مردم نگران میوه شب عید نباشند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
مردم نگران میوه شب عید نباشند

مردم نگران میوه شب عید نباشند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
طبق آنچه مسئولان استان قزوین از روند ذخیره‌سازی میوه شب عید اعلام کرده‌اند، تمام تمهیدات لازم برای توزیع درست میوه پیش‌بینی و ذخیره‌سازی شده است لذا مردم نگرانی از بابت تأمین میوه خود در این ایام نداشته باشند.

به گزارش ایسنا، بی‌شک یکی از مهم‌ترین اقلام سفره عید در میان خانواده‌های ایرانی میوه است. در این گزارش به بررسی وضعیت بازار میوه در ایام عید نوروز در استان قزوین پرداختیم تا از کم و کیف آن بیشتر اطلاع یابیم.

طبق بررسی‌ها و گفته‌های مسئولان استان توزیع میوه شب عید از روز گذشته ۲۵ اسفندماه آغاز شده و بیش از ۲۰۰۰ تن میوه شامل پرتقال، سیب قرمز و سفید در استان ذخیره‌سازی شده است.

سال گذشته ۸۷ غرفه توزیع میوه شب عید در استان برپا شده بود که با توجه به تقاضای مردم برای خرید میوه، در سال جاری با افزایش تعداد غرفه‌های عرضه میوه روبرو هستیم که بخش مهمی از آن در مناطق حاشیه‌ای و کم برخوردار است.

«منوچهر حبیبی» معاون اقتصادی استاندار قزوین، در جلسه شورای راهبردی مدیریت و توزیع میوه شب عید استان با اعلام این خبر از توزیع میوه به قیمت تعاونی در بیش از ۱۳۰ غرفه در سطح استان خبر می‌دهد و می‌گوید: از ظرفیت سازمان میادین میوه و تره‌بار نیز در توزیع میوه استفاده خواهد شد و تلاش می‌شود توزیع میوه تا پایان تعطیلات نوروزی ادامه داشته باشد.

طبق آنچه مدیران جهاد کشاورزی استان از روند ذخیره‌سازی میوه شب عید اعلام کرده‌اند، تمام تمهیدات لازم برای توزیع درست میوه پیش‌بینی شده است و میزان آن در سال جاری نسبت به سال گذشته از ۱۵۰۰ تن میوه با ۶۰ درصد افزایش بالغ‌بر ۲۰۰۰ تن میوه رسیده و این میزان میوه برای ایام عید در استان ذخیره‌سازی شده است لذا مردم نگرانی از بابت تأمین میوه خود نداشته باشند.

در سال گذشته ۵۰۰ تن سیب و ۱۰۰۰ تن پرتقال عرضه شد ولی برای سال جاری ۸۰۰ تن سیب قرمز و زرد و بالغ‌بر ۱۲۰۰ تن پرتقال ذخیره‌سازی شده تا در غرفه‌های پیش‌بینی‌شده که ۴۶ غرفه در سطح شهر قزوین مستقر است، عرضه شود.

توزیع میوه با نرخ تعاونی تا ۱۷ فروردین ادامه دارد

محمود محمودی رئیس سازمان تعاون روستایی قزوین در خصوص قیمت میوه با نرخ تعاونی با اعلام اینکه قیمت میوه شب عید در کمیته راهبردی استان نهایی شده است، می‌گوید: هر کیلوگرم سیب با نرخ دولتی ۶۰۰۰ تومان و پرتقال نیز ۳۸۰۰ تومان در نظر گرفته شده است و عرضه آن تا پایان روز ۲۹ اسفندماه در سطح تمامی غرفه‌ها انجام خواهد شد.

وی در خصوص نحوه عرضه میوه در ایام عید بیان می‌کند: برای چهار روز نخست تعطیلات نوروز عرضه در غرفه‌های کشیک در میادین اصلی شهر انجام می‌شود؛ بعد از آن نیز تا پایان ۱۷ فروردین‌ماه عرضه در سطح تمامی غرفه‌ها انجام خواهد گرفت.

رئیس سازمان تعاون روستایی استان قزوین با اعلام اینکه سبدهای میوه ۱۰ کیلویی است که به‌منظور حمایت از مصرف‌کننده در زمان توزیع محصول، وزن سبد از کل وزن میوه کسر می‌شود، می‌گوید: چنانچه در سبد میوه خرابی وجود داشته باشد مشتریان می‌توانند آن را در غرفه به مسئول ناظر ارائه و میوه سالم تهیه کنند.

