1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
برای مبارزه با فساد باید شعارها به دستور عمل‌های قابل اجرا تبدیل شود/ روی وعده‌های اروپا نمی‌شود حساب کرد

برای مبارزه با فساد باید شعارها به دستور عمل‌های قابل اجرا تبدیل شود/ روی وعده‌های اروپا نمی‌شود حساب کرد

خبرگزاری فارس |
دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور گفت: ما در مورد مبارزه با فساد حرف‌های خوب زیادی می‌زنیم اینها باید در قالب دستور العمل و تبصره قابل اجرا درآید.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، میلاد چهاردولی دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور در میزگرد «نسبت جنبش دانشجویی با بیانیه گام دوم انقلاب» که با حضور دبیران اتحادیه‌های بزرگ دانشجویی کشور در خبرگزاری فارس، برگزار شد، با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی ابتدای مسیری بود که می‌خواست مناسبات حاکم بر کشور را به شکلی که هم ماهیت بیرونی مشخص و مستقل داشته باشد، یعنی می‌خواست یک کشور واقعی را با همه ارکان و اجزاء آن، با وجود همه تهدیدها و فرصت‌هایی که وجود داشت، به نمایش بگذارد.

وی با اشاره به اهداف مهم انقلاب اسلامی ادامه داد: دنیا آنچه انقلاب اسلامی در پی آن بود را نپذیرفته بود و با آن معارضه داشت، انقلاب اسلامی با پیروزی کار بزرگی را به سرانجام رساند، کاری که در طول هزاران سال محقق نشده بود و انقلاب اسلامی توانست این را محقق کند.

چهاردولی با اشاره به طی شدن میسر انقلاب در ۴۰ سال گذشته تصریح کرد: در ۴۰ سال گذشته که به عبارتی نام آن گام اول انقلاب گذشته شده است، فراز و نشیب‌های فراوانی را شاهد بوده‌ایم. انقلاب اسلامی حرف جدیدی بود و اینکه این انقلاب از کجا آمده و به کجا خواهد رفت چیزی است که در بیانیه گام دوم به روشنی به آن اشاره شده است و آنچه که مهم است این است که انقلاب در مسیری که تاکنون طی کرده با چه مسائلی روبرو بوده است.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی با اشاره به تهدیدها و فرصت‌هایی که بر سر راه انقلاب وجود داشته است، ‌گفت: انقلاب از جنبه‌های مختلف قابل بررسی است، یکی از مسائلی که بسیار مهم است بررسی تهدیدهایی است که در سر راه انقلاب وجود داشته است، از جمله جنگ تحمیلی، اقدامات منافقین و فشارهای و تحریم‌های دشمنان. امروز ما تازه بعد از ۴۰ سال متوجه جریانی شده‌ایم که از ابتدای انقلاب با نفوذ در نهادهای اساسی تصمیم‌گیری انقلاب مانع تحقق برخی اهداف انقلاب شده است.

چهاردولی تصریح کرد: خیلی‌ها ادعا داشتند انقلاب ما به نتیجه نخواهد رسید و با این تعاریف که انقلاب‌ها بعد از مدتی به فروپاشی می‌رسند و از این حرف‌ها، همواره سعی کردند بگویند که انقلاب پیش نمی‌رود و به چهل سالگی هم نخواهد رسید. البته بودند انسان‌های آزاداندیشی که می‌گفتند انقلاب اسلامی با بقیه انقلاب‌ها متفاوت و مستثناست.

این فعال دانشجویی ادامه داد: ما امروز به ۴۰ سالگی انقلاب با افتخار رسیده‌ایم و وقتی مقام معظم رهبری بیانیه گام دوم انقلاب را منتشر کردند، به معنای آن است که در جهت درست حرکت می‌کنیم. هر چند ممکن است یک تغییر آرایش‌، سازوکار و نگرش داشته باشیم و برخی مسائل را بازیابی کنیم و ادامه مسیر را جلو برویم.

چهاردولی اظهار داشت: ما الان در نقطه ۴۰ سالگی انقلاب هستیم و حاضریم با هر کسی در مقایسه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی ایران و ۴۰ سالگی اتفاقات دیگری که با عنوان انقلاب از آن نام برده می‌شود، بحث کنیم و ببینیم که چه پیشرفت‌های کرده‌ایم. البته ضعف‌های موجود را هم می‌بینیم و برای برطرف کردن آنها برنامه داریم.

