فتحی نماینده تهران: مجمع تفسیرش از اختیارات خود را گسترده داده، این کار خطاست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
فتحی نماینده تهران: مجمع تفسیرش از اختیارات خود را گسترده داده، این کار خطاست

فتحی نماینده تهران: مجمع تفسیرش از اختیارات خود را گسترده داده، این کار خطاست

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
محمدجواد فتحی گفت: به نظر می‌رسد مجمع تشخیص مصلحت تفسیرش از اختیارات خود را گسترده کرده و همچنین اختیاراتی که حتی قانون اساسی برای او در نظر نگرفته است را اعمال می‌کند که این موضوع با صلاحیت قانونگذاری در تعارض آشکار است.

محمدجواد فتحی درباره تفسیر جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام حوزه اختیاراتش گفت: به نظر می‌رسد مجمع تفسیرش از اختیارات خود را گسترده داده و همچنین اختیاراتی که حتی قانون اساسی برایش در نظر نگرفته است را اعمال می‌کند؛ که این موضوع با صلاحیت قانونگذاری در تعارض آشکار است.

وی افزود: خطا خطا است فرقی نمی‌کند مربوط به چه دوره‌ای و چه زمانی است. به نظرم می‌رسد مجلس وظیفه شرعی و قانونی دارد که مقابل این موضوع و این تفسیرها بایستد. با تعدادی از نمایندگان مجلس در حال تهیه نامه‌ای هستیم خطاب به رئیس جمهور که در مقام اعمال وظیفه قانونی اش که اجرای قانون اساسی است بخواهیم مقابل این تخطی صورت گرفته بایستد.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: بالاخره قانون اساسی ایشان را مسوول اجرای قانون اساسی می‌داند. هرچند خود مجلس هم می‌تواند مقابله کند. ما رونوشت این نامه را به رئیس مجلس هم می‌دهیم تا مجلس در ایرادات استقلالی مجمع تشخیص مصلحت نظام ورود نکند. مگر اینکه این موارد از طریق شورای نگهبان به دست ما برسد. یعنی شورای نگهبان ورود کند و ببیند ایرادی که مجمع تشخیص مصلحت نظام گرفته است یا خلاف شرع یا خلاف قانون اساسی است. ورود موضوعی کند در آن صورت به عنوان شورای نگهبان این را به مجلس ارجاع دهد آن قابل بررسی است.

مشروح اخبار را در این‌جا بخوانید.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با شورای نگهبان، کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام از تلگرام

🔶 بیانیه «شورای هماهنگی جبهه اصلاحات» در حمایت از FATF

«شورای هماهنگی جبهه اصلاحات» در ایران که خود را «متشکل از ۲۸ حزب اصلاح‌طلب» معرفی کرده، با انتشار بیانیه‌ای خطاب به مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی خواستار تصویب لوایح مورد مناقشه «مسئولیت تاریخی» بپذیرد.

دو لایحه از مجموع چهار لایحه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) موسوم به لوایح پالرمو و سی‌اف‌تی در پی اختلاف مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان برای تعیین تکلیف به مجمع فرستاده شده‌اند. مقابله با پولشویی و جرایم سازمان‌یافته فراملی موضوع این دو لایحه هستند.

در بیانیه «شورای هماهنگی جبهه اصلاحات» آمده است: «بر اساس اخبار موجود […] مجمع تشخیص مصلحت نظام تحت تأثیر فشارهای پیدا و پنهان بیرونی هنوز نتوانسته است به جمع‌بندی نهایی برسد و بیم آن می‌رود که فشارهای مخالفین سیاسی دولت، در نهایت باعث شود، مجمع تشخیص مصلحت نظام، در راستای تأمین نظرات آنها تصمیم گیری کند.»

این شورا با اشاره به این‌که «تقریبا همه متحدین استراتژیک ایران به FATF پیوسته‌اند»، برای جلوگیری از «خود تحریمی» خواستار تصویب لوایح مزبور شده است.

https: //bit. ly/۲BTjBvt

📌 اخبار روز دویچه وله را در این آدرس دنبال کنید:

https: //p. dw. com/p/۳E۱gB


هشدار مطهری درباره تبدیل مجمع به شورای نگهبان دوم: برای آینده کشور خطرناک است

🔹یکی از اصلاحاتی که کمیسیون تلفیق در لایحه بودجه اعمال کرده به دنبال ایرادی است که مجمع تشخیص مصلحت نظام گرفته در حالی که ما معتقدیم مجمع نمی‌تواند به مصوبه مجلس ایراد بگیرد و مانند شورای نگهبان بگوید که باید مصوبه را اصلاح کنید.

🔹مجمع تشخیص می‌تواند در جریان تصویب طرح و لایحه نظر بدهد و کمیسیون و یا صحن مجلس نظر مجمع را اعمال کند. اما این که بعد از تصویب طرحی در مجلس مثل شورای نگهبان بخواهد مصوبه‌ای اصلاح شود خلاف اصل ۱۱۲ قانون اساسی است و مجلس نباید وارد این موضوع شود.

🔹 اگر این رویه باب شود ما دو شورای نگهبان خواهیم داشت و این برای آینده خطرناک است. اگر شورای نگهبان نظر مجمع را بررسی کند و همان ایراد را وارد کند ما این را قبول داریم. /ایسنا


♨️نشست مجمع تشخیص مصلحت نظام آغاز شد

🔹نشست مجمع تشخیص مصلحت نظام با دستور بررسی نهایی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو آغاز شد.

🔹لایحه کنوانسیون پالرمو یکی از چهار لایحه مربوط به برنامه‌های گروه ویژه اقدام مالی (FATF) است.

