1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
طرح آرامش بهاری در خراسان جنوبی اجرا می‌شود

طرح آرامش بهاری در خراسان جنوبی اجرا می‌شود

خبرگزاری ایرنا |
بیرجند- ایرنا- مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: نوروز 98 طرح آرامش بهاری در 55 بقعه متبرکه استان برگزار می شود.

به گزارش ایرنا پرویز بخشی پور روز یکشنبه در نشست خبری اظهار داشت: عجین شدن شروع سال جدید با مناسبت‌های مذهبی مختلف، باعث شده که ویژه برنامه‌های آرامش بهاری با تنوع بیشتری همراه باشد.

وی با بیان اینکه سفر به بقاع متبرکه جنبه سیاحتی و زیارتی دارد افزود: طبق فرمایش مقام معظم رهبری بقاع متبرکه باید به قطب فرهنگی تبدیل شود از همین رو برنامه‌های سال جدید با ماهیت فرهنگی اجرا می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی یادآور شد: ویژه برنامه ولادت امام علی (ع) در ۳۵ بقعه متبرکه شاخص اجرا می‌شود.

وی با اشاره به رتبه بندی بقاع متبرکه به درجه‌های ویژه، یک، ۲ و سه گفت: امسال بقعه ویژه در نظر گرفته نشده اما بقاع متبرکه درجه یک ۱۱ بقعه هستند که در شهرستان‌های بیرجند، قاین، خوسف، فردوس، طبس، نهبندان و سربیشه پذیرای مهمانان نوروزی خواهند بود.

بخشی پور ادامه داد: این بقاع درجه یک شامل امامزادگان فردوس، بی بی زینب خاتون (س) سربیشه، باقریه بیرجند، سید علی و سید الحسین نهبندان، شاه سیلمان علی خوسف، بوذرجمهر قاین، سلطان کریم شاه سرایان، زید بن علی و باغ گلشن در طبس است.

وی اضافه کرد: ۱۸ بقعه متبرکه در سطح ۲ و ۲۶ بقعه متبرکه در سطح سه قرار دارند که متناسب با ظرفیت و پذیرش زائر برنامه‌های فرهنگی در آنها اجرا می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی از اجرای ویژه برنامه تحویل سال در ۱۱ بقعه متبرکه خبر داد و گفت: این بقاع شاخص هر کدام در یک شهرستان مجری برنامه سال تحویل خواهند بود.

وی ادامه داد: برنامه سال تحویل از ساعت ۲۳:۳۰ دقیقه روز ۲۹ اسفند ماه شروع و تا ساعت ۲ بامداد با برنامه‌های متنوعی از جمله قرائت قرآن، صلوات خاصه امام رضا (ع)، زیارت امین الله، سخنرانی مذهبی، پخش زنده پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب و غیره همراه خواهد بود.

بخشی پور با بیان اینکه برنامه محوری سال تحویل در امامزادگان باقریه شهرستان بیرجند است افزود: برای اجرای طرح آرامش بهاری ۶۰ مبلغ به بقاع متبرکه اعزام می‌شوند.

وی برپایی نماز جماعت و فروشگاه فرهنگی عفاف و حجاب را از دیگر برنامه‌های طرح آرامش بهاری در ۵۵ بقعه متبرکه عنوان کرد و گفت: همزمان با سالروز وفات حضرت زینب (س) دوم فروردین ۹۸ مراسم عزاداری در ۳۵ بقعه متبرکه برگزار می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی یادآور شد: همزمان با اجرای طرح آرامش بهاری برپایی خیمه‌های معرفت، غرفه‌های کودک و نوجوان، قرآن بخوان جایزه بگیر، مشاوره خانواده، مشاوره وقف، عرضه محصولات فرهنگی و سبک زندگی ایرانی- اسلامی نیز در دستور کار خواهد بود.

وی با اشاره به توزیع ۷۰ هزار قلم هدیه و جایزه در بقاع متبرکه بیان کرد: با توجه به بازدیدهای انجام شده بر تنظیف و آماده سازی تمامی بقاع متبرکه استان تاکید شده است.

بخشی پور گفت: برای ۱۳ فروردین روز طبیعت نیز برنامه‌های متنوع فرهنگی مذهبی از جمله مباحث عفاف و حجاب در ۵۵ بقعه متبرکه پیش بینی شده است.

