1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
فتحی نماینده تهران: مجمع تفسیرش از اختیارات خود را گسترده داده، این کار خطاست

فتحی نماینده تهران: مجمع تفسیرش از اختیارات خود را گسترده داده، این کار خطاست

خبرگزاری خبرآنلاین |
محمدجواد فتحی گفت: به نظر می‌رسد مجمع تشخیص مصلحت تفسیرش از اختیارات خود را گسترده کرده و همچنین اختیاراتی که حتی قانون اساسی برای او در نظر نگرفته است را اعمال می‌کند که این موضوع با صلاحیت قانونگذاری در تعارض آشکار است.

محمدجواد فتحی درباره تفسیر جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام حوزه اختیاراتش گفت: به نظر می‌رسد مجمع تفسیرش از اختیارات خود را گسترده داده و همچنین اختیاراتی که حتی قانون اساسی برایش در نظر نگرفته است را اعمال می‌کند؛ که این موضوع با صلاحیت قانونگذاری در تعارض آشکار است.

وی افزود: خطا خطا است فرقی نمی‌کند مربوط به چه دوره‌ای و چه زمانی است. به نظرم می‌رسد مجلس وظیفه شرعی و قانونی دارد که مقابل این موضوع و این تفسیرها بایستد. با تعدادی از نمایندگان مجلس در حال تهیه نامه‌ای هستیم خطاب به رئیس جمهور که در مقام اعمال وظیفه قانونی اش که اجرای قانون اساسی است بخواهیم مقابل این تخطی صورت گرفته بایستد.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: بالاخره قانون اساسی ایشان را مسوول اجرای قانون اساسی می‌داند. هرچند خود مجلس هم می‌تواند مقابله کند. ما رونوشت این نامه را به رئیس مجلس هم می‌دهیم تا مجلس در ایرادات استقلالی مجمع تشخیص مصلحت نظام ورود نکند. مگر اینکه این موارد از طریق شورای نگهبان به دست ما برسد. یعنی شورای نگهبان ورود کند و ببیند ایرادی که مجمع تشخیص مصلحت نظام گرفته است یا خلاف شرع یا خلاف قانون اساسی است. ورود موضوعی کند در آن صورت به عنوان شورای نگهبان این را به مجلس ارجاع دهد آن قابل بررسی است.

مشروح اخبار را در این‌جا بخوانید.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با شورای نگهبان، کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام از تلگرام

مجمع تشخیص، ایرادات شورای نگهبان به ۲ مصوبه مجلس را رد کرد

🔹یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

سه مورد اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان وجود داشت که در مجمع بررسی شد و در دو مورد نظر مجلس و در یک مورد نظر شورای نگهبان ترجیح داده شد. / ایلنا


هشدار مطهری درباره تبدیل مجمع به شورای نگهبان دوم: برای آینده کشور خطرناک است

🔹یکی از اصلاحاتی که کمیسیون تلفیق در لایحه بودجه اعمال کرده به دنبال ایرادی است که مجمع تشخیص مصلحت نظام گرفته در حالی که ما معتقدیم مجمع نمی‌تواند به مصوبه مجلس ایراد بگیرد و مانند شورای نگهبان بگوید که باید مصوبه را اصلاح کنید.

🔹مجمع تشخیص می‌تواند در جریان تصویب طرح و لایحه نظر بدهد و کمیسیون و یا صحن مجلس نظر مجمع را اعمال کند. اما این که بعد از تصویب طرحی در مجلس مثل شورای نگهبان بخواهد مصوبه‌ای اصلاح شود خلاف اصل ۱۱۲ قانون اساسی است و مجلس نباید وارد این موضوع شود.

🔹 اگر این رویه باب شود ما دو شورای نگهبان خواهیم داشت و این برای آینده خطرناک است. اگر شورای نگهبان نظر مجمع را بررسی کند و همان ایراد را وارد کند ما این را قبول داریم. /ایسنا


♨️نشست مجمع تشخیص مصلحت نظام آغاز شد

🔹نشست مجمع تشخیص مصلحت نظام با دستور بررسی نهایی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو آغاز شد.