اتحادیه میوه‌فروشان در روند توزیع میوه شب عید دخالتی ندارد

حبیب‌الله صادقی پور رئیس صنف میوه‌فروشان نیز با اعلام این نکته که اتحادیه در روند توزیع میوه شب عید دخالتی ندارد و خود جهاد کشاورزی پیگیر ذخیره سازی و توزیع میوه شب عید است، می‌گوید: در حال حاضر بار میوه به‌اندازه کافی در استان موجود و سیب از شهرهای دماوند و آذربایجان و پرتقال از شهرهای شمالی کشور برای ایام عید ذخیره‌سازی شده است ازاین‌رو هرگونه اعلامی مبنی بر کمبود میوه در بازار جنبه روانی دارد چرا که همه نوع میوه در بازار به فراوانی موجود است و مردم نباید نگران میوه ایام عید خود باشند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر تقاضا در میادین میوه و تره‌بار نسبی است و هر چه به ایام عید نزدیک‌تر می‌شویم میزان تقاضا نیز افزایش پیدا می‌کند. به‌طور معمول قیمت مصوب دولتی برای میوه تا ۲۰ درصد زیر قیمت بازار تعیین می‌شود.

محمودی در پاسخ به این سؤال که چرا از ظرفیت اتحادیه میوه و تره‌بار استفاده نشده است، می‌گوید: از آنجا که متولیان اتحادیه میوه‌فروشان خود در بازار میوه دست داشته و در حال فعالیت هستند، تلاش شد تا از کسانی برای این غرفه‌ها استفاده شود که در این کار دخیل نیستند تا از این راه بتوانیم میوه‌ها را با قیمت دولتی مصوب به دست مخاطب رسانده و جلوی هرگونه سوءاستفاده گرفته شود.

شب عید اجازه نمی‌دهیم دلالان، بازار میوه را آشفته کنند

به گزارش ایسنا، حضور بازرسان برای نظارت بیشتر بر روند توزیع امری بسیار لازم و ضروری است تا جلوی هرگونه تخلف و سوءاستفاده گرفته شود چرا که بسیاری از مشکلات امروز بازار ما ناشی از نظارت ضعیف است و همین امر موجب برخی سوءاستفاده‌ها و گرانی و نابسامانی در بازار می‌شود.

از مسئولان استان در این خصوص پرسیدیم که حبیبی معاون استاندار در حوزه اقتصادی از حضور ناظرانی برای نظارت بر روند توزیع میوه در غرفه‌های عرضه میوه خبر می‌دهد و محمودی نیز بابیان اینکه در تمامی غرفه‌ها نمایندگان یکی از ادارات جهاد کشاورزی، تعاون روستایی، فرمانداری و یا سازمان صنعت، معدن و تجارت مستقر هستند، خاطرنشان می‌کند: تمامی ناظران دارای کارت هستند و اگر همشهریان در صورت برخورد با هر گونه مشکلی می‌توانند به آنان مراجعه کنند؛ همچنین بازرس سیار نیز در سطح غرفه‌ها وجود دارد. در بازار شب عید اجازه نمی‌دهیم دلالان، بازار میوه را آشفته کنند و با تمام نیرو بازار میوه شب عید را کنترل خواهیم کرد.

بنابراین گزارش شماره تماس ۱۲۴ سازمان صمت آماده پذیرش انتقادات و شکایات مردمی است و طبق آنچه مسئولان اعلام کرده‌اند تخلف در این راستا به‌هیچ‌عنوان پذیرفتنی نیست.

به گزارش ایسنا، بی‌شک در ایام منتهی به نوروز ۹۸ دغدغه بسیاری از مردم تأمین میوه ایام عید است که با توجه به تدابیر اتخاذ شده به نظر می‌رسد در استان قزوین نگرانی از این بابت نباید وجود داشته باشد.

با این حال آنچه بسیار حائز اهمیت است توجه به مقوله مهم و تأثیرگذار نظارت و بازرسی است تا جلوی هرگونه سوءاستفاده برای جلوگیری از ورود دلالان به بازار و قیمت‌گذاری‌های سلیقه‌ای گرفته شود و مردم با خیال راحت بتوانند با خرید میوه دلخواه از میهمانان نوروزی خود پذیرایی کنند چرا که مردم نباید تاوان ضعف نظارت مسئولان را بدهند.

گزارش از رقیه ملاحسنی خبرنگار ایسنا منطقه قزوین

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با شب عید، منطقه قزوین و میوه از تلگرام

میوه شب عید مازندران تأمین و ذخیره سازی شده است.