وی برگزاری مراسم جشن مبعث حضرت رسول (ص) در ۱۴ فروردین را یادآور شد و افزود: ایستگاه سلامت و بهداشت با تعامل مرکز بهداشت در هشت بقعه متبرکه برپا می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی از آماده سازی ۷۲۴ زائر سرا، سوئیت و اتاق در بقاع متبرکه استان خبر داد و گفت: این زیرساخت‌ها با هزینه واقفان و خیران ساخته شده است.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وی اظهار داشت: نوروز ۹۷ حدود ۸۶۰ هزار نفر از برنامه‌های طرح آرامش بهاری در بقاع متبرکه بهره مند شدند که پیش بینی می‌شود نوروز ۹۸این آمار افزایش یابد.

بخشی پور از آماده سازی ۹۰۰ متر فضای شبستان در امامزاده بی بی زینب خاتون (س) خبر داد و گفت: طبق برنامه ریزی انجام شده محل‌های اسکان، سرویس‌های بهداشتی و امکانات رفاهی پاسخگوی جمعیت خواهند بود.

وی به آماده سازی اماکن تاریخی در اختیار اوقاف برای بازدید مسافران نوروزی اشاره کرد و افزود: حسینیه امام رضا (ع) به عنوان یک بنای تاریخی و موزه‌ای که در آن مستقر شده به روی مسافران نوروزی باز خواهد بود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان ادامه داد: برخی ساختمان‌ها از جمله حسینیه دختر آخوند و حاجیه آمنه نیز در اختیار میراث فرهنگی قرار گرفته که پس از بازسازی برای ورود گردشگران مهیا شود.

وی با اشاره به باغ تاریخی و موقوفه شوکت آباد نیز گفت: این مکان تاریخی وقفی نیز توسط سرمایه گذار احیا و به محل مناسبی برای گردشگری تبدیل شده که امیدواریم در ایام نوروز به روی گردشگران باز باشد.

بخشی پور یادآور شد: جاده قدیم بیرجند- زاهدان نیز با صرف ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار توسط بنیاد مسکن به فضای گردشگری در شوکت آباد تبدیل می‌شود.

وی با اشاره به اجرای طرح دست‌های مهربانی بیان کرد: در این راستا از محل اجرای نیت موقوفات هزار و ۵۸۹ نفر در بخش‌های مختلف از جمله کمک به ایتام، اطعام و مصارف خاص تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی از وجود ۸۹ بقعه متبرکه در استان خبر داد و گفت: این بقاع شامل زیارتگاه امامزادگان، آرامگاه مشاهیر، عرفا، علما، مجتمع‌های فرهنگی و مذهبی و برخی مساجد با کاربری زیارتی است.

وی ادامه داد: از این تعداد ۶۹ بقعه متعلق به امامزادگان بوده که شجره نامه آنها به تایید مراجع مربوطه در قم و مشهد رسیده است.

بخشی پور افزود: بیشترین امامزادگان در شهرستان‌های قاین و بیرجند وجود دارد که توسط واقفان و خیران از محل نذورات در این مکان‌ها فعالیت‌های عمرانی انجام می‌شود.

وی از ثبت ۱۰۲ وقف جدید در سال ۹۷ خبر داد و گفت: از این تعداد ۱۴ وقف منفعتی قرآنی است که از محل آن کمبود اعتبار فعالیت‌های قرآنی در استان جبران خواهد شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان با تاکید بر اینکه مشاوره‌های وقف تاثیر مثبتی در سوق دادن واقفان به سمت نیازهای روز داشته است اظهار داشت: از لحاظ تنوع وقف خراسان جنوبی در بین سایر استان‌ها وضع مطلوبی دارد به نوعی که در نیات موقوفات تمام موضوعات را داریم.

وی افزود: بزرگترین موقوفات استان آب لوله بیرجند، موقوفه امیرحسنخانی، وقفیات امیراسماعیل و محمد ابراهیم شوکت الملک علم است.

بخشی پور از اخذ سند برای ۳۷۱ موقوفه در سال ۹۷ خبرداد و گفت: خرد شدن اراضی روند سند دار کردن موقوفات را مشکل کرده اما تمام تلاش‌ها بر این است که با همکاری نهادهای مربوطه این کار طبق برنامه پیش رود.

وی افزود: هم اکنون ۹هزار و ۷۴۶ موقوفه با ۲۴ هزار رقبه در خراسان جنوبی به ثبت رسیده است.

طرح آرامش بهاری از ۲۸ اسفند ماه آغاز می‌شود و تا ۱۴ فروردین ماه در بقاع متبرکه نیز ادامه دارد.

