طرح آرامش بهاری در خراسان جنوبی اجرا می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
طرح آرامش بهاری در خراسان جنوبی اجرا می‌شود

طرح آرامش بهاری در خراسان جنوبی اجرا می‌شود

ایرناخبرگزاری ایرنا |
بیرجند- ایرنا- مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: نوروز 98 طرح آرامش بهاری در 55 بقعه متبرکه استان برگزار می شود.

به گزارش ایرنا پرویز بخشی پور روز یکشنبه در نشست خبری اظهار داشت: عجین شدن شروع سال جدید با مناسبت‌های مذهبی مختلف، باعث شده که ویژه برنامه‌های آرامش بهاری با تنوع بیشتری همراه باشد.

وی با بیان اینکه سفر به بقاع متبرکه جنبه سیاحتی و زیارتی دارد افزود: طبق فرمایش مقام معظم رهبری بقاع متبرکه باید به قطب فرهنگی تبدیل شود از همین رو برنامه‌های سال جدید با ماهیت فرهنگی اجرا می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی یادآور شد: ویژه برنامه ولادت امام علی (ع) در ۳۵ بقعه متبرکه شاخص اجرا می‌شود.

وی با اشاره به رتبه بندی بقاع متبرکه به درجه‌های ویژه، یک، ۲ و سه گفت: امسال بقعه ویژه در نظر گرفته نشده اما بقاع متبرکه درجه یک ۱۱ بقعه هستند که در شهرستان‌های بیرجند، قاین، خوسف، فردوس، طبس، نهبندان و سربیشه پذیرای مهمانان نوروزی خواهند بود.

بخشی پور ادامه داد: این بقاع درجه یک شامل امامزادگان فردوس، بی بی زینب خاتون (س) سربیشه، باقریه بیرجند، سید علی و سید الحسین نهبندان، شاه سیلمان علی خوسف، بوذرجمهر قاین، سلطان کریم شاه سرایان، زید بن علی و باغ گلشن در طبس است.

وی اضافه کرد: ۱۸ بقعه متبرکه در سطح ۲ و ۲۶ بقعه متبرکه در سطح سه قرار دارند که متناسب با ظرفیت و پذیرش زائر برنامه‌های فرهنگی در آنها اجرا می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی از اجرای ویژه برنامه تحویل سال در ۱۱ بقعه متبرکه خبر داد و گفت: این بقاع شاخص هر کدام در یک شهرستان مجری برنامه سال تحویل خواهند بود.

وی ادامه داد: برنامه سال تحویل از ساعت ۲۳:۳۰ دقیقه روز ۲۹ اسفند ماه شروع و تا ساعت ۲ بامداد با برنامه‌های متنوعی از جمله قرائت قرآن، صلوات خاصه امام رضا (ع)، زیارت امین الله، سخنرانی مذهبی، پخش زنده پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب و غیره همراه خواهد بود.

بخشی پور با بیان اینکه برنامه محوری سال تحویل در امامزادگان باقریه شهرستان بیرجند است افزود: برای اجرای طرح آرامش بهاری ۶۰ مبلغ به بقاع متبرکه اعزام می‌شوند.

وی برپایی نماز جماعت و فروشگاه فرهنگی عفاف و حجاب را از دیگر برنامه‌های طرح آرامش بهاری در ۵۵ بقعه متبرکه عنوان کرد و گفت: همزمان با سالروز وفات حضرت زینب (س) دوم فروردین ۹۸ مراسم عزاداری در ۳۵ بقعه متبرکه برگزار می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی یادآور شد: همزمان با اجرای طرح آرامش بهاری برپایی خیمه‌های معرفت، غرفه‌های کودک و نوجوان، قرآن بخوان جایزه بگیر، مشاوره خانواده، مشاوره وقف، عرضه محصولات فرهنگی و سبک زندگی ایرانی- اسلامی نیز در دستور کار خواهد بود.

وی با اشاره به توزیع ۷۰ هزار قلم هدیه و جایزه در بقاع متبرکه بیان کرد: با توجه به بازدیدهای انجام شده بر تنظیف و آماده سازی تمامی بقاع متبرکه استان تاکید شده است.