چهاردولی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به لزوم ورود جوانان به عرصه‌های مدیریتی گفت: مقام معظم رهبری برای تحقق عدالت چشم امید به جوانان بسته‌اند و به آنها فرمان آتش به اختیار داده‌اند. بارها هم گفته‌اند که باید امور کشور به جوانان مومن انقلابی سپرده شود.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی تاکید کرد: وقتی بحث به کار گیری جوانان مومن انقلابی مطرح می‌شود تنها به دلیل اینکه این قشر سن و سال کمتری دارند و شاداب‌تر هستند، نیست. جوان فعلی انقلاب جوانی است که برای اداره کشور حرف دارد و می‌تواند وضعیت موجود را به خوبی بفهمد، تحلیل کند و حرف جایگزین داشته باشد.

وی با اشاره به کارنامه موفق جوانان در عرصه‌های مختلف یادآور شد: در زمان جنگ جوانان نشان داده‌اند که اگر به آنها فرصت داده شود می‌توانند کارهای بزرگی کنند. پس باید به جوانان فرصت داد.

چهاردولی گفت: متاسفانه ما در دستگاه‌های که داریم اعم از دولتی و غیردولتی یا اعتقادی به جوان گرایی ندارند یا اگر اعتقادی به جوان گرایی دارند این اعتقاد از جنس اعتقاد به جوانان مومن، انقلابی‌اش نیست. یا اگر اعتقاد به جوانان مومن انقلابی هم دارند اعتقادی به اینکه باید ظرفیتی در اختیار این جوانان قرار داده شود، ندارند.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور با اشاره به اظهارات افرادی که می‌گویند بیانیه گام دوم حرف جدیدی ندارد، تصریح کرد: مقام معظم رهبری فرمودند این سخنان در قالب سیاست‌ها و قوانین بارها تکرار شده است و اگر زمام اداره بخش‌های گوناگون کشور به جوانان مومن و انقلابی و دانا و کاردان سپرده شود این امید برآورده خواهد شد.

وی گفت: برخی در تلاش هستند بگویند همه مشکلات تقصیر رهبری است و در مورد بیانیه هم می‌گویند حرف جدیدی نداشت. مگر اینها به فرمایشات قبلی عمل کردند که حرف از جدید بودن یا نبودن میزنند؟ مگر به درستی به وظایفی که داشتند عمل کردند؟

چهاردولی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از برخی مسائل مانند بحث خصوصی‌سازی که مانع عدم تحقق برخی از اهداف انقلاب شده است، گفت: ما به جای اینکه بیاییم صنایع را مردمی کنیم، آنها اختصاصی کردیم! مثلا کارخانه‌ای که در زمان جنگ هم سود ده بوده را با کمترین قیمت واگذار کرده‌ایم و این در حالی است که اصلا خریدار اهلیت نداشته است!

این فعال دانشجویی درباره توصیه رهبر معظم انقلاب درباره مبارزه با فساد تاکید کرد: گاهی عوامل درونی و بسترهای بیرونی موجب ایجاد برخی فسادها می‌شود ما باید بگوییم برای مقابله با این عوامل و بستر‌ها چه کرده‌ایم. سازوکارهای کنترل فساد باید دقیق‌تر شود. مردم در نظارت و گزارش فساد باید دخیل باشند و باید کاری کنیم که مردم فساد را که می‌بینند گزارش کنند و بعد هم در یک مسیر دقیقی این موضوع پیگیری شود.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی گفت: ما حرف‌های خوب زیادی می‌زنیم اینها را در قالب قانون هم آورده‌ایم ولی قانون‌های ما خیلی‌هایش فقط کلیات است. این قوانین باید در قالب دستور العمل و تبصره قابل اجرا درآید. در بحث فساد هم همین است و خیلی از حرف‌ها درباره مبارزه با فساد بایستی به دستور عمل‌های قابل اجرا تبدیل شود.

