1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
مردم نگران میوه شب عید نباشند

مردم نگران میوه شب عید نباشند

خبرگزاری ایسنا |
طبق آنچه مسئولان استان قزوین از روند ذخیره‌سازی میوه شب عید اعلام کرده‌اند، تمام تمهیدات لازم برای توزیع درست میوه پیش‌بینی و ذخیره‌سازی شده است لذا مردم نگرانی از بابت تأمین میوه خود در این ایام نداشته باشند.

به گزارش ایسنا، بی‌شک یکی از مهم‌ترین اقلام سفره عید در میان خانواده‌های ایرانی میوه است. در این گزارش به بررسی وضعیت بازار میوه در ایام عید نوروز در استان قزوین پرداختیم تا از کم و کیف آن بیشتر اطلاع یابیم.

طبق بررسی‌ها و گفته‌های مسئولان استان توزیع میوه شب عید از روز گذشته ۲۵ اسفندماه آغاز شده و بیش از ۲۰۰۰ تن میوه شامل پرتقال، سیب قرمز و سفید در استان ذخیره‌سازی شده است.

سال گذشته ۸۷ غرفه توزیع میوه شب عید در استان برپا شده بود که با توجه به تقاضای مردم برای خرید میوه، در سال جاری با افزایش تعداد غرفه‌های عرضه میوه روبرو هستیم که بخش مهمی از آن در مناطق حاشیه‌ای و کم برخوردار است.

«منوچهر حبیبی» معاون اقتصادی استاندار قزوین، در جلسه شورای راهبردی مدیریت و توزیع میوه شب عید استان با اعلام این خبر از توزیع میوه به قیمت تعاونی در بیش از ۱۳۰ غرفه در سطح استان خبر می‌دهد و می‌گوید: از ظرفیت سازمان میادین میوه و تره‌بار نیز در توزیع میوه استفاده خواهد شد و تلاش می‌شود توزیع میوه تا پایان تعطیلات نوروزی ادامه داشته باشد.

طبق آنچه مدیران جهاد کشاورزی استان از روند ذخیره‌سازی میوه شب عید اعلام کرده‌اند، تمام تمهیدات لازم برای توزیع درست میوه پیش‌بینی شده است و میزان آن در سال جاری نسبت به سال گذشته از ۱۵۰۰ تن میوه با ۶۰ درصد افزایش بالغ‌بر ۲۰۰۰ تن میوه رسیده و این میزان میوه برای ایام عید در استان ذخیره‌سازی شده است لذا مردم نگرانی از بابت تأمین میوه خود نداشته باشند.

در سال گذشته ۵۰۰ تن سیب و ۱۰۰۰ تن پرتقال عرضه شد ولی برای سال جاری ۸۰۰ تن سیب قرمز و زرد و بالغ‌بر ۱۲۰۰ تن پرتقال ذخیره‌سازی شده تا در غرفه‌های پیش‌بینی‌شده که ۴۶ غرفه در سطح شهر قزوین مستقر است، عرضه شود.

توزیع میوه با نرخ تعاونی تا ۱۷ فروردین ادامه دارد

محمود محمودی رئیس سازمان تعاون روستایی قزوین در خصوص قیمت میوه با نرخ تعاونی با اعلام اینکه قیمت میوه شب عید در کمیته راهبردی استان نهایی شده است، می‌گوید: هر کیلوگرم سیب با نرخ دولتی ۶۰۰۰ تومان و پرتقال نیز ۳۸۰۰ تومان در نظر گرفته شده است و عرضه آن تا پایان روز ۲۹ اسفندماه در سطح تمامی غرفه‌ها انجام خواهد شد.

وی در خصوص نحوه عرضه میوه در ایام عید بیان می‌کند: برای چهار روز نخست تعطیلات نوروز عرضه در غرفه‌های کشیک در میادین اصلی شهر انجام می‌شود؛ بعد از آن نیز تا پایان ۱۷ فروردین‌ماه عرضه در سطح تمامی غرفه‌ها انجام خواهد گرفت.