بخشی پور گفت: برای ۱۳ فروردین روز طبیعت نیز برنامه‌های متنوع فرهنگی مذهبی از جمله مباحث عفاف و حجاب در ۵۵ بقعه متبرکه پیش بینی شده است.

وی برگزاری مراسم جشن مبعث حضرت رسول (ص) در ۱۴ فروردین را یادآور شد و افزود: ایستگاه سلامت و بهداشت با تعامل مرکز بهداشت در هشت بقعه متبرکه برپا می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی از آماده سازی ۷۲۴ زائر سرا، سوئیت و اتاق در بقاع متبرکه استان خبر داد و گفت: این زیرساخت‌ها با هزینه واقفان و خیران ساخته شده است.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وی اظهار داشت: نوروز ۹۷ حدود ۸۶۰ هزار نفر از برنامه‌های طرح آرامش بهاری در بقاع متبرکه بهره مند شدند که پیش بینی می‌شود نوروز ۹۸این آمار افزایش یابد.

بخشی پور از آماده سازی ۹۰۰ متر فضای شبستان در امامزاده بی بی زینب خاتون (س) خبر داد و گفت: طبق برنامه ریزی انجام شده محل‌های اسکان، سرویس‌های بهداشتی و امکانات رفاهی پاسخگوی جمعیت خواهند بود.

وی به آماده سازی اماکن تاریخی در اختیار اوقاف برای بازدید مسافران نوروزی اشاره کرد و افزود: حسینیه امام رضا (ع) به عنوان یک بنای تاریخی و موزه‌ای که در آن مستقر شده به روی مسافران نوروزی باز خواهد بود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان ادامه داد: برخی ساختمان‌ها از جمله حسینیه دختر آخوند و حاجیه آمنه نیز در اختیار میراث فرهنگی قرار گرفته که پس از بازسازی برای ورود گردشگران مهیا شود.

وی با اشاره به باغ تاریخی و موقوفه شوکت آباد نیز گفت: این مکان تاریخی وقفی نیز توسط سرمایه گذار احیا و به محل مناسبی برای گردشگری تبدیل شده که امیدواریم در ایام نوروز به روی گردشگران باز باشد.

بخشی پور یادآور شد: جاده قدیم بیرجند- زاهدان نیز با صرف ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار توسط بنیاد مسکن به فضای گردشگری در شوکت آباد تبدیل می‌شود.

وی با اشاره به اجرای طرح دست‌های مهربانی بیان کرد: در این راستا از محل اجرای نیت موقوفات هزار و ۵۸۹ نفر در بخش‌های مختلف از جمله کمک به ایتام، اطعام و مصارف خاص تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی از وجود ۸۹ بقعه متبرکه در استان خبر داد و گفت: این بقاع شامل زیارتگاه امامزادگان، آرامگاه مشاهیر، عرفا، علما، مجتمع‌های فرهنگی و مذهبی و برخی مساجد با کاربری زیارتی است.

وی ادامه داد: از این تعداد ۶۹ بقعه متعلق به امامزادگان بوده که شجره نامه آنها به تایید مراجع مربوطه در قم و مشهد رسیده است.

بخشی پور افزود: بیشترین امامزادگان در شهرستان‌های قاین و بیرجند وجود دارد که توسط واقفان و خیران از محل نذورات در این مکان‌ها فعالیت‌های عمرانی انجام می‌شود.

وی از ثبت ۱۰۲ وقف جدید در سال ۹۷ خبر داد و گفت: از این تعداد ۱۴ وقف منفعتی قرآنی است که از محل آن کمبود اعتبار فعالیت‌های قرآنی در استان جبران خواهد شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان با تاکید بر اینکه مشاوره‌های وقف تاثیر مثبتی در سوق دادن واقفان به سمت نیازهای روز داشته است اظهار داشت: از لحاظ تنوع وقف خراسان جنوبی در بین سایر استان‌ها وضع مطلوبی دارد به نوعی که در نیات موقوفات تمام موضوعات را داریم.

وی افزود: بزرگترین موقوفات استان آب لوله بیرجند، موقوفه امیرحسنخانی، وقفیات امیراسماعیل و محمد ابراهیم شوکت الملک علم است.

