1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اجتماعی

از رفتار خشونت‌آمیز طرفداری نمی‌کنیم/افزایش ۵۳ درصدی تست الکل نسبت به سال گذشته

خبرگزاری ایلنا |
رییس پلیس راهور تهران بزرگ گفت: 500 هزار دستگاه خودرو از کرج وارد تهران می شود.

از رفتار خشونت‌آمیز طرفداری نمی‌کنیم/افزایش ۵۳ درصدی تست الکل نسبت به سال گذشته - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، سردار محمدرضا مهماندار در نشست خبری خود با بیان اینکه ظرفیت معابر و تعداد خودرو در ترافیک شهری در اختیار پلیس نیست، گفت: بیش از ۴ میلیون خودرو در تهران شماره گذاری شده است، علاوه بر آن پیش بینی می‌شود بالغ بر یک میلیون خودرو وارد تهران می‌شود.

وی ادامه داد: ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو از کرج وارد تهران می‌شود. همچنین استفاده بیش از حد خودرو شخصی و تک سرنشین یکی از مهمترین مشکلات ما در ترافیک شهر تهران است.

رییس پلیس راهور تهران بزرگ خاطر نشان کرد: روازنه در تهران ۲۰ میلیون سفر انجام می‌شود که از این تعداد سفر سهم خودروهای تک سرنشین و شخصی ۴۰ درصد و سهم خودروهای عمومی ۶۰ درصد در جابجایی مسافر نقش دارند، اما باید توجه داشت در ساعات پیک ترافیکی خودروهای شخصی که اغلب تک سرنشین هستند ۶۷ درصد سطح معابر را اشغال می‌کنند.

سردار مهماندار تصریح کرد: تامین زیرساختهای لازم و توسعه حمل و نقل عمومی می‌تواند در کاهش ترافیک موثر باشد همچنین باید تسهیلات لازم برای ترغیب مردم از استفاده از حمل و نقل عمومی صورت بگیرد. همانطور که گفتم تعداد خودرو و ظرفیت معابر در اختیار پلیس نیست اما آنچه در اختیار پلیس است انضباط بخشی و برخورد با تخلفات ساکن است که باعث ایجاد گلوگاه و ترافیک می‌شود. هر واحد تاخیر که در ترافیک ایجاد می‌شود ۵ برابر زمان سفر شهروندان را در ترافیک را افزایش می‌دهد.

وی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که باعث ترافیک می‌شود خرابی خودروها در بزرگراهها است از همین وجود یک سازمان در شهرداری تهران درخصوص این مورد لازم و ضروری است و باید سازمانی با عنوان سازمان خدمات بزرگراهی در شهرداری تهران ایجاد شود تا در چنین مواقعی به پلیس کمک کند البته در حال حاضر بخش خصوصی عهده دار این کار است اما لازم است بخش دولتی و حاکمیتی نیز در این بخش حضور داشته باشد.

وی درباره انتشار کلیپی درباره کتک زدن زنی توسط یک مامور راهنمایی و رانندگی که سرباز افسر وظیفه است، ادامه داد: همه کارکنان راهنمایی و رانندگی افراد زحمت کشی هستند و همه ما یک نمونه از فعالیت آنها را در طرح ترافیک پنجشنبه و جمعه آخر سال دیدیم. براساس برآوردها ۴٫۵ میلیون سفر در این دو روز اتفاق افتاده است.

او ادامه داد: ما از هیچ رفتار خشونت آمیزی طرفداری نمی‌کنیم و هر کسی در مجموعه ما هر مقامی داشته باشد، اگر رفتار نامناسبی داشته باشد حتما برخورد می‌کنیم، در خصوص این ماجرا نیز دستور ویژه از فرماندهی نیروی انتظامی و سردار رحیمی فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ صادر شده است.

سردار مهماندار خاطرنشان کرد: تحقیقات لازم از شاهدان این ماجرا در حال انجام است البته در این فیلم این فرد خانم نیست بلکه یک آقا با موهای بلند است که با مامور باهم زد و خورد دارند که البته این آقا ربطی به ماجرا نداشته و مداخله می‌کند و درگیری ایجاد می‌شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان اینکه ترافیک یک موضوع چند وجهی است و به موضوعات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیز مرتبط می‌شود، گفت: در سال ۹۷ اتفاقاتی که در حوزه‌های دیگر به ویژه حوزه اقتصادی صورت گرفت باعث شد با نامناسب بودن وضعیت اقتصادی در شهرستان‌ها، خودروها برای مسافرکشی از شهرستانها به سمت تهران بیایند که این مشکلاتی را از لحاظ ترافیکی و دیگر موضوعات برای ما ایجاد کرد.