رئیس سازمان تعاون روستایی استان قزوین با اعلام اینکه سبدهای میوه ۱۰ کیلویی است که به‌منظور حمایت از مصرف‌کننده در زمان توزیع محصول، وزن سبد از کل وزن میوه کسر می‌شود، می‌گوید: چنانچه در سبد میوه خرابی وجود داشته باشد مشتریان می‌توانند آن را در غرفه به مسئول ناظر ارائه و میوه سالم تهیه کنند.

اتحادیه میوه‌فروشان در روند توزیع میوه شب عید دخالتی ندارد

حبیب‌الله صادقی پور رئیس صنف میوه‌فروشان نیز با اعلام این نکته که اتحادیه در روند توزیع میوه شب عید دخالتی ندارد و خود جهاد کشاورزی پیگیر ذخیره سازی و توزیع میوه شب عید است، می‌گوید: در حال حاضر بار میوه به‌اندازه کافی در استان موجود و سیب از شهرهای دماوند و آذربایجان و پرتقال از شهرهای شمالی کشور برای ایام عید ذخیره‌سازی شده است ازاین‌رو هرگونه اعلامی مبنی بر کمبود میوه در بازار جنبه روانی دارد چرا که همه نوع میوه در بازار به فراوانی موجود است و مردم نباید نگران میوه ایام عید خود باشند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر تقاضا در میادین میوه و تره‌بار نسبی است و هر چه به ایام عید نزدیک‌تر می‌شویم میزان تقاضا نیز افزایش پیدا می‌کند. به‌طور معمول قیمت مصوب دولتی برای میوه تا ۲۰ درصد زیر قیمت بازار تعیین می‌شود.

محمودی در پاسخ به این سؤال که چرا از ظرفیت اتحادیه میوه و تره‌بار استفاده نشده است، می‌گوید: از آنجا که متولیان اتحادیه میوه‌فروشان خود در بازار میوه دست داشته و در حال فعالیت هستند، تلاش شد تا از کسانی برای این غرفه‌ها استفاده شود که در این کار دخیل نیستند تا از این راه بتوانیم میوه‌ها را با قیمت دولتی مصوب به دست مخاطب رسانده و جلوی هرگونه سوءاستفاده گرفته شود.

شب عید اجازه نمی‌دهیم دلالان، بازار میوه را آشفته کنند

به گزارش ایسنا، حضور بازرسان برای نظارت بیشتر بر روند توزیع امری بسیار لازم و ضروری است تا جلوی هرگونه تخلف و سوءاستفاده گرفته شود چرا که بسیاری از مشکلات امروز بازار ما ناشی از نظارت ضعیف است و همین امر موجب برخی سوءاستفاده‌ها و گرانی و نابسامانی در بازار می‌شود.

از مسئولان استان در این خصوص پرسیدیم که حبیبی معاون استاندار در حوزه اقتصادی از حضور ناظرانی برای نظارت بر روند توزیع میوه در غرفه‌های عرضه میوه خبر می‌دهد و محمودی نیز بابیان اینکه در تمامی غرفه‌ها نمایندگان یکی از ادارات جهاد کشاورزی، تعاون روستایی، فرمانداری و یا سازمان صنعت، معدن و تجارت مستقر هستند، خاطرنشان می‌کند: تمامی ناظران دارای کارت هستند و اگر همشهریان در صورت برخورد با هر گونه مشکلی می‌توانند به آنان مراجعه کنند؛ همچنین بازرس سیار نیز در سطح غرفه‌ها وجود دارد. در بازار شب عید اجازه نمی‌دهیم دلالان، بازار میوه را آشفته کنند و با تمام نیرو بازار میوه شب عید را کنترل خواهیم کرد.

بنابراین گزارش شماره تماس ۱۲۴ سازمان صمت آماده پذیرش انتقادات و شکایات مردمی است و طبق آنچه مسئولان اعلام کرده‌اند تخلف در این راستا به‌هیچ‌عنوان پذیرفتنی نیست.

به گزارش ایسنا، بی‌شک در ایام منتهی به نوروز ۹۸ دغدغه بسیاری از مردم تأمین میوه ایام عید است که با توجه به تدابیر اتخاذ شده به نظر می‌رسد در استان قزوین نگرانی از این بابت نباید وجود داشته باشد.

