایی، فرهنگی، هنری و مدیریت شهری منتشر شده است. این مجله که رویکردش حوزه‌های شهری و شهروندی است، فعالیت خود را دو سال قبل با شعار «شهروندمحوری» آغاز کرده بود.

گفتگو با سیدجمال ساداتیان تهیه کننده سینما با عنوان «سینما متری چند؟» یکی از مطالب مهم این شماره «شهرنامه» است که در آن به بررسی میزان دسترسی مردم به‌ویژه جوانان به امکانات فرهنگی و تفریحی برای گذران اوقات فراغت پرداخته شده است. ساداتیان در این گفتگو انتقادهایی به مدیران اجرایی کشور و سیاست‌های نادرست حوزه فرهنگ و سینما داشته و گفته است: ایران با ۸۰ میلیون نفر جمعیت فقط ۲۰۰ سالن نمایش استاندارد و قابل قبول دارد.

در این شماره از مجله مذکور، همچنین گفتگویی با مصطفی سلیمی شهردار منطقه سه تهران درباره موضوعاتی همچون دسترسی عادلانه به خدمات و امکانات شهری در مناطق مختلف تهران، ضرورت نهادینه شدن فرهنگ دوچرخه‌سواری در میان همه شهروندان و نیز سبک زندگی شهری و شهروندی او به عنوان شهردار یکی از مناطق تهران منتشر شده است.

در وبسایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

گفتگوی قابل توجه دیگری که در شماره یازدهم شهرنامه منتشر شده، مربوط به سرانه تفریحی و سرگرمی در ایران است. این مصاحبه با محمدعلی گلستانی‌فرد فرماندار سابق مشهد و مدیرعامل یک هلدینگ تفریحی انجام شده است. همچنین در این شماره از مجله شهرنامه، یادداشت‌ها و گفتارهایی از محمود منیعی بنیانگذار انجمن دوستداران تهران، تعدادی از نمایندگان مجلس، تهران‌پژوهان و نیز چهره‌های فرهنگی و هنری همچون اکبر زنجان‌پور، بهزاد فراهانی، مرضیه برومند، سام قریبیان، افسانه بایگان، مهراوه شریفی‌نیا، آزاده صمدی و امید نعمتی درباره هویت و میراث شهر تهران، سبک زندگی شهری آنها و خاطراتشان از گذشته تهران منتشر شده است.

دوهفته نامه شهرنامه که انتشار خود را طی یک سال گذشته متوقف کرده بود، از نیمه دوم اسفند ۹۷ دور جدید فعالیت خود را با انتشار شماره یازدهم آغاز کرد.

این مجله با مدیرمسئولی مهدی جابری و سردبیری فرنوش آبا و رسول مجیدی منتشر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با معرفی نشریات، کیوسک مطبوعاتی و مطبوعات ایران از تلگرام

📎پیوست: متن کامل صحبت‌های نسرین تخیری، عضو تحریریه جامعه نو که یکی از شرکت‌کنندگان در پنل‌های نشست انجمن صنفی بود نیز در اینجا به صورت کامل منتشر می‌شود.

🔸بررسی نسبت میان دولت و مطبوعات در یادبود یازدهمین سالمرگ احمد بورقانی در انجمن روزنامه‌نگاران تهران

🔺بورقانی نماد روایت نیمه‌تمام تاریخ مطبوعات ایران

▫️دو بحث برای امشب مطرح شده است: یادبود یازدهمین سالمرگ احمد بورقانی حقیقی و بررسی نسبت میان دولت و مطبوعات که با شخصیت حقوقی بورقانی گره خورده است و البته که هر دو در جایی به هم می‌پیوندد. از بورقانی حقیقی آغاز می‌کنم.

🔹حاصل‌جمع اصولگرایی و مداراجویی

▫️پس از دعوت برای شرکت در این نشست مروری داشتم بر نوشته‌ها و گفتگوها و هر آنچه در مورد بورقانی نوشته شده بود یا خود او نوشته بود و گفته بود. اینها برخی از تعابیری است که در مورد او گفته‌اند: متولی ثابت‌قدم آزادی مطبوعات، بازگرداننده روح به رسانه‌ها، بنیانگذار دوره طلایی مطبوعات، چریک مطبوعات که البته وزیر وقت در مراسم تودیع او پس از استعفا از معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در ذم او این تعبیر را به کار برد و گفت «فرهنگ جای چریک‌بازی نیست.» اما مطبوعاتی‌ها همین تعبیر را در مدح او به کار می‌برند. من اگر بخواهم احمد بورقانی حقیقی را در یک جمله توصیف کنم باید بگویم او حاصل‌جمع اصولگرایی و مداراجویی است. اصولگرایی است که تکثرفرهنگی قطب‌نمای حرکت اوست. اصول‌گرایی نه به مفهومی که امروزه به وسیله محافظه‌کاران در مسند قدرت مصادره شده است بلکه در مفهوم واقعی آن. پرنسیب یا اصولی که دستخوش قدرت و ثروت و … نمی‌شود. او در عین مداراجویی و باور به تکثر فرهنگی در جامعه و مدیریت همه این آرا وارد قدرت شد و آنجا که قرار بود اصول خود یعنی همین مداراجویی را کنار گذارد و به انحصارطلبی تن دهد بر سر اصل مدارا ماند و از قدرت کناره گرفت.