====


مجمع تشخیص، ایرادات شورای نگهبان به ۲ مصوبه مجلس را رد کرد

🔹یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

سه مورد اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان وجود داشت که در مجمع بررسی شد و در دو مورد نظر مجلس و در یک مورد نظر شورای نگهبان ترجیح داده شد. / ایلنا


در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
این در حالی است که در سال ۹۷ تلاطم قیمتی موجب شد یک سال استثنایی در بازار مسکن رقم بخورد. گاردین: امید دولت ایران به اروپا از روی سادگی بودروزنامه گاردین با انتقاد از سیاست‌های خصمانه دولت انگلیس تصریح کرد: شاید دولت ایران از روی سادگی تصور می‌کرد طرف‌های اروپایی با برجام، از اقتصاد ایران در مقابل آمریکا حمایت می‌کنند. از سال ۲۰۱۷، دولت ایران، سیاست صبر را در پیش گرفته و به مفاد برجام پایبند مانده است. اگر چهار سال پیش آقای ناطق نوری وارد انتخابات مجلس دهم شده بود، قطعا مجلس دهم امروز وضع دیگری داشت. نجفی جایگزین مشایی شدشنیده شده که اتاق محل اقامت آقای اسفندیار رحیم‌مشایی معاون و مشاور رئیس‌جمهور سابق در زندان اوین را به آقای محمدعلی نجفی داده‌اند.
موجموج21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری موج، فاطمه سعیدی نماینده تهران در مجلس در توییتی نوشت: صبح امروز فراکسیون امید میزبان آقای بیژن زنگنه وزیر نفت بود و ایشان درباره فروش نفت، مقابله با تحریم‌ها و مواجهه با فشارهای داخلی و خارجی توضیحات مهمی ارائه کرد. هفته آینده نیز در فراکسیون میزبان آقای محمدرضا خاتمی خواهیم بود تا در خصوص مسائل اخیر با ایشان گفت و گو کنیم. لازم به توضیح است، محمدرضا خاتمی چند روز قبل به دلیل اتهام زنی به روند انتخابات در سال ۸۸ از سوی دادگاه به دو سال حبس محکوم شده است.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
سیدمحمد صدر که دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام به عضویت این نهاد درآمده است از موافقان تصویب شدن لوایح جنجالی CFT و پالرمو است. فضای عمومی مجمع درباره لوایح مذکور چگونه است؟ زمانی خبرها حکایت از آن داشت که اکثریت اعضا موافق تصویب لوایح مرتبط با FATF هستند اما بعد فضا کمی تغییر کرد و مخالفت‌ها بیشتر شد. واقع امر این است که اعضای مجمع به خوبی تبعات ناشی از گرانی، تورم و آشفتگی معیشت مردم را می‌دانند. معتقدم آرای اعضای مجمع درباره لوایح مرتبط با FATF به صورت شفاف به مردم اعلام شود تا مردم در جریان نظرات اعضای مجمع قرار گیرند. برخی اعضای مجمع دارای تفکر خاصی هستند اما …. آقای صدر شما اشاره کردید که مجمع کارکرد اصلی خود را ندارد.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، محمدکاظم کاظمی، شاعر و پژوهشگر افغانستانی، ‌ در یادداشتی با عنوان «جدا شدن افغانستان از ایران در عصر قاجار، یک غلط مشهور تاریخی» با نگاهی به تاریخ یکصد سال اخیر افغانستان، به خطای تاریخی رایج درباره جدایی افغانستان از ایران می‌پردازد. حقیقت این است که در آن زمان فقط شهر هرات از تسلط ایران خارج شد و آن هم همیشه در تصرف ایران نبود. بگذارید قضیه را با یک توصیف بسیار اجمالی از جغرافیای تاریخی افغانستان شرح دهم. ولی به نظر ما فرقی است بین آن ایران بزرگ تاریخی و مرزهای سیاسی کنونی ایران. بسیاری از ما، نام «خراسان» را برای این کشور شایسته‌تر می‌شماریم و حتی بعضی‌ها برآن‌اند که نام کشور ما هم باید ایران می‌بود، یا لااقل با نام ایران تاریخی پیوندی می‌داشت.

چرا تب دلار پائین آمد؟ / FATF ایرانی علاج فرار مالیاتی/ آغاز تولید پژو ۳۰۱ بدون حضور فرانسه در ایران

3+
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
فارسفارس22 ساعت قبل
همزمان با تهدید نیروهای حفتر برای آغاز عملیات گسترده علیه پایتخت لیبی، تعدادی از نمایندگان پارلمان شرق لیبی در قاهره نشستی را به منظور تشکیل دولت جدید، برگزار کردند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک عضو پارلمان شرق لیبی که خلیفه حفتر نیز به آن وابسته است، گفت که پارلمان در دوره آینده برای تشکیل دولت وحدت ملی جایگزین دولت وفاق ملی و شورای ریاستی در طرابلس تلاش می‌کند. «علی الصول» در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک افزود که پارلمان لیبی تنها نهاد مشروعی است که حق اتخاذ هر گونه تصمیماتی را دارد و پارلمان در هر یک از شهرهای لیبی به منظور بررسی تشکیل دولت، نشست برگزار خواهد کرد. این نماینده پارلمان شرق لیبی تصریح کرد که شرکت‌کنندگان در نشست قاهره بر وحدت لیبی تأکید کرده و گفتند که از شرکت نمایندگان مناطق دیگر در بحث‌های مربوط به تشکیل دولت جدید استقبال می‌کنند. همچنین «ابو صلاح شلبی» دیگر عضو پارلمان لیبی گفت که تشکیل دولت جدید در راستای پیشنهادی است که پارلمان در دوره گذشته مطرح کرد اما تا کنون موفقیتی کسب نکرده بود.

نظرها

اخبار بیشتر