سردار مهماندار همچنین خاطرنشان کرد: در ۱۱ ماهه سال جاری در تصادفات درون شهری توانستیم تلفات را ۳ درصد معادل۱۸ نفر کاهش دهیم همچنین در حوزه تصادفات جرحی توانستیم ۵ درصد کاهش را شاهد باشیم.

وی ادامه داد: چند حوزه در خصوص کاهش تصادفات نقش دارند یک دسته سازمان هایی که در حوزه رفتار انسانی هستند مانند صدا و سیما، وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش، دسته دیگر سازمان هایی هستند که از نظر فنی و مهندسی در ترافیک و تصادفات دخیل هستند مانند صنایع خودرو ساز، شهرداری‌ها که اقدام به احداث خیابانها بزرگراه‌ها می‌کنند. ما بزرگراه‌های داریم که اساسا شبیه معابر شهری نیستند و بیشتر به معابر بین شهری شبیه هستند مدیریت سرعت در بزرگراههای تهران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است از همین رو از سازمان حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران تقاضا داریم در پوشش دوربین ثبت تخلف، ایجاد علائم به ویژه در نقاط پرتصادف موارد ایمنی لازم را مدنظر گرفته و اقدامات موثر را انجام دهند. نقش خودروسازان نیز در کاهش تلفات جاده‌ای بسیار مهم است هرچقدر خودرو‌ها ایمن‌تر باشند میزان تصادفات نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

وی ادامه داد: از مجموعه ۶۰۵ نفری که در طی ۱۱ ماه گذشته جان خود را در تصادفات از دست دادند ۵۲ درصد کشته‌ها براثر تصادفاتی بوده که در بزرگراه‌ها اتفاق افتاده است از همین رو باید ایمنی راه‌ها و بزرگراه‌ها افزایش پیدا کند.

سردار مهماندار در خصوص علت تصادفات نیز گفت: ۴۶ درصد علت تصادفات عدم توجه به جلو ۲۱ درصد تخطی از سرعت مطمئنه بوده است همچنین متاسفانه با رشد سهم تصادفات عابران پیاده رو به رو بوده‌ایم و از سال گذشته که این آمار در حدود ۳۰ درصد بوده است امسال به ۴۶ درصد رسیده است متاسفانه عابران پیاده از محل‌های غیرمجاز عبور می‌کنند همچنین میزان تلفات موتورسواران نیز ۳۷ درصد بوده است که مجموع تلفات عابران پیاده و موتورسواران بالغ بر ۸۰ درصد تلفات درون شهری را شامل می‌شود.

رییس پلیس راهور تهران بزرگ خاطرنشان کرد: از مجموع ۶۰۵ نفر متوفی در تصادفات درون شهری در ۱۱ ماه گذشته ۸۹ درصد مرد و ۱۱ درصد زن بودند همچنین ۳۴ درصد از میزان کشته‌ها در صحنه تصادف، ۱۱ درصد در حین انتقال به بیمارستان و ۵۵ درصد در بیمارستان‌ها جان خود را از دست داده‌اند. که این موضوع نیز قابل بررسی است و دو عامل می‌تواند در آن موثر باشد یا اینکه سرعت عمل اورژانس بالا بوده و علی رغم جراحات مجروح، سریع مصدوم را به بیمارستان منتقل کرده‌اند و یا اینکه خدمات پیش بیمارستانی و بیمارستانی ما بسیار ضعیف بوده که بیمار پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داده است و البته ما نمی‌توانیم این موضوع را انکار کنیم رسیدگی به مجروحان باید به سرعت در بیمارستانها پیگیری شود این امر نیز باید توسط وزارت بهداشت مورد بررسی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه ۴۹ درصد تصادفات فوتی در روز اتفاق افتاده و ۵۱ درصد در شب بوده است گفت: رفتارهای پرخطر در شب بیشتر می‌شود از همین‌رو سعی کردیم نیروهایمان را در حوزه شب تقویت کنیم در ایام نوروز نیز این امر تشدید خواهد شد.