چهاردولی در خاتمه اظهار داشت: ما امروز در گام‌ دوم انقلاب به یک بلوغ رسیده‌ایم، جوانان ما آمادگی پذیرش مسئولیت‌ها را دارند. امروز مردم متوجه هستند که روی وعده‌های اروپا نمی‌شود حساب کرد، هر چند داریم بعضی مسئولانی که گوششان بدهکار نیست و همچنان در مسائلی مانند تصویب FATF تلاش می‌کنند.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | پیام‌ نوروزی عادل فردوسی‌پور، محمود دولت‌آبادی و چند چهره‌ دیگر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل

وقتی «بی بی سی» حاج قاسم سلیمانی را تحسین می‌کند

مهرمهر7 ساعت قبل
شبکه بی بی سی مستندی با نام «فرمانده در سایه» ساخته و منتشر کرده است که در آن مصاحبه‌شوندگان به تحسین حاج قاسم سلیمانی پرداخته و او را فرمانده دل‌ها می‌نامند.

فیلم | کشتی حامل ۲۰۰۰ خودروی گران‌قیمت آتش‌گرفت و غرق شد

خبرآنلاینخبرآنلاین14 ساعت قبل
کشتی باری ایتالیایی که ۲۰۰۰ خودرو از جمله ۳۷ پورشه ۲۹۲ هزار دلاری را از هامبورگ به سمت کازابلانکا حمل می‌کرد، در ۱۵۰ مایلی سواحل غرب فرانسه دچار حریق شد و در آب فرو رفت. خوشبختانه ۲۷ خدمه این کشتی نجات یافته‌اند.
عصر ایرانعصر ایران10 ساعت قبل
«دونالد ترامپ» در پیام تبریک نوروزی خود به مردم ایران، بار دیگر حملات لفظی خود را متوجه جمهوری اسلامی ایران کرد و مدعی شد: «متاسفانه، مردم ایران باز هم قادر نیستند به طور کامل شریک شادی‌های این ایام باشند.» به گزارش عصرایران؛ او بدون کوچکترین اشاره به تحریم‌های یکجانبه و نامشروع کاخ سفید علیه کشور ایران که با هدف فروپاشی اقتصاد وسخت‌تر کردن زندگی و معیشت دهها میلیون ایرانی وضع شده است، با آرزوهای بلند مردم ایران برای آبادانی، آزادی و سعادتمندی ایران، اعلام همبستگی کرده است!
الفالف1 روز قبل
«لوان جاگاریان» سفیر دولت فدراسیون روسیه در ایران در گفت و گویی در پاسخ به این سوال که «اخیرا شاهد بودیم که رئیس جمهوری سوریه آقای بشار اسد سفری را که از پیش اعلام نشده بود به تهران داشتند. بعد‌ها طی روز‌های آتی و حتی اخیرا شاهد بودیم که برخی از نشریات کشور‌های عربی گزارش داده‌اند که ظاهرا روسیه از این سفر ناراحت شده بود. آیا چنین چیزی صحت دارد؟» گفت: ما شنیدیم که مثلا یک روزنامه انگلیسی [مستقر در انگلیس] به نام العرب نوشته که گویا آقای لاوروف از سفر غیرمنتظره آقای بشار اسد به تهران ناراحت شده است. وی ادامه داد: به نوبه اول، سفر رئیس جمهوری قانونی جمهوری عربی سوریه به تهران به این دو کشور مربوط است، به ایران و سوریه. آنچه که در برخی رسانه‌های غربی و عربی آمده است، اصلا بی‌اساس است؛ و هدف و منظورشان تلاش برای ایجاد شکاف بین ایران و روسیه و سوریه است، اما اصلا موفق نخواهند بود.
الفالف1 روز قبل
صفحه اینستاگرام منتسب به رهبر معظم انقلاب به مناسبت روز پدر تصویر و خاطره‎ای از پدر ایشان را به اشتراک گذاشت. گروه عکس الف، ۲۹ اسفند ۱۳۹۷، ۱۴:۰۶ ۳۹۷۱۲۲۹۱۵۲در روز ولادت حضرت علی علیه السلام و به مناسبت روز پدر صفحه اینستاگرام منتسب به رهبر معظم انقلاب تصویری از ایشان را در کنار پدرشان منتشر و خاطره‌ای از ایشان را نقل کرد. در این پست رهبر انقلاب می‌فرمایند: «پدرم طاقت دوری ما را نداشتمن کمتر پدری را دیدم که ‌این‌قدر نسبت به فرزندانش محبت داشته باشد …‌‌من چهارده پانزده سالم بود. ‌‌ پدرم که از نماز بر می‌گشت، ماها را توی خواب می‌بوسید … ‌‌طاقت نمی‌آورد. در ادامه تصویر منتشر شده از رهبر انقلاب را در کنار پدرشان می‌بینید.

اخبار بیشتر