با این حال آنچه بسیار حائز اهمیت است توجه به مقوله مهم و تأثیرگذار نظارت و بازرسی است تا جلوی هرگونه سوءاستفاده برای جلوگیری از ورود دلالان به بازار و قیمت‌گذاری‌های سلیقه‌ای گرفته شود و مردم با خیال راحت بتوانند با خرید میوه دلخواه از میهمانان نوروزی خود پذیرایی کنند چرا که مردم نباید تاوان ضعف نظارت مسئولان را بدهند.

گزارش از رقیه ملاحسنی خبرنگار ایسنا منطقه قزوین

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با شب عید، منطقه قزوین و میوه از تلگرام

نارنگی بندری ۱۶ هزار تومان شد

اسداله کارگر رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران:

🔹به وزارت صمت و جهاد کشاورزی پیشنهاد دادیم تا برای تنظیم بازار شب عید، ‌نارنگی وارد کنند.

🔹حالا چه تصمیمی خواهند گرفت به ما ربطی ندارد! نارنگی بندری الان ۱۶ هزار تومان است! /نود اقتصادی


میوه شب عید مازندران تأمین و ذخیره سازی شده است.

خیریان پور معاون استانداری مازندران:

🔹 به میزان ۶۰۰ تن سیب مرغوب و ۵۰۰ تن پرتقال جهت مصرف و تأمین نیاز مردم عزیز استان مازندران توسط تعاون روستایی ذخیره سازی شده است که از ۲۳ اسفند ماه جهت مصرف و تأمین میوه ایام عید مردم عزیز مازندران عرضه و وارد بازار خواهد شد.


🔻توزیع ۷۰ هزار تن سیب و پرتقال شب عید از امروز با ۱۰ تا ۲۰درصد تخفیف

🔹معاون سازمان تعاون روستایی گفت: توزیع مویرگی میوه شب عید از امروز ۲۵ اسفند ماه سال جاری انجام خواهد شد/ تسنیم

#اقتصادی


🔶 سود میوه شب عید در جیب دلالان / ذخیره ۷۰ هزار تن سیب و پرتقال برای شب عید

عضو هیات مدیره میدان بزرگ تره بار:

🔹وزارت جهاد کشاورزی در حدود ۴۰ هزار تن پرتغال و ۳۰ هزار تن سیب برای توزیع بازار شب عید در انبار‌ها نگهداری کرده و ما با اطمینان اعلام می‌کنیم در روزهای پایانی سال کسری میوه نخواهیم داشت. /تسنیم


♨️سود میوه شب عید در جیب دلالان / ذخیره ۷۰ هزار تن سیب و پرتقال برای شب عید

علیرضا متبحری عضو هیات مدیره میدان بزرگ تره بار:

🔹وزارت جهاد کشاورزی در حدود ۴۰ هزار تن پرتغال و ۳۰ هزار تن سیب برای توزیع بازار شب عید در انبار‌ها نگهداری کرده و ما با اطمینان اعلام می‌کنیم در روزهای پایانی سال کسری میوه نخواهیم داشت.

====


#اخبار_کوتاه

📌وزیر کشاورزی با اشاره به ذخیره میوه در انبارها گفت: میوه شب عید از اواخر اسفند ماه امسال توسط ستاد تنظیم بازار توزیع می‌شود.

📌لایحه بودجه سال ۹۸ امروز در هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شد.

📌ظریف نامه ۶۶ نفر از دانشمندان پزشکی کشور درباره تحریم‌های آمریکا را منتشر کرد.

📌آیت‌الله سبحانی: نمایندگان به «مساوات دیه زن و مرد» وارد نشوند/ رسالت اصلی آن‌ها رسیدگی به وضعیت معیشتی مردم است.