در ادامه بخوانید

فیلم/ باور کنید اینجا آمریکاست!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

دمای بالای ۴۰ درجه برای نیمی از کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امیر سرکرده در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما، افزود: استقرار هوای بسیار گرم همچنان در چند روز آینده ادامه خواهد داشت و البته در برخی نواحی جنوب شرقی و سواحل دریای خزر شاهد بارش‌های بسیار خفیف و پراکنده خواهیم بود. کارشناس هواشناسی افزود: در نواحی شرقی و در شمال سیستان و بلوچستان در شهرستان‌های زابل، زهک و هیرمند وزش باد ۱۲۰ روزه موجب افزایش گرد و خاک و کاهش کیفیت دید می‌شود. سرکرده گفت: آسمان تهران امروز صاف است و دمای آن در گرمترین زمان به ۴۱ درجه سانتی گراد می‌رسد.

تقدیر رئیس پلیس از مأمور حادثه پارک پلیس

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
برترین‌ها: با دستور فرمانده ناجا، رئیس پلیس پایتخت از عملکرد شایسته مأموران سر کلانتری چهارم در برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی پارک پلیس قدردانی کرد. پیشتر ویدیویی از برخورد پلیس با دختری در پارک پلیس تهران در فضای مجازی منتشر شد که با واکنش‌های مختلفی از سوی مسئولان و افکار عمومی مواجه شد. پلیس در توضیح این ماجرا اطلاعیه‌ای صادر کرد و در عین اشاره به اینکه اگر تخلفی در رفتار مأموران بوده باشد با آنها برخورد می‌شود «هنجارشکنی و اعتراض جمعی از شهروندان به رفتارهای دختر یادشده و دوستانش، همچنین تعرض آنها به مأموران پلیس» را علت برخورد با آنان برشمرد. وی اضافه کرد: در قضیه پارک پلیس تهران، موضوع را بررسی کرده و به این نتیجه رسیدیم که مامور ما در چارچوب قانون، وظیفه قانونی خود را انجام داده که از او تقدیر کردیم. ویدئویی از حادثه پارک تهرانپارس که واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت را مشاهده کنید: در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
یک کارمند اداره پست بریتانیا با روش عجیب خود در ارسال مرسوله پستی سوژه شبکه‌های اجتماعی شد. او به جای تحویل عادی بسته، آن را از پنجره خانه گیرنده روی تخت وی انداخت. انتخاب: یک کارمند اداره پست بریتانیا با روش عجیب خود در ارسال مرسوله پستی سوژه شبکه‌های اجتماعی شد. او به جای تحویل عادی بسته، آن را از پنجره خانه گیرنده روی تخت وی انداخت. یک کارمند اداره پست بریتانیا که به نظر کمی تنبل می‌رسد از روشی جدید و عجیب برای ارسال نامه استفاده می‌کند.

آغاز به کار نمایشگاه الکامپ ۹۸

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیآغاز به کار نمایشگاه الکامپ ۹۸فعالان صنعت الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک در بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ ۹۸، آخرین یافته‌های علمی و صنعتی خود را به نمایش گذاشتند
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
اظهار نظر برخی از سلبریتی‌های دغدغه‌مند در حوزه مسائل اجتماعی موجب تهییج افکار عمومی و نادیده گرفتن فعالیت مدران و مسئولان شده است. نامه یکی از بازیگران مطرح سینما به اعضای شورای شهر تهران و دعوت آن‌ها به چالش زباله گردی موجب واکنش‌های متفاوتی شد. فخاری بیان کرد: در شورای شهر تهران نشست‌های متعددی درباره راهکارهای مقابله با زباله گردی برگزار شده و برای آن نیز کمیته‌ای تشکیل شده است، اما باید به این نکته توجه کرد که حل مشکل زباله گردی نیاز به تصمیم همه جانبه دارد. وی با اشاره به نقش سازمان مدیریت پسماند ادامه داد: دیگر بازو برای حل مشکل زباله گردی بازنگری در جمع آوری پسماند از سوی سازمان مدیریت پسماند است که برنامه‌ای مشخص برای دریافت پسماند خشک و جمع آوری پسماندتر وجود داشته باشد. وی تأکید کرد: بخشی از راه حل از بین بردن زباله گردی در مدیریت شهری است و بخش دیگر آن این است که از ظرفیت سلبریتی‌ها در راه درست آن استفاده شود.

نظرها

اخبار بیشتر