۹۸۹۳ * ۶۰۵۴

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با اجتماعی، آرامش بهاری، وقف و بقاع متبرکه از تلگرام

آیت الله صانعی در دیدار بااعضای حزب اعتماد ملی: من بیش از پنجاه سال مدرسه فیضیه رفتم ناگهان گفتند دیگر نباید بیایید. خب آنجا وقف عام است با چه استدلالی می‌گویید فلانی نباید بیایید. /آنچه انسان را به بدبختی می‌کشاند حب ثروت و قدرت است


دادگاه انقلاب، نقاب وقف را کنار زد/ پایان موقوفه حاجی‌ ترخانی

✍️عصر ایران – در پی انتشار گزارش تحقیقی عصر ایران در تاریخ دوم دی ماه ۱۳۹۷ با عنوان «کشف ثروت هنگفت بنیانگذار ساواک پس از ۶۰ سال / ارتباط ماجرا با خاندان حاجی ترخانی» که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و مطبوعات داشت با خبر شدیم تنها یک ماه بعد و روز اول بهمن ۱۳۹۷ حکم اصلاحی و رفع ابهام شده دادگاه نیز صادر شده است.

📌در این حکم جدید آمده است: «حکم، نسبت به قدرالسهم محکوم تیمور بختیار از پلاک ثبتی موصوف اعم از اصلی و باقی مانده در حق ستاد فرمان امام تسری دارد» و به همین دلیل دستور ابطال اسناد کلیه زمین‌های «موقوفه علی حاجی ترخانی» و حتی «خاندان حاجی ترخانی» در مورد پلاک ۱۶۸ اصلی گلشهر کرج را شعبه اول اجرای احکام دادگاه انقلاب اسلامی اصل ۴۹ قانون اساسی صادر کرده است.

📌اهمیت مضاعف حکم اصلاحی دادگاه انقلاب را هنگامی درمی یابیم که این نکات را در نظر داشته باشیم:

۱- پی گیری ستاد اجرایی فرمان امام و صدور رای شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران دایر بر بازگشت زمین‌ها به بیت المال در حالی صورت پذیرفته که در هیات متولیان موقوفه افرادی با نفوذ (آقایان محمد هادی نژاد حسینیان، رحیم ملک زاده، امیر حسن- مهدی- احمد و محمد باقر حاجی ترخانی و محمد رضا طریحی) عضویت دارند اما تاثیری بر پی‌گیری ستاد و رای صادره نداشته است.

۲- با توجه به آنکه زمین‌های موجود بسیار کمتر از سهم اولیه تیمور بختیار و حتی کمتر از آن مقداری است که در سال ۶۴ به اصطلاح وقف شده است، این پرسش شکل می‌گیرد که خاندان حاجی ترخانی چگونه و از چه محلی می‌خواهند یا می‌توانند این تفاوت را که سر به مساحت قابل توجهی می‌زند به بیت المال عودت دهند؟

۳- جا دارد اداره کل اوقاف استان البرز گزارش جامعی با موضوع عملکرد ۳۴ ساله موقوفه تحت نظر خود منتشر کند. عصر ایران آمادگی دارد در تکمیل گزارش اول و این مطلب، گزارش اداره اوقاف استان البرز را منتشر کند.

۴- هر چند دادگاه‌های بدوی و تجدید نظر انقلاب، در بازگرداندن زمین‌ها کاملا مصمم‌اند اما خسارت بزرگ‌تر استفاده از نام وقف و بد‌بین شدن برخی از مردم نسبت به این موضوع است. آیا این خسارت هم جبران‌پذیر است؟

Asriran. com


مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی افزایش می‌یابد اما پس از تعیین دستمزد

🔹سرپرست سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد که افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارکنان و بازنشستگان تنها مربوط به بازنشستگان دولت است و ارتباطی با مستمری‌بگیران تامین اجتماعی ندارد. / ایلنا


🔻سطح نشاط اجتماعی در کشور پایین است

🔹معاون سازمان امور اجتماعی کشور گفت: متاسفانه آمارها و گزارش‌ها نشان می‌دهد که سطح نشاط اجتماعی در کشور پایین است.

جزئیات بیشتر:


♨️مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی افزایش می‌یابد اما پس از تعیین دستمزد

🔹سرپرست سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد که افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارکنان و بازنشستگان تنها مربوط به بازنشستگان دولت است و ارتباطی با مستمری‌بگیران تامین اجتماعی ندارد.