اقتصادنیوز👇


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم از شهادت دو مامور نیروی انتظامی توسط شوهر عصبانی

افتصادنیوزافتصادنیوز23 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
مهاجم نیجریه‌ای آبی پوشان عکس هایی را از خودروی خود در صفحه اجتماعی اش انتشار داده است. منشا برای حضور در تمرینات استقلالی‌ها به زودی راهی تهران می‌شود و گفته می‌شود او به همراه خانواده خود به ایران می‌آید و خانواده او مهمان دربی ۸۹ نیز خواهند بود.
عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
تورم دورقمی، افزایش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی، چهار پیش‌بینی مراکز بین‌المللی از اقتصاد ایران در سال آینده هستند. تورم دورقمی، افزایش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی، چهار پیش‌بینی مراکز بین‌المللی از اقتصاد ایران در سال آینده هستند. به‌عنوان مثال، سازمان ملل در گزارش وضعیت و چشم‌انداز اقتصاد ۲۰۱۹، تورم ۳۴٫۹ درصدی را برای ایران پیش‌بینی کرده است. رشد اقتصادیپیش‌بینی بانک جهانی از رشد اقتصادی ایران در سال آینده منفی است. درآمدهای نفتیاکونومیست در تحلیلی که از صنایع در سال ۲۰۱۹ ارائه داده، تحریم‌های ایران را به‌عنوان یکی از ریسک‌های پیش روی صنایع در سال آینده معرفی کرده است.
همشهریهمشهری18 ساعت قبل
چمدان نوشت: حرمت اله رفیعی در مورد وضعیت‌ آژانس‌های مسافرتی در سال ۹۷ گفت: شاید هیچ سالی را نداشتیم که وضعیت آژانس‌های مسافرتی در آن، مانند سال ۹۷ بد باشد. وی ادامه داد: عوامل مختلفی در به وجود آمدن این وضعیت نقش داشتند که از جمله می‌توان به شرایط بد اقتصادی برای مردم اشاره کرد که سبب می‌شود سفر گزینه آخر انتخاب مردم باشد. رفیعی نوسانات ارزی را از دیگر مشکلات آژانس‌های مسافرتی دانست و افزود: متاسفانه شاهد بودیم که افرادی خارج از صنف تصمیمات غیرکارشناسی برای ارز در حوزه سفر گرفتند. رفیعی تاکید کرد: تورهای خروجی ما کاهش بسیار چشمگیری داشته‌است و می‌توانیم بگوییم نسبت به سال گذشته ۳۵ تا ۴۰ درصد از تورهای خارجی کم شده‌اند. کاش حداقل از نزدیک‌ترین نقاط به مرز در دو کشور پروازهایی برای مردم در نظر می‌گرفتند تا هم مردم هزینه کمتری می‌پرداختند و هم ازدحام شلوغی در مرزهای زمینی کاهش پیدا می‌کرد.

جایگزین هایی برای تویوتا سوپرا؛ افسانه‌ای که به کابوس طرفدارانش بدل شد

12+
دیجیاتودیجیاتو13 ساعت قبل
تابناکتابناک10 ساعت قبل
افزایش قیمت مرغ ناشی از سودجویی است/مردم مرغ را گران نخرند رئیس اتحادیه پرنده و ماهی گفت: افزایش قیمت مرغ ناشی از سودجویی است که در مبدا و توسط مرغداران صورت می‌گیرد. وی تصریح کرد: از مردم درخواست می‌کنیم مرغ را از بازار آزاد و با قیمت بالا نخرند تا قیمت مرغ تعدیل شود. کارگر با بیان اینکه در شهرهای دیگر هم وضعیت همین‌طور است، گفت: در همه زمینه‌ها حتی چغندر و کاهو هم افزایش قیمت داشتیم. وی بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی به ازای هر هکتار زمین زراعی خسارت دیده ۲۰ میلیون ریال، هر هکتار باغ خسارت دیده ۵۰ میلیون ریال، هر راس دام سبک تلف شده ۵ میلیون ریال و هر راس دام سنگین تلف شده ۳۰ میلیون ریال کمک‌ بلاعوض پرداخت می‌کند. حجتی ادامه داد: همچنین به ازای هر هکتار احیای زمین زراعی و باغی ۵۰ میلیون ریال، احیا و بازسازی هر سالن ۱۰ هزار قطعه‌ای مرغداری ۲۰۰ میلیون ریال و احیا و بازسازی هر واحد آبزی پروری ۲۰۰ میلیون ریال پرداخت تسهیلات بانکی کم بهره به صاحبان آن‌ها پرداخت خواهد شد.

اخبار بیشتر