خیریان پور معاون استانداری مازندران:

🔹 به میزان ۶۰۰ تن سیب مرغوب و ۵۰۰ تن پرتقال جهت مصرف و تأمین نیاز مردم عزیز استان مازندران توسط تعاون روستایی ذخیره سازی شده است که از ۲۳ اسفند ماه جهت مصرف و تأمین میوه ایام عید مردم عزیز مازندران عرضه و وارد بازار خواهد شد.


#اخبار_کوتاه

📌وزیر کشاورزی با اشاره به ذخیره میوه در انبارها گفت: میوه شب عید از اواخر اسفند ماه امسال توسط ستاد تنظیم بازار توزیع می‌شود.

📌لایحه بودجه سال ۹۸ امروز در هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شد.

📌ظریف نامه ۶۶ نفر از دانشمندان پزشکی کشور درباره تحریم‌های آمریکا را منتشر کرد.

📌آیت‌الله سبحانی: نمایندگان به «مساوات دیه زن و مرد» وارد نشوند/ رسالت اصلی آن‌ها رسیدگی به وضعیت معیشتی مردم است.

اقتصادنیوز👇


نارنگی بندری ۱۶ هزار تومان شد

اسداله کارگر رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران:

🔹به وزارت صمت و جهاد کشاورزی پیشنهاد دادیم تا برای تنظیم بازار شب عید، ‌نارنگی وارد کنند.

🔹حالا چه تصمیمی خواهند گرفت به ما ربطی ندارد! نارنگی بندری الان ۱۶ هزار تومان است! /نود اقتصادی


🔶 سود میوه شب عید در جیب دلالان / ذخیره ۷۰ هزار تن سیب و پرتقال برای شب عید

عضو هیات مدیره میدان بزرگ تره بار:

🔹وزارت جهاد کشاورزی در حدود ۴۰ هزار تن پرتغال و ۳۰ هزار تن سیب برای توزیع بازار شب عید در انبار‌ها نگهداری کرده و ما با اطمینان اعلام می‌کنیم در روزهای پایانی سال کسری میوه نخواهیم داشت. /تسنیم


🔻توزیع ۷۰ هزار تن سیب و پرتقال شب عید از امروز با ۱۰ تا ۲۰درصد تخفیف

🔹معاون سازمان تعاون روستایی گفت: توزیع مویرگی میوه شب عید از امروز ۲۵ اسفند ماه سال جاری انجام خواهد شد/ تسنیم

#اقتصادی


♨️سود میوه شب عید در جیب دلالان / ذخیره ۷۰ هزار تن سیب و پرتقال برای شب عید

علیرضا متبحری عضو هیات مدیره میدان بزرگ تره بار:

🔹وزارت جهاد کشاورزی در حدود ۴۰ هزار تن پرتغال و ۳۰ هزار تن سیب برای توزیع بازار شب عید در انبار‌ها نگهداری کرده و ما با اطمینان اعلام می‌کنیم در روزهای پایانی سال کسری میوه نخواهیم داشت.