====


نظرها

در ادامه بخوانید

کنایه «امین حیایی» به «پرویز پرستویی» درباره تحریم صدا و سیما

مهرمهر1 روز قبل
ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، طهمورث ساجدی، زبانشناس و استاد زبان و ادبیات فرانسه، شب گذشته بدون سابقه قبلی ابتلا به بیماری خاصی درگذشت. وی متولد ۱۳۳۰ در انزلی بود و در دانشگاه پل والری شهر «مون پلیه» فرانسه در رشته زبان و ادبیات فرانسه تحصیل و دکترای خود را در رشته ادبیات تطبیقی در سال ۱۳۶۶ به پایان برد. از آثار ساجدی می‌توان به کتاب از ادبیات تطبیقی تا نقد ادبی، ادبیات تطبیقی، ایران شناسی و خاور شناسی، تاریخ ایرانشناسی در فرانسه تحلیلی از دستاوردهای پژوهشی تا سالهای اخیر و … اشاره کرد. ساجدی از اوایل دهه ۸۰ در گروه زبان و ادبیات فرانسه دانشگاه تهران مشغول تدریس بود و با ایرانشناسان و نیز انجمن ادبیات تطبیقی ایران همکاری داشت. فراهنگ**۹۲۱۱**۱۷۵۱**۹۱۹۸انتهای پیام /*
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: نظر به اینکه مقرر است ساعت رسمی کشور از ساعت ۲۴ امشب یکم فروردین ماه ۱۳۹۸ یک ساعت به جلو کشیده شود لازم است مسافران پروازهای داخلی و خارجی ضمن تنظیم ساعت خود با ساعت رسمی کشور برنامه‌های خود را براساس زمان درج شده در بلیت‌های هواپیماها انجام داده و در فرودگاه‌ها حضور یافته واز پروازها جانمانند. بعضا مشاهده شده که مسافران به دلیل غفلت از زمان انجام پروازها یکساعت دیرتر به فرودگاه مراجعه کرده و از پروازها جا مانده‌اند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
فردا و در سالروز رحلت حضرت زینب (س) سینماهای سراسر کشور تعطیل است. به گزارش فارس، طبق اعلام شورای صنفی نمایش، فردا (جمعه ۲ فروردین) به مناسبت رحلت حضرت زینب کبری (س) سینماهای سراسر کشور تا عصر تعطیل است. سالن‌‌های سینما از ساعت ۱۷ بازگشایی می‌شوند و فعالیت خود را از سر می‌گیرند.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، پایگاه اطاع رسانی مقام معظم رهبری شرایط صحت اعتکاف را بدین شرح اعلام کرد: سوال ۱: شرایط صحت اعتکاف عبارت است از:۱- عقل۲- نیت۳- روزه۴- توقف حداقل سه روز در مسجد۵- اعتکاف در یکی از مساجد چهارگانه باشد، هرچند اعتکاف در غیر از مساجد چهارگانه* (اعم از جامع و غیر آن) به قصد رجاء مطلوبیت (به امید این‌که مطلوب خداوند باشد) مانعی ندارد. ۶- بنابر احتیاط واجب اعتکاف زن بدون اذن شوهر صحیح نیست، همچنین اعتکاف فرزند بدون اذن پدر و مادر اگر موجب اذیت آنان شود صحیح نیست، هر چند بنابر احتیاط مستحب، به طور مطلق اذن والدین معتبر است. * مسجد الحرام، مسجد النبی (صلی الله علیه وآله وسلم)، مسجد کوفه و مسجد بصرهاعتکاف در حیاط مسجدسوال ۲: اعتکاف در حیاط مسجد چه حکمی دارد؟ جواب: اگر حیاط جز مسجد نباشد، اعتکاف صحیح نیست. اعتکاف در پشت بام مسجدسوال ۳: آیا پشت بام مسجد تابع مسجد است یا بستگی به وقف کننده دارد؟ جواب: پشت بام مسجد در حکم مسجد است مگر این‌که احراز شود که هنگام وقف مسجد، پشت بام از وقف خارج شده است. پخش موسیقی در مسجدسوال ۸: پخش موسیقی در مسجد چه حکمی دارد؟ جواب: واضح است که مسجد جایگاه شرعی خاصی دارد، لذا اگر پخش موسیقی در آن منافی با حرمت مسجد باشد، حرام است، حتی اگر موسیقی غیر لهوی باشد.

اخبار بیشتر