بخشی پور از اخذ سند برای ۳۷۱ موقوفه در سال ۹۷ خبرداد و گفت: خرد شدن اراضی روند سند دار کردن موقوفات را مشکل کرده اما تمام تلاش‌ها بر این است که با همکاری نهادهای مربوطه این کار طبق برنامه پیش رود.

وی افزود: هم اکنون ۹هزار و ۷۴۶ موقوفه با ۲۴ هزار رقبه در خراسان جنوبی به ثبت رسیده است.

طرح آرامش بهاری از ۲۸ اسفند ماه آغاز می‌شود و تا ۱۴ فروردین ماه در بقاع متبرکه نیز ادامه دارد.

۹۸۹۳ * ۶۰۵۴

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اجتماعی، آرامش بهاری، وقف و بقاع متبرکه از تلگرام

مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی افزایش می‌یابد اما پس از تعیین دستمزد

🔹سرپرست سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد که افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارکنان و بازنشستگان تنها مربوط به بازنشستگان دولت است و ارتباطی با مستمری‌بگیران تامین اجتماعی ندارد. / ایلنا


♨️مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی افزایش می‌یابد اما پس از تعیین دستمزد

🔹سرپرست سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد که افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارکنان و بازنشستگان تنها مربوط به بازنشستگان دولت است و ارتباطی با مستمری‌بگیران تامین اجتماعی ندارد.

====


🔻سطح نشاط اجتماعی در کشور پایین است

🔹معاون سازمان امور اجتماعی کشور گفت: متاسفانه آمارها و گزارش‌ها نشان می‌دهد که سطح نشاط اجتماعی در کشور پایین است.

جزئیات بیشتر:


آیت الله صانعی در دیدار بااعضای حزب اعتماد ملی: من بیش از پنجاه سال مدرسه فیضیه رفتم ناگهان گفتند دیگر نباید بیایید. خب آنجا وقف عام است با چه استدلالی می‌گویید فلانی نباید بیایید. /آنچه انسان را به بدبختی می‌کشاند حب ثروت و قدرت است


دادگاه انقلاب، نقاب وقف را کنار زد/ پایان موقوفه حاجی‌ ترخانی

✍️عصر ایران – در پی انتشار گزارش تحقیقی عصر ایران در تاریخ دوم دی ماه ۱۳۹۷ با عنوان «کشف ثروت هنگفت بنیانگذار ساواک پس از ۶۰ سال / ارتباط ماجرا با خاندان حاجی ترخانی» که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و مطبوعات داشت با خبر شدیم تنها یک ماه بعد و روز اول بهمن ۱۳۹۷ حکم اصلاحی و رفع ابهام شده دادگاه نیز صادر شده است.

📌در این حکم جدید آمده است: «حکم، نسبت به قدرالسهم محکوم تیمور بختیار از پلاک ثبتی موصوف اعم از اصلی و باقی مانده در حق ستاد فرمان امام تسری دارد» و به همین دلیل دستور ابطال اسناد کلیه زمین‌های «موقوفه علی حاجی ترخانی» و حتی «خاندان حاجی ترخانی» در مورد پلاک ۱۶۸ اصلی گلشهر کرج را شعبه اول اجرای احکام دادگاه انقلاب اسلامی اصل ۴۹ قانون اساسی صادر کرده است.

📌اهمیت مضاعف حکم اصلاحی دادگاه انقلاب را هنگامی درمی یابیم که این نکات را در نظر داشته باشیم:

۱- پی گیری ستاد اجرایی فرمان امام و صدور رای شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران دایر بر بازگشت زمین‌ها به بیت المال در حالی صورت پذیرفته که در هیات متولیان موقوفه افرادی با نفوذ (آقایان محمد هادی نژاد حسینیان، رحیم ملک زاده، امیر حسن- مهدی- احمد و محمد باقر حاجی ترخانی و محمد رضا طریحی) عضویت دارند اما تاثیری بر پی‌گیری ستاد و رای صادره نداشته است.