🔹لایحه کنوانسیون پالرمو یکی از چهار لایحه مربوط به برنامه‌های گروه ویژه اقدام مالی (FATF) است.

====


🔶 بیانیه «شورای هماهنگی جبهه اصلاحات» در حمایت از FATF

«شورای هماهنگی جبهه اصلاحات» در ایران که خود را «متشکل از ۲۸ حزب اصلاح‌طلب» معرفی کرده، با انتشار بیانیه‌ای خطاب به مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی خواستار تصویب لوایح مورد مناقشه «مسئولیت تاریخی» بپذیرد.

دو لایحه از مجموع چهار لایحه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) موسوم به لوایح پالرمو و سی‌اف‌تی در پی اختلاف مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان برای تعیین تکلیف به مجمع فرستاده شده‌اند. مقابله با پولشویی و جرایم سازمان‌یافته فراملی موضوع این دو لایحه هستند.

در بیانیه «شورای هماهنگی جبهه اصلاحات» آمده است: «بر اساس اخبار موجود […] مجمع تشخیص مصلحت نظام تحت تأثیر فشارهای پیدا و پنهان بیرونی هنوز نتوانسته است به جمع‌بندی نهایی برسد و بیم آن می‌رود که فشارهای مخالفین سیاسی دولت، در نهایت باعث شود، مجمع تشخیص مصلحت نظام، در راستای تأمین نظرات آنها تصمیم گیری کند.»

این شورا با اشاره به این‌که «تقریبا همه متحدین استراتژیک ایران به FATF پیوسته‌اند»، برای جلوگیری از «خود تحریمی» خواستار تصویب لوایح مزبور شده است.

https: //bit. ly/۲BTjBvt

📌 اخبار روز دویچه وله را در این آدرس دنبال کنید:

https: //p. dw. com/p/۳E۱gB


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | ماجرای دختر جوانی که از سیل آق‌قلا نجات پیدا کرد

خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل
دختر جوان گمشده در سیل آق‌قلا نیمه‌شب گذشته توسط جمعیت هلال احمر سالم پیدا و به مرکز امدادی منتقل شد. ماجرای نجات دادن دختر را در این ویدئو ببینید و بشنوید.
همشهریهمشهری18 ساعت قبل
همشهری آنلاین: جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند به دیدار نمازگزاران در مقابل مسجد النور در شهر کرایست‌چرچ رفت که که هنوز پس از کشتار هفته پیش با نوارهای پلیس احاطه می‌شود. نخست‌وزیر و زنان همراهش برای اعلام یگانگی با مسلمانان روسری به سر کرده‌اند. کد خبر ۴۳۵۳۷۰

ویدیو/ ورود دیرهنگام استاندار معزول گلستان به جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان

انتخابانتخاب23 ساعت قبل

استاندار گلستان برکنار شد

خبر فوریخبر فوری23 ساعت قبل
جهانگیری، استاندار گلستان را برکنار کرد. اسحاق جهانگیری پس از غیبت مناف هاشمی در جریان رسیدگی به وضعیت سیل‌زدگان استان گلستان، مناف هاشمی را برکنار و علی قرابیه معاون هاشمی را به عنوان سرپرست استانداری گلستان منصوب کرد. هاشمی در چند روز گذشته و همزمان با سیل استان گلستان در سفر خارج از کشور به سر می‌برد. او ساعتی پیش خبر داد که به کشور برگشته است (اینجا بخوانید.)

بهروز نعمتی: سعید جلیلی اصرار داشت که لایحه پالرمو زودتر تصویب شود (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل

فیلم/ صحبت‌های جهانگیری درمیان سیل‌زدگان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز13 ساعت قبل

اخبار بیشتر