====


در ادامه بخوانید

ساختمان‌های عجیبی که هوش از سرتان می‌برد+ تصاویر

4+
الفالف22 ساعت قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین4 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، یک آمریکایی در ایالت کارولینای شمالی آمریکا بلیط بخت‌آزمایی به ارزش ۲۰ دلار را خرید و میلیون دلار برنده شد. مایکل استرانگ تعریف کرد که اغلب به کارولینای شمالی می‌رود و به کار تعمیر می‌پردازد. به گزارش اسپوتنیک به نقل از وبگاه خبری UPI، او در رابطه با خرید بلیط بخت‌آزمایی ۲۰ دلاری گرفت: «من تصمیم گرفتم دوباره بلیط ۲۰ دلاری بخرم، چون برایم شانس می‌آورد. از ۲۷ بلیط ۲۰ دلاری که اخیرا خریدم ۲۶ بلیط برنده بوده است. داشتم حصار را تعمیر می‌کردم، برای رفع خستگی فکر کردم یک بلیط ۲۰ دلاری بخت‌آزمایی بخرم.
ایسناایسنا1 روز قبل
در هفته‌ای که گذشت وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ایجاد بیش از ۹۲ هزار شغل در حوزه مشاغل خانگی طی سال گذشته از اختصاص تسهیلات تا سقف صد میلیون تومان به پیشرانان و کارفرمایان طرح مشاغل خانگی خبر داد و گفت: برای متقاضیان مشاغل خانگی هم اعطای وام ۱۰ میلیون تومانی را پیشنهاد کردیم. وی از ممنوعیت پرداخت وام اشتغال خانگی به کارمندان دولت خبر داد و گفت: با توجه به محدودیت تسهیلات و منابع مشاغل خانگی با تصمیم و مصوبه ستاد ساماندهی مشاغل خانگی، پرداخت این تسهیلات به شاغلان دستگاه‌های دولتی ممنوع و مقرر شده که این تسهیلات در اختیار متقاضیان اشتغال خانگی و کارجویان قرار گیرد. رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی نیز از ارائه پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات مشاغل خانگی خبر داد و گفت: طی سالهای ۹۵ تا ۹۷ بیش از ۱۶۵ هزار نفر در حوزه مشاغل خانگی مشغول کار شده‌اند. وی پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی به شاغلان دستگاه‌های دولتی را ممنوع اعلام کرد اما گفت که بازنشستگان از این قاعده مستثنی هستند و می‌توانند با رعایت مقررات از تسهیلات مشاغل خانگی استفاده کنند. براساس اطلاعات سامانه کارا، از بهمن ۱۳۹۶ تا تیر ۱۳۹۸ به ۱۷ درصد طرح‌های مشاغل خانگی تسهیلات پرداخت شده که پنج درصد تسهیلات پرداختی در حوزه اشتغال روستایی و عشایری مربوط به مشاغل خانگی است.
الفالف1 روز قبل
پورابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ابتدا با اشاره به کارت‌های اجاره‌ای گفت: کارت‌های یکبار مصرف یا اجاره‌ای برای مدت یک سال اعتبار دارد. کاظم پالیزدار دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کشور در ادامه برنامه با اشاره به عملکرد منفی کارت‌های بازرگانی گفت: تعداد صدور کارت زیاد است، اما فقط به واسطه اجاره‌ای بودن آن نیست لذا یکسری ضوابط برای صدور کارت در موضوع واردات و صادرات ایجاد کرده‌ایم. در ادامه برنامه، پالیزدار یادآور شد: زمانی که قرار باشد این کارت‌ها صادر شود، قانون گذاری‌های مشخص اجرا می‌شود و باید صورت حساب‌های بانکی نظارت و احراز شود. علیخانی با بیان اینکه صدور کارت براساس آئین نامه انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: شرایط صدور کارت، همانطور که گفتیم بر اساس آئین نامه انجام می‌شود و راستی آزمایی آن هم به سرعت انجام می‌شود. پورابراهیمی ادامه داد: بحث احراز هویت با بررسی مدارک کاملا متفاوت است و شرایط احراز برای صدور کارت، اعتبار و رتبه بندی ما را برطرف نمی‌کند.
ایبناایبنا20 ساعت قبل
به گزارش ایبنا، بخشی از ساختار معاونت‌ها و دفاتر گمرک ایران با توجه به موافقت سازمان اداری و استخدامی تغییر کرد. بر این اساس، طبق نامه احمد ذاکری، معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک خطاب به معاون امور گمرکی آمده است: با عنایت به موافقت‌های انجام شده از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور مبنی بر تغییرات ساختاری در حوزه معاونت امور گمرکی از طریق سامانه ملی ساختار دستگاه‌های اجرایی کشور به پیوست، ساختار تفصیلی مربوط به آن معاونت به شرح ذیل جهت آگاهی ارسال می‌شود. تغییر عنوان معاونت فنی و امور گمرکی به «معاونت امور گمرکی» تغییر عنوان مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه به «دفتر واردات» تغییر و تفکیک دفتر تعیین ارزش و تعریف به «دفتر تعرفه» و «دفتر ارزش» انتقال دفتر ترانزیت از زیرمجموعه معاونت حقوقی و نظارت به زیرمجموعه معاونت امور گمرکیاطلاعیه گمرک
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین15 ساعت قبل
سکه دو روز در کانال سه میلیون تومان دوام آورد. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی امروز به قیمت ۴ میلیون و ۵۵ هزار تومان در بازار عرضه شد. خودرو، مسکن، موبایل؛ توقف معاملاتاز پس نوسان چند روزه قیمت ارز بازار مسکن، خودرو و گوشی تلفن همراه و دیگر اقلام گران قیمت مرتبط با ارز با تغییر شرایط روبرو شدند و به نوعی توقف معاملات را تجربه کردند. پیش‌بینی‌ها دلالت بر آن دارد که انتظار برای کاهش قیمت در بازار خودنمایی می‌کند و مشتری در بازار مسکن نایاب‌ترین مولفه تلقی می‌شود. در این راستا کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو و گوشی نیز نتوانسته است توجه مشتریان را جلب کند.

نظرها

اخبار بیشتر