۲- با توجه به آنکه زمین‌های موجود بسیار کمتر از سهم اولیه تیمور بختیار و حتی کمتر از آن مقداری است که در سال ۶۴ به اصطلاح وقف شده است، این پرسش شکل می‌گیرد که خاندان حاجی ترخانی چگونه و از چه محلی می‌خواهند یا می‌توانند این تفاوت را که سر به مساحت قابل توجهی می‌زند به بیت المال عودت دهند؟

۳- جا دارد اداره کل اوقاف استان البرز گزارش جامعی با موضوع عملکرد ۳۴ ساله موقوفه تحت نظر خود منتشر کند. عصر ایران آمادگی دارد در تکمیل گزارش اول و این مطلب، گزارش اداره اوقاف استان البرز را منتشر کند.

۴- هر چند دادگاه‌های بدوی و تجدید نظر انقلاب، در بازگرداندن زمین‌ها کاملا مصمم‌اند اما خسارت بزرگ‌تر استفاده از نام وقف و بد‌بین شدن برخی از مردم نسبت به این موضوع است. آیا این خسارت هم جبران‌پذیر است؟

Asriran. com


در ادامه بخوانید

جشنواره بین المللی فیلم شهر

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره بین المللی فیلم شهر با تقدیر از دو پیشکسوت سینما و تلویزیون پروانه معصومی و داوود اسدزاده کار خود را آغاز کرده است.

مراسم هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر

10+
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل

از دعوای سینما و کتاب تا بی کاغذی مطبوعات

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
کلاکت ۲۷ تیراز دعوای سینما و کتاب تا بی کاغذی مطبوعاتاختلاف نظر بین پردیس سینمایی و باغ کتاب، مطبوعات همچنان کاغذ ندارند و … از عناوین مهم کلاکت هستند
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
وی افزود: اگر روابط عمومی جهاددانشگاهی می‌خواهد موفق عمل کند، باید شریک‌سازی کند، ما قرار است به اقناع برسیم. کارکرد روابط عمومی در دستگاه‌ها ایجاد ارتباط موثر، آن هم نه برای تشویق و تبلیغ، بلکه برای شریک‌سازی است. قدرت اصلی دنیا، قدرت اطلاعات است. تلفن همراه همه دستگاه‌ها را تجمیع کرده و در این عرصه رسانه‌ها باید به دنبال شریک‌سازی باشند. وی افزود: هنر و قدرت روابط عمومی‌ها به ارائه حجم زیاد مطلب نیست.

از اجرای برنامه‌های فرهنگی تا جشنواره فیلم شهر

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل

ساختمان‌های عجیبی که هوش از سرتان می‌برد+ تصاویر

4+
الفالف1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ایران یک نفتکش خارجی را در خلیج فارس متوقف کرد

خبری18 ساعت قبل

عکس، فیلم و جزییاتی از آتش‌سوزی شب گذشته در میدان تاریخی حسن‌آباد تهران

خبری1 روز قبل

شاهکار تازه عادل فردوسی‌پور

خبری1 روز قبل

۶ مصدوم حاصل برخورد دو پراید در ایذه

ایسنا4 دقیقه قبل

پامپئو: رفتار چین با اویغورها، «لکه ننگ قرن» است

ایسنا5 دقیقه قبل

حدود ۲۰ قلم دارو در بازار نداریم/ واردات اقلام دارویی که مشابه داخلی دارند، ممنوع است/ برخی پزشکان علیرغم اطلاع از عدم وجود داروهای خارجی، آن را در نسخه بیمار می‌نویسند

ایلنا7 دقیقه قبل

فوری؛ انتقام ستارۀ پرسپولیسی کنار گذاشته شده؛ بوسه بر پیراهن استقلال!

جام نیوز11 دقیقه قبل

تاج به فیفا اعلام کرد: فدراسیون موافق ورود زنان به ورزشگاه‌هاست

ایسنا15 دقیقه قبل

استفاده از محصولات پلاستیکی برای زنان خطرناک‌تر است

ایسنا15 دقیقه قبل

سردار یزدی: برخی به جای دفاع از ناجا دنبال جمع کردن رأی هستند

فارس16 دقیقه قبل