سردار مهماندار ادامه داد: همچنین ساماندهی دستفروشان و روان سازی ترافیک در ایام اسفند ماه به وضعیت ترافیکی بسیار کمک کرده و وضعیت خوبی در زمینه ترافیک در اسفندماه ایجاد شده است.

وی با اشاره به برگزاری طرح نوروزی پلیس پلیس گفت: طرح نوروزی پلیس از ۲۵ اسفندماه آغاز و تا ۱۷ فروردین ماه اجرا خواهد شد. در این ایام نیز طرح‌های ویژه‌ای برای برخورد با تخلفات حادثه ساز به ویژه در شب‌ها خواهیم داشت همچنین پلیس محسوس و نامحسوس کنترل بزرگراه‌ها و معابر شهر را برعهده دارند.

وی با بیان اینکه برای برگزاری مراسم چهارشنبه سوری طرح ترافیکی ویژه‌ای در دستور کار نداریم خاطرنشان کرد: طی ۱۱ ماه گذشته توقیف خودرو ۱۱ درصد افزایش داشته است همچنین ثبت تست الکل ۵۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

او همچنین درباره میزان سرعت در بزرگراه‌ها گفت: میزان سرعت خودرو در مسیر غرب به شرق در بزرگراه‌ها ۹۰ کیلومتر و میزان سرعت خودرو در بزرگراههای شمال به جنوب ۸۰ کیلومتر است.

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ همچنین در خصوص طرح ترافیک و طرح زوج و فرد گفت: این طرح از ۲۹ اسفند ماه تا پایان شانزدهم فروردین ماه اجرا نخواهد شد و پس از آن نیز مانند سال ۹۷ افراد می‌توانند برای تهیه طرح ترافیک اقدام لازم را انجام دهند البته این طرح هم اول تیر ماه اجرا خواهد شد پس از آن طرح کاهش آغاز خواهد شد.

سردار مهماندار همچنین در خصوص پولی شدن معابر شهر تهران با برتری که انتهای آن به جریمه خط می‌شود باید با پلیس هماهنگ شود که حق کسی در اعمال جریمه‌ها ضایع نشود. همچنین هر اتفاقی که منجر به پولی شدن معابر شود نیاز به اعمال محدودیت دارد و اعمال محدودیت در معابر نیز نیازمند مصوبه شورای ترافیک است این شورا به ریاست شهردار تهران و نمایندگانی از دستگاه‌های مختلف برگزار می‌شود و تاکنون هیچ پیشنهادی برای ممنوعیت تردد در تونل‌ها یا بزرگراه‌های سطح شهر تهران و یا پولی شدن معابر به این شورا واصل نشده است و قطعا در شرایط فعلی امکان پذیر نیست.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با بخش خصوصی، پلیس راهور، خودرو، مشکلات و توسعه حمل و نقل عمومی از تلگرام

مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک خودرو پلیس راهور تا ۲۰ اسفند ماه سال جاری تا ساعت ۱۷ فعال هستند. / ایرنا


اعلام ساعت کار مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور ناجا در ایام نوروز / افزایش ساعت کار در اسفند

🔹رئیس مرکز شماره گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور ناجا گفت: ساعت پذیرش در مراکز شماره گذاری پلیس راهور تا ۲۰ اسفند ماه سال جاری تا ساعت ۱۷ خواهد بود.


پلیس راهور: ۶ ماه تا یک سال حبس برای افرادی که پلاک خودرو را مخدوش و دستکاری کنند / برخورد جدی با متخلفان در دستور کار قرار دارد


🔴 سرهنگ جهانی معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور:

🔹خودروی توقیف شده فرهاد مجیدی ۱۳۰ کیلومتر سرعت داشت. افسر مربوطه از راننده درخواست مدارک خودرو را کرد که متاسفانه راننده مدارکی ارائه نداد.

🔹 انتظار ما اتفاقا از چهره‌های سرشناس بیشتر از شهروندان عادی است.


🔻پلیس راهور: ۶ ماه تا یک سال حبس برای افرادی که پلاک خودرو را مخدوش و دستکاری کنند

🔹برخورد جدی با متخلفان در دستور کار قرار دارد


♨️خطر مرگ برای ۱٫۵ میلیون تهرانی وقوع زلزله

مجید فراهانی یکی از اعضای شورای شهر تهران با اشاره به مطالبات شهروندان گفت:

🔹امروز مطالبه مردم رفع آلودگی هوا، توسعه حمل و نقل عمومی، کاهش فاصله شمال و جنوب و همچنین هزینه برای نوسازی بافت فرسوده است.

🔹 امروزه اگر زلزله‌ای در تهران بیاید یک و نیم میلیون نفر در خطر مرگ خواهند بود و تهران جایگاه زیست نیست

⁣====


نظرها

در ادامه بخوانید

تصاویر هولناک از راه افتادن سیلاب در شیراز/ سیل گریبانگیر ۹ استان کشورمان/ آماده باش رئیس جمهور به استانداران

تابناکتابناک1 روز قبل
وقوع سیل در خوزستان و ۸ استان دیگرسازمان هواشناسی کشور ضمن صدور اخطاریه‌ای از وقوع سیلاب و طغیان رودخانه‌ها در استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، فارس و اصفهان خبر داد. همچنین امروز بارش باران و در ارتفاعات بارش برف و لغزندگی در جاده‌های کوهستانی و برفگیر استان‌های مرکزی، همدان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، اردبیل و ارتفاعات البرز در استان‌های قزوین، البرز، تهران و سمنان پیش‌بینی می‌شود که بارش باران با احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و بارش برف و لغزندگی در جاده‌های کوهستانی استان‌های گیلان، مازندران و گلستان خواهد بود. بر اساس متن اخطاریه سازمان هواشناسی، فردا (۶ فروردین) بارش باران همراه با رگبار و رعد و برق، وقوع سیلاب و طغیان رودخانه‌ها در استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، فارس و اصفهان پیش‌بینی می‌شود. افزون بر اینها، در روز چهارشنبه (۷ فروردین) بارش باران همراه با رگبار و رعد و برق، وقوع سیلاب و طغیان رودخانه‌ها در استان‌های خراسان شمالی، غرب هرمزگان و جزایر خلیج فارس پیش‌بینی می‌شود. همچنین به سازمان‌ها و ارگان‌های ذیربط توصیه کرد تمهیدات لازم جهت کاهش خسارات احتمالی و تامین امنیت مسافران نوروزی را بیندیشند.

ویدئو | تصاویری عجیب از سیل در شیراز؛ خودروها واژگون شدند

همشهریهمشهری1 روز قبل

ماجرای حیوان عجیبی که در شوش دیده شد +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل
به گزارش مشرق، فیلمی از یک حیوان عجیب و شبیه به گونه کفتار در فضای مجازی منتشر شد و شایعه شد که این حیوان در مزارع نیشکر هفت‌تپه دیده شده است. فیروز حاج کلی رئیس اداره حفاظت از محیط‌زیست شوش صبح امروز اظهار کرد: تصاویر منتشر شده در فضای مجازی مربوط به گونه‌ای گرگ یال‌دار است که مربوط به کشور آرژانتین است و این گونه از گرگ در کشور ایران وجود ندارد. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴حاج کلی گفت: محیط اطراف این تصویر مزارع نیشکر است ولی مربوط به شهرستان شوش نیست.

سیلاب بیش از ۲۰۰ خودرو را برد/شهروندان شیرازی از منازل خود خارج نشوند+تصاویر

افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز؛ بارندگی شدید به همراه تگرگ و سیل شهروندان شیرازی و صدها هزار مسافر این شهر تاریخی را دچار مشکل کرد. عنایت‌الله رحیمی، استاندار فارس در پی جاری شدن سیلاب در دروازه قرآن، گفت: شهروندان از منازل خود به بیرون نیایند. طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو را با خود بردبه گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ سرهنگ نادر رحمانی، رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: دقایقی پیش در پی طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز تعدادی از خودروها در سیلاب گرفتار شدند. در این شرایط تنها نیروهای امدادرسانی که در سطح شهر شیراز دیده می‌شود نیروهای آتش نشانی است. دهقانی اضافه کرد: مسافران نوروزی برای اسکان از سالن‌های سرپوشیده مشخص شده توسط شهرداری شیراز و به ویژه نمایشگاه بین المللی شیراز واقع در شهرک گلستان استفاده کنند.

ویدیو - عبور هولناک سیل از رودخانه خشک شیراز

همشهریهمشهری2 ساعت قبل

سیل به اندیمشک رسید

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل

اخبار بیشتر